QUAKER H Het financieele beleid der regeering Quaker Havermout SS® gaar' in 22L Bedrijfsraden tuinbouw land- en Passage tarieven naar Indië 1 1 ANTI-CUMULA TIEWET in Het christelijk gezin WAAROM ZIJ NOODIG ZIJN? ZWAKKE PLEKKEN AAN GEWEZEN DE GROOTE KINDER VRIEND WORDT CONFLICT NOG VOORKOMEN! L ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 LEEKEFREEKEN TWEEDE KAMER HANDELSBELANGEN I i l Marine-radio-avond De kern-committie k. X PATER HENRICUS SPREEKT NIET Patroon» in da tigareninduttrie doen vertchillende concettiet Knuttelaart kunnen den kruiter De Ruyter nabouwen Mgr. Aengenent her dacht Alt datum van inwerkingtreding wordt 1 April 1936 voorgetteld Waarom Bedryftraden in den land- en tuinbouw? Er mag niet gezwegen worden Een uiteenzetting van mr. van Haattert over de werkzaam heden van den Alg. R.K. Landbouwbed ryftraad Bevoegdheid van den nieuwen Regeeringtcommittarit uitgebreid Verlaging en algemeene critit-korting VlUGKOREND Bedrijf graad Stucadoorsbedrüf Anti-rev. at and punt Op voortreffelijke wyze it mr. Teulingt alt financieele woord voerder der R.K. Staatt- partij opgetreden Tegen belaatingvarhooging nu Rendabiliteit bedryftleven Gedwongen arbitrage Aanpattingtrede door t LIBRA. 4 l Mr. Teolings I GRAANPRODUCTEN N.V. Rotterdam QUAKER OATS l 1 i i i is een en van een Baudelaire „Omdat datum by Nota van Wijziging voorgesteld i. dat bestaande :ht werden aan- |n met een algemeen Niet «onder ongeduld, aldus spr., wachten wij nu op de instelling van den eersten Nederland-" schen bedryfsraad In den land- en tuinbouw. bedrijven een belangrijke oorzaak, terwijl ook de te bureaucratische overheidsbemoeiing met de agrarische j>roductie tot een oneconomische bedrijfsvoering leidt. Het Plan van den Arbeid e'er 8.D-A.P. miskent de noodzaak der aanpas sing al evenzeer. Trouwens, aldus Dr. Blerema, tegenover dit plan moet alleen reeds het feit, dat toch altijd de socialisatie op den achter grond blijft staan, alle nlet-S.DA-P.en hui verig doen zijn. De besprekingen werden daarna voertgeeet met den R. K. en den Chr. Bond, waarbij van patroonszyde verschillende concessies werden gedaan, om alsnog een landelijk conflict te kannen voorkomen. De nieuwe loonvoorstellen zullen aan het con gres van den R. K. Bond, dat 16 November ax te Nijmegen zal worden gehouden, worden voor gelegd. Naar wij vernemen, gaat de aangekondigde rede van Pater Henrlcus O. M. Cap., voor de Kath. Dem. Partij afdeellng Den Haag, niet door. daarop „Waarom De voorzitter heette in bet bijzonder welkom de heeren J. P. Kleiburg, landbouwkundige bij de Arbeidsinspectie. als vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken en mr. W. Rlp, iecretarta van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Spr. wijdde, terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, woorden van eerbied aan do nagedachtenis van Mgr. prof. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die kort voor zijn bls- schopsambt het voorzitterschap van den Alg. RK. Landbouw-Bedryfsraad op zich bad ge nomen, dat hjj, monseigneur geworden, toen weder moest neerleggen. De zaak der bedrijfs raden had zijn volle sympathie, omdat hjj met mis van oordeel was, dat op deze wijze de chris telijke gedachte het beste in practyk kon wor- aen gebracht. Zijn lichtend voorbeeld sal ons, zoo zelde spr., blijven steunen. Voorts werden de gebruikelijke verslagen uit gebracht. Moeders weten het. Quaker it vanouds de groote kindervriend. Quaker Havermout, van de beste zongerijpte haver, thans in Nederland gemaakt, bevat alles wat kin deren noodig hebben. Ze houden ervan en ze groeien ervanI Nu kost het hechts 22'h et. ftr pondsfiah (netto SM gram}. Moeders, geeft