Begrootingsdebat begonnen jscs^ is CUMULA TIE-ONTWERP FINANCIËN VAN HET RIJK IN EEN SFEER VAN AFWACHTING tf) VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 TWEEDE KAMER Door Ha&rlems burgemeester Tegen zedendelicten WEER DE OVERWEG B Caféhouder vrijgesproken Mr. Dr. A. VAN DOORNINCK N .U .M .-gelden Industrialisatie Toeneming smokkelary Opening internaat Terschelling bZS I De financieele Spelling en de Tweede Kamer Weinig besparing bij Waterstaat? Eervol ontslag verleend als thesaurier-generaal Brandstichting te Hillegom Op wettelijke regeling van eenheid aangedrontfsn N.S.B.-penetratie in de A.V.R.O.? Man door een trein gegrepen en op slag gedood Ernstige leemten in de Strafwet dienen aangevuld te worden By eventueele Grondwetsherzie ning zullen allerlei zaken onder het oog gezien worden ZEEVAARTSCHOOL „WILLEM BARENTSZ” HET NIEUWER-AMSTELSCHE BRANDGEVAL WIELRIJDSTER ONDER VRACHTAUTO LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD ■X «*- op Tweede Kamerleden informeerden naar velerlei zaken Aanklacht tegen de „Haagsche Post** „Elders valt een bescheiden leving waar te nemen, maa hier te lande gaat het nog steeds in neerwaartsche richting” Serieus, maar zonder nieuwe gedachten Verstrekkende maatregelen ge vraagd inzake de kwestie Spoorhout Twee jongemannen voor de rechtbank Plan van den Arbeid Huldiging generaal Duymaer van Twigt w 1 «I —I wordt Overzicht van de omgeving van Makalle, waar de Italiaanache troepen thans opereeren En den tegen ge- v(in oordeel dat, wanneer 8e- zeide onderzoek ZOU van M. bU de Haagsche rechtbank eischte. an M- nat LM i DEN HAAO, 7 November ano jen. Bü het begin der vergadering werd de nieuwe katholieke afgevaardigde E. Lockefeer geïnstal leerd als opvolger van den heer Fleskens. van roe ien. noemde] met pa^ de bet een van andere die voor Na een rondgang door het gebouw werd thee sserveerd. terwijl de dag werd besloten met een Lner in het internaat. en poc het versobering van het zeevaartkundig onderwijs Gelukkig heeft de „Willem Barentszschool" rich aldaar kunnen handhaven. Spr. droeg daarna 't gebouw over aan den di recteur. den heer J. de Groot en den heer C Teensma, die belast Is met de dagelijksche lei ding. De directeur, het gebouw aanvaardend sprak jn vertrouwen uit in een wederopbloei van de r- kt Jd. cale eem sor ed*, •ou- 'das ’ends ntea. Wat betreft de opmerking, dat aftrek zal moeten worden toegepast op het pensioen van een oud-minlster, die Kamerlid wordt, wordt aangeteekend. dat voor deze geen maatstaf kan worden genomen dan de andere ambtenaren. Ten slotte i» ook de financieele toestand door Prof. Aalberse zeer somber genoemd. Mr. Teullngs zal hier morgen dieper op in gaan. Maar de voorzitter der fractie zeide toch al vaat, dat de belastingverhooging niet past In een systeem, hetwelk naar verlaging van de productiekosten streeft en dat een dusdanige belemmering van de noodzake- lüke economische politiek van zelf weer haar terugslag zal hebben op de financiën oer Overheid De industrialisatie is natuurlijk door Prof. Aalberse toegejuicht. Maar, zoo waarschuwde nu opnieuw, regel haar niet te centraal, ver mijd bureaucratie en psychologisch verkeerde indrukken en denk eraan, dat wij geen staats- kjpitalisme, geen staatssocialisme moeten heb ben, m»rr een organisatie van het bedrijfs leven met een publlekrechteljjken Inslag. Op de tweede plaats, aldus Prof. Aalberse, is ook de economische toestand nog zeer somber. Ook Prof. AALBERSE’S rede was, wat den omvang betreft, aangepast aan het Stellen wij zijn afzonderlijke waarin hij Idle dit jaggltlang voorgenomen wijziging van art. 104 der Grond wet toejuichte en tegelijk het openen van de mogelijkheid van organisch kiesrecht wensche- HJk oordeelde, voorop, dan valt zijn betoog in drie deelen uiteen. Want de