ONS BLAD Auto in kanaal gestort voor De Bisschop van Meissen staat Het onschuldig terecht De toestand vergeleken met een stilte voor den storm nieuws van heden EENDER INZITTENDEN VERDRONKEN Incident in de Cortes DE BAROMETER Nieuw protest van Japan ITALIË VERWACHT EEN GROOTEN AANVAL EEN BESCHULDIGING OP VALSCHEN GRONDSLAG JOH. LAUWERS - l3rie personen gered Duitsch uitvoerverbod Abessinië publiceert successen in Ogaden Rechtsgeldigheid der sancties betwist DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN PAYGLOf» 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER b VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c., ingez. med. 40 c p. regeljidem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Zal te Berlijn „recht” worden gesproken? o geweten een Ossenaren brengen Men iiimmmiHmimiiiiimmmiraHiHNmiiiiiiiiiiHi m»ui Met deee wet ie de heele ellende begonnen. na- de bank in op drachten den tot van Japans risehen s niet rechtsgeldigheid schadevergoe- en NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 36 twee». I Oud in de Tweede Ka- aankoop geleverde den Wegens incipient in ’n Japanschen porseleinwinkel Een veldslag, welke niet aanvaard zal worden, voor alle verbin dingen gereed zijn De juiste toedracht der zaak uit eengezet om legendevorming te voorkomen Madrigal beschuldigt Chapaprieta eigen belangen te hebben gediend In verband met den binnen- landschen toestand Staad op Wuenadag 9 aar »st; 7MB Variga stead 75L*. Italiaansche post in de omgeving van Makalle spiedend naar de bewegingen van da AtftMfeiMrs Wanneer de slag zal plaats hebben, is nog niet bekend, in ieder geval evenwel niet binnen twee weken, aangezien de Italiaansche leger leiding geen slag zal aanvaarden, zoolang de verbindingen, niet alleen naar achteren, doch ook zijwaarts, tot stand zijn gekomen. Generaal de Bono heeft het front geïnspecteerd en zijn tevredenheid geutt over de vorderingen der Italiaansche troepen de tanks aan of trachtten hen door brandstich ting tot stilstand te brengen. Na een verwoed gevecht bemachtigden de Ethioplërs vier tanks en vervolgens zes automatische machinegewe ren. Volkenbonds- de pro- aange- 2o. Verontschuldigingen ding. 3o. Waarborgen voor de veiligheid en het le ven der te Sjanghai gevestigde Japanners. Nu bet gevaar dreigt, dat den bisschop van Meissen eenzelfde lot boven het hoofd hangt, dat een prelaat der Katholieke Kerk den smaad van een veroordeeling moet on dergaan, lijkt het ons van groot belang de juiste toedracht der zaak voor den aanvang van het proces in haar geheel mee te doelen, opdat te voren de pas aan legendevorming worde af gesneden. ons van be- veraekerde, in liet nieuwe gemeente-arehiefgebouw te Bergen op Zoem geopend. In de week vun 21—28 October is de werkloos heid iets toegenomen. O O Tegen deze voorstelling van zaken kan nu het volgende worden ingébracht: Vooreerst geeft het blijk van volkomen on bekendheid met bet bankwezen wanneer men de handelingen van een cliënt met die van de bank verwart. Wanneer een cliënt vandaag be paalde stukken van de bank koopt, kan het zeer wel sjjn, dat deze die stukken nog volstrekt niet bezit, doch óók nog moet koopen daar heeft echter de cliënt niet mee te maken. ne ministers mcr aaa het woord. De Bteebop van Meissen staat snschuidig te recht. la de Italiaansche nota aan de sancties toe- passende regeeringen wórdt de rechtsgeldigheid deser sanctie* bestreden. DwiUch uitvoerverbod in verband met de bin- nenlandsche economische behoeften. Abessiniachen Zal men in BerlUn na duidelijker dan ooit is gebleken, dat èn het bisdom in selfs de bank In Nidirtiai beide hun handeling hebban at gebroken na een voort- geaette kandeUng Mtfven sprakenT AM sr ne* rseht te In Dultschtand. mag deee prelaat niet vsrssrta.M worden. Italië verwacht aanval. Nieuw protest van Japan wegens het incident in een Japanschen porseleinwinkel. Ondersoek van den Rand voor de Scheepvaart naar de strandingen van de „Kerkplein” en de „Drente". De inbraken te Gemert ook door gepleegd. Te Zaltbommel is een auto van den dijk gestart; de inzittenden bieren ongedeerd. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven Bezn BERLIJN. 