ONS BLAD Incident te Sjanghai Spoedig vertrek van Het Koning George VERDERE OPMARSCH VAN DE ITALIANEN heden nieuws van te München Broodkaarten in Duitschland Geen nieuws over Aloisi te München Kingsford Smith NAT.-SOC. HERDENKING DE BAROMETER SASSA BANEH BEZET JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abessiniërs trekken steeds verder terug iaan- Rede van Hitler Gasontploffing RE VOL V ERAAN SLAG China verbiedt uitvoer van zilver Overstroomingen in Zuid-F rankrijk Beperkte staat van beleg Vliegtuigen zoeken de genomen route af Von Ribbentrop’s bezoek aan Parijs Grieksche afgezanten bij den koning Geruchten omtrent het doel van zyn kornet DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het «enige middel tegen den nood van den komenden winter Hy zal president Lebrun, den koning van Italië en Mus solini ontvangen Japanners beschouwen moord op Japanschen marinier als een Chineesche uitdaging Britsche vliegboot in vlammen Besprekingen met den schen gezant I 2.- 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad I 0.60 hooger Bemanning kon nog juist op tyd buiten de vuurzee springen Noord-Abessinië en O gaden thans byna geheel door de Italianen veroverd ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c., ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 S.S., S.A., Arbeidsdienst en Hitler- jeugd aangetreden voor het „laatste appèl” DE DEVIEZEN PROCESSEN SCHITTERENDE METEOOR PArGLOf 3 fc-n- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD -Si rato Brand in opslag van fietsbanden te Amsterdam. Duitsche (Copyright Morningpost-ANP.) O O oorlogscorrespondent van het Duitsche en en 12 een wacht De Am ba Aladjl. de Koning George sal waarschijnlijk reeds Donder dag Londen verlaten. antwoordelijk. officieel persoon in Abessinl- schen dienst zeide vanmorgen tegen mij: „De Italianen schijnen daar een gevecht te verwachten, evenals wij." De acten, welke voor het Stavisky-proces van groot gewicht zijn. zijn in een kluis geborgen, die dag en nacht onder politie bewaking staat vermoed, voorstellen fijnlijk, dat bij itie van de nood- voor Duitschland op Incident te Sjanghai; J a pan sc hr marinier door Chinees doodgeschotenJapan zeer verontwaar digd. IVCB-competitie: Onze Gesellen en VVZ 10- den hun eerste nederlagen. Leidende clubs handhaven xich verder. De zeventiende schaakpartij EuweAljechin hl remise geworden. Drie nood; Viering van het 10-jnrig bestaan van den R.K. Vredesbond te Hertogenbosch. Het KNGV aal geen turnsters en turners naar de Olympische spelen aenden. Op de trappen van het gebouw van het Hoog Militair Gerechtshof te Rio de Janeiro heeft een Kolonel, Angelo Mendes de Coraes genaamd, een revolveraans’ag gepleegd op den majoor Rocha L ma en deren ernstig verwond. De 9 November-herdenking te München; van Hitler. Memorie van antwoord in sake de bogrooting der posterijen. De Nieuwsbureau seint: Katholiek Onder» (pers Verbond protesteert te gen de voorgestelde onderwjjsbesuinlgingen. ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER hier op- ADEN, 9 Nov. (Reuter). Het gerucht gaat, dat de beide zoons van den gezant te Londen, dr. Martin, die veertien dagen geleden te Addis Abeba zjjn aangekomen om te wor den ingedeeld bjj de luchtmacht. de beide zoons van Mussolini, die bij de luchtmacht aan het Tigre-front dienen, hebben uitge daagd tot een luchtgevecht. LONDEN, 9 Nov, (Reuter) Gisteravond is de hoofdstraat van het plaatsje Oldham in Lancashire door een gasontploffing over een lengte van 200 Meter opengereten. Zware rlool- deksels vlogen In de lucht en verbrijzelden 50 ruiten. Vele