president der Ka tholieke fractie constateerde een somberen toe stand op drieërlei gebied. Sommige leden vroegen, of het juist is. dat maatregelen In voorbereiding zijn tot centrali satie van den dienst betreffende het toezicht op de directe belastingen in de groote steden. In het bijzonder zouden zij het op prijs stellen, nauwkeurig te worden ingelicht omtrent de ge bleken voor- en nadeelen van centralisatie van de belastingkantoren te Amsterdam Aan de Memorie van Antwoord in zake het zg cumulate-ontwerp wordt het v-.igenoe ontleend. De regeering acht geen termen aanwezig om cumulatie van inkomsten uit betrekkingen, die met het Kamerliomaatschap vereenlgbaar zijn, met d« schadeloosstelling als zoodanig geno ten te beperken, omdat daaruit zou voortvloeien de consequentie, dat het gelijktijdig bekleeden van een hoofdbetrekking en een nevenbetrek king in overheidsdienst cumulatiebeperking ten gevolge zou hebben. Een belangrijk bedrag Is thans nog vastge legd in Chlneesche schatkistbiljetten en voorts in ter beurze van Amsterdam genoteerde ef fecten. meening van verscheidene leden stelsel van de omzetbelastlngwet ontduiking van de heffing In de In dit verband herinnerde hü nog eens aan dé mogelijkheid van een belasting op de Nederlan ders. die In het buitenland wonen. Want zulk een belasting kan, evenals die op plelzierreizen naar het buitenland, alleen maar gunstige eco nomische gevolgen hebben. Van de kleine fracties zijn aan het woord ge weest de anti-paplsten Lingbeek en Kersten, de communist de Visser en inr. Westerman van Nationaal Herstel. De laatste achtte zich weder geroepen, de NS B op ongemotiveerde wijze te ideallseeren. De houding der Regeering te haren opzichte vindt hij Jn geen enkel opzicht rechtvaardig.’’ Van verschillende zijden werd aanmerking ge. maakt op het standpunt, dat -de regeering In neemt ten aanzien van haar bevoegdheid met betrekking tot het beschikken over Rüksgelden- afkomstig van de N. U M. In de statuten van de N. U M. is uitdrukkelijk bepaald, dat een overschot in 's Rijks schatkist moet sworden gestort. De opvatting van de regeering. dat be legging van deze gelden, zooals het verstrekken van een hypotheek. groot 810.000 op het land goed ..De Hooge Veluwe tot de taak van den Uquldateur behoort, die daarvoor geen machti ging behoeft, achtte men onjuist Donderdagmorgen is op den onbewaakten over weg onder de gem. Reeuwtjk de 65-jarige heer J. H Krom, uit Gouda, door den trein van Gouda naar Utrecht gegrepen en op slag gedood. Een spoorwegarbeider, die het ongeluk zag aankomen, trachtte den heer Krom nog te grijpen, doch kreeg hierbij een klap van de tree plank. Hü bekwam slechts lichte verwondingen. Het stoffelijk overschot van den heer Krom is naar het Iterson-ziekenhuls te Gouda over gebracht. moment, slotopmerking, bepleitte) de Men verzoekt receptie. die as. Witte Brug” te Den Haag wordt gehouden, In dit verband citeerde Prof. Aalberse het we<kje ,Xa Dévaluation du franc beige” van tien Leuvenschen hoogleeraar Femand Bau- dhuin, waarin merkwaardigerwijze geboekstaafd is. cat verleden jaar deze econoom, die de Bel gisch^ devaluatie „een delicaat, maar volmaakt geslaagd experiment” noemt, precies hetzelfde ciiemma stelde, hetwelk Prof. Aalberse tien we ken eerder aan het kabinet-Colijn voorlegde. Jecovitol levertraan wetenschappelijk da beste levertraan voor U en Uw Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Groningen: In De Nederlander heeft de heer Tj. Krol, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, ge waarschuwd tegen 'n verovering van de A.V.R.O. en de N.CJt.V. Inderdaad blijkt uit de samenstelling van de lijst van candldaten voor de verkiezing van dr gewestelijke besturen van de A.V.R.O., dat do N. 8. B. er op uit is, door middel van het stem biljet