fietsbanden in van Begroeting der Posterijen Opslag vlammen opgegaan ZADELHOFF DOETINCHEM dan eerst smult UI ANTWOORD-MEMORIE VERSCHENEN RUBBER-BRANDLUCHT OVER AMSTERDAM 10 JAAR KATHOLIEKE VREDESBEWEGING R.K. KAMERFRACTIE BECRITISEERD GEN. DUYMAER VAN TWIST GEHULDIGD De leer lingensc haal Oeverzwaluw heeft pech De onderwijzersopleiding Brandweer vóór dichte gpoorboomen De pensionneering By de rondvraag Verkeer omgeleid AUTOBOTSING BIJ MUIDEN Geen werktijdverkorting Het jeugdsalaris „Dit is onchristelijk” Radiozaken I Geen verdere briefport- verlaging Hooger beroep in Ossche strafzaken De houding der R.K- Kamerfractie BEROEPSINBREKERS AAN HET WERK „De scholen zijn geen kinder-pakhuizen” Rook ver zichtbaar Fabriekencomplex aan Duiven drechtschekade liep gevaar Oorzaak onopgehelderd De minister zal zich vooralanog onthouden van ingrijpen in de verhouding tusschen radio en pers De Kievit vliegt naar Nederland Radiodistributie Gedachtenwisseling MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 Het voorgestelde jeugdsalaris algemeen als onchristelijk gekenschetst Congres van den R.K. Vredesbond te ’sHertogenbosch Toelating der leerlingen tot het U.L.O. De heer Mary’’ het grootste schip iet volgend laar zijn eerste i (misschien lange) wat van worden ia tan- i I verloren Het Tot vermindering van den werktijd van het lagere personeel tot 48 uur per week in ge vallen dat deze dien duur thans overtreft, moet niet worden overgegaan. De bedrijfs lasten kunnen niet door werktijdverkorting worden vergroot. Vervanging van sedert jaren in dienst zijn de vrouwelijke krachten door mannen ont moet, behalve wegens de belangen der be trokkenen zelf, bezwaar met het oog op de kosten, aan de opleiding verbonden en de stagnatie, die er het gevolg van zou zijn. De minister is het eens met de leden, die een vervroeging van het aanvangsuur der radio-uit- zendingen geenszins als een verbetering zouden beschouwen Kamerfractie voor ren naar de verkeerde richting dringt. diende een der sprekers een motie In, waarbij óe vergadering instemde met hetgeen het Ver- Aan de Memorie van Antwoord In zake de PoBterjjenbegrooting voor 1936 is het volgende ontleend. De commissie, ingesteld om de aangelegenheid van de naasting van de drie gemeentelijke tele foonnetten onder het oog te zien, heeft haar rap port uitgebracht. Ook naar het oordeel van den minister zal bij de naasting door het toekennen van een schadevergoeding met de belangen der betrokken gemeenten rekening dienen te worden gehouden. Door tariefsverlaging, voortgaande automati- seerlng en acquisitie wordt het mogelijke gedaan om het telefoongebruik ook ten platteiande te bevorderen. Hoeveel aantrekkelijks een verlaging van bet briefport in het binnenfandsch verkeer van 6 op S cent ook zou hebben, hiervan moet vooralsnog worden afge zien, omdat zulk een verlaging, mede door de noodzakelijkheid andere daar mede verband houdende tarieven te ver- vlnden. Eerst dan aal het bedrijf de voorberei ding van zijn eigenlijke taak met kracht kun nen aanvatten. De directie van Visser Co. te Schiedam deelt ons het volgende mede omtrent de in braak op haar kantoor. Des middags om 10 minuten voor 1 uur ver so rai al al t I I I l o De meening van het Verbondsbestuur over dit punt, aldus zei de voorzitter, komt geheel overeen met die van de vergadering. Dit is on aanvaardbaar. Spr. herhaalt: er Is voor den kweekellng met acte iets ergers In de plaats gekomen. Wij hebben den plicht ook voor het nageslacht te zorgen. Als het moet, laat men het dan niet in de minima maar in de maxima en andere variaties zoeken. Er is hier gesproken over niet kunnen huwen, maar het is erger. haar kan span de on- Het ligt in het voornemen, voor