QUAKER H Het financieele beleid der regeering n 22L Quaker Havermout naar Bedrijfsraden land- tuinbouw m en Passagetarieven Indië ANTI-CUMULATIEWET DE GROOTE ZWAKKE PLEKKEN AAN GEWEZEN Het christelijk gezin WAAROM ZIJ NOODIG ZIJN? KINDER VRIEND WORDT CONFLICT NOG VOORKOMEN! ZATERDAG ^NOVEMBER 1935 LEEKEPREEKEN TWEEDE KAMER xL HANDELSBELANGEN r Marin e-radio-avond De kerrhcommitrie graanproducten Knutselaars kunnen den kruiser De Ruyter nabouwen PATER HENRICUS SPREEKT NIET Er mag niet gezwegen worden Ale datum van inwerkingtreding wordt 1 April 1936 voorgesteld Bevoegdheid van den nieuwen Regeeringscommissaris uitgebreid Waarom Bedryftraden in den land- en tuinbouw? Mgr. Aengenent her dacht Een uiteenzetting van mr. van Haast er t over de werkzaam heden van den Alg. R. K. Landbouwbedrijf graad Verlaging en algemeene crisis-korting Bedrüfaraad Stucadoorsbedrjjf Is bepaald on a Op voortreffelijke wyze is mr. Teulings als financieele woord voerder der R.K. Staats partij opgetreden Gedwongen arbitrage Tegen belastingverhooging i’ nu Rendabiliteit bedrijfsleven Anti-rev. stand pant Patroons in de sigarenindustrie doen verschillende concessies O i i 1V LIBRA. lij Mr. Teulings bU B- Rolt N. V QUAKER OATS kt la ld van inwerkingtreding der wet n n datum by Nota van Wyziglng voorgesteld Niet «onder ongeduld, aldus spr., wachten wU nu op de instelling van den eersten Nederland- scben bedrytsraad in den land- en tuinbouw. in r- in »- sn Naar wy vernemen, gaat de aangekondlgde rede van Pater Henricus O. M. Gap., voor de Kath. Dem. Party afdeellng Den Haag, niet door. De besprekingen werden daarna voortgezet met den R K. en den Chr. Bond, waarby van patroonszyde verschillende concessies werden gedaan, om alsnog een landelijk conflict te kannen voorkomen. De nieuwe toonvoorstellen sullen aan het con gres van den R. K. Bond, dat 16 November ax te Nymegen zal worden gehouden, worden voor gelegd. OP op en- ^jn lub eb- len 30 xi- ter, dit zal de de- eel aar de dkt ten en. fel in in is •de dit in 5FB1 rij er* ren Ich iD, ÏD, SOO iet Er n- lat de ch •ld an n- lat üal :al n- na en en en lef Ik, et ad os n. e- -•e Moeders weten het, Quaker is vanouds de groote kindervriend. Quaker Havermout, van de beste zongerijpte haver, thans in Nederland gemaakt, bevat alles wat kin deren noodig hebben. Ze houden ervan en ze groeien ervan I Nu kost het s/rcirs 22'/, et. per pondspak netto 500 grom). Moeders, geeft uw kinderen het beste, geeft hun Door het verschil tusschen de eerste en de tweede kiasse-tarieven zooveel mogelyk te ver kleinen, hoopt de directie het mogelyk te ma ken dat zy, die vroeger in de eerste klasse reis den, naar deze klasse terugkeeren. Met het gouvernement Is over deze zaak nog geen overleg gepleegd. Men heeft de zaak snel doorgevoerd en de verdere besprekingen zullen ongetwyteld in de naaste toekomst plaats heb ben. Het spreekt echter vanzelf, dat de gou- vemementspassagiers ook de kortingen genie ten, waarop zy als gewone passagiers recht zou den hebben. De voorzitter heette in het byzonder welkom de heeren J. P. Kleiburg, landbouwkundige by dt Arbeidsinspectie, als vertegenwoordiger van óen minister van Sociale Zaken en mr. W. Rlp, secretaris van den Chr. Boeren- en Tulnders- bond. Spr wydde, terwyi de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, woorden van eerbied aan dv nagedachtenis van Mgr. prof. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die kort voor zyn bis- schopsambt bet voorzitterschap van den Alg. RA Landbouw-Bedryfsraad op zich bad ge nomen, dat hy, monseigneur geworden, toen weder moest neerleggen. De zaak der bedryts- raden had zyn volle sympathie, omdat by met ons van <ga-deel was, dat op deze wyze de chria- teiyke gedachte bet beste In practyk kon wor den gebracht, zyn lichtend voorbeeld zal ons, soo seide spr., biyven steunen. Voorts werden de gebruikeiyke verslagen uit gebracht. De Regeering zou eenvoudig moeten bepalen, dat vóór een bepaalden datum, byv. vóór 1 April o* .1 Mei, het overleg moet hebben plaats gehad, en tot een resultaat moet hebben geleid. En als dit niet het geval is, moet de Minister onver- wyid arbitrage opleggen, zoodat in den loop van Mei alle zaken aan den kant zyn. Daarnaast zou er dan een wetteiyke regeling tot verbindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten moeten komen. Het biykt wel. hoe serieus de katholieke afgevaardigde zyn nieuwe taak heeft opgevat. Hy had het oor van de Kamer en Minister Oud maakte yverig notities. Hy kan alleen met mr. Teulings' betoog een goed geraamte voor zyn antwoordrede opbouwen. Als wordt April 1936. DEN HAAG, 8 November 1935 Op den tweeden dag van het debat over het Regeerlngsbeleid is mr. TEU LINGS opgetreden als financieel woord voerder van de katholieke fractie. En hij heeft dat waarlijk voortreffeiyk ge daan: zeer minutieus ontleedde hij, wat in de financieele politiek van het kabi net de kwetsbare plekken zyn, en aan het eind van zyn zorgvuldig opgebouwd betoog, dat de volle aandacht der Ka mer had,-deed hy de spanning van wie er luisterden, stygen door welsprekend op te tomen tegen het spreekverbod, dat de Regeering zou willen opleggen aan allen, die uit eeriyke overtuiging voorstanders van devaluatie zyn. Aanpassingsrede De rede van den voorzitter der liberale frac tie Dr. BIEREMA was opnieuw voor honderd piocent een aanpassingsrede. Belastlngverhoo- g.’ng acht hy zóó uit den boose, dat ook hy liever het tekort op de tóch niet geheel en dai nog alleen op papier! sluitende begroo- De vergadering, die om 10 uur ’s morgens ww aangevangen, werd om 10 *s avonds geslo ten. daarop „Waarom By KB. is een bedrytsraad voor het stuca- doorsbedryf Ingesteld. Hst aantal leden sa plaatsvervangende leden van den bedryteraada Onlangs hebben de Ministers van Landbouw en Visschery en van Handel, Ny ver heid en Scheepvaart besloten om aan het College van Regeerings-commissarissen. belast met de uit voering van de Landbouw-crlsiswet, toe te voe gen Dr. W l. Groeneveld Meyer, administra teur aan laatstgenoemd Departement, met de speciale opdracht om de industrieele belangen ten aanzien van de landbouw-crisls-polltlek te behartigen. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben naar aanleiding hiervan aan genoem de Ministers verzocht de bevoegdheid van den nieuwen Regeeringscommissaris ook uit te brei den tot de handelsbelangen, aangezien de be hartiging hiervan van niet minder beteekenls is. By het secretariaat van de Commissie van Overleg van genoemde Kinden is thans bericht Ingekomen, dat de regeering dit verzoek heeft Ingewilligd en dat derhalve de bevoegdheid van Di. Groeneveld Meyer is uitgebreid. Men heeft hiervan In mlddenstandskringen mr' groote voldoening kennis genomen. In den bedrytsraad ziet spreker het krach tigste middel om tot verbindendverklaring van collectieve overeenkomsten te geraken. De land- en tuinbouw zyn aan tal van cri sismaatregelen onderworpen. Hiermee gaat het als met een brandend huls, waarin by de blua- sching waterschade wordt aangericht. Of als met een patiënt op de operatietafel, waarby de gevolgen van de operatie nadeelig kunnen zyn op zichzelf Wee dan, wanneer het den hanteerders van brandslang of operatiemes aan deskundigheid ontbreekt) Spr. meent, dat by de uitvoering der land bouwcrisismaatregelen aan de deskundigheid wel het een en ander heeft ontbroken. Er zyn fouten gemaakt, welke by meer deskundigheid hadden kunnen worden vermeden. Men dient by dergeiyke aangelegenheden de besturen van de vakorganisaties te raadple gen Spr. eindigde met den wensch. dat zou wor den gestreefd naar meer eenheid onder de Lcdryfsgenooten. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. De directies der Stoomvaartmaatsciiap- PU „Nederland" en „Rotterdamache Lloyd” hebben besloten bon tarieven voor reizen naar Ned.-Indlë te verlagen en daar eep algemeene crisis-korting op toe te passen. Deze crisis-korting zal 7% pCt. bedra gen en toegepast worden op de tarieven voor de schepen, welke op of na 6 Novem ber van Nederland of van Batavia ver trekken. De secretaris, mr. A. van Haastert, deed eenlge mededeelingen over de actie door dén A R.K L B ontplooid tot de bevordering van de Instelling van bedryfsraden in den land- en tuinbouw en over de uitvoering van gedwongen arbitrage door den Minister opgelegd op grond van de crislsorganlsatiebeachlkking 1934 II. De minister van Sociale Zaken heeft een vaste kerncommissie Ingesteld, die in aUe bedrijf s- radenkwesties wordt gehoord. Van instelling van bedryfsraden In de land en tuinbouwbedrijven werd in den aanvang van de periode na invoering (30 Oct. 1933) van de Bedrytsradenwet niet gerept. Op 8 Juni 1934 deelde de minister -van Sociale Zaken mede, dnt. het zhn bedoeling was om na de reeds in gestelde kerncommissie voor de Industrie een voor den middenstand in te stellen en dat niet lang daarna de instelling van een kerncommis sie voor den landbouw onder de oogen sou worden gezien. Op 23 Nov. 34 heeft de R.K. Landbouw-Be dryfsraad een vergadering gehouden met den Chr. Boeren- en Tulndersbond en den Chr. Lendarbeidersbond. waar men tot Volle overeen stemming kwam. Intusschen was een kern- commlssie-landbouw ingesteld, waarin alleen de werkgevers zyn vertegenwoordigd. De R.K. Bedrytsraad verzocht toen den Minister, ook afgevaardigden van de arbeiders in den land bouw in de kemcommissie-landbouw te doen plnats nemen, doch aan dit verzoek is totnutoe niet voldaan. De heer A. J. Loerakker voegde hieraan eenlge mededeelingen omtrent de kerncommis sie toe. pewerkt wordt aan mede-vertegenwoor- oiging van arbeiderszyde. Noch Indische pensioenen, noch pensioenen, toegekend ingevolge de Pensioenwet 1922 met ingang van een datum vóór 1 Juli 1933, zullen ten gevolge van de voorgestelde regeling ver mindering ondergaan. Wel zullen deze pensi oenen van invloed zyn op een na den datum van inwerkingtreding van deze wet toe te ken nen pensioen. Voor het geheel doen ophouden van de non- activlteitswedde acht de Regeering geen termen aanwezig, zy is van meening dat den ambte naar die Kamerlid wordt, een compensatie toe komt voor het verlies van zyn uitzichten als ambtenaar. Zoo lang een ambtenaar het lid maatschap der Kamer bekleedt, moet als maat staf voor zyn financieele positie de laatstelyk door hem in zyn betrekking genoten bezoldi ging gelden. Aan ambtenaren is het verboden naast hun betrekking bepaalde werkzaamheden te ver richten, omdat is aangenomen, dat hun ambte- UJke bezigheden daardoor zouden worden ge schaad. Deze reden geldt niet voor een ambtenaar op non-sctlvltelt. Daarom kan de Regeering niet deelen de meening van vele leden, dat een on- gewenschte toestand bestaat, wanneer Kamer leden, tevens ambtenaar op non-activiteit. werkzaamheden verrichten, die hun als ambte naar verboden waren. Bovendien zou het vra gen van een vergunning voor deze werkzaamhe den aan den Minister, onder wlen zy als amb tenaar gesteld waren, de onafhankeiykheid van de Kamerleden kunnen beïnvloeden Het voorstel om de overgangsbepaling