haar invloed in deze niet-poiltieke om- roepvereeniging te vergrooten. Op zich zelf zou er natuurlijk niets tegen zijn als een paar aftredende leden van het gewes- teljjke bestuur eens werden vervangen door een paar anderen mits deze vervanging niet geschiedt met politieke oogmerken. De beide tegencandi daten in het gewest Groningen blijken echter te zijn twee heeren. die in de N S B. aldaar een vooraanstaande plaats hebben, dr. J. W. Hartge rink en J. Blom, twee Inwoners van Groningen, die tot dusver voor zoover het gewesteiijk bestuur bekend Is. nooit op eenigerlel wijze van hun bij zondere liefde voor de A.V.R.Q. hebben blijk gegeven. Ook deze candldaatstelling zou, wanneer het een op zich zelf staand geval betrof, «liet ver ontrustend zijn voor de toekomst van de A.VJl.O een ander aanzien krijgt de zaak, wanneer, zoo als gebleken is, in alle andere provinciën de zelfde vefkiezingsmanoeuvre In toepassing wordt gebracht, uitgezonderd alleen Zeeland en Lim burg. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft con form den eisch van den procureur-generaal, den caféhouder J. T. O. uit Haarlemmermeer vrjjga- sproken van de hem tenlaste gelegde brandsticht ting in de woning van een melkhandelaar aan de Ouderkerkerlaan te Nieuwer-Amstel gepleegd op 17 December 1933. Op dien dag was de knecht van den melkhan delaar alleen thuis. Vlak voor zijn vertrek uit de woning brak brand uit. Hü werd kort daarop ge arresteerd en wegens brandstichting en diefstal van een geldkistje veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf; een vonnis, dat door het Ge rechtshof te Amsterdam bevestigd werd. De knecht hield echter vol, dat hij onschuldig was. doch hij zweeg ,,om geen twee gezinnen on gelukkig te maken.’’ zooals hjj verklaarde. Later, in de gevangenis, kwam hü op zjjn ver klaring terug; hü vertelde, dat de caféhouder C. de werkelijke dader was. Deze zou daartoe zijn omgekocht door den melkhandelaar, zijn baas, voor een bedrag van t 150. De melkslütersknecht werd door den Hoogen Raad voorloopig in vrij heid gesteld en de 40-jarige caféhouder werd vervolgd wegens brandstichting. Het Hof achtte hem echter onschuldig en overwoog in het vrij sprekend vonnis, dat de melkknecht belang had om *n caféhouder zooveel mogelijk te belasten, zoodat zjjn getuigenis niet zonder meer kan wor den aanvaard. Wadr de verdeeldheid zoo verscheidene ledy met betrekking tot lijke regeling te treffen. Tegen de omzetting van een aantal nijver heidsscholen van drie- in twee-jarige werden van verschillende zijden bedenkingen geopperd. Vele leden meenden dat het allereerst noodig zal zijn, dat er eenheid ontsta in de schrijf wijze van onze taal; helaas moet worden ge. constateerd, dat de huns inziens weinig door dachte invoering vaq een schrijfwijze, tegen den wil van de groote meerderheid van ons volk in. veel strijd en verdeeldheid heeft ge bracht. In den ochtend van 15 Juli j.l, is de smio L. Vermlen uit Noordwükerhout, die op den Heerenweg aldaar op eeri>fljwiel reed, aange reden door een hem achterop rijdenden auto, bestuurd door den teekenaar A. M. M. uit Den Haag, met het gevolg, dat eerstgenoemde van ziln rijwiel werd geworpen en met een ge scheurde nier werd opgenomen. M-, die zich Donderdag ter zake te verant woorden had voor de Haagsche rechtbank, gaf toe, dat hij bij het passeeren te weinig naar links is uitgeweken Het O.M. vorderde wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, tegen ver dachte een maand hechtenis. De rechtbank zal 31 November tA vonnis groot is, zagen geen anderen uitweg dan de schrijfwijze een wette- heer Meyer uit Amsterdam, heette de «ter, de heer J. A. Rljnders, de ge- De regeering is bereid, bij een eventueele Grondwetsherziening na te gaan of het wenschelijk ia. dat het gelijk tijdiggenot