ONS BLAD Ook Gorahai m van r handen de Italianen I I Het nieuws van heden EEN GEWICHTIGE DAG VOOR ROME WEENSCHE MARXISTEN IN ACTIE DE REDE VAN BENESJ DE BAROMETER De sancties tegen Italië Kingsford Smith nog niet terecht JOH. LAUWERS RAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Ontbinding der Stahlhelm VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 9 NOVEMBER 193S wapens In Polen ongunstig ontvangen Een overschot van 27 millioen frs. De Middellandsche Zee- kwestie 7* '3 A Opmarsch waarschynlyk voort gezet in de richting van Dessie, zoodra alle troe pen by Makalle ge concentreerd zyn De weg naar Harrar open geacht Belgische begrooting ingediend Duitsch vertoog té Brussel Italiaansche troepen in Libye Laval herinnert aan zijn beroep op het volk Kondylis verleent gratie Uitgebreide opsporing s- maatregelen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer iiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ Heden weer een onderhoud tusschen Drummond en Mussolini? Abessinlsche benden in het bezette gebied 1 Engeland stelt ze 18 November in werking INSTITUUT LN.SA.I.D. f NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD ssnittee de Nevember ixk. O O 30 ib is de Ita- alle Wetair polemieken 7 het WO te Middellandsche Zee-kwestle. ld- ll 1 in in waarop tegen Eenheid thane meer dan ooit noodzakelyk in tn at nachts daalt deze door de prinses aange voerde bende van de bergen af en overvalt de Italiaansche voorposten. De prinses is in mannenkleedlng gestoken en leidt den aan val met de bajonet in de hand. een ge- ROME, 8 Nov. (A. N. F.) Te Ancona is gis teravond het 93ste regiment infanterie van de Metauro-divlrie uit Libye teruggetrokken. Engeland stelt 18 werking. Te Den Haag is een vergadering gebonden van den Algemeenen R.K. Landbouw-Bedrüfsraad. Een gewichtige dag voor Rome; ook Gorahai in banden der Italianen. .50 ten -12. 31. :rd >er te trekken overweging te «Uien nemen. Voortgeset begrootlngsdebat In de Tweede Ka mer; ojn. heeft de heer Teullngs gesproken over het financieel beleid der regeering. Euwe heeft de sesUende partij tegen Aljechin na 63 vetten opgegeven. Stand op Zaterdag M nar vju.: 7MA Vorige stand: 731.4 00. m- Ds nieuwe, Duitsche RVks-oorlogsvlag is in gebruik genomen. De troepen brengen het saluut re op- loor de CS o t ’d— BL 30. 70. tte nt; BL Roode Kruis-afdeelingen in Addis Abeba NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 33 100 en Art 70 iep 4e- U2 KI 35® •m le st, ct. 75 en 43 >r: sn sn 15. Ml It, tó re at /<s* Lus 20 30. Deze amazone kent ieder pad, ieder rotsblok van het land. Talrijke andere vrouwen uit Tigre hebben haar kinderen naar Dessie gezonden en rich aangesloten bU prinses Wazlro. Zy hebben gezworen niet naar haar haardsteden terug te keeren, zoolang zich nog één enkel Itallaansch soldaat op Abesslnlsch gebied bevindt. De echtgenoot van prinses Wazlro doet dienst in het Abessinlsche hoofdkwartier. BERLIJN, 8 Nov. (D NB.) Het Duitsche ge zantschap te Brussel heeft opdracht gekregen tot de Belgische regeering vertoogen te richten naar aanleiding van het vonnis van Luik in zake ontneming van staatsburgerschap van 34 October j.L Gorahai In Ogaden is een buitengewoon be langrijk, strategisch punt, aangezien het karavaanwegen en den toegang naar de be langrijkste bronnen beheerscht. Door de bezet ting van Gorahai wordt het gevaar vermeden, dat de Italiaansche troepen gevechten zouden moeten voeren in de ongezonde laagvlakte. De inneming van deze plaats opent den weg naar Harrar, aldus is de meenlng der Italiaansche bladen. In Italiaansche kringen verwacht men, dat de Abesslnlërs tegenstand zullen bieden op de Hjn Gondar—Debra TaborSokotaAmba Alat- sjiKworam. De zwarthemden van generaal Santini hebben zich meester gemaakt van Dolo. Verder wordt medegedeeld, dat