Ook Gorahai van J ONS BLAD in handen de Italianen Het nieuws van heden te EEN GEWICHTIGE DAG VOOR ROME WEENSCHE MARXISTEN IN ACTIE DE REDE VAN BENESJ DE BAROMETER De sancties tegen Italië Ontbinding der Stahlhelm Kingsford Smith nog niet terecht JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK MAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 8 wapens ln Polen ongunstig ontvangen n t Een overschot van 27 millioen frs. De Middellandsche Zee- kwestie B t t Eenheid thane meer dan oeit noodzakelijk ot it Belgische begrooting ingediend Duitsch vertoog te Brussel Italiaansche troepen in Libye La val herinnert aan zijn beroep op het volk Kondylis verleent gratie Uitgebreide opsporings- maatregelen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aan drie officieren van de zeemacht De nieuwe, Duitsche Rüks-oorlpgsvlag is in gebruik genomen. De troepen brengen het saluut I 2- f2.85 Roode Kruis-afdeelingen in Addis Abeba 5 Het Weer mitiiiiiiiiiiHniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ I Leden kunnen individueel lid der N. S. D. A. P. worden Heden weer een onderhoud tusschen Drummond en Mussolini? Opmarsch waarschynlyk voort gezet in de richting van Dessie, zoodra alle troe pen by Makalle ge concentreerd zyn Politie ontdekt een uitgebreide organisatie van socialistisch trampersoneel Griekenland en Mexico zullen deelnemen De weg naar Harrar 5 open geacht Abessinische benden in het bezette gebied Abessinië bestelt en munitie De reis van Haile Selassie INSTITUUT E.N.SA.I.D. 52^^ Ruim «00 •cbotae n> Nederland. Belgl* en kotooten raven les volgens onze methode. DAMES BN MEISJES MAAIT ZELF UW KLFEDING. Zendt en Z5 cent een Metaegele en U ontvvmgt hoe gemakkeiyk onze metnofle is. MODEVAKSCHOOL K. N. 8. A. I. D. Engeland stelt ze 18 November in werking ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 33 sancties de November O O deskundigen van een Weinig ver- polemieken 7 re op- te i waarop tegen De Grieksche de ROME, 8 Nov. (A. N. P.) Te Ancona is gis teravond het 93ste regiment Infanterie van de Metauro -divisie uit Libye teruggetrokken. ATHENE, 8 Nov. (Reuter). Kondylls heeft admiraal Roussen en den kapiteins ter zee Kl- votos en Plnotsls, die door den krijgsraad we gens het deelnemen aan de Maart-revolutie tot langdurige verbanning waren veroordeeld, gra tie verleend. Te Den Haag te een vergadering gebonden van den Aigemeenen RK. Land bon w-Bedrijfsraad. Ruwe heeft de zestiende partij tegen AljeeUn na S3 setten opgegeven. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR WARSCHAU, 8 Nov. (Reuter). In een offi cieel communiqué wordt medegedeeld, dat de verklaringen van den Tsjechischen minister van bultenlandsche zaken in het parlement inzake de Poolsch-Tsjechlsche betrekkingen in Por sche politieke kringen ongunstig zijn ontvangen. Het communiqué verwijt de regeerlng te Praag de onvriendschappelijke houding ten aanzien van de Poofeche minderheden en verklaart: „de verbetering van deze betrekkingen kan slechts komen door een daadwerkelijke wijziging van de houding van de Tsjechoslowaaksche regee rlng jegens de Poolsche bevolking.” Engeland stelt 18 werking. Een gewichtige dag voor Rome; ook Gorahai la handen der Italianen. een 8*- Voortgeaet begrootingadehat in de Tweede Ka mer; o_m_ heeft de heer Teolings gesproken over het financieel beleid der regeering. Stand op Zaterdag 18 uur vju.: 758.8 Vorige stand; 7814 it. :t. NDORDHOLLANDSCH DAGBLAD ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIII^ PARIJS, 8 Nov. (Reuter). Laval heeft heden avond voor de journalisten de volgende verkla ring af gelegd: Er worden polemieken gehouden, die ten doel hebben oppositie te voeren tegen eenl- ge leden van de regeerlng. Ik acht het mijn plicht te verklaren, dat bij de vervulling van de moeilijke taak, die ons door het