van pensioen als gewezen Kamerlid en van salaris als Minister worde beperkt. Bij K. B. is aan mr. dr. A. van Doominck, thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën, op zijn verzoek, met Ingang van 1 Januari as. eervol ontslag als zoodanig ver leend, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan den lande be wezen. Tevens is hij benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Naasau. Sommige leden merkten op. dat uit veraphil- lende deelen des lands klachten komen over toeneming der .smokkelarij De ambtenaren doen stellig wat in hun vermogen is om dit euvel te keeren. doch, naar het schijnt, niet met vol doende resultaat De hier aan het woord zijnde leden vroegen, of de Minister hieraan volle aandacht wil besteden, niet in het minst om de moreele ellende, welke het smokkelen teweeg, brengt» Verscheidene leden zouden het op pri> stel len, nauwkeurig te worden ingelicht, onder wel ke omstandigheden en voorwaarden het mid- denstandscredlet wordt verleend. Zij vroegen waarom op ark 86 slechts een bedrag pro memorie wordt uitgetrokken, hoewel de vergoeding aan de Nederlandache Mldden- standsbank over 1934 1.040.000 bedroe*. Men was van meening. dat de llquidateur deze gelden niet onder zich kan houden, maar dat uitsluitend de regeering zeggen schap heeft over en verantwoordelijk is voor de belegging dezer gelden. Te Sassenheim is een omstreeks 30-jarige vrouw in het smalle gedeelte van de Hoofd straat met haar rijwiel geslipt. Ongelukkiger wijs kwam zij voor jen zeswiellgen vrachtauto, welke uit de richting Leiden kwam, te vallen met het gevolg, dat zij door den wagen werd geraakt. Met een zware hoofdwonde en in bewustelooaen toestand is de vrouw, nadat door twee doktoren de eerste hulp was verleend, per ziekenauto naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Men vreest voor haar leven. Met prof. Aalberse was hij van meening, dat belastingverhooging uit den booze is. Laat de minister alsijog trachten, zoo was zijn conclusie, de 24 millioen, die hij uit de voorgestelde be- lastingverhooglngen haalt, op andere wijze te overbruggen. Het na getuigenverhoor tegen den chauffeur 3. v' uit Noordwijkerhout, die op Mel JX, op den Heerenweg te NoordwUk In de bocht met een door hem bestuurden auto. *n autobus passeer de. waarbij hij in botsing kwam met dezen autobus en daarna tegen een van de overge stelde richting komenden auto botste, tenge volge van welke botsing een koopman uit Kijk duin, die zich in laatstgenoemden auto bevond, lichamelijk letsel heeft bekomen, een maand hechtenis. Uitspraak 21 November IA Vooreerst op jmlitiek gebied. Want reeds se dert jaren is de vorming van een parlementair kabinet onngstelijk voor de mislukking in Juli zjjn de partijen, die toen weigerden, ver antwoordelijk en het is zelfs reeds zóóver gekomen, dat de jongeren het groote practl- sche verschil tusschen een parlementair en een eztra.parlementalr kabinet niet eens meer zien. Vervolgens wordt momenteel het staat kundige leven totaal door het economische en financieele overwoekerd, zoodat ..politiek on benullige bewegers, even antl-natlonaal als a- sociallstlsch,” kansen krijgen, die hun anders zouden ontgaan. En ten slotte wordt de positie van het Parlement verzwakt, doordat, gelijk in Juli bleek, de beun de situatie beheerscht. Trouwens, aldus prof. Aalberse, in de Juli dagen had ook de Kroon haar recht van vrije beslissing na rijp beraad niet meer. Wat de uitlating van het kabinet In de Memorie van Antwoord betreft omtrent het groote mee- nings v e r sc h 11 in de Kamer en het dien tengevolge ontbreken van een meerderheid voor een ander beleid, constateerde de leider der Katholieke fractie fijntjes, dat het kabinet met meeningsveranderlngen te kampen heeft, en somde hjj opnieuw verschillende punten