Autodief ontdekt Opleving in de scheepvaart? ';W LUCHTBESCHERMING DE AMBULANCE NAAR ABESSINIË I DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 HENGEL GEAASD MET VISCH Snoekhengel met levende viich Ook dr. A. van Schelven zal meegaan f 1OOO boete AANVOER VAN HARING Inbraken te Barneveld Regeeringssteun GENERAAL SNIJDERS Eenige personen gearresteerd ZIJN OUDERS BESTOLEN DE TUIMELRAAM-KLIMMER Te Rotterdam aangehouden MINISTER DE GRAEFF BRIEVENBESTELLERS Lugubere wraakneming Eerste Kamer op 19 Nov. bijeen de K XVIII Prof. Huizinga M.O. Staatsinrichting I Brandweer maar niet eens gewaarschuwd Zestig jaar ridder Militaire Willemsorde Een onderhoud met den heer J. J. van Hasselt, directeur van de Kon. Ned. Stoomboot My. Voorstellen op de algemeens vergadering aangenomen Schuldig aan minstens veertien autod iefstallen Jeugdige misdadigersbende ontdekt Loonsverlaging van 10 pCt. aangekond igd Het contingent wordt niet verhoogd DE SIGARENDIEFSTAL TE SLEEUWIJK Motorrijder verloor de macht over het stuur De verdachten blyven ontkennen, ondanks bezwarend feiten materiaal EEN CONFLICT IN DE KART ON INDUSTRIE? De bevolking moet innerlyk en moreel paraat worden ge maakt tegen het gevaar DE BRAND IN DEN CUNERA- TOREN De saneering van het A. M. F. TWEE MEISJES AANGE REDEN TE OSS Tijdens een voetbalwedstrijd te Sheffield verzamelden studenten op origineele wijze gelden in voor een ziekenhuis ALS DE POST HET DRUK KRIJGT PROF. VENING MEINESZ GEHULDIGD KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Man opgegeten, omdat hy handelde in stryd met stamgewoonte UNIFORM VERBOD NIET OVERTREDEN Regeeringssteun een noodzaak Cassatieberoep van loodgieter behandeld Een telegram naar Aanstelling van hulppersoneel gevraagd Aardappelhandelaar en ambte naar pleegden fraude De blussching kunnen worden gesteld: 9 door 4 In De sancties te Kerkrede heeft Zaterdag De politie van t 1 Aan de kust van Caltfornië is een groote boschbrand uitgebroken, ging met groote moeilijkheden gepaard De Hooge Raad is van oordeël, dat duidelijk blijkt, dat de wetgever met een „hengel-geaasd- met-vlsch" bedoelt den z.g. snoekhengel dat verder uit het feit, dat, naar de rechtbank heeft beslist, het van algemeene bekendheid 13, dat de snoekhengel is een hengel, geaasd met le vende vlsch, voortvloeit, dat onder visch hier moet worden verstaan levende visch. Op dese gronden heeft de Hooge Raad bet cassatieberoep verworpen. In de strookartonlndustrie in het Noorden dreigt een conflict uit te breken. Daar de stroo- kartonfabrleken geen loonende exploitatie van hun bedrijf meer in stand kunnen houden, achten de werkgevers een loonsverlaging van lOpCt. wenschelUk. De ongeveer 3000 hierbij betrokken arbeiders weigeren echter op die voor- waarde nieuwe overeenkomsten te sluiten. Bij D. K. te Sleeuwijk werden in de schuur een aantal sigaren gevonden, welke van de fir ma De Bok afkomstig waren. D. K. en nog drie andere personen zijn gearresteerd. De politie van Sleeuwijk heeft Maandag vier personen gearresteerd in verband met den dief stal van 7000 sigaren, eenige weken geleden ge- Maandagmiddag is te Heerlen de algemeene vergadering gehouden van het Algemeen Mijn werkers Fonds. De voorstellen tot saneering van het A. M F. werden aangenomen met 30— 25 stemmen (tegen de Prot. Chr. en Moderne Bonden). te uit de gevangenis uit te breken en ie daarbij doodgeschoten. Het ligt in het voornemen van den voor zitter der Eerste Kamer der Staten Generaal, de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag IS November »J., des avonds te half negen uur. De minister van Buitenlandsche Zaken moet wegens lichte ongesteldheid zijn kamer hou den. DEN HAAG. Geslaagd: F. van Barneveld, Wassenaar; W. Beneveld. s-Gravenh^o 4 Vast is komen te staan, dat een zekere E., die