uw kinderen het beste, geeft hun van inwerkingtreding der wet i Door het verschil tusschen de eerste en de tweede kiasse-tarieven zooveel mogelijk te ver kleinen, hoopt de directie het mogelijk te ma ken dat zij, die vroeger in de eerste klasse reis den, naar deze klasse terugkeeren. Met het gouvernement Is over deze zaak nog geen overleg gepleegd. Men heeft de zaak snel doorgevoerd en de verdere besprekingen zullen ongetwijfeld in de naaste toekomst plaats heb ben. Het spreekt echter vanzelf, dat de gou- vemementspassagiers ook de kortingen genie ten, waarop zy als gewone passagiers recht zou den hebben. Het blijkt wel, hoe serieus de katholieke afgevaardigde zijn nieuwe taak heeft opgevat. HU had het oor van de Kamer en Minister Oud maakte yverig notities. HU kan alleen met mr. Teulings* betoog een goed geraamte voor «Un antwoordrede opbouwen. De Regeering zou eenvoudig moeten bepalen, dat vóór een bepaalden datum, bUv. vóór 1 April o* 1 Mei, het overleg moet hebben plaats gehad, en tot een resultaat moet hebben geleid. En als dit niet het geval is, moet de Minister onver wijld arbitrage opleggen, zoodat In den loop van Mei alle zaken aan den kant zyn. Daarnaast zou er dan een wettelyke regeling tot verbindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten moeten komen. DEN HAAG, 8 November 1935. Op den tweeden dag van het debat over het Regeeringsbeleid is mr. TEU- LINOS opgetreden als financieel woord voerder van de katholieke fractie. En hij heeft dat waarlijk voortreffelijk ge daan: zeer minutieus ontleedde hij, wat In de financieele politiek van het kabi net de kwetsbare plekken zijn, en aan het eind van zjjn zorgvuldig opgebouwd betoog, dat de volle aandacht der Ka mer had, deed hjj de spanning van wie er luisterden, stijgen door welsprekend op te tomen tegen het spreekverbod, dat de Regeering zou willen opleggen aan allen, die uit eerlijke overtuiging voorstanders van devaluatie zijn. Als wordt April 1936. De vergadering, die om 10 uur *s morgens wae aangevangen, werd om 10 *s avonds geslo ten. OP Spoorwegen men moet, eveneens nog raadsel*’. ZUn wjj op den goeden weg? zoo luid de «ün dringende vraag. Want als die vraag ontkennend sou moeten worden be antwoord, sou do „grimmige volharding," door dr. ColUn aanbevolen, ons enkel lei den naar een verkeerd eindstation. 2 TOT 5 MINUTEN Mr. A. F. L. M. TEPE hield daarop een inleiding over het onderwerp: „Waarom het noodig is, thans bedrUfsraden, bedoeld In de Eedryfsradenwet 1923, ook In de land- en tuin bouwbedrijven in te stellen". Spr. betoogde, dat de katholieke gedachte tot grondslag diende te worden genomen. Verder ontwikkelde spr. eenl- ge argumenten ter bevordering van de invoe ring van bedrijfsraden en omtrent het prac- tisch nut daarvan. Bij KB. is een bedryfsraad voor het stuca- doorsbedrijf ingesteld. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrijfsraads is bepaald op 8. Dit laatste is ook de meening van den heer SCHOUTEN, leider der anti-revolutlonnaire Tweede Kamer-club. Ook wat de overige on- derdeelen van het Regeeringsbeleid betreft, kwam zijn meening vrijwel met die van Dr. Blerema overeen. Ook hjj wees op de dure nood zaak van de uiterste versobering, ook hij be treurde de nieuwe belastlngverhooging daar bij vragende, of de verzwaring van de omzet belasting niet tegelijk met de verlaging van den gedistilleerd-accijns kon worden teruggenomen. Ook- hjj achtte een snel ter handne nen van de reorganisatie der crisisdiensten gewenscht. Ook hij bestreed het Plan van den Arbeid der 3 DAT. Al waardeerde hij. dat blijkens de toe lichting op dat plan de 8D.AP. niet meer diametraal tegenover de Regeering staat, doch