op, waaromtrent de regeering nog niet zoo lang geleden precies het tegenovergestelde van wat zij thans zegt. Voor de Haarl. rechtbank stond Donderdag morgen de 19-jarlge Hillegommer M. B. terecht, verdacht van brandstichting in den nacht vpn 18 op 19 September JJ. in een bloembollen- schuur aan de v. d. Endelaan te Hillegom. Zijn broer, de 25-jarige bloembollenhandelaar V. B.. eveneens uit Hillegom, stond tevens terecht, verdacht van uitlokking van brandstichting. Vele leden uitten hun teleurstelling, dat de opbrengst der omzetbelasting over 1984 ruim 27 millioen lager is dan geraamd werd. deed en doet, heeft trouwens de bewonderifig van den heer Albarda niet. Het tot tweemaal toe verleenen van een audiëntie door den Gou- vemeur-Generaal aan ir. Mussert, den leider van een beweging, die te voren in den Volks raad krachtig veroordeeld was vanwege het In dische Gouvernpmrtit, is door den voorzitter der sociaal-democratische fractie in den breede ge- crltlseerd Evenzoo bet te lakse optreden te genover provoceerende NJB.B-colportage. En ten slotte óók de verzegeling van de pers van „Volk en Vaderland". Dit laatste ingrijpen noem de ir. Albarda in strijd met de Grondwet, die geen preventieve censuur kent. Mede met bet oog op de voornemens der Regeering, om ook ten aanzien van de drukpersvrijheid wijziging te brengen in de Grondwet, bepleitte de heer Albarda voorbereiding van die Grondwetsher ziening doOT een Staatscommissie. De derde grootere redevoering werd geleverd door den president der Christelijk-Historische fractie Jhr DE GEER, die allereerst een aantal lichtpunten van staatsrechteljjken en staatkun digen aard constateerde in een overigens duiste ren toestand des lands. Onder die lichtpunten noemde de oud-mlnister het feit, dat de 8DAP haar plan van den Arbeid heeft aangeboden ten behoeve van heel het volk en zich dus loage- maakt heeft van de klasse-idee. Het Plan werd door den heer De Geer overigens een serieus stuk werk geacht, hoewel het geen nieuwe ge dachten brengt, van een groot financieel opti misme bljjk geeft en voorbijziet, dat de landen, waarop men zich in dit verband pleegt te be roepen (Amerika en Zweden), devaluatielanden zijn, waar de toestanden nu eenmaal heel anders liggen. Wat de financieele politiek betreft, ontwaar de de oud-mlnister bjj zijn opvolger hier en daar te rooskleurige opvattingen. Naar werkt aanzienlijke hand. Ook de verontrustende uitbreiding van het ambtenarencorps, speciaal ten behoeve van de uitvoering dezer wet, wijst op een niet gun stige werking van het thans gekozen systeem. Sommige leden vroegen of het geen aanbe veling zou verdienen, het tarief van invoer rechten aanzienlijk te verhoogen. b.v. met 10 [>Ct., in plaats van de belasting voortdurend verder uit te breiden. Ws. Aangedrongen werd op geleidelijke afschaf fing van de zakeljjke bedrijfsbelasting. Eenlge leden bepleitten het denkbeeld, in verband met de groote moeilijkheden, waarin de landbouw verkeert, over te gaan tot her- schatting van de in tijden voor hoogconjunctuur uitgegeven plaatsjes. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Waterstaat is het volgende ontleend: Eenlge leden waren van oordeel, dat op deze begrooting, wanneer bulten beschouwing werd gelaten bet overwegend groote bedrag voor dekking van het tekort van de begrooting van het Verkeersfonds, benevens de vermindering voortvloeiende uit de opheffing van den geolo- gischen dienst, weinig was aan te wijzen, dat den naam van besparing verdient. Gaarne zou men vernemen wat 's Ministers plannen en denkbeelden zijn omtrent de func- Werkfonds. Vele leden urgentie van krachtige Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer oéer de Begrooting van Financiën is het vol gende ontleend: Eenlge leden meenden, dat door kapitaal- vlucht