kJ r Dementi van den Negus heden Het nieuws Wapenstilstand- herdenking I van NIEUWE VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER Protestnota van China DE BAROMETER Geen spoor van Kingsford Smith Bisschop van Meissen JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER <- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS o «- President Roosevelt Het 42 ste oorlogscommuniqué Beperking der kantooruren De genomen algemeene Parade voor Mussolini '3 3’ De politie van Memel Si sancties Oostenrijk blijft trouw aan den Volkenbond Nieuw hoogterecord gevestigd Financieele politiek in China De moeilijkheden in de Britsche mijnindustrie Viering der Poolsche onafhankelijkheid Versterking in Fransch Somaliland De aanslag op Wang Tsjing Wei Wegens een artikel over de Duit se he anti-Joodsche maatregelen proces Donderdag a.s. voor de groote strafkamer Sassa Baneh zou niet ingenomen zyn Japan zou de Chineesche soave- reiniteit geschonden hebben Reeds twee medeplichtigen terechtgesteld De duce schynt nog heel wat plannen te hebben DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN o f 2.- f2.85 <fo Met de „Explorer ZF’, den groot sten luchtballon ooit vervaardigd ,Jiet zou echter dwaasheid zyn aan sancties deel te nemen,’’ aldus Berger Waldenegg „Times” in beslag Groote plechtigheden te Londen en Parys -- De stemming over een staking Rede van Roosevelt DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20g, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 X et Kingsford Smith nog niet gevonden. t China richt een proteetnota aan Japan. e =3 en de Takazze i met valschermen MO 'O en L prof. Ór. Wilhelm Soppa zich te verant- 1 u t a K. Met deae hoogte ia oen nieuw wereld record gevestigd. Te München zijn met groote plechtigheid de zestien kisten bijgezet der nationaal-socialisten, die bij den Hitler-putsch 9 N ovember 1923 werden doodgeschoten SINGAPORE, 11 Nov. (Reuter), De water vliegtuigen, die naar Kingsford Smith zijn gaan zoeken, hebben gemeld, dat zy geen enkel spoor van den vlieger hebben ontdekt. De voorstellen tot sanoering van het Algem. Mjjnwerkersfonds aangenomen. O O >S ie DNB bericht uit Chicago, dat de „Explorer II” te 6.28 (Midd. Europ. tijd) reeds een hoogte had bereikt van 18300 Meter, en te 731 een hoogte van 22.750 Meter. s zijn nog eenige andere personen in dit verwikkeld. Roosevelt herinnerde aan de pogingen, die Amerika heeft gedaan om het uitbreken van een oorlog te voorkomen en voegde er aan toe. dat Amerika ook den vrede dient, door dat het duidelijke, ondubbelzinnige termen gebruikt en een oorlog ook oorlog noemt, wanneer het een gewapenden Inval In een ander land en het dooden van menschen zonder oorlogsverklaring betreft. Roosevelt zeide het te betreuren, dat de wereld tot dusverre zoo weinig voordeel van de pogin gen tot handhaving van den vrede beeft gehad en dat het geloof In de heiligheid van internationale verplichtingen aan het verdwijnen Is. verblddei strofe vol Amerika vrede voc De thans opgroeiende generatie, aldus de president, kent de verschrikkingen van den oor log niet en weet niet, wat oorlog beteekent. De atmosfeer eener munitiefabriek en het helden dom op de slagvelden schijnt haar een stimu- leerende en welkome afwisseling na het dorre, droefgeestige bestaan, dat de moeilijke tijden van thans met zich brengen. De «Explorer II" beproefde een nieuwen strato sfeertocht, en vestigde een nieuw hoegtereeerd. t u s I l Het 42ste oorlogscommuniqué van gene raal De Bono luidt: den wij MEMEL, 11 Nov. (AJ4.P.) De LitauSche re- geering heeft besloten In Memel een nieuwe polltletroep ter sterkte van 82 man naar het voorbeeld van de sg reserve-politic van Kowno voor buitengewone doeleinden aan te stellen. Deze politie zal in Memel niet zooals In Kowno aangesloten zijn bij de gewone politie, maar bij de «tastspoiltto, ROME, 11 Nov. (ANP.) Bij decreet heeft Mussolini vanaf 14 November voor alle open bare kantoren de