parlement werd toevertrouwd, Herrlot mi) steeds zijn loyaje medewerking heeft verleend. Juist op het moment, waarop eenheid meer dan ooit nood zakelijk is, wil Ik herinneren aan het dringend beroep, dat ik in September op alle Franschen gedaan heb en waarin ik hun vroeg zich van alles te onthouden wat die eenheid in gevaar kon brengen. Tot mijn spijt moet ik consta- teeren, dat er naar dit beroep niet altijd wordt geluisterd. Als verantwoordelijk hoofd van de regeerlng kan ik iedere poging, welke dient om tweedracht te zaaien in de regeerlng of haar gezag te verminderen, slechts betreuren. De bezetting van Makalle wordt door alle Italiaansche bladen geestdriftig begroet. Te Napels werd terstond een groote volksbetoo- glng op touw gezet. Soldaten, die op bet punt Kaan naar Oost-Afrika te vertrekken, werden lt triomf rondgedragen en de stad werd met vlaggen getooid. blonde prinses Wazlro, die 71 nomadenbe staan leidt in de bergen ten N.-Westen van Makalle, zich aan het hoofd heeft gesteld van een bende krijgslieden In Tlgre. Des nachts daalt deze door de prinses aange voerde bende van de bergen af en overvalt de Italiaansche voorposten. De prinses is in mannenkleeding gestoken en leidt den aan. val met de bajonet in de hand. Gorahai in Ogaden is een buitengewoon be langrijk, strategisch punt, aangezien het alle karavaanwegen en den toegang naar de be langrijkste bronnen beheerscht. Door de bezet ting van Gorahai wordt het gevaar vermeden, dat de Italiaansche troepen gevechten zouden moeten voeren In de ongezonde laagvlakte. De inneming van deze plaats opent den weg naar Harrar, aldus Is de meening der Italiaansche bladen. In Italiaansche kringen verwacht men, dat de Abessiniërs tegenstand zullen bieden op de Hjn GondarDebra TaborSokotaAmba Alat- sjiKworam. De zwarthemden van generaal Santlnl hebben zich meester gemaakt van Dolo. Verder wordt medegeceeld, dat versterking is gezonden van Dlredawa naar Moessa All en men gelooft niet, dat de Italianen vanuit As sub zullen oprukken. Met behulp van een ledenlijst, welke de po litie bij een der leiders had In beslag genomen, werden meer dan duizend personen opgespoord. ZU worden thans aan een verhoor onderwor pen De leden van deze organisatie droegen ten koperen geldstuk bij zich, waarin een num mer was gegraveerd, dat overeen stemde met hun lidmaatschapsbewüs van de partij. Kondylls verklaarde aan de pers, dat de pro clamaties, welke door de republikeinen Sophou- lis en Cafandaris en Mylonas zijn onderteekend. en welke oneerbiedige uitlatingen over den Koning bevatten, niet de moeite waard waren om zich druk over te maken. De professoren Canellopoulos en Tsatsos van de unlversitelt van Athene weigerden den eed van trouw aan de monarchie af te leggen. De bladen verwachten, dat zij ontslagen zul len worden. De anti-Engelsche stemming in Italië. Links een heerenmode-zaak, waar het opschrift: de prins van Wales is veranderd in: de prins van Piemont. Rechts een hotel, waar uit het woord tea-room de a en twee o’s zijn geschrapt Voor het Italiaansche leger, dat in Abessinië langzaam voorwaarts trekt, is goede communicatie met de achterhoede een eerste vereischte ATHENE. 8 Nov. (A.NJ>.) regeerlng zal deelnemen aan de flnancieele sancties, welke vanwege den Volkenbond op Italië zulten worden toegepast. Thans Is be paald, dat voortaan geen leeningen of credieten zul'm mogen worden verstrekt aan Italië of IU_laansche firma’s. BRUSSEL. 