thans in de gevangenis te Vorts (België) ver toeft, de dader is van minstens veertien auto diefstallen. Daar E., die in het voorjaar z(jn bi vak te Scheveningen had opgeslagen, van Hol- fandsche nationaliteit is. kan verwacht worden, dat hij voor deze diefstallen zal worden uit geleerd. Zijn medeplichtige was een zekere V., die inmiddels door de Haagsche Politie is aange houden. De auto’s werden voor een deel in beslag ge nomen en tegen de koopers zal proces-verbaal worden opgemaakt, Indien blijkt, dat er geen sprake is van goede trouw. Zondagmiddag reed mej. de H. op haar rij wiel, met haar zuster op den bagagedrager, op den Heuvel te Oss, toen zij doör den motor rijder B. uit Oss, die haar wilde passeeren, werd aangereden. Vermoedelijk verloor de man door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Beide meisjes werden tegen den grond ge slingerd en een eind meegesleurd. Een van hen bekwam een ernstige hersenschudding ter wijl de ander een gapende hoofdwonde kreeg. Zij zijn per auto naar de ouderlijke woning ver voerd. Tegen den motorrijder is proces-verbaal op gemaakt. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het contingent van 500000 kantjes pekel- en steurharing. welke dit seizoen mogen worden aangevoerd, niet wordt verhoogd. vrachtenconferentieo, zijn onveranderd geble- ple^d^Jie ven. Te Rotterdam is de tuimelraamklimmer ge arresteerd, die te Amsterdam o.m. op de Ro zengracht en op de Nassaukade zich toegang verschafte tot winkelhuizen door via het tui melraam boven de deur binnen te komen. Hij werd Zondagnacht te Rotterdam, waar hij zijn practijken voortzette, bij een van zijn klimpartijen gezien. Aanvankelijk wist hij nog te vluchten, maar werd toch gearresteerd. Het is een Duitscher die zonder middel van bestaan in het land rondzwerft. Te Schayck is Zondagmiddag door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in het café van den heer v. M. aan den Rijksstraatweg. De vlammen vonden gretig voedsel, en de bewo ners konden ternauwernood nog iets van den inboedel redden. De brandweer werd niet gewaarschuwd, om dat ter plaatse toch geen water te krijgen was Het geheele perceel is uitgebrand. Het Hoofdbestuur van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond heeft den dlrecteur-generaal van het P. T. T.-bedrjjf verzocht, zoowel op grond van de geringe verdiensten van geheel of gedeeltelijk werkloos hulppersoneel, als de van het vast personeel reeds veel inspanning vra gende normale dagtaken gedurende de as. 8t. Nicolaas- en Nieuwjaarsperiode geen verlen ging van werktijd op te leggen, maar in de ex tra drukte te voorzien door ruimer te werk stel ling van hulppersoneel. Aan den assurantiebezorger A. D. J. B-, wo nende te Enschede, N.8.B.-kringleider. was ten laste gelegd, dat hij in die gemeente in een openbare vergadering van de NSB een zwart hemd heeft gedragen. De rechtbank te Almelo heeft hem echter ontslag van rechtsvervolging gegeven. Zi) achtte de vergadering, waarom het hier gaat, niet openbaar, omdat het groote aantal genoo- dlgden op zich zelf geen afbreuk deed aan het besloten karakter der vergadering, evenmin als de vereischte betaling van twintig cent als toe gangsprijs. De officier van justitie te Almelo had tegen deze beslissing cassatie aangeteekend. doch de Hooge Raad heeft dit beroep Maandag verwor pen. Omtrent de vermoedelijke daders van de te Bameveld gepleegde inbraken, welke verdachten vier in getal naar Barneveld zijn overge bracht, kan nog worden gemeld, dat de burge meester van Bameveld, de heer J. Westrik, ben Maandag bijna den geheelen dag aan een streng verhoor heeft onderworpen. Zij blijven echter hardnekkig ontkennen, on danks het feit, dat het feitenmateriaal tegen hen reeds meer dan voldoende is. Wanneer de uitvoerige processen-verbaal