slechts een gradueel verschil ter zake van den omvang van industrialisatie, openbare werken en leeningsaaogeUjkheden overbhjft. met heP” plan zelf, dat op te optimistische berekeningen en verwachtingen steunt, kon de leider der anti-revolutlonnaire fractie zich niet vereeni- gen. De heer A. J. Loerakker voegde hieraan eenlge mededeellngen omtrent de kerncommis sie toe. Gewerkt wordt aan mede-vertegenwoor diging van arbelderszijde. Noch Indische nensloerjen, noch pensioenen, toegekend ingevolge de Pensioenwet 1922 met ingang van een datum vóór 1 Juli 1923, zullen ten gevolge van de voorgestelde regeling ver mindering ondergaan. Wel zullen deze pensi oenen van Invloed zijn op een na den datum van Inwerkingtreding van deze wet toe te ken nen pensioen. Voor het geheel doen ophouden van de non- activlteltswedde acht de Regeering geen termen aanwezig. ZU Is van meening dat den ambte naar die Kamerlid wordt, een compensatie toe komt voor het verlies van zijn uitzichten als ambtenaar. Zoo lang een ambtenaar het lid maatschap deï Kamer bekleedt, moet als maat staf voor zijn financieele positie de laatstelijk door hem in zijn betrekking genoten bezoldi ging gelden. Aan ambtenaren is het verboden naast hun betrekking bepaalde werkzaamheden te ver richten, omdat is aangenomen, dat hun ambte lijke bezigheden daardoor zouden worden ge schaad. Deze reden geldt niet voor een ambtenaar op non-actlvlteit. Daarom kan de Regeering niet deelen de meening van vele leden, dat een on- gewenschte toestand bestaat, wanneer Kamer leden, tevens ambtenaar op non-actlvlteit. werkzaamheden verrichten, die hun als ambte naar verboden waren. Bovendien zou het vra gen van een vergunning voor deze werkzaamhe den aan den Minister, onder wlen zjj als amb tenaar gesteld waren, de onafhankelijkheid van de Kamerleden kunnen beïnvloeden Het voorstel om de overgangsbepaling te be perken tot hen, die op den datum van indie ning van het wetsontwerp reeds het ambt van wethouder of Gedeputeerde bekleedden, in plaats van tot hen, die op den datum van in werkingstelling dezer wet, één dier functies vervulden, zou tot gevolg hel rechten met terugwerkeni getast. Dat zou in strijd rechtsbeginsel. De directies der Stoomvaartms«t»céisp- pij „Nederland" en „Rotterdamscbe Lloyd” hebben besloten hun tarieven voor reizen naar Ned.-Indië te verlagen en daar een algemeene crisis-korting op toe te passen. Deze crisis-korting aal 7% pCt. bedra gen en toegepast worden op de tarieven voor de schepen, welke op of na 6 Novem ber van Nederland of ran Batavia ver trekken. Ook de Katholieke afgevaardigde heeft zich tegen de nieuwe belas- tingverhoogingen verklaard. Niet slechts had hij bezwaar tegen de koppeling van die verhoogingen aan het Werkloosheidasubsidiefonds. Hij achtte het beter, ze geheel achter wege te laten en desnoods het te kort niet volkomen te dekken of alsnog naar andere dekkingsmidde- len te zoeken. Voorts zette spr. uiteen, dat er tusschen de organisaties van patroons en arbeiders overleg behoort te worden gepleegd omtrent de arbeids voorwaarden, welke in een bepaalde periode zullen gelden. Het Is droevig, dat er nog werk gevers zyn, die ran hoogerhand gedwongen moeten worden om overleg te plegen met de werknemersorganisaties omtrent de arbeidsvoor waarden. Vervolgens deelde spr. een en ander mede over de moeilijkheden van den arbiter. in den bedryfsraad ziet spreker het krach tigste middel om tot verbindendverklaring van coUactieve overeenkomsten te geraken. De land- en tuinbouw zijn aan tal van cri sismaatregelen onderworpen. Hiermee gaat het als met een brandend huis, waarin bij de blus- selling waterschade wordt aangericht. Of als met