Het Derde Rijk de Joden ^ictw^daal den dag en van Met twee kameraadjes op avonturenreis r I Oe Dubbelgangster I VERGIF Het Alphabet GEEN SPRAKE VAN! Rijkaards 5 Invoer van films in Frankrijk De oeconomische gevolgen van den boycot ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 De oorsprong ontdekt Reginald Spark ■||||||IHIIIIIIIIIIIIIIHIIIII^ Wat een vacantiebezock aan Londen kan koeten A I 1 F A ROMM H’^k op bUd ,1)B toK*'TO1Ke d« verzekeringsvoorwaarden tegen IJ *7CA MJ levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door IT 7KA een ao««T,ü 17 OKA «J vertlee v*n een tana r\ I «I ar- V-F1 1 1—a O ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeertngen r f <JVFes verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen f OUe“ doodelijken afloop 1 dfaraJVFe* een voet AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL eeeMl op I Spark, peinzend voor zag in het maar keken ann?- merkte de met gespreide ■n. ander rede op dit blad lijn ingevolge de verzckerlngsvoorwaarden tegen daarna vrouw Ze wilt viel Als ver leefde aan ver- I door Charles Garvica Slecht* aan een statistiek. Op cijfert is men plotseling Verschrikkelijk gebrand. Maar bij de ratten is helaas Geen Burgerlijke Stand. bergde cheque porte- at rk merg, die ..der Konfektionar" op Industrieel is de Joodsche invloed in Dultschland Het vertrek was geheel In de «elfde lijn. Een speciale Pullmanwagen was gereserveerd voor de reis naar Dover. Te Marseille sal bet gesel schap zich inscbepen naar Bombay. Men schat de uitgaven van het vacantieult- stapF van den Maharadja op £>000, waarbij de reiskosten niet zyn inbegrepen. 'iet rattenvolk. te» Hik; liet gaf. waarde schuwe Een advertentie behoeft geen „kapitalen” te koeten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubn- oeerlng en geiykvonnige «etwijee. BUltfk han- delstarlef fn Amsterdam beleeft men thans Een fanatieken strijd. Heel Nederland is erg benieuwd Wie 't eerst het loodje leit: Aan d'eenen kant staat Sijmen toch. De Sijmen. die betaalt Aan d'anderen kant Ai Waar "t aantal niet van daalt. Ja. dat wil zeggen, zoo beweert Tenminste Jan Publiek. 't Vraagt ..Hoeveel dooden?” en gelooft Toen pakte de boerin een steenen melk kan en ging naar bulten om wat versche geltemelk te halen. Er was echter geen geit te bekennen, waarna de boerin zich naar X geitenhok begaf Het was er erg donker en se greep op goed geluk naar binnen, waar op ze echter Plet s oor te pakken had. Nogmaals deed de boerin een greep In 't HERMAN KRAMER nMUiiiiiiiiiiiHiuiumHMHiltuiiiuiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiuiiHiiiiiiiiiii! ;lnnen te stemmen, blijkt wel er's eigen orgaan, de „Völ- meende te De Fransche regeering zal zich deaer dagen bezig houden met de wenscheiykheid van toe passing van een quoten-systeem voor den Invoer van buitenlandsche films in Frankrijk ter bescherming van de Fransche filmindustrie. gericht met de handen bedekte. Ze bleef aoo staan tot Redmayne de kamer verlaten had. In de hall, waar de knecht hem zijn hoed voelde Redmayne zich slsof hij rond- i in een nachtmerrie. Was die koele. de Irene, die hij kende en liefhad? Hy verliet het huis, terneergeslagen door dat gevoel van vervreemding, verkoeling tusschen hen. Toen Madge en nog sterker van hem duister enhad de baard van Hermann te pakken, waaraan ze hevig begon te ruk ken. Hermann kon het niet meer uithou den en gaf een schreeuw van pijn, waarop de boerin angstig wegholde. Juist kwam haar man thuis. Dit was een grappig klein dik kereltje met een grappig hoedje op. De boerin vertelde hem wat er Toch is de rat in Amsterdam Een eigenaardig dier. Want t eet liefst lekkernijen Gehuld.... in krantpapier! Hoewel de rat van die lectuur Niet veel plezier beleeft. Want ach! de inhoud U vergif. Zoodat zij spoedig sneeft. Dit feit, o lezer, spreekt toch wel Zeer sterk tot het verstand: Het uiterlijk kan prachtig zijn, De in h ou d maakt de krant! Het is bekend dat in ons land Wel mooie kranten zijn. Van buiten heel