de uitvoering van den besteldienst op het platteland en in de steden in de toekomst meer personeel op ar beidscontract te gebruiken. Want de sterkte van het personeel moet zich snel kunnen aanpasse» aan da hoeveelheid te verrichten arbeid. Van belang is in dit verband te vermelden, dat in evengenoemd rapport een grondslag voor schadeloosstelling wordt aangegeveh, welke, on der bepaalde omstandigheden, ook door de verte genwoordigers der gemeenten in bedoelde com missie sis redelijk wordt beschouwd. Volgens spr. laat de houding van de R. K. veel te wenschen over, die z.i. de onderwijzers niets doet en de jonge- Leiden vond het pijnlijk, als hier niets an ders gedaan werd, dan de heeren. die door ons gekozen zijn, te beschuldigen. Door een anderen spreker werd opgemerkt, dat de onderwijzers niet soberder kunnen leven. Dongen hoopte dat men de onderwijzers niet sou degradeeren tot den toestand van 1920. Een afgevaardigde van Utrecht meende, dat de regeering zich niet meer kon beroepen op een verlaging van den levensstandaard. De voorzitter sprak aan het slot van de be sprekingen van hek punt salaris-verlaging een enkel woord De omroepvereeniglngen hebben haar verte genwoordigers aangewezen in den te benoemen raad van beheer van de Noaema. De minister heeft de leden aangewezen, die den radloraad en het Staatsbedrijf der P. T. T. vertegenwoor digen. De toekomstige raad van beheer bereidt alle maatregelen voor, noodlg voor het verlijden der akte van oprichting van de naamlooee ven- Zondagmiddag omstreeks half vijf bemerkten voorbijgangers, dat er plotseling een felle rook opsteeg achter het complex fabrieken aan de Duivendrechtschekade en wel ter hoogte van No. 90. Doordat de rook ver in den omtrek zichtbaar was, werden verschillende brandmel ders ongeveer gelijktijdig in werking gesteld. Zoo lang deze mogelijkheid, om tot een voor alle partijen bevredigende op lossing te geraken, nog niet als vol strekt uitgesloten te beschouwen is. meent de minister, zich van een ingrij pen vooralsnog te moeten onthouden, daar bij een zoo delicate en belangrijke quaestie een oplossing, voortgekomen uit den kring van belanghebbenden zelf, de voorkeur verdient boven een van boven af opgelegde regeling. Door nog onopgehelderde oorzaak zijn deze oude banden ontbrand en weldra stond het houten gebouw in lichter laaie. De vlammen gingen echter schuil in een dikken, geelbruinen rcok. die tot ver in Oost en Zuid zichtbaar was. Bovendien droeg de Zuid-Oosten wind de doordringende lucht van het brandend rubber over heel de stad, waar zij tot zelfs in de hul zen waarneembaar was. als men met verlaging wil komen, dan met op zoon ongunstig tijdstip, zooals nu, midden in den winter. Spr. verzocht in dien geest «en verzoek te richten tot de R.K. Kamerfractie. Zaterdag is te Utrecht in Hotel „Noord - Brabant” een buitengewone vergadering van net Katholiek Onderwijzersverbond gehouden ter bespreking van den algemeenen toestand van het onderwijs en de onderwijzers In verband met de voorgenomen maatregelen der regee ring. De brand bleek ontstaan In een groot uit hout opgetrokken en met mastifk gedekte loods van ongeveer 12 bij 15 Meter. Deze loods is eigendom van de belendende lederfabriek „Holland", maar in gebruik bl) de Rubberfabriek en Han delmaatschappij ..Nerufa”. Deze onderneming handelt ook In gebruikte fietsbanden en hier van waren ettelijke duizenden exemplaren In oe loods opgeslagen. U houdt natuurlijk ook van G«ld«rscha ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk Thans, aldus spr., is aan de orde het wets ontwerp ter verlaging van de openbare uit gaven voor het onderwijs van 6 Augustus 1935. De kweekscholen met acte is er uit. maar Iets ergers