werktijden vastgesteld op den tijd van 9 uur des morgens tot 16 uur 30 des middags met een half uur pauze, te beginnen om 12 uur 30. Het doel van dit decreet Is te bezuinigen op verwarming en verlichting bin nen het kader van den strijd tegen de sancties. Ook in geheel Amerika zijn vandaag, aooala leder jaar op Wapenstllstandsdag het geval is. degenen herdacht, die in den wereldoorlog zijn gevallen. Te 11 uur stond alle verkeer en alle arbeid stil; het Amerikaansche volk eerde de dooden door een stilte van twee minuten. Voor bet eerst, sedert het graf van den On bekenden Soldaat op het militaire kerkhof Ar lington bij Washington door president Harding plechtig aan de natie werd opgedragen, heeft zich heden een president der Vereenlgde Staten naar deze gewijde plaats begeven en uiting ge geven aan de vredelievendheid van het Ameri kaansche volk. SJANGHAI, U Nov. (Reuter). De Chlneeeche minister van buitenlantoche anken heen den Japanse hen Ambassadeur Ariyozhl een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de arrestatie van Chlneezen te Tientsin door Japanache gendarmen, waardoor de Chineesche souvereinltelt en de Internationale wet worden geschonden. De minister vraagt, dat onmlddel- Hjk maatregelen worden genomen om herhaling te voorkomen. Hopo Koeang, de hoofdredacteur van bet agentschap, waarvan Soeng Feng Mln verslag gever was. heeft na zijn arrestatie te Tsjing- klang op 7 November bekend den aanslag te hebben voorbereid om *n persoonlijke wraak uit te oefenen op Wang Tsjing Wei en om te ver hinderen dat deae de Japanse he eiachen offi cieel zou aannemen. Stond op Dinsdag aar VJWU 7MJ Varies stond; 7M.7 n F. n i- m BT n >o J. It D‘ It J. V. a- sn >x at er NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De .Explorer II" is de grootste luchtbs welke ooit is gemaakt. Hij heeft een int van 3.700.000 kubieke voet. De gondel heeft middellijn van 3 Meter. Captain Stevens hoopt met dezen ballon een hoogte te bereiken van 28.000 Meter. De vlucht Is langen tijd voorbe reid met steun van de Industrie en wetenschap. WHITE LAKE (Zuid-Dakota)11 Nov. (Reu ter) De stratosfeerballon maakte alhier, op 370 Kilometer ten Oosten van Rapid City, een goede landing. RAPID CITY, 11 Nov. (Reuter) Om 20 uur 47 Greenwlchtijd deelde de stratosfeerballon per radio mede, dat men tot op 12.200 meter was gedaald. De inzittenden hielden zich bezig met foto grafische opnamen en alles was wel aan boord. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tahfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar t Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger In da rede, die president Roosevelt bij deae gelegenheid heeft gehouden, zeide hij, dat de politiek der Amerikaansche regeering door twee hoofdbeginselen wordt bepaald, in de eerste plaats door den wensch, dat de Vereenigde Staten niet betrokken worden bi) eenigen oorlog en verder door den vasten wil, den vrede te be vorderen op alle mogeliJke manieren en te waarschuwen voor de verschrikkelijke gevolgen van een oorlog. De fascistische bond van boekhandelaren heeft het op grond van een Fransch voorstel genomen besluit van de sanctie-commissie, boe ken, tijdschriften, dagbladen en andere publi caties uit te zonderen van het tegen Itaiiaan- sche goederen uitgevaardigde Invoerverbod aan een onderzoek onderworpen en besloten zich te houden aan zijn principieele weigering van alle gedrukte producten uit de sanctiestaten. De wensch van Frankrijk, dat jaarlijks voor 6 mil- Üoen francs boeken, dagbladen etc. In Italic afzet, is weliswaar begrijpelijk, maar zoo wordt gezegd wie gelooft, dat Italië in tijden van den sanctie-oorlog onderscheid maakt tus- schen producten en producten, vergist zich. Wie Italië het ijzer voor zijn geschut en zijn land bouwmachines weigert, wan niet tegelijkertijd reusachtige bedragen voor auteursrechten, boe ken, kranten etc. uit Italië trekken. RLUN. 11 Nov. (D. N. B.) Donderdag aa. lovember