een patiënt op de operatietafel, waarbij de gevolgen van de operatie nadeelig kunnen zijn op zichzelf Wee dan, wanneer het den hanteerders van brandslang of operatiemes aan deskundigheid ontbreekt I Spr. meent, dat bij de uitvoering der land bouwcrisismaatregelen aan de deskundigheid wel het een en ander heeft ontbroken. Er zijn fouten gemaakt, welke bij meer deskundigheid hadden kunnen worden vermeden. Men dient bi) dergelijke aangelegenheden de besturen van de vakorganisaties te raadple gen. Spr. eindigde met den wensch, dat zou wor den gestreefd nsiar meer eenheid onder de Lcdrijfsgenooten. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. In verband met de beschikbaarstelling ran een marine-bouwdoos, waarin knutselaars de materialen zullen vinden voor het opbouwen van een model van onzen nieuwen kruiser Hr. Ms. De Ruyter, wordt het volgende be kend gemaakt. 19 November »x zal een marine-radio-avond worden gehouden, waarop de Minister van Defensie a l. dr. H. Coiyn de openingsrede zal houden. Daarna sal de voorzitter van de propaganda-commlssie voor het verstrekken van een bouwdoos van oen kruiser De Ruyter, de heer dr. N. Japlkse, di recteur van het Koninklijk Huisarchief en van het Bureau van *s Rijks Geschiedkundige Publication. een rede houden over de persoon lijkheid van Admiraal De Ruyter. Vervolgens zal de commandant van den nieuwen kruiser, de kaplteln-lultenant ter see A. O. van der Bande Lacoste, de inrichting van het nieuwe schip bespreken, terwijl ten slotte de secreta ris der Commissie het doel van bet verstrek ken van de bouwdoos zal toelichten. Het ge heel zal worden opgelulsterd door de Koninklijke Militaire Kapel, terwijl de bekende dichter- voordrachtkunstenaar Clinge Doorenbos. enkele toepasselijke gedichten sal voordragen De aandacht van de radlo-lulsteraars wordt er op gevestigd, dat de uitzending zal plaats vinden door den K. R. O., sooals reeds gezegd op Dinsdag 19 November, des avonds te 735 uur tot 930 uur. Onlangs hebben de Ministers van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart besloten om aan het College van Regeerings-commlssarissen. belast met de uit voering van de Landbouw-crislswet, toe te voe gen Dr. W. L. Groeneveld Meijer, administra teur aan laatstgenoemd Departement, met de speciale opdracht om de industrleele belangen ten aanzien van de landbouw-crisis-polltlek te behartigen. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden hebben naar aanleiding hiervan aan genoem de Ministers verzocht de bevoegdheid van den nieuwen Regeeringscommissaris ook uit te brei den tot de handelsbelangen, aangezien de be hartiging hiervan van niet minder beteekenls is. Bij het secretariaat van de Commissie van Overleg van genoemde jonden is thans bericht Ingekomen, dat de regeering dit verzoek heeft Ingewilligd en dat derhalve de bevoegdheid van Dl. Oroeneveld Meijer is uitgebreid. Men heeft hiervap in middenstandskringen mr* groote voldoening kennis genomen. Bfj Nota van Wijziging is een bepaling op genomen om een teruggang van pensioensult- zlchten te voorkomen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee* de Kamer in zake het z.g. cumulatie-ontwerp wordt nog het volgende ontleend: Pensioenen van wethouders en van Gedepu teerden toegekend vóór 1 October 1935 of den by Nota van Wijziging nader aangegeven da tum van inwerkingtreding dezer wet, zijnde 1 April 1936, zijn in het ontwerp buiten de kor ting gelaten, omdat in tal van gevallen belang hebbenden voor het bekleeden van die functies inkomsten hebben prijsgegeven, die verre de vergoedingen, welke aan die functies zjjn ver bonden. overtreffen. De Regeering is niet bereid een der