la er voor in de plaats gebomen, n.l. een onmogelijk jeugdsalaris tot het 25e jaar van f 500. De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch is in hooger beroep gegaan van de vonnissen, waarbij P. W is vrijgespro ken van doodslag en H. van de V. wegens uit lokking tot inbraak tot een jaar gevangenis straf en A. de L. wegens inbraak tot een Jaar en zes maanden gevangenisstraf werden ver oordeeld. De radlo-omroepcontroleaommissle die moeilijke taak naar beste weten vervult; vooral in deze tijden van internationale ning niet voorzichtig genoeg zijn bij de beoordee- ling van uitingen, die (zjj het in voorzichtigen vorm gegoten) niettemin kritiek bevatten op toe standen of opvattingen elders. Een vuilgrauwe rook, maar vooral de penitrante Incht van brandend rubber, tot in het centrum der stad waarneem baar, waren de symptomen van een fei len brand, welke Zondagmiddag heeft gewoed aan de Duivendrechtsche ka de buiten Amsterdam-Oost. Een loods, ten deele gevuld met oude fietsban den, behoorend bij het rubberbedrijf „Nerufa” is daarbij door het vuur ver teerd. Doordat juist bij het uitbreken van den brand Ajax uitliep, kon de daarbij aanwezige 1 -olitlemacht ruiters, motoikyders enz. on middellijk ter plaatse Ingrijpen. Om het ver- sterklngsmateriaal van de brandweer gelegen heid te geven zoo snel mogelijk te rijden, werd het verkeer vanuit het Gooi tijdelijk door de Watergraafsmeer afgeleid. Commissaris Staal en de inspecteurs Hus en de RuUter leidden de politie-maatregelen. Een zeer talrijk publiek sloeg het blusschingswerk gade. Omstreek* half zes kon het brandweer-mate- riaal er waren vier motorspulten, ladder-, De eerste spreker over dit punt zag in de voorgestelde regeling een algeheele opheffing van den onderwijzersstand. Men moet toch voor long bloed in den onderwijzersstand zorgen Spr. zag gaarne, dat er In leder bisdom een instelling bleef bestaan, waar opleiding moge lijk is. Vanaf de bestuurstafel werd naar voren ge bracht, dat er genoeg jonge krachten zijn om frisch bloed aan te voeren. Er ts te bezuinigen door de staatsexaipens af te schaffen Dc oorzaak van den brand Is nog niet opge- helderd. Het bedrijf „Nerufa” was sedert 1 vember in andere handen overgegaan, dags wordt er niet gewerkt. Wel komt nags kantoorpersoneel. De verbrande de door het vuur verteerde bandenvoorraad rer verzekerd. losgerukt van de Kerk, den geest der Kerk verbannen uit de sa menleving. Alleen de boven-natlonale kerk kan de kloven overbruggen, die de wereld verCeelen, en slechts de terugkeer der wereld tot die Kerk kan den vrede bestendigen. Door leden der K.J.V. werd onder leiding van mej. J. van Alphen in fraaie verzen de vredes- gedachte vertolkt, waarna de heer P. J. S. Ser* rarens. lid der Eerste Kamer, een uiteenzetting gaf over het onderwerp: ..De Volkenbond en wfj". De voorzitter bracht den sprekers dank. Aan het aW der vergadering nam Z. H. Exc. Mgr Diepen het woord. De Bisschop wees na- drukkelljk op den wenach der kerkeljjke over heid. dat de Katholieken zich sleehts moeten or- ganiseeren in het verband der Katholieke actie; alleen de katholieke beginselen kunnen de wereld geluk en vrede brengen. Z H. Exc. sprak de hoop uit. dat de Bond In het volgende tiental Jaren op buitengewone wijze zal gezegend worden, en gaf aan de neerknielende vergadering den Bls- schoppelUken zegen. Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door den voorzitter van den R.K. Schoolraad, dr. Van Gils, door.de leden van den R.K. School raad, de Zeereerwaarde heeren Gores en De Jong; het lid der Eerste Kamer den heer De Jong, het lid der Tweede Kamer. den heer Surlng en den vertegenwoordiger van den In- dischen R.K. Onderwijzersbond, den heer Smits. Bericht van verhindering was o. a. ingekomen namens den Minister van Onderwijs. Aan de openingsrede van den voorzitter, den heer Willem Wlltschut, Arnhem, ontleenen we het volgende: De heer Wlltschut begon met In chronologi sche volgorde eenige feiten te memoreeren. Op den Rijksweg bjj Muiden heeft een era- stigc autobotslng plaats gehad, doordat een in woner uit Keulen ter plaatse klaarblijkelijk niet voldoende met den weg bekend was. Laatstge noemde. de heer A. A. D.. reed, vergezeld van zijn schoonzuster. In d richting Amsterdam, toen hij nabij café Wegman eenige vrachtauto's rechts van den weg zag staan. Van de t« overgestelde zijde naderden twee achter el der rijdende auto’s, waarvan de voorste bestuurd werd door den heer K. B. 8.. wonende te Gen nep. De Duitscher meende, dat. in verband met de stilstaande vrachtauto’s de ruimte niet vol doende zou zijn om te nasseeren. welke vrees volkomen ongegrond was. De heer A. A. D. rem de eensklaps zóó krachtig, dat de wagen navr links schoot, met het gevolg., dat deze in bot sing kwam met den wagen bestuurd door den heer 8. Bij deze botsing bekwam de naast den heer D. gezeten dame, een ernstige hoofdwonde Ook de 16-jarige dochter van den heer 8.. die naast haar vader gezeten was. liep eenige ver wondingen aan het hoofd op. doch deze waren niet van emstigen aard. Dr. Nlekerk van Mui den was spoedig ter plaatse en cerbond de beide dames. De schoonzuster van den heer D. moest per Roode Kruisauto van Weesp naar het Bur ger Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd woeden. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd. Eveneens die van het middelbare personeel, binnen het kader der huidige bepalingen voor de rangsbevorderingen en als men rekening houdt met de behoeften van den dienst. Voortaan zal een grooter aantal commiezen bij den P. T. T.-dienst worden benoemd dan bij den T T.-dienst. De bedrijfsleiding is erop uit om niet meer Zondagsdienst te laten verrichten, dan strikt noodlg is. Het krachtig ingrijpen der brandweer wist echter den brand tot de opslagplaats te beper ken. Deze brandde vrijwel tot den grond toe af. Het fabriekscomplex van „Holland” en ..Ne rufa” liep met een geblakerden zijmuur en ge sprongen ruiten vrij. Alleen het kg. nathuis van de lederfabriek „Holland”, een laag hou ten gebouw, ongeveer evenwijdig aan de bran- aende loods kreeg lichte schade. De looikuipen en machinerieën, welke er waren opgesteld, bleven echter gespaard. liet de directie als laatste het kantoor en werd de buitendeur behoorlijk afgesloten. Om 1.40 uur was een der directieleden reeds terug en men heeft dus in dit kort tijdsbestek kans ge zien twee stalen deuren van de brandkast te forceeren. En wel op zulk een wijze, dat alleen aan zeer geroutineerde beroepsinbreker» ge dacht kan worden. De politie beschikt over een tamelijk duide lijk signalement van de vermoedelljke daders. Het is den minister niet bekend, dat In de gidsen der omroepvereeniglngen Rjjksadver- tentles worden geplaatst, in plaats van In de dagbladen. Indien men bepaalde gevallen kan noemen, ts de minister gaarne bereid, deze zaak in nadere beschouwing te nemen. Van verschillende zijden heeft men Zaterdag tei gelegenheid van zijn 70-sten verjaardag, den lult.-generaal-titulair L. J. Duymaer vu Twist een huldiging bereid. De heer Duymaer van Twist is voorzitter der Nationale Land- stormcomir.issie en zoo was allereerst de Land storm aan de beurt, die aan zijn voorzitter grooten dank verschuldigd is. Deze huldiging had des middags plaats in gioote zaal van den Haagschen Dierentuin namens alle vrijwilligers van den B. V. L. De belangstelling voor deze samenkomst was zóö groot, dat de uitnoodiglngen beperkt moesten blijven tot de leden der Gewestelljke landstorm- commissies. de vertegenwoordigers der B.V.L.