begint oor de Vierde Groote kamer te Berlijn het proces tegen Z. H. Mgr. Peter Legge, Bisschop van Meissen, ns vergrijp tegen de deviezenverordening. Is 53 jaar oud. PARIJS, 11 Nov. (Reuter) Alle openbare ge bouwen hebben de vlag uithangen, evenals tal var. particuliere woningen Parijs viert vandaag den verjaardag van den wapenstilstand met bijzondere geestdrift. In dien men de belangrijkheid in aanmerking neemt van de optochten, die voorbij den Are de Triotnphe defileerden. Om 9 uur vanmorgen werd het défilé geopend door de delegaties van de Croix de f>u, met hun leider kolonel de la Rocque aan het hoofd. Nadat deze een krans had neergelegd, trokken de afdeellngen in gesloten gelederen voorbij. Na de Croix de Feu kwamen de oudstrydersvereenl- gingen, deel uitmakende van den Nationalen Bond van Oud-Strijders, waaronder zich talrijke zwaarvermtnkten bevondeij. NEW-YORK, 11 Nov. (ANP) Vanochtend is de stratosfeerballon „Explorer 11“ te Rapid City opgestegen. De weersomstan digheden worden hnttengéwoos» gnntoig beoordeeld. Veertien minuten na den start bevond de ballon sich reeds op een hoogte van 3510 Meter. WARSCHAU, 11 Nov. (A.NT.). De viering van den Poolschen onafhankelijkheidsdag is vanmorgen begonnen met een H. MIs In de Johannes Kathedraal te Warschau, die gecele breerd werd door den kardinaalaartsbisschop Kakowskl. Behalve den president der republiek Mosslckl waren ook de leden van het kabinet, van het diplomatieke corps en de militaire en burgerlijke overheden aanwezig. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid vond op het Mokotowveld, het historische parade- veld, een parade plaats van het Warschtuache garnizoen voor den generaal-lnspecteur van het Poolache leger, generaal Rydz-Smlgly. Tot verleden jaar was het sedert de stichting der Poolsche republiek maarschalk Pilsoedskl. voor wien de parade werd gehouden. Gisteren zijn tal van diensten ter herdenking van maarschalk Pilsoedskl gehouden en de Poolsche bladen wijden groote artikelen aan de beteekenls van Pilsoedskl. dien men als den vader van den nieuwen Poolschen staat be- schouwt. Het Fransohe garnizoen in Somaliland wordt voortdurend versterkt. Volgens de laatste be richten zouden ongeveer 3.000 man blanke troepen geland zijn. Eveneens zou voortdurend oorlogsmateriaal te Djiboetl worden aange voerd. In deze plaats liggen thans twee Pran- sche kruisers, twee watervliegtuigen en drie gewone militaire vliegtuigen. Er zijn weinig gekleurde troepen te Djiboetl. De militaire bewaking van den spoorweg van Djiboetl tot de Abessinische grens is aanzien. lijk versterkt. LONDEN. 11 Nov. (Reuter) Overal In Enge land en in de overige deelen van het Britsche F4Jk Is vanmorgen om 11 uur nauwgezet een minuut stilte In acht genomen, ter herdenking van den wapenstilstand. TOKIO, 11 Nov (A NP.) Volgens een in de dagbladen gepubliceerd telegram uit Tsinan hebben 74 vertegenwoordigers van bankinstel lingen In Sjantoeng een conferentie gehouden, waar zij een resolutie aannamen, waarin zy weigeren hun zilvervoorraden uit te leveren. De goeverneur van Sjantoeng, generaal Han Poe Tsjln, heeft een telegram gezonden aan de Nankingregeering, waarin h(j seint, dat 8 mll- lloen dollar zilver, die in het bezit zijn van de bankiers van Sjantoeng, In de provincie voor- looplg zullen worden vastgehouden ter stablli- seerlng van de financiën en tot herstel van het volksvertrouwen, dat geschokt is door het bevel van de Nankingregeering betreffende de nationallseering van het silver. Een telegram uit Peking meldt, dat de banklersvereenlglng van Peking een telegram heeft ontvangen van de Nankingregeering, waarin deze accoord gaat met het verzoek der bankiers het zilver in Peking te houden onder contróle vaa een com missie. SJANGHAI, 11 Nov. (Reuter). De Chineesche bladen berichten, dat reeds twee medepUchtt- gen aan den aanslag op minister-president Wang Tsjing Wel xljn terechtgesteld. Italiaansche verkenningsvliegtuigen