klaar zullen zijn hetgeen nog wel eenige dagen zal duren, zullen de verdachten naar Utrecht worden overge bracht. Hierdoor is onder de bevolking groote angst ontstaan, doch de toestand is door het pa- trouilleerei} der militairen thans rustig. De rijksambtenaren hebben Maandagmiddag in een woning aan den weg van Dinxperlo naai Terborg een volledige branderij met een groote hoeveelheid grondstoffen en gedistilleerd van 80 pCt. in beslag genomen. De bewoner van het perceel werd voorloopt# in arrest gesteld. De Hooge Raad heeft behandeld het cassa tieberoep van den loodgieter W. F. van H„ die door het Gerechtshof te Arnhem in hooger be roep werd veroordeeld tot 14 dagen hechtenis wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat op 3 September 1934 op het dak van de Cunerekerk te Rhenen brand ontstond, waar door een gedeelte van het dak verloren ging. H. zou daarbij in strijd gehandeld hebben met de voorschriften van het loodgietersbedrijf. Mr. I. J. Maarsen, advocaat te Amsterdam, heeft eenige cassatie-middelen toegelicht, waar in hij o.m. stelde, dat op grond van het onder zoek ter terechtzitting niet is te constateeren, althans In geen geval als bewezen is aan te nemen, dat het ten laste gelegde feit door den verdachte is begaan. Conclusie van het O. M. op 25 November. Op 10 November j.l. vond te Utrecht een lan delijke bijeenkomst plaats van bestellers bij den P.T.T.-dienst, georganiseerd in den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel De bijeenkomst droeg het bondsbestuur op de ernstige ontstemming, die in de rijen van het lager personeel leeft, aan den Minister raad mede te deelen en er tevens op te wijzen, dat de voorstellen van de bedrijfsleiding de tegenstelling tusschen platteland en stad zul len verscherpen. Het valt maatschappelijk niet te verdedigen om alle postinrichtlngen, op de allergrootste in de steden ng. volledig met ar- beldscontractanten te doen bezetten. Het plat teland wordt de laatste jaren toch reeds heel sterk van zijn ambtenaren beroofd. Om nu het geheele bestellerscorps aldaar uit arbeidscon- tractanten te doen bestaan, beteekent een zoo grievende achteruitstelling van dat gedeelte van het personeel, dat daarin nooit zal kunnen worden berust. Daarnaast meende de bijeenkomst, dat de voorstellen van de bedrijfsleiding zeer positief in strijd zijn met arUkel 3 van het Arbelda- overeenkomstenbeslult. De betrokkenen verzochten het bondsbestuur een ernstig beroep op den Ministerraad te doen een verkeerde toepassing van het Arbeidscon- tractanlenbeslult te voorkomen, waardoor de voorstellen van de bedrijfsleiding sullen dienen Een kwestie, die de gemoederen der visschers sinds vele jaren in beroering heeft gehouden, namelijk wat moet worden verstaan onder een ,,hengel-geaasd-met-visch” is thans door een uitspraak in hoogste Instantie tot oplossing gekomen. Aan L. v. d. B. was ten laste gelegd, dat hij in de gemeente Jlsp een hengel geaasd met visch te water heeft gehad in het Noord-Hol- landsch kanaal zonder een vischacte te heb ben, van welk water een ander de rechtheb bende op het vischrecht had. Zoowel de kantonrechter te Zaandam, als in hooger beroep de rechtbank te Haarlem, acht ten de feiten niet strafbaar, op grond, dat hier doode en geen levende visch was gebezigd. DIGOEL, 11 Nov. (Aneta). In de Mlmika- streek is thans alles zeer rustig, dank zij het optreden van de veldpolitie, benevens de con centratie van de bevolking tot een aantal van 800 Manoeërs uit de Mlmlka-streek op Tanah Merah. Doorloopend komen nog berichten binnen over sneltochten, welke gehouden zijn door Mappiërs; in de nabijheid van Nlnatl is een man opgegeten, daar hjj weigerde betaling te doen voor de vrouw, die hij had gehuwd, zoo- als dat onder dien stam de gewoonte is. Over dit feit