- Mdeelingen en de reserve-offlcieren, bü den B. V. L. aangesloten. Naa^t al deze vertegen woordigers waren talrijke autoriteiten aanwe- ng- De huldiging van den heer Duymaer van Twist is, na de huldiging in den Dierentuin, voortgezet in hotel Wittebrug door het huldl- gingscomité onder voorzitterschap van den heer J. Scheuten. Talrijke personen, die corporaties vertegenwoordlg<fen. waarmee de 70-jarlge re latie heeft waren tegenwoordig. lioenen guldens aan inkomsten met zich zou brengen, hetgeen met het oog op den tegenwoordig en stand van Rijks financiën niet verantwoord kan worden geacht. personeel- en matcriaalwagen X— geleidelijk weer Inrukken. Het nablusschen van de smeu lende en telkens weer opvlammende resten nam nog geruimen tijd in beslag Het kostte veel moeite de halfverbrande rubber, waarin het verwerkte Ijzerdraad tot één onontwarbare massa was versmolten, uiteen te halen. Hoewel de leden dezer commissie hierin niet zitten als vertegenwoordigers van een bepaalde geestesstrooming. heeft de minister, mede met het oog op de steeds grooter wordende verschei denheid van stof, die ter toetsing aan de nor men aan de commissie wordt voorgelegd, alsnog termen kunnen vinden om deze grootere ver scheidenheid ook in de samenstelling der com missie tot uitdrukking te brengen, door deze commissie met één lid uit te breiden. Deze uit breiding kan spoedig haar beslag krijgen. De „Queen Mary" het grootste schip van Engeland en van de wereld dat in Mei van het volgend jaar zijn eerste reis zal maken, nadert zijn voltooiing Ten aanzien van de leerlingenschaal bij het gewoon L. O. en het U. L. O. werd vanuit de vergadering betoogd, dat deze regeling sterk de werkloosheid in de hand zal werken. Denkt men, zoo vroeg deze spreker zich af. dat de scholen kinder-pakhuizen zijn, waar men al ler maar in kan stoppen. De voorzitter zei eveneens, dat deze regeling c*e werkloosheid bevordert. Getracht zal wor den te bereiken wat er te bereiken is. vullen. Ie ving doordringt. De diepe oorzaak der ontreddering is hierin gelegen: Europa heeft zich BATAVIA. 9 Nov. (Aneta). Nadat vanmor gen aanvankelijk een defect aan de verwar- mingsinstallatie een oponthoud van een half uur veroorzaakte, vertrok de Oeverzwaluw, met als gezagvoerder den heer Geyssendorfer, om 11.30 naar Nederland. Aan boord van het toe stel was 107 K G post en -74 K^b. guedeien. Een passagier had geboekt van Batavia naar Amsterdam, terwijl nog vijf passagiers zijn ge boekt voor tusschentrajecten. De eerste lan- dingshaven was Palembang. Kort na het ver trek van Palembang deed zich een storing voor n den rechtermagneet van den linkermotor, waarop de heer Geyssendorfer besloot naar Pa lembang terug te keeren. Na kennisgeving van dezen tweeden tegen slag besloot men te Bandoeng de Kievit in te leggen, die daarop nog denzelfden middag in gereedheid werd gebracht om vervolgens na^r Palembang te vertrekken. Tegen het invallen van de duisternis (te 1730) passeerde de Kievit Batavia. Het toe stel zal te Palembang door de bemanning van de Oeverzwaluw worden overgenomen, waarna morgen de reis wordt voortgezet. De Oeverzwaluw zal waarschijnlijk te Palem bang worden gerepareerd, waarna het toestel naar Bandoeng terugkeert. Nu wordt over de naaste toekomst beslist. Had het K. O. V. kunnen voorzien, dat de onoerwljs-paragrafen uit het groote bezuini gingsplan zouden worden terug genomen ons congres van 16 Juni zou toen niet gehou den zijn, maar zoo ongeveer nu. Het K. O. V. heeft plicht nu voor Nederland te getuigen. Vervolgens deed spr. een beroep op de af gevaardigden om ae besprekingen in rustigen