12 Nov. (A.N.P.). In den „Relcbs- anzelger" van heden wordt een verordening der rijksregeering gepubliceerd, waarbij de uit voer van bepaalde belangrijke levensmiddelen en industrieele grondstoffen wordt verboden. Door het verbod worden getroffen alle vetten cn oliën voor de consumptie, aardappelen en. voor wat de industrieele grondstoffen betreft, In hoofdzaak de grondstoffen voor de textiel industrie, voor de ijzer- en metaalindustrie, voor de rubberindustrie, verder hulden, vellen en alle soorten olie. Steenkolen en koper, waar voor reeds sedert lang een uitvoercontróle be staat. worden tn de verordening niet genoemd. De nieuwe uitvoerverboden hebben uitsluitend ten doel, rekening te houden met de economi sche behoeften in het binnenland. ASMARA, 12 Nov. (Reuter) De toestand aan het Noorderfront is op het oogenblik te vergelijken met een stilte voor den storm. Alles wijst erop, dat de Abessiniërs zich voorbereiden op een slag, wélke vermoede- lyk in de omgevtag van Maba Aladsji zal plaats hebben. De Abessinische regeering publiceert het vol gende: In de provincie Ogaden nabij Annale hebben de Ethlopiërs een sterke, gemotoriseerde afdeeling der Italianen ontmoet. Slechts ge wapend met een geweer vielen de Ethlopiërs op stukken October Zoo lag de toestand toen op 17 October van verleden jaar een nieuwe wet werd af- gekondigd, volgens welke ieder, die voor het jaar ten einde was, eerlijk by den minister van Financiën opbiechtte hoeveel hij In strijd met de volksverraadwet aan de viezen naar het buitenland had gevoerd, van straf werd vrijgesteld. In dit geval: wanneer eenlge dagen vóór den 17den October 1934 het bisdom den koop van 20 000 aan stukken met de Universum Bank heeft afgesloten wat ons uitdruk kelijk bevestigd werd dan kan de bis schep niet veroordeeld worden wanneer die bank na genoemden datum die stukken self eerst in haar bezit kreeg. Zeker niet in een rechtspraak, die den wil van den beklaagde als maatstaf neemt zooals de hedendaag- sche Jurisprudentie in Dultschland De Italiaansche nota wijst op het feit, dat de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten in Abessi nië zich onder de bescherming hebben geplaatst van Italië en dat Italië 18000 slaven de vrij heid heeft gegeven, „de vrijheid, welke zU van Addis Abeba vergeefs afgewacht zouden hebben, ondanks de verplichtingen, welke dat land by zyn toetreding tot den Volkenbond op zich heeft genomen." De kloosterlingen en ook het bisdom Meissen hebben van dit generaal pardon gebruik ge maakt maar het was of de kwade geesten ermee speelden: bij gewone particulieren bleek doorgaans alles in orde by hen ontbrak er altUd iets. De officier van justitie wist altyd ergens een gaatje te vinden, een opgave on volledig of onjuist en daarmee rustig als in haar geheel ongeldig te verklaren. En dan wer den de verdachten veroordeeld, als hadden zy niets aangegeven, als waren zy van kwaden wil voor de volle bedragen, die zy over de grens hadden gebracht en tot straffen van jarenlang tuchthuis en eerverlies. Doch aangenomen zelfs, dat de bank moest worden vereenzelvigd met haar opdrachtgever, dsn nóg kan in deze zaak niet van een voort gezette handeling worden gesproken. Het Bisdom Meissen wilde dus een deel van zyn leenlng af lossen. Daartoe stortte het by de Universum-Bank te Amsterdam een bedrag van ongeveer 75.000. Regelmatig werden voor dit bedrag, in opdracht dus van het bisdom, stukken in Nederland teruggekocht eenlge dagen vóór de amnestie-wet nog tot groote be dragen. Na die amnestie-wet werden géén stuk ken meer opgekocht, werd de rekening afge sloten en er werd opgegeven voor de amnestie 95.000 aan obligaties en 30.000 aan baar geld, wat nog overgebleven was van het gestorte bedrag, waarvoor dus geen stukken waren op gekocht. De obligaties werden gedeponeerd en het overschietende geld op een Duitsche bank overgebracht. En ieder had de overtuiging, dat alles in orde was. Niet echter de officier van justitie. Deze achtte de zaak iiteBflfel in orde: het was hem npaevallen da^Wee of drie dagen voor den 17den October nog tot een bedrag van ca. 20.000 aan stukken door de genoemde bank aan het bisdom was verkocht. Die stukken, verklaarde hy. zyn in werkelijkheid eerst na den 17den October door de bank gekocht dus de handeling is voortgezet na den datum, waarop de straf vrij heid inging. 