te be perken tot hen, die op den datum van indie ning van het wetsontwerp reeds het ambt van wethouder of Gedeputeerde bekleedden, in plaats van tot hen, die op den datum van in werkingstelling dezer wet, één dier functies vervulden, zou tot gevolg hebben, dat bestaande rechten met terugwerkende kracht werden aan getast. Dat zou in stryd zyn met een algemeen rechtsbeginsel. In verband met de beschikbaarstelling van een marine-bouwdoos, waarin knutselaars de materialen zullen vinden voor het Ophouwen van een model van onsen nieuwen kruiser Hr. Ms. De Ruyter, wordt het volgende be kend gemaakt. 19 November as. tal een marlne-radlo-avond women gehouden, waarop de Minister van Defensie a. 1. dr. H. Colyn de openingsrede zal houden. Daarna sal de voorzitter van de propaganda-commissie voor het verstrekken van een bouwdoos van óen kruiser De Ruyter, de heer dr. N. Japikse, di recteur van het Konlnkiyk Huisarchief en van het Bureau van *a Ryks Geschiedkundige Publication, een rede houden over de persoon lijkheid van Admiraal De Ruyter. Vervolgena ia! de commandant van den nieuwen kruiser, de kapiteln-lultenant ter see A. O. van der Bande Lacoste, de Inrichting van het nieuwe schip bespreken, terwyi ten slotte de secreta ris der Commissie bet doel van bet verstrek ken van de bouwdoos zal toelichten Het ge heel sal worden opgeluisterd door de Koninklyke Militaire Kapel, terwyi de bekende alchter- voordrachtkunstenaar Cllnge Doorenboe, enkele toepasseiyke gedichten aal voordragen De sandaeht van de radio-lulsteraars wordt er op gevestigd, dat de uitzending aal plaats vinden door den K. R. O, aooals reeds geneed op Dinsdag 19 November, des avonds te 788 uur tot 920 uur. Ook de Katholieke afgevaardigde heeft rich tegen de nieuwe belas- tingverhodfeingen verklaard. Niet slechts had bü bezwaar tegen de koppeling van die verhoogingen aan het Werkloosheidssubsidiefonds. Hy achtte het beter, ze geheel achter wege te laten en desnoods het te kort niet volkomen te dekken of alsnog naar andere dekkingsmidde- len te zoeken. Voorts zette spr. uiteen, dat er tusschen de organisaties van patroons en arbeiders overleg behoort te worden gepleegd omtrent de arbeids voorwaarden. welke In een bepaalde periode sullen gelden. Het is droevig, dat er nog werk gevers zyn, die van hoogerhand gedwongen moeten worden om overleg te plegen met de werknemersorganisaties omtrent de arbeidsvoor waarden. Vervolgens deelde spr. een en ander mede over de moeliykheden van den arbiter Vrydag kwamen partyen, betrokken by de arbitrale uitspraak in de sigarenindustrie te 'sGravenhage te zamen om met de drie andere werkliedenorganisaties van gedachten te wis selen over do mogeiykheid om tot de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst te ko men, waarin de uitspraak sal wotdeu vei werkt Dr. Colyn, aldus mr. Teulings, heeft het voorgesteld, als zou zwygen over dit probleem vaderlandsche plicht zyn. Maar gaat het, nu de politiek van de tegenstanders van devaluatie wordt doorgedreven, zoo goed? Men voorspelt kwade gevolgen van devaluatie. Maar wat ziet men nü, zónder devaluatie, om zich heen? Prysstygingen, belastingverhoogingen, loons- en salarisverlagingen, stijging van de werkloos- d a n Zoo dacht er ook de voorzitter der vryzlnnig- democratlsche fractie, Mr. JOEKE8. over. Uit zyn betoog, dat wat het economische betreft, als kern had de noodzaak van terugkeer der rendabiliteit van het bedryfsleven en overi gens goeddeels parallel liep met de redevoerin gen der heeren Schouten en Blerema, stippen wy nog aan. dat de vryzlnnlg-democraten met de aangekondlgde maatregelen terzake van 's lands defensie accoord kunnen gaan. Men moet