hebben in 't gebied van Ambalagl nabij het dorp San Michel een vljandelljke troepenconcentratie waargenomen van ongeveer 1000 man. Ook na bij Eudela ontdekte men een bivak van vijan delijke troepen. Dezer dagen zijn de grenspalen tusschen Beieren en Württemberg opgeruimd. Dit feit ging met een nationaal-socialis tische demonstratie voor het ééne Duitschland gepaard ADDIS ABEBA, 11 Nov. (DNB) De Negus heeft vandaag persoonlijk de van Italiaansche zijde afkomstige berichten ge dementeerd, dat n.l. de Italiaansche troepen voor DJidjlga liggen en reeds Sassa Baneh hebben ingenomen. de opstijging een de ballon met De inzittenden deelden per radlotelefoon mede, dat de ballon nog steeds snel stijgt. De thermometer wijst 80 graden Celsius onder nul. De tocht gaat in Oostelljke richting; de plaats bepaling luidde: Gordon (Nebraska). ROME, 11 Nov. (AJiJgf. Mussolini heeft vandeeg in zijn hoedanigheid van minister van Oorlog een groote parade afgenomen van het garalaoen van Rome, zulks ter gelegenheid van den Stoten verjaardag van Koning Victor Emma nuel m. Alle wapens waren vertegenwoordigd en in het geheel waren ongeveer 20.000 man op de been. Na de parade hield Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia af de volgende korte toespraak: „GIJ hebt zoojuist slechte een klein gedeelte gezien van de militaire strijdmacht, welke Italië in bet begin van het 14e fascistische jaar ter beschikking heeft. Deze macht met al baar wapensoorten en in bet bijzonder met haar geest la bereid de belangen en de waardigheid van Italië te verdedigen in Europa en in Afrika en overal waar het noodig mocht zijn. In korten tüd van eenige maanden hebben reeds twee oude rekeningen vereffend. De real mg ksmsnt" „Onze troepen hebben alle hoogten in Zuid-Makalle bezet. De troepen van het tweede legercorps zetten hun actie in het gebied tusschen Aksoem voort. In den sector van Somaliland duurt de actie voort, terwijl de troepen van generaal Graziani ten Noorden van Gorahel hun zuiveringscampagne voortzetten. Onze Heh- te colonne heeft in het dal van de nd den vyand ernstige» verliezen toegebracht en ojn. twee kanonnen, geweren, munitie, le vensmiddelen en een groote hoeveelheid ander materiaal bult gemaakt. Tot de gevangenen behooren de Pitaurari Dejelette Tamrat en Grasmatsj Worchle Belaceoe. BU onze militaire autoriteiten te Gorahel heeft zich aangemeld het opperhoofd Abd el Kerim Mohammed, de zoon van wijlen Moellah, die het bevel voert over een be langrijken volksstam en zich met zijn troe pen ter beschikking heeft gesteld. De luchtmacht verricht overal verken- ningen. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 35 LONDEN, 11 Nov. (D.N.B.) Maandag begon in de mijndistricten van geheel Engeland de stem ming over de vraag of besloten zal worden tot een algemeene staking der mijnwerkers, ten einde te geraken tot Inwilliging der loonélachen. Aan deze stemming wordt deelgenomen door ongeveer 500.000 leden van den Engelschen rr linwerkersbond. Dinsdag en Woensdag wordt de stemming nog voortgezet. Men rekent, dat volgende week Woensdag het resultaat kan worden bekend gemaakt. Dien dag komt dan tevens het bestuur van <5en mljnwerkersbond bijeen te Londen, ten einde besluiten te nemen over de maatregelen welke moeten worden genomen. Vanaf 6 uur vanmorgen werden ten bate der oorlogsverminkten collecten gehouden door meisjes, die in ruil door oud-strUders vervaar digde klaprozen aangeboden. By de Cenotaaf had een aangrijpende plech tigheid plaats waar de hertog van York, als vertegenwoordiger van den Koning een krans neerlegde. De Koningin en andere leden van de koninklijke familie waren hierbij tegenwoordig. Het Amerikaansche volk zal echter aan deze illusie niet ten offer vallen, want het weet, zoo vervolgfie Roosevelt, dat op de geestdrift en de kortstondige welvaart van den oorlogstijd on- Ik de economische en sociale cata- rt voor hen. die den oorlog overleven. Al daarom zijn werk voor den wereld- rtketten, doch natuurlijk tegelijkertijd zorg dragen voor een voldoende verdediging zijner grenzen, te land, ter see en in de lucht. Volgens inlichtingen uit goede bron zou Soeng Feng Mln. die den moordaanslag heeft gepleegd op Wang Tsjing Wei, voor zijn afster ven verklaard hebben, dat hl) gehandeld had als protest tegen den polltleken invloed van Japan by den uitvoerenden Joean en tegen de houding van Tsjang Kai Sjek ten opzichte van Japan. LONDEN. 