aanlokkelijk. Van binnen vol venijn! De ratten, ja, die weten ‘t niet, Maar u bent' toch geen rat? Bij u telt niet slechts 't uiterljjk. Maar.d' i n h o u d van uw blad! steeds te verschuiven, en haar durf hadden De Maharadja van Bhavnagar, de vieren twintigjarige bestuurder van een half miljoen zielen, die een gebied van 3000 vierkante mijlen bewonen, is na een vacantiebezoek aan Londen huiswaarts vertrokken. Hij heeft in old Enge land heel wat gezien dat hem interesseerde en is heengegaan met vier wagonladingen baga ge. zoo vertelt de Sunday Express. De Maha radja is een fantastisch rijk heerschap, die Baron Aloisi. die te Genève in het mid delpunt der belangstelling staat, en die nog heeft weten te bereiken, dat de onderhandelingen over den vrede on danks het in werking treden der sanc ties op IS November a s. voortgezet zullen worden zoo blij ben? Omdat ik nu eerst een oprecht vriend heb leeren kennen Lupin ruim z'n chéque-boek en schreef een bedrag van MO pond uit voor Reginald Bpark. ..Ik vrees, dat dit niet veel zal helpen.” rel Spark ..Ik zal Southampton hebben verlaten vóór de banken geopend zijn." Over Lupin's gelaat viel een schaduw van te leurstelling Zou zijn zoo edelmoedig aangebo den hulp nu toch vergeefsch zijn? ..Ik zal blU, dat et heeft twee-en-een-half Jaar geduurd voor de wetteiyke regeling van het joden vraagstuk in Dultschland een feit werd. Thans is er alweer een maand verloopen sinds Hitler op het partijcongres te Neurenberg de zoogenaamde joden wetten proclameerde. En nog steeds gebeurt er niets. Het ryksmmlsterie van Blnnenlandsche Zaken had al lang geleden een ontwerp klaar van de uitvoeringsbepalingen der Jodenwetten. Dit ontwerp zou door Minister Frick persoonlijk worden uiteengezet. doch op het laatste oogenblik werd de voordracht ven dr. Frick voor onbepaalden tijd uitgesteld. Direct na het partijcongres der N.8.D.A.P. namen de Academie voor Dultsch Recht en het Bruine Huls te München de uitwerking der jodenwet ten van het ryksmlnisterie voor Blnnenlandsche Zaken over. Wat er nu komen zal. weet niemand Alleen schijnt deze gang van zaken er op te «rijzen dat er achter de schermen een felle strijd gestreden wordt tusschen de radicale elementen die vinden dat het nu maar voor eens en voor goed uit moet wezen met allen joodschen in vloed in Dultschland. en de meer gematigde knngen die het noodzakelijk vinden vóór alles rekening te houden met de gevolgen welke een onbesuisd optreden tegen de joden ongetwijfeld hebben zou. Dat de gevolgen van bet nationaal-socialis tisch ageeren tegen de joden, vooral op oecono- mlsch gebied, in Dultschland hier en daar ern stig tot nadenken begi hieruit dat zelfs Jlittei klscher Beobachterer reeds op moeten wijzen. Verder publiceerde het vaktijd schrift gebied nergens zoo sterk als in de textielnijverheid; een alanneerend artikel, En ten slotte heeft ook de ..Frankfurter Zeltung” zich met de zaak bemoeid, in een uitvoerige beschouwing en op een opvallende plaats. Dit alles vrekt zoo den mdruk dat men er in meer gematigde kringen prijs op stelt de radicale elementen te waar schuwen voor een al te brute ..Draufgangerei” Of het helpen zal? Het dient te worden af ge wacht, maar het schijnt niet alleen voor de joden, doch ook voor Dultschlands eigen best wil wenscheljjk te zijn. De boycot van joodsche winkeliers en fabri kanten duurt nu reeds eemge jaren De felheid dezer actie is plaatselijk zeer verschillend, even als de vorm. Op het platteland, in de dorpen en in de meeste kleine steden heeft men den joden het leven reeds practised onmogelijk ge maakt. In de groote steden konden zij nog blij ven bestaan voor zoover zij niet afhankelijk waren van opdrachten van gemeentelijke, lan delijke of ryksbestuursorganen of van groepen der bevolking die voor een zeer groot deel aan gesloten waren bij de nationaal-soclalistlsche party en aanverwante organisaties wier leden het op straffe van royement verboden is by joden te koopen Terence's vliegtuig vermist was en nsen