alleen goed in het oog houden, aldus Mr. Joekes, dat Nederland nooit, noch in Europa noch in Indië, zyn verdediging geheel alleen zal kunnen bewerkstelligen. Het tegenoverge stelde beweert natuuriyk niemand (behalve dan ir Mussert) Voorts hebben dezen middag nog het woord gevoerd de plattelander Vervocrn, de christen democraat van Houten, de revolutionnalr-so- claliat Sneevliet en de sociaal-democraat J. T*r Laan. President Ruys de Beerenbrouck beeft den aanvang der vergadering ijls, een voor stel aangenomen gekregen, om voortaan ook by de onderdeelen der begrooting den spreek- tyd te rantsoeneeren per fractie. Een uiter mate verstandige maatregel, die heel wat over bodige herhalingen aal kunnen voorkomen I president der preventieve Nadat de Ned. Bond en de Federatie ver klaard hadden niet tot bespreking bereid te zyn, wanneer niet eerst de arbitrale uitspraak ter zijde werd gelegd, aan welk verzoek de werkgevers niet konden voldoen, werd de ver gadering geschorst. de ko- is een De ra ming van de mid delen. vooral van de omzetbelasting, moet óók al scep tisch worden be zien In verband met den nog steeds voortgaan- den economischen neergang. De perspectlef- bezulniglngen zyn ten slotte slechts verschui vingen. En voor steun aan de zeescheepvaart zal zeker nog wel meer noodig zyn dan de uitgetrokken mlllioen. innam, wanneer het met deze woorden het leve* van het Goddeiyk Kind samenvat: ,Kn hy was hun onderdanig.” Het kind, dat is het, dat In werkeiykheld op- eischt en tegeiyk versterkt alle wezeniyke, alle samenbindende eigenschappen van het christe lijk gezin. Is het kind er niet het voornaamste doel van? „Onder de zegeningen van het huwelyk, schreef de Paus, nemen de kinderen de eerste plaats in.” En hy voegt er aan toe, dat de moe der, die waariyk christlnne is, zal glorieeren in den Heer ,,meb een bloeiende kroon van kin deren.” De vruchtbaarheid van het gezin, welke de wiegen bevolkt en die, welke door opvoeding aan de zielen een tweede leven geeft, wordt nog voor een zeer groot deel door de vrouw gegeven. Aan haar moed en aan haar offergeest tegen over de gevaren en zwarigheden van het moe derschap, danken wy de heeriyke ontluiking van jonge levens. Haar moederlyke toewyding zal deze doen opbloeien en de vruchten doen dragen van hun vruchtbaar doopsel. ’t Is dan ook de vrouw'aan wie de toekomst behoort, omdat zy deze maakt met haar lichaam en haar hart: de toekomst van het gezin in zyn stoffeiyke en geestelyke waarde; maar ook de toekomst der volkeren en het lot van het chris tendom. zyn wy op den goeden weg? soo luid de zijn dringende vraag. Want als die vraag ontkennend zou moeten worden be antwoord. sou de grimmige volharding," door dr. Colyn aanbevolen, ons enkel lel den naar een verkeerd eindstation. bedryven een belangryke oorzaak, terwyi ook de te bureaucratische overheidsbemoeiing met de agrarische productie tot een oneconomische lx dryfsvoerlng leidt. Het Plan van den Arbeid der 8.DA.P. miskent de noodzaak der aanpes- sing al evenzeer. Trouwens, aldus Dr. Blerema, tegenover dit plan moet alleen reeds het feit, dat toch altyd de socialisatie op den achter grond biyft staan, alle nlet-8.DAP.ers hui verig doen zyn. Dit laatste is ook de meening van den heer SCHOUTEN, leider der- anti-revolutlonnaire Tweede Kamer-dub. Ook wat de overige oo- deroeelen van het Regeerlngsbeleid betreft, kwam zyn meening vrywel met die van Dr. Blerema overeen. Ook hy wees op de dure nood zaak van de uiterste versobering, ook hy be treurde de nieuwe belastingverhooging daar bij vragende, of de verzwaring van de omzet belasting niet tegeiyk met de verlaging van den gedistilleerd-accyns kon worden