8 Nov. De Belgische regeering heeft bij het parlement de begrooting voor 1936 ingediend. De Inkomsten worden geraamd op fr. 10.429 millioen en de uitgaven op fr. 10.402 millioen, zoodat een overschot van fr. 27 millioen be staat. Amerikaansche deskundigen hebben directe draadlooze verbinding tot stand bracht met de Vereenlgde Staten. „Met Ingang van heden is de nl< bouw van de Duitsche weermacht Tloor de beëedlging van de eerste lichting recruten op bet Derde Rijk en zijn vlag bekroond De Duitsche weermacht is daarmede wederom voor de toekomst de draagster der Duitsche wapenen en de hoedster van hun tradities. Uiting en wil van de politieke macht Is de partij. Over de strategische bedoelingen der Abessi niërs tast men geheel in het duister, aldus de correspondent. Makalle bood den Italianen bij het binnen trekken van de stad een verlaten aanblik. De correspondenten der Italiaansche bladen mel den, dat alle Abessinische troepen en een groot deel der bevolking de stad verlaten hadden. Alvorens te vertrekken, zouden de Abessi niërs talrijke huizen in brand gestoken hebben. Het graf van koning Johannes, de kerk Enda Mariam en het paleis van Ras Koeksa waren gehavend. De correspondent van de „Lavoro Fascists” weet te melden, dat de Italianen zich In een vierkant op het hoofdplein van Makalle op stelden, terwijl de Italiaansche vlag geheschen werd op het fort en op het paleis van Ras Koeksa. De sterk gedunde bevolking was naar öe Italiaansche troepen toegekomen mert ge schenken. De notabelen van de plaats en de geestelijkheid boden hun onderwerping aan. De troepen van generaal Santlnl bevinden zich thans aan de andere zijde van de stad; zij be zetten Chlafat en de hoogten van Enda Se lassie. Vanmiddag is een colonne met lichte artille rie aangekomen in de plaats Donghea bij Che- lioot. Eenige vooruitgeschoven posten drongen zelfs nog verder naar het Zuiden, doch zonder vijandige troepen te ontmoeten. LONDEN, 8 Nov. (A.N.P.) Te Singapore is hedenavond een conferentie gehouden van stafofficieren der luchtmacht, die hebben be raadslaagd over de maatregelen, welke geno men moeten worden ter opsporing van den ver misten vlieger Kingsford Smith. Bij het aanbre ken van den dag zal de opsporingsactie begin nen. Drie vllegbooten, die een actieradius van 3000 mijl hebben, zullen dan opstijgen, evenals een eskader bombardementsvliegtuigen, dat de kust van Malakka en de wateren In de nabij heid zal afzoeken. Ook het vllegtulg-moeder- schlp .Hermes” zal een rol spelen bij het op sporingswerk. x Hoewel Kingsford Smith radio aan boord heeft, hebben de radio-stations geen noodsei nen opgevangen. Een groot aantal klein* Abessinische ben den dwalen nog door het gebied van Tigre, dat reeds door de Italianen is bezet. Verscheidene weken zullen nog verloopen, voordat men ge heel met deze benden zal hebben kunnen af rekenen, aldus seint de correspondent van Reuter-ANP, die zich aan de Italiaansche zijde ran het front bevindt. De correspondent van Reuter-ANP, te Addis Abeba verneemt In verband hler- med**-ult welingelichte bron, dat de scboom Naar men weet, bevinden zich thans nog twee Italiaansche divisies In Libye en elscht Engeland terugtrekking van nog meer Italiaan sche-troepen. alvorens bereid te zijn marine- strjjdkrachten uit de Middellandsche Zee terug te trekken of deze terugtrekking althans in overweging te willen nemen. Onder den omstandigheden acht ik de voorwaarden voor een voortzetting van de Stahlhelm niet meer aanwezig. Het doel van de Stahlhelm was de traditie van het oude leger te beschermen en haar te ver binden met het streven naar bentel van een sterk rijk, dat in een nieuwe weer macht een eigen veilige bescherming van zijn vrijheid zou bezitten. De Poolsche bladen publiceerden alle bet officieel commentaar op de verklaringen van Benesj In de Tsjechische Kamer, en eenige bespreken in verband hiermede de bultenland sche politiek van Polen. De socialistische „Robotnik” vraagt zich af of de bultenlandsche politiek geen beslissende wending zal nemen. „Zal men de antl-TSjechteche en pro-Duit- sche politiek niet opgeven?” De Katholieke „Maly Dzyennlk” bespreekt een ontspanning tusschen Dultachland en Frankrijk en