hebben drie Papoea’s, afkomstig uit de kampong, waaruit de vrouw geboortig was, wraak genomen. Da bestuurspolltle te Nlnatl Is naar deze kampong vertrokken en heeft de drie schuldi gen gevangen genomen. Een van de drie tmcht- op straat aangehouden en naar het politiebureau overgebracht den 18-jarigen L., verdacht ten nadeele van zijn ouders een bedrag van 70 i 80 gulden te hebben ontvreemd. Dienzelfden dag was door den vader van L. de diefstal ontdekt. Het geld was genomen uit een houten kistje en alles wees er op, dat de dief geen onbeken de moest zijn geweest. Na een langdurig ver hoor bekende L. den diefstal te hebben ge pleegd. HIJ had het geld met verschillende ka meraden verteerd in Aken. Maastricht en Heerlen. In verband met deze bekentenissen arresteerde de politie nog een drietal, H.. B. en H„ die ook nog in het bezit waren van voor werpen gekocht van het gestolen geld. Het drie tal werd, nadat proces-verbaal was opgemaakt wegens heling, aan de ouders teruggegeven. Het verdere onderzoek bracht nog verrassende re sultaten. De aangehoudenen bleken nl. te be- hooren tot een bende, die allerlei booze plannen beraamde, en zoo mogelijk, ook uitvoerde. Voor, al overvallen hadden ze op hun programma staan. Eenlgen tijd geleden hadden ze op den weg naar het station een voerman gemolesteerd; ze hadden daarbij een masker voorgedaan. De voerman verdedigde zich krachtig, zoodat de jeugdige straatroovers op de vlucht sloegen. De vergadering van den Ned. Journalisten kring. welke as. Zaterdag sou gehouden wor den en waarin prof. Huizinga uit beiden als spreker zou optreden, is ultgesteld. De hoogleeraar, die aan een zware verkoud heid lijdende is, zal op medisch advieg voorioo- plg niet kunnen spreken. In verband met het feit, dat jhr. dr. v. d. Does, die als chirurg met de ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Abessinië zal worden uitge zonden, zich slechts voor drie maanden beschik baar heeft gesteld, zal ook dr. A. van Schelven, chlrurg-uroloog te Velp, deel uitmaken van deze ambulance. De ambulance zal vermoedelijk 4 of 5 Decem ber as. per „Kota Radja" van den Rotterdam- schen Lloyd vertrekken. Wat is uw standpunt ten aanzien van re geeringssteun? Ik kan op deze vraag antwoorden, aldus de heer van Hasselt, dat ik als overgangsmaat regel steun van de regeering onvermijdelijk acht, wil de Nederlandsche scheepvaart in het algemeen kunnen blijven bestaan. Hoe eerder oe scheepvaart echter weer op eigen beenen komt te staan, hoe beter dit zal zijn. Helaas ziet het er niet naar uit, dat zulks reeds spoe dig het geval zal zijn, aangezien onze scheep vaart tengevolge van de dispariteit tusschen de munt, waarin zij haar uitgaven heeft en die, waarin zij haar ontvangsten geniet, nog zeer moeilijke tijden voor den boeg heeft. Namens den Koninklijken Bond Bender” (van gepensionneerde en eervol ontslagen offi cieren van Moederland en Koloniën en hunne weduwen) hebben de heeren D. Merens en A. van Es. resp. voorzitter en secretaris van dien bond, in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer hun bedenkingen geopperd tegen het wetsontwerp tot korting op de pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en biizondere leerkrachten. Zij verzoeken de Kamer haar goedkeuring te onthouden aan een bestendiging van de korting op de Indische pensioenen. Mocht d* Kamer echter van gevoelen zijn, dat de toestand van de Indische financiën nog niet gedoogt, de korting te beëindigen, dan ver zoekt de bond het volgende denkbeeld in over weging te nemen: de huidige kortingswet worde in dien zin gewijzigd, dat het maximum kor tingspercentage van 17 wordt teruggebracht op 10 en de aftrek voor schoolgaande kinderen beneden ben leeftijd van 19 jaar verhoogd van twee tot drie ten honderd. Mocht ook de hiervoor