teruggenomen. Ook hy achtte een snel ter handne.nen van de reorganisatie der crisisdiensten gewenscht. Ook hy bestreed het Plan van den Arbeid der SDA.P. Al waardeerde hy. dat biykrns de toe lichting op dat plan de 8.DAF. niet meer diametraal tegenover de Regeering ataat, doch slechts een gradueel verschil ter zake van den< omvang van industrialisatie, openbare werken en leeningsmogeiykhedeti overbiyft, met hef*» plan zelf, dat op te optimistische berekeningen en verwachtingen steunt, kon de leider der anti-revolutlonnaire fractie zich niet vereenl- gen. Mr. A. F L, M. TEPE hield daarop een inleiding over het onderwerp: „Waarom het noodig is, thans bedryfsraden, bedoeld in de Eedryfsradenwet 1933, ook in de land- en tuln- bouwbedryven in te stellen". Spr. betoogde.' dtt de katholieke gedachte V* grondslag diende te woeden genomen. Verder ontwikkelde spr. eenl ge argumenten ter bevordering van dé invoe- nng van bedryfsraden en omtrent het prac- tlsch nut daarvan. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee* de Kamer in zake het z.g. cumulatie-ontwerp wordt nog het volgende ontleend: Pensioenen van wethouders en van Gedepu teerden toegekend vóór 1 October 1935 of den by Nota van wyziglng nader aangegeven da tum van inwerkingtreding dezer wet. zynae 1 April 1936, zyn in het ontwerp bulten de kor ting gelaten, omdat in tal van gevallen belang hebbenden voor het bekleeden van die functies inkomstey hebben prijsgegeven, die verre de vergoedingen, welke aan die functies zyn ver bonden, overtreffen. De Regeering is niet bereid een der regelin gen. welke in overweging worden gegeven, over te nemen. ir^ Onder voorzitterschap van Mr. Dr. ARN. BORNET BJ., rector van het Bergmanianum- College te Nymegen, is Vrydag in de bovenzaal van Hotel Dyjers, aan het Buitenhof te 'sGra venhage, een vergadering gehouden van den Algemeenen R. K. Landbouw-Bedryfsraad. ting wat grooter laat dan nieuwe lasten te leg- gen op 't volk en 't badryfsleven. Het tekort is dan tegeiyk een „mene tekel” voor de Regee ring, dat zy aan verdere bezuinigingen niet ont komen kan Die bezuiniging, aldus Dr. Blere ma, behoeft allerminst in afbraak te nel»»»- Oer.. Zy kan zelfs met verbetering gepaard gaan, als slechte de Overheid bepaalde func ties overlaat aan de nu eenmaal goedkooper werkende maatschappy. Dat Dr. Blerema In zyn hart devaluïst la, bleek weer uit zyn vergeiyklng van cte goud landen met de niet-goudlanden. De eerste stean er beter voor dan de laatste, omdat de laatste er maar niet in slagen, tot de ver- eischte aanpassing aan een lager peil te gera ken. Hier te lande zyn daarvan de beschutte zouden kunnen zyn. Ook de Landbouwcrisisfonds dienen sceptisch te wor den bezien. Wat de byzondere maatregelen ten behoeve van ’s Lands defen sie kosten gaan, is zelfs nog niet bekend. Hoe men tot 20 mlllioen be zuiniging op Spoorwegen men moet, eveneens nog raadsel”. heidscyfers, intertng van alle reserves, Ineen storting van bedryven. ondermynlng van alle Overheidsbudgetten enz. enz. Die verschynselen maken, dat de eeriyke voorstanders van deva luatie het juist 'n vaderlandschen plicht achten, niet te zwygen. Tegen de pogingen, om hun den mond te snoeren, richtte zich dan ook het krachtig pro test van den katholieken afgevaardigde. Er kennend. dat het Parlement niet de aangewe zen instantie is voor een beslissing op dit punt, maar betreurend, dat de beurs (die verzamel plaats voor zeer bedrevenen In geldeconomie, die wel eens ..een gokje op den gulden" willen wagen) de vrijheid van spreken van gewetens volle politici en economen met haar onmlddel- lljke neigingen tot onrust aan banden legt, sprak mr. Teulings het opnieuw uit. dat