de belasting in niet geringe mate wordt ontdoken. Gaarne zouden zij vernamen, of de Minister bij benadering kan bepalen, in welke mate dit geschiedt en of hjj voornemens is, te gen dit euvel maatregelen te treffen. Verschillende leden gaven in overweging, de grondbelasting af te schaffen en te vervangen door 100 opcenten op de vermogensbelasting. woord aan den Officier van Justitie, die er op wees, dat de jongste der broers voor een van de ernstigste misdrijven, waarop een maximum van twaalf jaar gesteld is. terecht staat. De Off. achtte echter den oudsten der broers den meest schuldige, omdat hem de zaak geheel en al aanging en hjj zijn jongeren en minder goeo verstandigen broer overgehaald heeft. Op grond van het reclasseeringsrapport over den jongsten der verdachten vroeg spr. voorwaardelijke gevangenisstraf en wel acht maanden, met drie jaar proeftijd. Omdat het reclasseeringsrapport over oudsten der broers niet gunstig luidt, was de eisch tegen hem. mede uit een oogpunt van ge nerale preventie. 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf Op 16 October j.l. was de voorloopige hech tenis van den oudsten verdachfc geschorst te gen een borgstelling van 200. doch de Officier achtte geen reden aanwezig om die schorsing te bestendigen en hij vroeg dan ook de onmld- dellijke gevangenneming van den verdachte. De verdediger Mr. J. H. J. Simons meende, dat de verdachten onevenwichtige, psychisch defecte jongemannen zijn en verzocht op grond van de ingewonnen rapporten een psychiatrisch onderzoek. Daar het faillissement van den oudsten broer nog niet afgewlkkefrSs. verzette Mr Simons zich tegen een eventueele gevangenneming van dezen verdachte. De rechtbank beval echter, na raadkamer, de gevangenneming, omdat zij meent, dat het ge vaar voor ontvluchting van den verdachte na deze rechtzitting vergroot is. Uitspraak 21 November. Blijkens het voorloopig verslag over het Vie hodfdstuk der Rljksbegrooting 1936 zouden zeer, vele leden der Tweede Kamer gaarne nauwkeurig worden ingellcht omtrent de strek king van de passage uit de Troonrede, luiden, de: „bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vra gen inzake het onderwijs, zvoor zoover deze op barTèMuta—san de Overheid liggen. De juiste d diepere kennis en de zuivere uitspraak van flnze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden Verscheidene andere leden stelden voorop, huiverig te zijn voor Overheidsbemoeiingen op paedagogisch gebied; naar hun meening be- hooren paedagogische vragen beantwoording te vinden in den eigen kring der onderwijsorgani saties. f Sommige leden vroegen welke de voornemens van den minister zijn ten aanzien van het grondslagenontwerp, dat in 1933 werd aange- kondigd. De indiening van dit wetsontwerp zagen zij met belangstelling tegemoet. voorultloopen, met toenemende verbazing en niet zonder ergernis kennis te hebben genomen van den Inhoud van de rapporten over de N V. Spoorhout en het grintbaggerbedrijf te Llnne. uitgebracht door de commissie uit de Kamer Zij waren van oordeel, dat vooral het rapport omtrent de N V Spoorhout dringt tot verstrek kende maatregelen. Gevraagd werd, dat de Mi nister bjj zijn Memorie van Antwoord de Ka mer ter zake volledig zou Inlichten en die ge gevens. mededeelingen en beschouwingen verstrekken, welke noodig zjjn voor een gron dige openbare behandeling van de aangelegen heid. Eenlge leden wenschten het vraagstuk de aansluiting van de kanalen in het westen des lands aan de Belgische waterwegen onder de bijzondere aandacht van den Minister te brengen en spraken daarbij met nadruk den wensch uit, dat spoedig een zoo goed mogelijke regeling te dezer zake zou tot stand komen. Algemeen was men van oordeel, dat, blijkens het jongste verslag van den hoofdingenieur voor de mijnen, de