'Valt er dus niet onder. Het bisdom Meissen had een leenlng gesloten in Nederland en wilde een deel daarvan af lossen in dien trant begint de geschiedenis niet alleen van dit maar van alle deviezen processen. die tot nu toe in Dultschland tegen kerkelyke Instanties werden gevoerd. Tot die aflossing moest men geld naar het buitenland deed dit zonder toestemming, smokkelde dus, bracht daardoor de deviezen positie van het Duitsche Rijk in gevaar en was strafbaar krachtens de wet op het volksverraad. Even buiten Amsterdam door een houten hek gereden en in het Noord-Hollandsc h kanaal terecht gekomen MADRID, 13 Nov, (A.N.P.) Het is giste ren in de Cortes tot een heftige wisrdm- wisaeling twasehen den radicalen afgevaar digde Madrigal en minister-president Cha- paprieta gekomen. Madrigal beochuldigde den premier er van, bij de voorbereiding van de bezninigingswet epettalu belangen te hebben begunstigd. De regeering te Addis Abeba verklaart niets af te weten van het bericht uit Rome, volgens hetwelk de Danaklls zich by de Italianen zou den hebben aangesloten en optrekken naar Moussa All. Men acht de afvalligheid van klei ne leiders niet onmogeiyk, maar gelooft, dat dezen niet zulk een belangrijke operatie kun nen doorvoeren NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD reden. Twee vrouwen en een man hebben zich weten te redden, doch de twee de man, de 40-jarige W. L. ge naamd, woonachtig in de Peper straat te Purmerend, is verdronken. luchtschepen der Amerikaansche Marine hebben boven New-York groote oefeningen gehouden Chapaprieta zou groote ondernemingen, waarbij hjj geïnteresseerd is, bevoordeeld heb ben en als advocaat der Industrte-credteUtanK een honorarium van 30.000 pesetas hebben ge beurd. Een dergeiyke handelwijze, aldus telde Madrigal, is niet in overeenstemming met os plichten van een minister-president. Het ongeval heeft zich volgens een.ooggetui ge. dien wy spraken, als volgt toegedragen: Een bewoonster van Landsmeer, die om streeks half tien op dezen weg fietste op weg naar haar woning, zag uit de richting Schouw een auto komen, die met zeer groote snelheid reed. Voorbij het fort zag zy den auto eenlgs- zins zig-zag gaan en hoorde kort daarop een hevig gekraak, gevolgd door een plons. De auto was door het bouten hek gereden, dat daar in de bocht van het kanaal is geplaatst, vernielde het over een groot gedeelte en stortte te water. Op het moment van de botsing zag zy een groote vlam aan de achterzijde van den wagen uitslaan, die echter oogenblikkeiyk nadat bet voertuig met het water in aanraking was ge komen gedoofd werd. De Jufrouw, die danig ge schrokken was, reed dadelyk op haar flets naar het fort om hulp te vragen. Onderweg hield zy nog een auto aan. welks bestuurder zy het on geval mededeelde. Van bet fort vandaan werd de politie van het bureau Adelaarsweg van het ongeval in kennis gesteld, evenals de politie en burgemeester van der Sluis uit Landsmeer. Men keerde toen terug naar de plaats van bet ongeval, waar inmiddels nog twee auto’s nader bij waren gekomen en welker Inzittenden nuip trachtten te verleenen. Het gelukte aan twee inzittende dames uit den auto te komen, evenals aan den bestuurder, Kok geheeten. De twee vrouwen werden door een passeerenden auto naar Purmerend ge bracht De andere geredde werd door een auto naar het bureau Adelaarsweg vervoerd Deze, een veekoopman van beroep, deelde mede, dat nog een tweede man in den auto zou zitten. Oogenblikkeiyk begaf de politie zich met eenlge manschappen naar de plaats van het ongeval. In de gemeente Durgerdam, waar een NBR.