toon te voeren en na een bede tot den H. Ca- nislus, den schutspatroon, opende de voor zitter de besprekingen, waarbij het Jongste adres aan Regeering en Tweede Kamer (door ons reeds gepubliceerd Red.) als leidraad diende Het laatste punt der besprekingen was voorloopige pensionneering van 60-jarige derwUzers. Men achtte bet zeer goed in het adres uit gedrukt, dat huisvaders, die op 60-jarigen leef tijd nog minderjarige kinderen te hunnen laste hebben, niet den aftrek kunnen missen. Fen pleidoo; werd gehouden, dat indien deze regeling wordt ingevoerd, men gedaan krijgt, dat ook onderwijzers, die om bezulnigingsreden daarvan uitgesloten zijn, ook voor hoofd der school kunnen solliciteeren. De voorzitter zei, dat hier ten stelligste voor geijverd zou worden. Spr. zegt de R. K. Kamerfractie niet te ver- oordeelen. maar dat het ons geweldig gespeten heeft, dat zjj onder haar eigen verantwoorde lijkheid gehandeld heeft, zooals zij meende te moeten handelen. Inderdaad is de grens be reikt om aan de salarissen te tornen. Het is op het oogenblik een raken aan de nooddruft van de gezinnen. Het zou goed geweest zijn, wanneer men eerst ons gevoelen had gekend. Dat zou voor ons een moreele steun zijn ge weest. Spr. hoopt, dat het K. O. V.-bestuur bij een audiëntie bij de R. K. Kamerfractie dit gevoelen nog naar voren zal kunnen bren gen en getracht zal worflen nog wat te berei ken rondom den kindertoeslag. Als volgende punt werd het voorgestelde jeugdsalaris van f 500.besproken. niet het verwachte resultaat zouden hebben, is uit den raad van beheer van het A.NJ* en hei bestuur van De Nederlandsche Dagbladpers een delegatie gevormd, die de geheele materie, dus ook de nieuwsverstrekklng aan de omroepver- eenigingen in haar détails, in behandeling heeft genomen. Tusschen deze delegatie en de omroepvereeniglngen hebben langdurige bespre kingen plaats gevonden, die zich voor het oogen blik in een zoodanig stadium bevinden, dat de mogelijkheid niet uitgesloten geacht moet wor den. dat partijen elkaar zullen vinden Een afgevaardigde van Maastricht vroeg zich af of die verlaging wel noodlg was, waar er millloenen voor crisis-instellingen weggeworpen. De regeling ten aanzien van de uitzendingen cp hoogtijdagen voor de arbeidersbeweging en op - nationale feestdagen maakt eenerzljds een einde aan een toestand, die één der omroepvereenigln gen een bevoorrechte positie gaf ten aanzien van uitzendingen van bepaalde, voor haar van belang zijnde gebeurtenissen en breekt ander zijds met een onbillijke bepaling in het zend- tljdenbesluit. waarbij omroepvereeniglngen, die niet wenschen deel te nemen aan de ver zorging van de programma’s op feestdagen met betrekking tot het Koninklijk Huis, en dus op zulke dagen haar zendtijd aan anderen moesten afstaan, voor dien af gestanen zendtijd op ande re dagen gelljkwaardigen zendtijd terugontvin gen. De minister heeft kennis genomen van een schema voor een overeenkomst, regelende de sa menwerking tusschen de omroepvereeniglngen en den Bond van Exploitanten van Radiocentrales (B.E.R.C.) met betrekking tot de inrichting van een centralen draadomroep en hun verhouding ten aanzien van de radiodistributie. Daar dit voorstel, waarover één der groote omroepver eeniglngen en de gemeentelijke radiodistribu- anten, voor zoo ver bekend, nog niet van hun gevoelen hebben doen blijken, aanleiding gaf tot tal van vragen, hebben de dlrecteur-generaal der PTT. en de voorzitter van den radloraad den minister geadviseerd, ook deze zaak tot een punt van bespreking te maken bij de in te stellen commissie voor den draadomroep. Van een verzet van het hoofdbestuur der P.T.T. tegen de gedachte regeling is uiteraard geen sprake. Het voorstel, om