ONS BLAD Incident te Sjanghai Spoedig vertrek van Het Koning George "7 VERDERE OPMARSCH VAN DE ITALIANEN te München nieuws van heden SASSA BANEH BEZET Broodkaarten in Duitschland Geen nieuws over Aloisi te München Kingsford Smith NAT.-SOC. HERDENKING DE BAROMETER •JOH. LAUWERS PAYGLOT 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER >1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abessiniërs trekken steeds verder terug o en Rede van Hitler Gasontploffing REVOLVERAAN SLAG China verbiedt uitvoer van zilver DE DEVIEZENPROCESSEN s SCHITTERENDE METEOOR MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 Von Ribbentrop*» bezoek aan Parijs Overstroomingen in Zuid-Frankrijk Grieksche afgezanten bij den koning Beperkte staat van beleg Geruchten omtrent het doel van zyn komst DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I 2 - 12.85 de ut en Hy zal president Lebrun, den honing van Italië en Mus solini ontvangen Het eenige middel tegen den nood van den komenden winter Japanners beschouwen moord op Japanschen marinier als een Chineesche uitdaging Britsche vliegboot in vlammen Noord-Abessinië en Ogaden thans byna gehad door de Italianen veroverd ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. meel. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Vliegtuigen de genomen route af S.S., S.A., Arbeidsdienst en Hitler- jeugd aangetreden voor het „laatste appèl” Bemanning kon nog juist op tyd buiten de vuurzee springéè^, Ml- Brand in opslag van fietsbanden te Amsterdam. Duitsche ft <1 (Copyright Mornlngpoat-AJIJ*.) tt oorlogscorrespondent van het Duitsche I f en zeer eeuwige Am ba Aladjl. de t i'. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De 9 November-herdenking te München; rede van Hitler. Stand op Maandag uur vm.: 75K1 Vorige stand: 7M.C antwoordelljk, officieel persoon In Abessinl- schen dienst zeide vanmorgen tegen mi): „De Italianen schijnen daar een gevecht te verwachten, evenals wij.” De acten, welke voor het Stavisky-proces van groot gewicht zijn, zijn in een kluis geborgen, die dag en nacht onder politie bewaking staat en en 1 i i hler- op- De zeventiende schaakpartij EuweAljechin ia remise geworden. en V. m Is n P n L t WARSCHAU, 10 Nov (A. N. P.) De sterren wacht van de Universltelt van Warschau heeft gisteravond een meteoor ontdekt met een zeld zamer! gloed, die ongeveer honderd maal ster ker «ras dan het licht der omringende sterren. Koning George sal waarsrhjjnltjk reeds Donder dag Londen verlaten. Kiefer verbetert opnieuw het wereldrecord IK meter rugslag. 1 1 De Nieuwsbureau seint: de be- overeen. HONGKONG. 9 Nov. (Reuter). De regeering heeft met Ingang van heden een embargo afge- kondlgd op den uitvoer van zilver In welken vorm ook, en machtiging verleend tot de uit gifte van biljetten van 1 dollar, teneinde tege moet te komen aan het tekort aan zilveren dol lars, dat door den grooten uitvoer acuut la ge worden. Incident te Sjanghai; Japansche marinier door Chinees doodgeschoten; Jspan zeer verontwaar digd. e I- n ti en er en DO V. et >r- ng de ti er er iet ust V. in- len lox lat ter ADEN, 9 Nov. (Reuter). Het gerucht gaat, dat de beide zoons van den gesant te Londen, dr. Martin, die veertien dagen geleden te Addis Abeba zijn aangekomen om te wor den ingedeeld bjj de luchtmacht, de beide zoons van Mussolini, die b(j de luchtmacht aan het Tlgre-front dienen, hebben uitge daagd tot een luchtgevecht. Het Belgische leger zal de beschikking krijgen over 32 nieuwe vliegtuigen, voorzien van een 600 P.K. motor met een snelheid van 300 X. M. per uur Besprekingen met den Italiaan se hen gezant Koning George zal