toestand van den mijnbouw geenszins is verbeterd. Er waren leden, die, ofschoon overtuigd van de noodzakelijkheid van saneering der steen kolendistributie. van oordeel waren, dat de wij ze, waarop de Kolenconventie, thans technisch gewijzigd, deze distributie nastreeft, seer on bevredigend is. Eenlge leden meenden te weten, dat door de Bataafsche Petroleum Maatschappij krachtens de wet van 1 November 1933 bevoegdheid is verkregen tot het doen van opsporingen, door middel van boringen, naar het voorkomen van olie in economisch winbare hoeveelheid in ver schillende provinciën. Indien onderzoekingen reeds hebben plaats gehad, zou de Minister dan willen mededeelen wat de stand der onderzoekingen is en of er uitricht bestaat op ontginning T Het deba( over Hoofdstuk I van Staatsbegrootiilg is op den eersten dag lerrustigst verloopen. Men is nu eenn Mg In de sfeer van afwachting, voornaamste taak van het kabinet, het gen, oen ons volk weer wat op te hel ■it het economisch moeras, is in Juli daarna in September te grondig van alle zijden besproken dan dat men er thans op nieuw ever soa gaan uitweiden. Daarbij is de spreektijd terecht veel scherper gerantsoeneerd dan anders. En het ver- luidde in de corridors der Kluner dan ook al, dat de voorzitter van den Raad van Mi nisters reeds Dinsdag a. s. om één uur aan het woord zal kamen. -,w_^or bij apothekers on drogisten f 0./5 per flacon. Naar wj) vernemen heeft de burgemeester in Haarlem, de heer C. Maarschalk vkn gmond en Rinnegom, bij de Haagsche Justitie •n aanklacht ingediend tegen den schrijver in^een artikel in de „Haagsche Post”, waarin tirade voorkomt: „Etteli/ke jaren geleden seft deze burgervader voor eenzelfde feit ■recht gestaan.” Deze mededeeling glaat op de rechtszaak van sn burgemeester, waarin deze van dood door huid werd verdacht. De burgemeester heeft de aanklacht inge- end, omdat bedoelde uitlating positief on sar is. De jongste der broers erkende, dat hl) in ge- i nacht een teenen bloembollenmand lier had gevuld en het papier in brand had gestoken. De mand was toen bjj andere manden onder een luchtkoker in de schuur gezet met gevolg, dat een felle brand ontstond met groot gevaar voor uitbreiding voor het aan grenzende woonhuis en andere schuren. Ver dachte is na de brandstichting naar bed ge gaan Uit zjjn „slaap” werd hü gewekt, toen de brand uitgebroken was. Na eenlg ontkennen en onderzoek uit de stukken bekende de oudste der broers, dat hü de verzekering van de in de schuur aanwezige en aan hem toebehoorende bloembollen had verhoogd op 5 September van f 10.000 tot 14.000, terwül hü wist, dat op 11 September nog slechts voor 3700 aan bloembollen In de schuur aanwezig zou zün. Een deel van den voorra^d was n.l. verkocht en stond voor ver zending gereed. Aan zijn brandstichtenden broer had hü een gedeelte van de verzekerings gelden beloofd. De Inspecteur van politie, die het onderzoek in deze zaak heeft Ingesteld, verklaarde, dat oe jongste der broers bü zjjn verhoor de brand stichting niet zoo erg had gevonden, „omdat door de devaluatie van den franc in België veel meer menschen bestolen worden". De jongste broer, hierover ondervraagd, pro beerde een verklaring van deze uitlating te ge ven, doch de president merkte op, dat hü t maar niet ernstig zou nemen, want het duldt op een abnormaliteit van verdachte. Nadat nog de eigenaar van het woonhuis en de verbrande schuur getuigd had, was het Ir. ALBARDA, de voorzitter der sociaal-demo cratische fractie, heeft uiteraard een belangrijk deel züner rede gewüd aan het Plan van den Arbeid. Welsprekend dat moet geftgdver dedigde hü daarvan de grondgedachten. Hü be streed de uitspraak der Regeering in de Me morie van Antwoord, als sou bet Plan slechts koopkrachtverachulvtng en geen koopkrachtver- grootlng