voorbijgangers, die zich in de hoofdstraat bevonden, werden door het geweld van de ontploffing tegen den grond gesmeten Elf personen werden zwaar en 40 licht gewond. Koning George zal vermoedelijk reeds Don derdag »s. uit Londen vertrekken Hjj is voor nemens op de doorreis twee dagen in Parijs te vertoeven, waar hij een bezoek zal brengen aan president Lebrun. Daarna gaat de vorst naar Rome, waar hij^door den koning van Italië en Mussolini zou worden ontvangen. Via Florence, waar koning George het graf van zijn ouders zal bezoeken, gaat de reis naar Brindisi, waar hij zich zal inschepen op den kruiser „EUi” naar Athene. Volgens het vastgestelde program zal koning George tusschen 22 en 24 November in de Grieksche hoofdstad aankomen. BRINDISI. 9 Nov. (Reuter). De Britsche poat- vllegboot ..Sylvanus" is bij het tanken in de ha ven van Brindisi in brand gevlogen en dienten gevolge volkomen vernield, zoodat het als ver loren moet worden beschouwd. De leden der bemanning, die zich tijdens het tanken als eenlgen In het toestel bevonden, kon den nog net op tijd buiten de vuurzee sprin gen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar PARIJS, 10 Nov. Tengevolge van de lang durige regens zijn in het Zuiden van Frankrijk, vooral in het beneden-Rhone-dal groote over stroomingen ontstaan. De Rhone, die reeds een zeer hoogen stand heeft bereikt, stijgt nog steeds met ongeveer 6 c.M. per uur. Reeds komen de lager gelegen deelen van Avignon onder water te staan. Te Nimes en in de omgeving en ten Zuiden van Avignon nabij Aramon zijn ook overstroomingen ontstaan, evenals in het stroomgebied van de Saone en Loire en zijrivieren, die alle een zeer hoogen stand hebben bereikt. Verschillende ver bindingswegen zijn reeds verbroken. over gevolmachtigden gezant van Hitler. Kiefer verbetert opnieuw het wereldrecord 199 meter rugslag. ballons boven Groningen iu een ervan gedaald. Als een bijzonderheid omtrent de gevechten aan het Noordelijk front wordt gemeld, dat het wilde, onbegaanbare gebied van Adl Abo. dat zich uitstrekt van het Taka-meer tot ten Westen van Aksoem, noch door de Italianen, noch door de Abessiniërs kon worden bezet aangezien de streek geteisterd wordt door een bepaald soort vlieg, waarvan de steek den on-- middellijken dood van alle lastdieren veroor zaakt. In plaats van de Oeverzwahrw, die motorsto ring had, is de Kievit van Indié naar Neder land vertrokken. Engekcbe vliegboot ie Brindisi in brand gevlo gen; bemanning wist zich nog juist bijtijds iu redden. LONDEN. 10 Nov. 'Reuter). Koning Oeorge var. Griekenland heeft heden de drie afgezan ten van de Grieksche regeering in het legatie- gebouw ontvangen. Toen de delegatie den uit slag van de volksstemming had medegedeeld, antwoordde de koning met ontroerde stem „Ik zal het verleden vergeten; ik zal vrijwel Urstc-nd naar mijn geliefd volk terugkeeren. De revolver van den moordenaar is aange troffen bij de plaats, waar de aanslag werd gepleegd. Bij de autoriteiten zijn verschillende stappen gedaan. waarbij werd aangedrongen op een snel en nauwkeurig onderzoek. De ka nonneerboot Siaka is uit Nanking ontboden, teneinde de Japansche onderdanen te Sjang hai en hun bezittingen te beschermen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft zijn deel neming met het gebeurde laten betuigen. SJANGHAI, 9 Nov. (Reuter) BU een scher mutseling heeft een Chinees een Japanschen matroos doodgeschoten. De Japansche autori teiten beschouwen het Incident als zeer ernstig en eischen een uitgebreid onderzoek. Zij ver zochten de Chineesche autoriteiten maatrege len te nemen om