vermoedeltjk reeds Don derdag as uit Londen vertrekken. Hjj is voor nemens op de doorreis twee dagen In Parijs te vertoeven, waar hjj een bezoek zal brengen aan president Lebrun. Daarna gaat de vorst naar Rome, waar hjj door den koning van Italië en Mussolini zou worden ontvangen. Via Florence, waar koning George het graf van zijn ouders zal bezoeken, gaat de reis naar Brindisi, waar hij zich zal inschepen op den kruiser „Elli" naar Athene. Volgens het vastgestelde program zal koning George tusschen 22 en 34 November in de Grieksche hoofdstad aankomen. LONDEN, 9 Nov. (Reuter) Gisteravond is de hoofdstraat van het plaatsje Oldham in Lancashire door een gasontploffing over een lengte van 200 Meter opengereten. Zware rlool- deksels vlogen In de lucht en verbrijzelden 50 ruiten. Vele voorbijgangers, die zich in de hoofdstraat bevonden, werden door het geweld van de ontploffing tegen den grond gesmeten. Elf personen werden zwaar en 40 licht gewond.. De vorst was bij dit onderhoud vergezeld van majoor Dimitri en admiraal Paparrigopoulos. Ook de zuster van den koning. prinses Ca tharine en de prinsen Paul en Pierre waren aanwezig. Na afloop van de receptie in de Grieksche le gatie heeft de koning een dankdienst bijge woond in de orthodoxe kerk, ’s Middags was hjj de gast van het Engelsche konlngsoaar, dat hem in Buskingham Palace een noenmaal aan bood. Als een bijzonderheid omtrent de gevechten aan het Noordelijk front wordt gemeld, dat hét wilde, onbegaanbare gebied van Adi Abo. dat zich uitstrekt van het Taka-meer tot ten Wmten van Aksoem, noch door de Italianen, n£n door de Abessinlërs kon worden bezet aangezien de streek geteisterd wordt door een bepaald soort vlieg, waarvan de steek den on- mlddelljjken dood van alle lastdieren veroor zaakt. PARIJS, 10 Nov. Tengevolge van de lang durige regens zijn in het Zuiden van Frankrijk, vooral in het beneden-Rhone-dal groote over stroomingen ontstaan De Rhone, die reeds een zeer hoogen stand heeft bereikt, stijgt nog steeds met ongeveer 6 c.M. per uur. Reeds komen de lager gelegen deelen van Avignon onder water te staan. Te Nimes en in de omgeving en ten Zuiden van Avignon nabij Aramon zijn ook overstroomingen ontstaan, evenals in het stroomgebied van de Saone en Loire en zijrivieren, die alle een zeer hoogen stand hebben bereikt. Verschillende ver bindingswegen zijn reeds verbroken. Viering van het 19-jartg bestaan van den R.K. Vredesbond te 's Hertogenboseh. Memorie van antwoord in zake de begroeting der posterijen. Drie Duitsche ballons boven Groningen ia nood: een ervan gedaald. Broodkaarten in Duitschland? Minister Schwerin von Krosigk eiseht koloniën. Kingsford Smith nog niet gevonden. Verdere' opmarsch der Italianen; Sansa Ranch beset; thans bijna geheel Noord-A bemin ië en Ogaden in handen der Italianen. Engehche vliegboot te Brindisi in brand gevlo gen; bemanning wiet zich nog Juist bijtijds ta redden. De revolver van den moordenaar is aange troffen bjj de plaats, waar de aanslag werd gepleegd. Bij de autoriteiten zijn verschillende stappen gedaan, waarbij werd aangedrongen op een snel en nauwkeurig onderzoek. De ka nonneerboot Slaka Is uit Nanking ontboden, teneinde de Japansche onderdanen te Sjang hai en hun bezittingen te beschermen. Maarschalk Tsjang Kal Sjek heeft zijn deel neming met het gebeurde laten betuigen. LONDEN. 