het onderwerp bjj de commissie aanhangig te maken, beoogt slechts, de waar borgen te verzekeren, dat zoo’n ver strekkende regeling grondig wordt bezien en dat daarin alle betrokken Instanties worden gekend. Inmiddels heeft de minister den ontwerper van t schema in de gelegenheid gesteld, de plan nen en vraagstukken nader toe te lichten, om alsnog te kunnen overwegen, of een weg kan Spoedig was dan ook. brandweermaterlaal naar de Duivendrechtschekade onderweg, maar de voertuigen ondervonden veel stagnatie, door dat voor de boomen van den spoorwegovergang bjj de Weesperzjjde moest worden gewacht. Bo vendien vormde een groot aantal autobestuur ders, kijkend naar den brand, met hun wa gen een verkeersknoop. welke de brandweer het snel rijnen onmogelijk maakte. Zoo ging veel kostbare tjjd voor het materiaal ter plaatse was. alarm „middelbrand” werd doorgegeven met het oog op de gevaarlijke situatie en onder leiding van hoofdbrandmeester Doetz en la ter van commandant Gordijn werd het vuur met vijf stralen aangetast. Een afgevaardigde van Nijmegen meende dat gesproken moest worden over het systeem van de salarissen zelf, waarbij louter en alleen behoefte als grondslag mag dienen. Spr. is voor invoering van een noodregellng. De afgevaardigde van Rotterdam vroeg zich af wat het nut van deze bijeenkomst kan zijn. Amersfoort noemde de regeering in haar op treden dictatoriaal en vreesde. dat t vol gend jaar weer vijf pet. verlaging komt. Ons protest, aldus deze spreker, zal niet helpen, maar laten we tenminste de bede doen, oat Nadat de minister het vraagstuk der verhou ding tusschen radio en pers bü den radloraad aanhangig had gemaakt, is bet, na eerst door een college van gedelegeerden uit dien raad bij betrokkenen te zjjn Ingeleld, voorwerp van be spreking geweest tusschen omroepvereeniglngen eenerzljds en een contactcommissie van „De Nederlandsche Dagbladpers” anderzijds. Later werd met name het vraagstuk der verstrekking van nieuwsberichten uit het geheele complex gelicht en in behandeling gebracht bjj een con tactcommissie uit den raad van beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau AJfJ*. en de omroenorsanisaties. Het gevaar voor ernstige uitbreiding van den brand was niet denkbeeldig. De bran dende loods grensde vlak aan de leerfabriek „Holland”, die met de rubberfabriek van Nerufa een complex vormt. In het verleng de hiervan ligt de verf- en lakfabriek van Lévy-Flnger en daarnaast langs de Duiven drechtschekade de fabriek van den Thee handel en Koffiebranderij voorheen R. H. Dijkstra. Men wees op het zedelijk verval, dat een gevolg zou zjjn van dit lage salaris, waarvan de Jeugdige onderwijzer geen gezin zal kun nen stichten. Een afgevaardigde van Zaandam noemde het een hongerloontje beneden peil, waardoor de jonge onderwijzers naar de extremisten ge dreven worden. Latt men desnoods met 500 gulden beginnen, doch tenminste leder jaar het salaris verhoo- zen, zoodat de Jongeman op 24-jarigen leeftijd in staat is te huwen. schande te herstellen, merken we. dat de lucht vol dreiging zit We hoeven de menschep niet in een oorlogspsvchose te brengen: dat zou een verkeerd soort pacifisme zjjn. Maar zoolang de vonk nog smeult en de oorzaak niet is wegge nomen. is er nog reden voor onvermoeide vre- desactie. Het vredesldeaal moet niet gekweekt worden door woorden alleen, niet door een ongezond an- ti-militairtsme. en vooral niet door af te geven op alles, wat de regeerlngen doen in het belang der landsverdediging. De katholieke vredesbeweging moet de 400 mil- Uoen katholieken mobiliaeeren. om het woord te verwezenlijken van den Vredespaus: De Vrede van Christus in het Rijk van Christus. Eerst moet het Rlik van Christus hersteld