alge meen het ergste vreesde, had Madge, evenmin •Is de hertogin, f de hoop willen opgeven Gis teren had - - - zyn behoud; wist se nog niet, maar ae voelde zich als her- ladyschap zeggen, dat mynheer Redmayne er Is en u wenscht te spreken.” „Ga jy naar mynheer Redmayne zeg hem, dat ik me niet prettig voel zweeg ze en klemde haar tanden opeen kon daar toch niet altyd aou Waarom dan niet nu? Als hij waarheid ontdekte, zou ze zich aan hem Het maar nu gaan. Irene.” zei hij „Ik ben ik je gezien heb Ik beloofde de hertogin, dat ik naar je toe zou gaan en dat zou berichten, hoe je het Mag ik haar zeggen, dat te deaer en een paar •w-'v Jen avond zocht Ik lang naar een onbezet 1 tafeltje in het kleine café in Boho-street te Londen. Eindelijk vond ik. achteraan in een gezellig hoekje, een vrije plaats een bejaard heer, die rustig voor z'n kop aat. Ik ging zitten en nadat ik m'n bestelling ge daan had, geraakte ik met m'n tafelgenoot tn. gesprek. „Ik geloof begon ik. „dat ik u wel eens meer in dit hoekje heb zien zitten.' ..Best mogelyk. Ik zit hier lederen avond al acht jaar lang en altijd alleen Vroeger noemde men het hier Spark s hoek." maar dat is al meer dan elf jaar geleden. Heeft u nooit van mynheer Bpark gehoord?" vroeg de oude heer en keek me scherp aan. Ik antwoordde ontkennend, waarop hy her nam; Maar misschien wilt u wel eens de ge schiedenis van mijnheer Spark hooren?" Hy glimlachte en voor dat ik: graag set. stak hy met s*n verhaal van wal. .Elf jaar geleden was dit hoekje een plaats waar een troepje levenslustige menachen ge regeld bijeen kwam. Tooneelspelers, journalis ten. kunstenaars, sakenmenschen. kwamen hier en hun vrooiykheid gaf aan dit café een aparte sfeer lederen avond wisselde het gezelschap van personen, maar één ontbrak er nooit: Re ginald Spark Hy was een financier van middel baren leeftijd uit Russel in Frankryk en ver telde. dat hij in zaken veel succes had gehad Htj was buitengewoon geestig en vroolyk en wa« weldra de ziel van den geheelen kring Meermalen zaten ae daar tot dicht by den morgenstond, maar steeds kon men 's morgen, om 9 uur Reginald Spark op z'n kantoor aan den arbeid vinden. Dat duurde zoo enkele maanden, waarna 1 den schijn had. dat z'n zaken niet zoo voorspoedig meer gingen Hy begon geld te ver liezen bij z'n transacties. HM bleef echter het café geregeld bezoeken en z'n levenslust en op gewektheid werden er niet minder om. Ook z'n geest bleef even scherp Bens op een avond, toen het gezelschap weer bijeen was. en het een avond werd vol uitge laten héld als op een carnaval, stond Bpark by het grzgiwe licht van den nieuwen dag op HM liet al de glazen vullen met champagne, hief glimlachend het zyne op en vroeg ..Wie wil voor 't laatst met my drinken?” Allen stemden van harte daarmee in. ..Vrienden." ging Reginald Bpark voort. ,Jk drink op de ondergaande zon'" Allen dronken hun glas leeg, verwonderd naar hem op ,.U bedoelde de ópgaande iemand op ..Neen." zei Spark, „de ondergaande zon Ik zal hier niet meer terugkomen Hy hief z'n hand op en wenkte den kellner. wlen hy de rekening vroeg, die hy een oogen blik later met een ryke foot betaalde. XMe fooi, vrienden,” sprak hy bedaard, „was het laatste geld, dat Reginald Spark op deze wereld bezat Gisteren heb ik een passage-bilFt naar de Vereenlgde Staten genomen, om in het land der mtllionnalrs een nieuwe kans te wagen. Over een paar uur vertrek ik. Vaarwel vrienden ik aal steeds met genoegen aan u allen denken." Allen keken hem verbaasd aan. maar toen hij heen ging en het café verliet, was er ntemand die hem volgde Wellicht werd hy door deze on- harteiykheld toch wel onaangenaam getroffen, want in de hall van 1 café keek hy even om en aarzelde te vertrekken. „Wacht u nog even, mynheer Spark!” riep eensklaps een stem. Bpark keek op en zag een zekeren mynheer Lupin voor zich, een fabrikant, eveneens u.'t Rjjseel. die eenlge maanden tydeiyk voor zaken in Londen via „Kom nog even hier zitten.” noodlgde Lupin uit. „misschien kunnen