regelin- Btai, welke in overweging worden gegeran, over te nemen. president der preventieve Zoo dacht er ook de voorzitter der vrljzinnlg- democratische fractie. Mr. JOEKES, over Uit zijn betoog, dat wat het economische betreft, als kern had de noodzaak van terugkeer der rendabiliteit van het bedrijfsleven en overi gens goeddeels parallel liep met de redevoerin gen der heeren Schouten en Blerema, stippen wij nog aan, dat de vrijzinnlg-democraten met de aangekondigde maatregelen te£ake van *s lands defensie accoord kunnen gaan. Men moet alleen goed In het oog houden, aldus Mr. Joekes, dat Nederland nooit, noch in Europa noch in Indië, zijn verdediging geheel alleen zaï kunnen bewerkstelligen. Het tegenoverge stelde beweert natuurlijk niemand (behalve dan tr. Mussert) Voorts hebben dezen middag nog het woord gevoerd de plattelander Vervoorn, de christen democraat van Houten, de revolutlonnalr-so- ciallst Sneevliet en de soclaal-democraat J. Ter Laan. President Ruys de Beerenbrouck heeft bij den aanvang der vergadering s.hs. een voor stel aangenomen gekregen, om voortaan ook bij de onderdeelen der begrooting den spreek tijd te rantsoeneeren per fractie. Een uiter mate verstandige maatregel, die heel wat over bodige herhalingen sal kunnen voorkomen! Dr. Colijn, aldus mr. Teulings, heeft het voorgesteld, als zou zwijgen over dit probleem vaderlandsche plicht zijn. Maar gaat het, nu de politiek van de tegenstanders vah devaluatie wordt doorgedreven, zoo goed? Men voorspelt kwade gevolgen van devaluatie. Maar wat ziet men nü, zónder devaluatie, om zich heen? Prijsstijgingen, belastingverhoogingen, loons- en salarisverlagingen, stijging van de werkloos- Onder voorzitterschap van Mr. Dr. ARN. BORNET 8J., rector van het Bergmanlanum- College te Nijmegen, Is Vrijdag in de bovenzaal ran Hotel DUJers, aan het Buitenhof te ’sGra- venhage, een vergadering gehouden van den Algemeenen R K. Landbouw-Bedrijfsraad. Vrijdag kwamen partijen, betrokken bij de arbitrale uitspraak in de sigarenindustrie te ‘sOravenhage te zamen oen met de drie andere werkliedenorganlsaties van gedachten te wis selen over de mogelijkheid om tot de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst te ko men, waarin de uitspraak sal worden vei werkt De secretaris, mr.. A. van Haastert, deed eenlge mededeellngen over de actie door den A RJC.L B ontplooid tot de bevordering van de instelling van bedrijfsraden in den land- en tuinbouw en over de uitvoering van gedwongen arbitrage door den Minister opgelegd op grond van de crlsisorganlsatlebeschlkklng 1934 II. De minister van Sociale Zaken heeft een vaste kerncommissie Ingesteld, die In alle bedrijfs- radenkwesties wordt gehoord. Van Instelling van bedrijfsraden in de land en tuinbouwbedrijven werd in den aanvang van de periode na Invoering (20 Oct. 1933) van de Bedrijf «raden wet niet gerept. Op 8 Juni 1934 deelde de minister van Sociale Zaken mede, dat het zijn bedoeling was om na de reeds In gestelde kerncommissie voor de industrie een voor den middenstand in te stellen en dat niet lang daarna de instelling van een kerncommis sie voor den landbouw onder de oogen zou worden gezien. Op 23 Nov. *34 heeft de R.K. Landbouw-Be- di-jjfsraad een vergadering gehouden met den Chr. Boeren- en Tulndersbond en den Chr. landarbeldersbond, waar men tot volle overeen stemming kwam. Intuaschen was een kern commissie-landbouw Ingesteld, waarin alleen de werkgevers zijn vertegenwoordigd. De R.K. Bedrijfaraad verzocht toen den Minister, ook afgevaardigden van de arbeiders in den land bouw in de kemcommlssie-landbouw te doen ploats nemen, doch aan dit verzoek is totnutoe niet voldaan. Nadat de Ned. Bond en de Federatie