11 Nov. (A.N.P.) De „Times" meldt, dat de editie van Vrijdag te Berlijn In beslag is genomen op bevel van de geheime politie. Als reden werd opgegeven een artikel over ernstige anti-Joodsche maatregelen, welke in Duitsch land zijn genomen sedert de goedkeuring van de Neurenbergsche wetten. Het schijnt, dat het besluit inzake de inbe slagneming tamelijk laat is genomen, aangezien de „Times" nog verkocht werd voordat de be slissing op verschillende punten in de stad bekend werd. Te bevoegder plaatse verklaart men voorts, dat Antalo nog in handen der Abessinlërs is. De in de hoofdstad ontvangen berichten van het Noordelijk front wijzen erop, dat in de omgeving van Makalle nog hevige gevechten plaats vinden. Het gerucht, dat Ras Nasiboe zou zijn ver moord, wordt hier tegengesproken. Hy zou hedenmiddag te DJidjlga aangekomen zijn uit Dagahbur. De Abessinische gezant te Rome is heden middag te Addis Abeba aangekomen. Hy werd onmiddeliyk door den Negus ontvangen om rapport uit te brengen. De Negus demeBteerde persoonlijk de ianaaso vaa Ss— Baneh. (eiyk met den bisschop hebben diens broe- de zes en -veertigjarige secretarls-gene- Dr Theodor Legge uit Paderborn en de kAh veertigjarige vicaris-generaal, kanun- BELGRADO. 11 Nov. (Reuter) Ter gelegen heid van den verjaardag van den wapenstilstand hebben herdenkingsplechtigheden plaatsgehad by het monument voor de verdedigers van Bel grado. .en op de Russische, Italiaansche en Franse he oorlogskerkhoven. WEENEN, 11 Nov. (Reuter) De Oosten- ryksche minister van Buitenlandsche Zaken Berger Waldenegg heeft te Graz het woord ge voerd en daarby opnieuw verklaard, dat Oos tenrijk trouw biyft aan den Volkenbond. HU richtte zich tevens tegen Socialisme Nationaal-Soclalistische agitators, die. zoo ver klaarde hU, trachten de OostenrUksche open bare meening tegen Italië op te hitsen ten gunste van Ethiopië en tevens probeeren aan hangers te verwerven voor 4z idee van Oosten- rUksche deelname aan de sancties. Berger Waldenegg waarschuwde zyn gehoor tegen deze slechte raadslieden, die Oostenrijk slechts tot zelfmoord willen brengen. „Het zou een dwaasheid zyn, zoo verklaarde hU, van Oostenrijk te eischen, gezien zyn actie ve handelsbalans met Italië, dat het deel zou namen aan de aancUee." Het Is de derde poging van Stevens om door te dringen tot de stratosfeer. BU de eerste po ging in Juli 1934 scheurde het omhulsel, toen de ballon in de hoogere luchtlagen kwamen. De bemanning moest toen dalen. Ook thans heeft zich by incident voorgedaan; toen beliumgas werd gevuld, scheurde het omhulsel open over een lengte van 7 Meter. De schade werd evenwel spoedig hersteld. Langs het geheele Tigre-front worden op bet oogenblik de verkenningen voortgezet, teneinde het terrein te zuiveren en een nadering van den vUand te beletten. In de streek van Tembien is men een omtrekkende beweging begonnen. Vier colonnes bezetten belangrijke strategische posi ties in Tze Ghade. In den sector Makalle versterken de troepen hun stellingen voor Chelicot. De streek wordt door karabinleri-paroullles doorkruist. ROME, 11 Nov. (Reuter). Er is nog geen offi cieel bericht ontvangen inzake de inname van Sassa Baneh, doch een telegram uit Mogadlsco -bericht, dat Italiaansche patrouilles Dagahbur naby Sassa Baneh bereikten. De Abessinische regeering ontkent, dat de Italianen Dagahbur hebben ingenomen. Uit het Noorden heeft men geen berichten ontvangen. van '4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1