zijn, voor er vrede kan heerschen In dat Rük En hier zit de diepe fout der moderne vredesconferenties. Het geloof weer in de samenleving te bren gen. Is onze fundamenteele vredesroeplng. De Wereldkerk heeft hier een wereldroeping te ver vullen. Eer moet een radicale wending komen in de mentaliteit der menschheid. en dat kan Er moet een radicale wending komen sprak de leden waardeerend toe. en wees er op dat de vrede tenslotte een kwestie is van inner lijke beschaving. Na een gezamenlijke lunch werd om drie uur een groote propaganda-vergadering gehouden in de groote zaal van Casino. Onder de belang stellenden zagen we Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen. Bisschop van Den Bosch, en de Commissa ris der Koningin in Noord-Brabant. Z Exc. Jhr. mr. A. van Rückevorsel. Tijdens deze vergadering hield kapelaan H. Drost een rede over de verzen van Vondel: „O, zoons van eenen God. waartoe verdwaalt uw lot?" 8pr wees er op. dat het vredeswerk niet ge- heel onvruchtbaar is: ondanks alle bange ver wachtingen hebben we nog geen nieuwen wereld oorlog, er Is nog vrede; er Is een geheimzinnige macht, die tot nu toe het uitbreken van een nieuwen oorlog verhinderde. Dit is zeker voor een groot deel toe te schrijven aan den afschuw en tegenzin der volkeren tegen den oorlog, vrucht van een groote vredesbeweging, waarvan in Nederland de RK. Vredesbond een levend deel is. Het Ideaal Is echter nog lang niet be reikt. Terwijl de volkeren elkaar de hand rei ken over de graven heen, om de schade en de Swilste, Utrecht, zag het funeste in de zaak, dat er een verhouding gesteld wordt. Het eene Jaar krijgt men meer leer lingen, het andere jaar minder. Een verhouding is altijd iets, waardoor de UL.O.-school aan rijn natuurlijken groei moet inboeten. Spr. deed tenslotte mededëellng van een voorstel van de R. K. Mulo-vereeniging, waardoor voorkomen zou worden, dat 130 scholen door aanpassing tenslotte tot ondergang gedoemd zouden wor de r door op iedere school een onderwijzer te bezuinigen. Een afgevaardigde van Hulst zei. dat vooral her platteland door deze regeling gedupeerd wordt. nootschap. Binnenkort kan de oprichting plaats geknipt zullen worden. Aan het slot van de vergadering dankte de vrorzitter de afgevaardigden voor de waardige wijze, waarop ze deze temperament-volle pun ten besproken hadden. De jonge onderwijzer kan met dit salaris zonder de hulp van de ouders niet een be scheiden pension in welke plaats van Neder land ook, vinden. Dit is onchristelijk. We moe ten er voor zorgen, dat dit er niet komt. Dan kwam de bor.dsbestuur heeft gedaan, zooals dit ook in het adres tot uiting komt. De vergadering betuigde hieraan' adhaesie. De R.K Vredesbond vierde dezer dagen zijn tienjarig bestaan Ter herdenking van dit feit werd Zondag te ’s-Hertogenbosch een groot con gres gehouden, dat inzette met een plechtige H. Mis in de Kathedrale Basiliek, opgedragen door prof dr. Tttus Brandsma. met assistentie van de Paters Caecllius Timmers en Valerius Hoppenbrouwer De voorzitter van den Bond, prof. dr. J. B. Kors O P hield de predicatle over het woord van Isalas: „Het werk der gerechtig heid zal vrede zijn”. Om een uur werd de Bond officieel door het gemeentebestuur van ’S-Hertogenboech ten st®“” a T AxenHAr Bijzonder treurig en teekenend voor denlet- christeljjke grondslagen, waarop wij geregeerd worden, is, merkte een der volgende sprekers op, dat we van deze regeering niet kunnen verwachten ontslag van de gehuwde onderwij zeres. in het geding. De eerste spreker over dit vraagstuk stelde voor uit den bond een commissie te benoemen, die aan de regeering zelf voorttellen aangaan de dit punt doet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15