de donkere wolken die zich boven de Chineesch-Japansche betrekkingen semenpakken, te verdrijven. OnmlddellUk na het incident zijn tweehonderd Japansche ma trozen gemobiliseerd KNVB-rempetitie: Nederlagen van VSV, He racles, PSV en Velocitas. Eerste ovel wln- nlngen van KFC. DHC, TubanUa en Roer mond. Drie nieuwe zwemrecords gevestigd bij de wed strijden om de kampioenschappen van Am sterdam. ADDIS ABEBA. Het Duitsche gezantschap heeft een bomvrije schuilplaats ingericht te gen eventueele luchtaanvallen op Addis Abeba. Zaterdag is een aan 250 personen ruimte biedende kelder onder het Fransche gezant- achapsgebouw gereed gekomen. Ook de En- golschen hebben voorzorgsmaatregelen geno men. De Abessinische regeering Is voornemens in de kwestie van de bescherming der vreemde lingen nauw samen te werken met de bulten- landsche gezantschappen. Dezer dagen zullen de noodlge stappen worden gedkan. Behalve de eigen bewaklngamanschappen der gezantschappen zijn 3000 man politie .be schikbaar voor de bescherming der vreemde lingen. In het geheel zijn te Addis Abeba reeds on geveer 80 onderkomens gereed gemaakt ter be scherming van de bevolking tegen eventueele luchtaanvallen. SINGAPORE. 9 Nov. (ANP.) Een eskader Britsche watervliegtuigen is te Singapore te ruggekeerd', na den geheelen dag de kust te hebben afgezocht naar Kingsford Smith. Het verluidt, dat de eskader-commandant geer, bemoedigende mededeellngen over de na- sporingen heeft gegeven. Men heeft tot nu toe nog niets van het toestel van Kingsford Smith gezien. De beroemde Australische vliegers wor- den reeds gedurende meer dan 50 uren vermist. Zooals men weet zijn zij het laatst gezien bo ven de Golf van Bengalen, toen zij met een hevigen storm te kampen hadden. ADDIS ABEBA Zondagavond 10 Nov. De activiteit aan de gevechtsfronten is thans grooter dan in de dagen van Adoea het geval is geweest. De laatste berichten, die in de hoofdstad zl)n ontvangen, meiden, dat 4000 Italiaansche bommen op Makalle zijn neer geworpen, blijkbaar zonder slachtoffers te SJANGHAI, 10 Nov. Zooals reeds gemeld, Is Zaterdagavond een Japansche marinier te Sjanghai door een Chinees doodgeschoten. Een bataljon Japansche landingstroepen heeft eenige belangrijke punten der stad bezet. De Japansche autoriteiten beschouwen het incident als een Chineesche uitdaging tegenover Japan. Naar het Fransche dagblad L’Ordre mede deelt, heerscht op 1 oogenbllk een ongekend groot gebrek aan deviezen en Schacht heeft de laatste weken herhaaldelUk doen weten dat hij geen penning van zijn schaarsche goudreser- ven voor den Invoer van levensmiddelen: boter, eieren, varkensvleesch etc. meer kan beschik baar stellen. Tot dusver heeft het Reich geleefd van 50 mlllloen goudmarken, welke maande lijks door de Bovjet-regeering gestort werden om haar economische schulden te delgen. De laatste storting heeft nu sinds een maand plaats gehad. De Russen hebben hun schulden thans volledig betaaid. Dus zijn er geen gelden meer beschikbaar en wordt 't gebrek aan devie zen steeds klemmender. Sinds de laatste dagen vinden op het Ministerie van Economische Zaken besprekingen plaats om over te gaan tot het verstrekken van levensmiddelenkaarten voor boter, vleesch en zuivel. Hitler heeft zich tot dusver om politieke redenen tegen deze maat regelen scherp verzet, maar Minister Schacht is van meenlng, dat het invoeren van brood kaarten het eenige redmiddel is, om den nood van den komenden winter te boven te komen. ASMARA, 10 Nov. (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau). De troepen van generaal Graziani hebben den opmarsch