we...." Spark aarzelde, trok de schouders op. maar liet zich weer naar dit hoekte terug voeren. „Welnu,” vroeg hy. „wat had u te zeggen?" „Is het werkelyk waar, dat u niets meer be zit?” vroeg Lupin voorzichtig. ..Het is niet heelemaal juist, want .k geloof dat ik thuis nog vier of vyf shilling heb „Maar «rat «rilt u dan doen als u In Amerika aankomt’ „WaarschynlVk zal ik trachten Vrouwe For tuna's gunst te winnen.” glimlachte Bpark. Lupin keek hem scherp aan. „Mag ik u dan misschien wat leenen om die gunst mogelyk te maken?" vroeg hy. „Ik heb wat overgespaard, een 500 pond. Als u dat hel pen kan Reginald Spark keek den ander ontroerd aan Zoo'n grootmoedigheid had hy nog niet aangetroffen Opnieuw bood Lupin hem het geld aan. „Waarom sou ik het aannemen?" vroeg hy ..Omdat ik het graag geef." luidde het open hartige antwoord. De oogen van den geruïneerden man werden vochtig. „Ik kan niet, ik mag het niet aanne men. uw overgespaard geld en dan zonder eenl ge zekerheid!” „Maar u kunt toch niet zonder geld vertrek ken,” hield Lupin aan. „Bovendien, een man als u. verdient er binnen een jaar een fortuin mee.” „Maar.... als het geld verloren gaat” „Amerika biedt u meer kansen, dan u hier ooit zou kunnen vinden „Welnu.” zet Bpark, „ik neem het aan. mar r als een leenlng. U zult er geen spMt van heb ben. dat beloof ik u.” Lupin knikte Ook hy scheen ontroerd. „Weet u," hernam Spark, „weet u waarom ik langzaam het hoofd om met kwynende, I h .artlge onv-rachilllgheid en een soort Van icamuseerde verachting Maar toen haar blik olaet rusten op die jammerlijke gedaante, het jeenige gezicht, den mond «on der lippen en de kleurlooss oogen. sikte ae achterover in haar stoel haar gezicht werd ioodeiyk wit en haar hart scheen op te hduden net kloppen. gebeurd was. waarop het dikke mannetje naar den stal ging en op zyn hurken zit tend. begon te fluiten Een voor een kwa men de geiten nu naar buiten. Hermann en Plet kropen er op handen en voeten ach teraan. Plots keerde de geit die voor Her mann liep zich om en gaf den man een kopstoot dat hy over den grond rolde. de deur achter hem dichtviel, liet de handen van haar gezicht glyden hief haar hoofd oo met een gevoel van opluchting, van triomf zelfs; ae had zelfs den knappen mMnheer Redmayne bedrogen. Irene's besten vriend en raadsman Nu kon ae verder alles wagen Ze aou op reis gaan tot de voorgeschreven rouwtyd om was; tn het buitenland aou ae het zelfs kunnen wagen, slechte halve rouw te dragen. Ze voelde zich veilig, byna gelukkig Terence nu maar Lucy bracht haar de middagthee; Madge zat nog by den haard haar kooje te drinken en op haar toast „Dat is te verhelpen!” riep eensklaps Iemand van het gezelschaji Het was de koopman Vaupel uit Parijs, dia door vrienden In den kring geïntroduceerd «ras. Tomallig heb ik voor dat bedrag aan bank- papier by me.” zei Vaupel; ,Jk zal dus uw chéque zoolang voldoen." ■reeasssMeseMsssssssseesMsei Het afscheid van i. feullle. De moeilijkheid was opgelost Laten we afspreken." zei Reginald toen hy het geld by zich gestoken had. ..dat u rustig naar Rijssel terug keert doch na 3 Jaar weer naar Londen komt Vanavond, over drie jaar, zullen we elkander hier weer ontmoeten." „Afgeaproken. zei Lujrin eenvoudig, „dus tot over 3 jaar in Spark's hoek Daarmee nam Sjiark harteljik afscheid van allen. Het heele gezelschap deed hem juichend uitgeleide. kwam men tot het inricht dat het tameiyk moel- lyk wezen zou. voldoende kapitaal byeen te brengen om alle kleine joodsche zaken over te nemen, en dat bet volslagen onmogelyk was alle groote bedryven te koopen. En ook wan neer het mogelyk aou biyken hierop iets te vin den, dan nóg stond men voor de moeilykheid dat een nieuwe directie welke zonder zich in gewerkt te hebben, plotseling aan het hoofd van een groot bedryf geplaatst wordt, een schter hopelboze teak krygt. Verder zyn. vooral in groote Import- en exportzaken, de persoonlyke relaties van den directeur al te dikwyls de ziel der onderneming. Zendt men den directeur