ver klaard hadden niet tot bespreking bereid te «ijn. wanneer niet eerst de arbitrale uitspraak ter Zijde werd gelegd, aan welk verzoek de werkgevers niet konden voldoen, werd de ver gadering geschorst. In het financieel beleid der regeering heeft mr. Teulings niet weinig zwakke plekken aan gewezen. Het geraamde tekort van het Werk- looeheldssubsldiefonds ad 14 mllhoen steunt op de werkloosheidscijfers van 1935, die in1»® wel eens hooger cijfers van 1— Vtail VUV zouden kunnen zijn. Ook de het Landbouwcrisisfonds dienen sceptisch te wor den bezien. Wat de bijzondere maatregelen ten behoeve van *s Lands defen sie kosten gaan, Is zelfs nog niet bekend. Hoe men tot 20 mlllioen be zuiniging op de ko ts een De ra ming van de mid delen. vooral van de omzetbelasting, moet óók al scep- ttsdh worden be zien in verband met den nog steeds voortgaan- den economischen neergang. De perspectief- bezulnigingen zijn ten slotte slechts verschui vingen. En voor steun aan de zeescheepvaart zal zeker nog wel meer noodig zijn dan de uitgetrokken 8 mlllioen. et christelijke gezin is een stabiele, goed geordende, reine en vruchtbare samenleving, en wel van een vrucht baarheid, die boven het vleesch uitgaat en in zielen uitbloeit. Van alle behoudende factoren der christe lijke familie was de vrouw tot nog toe door haar roeping en van nature, zelfs wanneer zij ontspoorde, de voornaamste handhaafster. Zij aal het ook In de toekomst zijn. De bekende Fransche schrijver heeft deze woorden neergeschreven: zij de liefde niet kon onderdrukken, heeft de Kerk haar ten minste willen ontsmetten en daarvoor maakte zy het huweiyk.” Dit Is ten eenen male onjuist! De Kerk heeft nooit zulke manicheesche of Jansenistische ideeën ver kondigd. Zij heeft wel het sacrament van het huweiyk gebruikt om Iets te ontsmetten, maar niet de liefde; neen, het menscheiyk hart, om daarin het tegengif van de genade te storten tegen het egoïsme, dat doodelyk voor de liefde is. De echtgenooten, „niet geketend zooals Plus XI zegt maar versierd met den gouden band van het Sacrament; niet gekluisterd, maar er door gesterkt, leggen er zich met al hun krachten op toe om van hun vereenlging (met de hulp en de sterkte van het sacrament, door de zuiverheid van hun gedachten en van hun levenswezen) het levende beeld te vormen van de zeer vruchtbare vereenlging van Christus met de Kerk.” De echtgenooten en niet de vrouw alleen verwezenlyken beiden dit ideaal. „Immers, zegt Zanta, In de heidensche ntaatschappy had de vrouw voornamelijk plichten en de man voor- nameiyk rechten; In het christeiyke gezin heb ben beiden op de eerste plaats plichten.” De vrouw intusschen geeft meer hechtheid aan het gezin dan de man. omdat haar rijk nu eenmaal binnen de woning ligt, zy heeft de gave van onvermoeibaar geduld; zy trekt den heiligen band aan, die uitrekt door de wispel turigheid van den man. Zoolang zyn trouw aan haar duurt, dooft de vlam van den huiseiyken haard niet. Er zyn geen twee moralen voor gehuwdeneen voor den man en een voor de vrouw. Maar de zonde van den een zou die van de andere niet vrijspreken; haar kuischheid daarentegen houdt de schade voor het gezin ofwel ten deele tegen of herstelt ze ten deele. Voor het overige wordt de hechtheid van het gezin bevestigd, door wat Plus XI noemt de echteiyke liefde, welke In het huweiyk een soort van adeliyke rechten heeft. „De vrouw zegt Lavedan maakt zelf de kwaliteit van de liefde, welke zy opwekt en de man weerkaatst slechts als een spiegel de stralen, welke zy op hem heeft geworpen.” De slecht geslepen en de doffe spiegels ontbreken niet, maar zoolang in een huis het serene licht van een vrouwenhart brandt, zoolang