aan het front in Somaliland voortgezet. Zaterdag hebben zij de aan de Dzjerrer gele gen stad Sasaa Baneh bezet. Zij ruk ken thans verder langs deze rivier op in de richting van Dsjidzjiga. In Italiaansche kringen verwacht men met het oog op dit resultaat binnen afzienbaren tijd de bezetting van Harrar. Ik verneem verder uit betrouwbare bron, dat de stad pas na zware guerilla-gevechten is ver overd, waarbij de Italiaansche troepen uit Adi- grat onder bevel van gefteraal de Bono er het slechtst afkwamen. De regeering hier blijft uit het Westen berichten ontvangen over pogingen van de Italianen om in de richting van Gon- dar door te dringen. Men maakt zich over niet ongerust, daar een dergelijke marsch niet kan plaats vinden zonder het diepe ravijn, waardoor de Tacazze stroomt over te ste ken. Dedjasmataj Ayeloe heeft zijn troepen te ruggetrokken in afwachting van de komende gebeurtenissen. Abessinische deskundigen ver klaren in vertrouwen, dat indien de Italianen hun opmarsch blijven voortzetten een beslissen de Abessinische overwinning niet kan ultbljjven. Ik verneem voorts, dat thans verbinding tot stand is gebracht met een radiostation, dal* de signalen van Gorahei gebruikt. Sinds de re geering bericht heeft ontvangen, dat daar een onvoorspoedig gevecht heeft plaats gevonden, heeft z(j alles In het werk gesteld om met de stad In verbinding te komen. Mededeellngen, die thans in Addis Abeba de ronde doen, belichten opnieuw de merkwaardige politiek, die hier door offlcieele regeerlngsper- sonen wordt gevolgd. Men houdt nog steeds vol, dat de Abessiniërs van plan zijn verder terug te trekken om op die manier gevechten van welken aard ook te vermijden. Desondanks wordt hier officieel toegegeven, dat er een hevig gevecht In het Zuiden heeft plaats gevonden en dat een tweede gevecht in de buurt van Makalle op komst is. Broodkaarten in Duitschland? Minister Schwert» von Krosigk eischt koloniën. Kingsford Smith nóg niet gevonden. Verdere opmarsch der Italianen; Sasaa Baneh broe<; thans bijna geheel Noord-Abeminie en Ogaden In handen der Italianen. MÜNCHEN. 9 Nov. Nadat vannacht te uur de zestien kisten met het stoffelijk over schot der nationaal-soclalisten, die bij de putschpoglng van 1923 zijn gevallen, met groote plechtigheid nabij de Feldherrenhalle waren bij gezet en de verschillende partij-formaties er langs gedefileerd hadden, begon het défilé van het publiek ongeveer tegen 3 uur vannacht. Dit défilé duurde tot vanmorgen ongeveer 10 uur. FRANKFORT a. MAIN, 9 Nov. (Havas). De Duitsche minister van financiën, Schwerin von Krosigk, eischte in een rede over den econo- mlschen toestand koloniën koor Duitschland. Zinspelend op de boter-schaarschte, welke mo menteel in Duitschland heerscht, verklaarde de minister o.a.: „wij moeten onze binnen- landsche productie intensiever maken en ge bieden zien te krijgen om ons nieuwe voorra den grondstoffen te verschaffen. Het gebrek aan boter moet ons aansporen onze stem te verheffen om terug, te eischen wat ons toe komt.” De minister uitte zich tenslotte optimistisch wat de financiën van het Rijk betreft. Indien het resultaat van het onderzoek naar den schuldige onbevredigend mocht zijn, dan zal het Japansche detachement op eigen gelegenheid optreden. In het Noordelijk deel van Sjanghai is een beperkte staat van beleg afgekondigd. MVNCHEN. 