versterking is gezonden van Diredawa naar Moessa All en men gelooft niet, dat de Italianen vanuit As sub zullen oprukken. November bondslelder Frontstrijders Bond, de vroegere Stahlhekn- organlsatie gericht, waarin hij o.a. schrijft: Met behulp van een ledenlijst, welke de po litie bij een der leiders had In beslag genomen, werden meer dan duizend personen opgespoord. Zij worden thans aan een verhoor onderwor pen De leden van deze organisatie droegen een koperen geldstuk by rich, waarin een num mer was gegraveerd, dat overeen stemde met hun UdmaatschapsbewUs van de partij Leden kunnen individueel lid der N. S. D. A. P. worden WARSCHAU, 8 Nov. (Reuter). In een offi cieel communiqué wordt medegedeeld, dat de verklaringen van den TSjechlschen minister van buitenlandsche zaken in het parlement invako de Poolsch-Tsjechische betrekkingen in Pool sche politieke kringen ongunstig zijn ontvangen. Het communiqué verwijt de regeering te Praag de onvriendschappelijke houding ten aanzien van de Poolsche minderheden en verklaart: „de verbetering van deze betrekkingen kan slechte komen door een daadwerkelUke wijziging van de houding van de Tsjechoslowaaksche regee ring jegens de Poolsche bevolking.” Kondylis verklaarde aan de pers, dat de pro clamaties, welke door de republikeinen Sophou- lls en Cafandarls en Mylonas zijn onderteekend. en welke oneerbiedige uitlatingen over den Konlng bevatten, niet de moeite waard waren om zich druk over te maken. De professoren Canellopoulos en Tsatsos van de unlverslteit van Athene weigerden den eed van trouw aan de monarchie af te leggen. De bladen verwachten, dat zij ontslagen zul len worden. Ken groot aantal kleine Abessinlsche ben den dwalen nog door het gebied van Tigre, dat reeds door de Italianen is bezet. Verscheidene weken zullen nog verloopen, voordat men ge heel met deze benden zal hebben kunnen af rekenen, aldus seint de correspondent, van Reuter-ANP,.die rich aan de Italiaansche zijde van het front bevindt. MEXICO CITY, 8 Nov. Het uitvoerverbod op verschillende producten naar Italië, krach tens de sanctlebepallngen, Is gisteren In het Staatsblad gepubliceerd en daarmede in wer king getreden. De volgende producten mogen niet naar Italië worden uitgevoerd- Lastdieren, schrootijzer, rubber, speciale staalsoorten, alu minium, mangaan, nikkel, chroom, tin. tin- mlneralen; de reeds In de Mexlcaansche ha- venc ingeladen producten vallen buiten verbod. Onder deze omstandigheden acht ik de voorwaarden voor een voortzetting nn de Stahlhelm niet meer aanwezig. Het doel van de Stahlhelm was de traditie van het oude leger te beschermen en haar to ver binden met het streven naar herstel van een sterk rijk, dat in een nieuwe weer macht een eigen veilige bescherming van sjjn vrjjheld zou bezitten. ATHENE, 8 Nov. (Reuter). Kondylis heeft admiraal Roussen en den kapiteins ter zee Ki- votos en Pinotsis, die door den krijgsraad we gens het deelnemen aan de Maart-revolutle tot langdurige verbanning waren veroordeeld, gra tie verleend. De Poolsche bladen publiceerden alle het officieel commentaar op de verklaringen van Benesj in de Tsjechische Kamer, en eenige bespreken In verband hiermede de buitenland sche politiek van Polen. De socialistische „Robotnik” vraagt zich af of de buitenlandsche politiek geen beslissende wending zal nemen. „Zal men de antl-lbjechlsche en pro-Dult- sche politiek niet opgeven?" Ik Katholieke „Maly Dzyennlk” bespreekt een ontspanning tusschen Dultschland en Frankrijk en schrijft: „De Fransch-Poolache alliantie zal vermoedelijk' een vuurproef doormaken. Het Poolsche volk vraagt steeds aan de leiders van de buitenland sche politiek of wy rustig kunnen zijn ten aan zien van de toekomst van onze alliantie met Frankrijk. WU hopen een gunstig antwoord hierop t* ontvangen'.