weg dan is het een open vraag of de nieuwe direc teur mét de zaak de relaties krygt. Bovendien heeft de ervaring geleerd dat men tn het bui tenland vry spoedig overgaat tot boycot van Duitsche handelahuizen wier directie om rede nen van jodenhaat tot heengaan wordt genoopt. De Duitsche handelsbalans heeft de laatste jaren reeds zoodanig geleden dat een verdere daling koet wat kost voorkomen moet worden. r. Georg Lamsa, ren ethnoloog van groote 1 internationale vermaardheid. ale zyn wetenschappelyke onderzoekingen ver richt in samenwerking met het bekende Emithsonian Institution te Washington bencht thans, dat hy de oplossing van een duizenden jzren oud raadsel heeft gevonden, het probleem van den oorsprong van ons alphabet. Lamsa kwam by zyn navorschtngen allereerst tot het wel eenlgszins verrassende resultaat, dat de oude Grie^pn er niet het minste vermoeden van hadden waar hun alphabet vandaan kwam; et’ ten slotte ontdekte hy. dat het oorspronke lijke, het oer-alphabet. in het verre verleden van den prae-hlstori.schen tyd door de volken van het Nsbye Oosten gevormd moet zyn. De Arameesche taal, die zich omstreeks het Jaar 900 voor Christus in het dal van den Euphraat verbreidde, teverde hem den sleutel; aan de hand van dit idoom wist Lamsa vast te stel len. dst het oudste alfWabet. welks vormen tot op heden ongewyzlgd zMn blyven voortbestaan, e.geniyk een beeldschrift was. waarvoor de dln- gei. van het dagelyksche leven de basis leverden Byna elke letter van dit alphabet had een bepaalde beteekenls. van de A. die de Godheid voorstelde, tot de Y. het beeld van de mensche- lyke hand Kenmerkend en van groote beteeke- Els acht Lamsa het feit, dat de eerste drie let ters. God. huis en kameel, beteekenden: religie, woonplaats en verkeer Hieronder volgt dr. Lamsa's beeldalphabet. dat de meeste van de 22 Aramgesche symbolen cnivat: A Alep of Alpo beteekent os. het machtig- tie dier van Assyrié en daarom als godheid ver eerd. B Bet beteekent huls; de vorm van de let ter doet nog altyd denken aan den plattegrond van een oud-semietisch huis C Camla beteekent kameel; de bult is nog te bespeuren D Dalet beteekent delta; vooral Grieksche alphabet nog duldeiyk H Hawta beteekent val; heeft volkomen den vorm van de In dien tyd gebruikte vossen vellen. I Aena beteekent oog K Kap is de gebalde vuist; nog bestaat er eenlge gelykenis L Lama beteekent kin; de vorm is duide- lyk te herkennen M Maya beteekent water; men lette op den gcifvorm in dit treken. N Nargo is byi; beeld van twee houweelen. het een naar boven, het ander naar beneden gericht. O Wazna beteekent olie- of partumhouder eer verzegelde vaas P Pey of Poma is de mond; de kin Is in den staart van de P nog bewaard gebleven R Resha is het hoofd, met Inbegrip van der. hals S Sahra is de maan. T Taraa beteekent deur, misschien van een tert. TH Tera beteekent vogel. Y De menscheiyke hand vingers. strekte ze haar hand uit en doorgaan. moeten zien de bekend maken, haar rechten opelschen. had geen nut, het besllasend oogennllk Haar goed gesternte haar al door menig moeiiyk oogenblik heen geholpenmisschien ging ae nu ook wel alles goed. „Wacht eena Lucy Ik zal mynheer Redmayne toen maar ontvangen. Laat de markies neer en trek de gordynen een beetje dicht; ik heb erge hoofdpyn en kan niet veel licht veroragen Zoo. laat mynheer Redmayne nu maar bin nen; maar denk er aan. kom omnlddeliyk wanneer ik bel. en laat hem uit.” ,/a, mylady,” sei Lucy, een beet> wonderd over Lady Irene’s veranderde hou ding jegens den heer Redmayne. Vroeger was ze altijd zoo biy geweest, als hy kwam. Ze vond Redmayne wachten tn den salon .Mylady kan u ontvangen, mynheer," zei ze, Hy volgde haar naar de schemerige kamer Myn verteller zweeK en zich uit. „Wst gebeurde er verder?" vroeg ik „Weinig. Op 't emd der drie jaren trok Ik me uit m'n zaken terug en op den afgesproken dag kwam Ik hier. Ik wachtte en wachtte, maar niemand verscheen Ik ben lederen avond terug- gekomen, de afspraak werd nooit gehouden. De