vermelde wijziging met het oog op den toestand der Indische financiën nog niet mogelijk blijken, dan zou voor hen die een pensioen genieten van f 4000 of meer (het r.irmale maximum der Nederlandsche pen sioenen), het huidige kortingspercentage van in maximum 17 pet. gedurende 1936 zijn te hand haven. doch voor hen die een pensioen genieten van minder dan f 4000 zijn terug te brengen tot het maximum percentage van 10. terwijl ook bij deze wijziging de aftrek voor schoolgaande kin deren beneden den leeftijd van 19 jaar van 3 op 3 pet. zou zjjn te brengen. Welken Invloed verwacht u voor uw maat schappij van het inwerkingtreden der economi sche sancties tegen Italië? Als de besluiten van de coördinatie-com missie op 18 November in werking zullen tre den, antwoordde de heer van Hasselt, zal de K. N. S. M. zich vervoer van en naar Italië zien ontvallen. Aangezien echter de maatregelen van de regeering uitsluitend betrekking hebben op invoer in en uitvoer uit Nederland, terwijl het doorvoerverkeer via onze havens daardoor niet wordt getroffen, moet worden afgewacht van welken omvang het nadeel voor de K N. 8. M. zal zijn. Dat de K. N. 8. M. onder de sancties zal lijden, mag echter wel als vaststaand wor den aangenomen. Acht u een internationale regeling vooi de verbetering van het scheenvaartverkeer mo gelijk? Het scheppen van een beteren toestand voor de scheepvaart door internationale regelingen, antwoordde de heer Van Hasselt, waarvoor dit jaar in "Londen inleidende besprekingen zijn gehouden, is een uitermate ingewikkeld vraag stuk, waarvan het welslagen in de eerste plaats van de volledige medewerking van alle betrok ken regeerlngen zal afhangen. Men moet echter niet vergeten, dat deze wijze van saneeren al tijd kunstmatig zal blijven en dus al de nadee- len, welke daaraan verbonden zijn. In zich sluit. In den aanvang van dit Jaar werden te Am sterdam. Den Haag en Rotterdam diverse auto’s merk „Chevrolet” ontvreemd. Het gelukte de politie te Diemen in Juli jl. een heler, V. R. genaamd, te arrestee ren, waar na eenige auto's door de politie der genoemde plaatsen werden terecht gebracht. gesprokene zelde voor aan de 34 mede-opvarenden de K. 18 en hij stelde voor een telegram zenden aan alle opvarenden, opdat zij kunnen weten, dat de hulde hier gebracht ook aan hen toekomt. Aan den Commandant Zeemacht in Ned. Indlë is het volgende telegram gezonden: Bestuur Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap, feestelijk bijeen ter huldiging prof. Venlng Melnesz. brengt hulde en dank aan alle opvarenden van de K. 18. Kunt u Iets mededeelen omtrent de vracht prijzen? De vrachtverhoogingen, welke In den laat- sten tijd op verschillende vrachtenmarkten zijn Ingetreden, hebben zich niet ten volle kunnen handhaven. De K. N. 8. M. heeft ech ter voor haar verkeer naar de Middellandsche Zee en den Levant verschillende tarieven kun nen verhoogen. Haar vrachttarieven in het transatlantische verweer (West-Indlë en Zuid- Amerlka), welke geregeld worden door de Zaterdagavond na afloop van de door prof, dr. ir. F. A. Venlng Melnesz voor de leden van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap, te Amsterdam gehouden lezing over de resultaten en over de reis de K. 18, Is de hoogleeraar gehuldigd. Het bestuur van het Genootschap noodigde prof Venlng Melnesz tot een gemeenschap- pelijken maaltijd in het Amstelhotel, waarbij tevens als gasten aanzaten, de schout-bij- nacht Kruys. commandant van de Marine en zjjn adjudant en de kapt, ter zee Meyer Ran- neft. onder-commandant van de Marine te Amsterdam. Schout bjj nacht Kruys dankte prof. Melnesz voor al hetgeen hij deed voor de Marine, want door de reis van de K. 18 heeft bet Nederland- te vervallen. Ook bij de K. N. S. M. is in het lijnvervoer, speciaal op de