9 Nov. United Press meldt aan de „Tel." dat de Italiaansche Volkenbondsge- delegeerde Aloisi uit Oenève onverwacht te München is aangekomen, om besprekingen te voeren met den Italiaanschen gezant te Ber lijn. die de feesten alhier bijwoont Aan de conferentie hebber^ verder deelgeno men verscheiden Italiaansche regeerlngsverte- genwoordigers. die direct van Rome naar Mün chen waren gekomen. Aloisi. die in hotel Kon- tlnentai is afgestapt, reisde incognito en zelfs de Italiaansche consul te München zou niets van het bezoek hebben geweten. In Italiaansche kringen te Asmara ver moedt men, dat de Negus met 't oog op 1 feit, dat geheel Noord-Abessinië en Ogaden voor het belangrijkste deel In handen der Italianen zijn gevallen, de militaire politieke uitwerking der sancties wil af wachten en derhalve een open slag wil uit stellen. Rukskanselier Hitler heeft gisteravond in de Bürgerbr&ukeller te München een redevoering gehouden tot de „Oude Garde’’ en daarin de gebeurtenissen van voor en op 9 November 1923 gememoreerd. Wjj hebben den zestien dooden, die op 9 No vember 1923 gevallen zijn, aldus Hitler, bet voorbeeld te danken, dat zU in een zeer ernsti ger) tijd in Duitschland hebben gegeven, want toen wij hier opmarcheerden wisten wij het: Het was geen overwin nlngstocht meer. Wjj éingen in de overtuiging, dat het t einde was 100 of zoo. Ik moet hier op dit oogenbllk voorts een man gedenken, die thans niet bjj ons is en dien ik Indertijd heb verzocht niet aan de spits te mar- cheeren; generaal Ludendorff, die mij ten ant woord gat „Ik zal aan de spits staan. Thans hebben wij, aldus eindigde Hitler zijn rede voor den eersten keer sinds er Dultschers Men beschouwt zijn positie echter als geschokt en geeft ondubbelzinnig uiting de Streit, de raadgever van koning Oeorge, is gisteravond uit Londen in Salonlkl terugge keerd. De koning, aldus Streit, zal als een con stitutioneel vorst naar zjjn land terugkeeren. Hij zal den toestand van zijn land bestudeeren en besluiten nemen op grondslag van de con stitutie. In het Atheenache stadion hebben de Griek sche troepen den eed van trouw aan den koning afgelegd. De plechtigheid werd os bijgewoond door den oud-premier Tsaldaris en de parle mentsleden. die tot zijn partij behooren. Een aantal Grieksche postzegels en waarde- zegels zullen voorzien worden yan een konings kroon met den datum 3 November 1935. In het Italiaansche hoofdkwartier verwacht men, dat het contact tusschen Eritrea en So maliland buiten twijfel staat, al kan dit ook nog niet binnen korten tijd worden verwacht, aangezien de nabijheid van de Engelsche en Fransche grenzen bijzondere politieke voor zorgsmaatregelen noodlg maakt. De opmarsch der Italiaansche troepen in Somaliland in de richting van Harrar heeft naar het schijnt de Abessinische plannen gedwarsboomd. Abessiniërs zullen thans, wanneer zij nog bereid zijn om te vechten, gedwongen zijn op twee fronten op te treden. Eerst had het er den schijn van, dat de Abes siniërs 'n groot leger in verdedlgingsstellingen zouden leggen bij het zeer versterkte Door vliegtuigverkennlngen is echter vastgesteld, dat daar geen Abessinische troepen geconcentreerd zijn. Men houdt het niet voor ónmogelijk, dat de Negus thans zal pogen streek van Harrar vast te houden en de andere troepen ten Zuiden van den Setlt te concen- treeren om het corps Maravigna te verhinderen de Tacazze over te trekken en den opmarsch inboorlingen-afdeellngen over den Setlt In de richting van Nogarra te suiten. Steun van regeeringwwege voor de zijdeteelt verwacht De vorst was bij dit onderhoud vergezeld van majoor Dimitri en admiraal Paparrigopoulos. Ook de zuster van den koning, prinses Ca tharine en de prinsen Paul en Pierre waren aanwezig. Na afloop van de receptie in de Grieksche le gatie heeft de koning een dankdienst bl:ge- woond in de orthodoxe