vriendenkring wu al lang uiteengevallen. Wat kon ik doen?” Ik begreep Hier was een man. die succes had gehad, z'n zaken aan kant had gedaan om naar Londen te koenen, en slechte verlangde z'n dankbaarheid te toonen aan den man. die hem uit een onmogelyke positie had gered en zien daardoor een oprecht vriend had betoond Hij kon nu zn rijkdom niet deelen met hem. voor wlen hy gewerkt had Het was hard ..Hebt u niet eens aan een inlormatiebureaa gedacht?" vroeg ik „Zeker. Ik heb al het mogvlyke aan nasporln- gen geprobeerd, maar niets, geen enkel spoor gevonden. Zelfs In Ryaael is niets bekend, ab soluut niets.” „Dan hebt u gedaan, wat u kon doen." troost te ik. „U hebt u zelf niet* te verwyten." Hy keek me scherp aan. „U kunt niets meer doen, dan u voor uw vriend hebt trachten te doen, mynheer Bpark." herhaalde ik. „Bpark?" riep hy. „maar ik heet niet Bpark!" „Is u niet mynheer Bpark? Ikik had geen idee, dat ik met mynlieer Lupin sprak.” stot terde ik verlegen. ,.U hebt me verkeerd begrepen, mynheer." antwoordde de bejaarde heer, jnyn naam is ook niet Lupin Ik heet Vaupel. Ik was de man. die zoo bedrogen wezd. Ik nam de chéque van Lupin in betaling aan, terwyi den volgenden dag bleek, dal die Lupin In 't geheel geen bankrekening bezat.” toe en Toen Ze maar mee blyven hem vroeger of later -j-, en eerste gevolg van dit alles was natuur- H lyk dat het jtercentage van joodsche fir- ma's op de lijst van faillissementen begon te stygen. Deze styging is echter niet zoo groot geweest als men misschien verwachten aou. en het percentage van joodsche fallleerende firma's kan thans weer normaal worden genoemd. Dit valt te verklaren door het feit dat de joden in het algemeen eieren hebben gekoeen voor hun geld. Om te redden wat er te redden viel, verkochten zy heel hun hebben en houden tegen eiken prys. Deze tactiek heeft echter een emstigen terugslag gehad op de hulzen- en de effectenmarkt Een aanbod dat de vraag verre en verre overtrof, vooral in dezen crisistyd, had een catastrofalen terugslag op de pryaen. Bo vendien konden de concerns en groote maat schappijen onder deze omstandigheden hun positie gemakkelijk aanzleniyk versterken. Im- het geld is schaarsch en de particulier over voldoende liquide middelen beschikt om een winkel of fabriek contant te koopen, wordt meer en meer een zeldzaamheid. Daarby komt nog dat de particulier die het geld by de hand heeft, lang niet altyd over voldoende ken nis van zaken beschikt om zich aan een dergc- Hjke onderneming te wagen. Die alle twee te zamen én contant geld én kennis van zaken hebben uitsluitend de concerns en de groote maatschappijen Deze instellingen maakten en maken nog gaarne gebruik van den nood der joden, koojjen «rinkels en fabrieken voor een prik op waar zy ze krMgen kunnen, en uit de welke Goering de vorige week te Desaau hield, valt tevens nog af te leiden dat zij van hun op deze manier veroverd monopolie gaarne profiteeren om de pryzen hunner producten op te jagen. De middenstand welke de oudste en trouwste kern is van het nationaal-socialisme, klaagt natuuriyk ach en wee en houdt niet op de regeering te herinneren aan wat zy vroeger belöofd heeft. Reeds meermalen heeft men de stichting over wogen van een „Auffanggesellschaft een insti tuut dat met geld van den staat joodsche zaken welke door de eigenaars te koop worden aan geboden. zou moeten overnemen, ofwel aan Duit- echers credieten zou moeten verstrekken om hen in staat te stellen joodsche zaken in arische te veranderen. Dit plan werd aanvankeiyk met veel sympathie ontvangen. Al spoedig echter Ze had verscheidene briefje van Terence gekregen, haastig onderweg gekrabbeld en behoedzaam gesteld, alsof hy vreesde, dat ze wel eens in andere handsn dan de hare konden vallen Een of twee voorzichtige lieve woordjes en hy smeekte haar, hun laatste ontmoe ting niet te vergeten. Maar elk zinnetje ademde vurige liefde en Madge verstond de kunst, tusschen de regels door te lezen, _In de dagen van spanning en onrust, toen «Van onzen byzonderen correspondent) den divan scheen hem vreemd en nlet- bekend. Ze stond niet op, maar stak haar hand uit, slapjes en aenuwachtlg. Hy nam ae en hield ze voor een oogenblik in de zyne. Terwyi hy dat deed, drong dat gevoel van iets vreemds, iets anders, zich hem op; ze scheen volkomen vreemd te zyn. „Het is erg aardig van je. dat Je tnc ontvangen. Irene.” zei hy .Jk heb het vroeger al zoo dikwyls geprobeerd; maar ik kan heel goed begrMpen, dat je er voor terugzehrikt. Je oude vrienden te ontmoeten, dat je bang bent, allerlei lieve herinneringen op te wekken en weer opnieuw verdrietig te worden. Maar ik was Je vaders beste vriend; ik ben Je voogd en ik ben wel gedwongen, tn je afzon dering door te dringen en eens met je praten Ze trok haar hand weg en bedekte er haar oogen mee. Ze sprak niet. „Gisteravond was ik by de hertogin," ging hy voort „Het deed haar erg veel verdriet, dat je bleef weigeren, haar te zien Ze is toch altyd als een moeder voor je geweest; se ver langt erg. Je nu te mogen troosten. Irene, Je moet haar werkelyk niet langer op een af stand houden: dat heeft se niet aan je ver diend" „Goed dan." Redmayne had gedorst naar den klank van „Nu. mylady, hy ziet er uit als een soort wrrkman." zei de samstuer. „Ik ken geen enkolen werkman. Lucy.” art ze „Vraag hem, wut hy wil. Hy kan beter met den butler praten. Ik begryp niet, waarom hy Juist naar my vraagt." .Jésen. mylady,” stemde Lucy eerbiedig toe. „Maar hy «ril don butler niet zeggen, waarvoor hy komt bedelen, mylady Madge lachte half boos; maar toen herin nerde ze zich de rol. die ze te spelen had. Irene zou nooit geweigerd hebben iemand to ontvangen die haar hulp kwam Inroepen. „Laat hem maar hier zomen. Lucy.” zei ze. Lucy vertrok Madge hoorde zachte, schui felende schreden de trap opkomen; de deur ging open en een schrale gedaante met een grove pet in de hand kwam de kamer cinnen met vooruitgestoken hoofd; een paar fletse oogen wierpen een schlchtlgen blik in het rond Madge keerd h ik haar maakte dagen naar haar toe zult gaan dagen by haar biyvenf” Terwyi hy sprak, brak de zon door cn een straal viel dwars over den divan, waarop Madge lag Ze voelde het en stond oo om meer in de schaduw te gaan zitten Daarbij moest ae langs Redmayne heen Iets In haar bewegin gen. in de houding van haar ho fd. trof hem weer als Iets onbekends Hy keek haar met pelnsend-gcfronste wenkbrauwen aan; een ge voel van verbystertng maakte zich hoe langer hoe meer van hem meester Hy deed een stap naar haar toe. „Irene. F bent ziek Je moet jezelf niet zoo opsluiten Denk aan F vrienden die rich over je bezorgd maken!" Madge week zoo ver mogelyk achteruit De koude hand der vrees sloot zich om hasr hart; het oogenblik «ter ontdekking naderde Ze week nog verder terug, tot ze tegen den muur stond; toen strekte se haar hsnd uit en mompelde „Ja maar ga nu Ik voel me niet goed, ik kan het niet verdragen Redmayne nam haar hand en hield die en slotte is er nog een ernstige bezwaring van de Duitsche betalingsbalans. Wanneer een jood in Dultschland zyn zaak of betfryf verkoopt, dan F dat natuuriyk met geen an dere bedoeling dan het land «•ar hy onge- wenschte vreemdeling geworden is. zoo sjxredr^ mogelyk te verlaten. De geldende deviesenbepa- llngen maken het hem onmogeUjk zyn geldelyk bezit en de opbrengst van zijn zaak of bedryf mee te nemen naar het buitenland waar hy zal trachten een nieuw bestaan op te bouwen Maar hy krygt een chéque met Sperrmarken. Vanuit het buitenland kan hy In Dultschland bestelleii wat hy wil en Dultschland moet leveren. Ook kan hy zyn chéque rustig bewaren tot eventueel de Sperrmark in 1. t buitenland wat meer wordt gewaardeerd. In belde gevallen wordt de bui tenlandsche schuldenlast welke de toch al eenlgszins zwakke Duitsche oeconomie drukt, opnieuw verzwUarfl. Waarmee het Duitsche zakenleven op het oogenblik vooral zws^r te kampen heeft, is de groote onzekerheid welke er nu reeds sedert Jaren omtrent de ultelndelyke oplossing van het