** De anti-Engelsche stemming in Italië. Links een heer enmode-zaak, waar het opschrift: de prins van Wales is veranderd in: de prins van Piemont. Rechts een hotel, waar uit het woord tea-room dc a en twee o’s zijn geschrapt Voor het Italiaansche leger, dat in Abessinië langzaam voorwaarts trekt, is een goede communicatie met de achterhoede een eerste veretschte Naar men weet, bevinden zich thans nog twee Italiaansche divisies in Libye en elscht Engeland terugtrekking van nog meer Italiaan sche troepen, alvorens bereid te syn marine- str|jdk rechten uit de Middellandsche Zee terug U trekken of deze terugtrekking althans in Parislen” had dit onderhoud betrekking öp de De correspondent van Reuter-ANP, te Addis Abeba verneemt In verband hier mede uit welingelichte bron, dat de schoons PARIJS, 8 Nov. (Reuter). Laval heeft heden avond voor de journalisten de volgende verkla ring afgelegd: Er worden polemieken gehouden, die ten doel hebben oppositie te voeren tegen eeni ge leden van de regeering. Ik acht het mijn plicht te verklaren, dat bij de vervulling van de moeilijke taak, die ons door het parlement werd toevertrouwd, Herriot mij steeds zijn loyale medewerking heeft verleend. Juist op het moment, waarop eenheid meer dan ooit nood zakelijk is, wil ik herinneren aan het dringend beroep, dat ik in September op alle Franschen gedaan heb en waarin ik hun vroeg rich van alles te onthouden wat die eenheid in gevaar kon brengen. Tot mijn spijt moet ik consta- teeren, dat er naar dit beroep niet altijd wordt geluisterd. Als verantwoordelijk hoofd van de regeering kan Ik Iedere poging, welke dient om tweedracht te zaaien in de regeering of haar gezag te verminderen, slechts betreuren. BRUSSEL, 8 Nov. De Belgische regeering heeft bij het parlement de begrooting voor 1936 Ingediend. De inkomsten worden geraamd op fr. 10.429 millioen en de uitgaven op fr. 10.402 millioen, zoodat een overschot van fr. 27 millioen be staat. I De Grieksche deelnemen aan de financleele vanwege den Volkenbond op „Met ingang van heden is de nieren bouw van de Duitsche weermacht do beëedlging van de eerste lichting recruten op het Derde Rijk en zijn vlag bekroond De Duitsche weermacht is daarmede wederom voor de toekomst de draagster der Duitsche wapenen en de hoedster van hun tradities. Uiting en wil van de politieke macht is de party. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche troepen door de verovering van Makalle een belangrijk uitgangspunt voor de verdere operaties hebben verkregen. Men neemt aan, dat, na de verrichting van het nood zakelijke voorbereidende werk, de opmarsch van den Italiaanschen linkervleugel zal worden voortgezet. Intusschen rukt de Danakll-afdeeling even eens naar Makalle op; zij staat op het oogen- blik by Atsbl. Het Is waarschynlyk, dat de opmarsch wordt voortgezet in de richting van Abessinië bestelt en munitie De journalisten, die verlof hebben gekregen naar Dessie te gaan, mogen niet voor morgen ochtend vertrekken, zy mogen ook niet vóór den Negus de Abessinlsche hoofdstad verlaten. De Duitscher Schwimmer heeft een concessie gekregen voor een autobusiyn in het gebied van Diredawa. Een groote Engelsche wapenfabriek heeft groote bestellingen wapens en munitie gekregen, os. een aantal stukken luchtdoelgeschut. De zending zal evenwel eerst over vyf weken in Ethiopië zyn, vermoedeiyk vla Berbera. De gemalin van den kroonprins, die gisteren te Addis Abeba is aangekomen, riet binnenkort een blyde gebeurtenis tegemoet en zal in Addis Abeba Europeesche geneesheeren raadplegen. Abessinië heeft zoojuist een van zyn bekwaam ste officieren aan het Zuldeiyke front verloren, in den persoon van den „Grasmatsj” Afewerk. den commandant van het garnizoen Daggabur In de provincie Ogaden en oud-commandant van Gorahai. Hy is bezweken aan de verwondingen, welke hy opliep tijdens een hevig bombardement van Daggabur door een groot escadrille Italiaansche vliegtuigen, die duizend bommen omlaag wierp, welke talryke slachtoffers maakten en een groot aantal woningen verwoestten. WEENEN. 