kerk, 's Middags was hU de gast van het Engelse he koningspaar, dat hem in Buskingham Palace een noenmaal aan bood. zeer aan opvatting, dat de Abessinische berichten over overwinningen en de berichten over be langrijke strategische manoeuvres met de grootste voorzichtigheid moeten worden opge vat. Ook gelooft men verdere teekenen van ontbindingsverschijnselen in Abessinlë te •kun nen waarnemen. Op de Koenlgsplatz zjjn vanmorgen de SA. Sb, NSKK. Arbeidsdienst en de Hitierjeugd aangetreden voor het „laatste appél". Bij deze gelegenheid heeft de woordvoerder der partij, Adolf Wagner, gezegd: Duitschland is opgestaan. De meest getrouwe strijders van oen Führer zijn een eeuwige wacht voor Duitschland. Met deze woorden was het „laatste appèl ten einde. Vervolgens werden 1200 Hltler-jongens en 600 Hltler-meisjes op plechtige wijze door den RUks- leider voor de jeugd. Baldur von Bchirach. be- eedigd. PARIJS, 10 November (ANP.) Naar al hier verluidt heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn een langdurig onderhoud gehad met Laval; men vermoedt, dat de beide Fransche staatslieden daarbij hoofdzakeluk gesproken hebben over het verwachte bezoek van den speclaien Von Ribbentrop. Wat het doel van het bezoek van Von Rib bentrop betreft, wordt hier in politieke kringen dat dit betrekking zal hebben op betreffende een luchlpdct. Andere kringen weer achten het waa: deze gelegenheid ook de jparé zakelijkheid vast kolome het tapijt zal wtopiën gebracht. Een bepaalde basis voor eerp^Duitsch-Fransche overeenstem ming achj^ifien niet aanwezig, te meer niet, daar jie^overeenkomst met Rusland het Frank- rü)s ónmogelijk maakt zonder goedkeuring van Mfoskou met Berlijn te onderhandelen. IIIUI/l de be- overeen. WARSCHAU, 10 Nov. (A. N. P.) De sterren wacht van de Unlversltelt van Warschau heeft gisteravond een meteoor ontdekt met een zeld zame n gloed, die ongeveer honderd maal ster ker was dan het licht der omringende sterren. Het Belgische leges zal de beschikking krijgen over 32 nieuwe vliegtuigen, voorzien van een 600 P.K. motor met een snelheid van 300 K. M. per uur HONGKONG, 9 Nov. (Reuter). De regeering heeft met ingang van heden een embargo afge kondigd op den uitvoer van zilver in welken vorm ook, en machtiging verleend tot de uit gifte van biljetten van 1 dollar, teneinde tege moet te komen aan het tekort aan zilveren dol lars. dat door den grooten uitvoer acuut is ge worden. ter wereld zijn, een Rijk, bewoond door één volk, beheerscht door één wereldbeschouwing, beschermd door één leger en dat alles onder één vlag. Volgens andere berichten kunnen er ieder oogenbllk, zoowel in het Noorden als in het Zuiden gevechten uitbreken, zoo zij al niet reeds uitgebroken zijn. Voor dezen eenen keer stemmen richten, uit Rome en Addis Abeba Men schijnt er hier niet aan te twijfelen, dat de Abessiniërs er in de jongste hevige ge vechten slecht zijn afgekomen, en dat zij zich thans op den terugtocht bevinden. Ik ver neem, dat Ras Seyoem thans zijn troepen verzamelt ten Zuiden van Makalle ter voor bereiding van een zwaar gevecht. Een ver- BERL1JN. 9 Nov. (A.N.P.) in het de vlezen- proces tegen een pater Redemptorist heeft de bliaondere rechtbank te Berlijn vanavond von nis geveld en den beklaagde veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, een geldboete van 3380 R.M. en een schadevergoeding van 20.600 RM. De preventieve hechtenis van acht maanden en drie weken wordt in minda- nng gebracht. Generaal Biroli gevolgd door Ras Koeksa tijdens den opmarsch naar Makalle

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1