is er niets verloren. Wanneer de vrouw over duizend kleinigheden waakt, waarvan bet mozaïek geluk heet, zal de man, dat groote wispelturige en begeerige kind, minder geneigd zyn het elders te zoeken. De volksmond heeft deze gedachte In alle talen in kemaéhtlge spreekwoorden vastgelegd: wie verdriet heeft, maar een goede vrouw, heeft maar half verdriet. Een rookende schoorsteen, een lekkende goot en een twistzieke vrouw ja gen den man de deur uit. By al deze en derge- lyke gezegden spreekt de stabillseerende Invloed van de vrouw, die getrouw is aan haar roeping. In een gezin komt het ongeluk meestal door den man, maar komen de verdrieteiykheden door de vrouw. En deze breken meer huwelijken dan ongeluk. De vrouw heeft zich daartegen In acht te nemen, want by een huwelyksbreuk wordt zy het grootste slachtoffer. Er is niets erger dan de weduwe van een levende te zyn. Alles dryft er daarom de normale vrouw toe, om de hardnekkige handhaafster van een hecht gezin te zyn. Maar zy moet er ook handhaven „de orde der liefde” door vrijwillige en teedere ondergeschiktheid. ,JDete onderworpenheid overigens, zegt Plus XI, ontkent en vernietigt niet de vryheld, wel ke uit de volle rechten van de vrouw voorkomt en dat zoowel uit hoofde van haar voorrechten als menscheiyk persoon, als om haar edele functies als echtgenoote, moeder en gezellin; die onder worpenheid houdt niet in, dat zy zich naar onverschillig welke verlangens van haar man zou moeten plooien!” Neen, geen vrouw-slavin en ook geen kind- vrouw! De eerste houdt geen stand, zy onder gaat alles, zelfs het verkeerde, tot den dag dat zy opstandig losbreekt. En wat de andere betreft: Nora van Ibsen verwyt aan haar man: „Ik ben een groote pop by Je geweest, zooals ik van vader een kleine pop was." By de vele dwaasheden welke zy de biteert, zegt zy een enorme waarheid wanneer zy eischt, ,,dat hun vereenlging een waarachtig huweiyk wordt.” Een waarachtig huweiyk, dat is er een, hetwelk niet den meester met een dienstmaagd verbindt, maar twee menschellfte wezens, twee zielen, waarvan de een het voor- s rechj van het bestuur en de andere het voor drecht van de liefde opelscht. Een samenwerking tusschen de wederkeerige rechten komt gemakkeiyk tot stand, wanneer men van elkander houdt. Inderdaad, de man slaat de maat en de vrouw Inspireert. En ,,boe mooi is het huweiyk ran twee zielen waarin de num, om zekerder te 'zyn van zyn plicht, er twee gewetens op na houdt, zyn eigen en dat van zyn vrouw,” zegt Lamy. Die invloed van een evenwichtige vrouw, verstandig genoeg en genoeg christinne om de. gene te zyn, die regeert zonder te heerschen, ziedaar al sinds eeuwen den zegen en het geluk van onze gezinnen. Indien de man hier volgent recht de meester biyft, de vrouw la de mees teres. Hun dubbele autoriteit botst niet, omdat «y gepaard gaat. De hiërarchie bestaat, maar men voelt er geen tegenstelling by; het Juk is volgens tien wensch van het huweiyk een Juk van liefde en vrede. Hier la het vooral dat, wan neer de echtgenooten elkaar beminnen en chris tenen zyn, de konlng niet zegt: Ik wil, maar W y willen. Eva Baudouln schreef bet zoo ontroerend mooi neer: „Het evangelie «elf onderstreept het gezag van.de bescheldenste en nederigste aller moeders en de plaats, welke zy In haar gezin De rede van den voorzitter der liberale frac tie Dr. BIEREMA was opnieuw voor honderd piocent een aanpasslngsrede. Belastlngverhoo ging acht hy zóó uit den booce, dat ook hy liever het tekort op de tóch niet geheel en dal. nog alleen op papier! sluitende begroo ting wat grooter laat dan nieuwe lasten te leg gen op 't volk en 't bedrijfsleven. Het tekort is dan tegeiyk een „mene tekel” voor