MldfdeUnadsche Zee en den Le vant, een grooter aanbod van lading ontstaan. Dit feit alsook de verbetering op andere vrachtenmarkten heeft het moge lijk ge maakt dat de weinige schepen van de maat schappij, welke nog stil lagen, in de vaart kon den worden gebracht. Of deze opleving echter een voorbijgaand of blijvend karakter zal heb ben, is moeilijk te voorspellen. Wel kan ik zeg gen, aldus de heer van Hasselt, dat een blij-' vende verbetering van den toestand op scheep vaartgebied niet verwacht kan worden, alvorens de algemeen bekende oorzaken de grond- f setoren die ’t kwijnen van den wereldhan del hebben teweeg gebracht, weggenomen, al thans belangrijk verminderd zjjn. door het Crisis van f 1000 kunnen door een uitvoer gelegd Naar aanleiding van de vraag, welke oor zaken ten grondslag liggen aan het feit dat de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij op het vrachtschip Amsterdam na haar geheele vloot op het oogenbllk in bedrijf heeft, alsmede van de omstandigheid, dat de Amsterdamsche haven den laatsten tijd in het algemeen het beeld van een opleving in de scheepvaart te zien geeft, heeft een onzer cor respondenten met een der directeuren van ge noemde maatschappij, den heer J. J. van Has selt, een onderhoud gehad, waarin tevens ver scheidene andere vragen, op het gebied der Ne derlandsche scheepvaart ftiggende, ter sprake zijn gekomen. De heer van Hasselt deed in de eerste plaats uitkomen, dat tengevolge van de politieke om standigheden, voortgesproten uit het conflict tusschen Italië en Abesinië, een zekere onrust ontstaan Is, waarvan een goederenbeweging het gevolg is geweest, welke tot een opleving van het Internationale verkeer heeft geleid. Deze toegenomen goederenbeweging heeft meerdere vraag doen ontstaan naar scheepsruimte en ais gevolg daarvan weer een rijzing in de verschil lende vrachtenmarkten. Van de daders ontbrak toen echter nog elk spoor. In verband hiermede werd door de Haag sche recherche In samenwerking met die van andere plaatsen, een uitgebreid onderzoek in gesteld en begaf een Haagsche Inspecteur zich eenige malen naar België, welke reizen tot het gewenschte resultaat hebben geleld. sche volk kunnen ervaren, dat de marine ook nog tot groote dingen in staat is en dank s(j dezen tocht van prof. Melnesz heeft zj) kans gekregen om de zwarte bladzljoe uit haar be staan om te slaan. Dat hjj succes heeft gehad, dankte prof. Venlng Melnesz. zooals hij in antwoord op het tot hem gesprokene Beide voor een groot deel aan de 34 mede-opvarenden van te Maandagavond heeft In het gebouw van het Koninklijke Instituut van Ingenieurs te Den Haag het Departement ’s-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, een bijeenkomst gehouden, waarin kapitein J. H. van Riesen, een lezing hield over het onderwerp: ,J,uchtbeschermlng". Spr. ving zijn voordracht aan met een over zicht te geven van de toenemende grootte en sterkte van de luchtmachten in Europa en van haar gebruik in de verschillende conflicten sinds 1918. De voortschrijdende techniek en de hiermee verband houdende verbeteringen van het bombardementsvliegtuig, de opvattingen van deskundigen omtrent het gebruik van de luchtmacht, alsmede de sterkte van de lucht machten in Europa en de vermogens van het moderne bombardementstoestel worden daarbij aan een beschouwing onderworpen. De luchtmacht, zelde spr.. heeft nu reeds ’n beslissenden Invloed, en als politieke machtsfactor in vredestijd en als krachtigste wapen in oorlogstijd. In het bijzonder schetste spr. den moreelen druk op de bevolking, wel ke van een luchtmacht kan uitgaan. Hierte genover kunnen worden gesteld: a. luchtver- oediging (militaire, actieve af weer door mili taire middelen) en b. luchtbescherming (bur gerlijke. passieve dienst voor en door de bur gerbevolking voorbereid en uitgevoerd). De bevolking moet innerlijk en moreel pa raat worden gemaakt tegen het gevaar van aanvallen uit de lucht. Het luchtgevaar be dreigt de geheele maatschappij in al haar ge ledingen; de luchtbescherming moet dus van de cel dier maatschappij, het gesin, uitgaan. Zoowel theoretisch als practlsch moet hier be kwaamheid door de burgerbevolking worden verkregen. De luchtbescherming is slechts voor een ge ring deel overheidsbemoeiing, de ware opbouw moet door den burger zelf volkomen in eigen en algemeen belang geschieden. 