brengen, met argumenten, waaraan men ten deele waarde niet ontzeggen mag. En hü oordeelde, dat de mogelükheid van leenln- gen ten bedrage van 600 millioen aanwezig zün sal, zoodra er een Kabinet zal zün. dat een vast geloof heeft In bet welslagen van een politiek als door de 8.DJ4JP. bedoeld. Zoolang niet langs dezen weg gezorgd wordt voor een spoedige verbetering van den econo- mischen toestand, zal men hebben te rekenen met bedreiging door extremistische partijen Elders valt er een bescheiden opleving waar te nemen, maar hier te lande gaat het nog steeds in neerwaartsche richting. Was er elders wellicht een betere, meer efficiënte politiek, vooral op monetair ter rein? In ieder geval zal zooveel mogelük alle dualisme in de economische politiek moeten worden vermeden en een conse quente deflatie-polltiek moeten worden ge voerd, wil men devaluatie ontgaan. Onder groote belangstelling heeft Woensdag de opening plaats gehad van het internaat van de Zeevaartschool „Willem Barentsz" te Ter schelling. In de fraaie studiezaal van het gebouw, dat aan de Dellewal is verrezen, onder architectuur van dei burgem noodlgden welkom. Spr. bracht tn herinnering, dat men enkele W.i A- .TI-L Jaren g^vdén °P het eiland bevreesd is geweest. Wat de Overheid ten opaichte van deze partüendat de school sou lüden onder da algenveerv» Overigens wordt bü Nota van Wijziging voor- gestelo de vergoeding als Kamerlid een be perkten Invloed op pensioen en wachtgeld te doen tc hebben. Bü een eventueele Grondwetsherziening zal worden onderzocht, of het pensioen als ge wezen Kamerlid bü gelüktüdlg genot van in komsten uit openbare kassen dient te worden bepArkt. De vaste commissie voor Privaat- en Straf recht uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp tot wüziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de zeden in het Wet boek van Strafrecht ter betere bescherming van minderjarigen gesteld is, kan zich met de strek king daarvan zeer wel vereenlgen. Met de Re geering is zü van oordeel, dat aanvulling van de strafbepalingen tegen zedendelicten wenscht is. De commissie is v ernstige leemten in Bet systeem der strafwet zün aan te wüzen. hetgeen hier het geval is. voorzieningen gerechtvaardigd en zelfs geboden zün. Vooral wanneer het bescherming betreft van ideëele goederen, welke zoowel voor den enkeling als voor het volksgeheel van hoog be lang zün. Als zoodanig moet ongetwüfeld wor den beschouwd de handhaving der goede zeden. Eenlge leden zouden gaarne naast de in het ontwerp genoemde artikelen ook art. 245 W v. 8. in een herziening betrekken, en wel ten einde den daar genoemden leeftüd van 16 jaar tot ten minste 18 jaar te verhoogen. Enkele dezer leden meenden dat deze paard zou moeten gaan met een verlaging van de in art 248bis genoemde grens van 21 jaar (meerderjarigheid) tot 18 jaar. De commissie acht het wenschelük de in de artt. 240 bis en 451 bis W. v. 8. gestelde leef- tüdgrens van 16 tot 18 jaar te verhoogen. tlonneering van het wezen op de groote werkzaamheid op dit gebied en drongen op voortvarendheid aan. Verscheidene leden vestigden er opnieuw de aandacht op, dat de quaestie of collectieve beldsovereenkomaten ook in de bestekken voor rijkswerken bindend zullen worden verklaard, nog altijd niet is afgedaan, ofschoon de Kamer, door aanneming van een op dit onderwerp be trekking hebbende motie-Drop, duldelük te kennen heeft gegeven op afdoening van de aangelegenheid in genoemden zin prijs te stel len. Vele leden verklaarden, zonder op een uit- •iDdelüke bespreking in de Kamer te willen ons mede te deelen. dat de Zaterdagmiddag In Hotel „De gelegenheid van den 70stes verjaarda* van den heer L, F. Duymaer van Twist, om half vier aanvangt en om half ses gestoten woedk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5