die on rust latent aanwezig biyft, zoolang niet, hoe dan ook. meer een rendablliteitsbasis geschapen is voor het bedrijfsleven. De drukpersvryheid ziet de liberale fractie liever niet door maatregelen, zooals biykbaar In het voornemen liggen, ingeperkt. Laat men de vrijheid hand haven, maar veel strenger zyn In de repressie van uitwassen. et christeiyke gezin is een stabiele, goed geordende, reine en vruchtbare samenleving, en wel van een vrucht baarheid, die boven het vleesch uitgaat en in zielen uitbloeit. Van alle behoudende factoren der chrlste- lyke familie was de vrouw tot nog toe door haar roeping en Van nature, zelfs wanneer zy ontspoorde, de voornaamste handhaafster, zy zal het ook in de toekomst zyn. De bekende Fransche schryver Baudelaire heeft deze woorden neergeschreven: „Omdat zy de liefde niet kon onderdrukken, heeft de Kerk haar ten minste willen ontsmetten en daarvoor maakte zy het huwelyk.” Dit is ten eenen male onjuist! De Kerk heeft nooit zulke manicheesche of jansenistische ideeën ver kondigd. Zy heeft wel het sacrament van het huwelyk gebruikt om iets te ontsmetten, maar niet de liefde; neen, het menscheiyk hart, om daarin het tegengif van de genade te storten tegen het egoïsme, dat doodelyk voor de liefde is. De echtgenooten, „niet geketend zooals Pius XI zegt maar versierd met den gouden band van het Sacrament; niet gekluisterd, maar er door gesterkt, leggen er zich met al hun krachten op toe om van hun vereeniging (met de hulp en de sterkte van het sacrament, door de zuiverheid van hun gedachten en van hun levenswyzen) het levende beeld te vormen van de zeer vruchtbare vereeniging van Christus met de Kerk.” De echtgenooten en niet de vrouw alleen verwezenlyken beiden dit ideaal. „Immers, zegt Zanta, in de heidensche maatschappy had de vrouw voornamelijk plichten en de man voor- nameiyk rechten; in het christelyke gezin heb ben belden op de eerste plaats plichten.” De vrouw intusschen geeft meer hechtheid aan het gezin dan de man, omdat haar ryk nu eenmaal binnen de woning ligt, zy heeft de gave van onvermoeibaar geduld; zy trekt den heiligen band aan. die uitrekt door de wispel turigheid van den man. Zoolang zyn trouw aan haar duurt, dooft de vlam van den hulseiyken haard niet. Er zyn geen twee moralen voor gehuwden: een voor den man en een voor de vrouw. Maar de zonde van den een zou die van de andere niet vrijspreken; haar kuischheid daarentegen houdt de schade voor het gezin ofwel ten deele tegen of herstelt ze ten deele. Voor het overige wordt de hechtheid van het gezin bevestigd, door wat Plus XI noemt de echteiyke liefde, welke in het huwelyk een soort van adeliyke rechten heeft. „De vrouw zegt Ijavedan maakt zelf de kwaliteit van de liefde, welke zy opwekt en de man weerkaatst slechts als een spiegel de stralen, welke zy op hem heeft geworpen.” De slecht geslepen en de doffe spiegels ontbreken niet, maar zoolang in een huis het serene licht van een vrouwenhart brandt, zoolang is er niets verloren. Wannéér de vrouw over duizend kleinigheden waakt, waarvan het mosaïek geluk heet, zal de man, dat groote wispelturige en begeerige kind, minder geneigd zyn het elders te zoeken. Pe volksmond heeft deze gedachte in alle talen in kernachtige spreekwoorden vastgelegd: wie verdriet heeft, maar een goede vrouw, heeft maar half verdriet. Een rookende schgprsteen, een lekkende goot en een twistzieke vrouw ja gen den man de deur uit. By al deze en derge- lyke gezegden spreekt de stabillseerende invloed van de vrouw, die getrouw is aan haar roeping. In een gezin komt het ongeluk meestal door den man, maar komen de verdrietelykheden door de vrouw. En deze breken meer huwelyken