8pr. behandelde vervolgens een luchtbeacher- mlngsplan, waarvan alarmeerings- en waar schuwingsdienst en verduisterlngsmaatregelen belangrijke factoren vormen. Het doel van zulk een plan is, de bevolking te laten zien wat de Overheid te haren bate heeft gedaan. Dit geeft vertrouwen en moreel weerstandsvermogen. Uitvoerig besprak Kapitein van Riesen de zelfbescherming als taak van de burgerij Luchtbescherming is ook in Nederland noodtg en mogelijk. Spr. gaf aan wat reeds nu dus nog voordat de betreffende wet zal zijn tot stand gekomen zonder of met geringe kos ten kan worden gedaan. Hij verwacht hierbij veel, zoo niet alles, van de medewerking van de pers en van luchtbeschermingsvereenlglngen Den Haag, Amsterdam, Eindhoven, Breda. Zeist, enz.), die alle In haar devies voeren: De luchtbescherming is voor allen, ongeacht poli tieke of godsdienstige gezindheid; de bom. die valt, vraagt er niet naar wie daar beneden woont. Spr. besloot, na de groeiende belangstelling voor de luchtbescherming met enkele voorbeel den te hebben aangetoond, met deze opwek king in vijf woorden: Luchtbeschermlng van en voor allen! Tenslotte werden aan alle aanwezigen nog afdrukken uitgereikt van een serie maatrege len, welke in het belang der luchtbescherming in de groote particuliere bedrijven genomen zouden kunnen worden. Heden herdenkt de oud-opperbevelhebber, g< neraal b. d. C J Snijders, den dag waarop hl) 60 jaar geleden benoemd werd tot Ridder Militaire Willemsorde 4e klas. Deze onderscheiding hield verband met de krijgsverrichtingen van generaal Snijders 1875 in Atjeh. Maandag stond voor den Haarlemschen Kantonrechter terecht de aardappelhandelaar 8. uit Beverwijk, die op 3 Juli 3000 K.G. aard appelen had vervoerd van de Haarlemmer meer naar Amsterdam, zonder het vereischte geleidebiljet. Verdachte beweerde dat de la ding wel door een geleidebiljet gedekt was. Na der bleek evenwel dat dit een expedltleblljet Was, bestemd voor vervoer van een zending aardappelen uit Zeeland. Toen de verdachte werd aangehouden, zat bij hem in den auto de heer T. uit Beverwijk, die bleek te zijn....... een ambtenaar, die belast is met het aaimechten van de loodjes aan de aardappelzakken (dus een z.g. plombeerder). Deze had de zakken van 8. verzegeld, ofschoon hij dit niet had mogen doen. Op een vraag van den kantonrechter erkende hjj zich op onge oorloofde wjjze bevoordeeld te hebben. De controleur ten B.. die het proces-verbaal had opgemaakt, verklaarde dat hij klachten over den ambtenaar uit Sloterdljk had ont vangen. De plombeerder zou zich laten om- koopen. Voor eiken onrechtmatig gezegelden zak kreeg hl) f 0.75. De verdachte Had van elke 100 zakken ongeveer f 70 voordeel. HU genoot de reputatie herhaaldelijk deze fraude te ple gen. Naar schatting zou hU het RUk voor f 1000 benadeeld hebben. In Alkmaar is hij reeds tuchtrecht veroordeeld tot boeten en f 1600. Deze leemte in de worden. De ambtenaar van het O.M. elschte f2000 subs. 6 maanden. Verdachte voerde tot zün verdediging aan dat hij geen voordeel door zjjn practijken zou hebben genoten. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 1000 subs. 3 maanden. vonnissen wet niet ten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13