10 Nov. (Reuter). Koning George var. Griekenland heeft heden de drie afgezan ten van de Grieksche regeering in het legatic- gebouw ontvangen. Toen de delegatie den uit slag van de volksstemming had medegedeeld, antwoordde de koning met ontroerde stem „Ik zal het verleden vergeten; ik zal vrijwel terstend naar mijn geliefd volk terugkeeren.” IVCB-cosnpetitie: Onze Gesellen en VVZ lij den hun eerste nederlagen. Leidende clubs handhaven zich verder. Drie nieuwe zwemrecords gevestigd bM de wed- rtrfjden om de kampioenschappen van Am sterdam. Naar het Fransche dagblad L'Ordre mede deelt, heerscht op X oogenblik een ongekend groot gebrek aan deviezen en Schacht heeft de laatste weken herhaaldelijk doen weten dat hU geen penning van zijn schaarsche goudreser- ven voor den invoer van levensmiddelenboter, eieren, varkensvleesch etc. meer kan beschik baar stellen. Tot dusver heeft het Reich geleefd van 50 millloen goudmarken, welke maande lijks door de Sovjet-regeering gestort werden om haar economische schulden te delgen. De laatste storting heeft nu sinds een maand plaats gehad. De Russen hebben hun schulden thans volledig betaald. Dus 41jn er geen gelden meer beschikbaar en wordt 't gebrek aan devie zen steeds klemmender. Sinds de laatste dagen vinden op het Ministerie van Economische Zaken besprekingen plaats om over te gaan tot het verstrekken van levensmiddelenkaarten voor boter, vleesch en zuivel. Hitler heeft zich tot dusver om politieke redenen tegen deze maat regelen scherp verzet, maar Minister Schacht Is van meenlng, dat het Invoeren van brood kaarten het eenige redmiddel is, om den nood van den komenden winter te boven te komen. SJANGHAI, 9 Nov. (Reuter) Bjj een scher mutseling heeft een Chinees een Japanschen matroos doodgeschoten. De Japansche autori teiten beschouwen het Incident als zeer ernstig en eischen een uitgebreid onderzoek. Zij ver zochten de Chineesche autoriteiten maatrege len te nemen om de donkere wolken die zich boven de Chineesch-Japansche betrekkingen s&menpakken, te verdrijven. OnmlddellUk na bet Incident zijn tweehonderd Japansche ma trozen gemobiliseerd BERLIJN, Nov. (AJ4R.) In het deviezen proces tegen een pater Redemptorist heeft de bfiaondere rechtbank te Berlijn vanavond von nis geveld en den beklaagde veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, een geldboete van 3380 R.M. en een schadevergoeding van 20.800 R.M De preventieve hechtenisvan acht maanden en drie weken wordt in minde ring gebracht. SINGAPORE. 9 Nov. (ANP.) Een eskader Britsche watervliegtuigen is te Singapore te ruggekeerd, na den geheelen dag de kust te hebben afgezocht naar Kingsford Smith. Het verluidt, dat de eskader-commandant geer, bemoedigende mededelingen over de na- sporingen heeft gegeven. Men heeft tot nu toe nog niets van het toestel van Kingsford Smith gezien. De beroemde Australische vliegers wor den reeds gedurende meer dan 50 uren vermist. Zooals men weet zjjn zjj het laatst gezien bo ven de Golf van Bengalen, toen zij met een hevigen storm te kampen hadden. FRANKFORT a. MAIN, 9 Nov. (Havas). De Duitsche minister van financiën, Schwerin von Krosigk, elschte in een rede over den econo- mlschen toestand koloniën voor Duitschland. Zinspelend op de boter-schaarschte, welke mo menteel in Duitschland heerscht, verklaarde de minister o.a.t „wij moeten onze blnnen- landsche productie intensiever maken en ge bieden zien te krijgen om ons nieuwe voorra den grondstoffen te verschaffen. Het gebrek aan boter moet ons aansporen onze stem te verheffen om terug te eischen wat ons toe komt.” De minister uitte zich tenslotte optimistisch wat de financiën van het Rijk betreft. ASMARA, 10 Nov. (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau). De troepen van generaal Graziani hebben den opmarsch aan het front in Somaliland voortgezet. Zaterdag hebben zij de aan de Dzjerrer gele gen stad Sassa Baneh bezet. Zij ruk ken thans verder langs deze rivier op in de richting van Dsjidzjiga. In Italiaansche kringen verwacht men met het oog op dit resultaat binnen afzienbaren tjjd de bezetting van Harrar. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger SJANGHAI, 10 Nov. Zooals reeds gemeld, te Zaterdagavond een Japansche marinier te Sjanghai «door een Chinees doodgeschoten. Een bataljon Japansche landingstroepen heeft eenige belangrijke punten der stad bezet. De Japansche autoriteiten beschouwen het incident als een Chineesche uitdaging tegenover Japan. staatslieden hebben speciaien Von Ribbentrop. Wat het doel van het bezoek van Von Rib- bentrbp betreft, wordt hier In politieke kringen vermoed, dat dit betrekking zal hebben op voorstellen betreffende een luchtpact. Andere kringen weer achten het waarschijnlijk, dat bij deze gelegenheid ook de kwestie van de nood zakelijkheid van koloniën voor Duitschland op het tapijt zal «Orden gebracht. Een bepaalde dtosis voor een Duitsch-Fransche overeenstem- Jplng acht men niet aanwezig, te meer niet, Slaar de overeenkomst met Rusland het Frank rijk^ ónmogelijk maakt zonder goedkeuring van met Berlijn te onderhandelen. RUkskanselier Hitler heeft gisteravond In de Bürgerbrkukeller te München een redevoering gehouden tot de „Oude Garde” en daarin de gebeurtenissen van voor en op 9 November 1923 gememoreerd. Wij hebben den zestien dooden, die op 9 No vember 1923 gevallen zijn, aldus Hitler, het voorbeeld te danken, dat zij In een zeer ernstl- gen tijd in Duitschland hebben gegeven, want toen^ wjj hier opmarebeerden wisten wij het; Het was geen overwlnnlngstocht meer. Wij gingen in de overtuiging, dat het X einde was zoo of zoo. Ik moet hier op dit oogenblik voorts een man gedenken, die thans niet bij ons te en dien Ik Indertijd heb verzocht niet aan de spits te mar- cheeren; generaal Ludendorff, die mij ten ant woord gaf „Ik zal aan de spits staan. Thans hebben wij, aldus eindigde Hitler zijn rede voor den eersten keer sinds er Dultschers ter wereld zijn, een Rijk, bewoond door één volk, beheerscht door één wereldbeschouwing, beschermd door één leger en dat alles onder Mn vlag. Op de trappen van het gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof te Rio de Janeiro heeft een Kolonel, Angelo Mendes de Cora es genaamd, een revolveraanslag gepleegd op den majoor Rocha L'ma en dezen ernstig verwond. ADDIS ABEBA. Het Duitsche gezantschap heeft een bomvrije schuilplaats Ingericht te gen eventueele luchtaanvallen op Addis Abeba Zaterdag is een aan 250 personen ruimte biedende kelder onder he(^ Fransche gezant- schapsgebouw gereed gekomen. Ook de En- gelsclaen hebben voorzorgsmaatregelen geno men. De Abesslnische regeering te voornemens In de kwestie van de bescherming der vreemde lingen nauw jsamen te werken met de bulten- landsche gezantschappen. Dezer dagen zullen de noodige stappen worden gedaan. Behalve de eigen bewakingamanschappen der gezantschappen zijn 3000 man politie be schikbaar voor de bescherming der vreemde lingen. In het geheel zijn te Addis Abeba reeds on geveer 80 onderkomens gereed gemaakt ter be scherming van de bevolking tegen eventueele luchtaanvallen. Hrt KNGV zal geen turnsters en turners naar de Olympische spelen senden. Ik verneem verder uit betrouwbare bron, dat de stad pas na zware guerilla-gevechten is ver overd, waarbij de Italiaansche troepen uit Adi- grat onder bevel van generaal de Bono er het slechtst afkwamen. De regeering hier blijft uit het Westen berichten ontvangen over pogingen van de Italianen om in de richting van Gon- dar door te dringen. Men maakt zich over niet