dan ongeluk. De vrouw heeft zich daartegen in acht te nemen, want by een huweiyksbreuk wordt zy het grootste slachtoffer. Er is niets erger dan de weduwe van een levende te zyn. Alles dryft er daarom de normale vrouw toe, om de hardnekkige handhaafster van een hecht gezin te zyn. Maar zy moet er ook handhaven „de orde der liefde” door vrijwillige en teedere ondergeschiktheid. ,X>eze onderworpenheid overigens, zegt Plus XI, ontkent en vernietigt niet de vrijheid, wel ke uit de volle rechten van de vrouw voorkomt en dat zoowel uit hoofde van haar voorrechten als menschelyk persoon, als om haar edele functies als echtgenoote, moeder en gezellin; die onder worpenheid houdt niet in, dat zy zich naar onverschillig welke verlangens van haar man zou moeten plooien!" Neen, geen vrouw-slavin en ook geen kind- vrouw! De eerste houdt geen stand, zy onder gaat alles, zelfs bet verkeerde, tot den dag dat zy opstandig losbreekt. Rn wat de andere betreft: Nora van Ibsen verwyt aan haar man: „ik ben een groote pop by je geweest, zooals ik van vader een kleine pop was.” By de vele dwaasheden welke zy de biteert, zegt zy een enorme waarheid wanneer zy eischt, „dat hun vereeniging een waarachtig huwelyk wordt.” Een waarachtig huwelyk, dat is er een, hetwelk niet den meester met een dienstmaagd verbindt, maar twee menschelyke wezens, twee zielen, waarvan de een het voor recht van het bestuur en de andere bet voor recht van de liefde opeischt. Een samenwerking tusschen de wederkeerige rechten komt gemakkeiyk tot stand, wanneer men van elkander houdt. Inderdaad, de man slaat de maat en de vrouw inspireert. En „hoe mooi is het huwelyk van twee zielen waarin de man, om zekerder te zyn van zyn plicht, er twee gewetens op na houdt, zyn eigen en dat van zyn vrouw,” zegt Lamy. Die invloed van een evenwichtige vrouw, verstandig genoeg en genoeg christlnne om de. gene te zyn, die regeert zonder te heerschen, ziedaar al sinds eeuwen den zegen en het geluk van onze gezinnen. Indien de man hier volgent recht de meester biyft, de vrouw is de mees teres. Hun dubbele autoriteit botst niet, omdat zy gepaard gaat. De hiërarchie bestaat,, maar men voelt er geen tegenstelling by; bet juk U volgens den wensch van het huwelyk een Juk van liefde en vrede. Hier is het vooral dat, wan neer de echtgenooten elkaar beminnen en chris tenen zyn, de koning niet zegt: Ik wil, maar W y willen. Eva Baudouin schreef het zoo ontroerend mooi neer: „Het evangelie zelf onderstreept het gezag van de bescheldenste en nederigste aller moeders en de plaats, welke zy in haar gezin In het financieel beleid der regeering heeft mr. Teulings niet weinig zwakke plekken aan gewezen. Het geraamde tekort van het Werk loosheidssubsidiefonds ad 14 mlllioen steunt op de werkloosheidscyfers van 1935, die in 1936 wel eens hooger cijfers van het By Nota van wyziglng is een bepaling op genomen om een teruggang van pensloensuit zichten te voorkomen. Het tarief voor de eerste klasse voor het tra ject Genua—Marseille naar Batavia is terug gebracht van f 835 tot f 700.welk bedrag na aftrek van de algemeene crisiskorting van pCt. uitkomt op f647.50. Deze byzondere verlaging voor de eerste klas se geldt slechts voor de oeriode van 6 Novem ber tot en met 4 Maart a-s. Met Ingang van laatstgenoemden datum hebben de maatschap pijen het voornemen het tarief eerste klasse Genua/MarselUeBatavia te brengen op fSOO waarop de 7X PGt. crisiskorting (onder het voorbehoud, dat wyziglng te allen tyd mogelyk is) eveneens van toepassing is. Ook voor de tarieven der Poelau, Kota en an dere vrachtschepen geldt de crisis-korting van 7% PCt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15