schrift: „De Fransch-Poolsche alliantie zal vermoedelijk een vuurproef doormaken. Het Poolsche volk vraagt steeds aan de leiders van de bultenland sche politielet wij rustig kunnen zijn ten aan zien van d^Toekomst van onze alliantie met Frankrijk. Wjj hopen een gunstig antwoord hierop te ontvangen.” BERLIJN, 8 Nov. (D.NE.) Het Duitsche ge zantschap te Brussel heeft opdracht gekregen tot de Belgische regeering vertoogen te richten naar aanleiding van het vonnis van Luik in zake ontneming van staatsburgerschap van 24 October J.l. ASMARA, 8 Nov. (Reuter). Gorahai. dat naar he^ algemeen oordeel de sleutel was van den Abessinischen verdedigingsburcht in de geheele streek van Ogaden, is in handen van de Italianen gevallen. De dag van heden wordt te Rome als een bijzondere mijlpaal in de ontwikkeling van den oorlog be schouwd, waar zoowel Makalle als Gorahai zjjn gevallen. De bladen stellen de inneming Makalle in militair en moreel opzicht op een lijn met de verove ring van Adoea en Adigrat, daar het in beide gevallen de herovering betrof van een stelling, waaraan bittere herinneringen voor de Ita lianen verbonden waren. De journalisten, die verlof hebben gekregen naar Dessie te gaan, mogen niet voor morgen ochtend vertrekken, zjj mogen ook niet vóór den Negus de Abessinische hoofdstad verlaten. De Dultecher Schwimmer heeft een concessie gekregen voor een autobuslijn In het gebied van Dlredawa. Een groote Engelsche wapenfabriek heeft groote bestellingen wapens en munitie gekregen, o.a. een aantal stukken luchtdoelgeschut. De zending zal evenwel eerst over vijf weken in Ethiopië zijn, vermoedelijk via Berbers. De gemalin van den kroonprins, die gisteren te Addis Abeba Is aangekomen, ziet binnenkort een blijde gebeurtenis tegemoet en zal In Addis Abeba Europeesche geneesheeren raadplegen. Abessinië heeft zoojuist een van zijn bekwaam ste officieren aan het Zuidelijke front verloren, in den persoon van den „Grasmate)Afewerk. den commandant van het garnizoen Daggabur in de provincie Ogaden en oud-commandant van Gorahai. Hij Is bezweken aan de verwondingen, welke hij opliep tijdens een hevig bombardement van Daggabur door een groot escadrille Italiaansche vliegtuigen, die duizend bommen omlaag wierp, welke talrijke slachtoffers maakten en een groot aantal woningen verwoestten. De beide afgevaardigden van het Internatio nale Roode Kruis, die te Addis Abeba zijn aan gekomen, hebben 80 kisten met medicamenten meegebracht; zij zulten zorg dragen voor de veldlazaretten. Een afdeellng van het Zwlteersche Roode Kruis is met vijf auto’s en een vliegtuig In de hoofdstad aangekomen. Deze afdeellng heeft voor een half jaar ver- bandstoffen bij zich alsmede een auto, waarin zich een volledige electrlsche Hcht-installatte bevindt. Binnen 14 dagen zullen twee Brltsche Roode Kruls-kolonnes aankomen en het Nederlandsche en Zweedsche Roode Kruis zulten In December een kolonne zenden, zoodat dan in totaal 10 kolonnes in Abessinië werkzaam zulten zijn. y De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche troepen door de verovering van Makalle een belangrijk uitgangspunt voor de verdere operaties hebben verkregen. Men neemt aan, dat, na de verrichting van het nood- zakeljjke voorbereidende werk, de opmarsch van den Italiaanschen linkervleugel zal worden voortgezet. Intusschen rukt de Danakll-afdeellng even eens naar Makalle op; zij staat op het oogen- blik bij Atsbi. Het Is waarschijnlijk, dat de opmarsch wordt voortgezet in de richting van Dessie, zoodra alle troepen bij Makalle gecon centreerd en de stellingen geconsolideerd zijn. Vermoedelljk zal de rechtervleugel de rivier de Takaze volgen om daarna In westelijke richting op te marcheeren naar het Tsana-meer. LONDEN, 8 Nov. (Reuter). Men meent weten, dat als resultaat van de vorderingen in de Engelsch-Itallaansche onderhandellngen Mussolini waarschijnlijk morgen wederom een onderhoud zal hebben met den Britschen am bassadeur te Rome. Men hoopt, dat een nieuwe étape zal kunnen worden bereikt naar de En- gelsch-Italiaansche ontspanning In de Middel landsche Zee. Uit Parijs wordt gemeld, dat Laval heden middag een onderhoud heeft gehad met den Ita liaanschen gezant Cerruti. Volgens de „PetU Parlsien" had dit onderhoud betrekking op de Middellandsche Zee-kwestie. WEENEN. 