de Regee ring, dat zy aan verdere bezuinigingen niet ont komen kan Die bezuiniging, aldus Dr. Blere ma, behoeft allerminst in afbraak te ontaar den. zy kan zelfs met verbetering gepamrd gaan, als slechts de Overheid bepaalde func ties overlaat aan de nu eenmaal goedkooper werkende maatachappy. Dat Dr. Blerema in zyn hart devalulst te, bleek weer uit zyn vergeiyklng van de goud landen met de niet-goudlanden. De eerste staan er beter voor dan de laatste, omdat de laatste er maar niet in slagen, tot de ver- eischte aanpassing aan een lager peil te gera ken. Hier te lande zijn daarvan de beschutte heidscyfers, intering ran alle reserves, ineen storting van bedryven. ondermynlng van alle Overheidsbudgetten enz. enz. Die verschynselen maken, dat 51e eeriyke voorstanders van deva luatie het juist *n vaderlandschen plicht achten, niet te zwygen. Tegen de pogingen, om hun den mond te snoeren, richtte zich dan ook het krachtig pro test van den katholieken afgevaardigde. Er kennend, dat het Parlement niet de aangewe zen instantie Is voor een beslissing op dit punt, maar betreurend, dat de beurs (die verzamel plaats voor zeer bedrevenen In geldeconomie, die wel eens „een gokje op den gulden” willen wagen) de vryheld van spreken van gewetens volle politici en economen met haar onmlddel- lyke neigingen tot onrust aan banden legt, sprak mr. Teulings het opnieuw uit. dat die on rust latent aanwezig biyft, zoolang niet, hoe dan ook, meer een rendablllteitsbasls geschapen Is voor het bedryfsleven. De drukpersvrijheid ziet de liberale fractie liever niet door maatregelen, zooals biykbaar in het voornemen liggen, ingeperkt. Laat men de vrijheid hand haven, maar veel strenger «yn in de repressie van uitwassen. innam, wanneer bet met deze woorden het leven van het Goddelyk Kind samen vat: „En hy was hun onderdanig.” Het kind, dat is het, dat in werkeiykheld op- eizcht en tegeiyk versterkt alle wezeniyke, alle samenbindende eigenschappen ran het christe- Ujk gezin. Is het kind er niet het voornaamste doel van7 „Onder de zegeningen van het huweiyk, schreef de Paus, nemen de kinderen de eerste plaats in.” En hy voegt er aan toe, dat de moe der, die waariyk christinne is, zal glorieeren in den Heer „met een bloeiende kroon van kin deren.” De vruchtbaarheid van het gezin, welke de wiegen bevolkt en die, welke door opvoeding aan de zielen een tweede leven geeft, wordt nog voor een zeer groot deel door de vrouw gegeven. Aan haar moed en aan haar offergeest tegen over de gevaren en zwarigheden van het moe», derschap, danken wy de heeriyke ontluiking van jonge levens. Haar moederiyke toewyding zal deze doen opbloeien en de vruchten doen dragen van hun vruchtbaar doopsel. t Is dan ook de vrouw aan wie de toekomst behoort, omdat zy deze maakt met haar lichaam en haar hart: de toekomst van het gezin in zyn stoffeiyke en geesteiyke waarde; maar ook de toekomst der volkeren en het lot van het chris tendom. Het tarief voor de eerste klasse voor het tra ject GenuaMarseille naar Batavia Is terug gebracht van f 835 tot l 700.welk bedrag na aftrek van de algemeene crisiskorting van PCt. uitkomt op f 647.50. Deze byzondere verlaging voor de eerste klas se geldt slechts voor de periode van 6 Novem ber tot en met 4 Maart as. Met Ingang van laatstgenoemden datum hebben de maatschap pijen het voornemen het tarief eerste klasse Genua/MarsellleBatavia te brengen op f !OT waarop de 1% pCt. crisiskorting (onder het voorbehoud, dat wyziging te allen tyd mogelyk is) eveneens van toepassing is. Ook voor de tarieven der Poelau, Kota en an dere vrachtschepen geldt de crisis-korting van 7% pCt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5