8 Nov. (Havas) Uit over bet alge meen geloofwaardige bron wordt vernomen, uat de Weensche politie hedenavond een uit gebreide clandestiene organisatie van vroegere .•ociaal-democratlsche employé's heeft ontdekt. Zy verrichtte talryke huiszoekingen. Het zou hier een poging betreffen om de organisatie van socialistisch trampersoneel weder op te richten. Griekenland en Mexico zullen deelnemen ATHENE, 8 Nov. (ANP.) regeering zal sancties, welke Italië zullen worden toegepast. Thans Is be paald, dat voortaan geen leenlngen of credieten zul':n mogen worden verstrekt aan Italië of lUuaansche firma’s. Dessie, zoodra alle troepen by Makalle gecon centreerd en de stellingen geconsolideerd zyn. Vermoedelijk zal de rechtervleugel de rivier de Takaze volgen om daarna in westeiyke richting op te marcheeren naar het Tsana-meer. Over de strategische bedoelingen der Abessl nlërs tast men geheel In het duister, aldus de correspondent. Makalle bood den Italianen by het binnen trekken van de stad een verlaten aanbllk. De correspondenten der Italiaansche bladen mel den, dat alle Abessinlsche troepen en een groot deel der bevolking de stad verlaten hadden. Alvorens te vertrekken, zouden de Abessi- n'ërs talryke huizen in brand gestoken hebben. Het graf van konlng Johannes, de kerk Enda Mariam en het paleis van Ras Koeksa waren gehavend. De correspondent van de .Xavoro Fascista’ weet te melden, dat de Italianen rich in een vierkant op het hoofdplein van Makalle op stelden, terwyi de Italiaansche vlag geheschen werd op het fort en op het paleis van Ras Koeksa. De sterk gedunde bevolking was naar öe Italiaansche troepen toegekomen met ge schenken. De notabelen van de plaats en de geesteiykheid boden hun onderwerping aan. De troepen van generaal Santin! bevinden zich thans aan de andere zyde van de stad; zy be zetten Chiafat en de hoogten van Enda 8e- lassle. Vanmiddag is een colonne met lichte artille rie aangekomen in de plaats Donghea by Che- lioot. Eenige vooruitgeschoven posten drongen ztlfs nog verder naar het Zuiden, doch zonder vijandige troepen te ontmoeten. De bezetting van Makalle wordt door alle Italiaansche bladen geestdriftig begroet. Te Napels werd terstond een groote volksbetoo- ging op touw gezet. Soldaten, die op het punt ■taan naar Oost-Afrika te vertrekken, werden Ir. triomf rondgedragen en de stad werd met vlaggen getooid. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRUSt Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger LONDEN, 8 Nov. (ANP.) Te Singapore is hedenavond een conferentie gehouden van stafofficieren der luchtmacht, die hebben be raadslaagd over de maatregelen, welke geno men moeten worden ter opsporing van den ver misten vlieger Kingsford Smith. By het aanbre ken van den dag zal de opsporingsactie begin nen. Drie vliegbooten, die een actieradius van 3000 myi hebben, zullen dan opstygen, evenals een eskader bombardementsvliegtuigen, dat de kust van Malakka en de wateren in de naby- heid zal afzoeken. Ook het vltegtulg-moeder- schlp „Hermes" zal een rol spelen by het op sporingswerk. Hoewel Klngsfqrd Smith radio aan boord heeft, hebben de radio-stations geen noodsei nen opgevangen. 