8 -Nov. (Havas) Uit over bet alge meen geloofwaardige bron wordt vernomen, oat de Weensche politie hedenavond een uit gebreide clandestiene organisatie van vroegere 'oclaal-democratlsche employé’s heeft ontdekt. ZV verrichtte talrijke huiszoekingen. Het zou hier een poging betreffen om de organisatie an socialistisch trampersoneel weder richten. BERLIJN. 8 Nov. Adolf Hitler heeft d.d. November den volgenden brief aan den bondslelder van den Natlonaalsociallstlscben Frontstrijders Bond, de vroegere Stahlhekn- organlsatie gericht, waarin hij o.a. schrijft: Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door da N.V. Drukkerij Da Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Deze amazone kent ieder pad. leder rótsblok van het land. Talrijke andere vrouwen uiFQlgre hebben haar kinderen naar Dessie gezonden en zich aangesloten bij prinses Wazlro. Zjj hebben gezworen niet naar haar haardsteden terug te keeren, zoolang zich nog één enkel Italiaansch soldaat op Abesslnisch gebied bevindt. De echtgenoot van prinses Wazlro doet dtenst In het Abessinische hoofdkwartier. Omtrent de reis van den Negus naar het front wordt nader medegedeeld, dat Halte Selassie zich per vliegtuig naar Harrar zal begeven vanwaar hjj per auto een Inspectie tocht van 4 of 5 dagen langs het Zuidelijk front zal maken, alvorens zjjn hoofdkwartier te Dessie te vestigen. BON Toteteegzingrf 54 Neem: Adree: LONDEN, 8 Nov. Het Brltsche ministerie van Handel heeft den 18den November as. vast gesteld als datum, waarop de economische sanctiemaatregelen tegen Italië In werking zullen treden. Van dien dag af Is de uitvoer van bepaalde goederen van Engeland naar Italië en de Invoer van goederen uit Italiaansch gebied in Engeland verboden. Verwachting: Matige tot krachtigen. Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend, waarschijnlijk enkele regen buien. weinig verandering In tempera tuur. Verdwe vooruitaiehtMi: andering. Zon op 74#, under 447- LifM sp Ml. Maan op njn. 3.13, onder van. 5.41. V,plle Maan 10 November 3.02 n.m. MEXICO CITY, 8 Nov. Het uitvoerverbod op verschillende producten naar Italië, krach tens de sanctlebepalingen. is gisteren In het Staatsblad gepubliceerd en daarmede in wer king getreden. De volgende producten mogen niet naar Italië worden uitgevoerd' Lastdieren, schrootljzer, rubber, speciale staalsoorten, alu minium, mangaan, nikkel, chroom, tin, tin- mineralen; de reeds In de Mexicaansche ha vens ingeladen producten vallen buiten het verbod. Nu dit doel bereikt Is wil Ik u als leider van den Stahlhelmbond en al zijn leden oprecht danken voor het werk en de groote offers, die gjj gebracht hebt In dienst van dit ideaal”. Uit het schrijven van Hitler blijkt verder, dat het verbod tot het aannemen van nieuwe leden door de N. S. D. A. P. niet zal gelden' voor de leden der opgeheven Stahlhelm- organisatie, die ilch echter niet collectief, doch individueel voor het partljlldmaatschap moeten aanmelden. Of zij kunnen worden opgenomen In 8. 8„ S. A. of N. 8. K. K. wordt door de leiders dezer organisaties beslist. De Stahlhelm-telder Frans Seldte beeft Hitler dank gezegd voor zijn vriendelijke woor den en verklaard, dat de Stahlhelm dit besluit beschouwt als een symbolische daad, waar mede zjj haar doel en idealen heeft verwezen lijkt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1