ongerust, daar een dergelijke marsch niet kan plaats vinden zonder het diepe ravijn, waardoor de Tacazze stroomt over te ste ken. Dedjasmatsj Ayeloe heeft zijn .troepen te ruggetrokken in afwachting van de komende gebeurtenissen. Abesslnische deskundigen ver klaren in vertrouwen, dat indien de Italianen hun opmarsch blijven voortzetten een beslissen de Abesslnische overwinning niet kan ultblljven. Ik verneem voorts, dat thans verbinding tot stand Is gebracht met een radiostation, dat de signalen van Gorahei gebruikt. Sinds de re geering bericht heeft ontvangen, dat daar een onvoorspoedig gevecht heeft plaats gevonden, heeft zij alles In het werk gesteld om met de stad In verbinding te komen. Mededeelingen, die thans in Addis Abeba de ronde doen, bejjcjiten opnieuw de merkwaardige politiek, dlelhier door offlcleele regeeringsper- sonen word/gevolgd. Men houdt nog steeds vol, dat de A’bèssiniërs van plan zijn verder terug te trekken om op die manier gevechten van welken aard ook te vermijden. Desondanks wordt hier officieel toegegeven, dat er een hevig gevecht in het Zuiden heeft plaats gevonden en dat een tweede gevecht In de buurt van Makalle op komst is. KNVB-competitie: Nederlagen van V8V, He racles, PSV en Velocitas. Eerste overwin- nlngen van KFC. DHC, Tubantia en Roer mond. In Italiaansche kringen te Asmara ver moedt men, dat de Negus met 't oog op X feit, dat geheel Noord-Abessinië en Ogaden voor het belangrijkste deel in handen der Italianen zijn gevallen, de militaire politieke uitwerking der sancties wil af wachten en derhalve een open slag wil uit stellen. MÜNCHEN, 9 Nov. United Press meldt aan de „Tel.” dat de Italiaansche Volkenbondsge- delegeerde Aloisi uit Genève onverwacht te München is aangekomen, om besprekingen te voeren met den Italiaanschen gezant te Ber lijn, die de feesten alhier bijwoont. Aan de conferentie hebben verder deelgeno men verschelden Italiaansche regeeringsverte- genwoordlgers, die direct vanTttftne naar Mün chen waren gekomen. Aloisi, die in hotel Kon- tinental Is afgestapt, reisde incognito en zelfs de Italiaansche consul te München zou niets van het bézoek hebben geweten. In plaats van de Oeverzwaluw, die motorsto ring had, is de Kievit van Indië naar Neder land vertrokken. MÜNCHEN. 9 Nov. Nadat vannacht te 12 uur de zestien kisten met het stoffelijk over schot der nationaal-sociallsten, die bij de putschpoging van 1923 zijn gevallen, met groote plechtigheid nabij de Feldherrenhalle waren bij gezet en de verschillende partU-formatles er langs gedefileerd hadden, begon het défilé van het publiek ongeveer tegen 3 uur vannacht. Dit défilé duurde tot vanmorgen ongeveer 10 uur. Indien het resultaat van het ondersoek - naar den schuldige onbevredigend mocht lijn, dan zal het Japansche detachement op eigen gelegenheid optreden. In het Noordelijk deel van Sjanghai is een beperkte staat van beleg afgekondigd. Streit, de raadgever van koning George, is gisteravond uit Londen in Salonlki terugge keerd. De koning, aldus Streit, zal als een con stitutioneel vorst naar 4jn land terugkeeren. Hij zal den toestand van zijn land bestudeeren en besluiten nemen op grondslag van de con stitutie. In het Atheensche stadion hebben de Griek sche troepen den eed van trouw aan den koning afgelegd. De plechtigheid werd oa. bijgewoond door den oud-jxemier Tsaldaris en de parle mentsleden, die tot zijn partij behooren. Sen aantal Grieksche postzegels en waards- zegels sullen voorzie* worden va* een konings kroon met den datum 3 November 1935. Men beschouwt zl)n positie echter als geschokt en geeft ondubbelzinnig uiting aan de opvatting, dat