jodenvraagstuk bestaat. Vele joden hebben aanvankeiyk nog op betere tyden gehoopt en gaan nu den ondergang te gemoet. Bezitters van effecten welke joodsche ondernemingen tot onderpand hebben, teden reeds zware verliezen door het dalen van de koersen. Te koop aange boden huizen en winkels waarvan de joodsch: eigenaars baar geld wilden hebben, bedierven den prijs «ter onroerende goederen. Joodsch kapitaal is naar het buitenland overgeheveld Fallleerende firma's stuurden hun personeel werkloos de straat op. De uitvoer daqjde door de boycot van Duitsche waren aan gene zyde van de grenzen Ziedaar de oeconomische gevolgen van jodenvervolging welke eindelyk ook sommige nationaal-soclalistlsche kringen lot nadenken hebben gestemd. Hopen wy dat ten minste deze harde les in staat moge wezen om «te Iqiders van het Derde Ryk tot een meer humaan op treden aan te zetten. Hopen wy het. Maar.... £80. rekenen wy er nog niet te stellig op. Lupin bedank- hetn harte- ook Bpark zich niet onbetuigd Vaupel Lupin's in z'n en leeg en oo haar toast te knabbelen toen het metaF alweer terug kwam en half- verontschuldigend Mi: „D*ar ia temend een man dte u wil spreken, mylady.” „Hoe heet hy. Lucy?" „het goed doen kan", zyn staat Bhavnagar le vert hem Jaariyks 750 000 pond sterling op Zeven weken geleden is de Maharadja in Engeland aangekomen, vergezeld van zyn ge malin. hun twéé zoontjes, zyn belde broers en een gevolg, dat tiestond uit den minister-pre sident, zyn adjudant, een particulieren secre taris, een dokter, twee verpleegsters en twee mannelyke bedienden. Het bezoek werd gekenmerkt door inkoopen op ongekend groote schaal. Het resultaat was dat een bediende drie da gen noodlg heeft gehad om labels te verzorger. voor de 150 kisten waarin de verschillende sou venirs werden geborgen. Honden. Jachtgeweren, speelgoed, kleeren en een auto van 1000 hadden om den kooplust van het gezelschap opgewekt. Het gezelschap heeft gelogeerd in meer dan twintig vertrekken van Grosvenor House, vanwaar het uitzicht had op Hj-de Park De Maharadja en zyn beide broers, de prin sen Nirmal en Dharma Kumarsinghl hadden spoedig ontdekt, dat de winkelpaleizen te Lon den voor hen de grootste bekoring hadden. In de eerste plaats werd toen speelgoed voor de kinderen gekocht. De rekening hiervoor beliep waarop als duurste post voorkwam een electrtech gedreven mlniatuur-autootF Vervol gens werden in het geheel negen honden ge kocht; een dezer, een windhond, kwam in 's vor sten bezit tegen betaling van 75. Voor iede' der honden werd een apart hok geconstrueerd De Maharadja en zyn broers namen de ge legenheid waar om hun garderobe wat aan te vullen. Zy meenden daarvoor ifoodig te hebben vyrtig costuums, eenlge hoeden en andere mo- deanufjea. waarvoor in het geheel byna EX) werd neergeteld. In den tyd van een uur werd beslist, dat een auto van 1000 het meest geschikt voor het hooge gezelschap was. Dagenlang brachten de hooge bezoekers door in de winkelzaken en byna overal ontdekten zy iets van hun gading Toen de maharadja hoor de. dat vele welgestelde lieden thans hun eigen geluldsopnemlngen doen en deze „thuis" laten hooren. kon hy de verleiding niet weerstaan HM liet een complete installatie „noteeren”. Om de Maharanee een genoegen te doen wer den te haren behoeve aangeschaft eenlge ju- weelen en een.... keukenuitrustlng. haar de blijde tydlng bereikt van wanneer se hem sou terugiFn, boren, nu ze dé zekerheid had, dat hy nog niet bevredigd De woorden waren nauweiyks lioorbaar en leken onderbroken door gesmoorde snikken. Weer streek dat gevoel van vreemd heid als een huivering over hem heen. liggend op «ten divan ritten. Zelfs op dat oogenblik werd hy getroffen door de ver anderde atmosfeer van de kamer; iets in de weeke, zwakke houding van de gedaante op „Ik zal gaan, Irene," sei hy. „En ik zal niet terugkomen, tenzy je me noodlg hebt; maar zul je onthouden wat ik gezegd heb?” »Ja Ja." mompelde as, terwyj «e baar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 29