1 LONDEN, 8 Nov. Het Britsche ministerie van Handel heeft den 18den November aa. vast gesteld als datum, waarop de economische sanctiemaatregelen tegen Italië In werking zullen treden. Van dien dag af is de uitvoer van bepaalde goederen van Engeland naar Italië en de Invoer van goederen uit Itallaansch gebied in Engeland verboden. LONDEN, 8 Nov. (Reuter). Men meent weten, dat als resultaat van de vorderingen in de Engelsch-Italiaansche onderhandellngen Mussolini waarschynlyk morgen wederom een onderhoud zal hebben met den Britschen am bassadeur te Rome. Men hoopt, dat een nieuwe étape zal kunnen worden bereikt naar de En gelsch-Italiaansche ontspanning in de Middel landsche Zee. Uit Parys wordt gemeld, dat Laval heden middag een onderhoud heeft gehad met den Ita- llaanachen gezant Cerruti. Volgens de „Petit ASMARA, 8 Nov. (Reuter). Gorahai, dat naar het algemeen oordeel de sleutel was van den Abessinischen verdedigingsburcht in de geheele streek van Ogaden, is in handen van de Italianen gevallen. De dag van heden wordt te Rome al. een bijzondere mijlpaal in de ontwikkeling van den oorlog be schouwd, waar zoowel Makalle als Gorahai zijn gevallen. De bladen stellen de inneming van Makalle in militair en moreel opzicht op een lijn met de verove ring Van Adoea en Adigrat, daar het in beide gevallen de herovering betrof van een stelling, waaraan bittere herinneringen voor lianen verbonden waren. Verwachting: Matige tot krach tigen. Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend, waarschijnlijk enkele regen buien, weinig verandering in tempera tuur. y Vprdere veorwttrichten andering. Zon op 7.10, onder 4.17. Licht op 4.47. Maan op n.m. 3-13, onder v.m. 5 41. Volle Maan 10 November 3.02 n.m. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll^ De belde afgevaardigden van het Internatio nale Roode Kruis, die te Addis Abeba zyn aan gekomen, hebben 80 kisten met medicamenten meegebracht: zy zullen zorg dragen voor de veldlazaretten. Een afdeellng van het Zwitsersche Roode Kruis is met vyf auto's en een vliegtuig in de hoofdstad aangekomen. Deze afdeellng heeft voor een half Jaar ver- bandstoffen by rich alsmede een auto, waarin zich een volledige electrische licht-lnstallatle bevindt. Binnen 14 dagen zullen twee Britsche Roode Kruis-kolonnes aankomen en het Nederlandsche en Zweedsche Roode Kruis zullen In December een kolonne zenden, zoodat dan In totaal 10 kokmnes In Abessinië werkzaam zullen zyn. Ruim BOO sebaten rn Nederland. België «n kokmifn boe gemakketyk onze methode M. octal MODEVAKSCHOOL KM.». AL P- BON TsMasvshcsi SS- Utrecht Naam: Adres Amerikaansche deskundigen hebben directe draadlooze verbinding tot stand bracht met de Vereenigde Staten. BERLIJN, 8 Nov. Adolf Hitler heeft d.d. den volgenden brief aan den van den NatlonaalsoclaUstlacnen Bond. Politie ontdekt een uitgebreide organisatie van socialistisch trampersoneel Aan drie officieren van de zeemacht De reis van Haile Selassie Omtrent de reis van den Negus naar het front wordt nader medegedeeld, dat Halle Selassie rich per vliegtuig naar Harrar zal begeven vanwaar hy per auto een insnectle- tocht van 4 of 5 dagen langs het Zuideiyk front zal maken, alvorens zyn hoofdkwartier te Dessie te vestigen. Nu dit doel bereikt is wil ik u als leider van den Btahlhelmbond en al zyn leden oprecht danken voor het werk en de groote offers, die gy gebracht hebt In dienst van dit ideaal”. Uit het schrijven van Hitler biykt verder dat het verbod tot het aannemen van nieuwe leden door de N. 8. D. A. P. niet zal gelden voor de leden der opgeheven Stanlhelm- organisatle, die rich echter niet collectief, doch individueel voor het partyildmaatschap moeten aanmelden. Of zy kunnen worden opgenomen in 8. 8., 8. A. of N. 8. K. K. wordt door de leiders dezer organisaties beslist. De Stahlhelm-leider Franz Seldte beeft Hitler dank gezegd voor zyn vrlendeiyke woor den en verklaard, dat de Stahlhelm dit besluit beschouwt als een symbolische daad, waar mede zy haar doel en idealen heeft verwezen lijkt. blonde prinses Wazlro, die *n nomadenbe staan leidt In de bergen ten N -Westen van Makalle, zich aan het hoofd heeft gesteld

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11