de Abesslnische berichten over overwinningen en de berichten over be langrijke strategische manoeuvres met de grootste voorzichtigheid moeten worden opge vat. Ook gelooft men verdere t^ekenen v<n ontbindingsverschijnselen In Abesslnlë te kun nen waarnemen; ADDIS ABEBA Zondagavond 10 Nov. De activiteit aan de gevechtsfronten is thans grooter dan in de dagen van Adoea het geval» Is geweest. De laatste berichten, die in de hoofdstad zijn ontvangen, meiden, dat 4000 Italiaansche bommen op Makalle zijn neer geworpen, blijkbaar zonder slachtoffers te maken. Volgens andere berichten kunnen er leder oogenblik, zoowel in het Noorden als in het Zuiden gevechten uitbreken, zoo zij ai niet reeds uitgebroken zijn. Voor desen eenen keer stemmen richten, uit Rome en Addis Abeba Men schijnt er hier niet aan te twijfelen, dat ds Abessinlërs er in de Jongste hevige ge vechten slecht zijn afgekomen, en dat zij zich thans op den terugtocht bevinden. Ik ver neem, dat Ras Seyoem thans zijn troepen verzamelt ten Zuiden van Makalle ter voor bereiding van een zwaar gevecht. Een ver- Op de Koenigsplats zijn vanmorgen de SA. SS, NSKK, Arbeidsdienst en de Hltierjeugd aangetredeif voor het „laatste appèl”. Bij deze gelegenheid heeft de woordvoerder der partij, Adolf Wagner, gezegd: Du.tschland is opgestaan. De meest getrouwe strijders van oen Führer zijn een eeuwige wacht voor Duitschland. Met deze woorden was het „laatste appèl" ten einde. Vervolgens werden 1200 Hitler-Jongens en 600 Hltler-melsjes op plechtige wijze door den Rljks- lelder voor de jeugd, Baldur von Schirach. be- eedigd. In het Italiaansche hoofdkwartier verwacht men, dat het contact ^psschen Eritrea en So maliland bulten twijfel staat, al kan dit ook nog niet binnen korten tijd worden verwacht, aangezien de nabijheid van de Engelsche en Fransche grenzen bijzondere politieke voor zorgsmaatregelen noodlg maakt. De opmanch der Italiaansche troepen in Somaliland in de richting van Harrar heeft naar het schijnt de Abesslnische plannen gedwarsboomd. De Abessinlërs zullen thans, wanneer zij nog bereid zijn om te vechten, gedwongen zijn op twee fronten op te treden. Eerst had het er den schijn van, dat de Abes- sinlërs 'n groot leger in verdediglngsstellingen zouden leggen bij het zeer versterkte Door vUegtuigverkennlngen is echter vastgesteld, dat daar geen Abesslnische troepen geconcentreerd zijn. Men houdt het niet voor onmogelijk, dat de Negus thans zal pogen streek van Harrar vast te houden en de andere troepen ten Zuiden van den Setlt te concen- treeren om het corps Maravigna te verhinderen de Tacazze over te trekken en den opmarsch inboorllngen-afdeelingen over den Setlt In de richting van Nogarra te sulten. PARIJS. 10 November (A.N.P.) Naar al hier verluidt heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn een langdurig onderhoud gehad met Laval; men vermoedt, dat de beide Fransche daarbij hoofdzakeljjk gesproken over het verwachte bezoek van den gevolmachtigden gezant van Hitler. BRINDISI, 9 Nov. (Reuter). De Britsche post- vllegboot .Rylvanus” is bij het tanken In de ha ven van Brindisi In brand gevlogen en dienten gevolge volkomen vernield, zoodat het als ver loren moet worden beschouwd. De leden der bemanning, die zich tijdens het tanken als eenlgen in het toestel bevonden, kon den nog net op tijd bulten de vuurzee sprin gen. Katholiek Onderwijzers Verbond protesteert te gen de voorgestelde onderwjjsbezuinigingen. Stem van regeeringswege voor de zijdeteelt verwacht. Generaal Biroli gevolgd door RÏis Koeksa tijdens den opmarsch naar Makalle

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11