-vergadering gehouden werd, was toeval lig veel politie aanwezig en ook van hier uit kwam een brigadier met eenlge agenten per motor en zijspan naar de plaats van de ramp. Kort nadien arriveerde de ongevallenwagen van de Amsterdamse!» brandweer en de motorspult van den post Plaatyzerweg Kort daarop arri veerde een ambulance-auto van den O. O. en O D. Oogenblikkeiyk werd begonnen den zwaren Chevrolet met een kraanwagen omhoog te hy- schen. Dit werk was niet gemakkeiyk, daar de wagen een eind van de plaats, waar hy te water was geraakt, vóóruit was geschoten en op deze plaats het hek nog Intact was gebleven. Nadat eenlge malen de pogingen om den wagen goed aan de takels te bevestigen, mislukt wa ren, gelukte dit eindelijk en kon men, nadat hy omhoog was geheschen met behulp van schijn werpers den inhoud inspecteeren. Een portier stond open en enkele ruiten wa ren verbryaeld. Men trof echter den gezochte niet meer in den wagen aan. Nadat men den wagen op den weg had gesleept en toen politie en brandweer op de plaats, waar het voertuig er uit was gehaald, gingen dreggen, kwam bet lyk van den vermisten passagier naar boven. Dit werd op een brancard gelegd en naar bet Wilhelmlnagasthuls te Amsterdam overge bracht. De auto was zeer zwaar beschadigd. Het slachtoffer was gehuwd en evenals de andere drie geredden, woonachtig te Pur merend; de auto was gehuurd van een garage uit deze stad. Chapaprieta antwoordde, dat hy geen advocaat van genoemde bank was en dat hy zich aan fceen enkele laakbare daad heeft schuldig gemaakt. Hij noemde de be schuldigingen een ongehoorden laster De voorzitter der radicale fractie constateer de. dat dj uiteenzettingen van Madrigal niet kunnen worden geïnterpreteerd als bet stand punt der radicale party. Een voorstel tot be* instellen van een parlementaire enquéte-com- mlssie vond geen steun, zoodat de kwestie voor- lojpig als bijgelegd kan worden beschouwd. Aan de zijde der Italianen werden zes hoo- geren en talrijke Italiaansche en inlandache manschappen gedood. De overigen sloegen op de vlucht. Verder hebben de Ethlopiërs by Annale een Itallaansch detachement overvallen en hiervan den aanvoerder en talrijke soldaten gedood. By deze gevechten sneuvelden aan de zyde der Ethlopiërs slechts twee manschappen. Volgens de laatste uit Asmara ontvangen be richten zou het Abessmlsche leger, indien de Italianen hun offensief zouden hebben inge zet. zooals de Abessiniërs dat hadden gedacht, de beschikking hebben gehad over de volgende troepenmachten: aan het Noordelijk front 70.000 krygera onder bevel van Ras Kassa; 50.000 onder commando van Ras Imroe; 50.000 man onder leiding van Ras Seyoem en voorts 7000 man van de Keizerlijke Garde. Aan het Oosteiyk front staan 40.000 man schappen onder bevel van den Kroonprins, ter wijl in het Zuiden 20 000 man onder de bevelen zyn geplaatst van den gouverneur van Harrar. Uit Makalle wordt gemeld, dat sedert de Ita liaansche troepen de streek van Selicot tot Ma kalle hebben bezet, het leven weer normaal zyn gang gaat De Inboorlingen zouden de Italiaan sche geldstukken reeds in betaling aannemen. Voorts zou een patrouille Askari’s en Zwart- hemden te Sciafas 300 kameelen hebben buit gemaakt. Deze karavaan behoorde toe aan Ras Seyoem. In den afgeloopen nacht is een groot leger kamp. dat Italiaansche vliegtuigen by San Mi chel hadden opgemerkt, verdwenen. De Abes siniërs zijn snel vertrokken, toen zy hadden ge merkt, dat zy door de Italianen waren ontdekt. BUREAUXHOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS; Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar t f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger De keizerlyke garde is feilloos De Negus heeft een nieuw vaandel overhan digd aan de keizerlijke garde, welke gedurende drie maanden door de Belgische militaire mis sie is geïnstrueerd. De garde defileerde feilloos voorbij den Negus, zooals vermoedeiyk nog nooit in Abessinië is gezien SJANGHAI, 12 Nov. iReuteri. De Japansche consul heeft opnieuw by de Chlneesche autori teiten geprotesteerd naar aanleiding van het incident van gisteren, toen de ruiten van een Japanschen porseleinwinkel door Chineezen werden Ingeslagen. Het zenden van een Japanschen kruiser van Tientsin naar Sjanghai heeft overal groot op zien gebaard ROME, 12 Nov. (AJ4.P.) In de nota van de Italiaansche regeering aan de regeerin gen, die In de Coördinatiecommissie verte genwoordigd zyn, voert de Italiaansche re geering om. aan, dat de Italiaansche re geering, die volgens haar nota van 7 Octo ber en de verklaringen van haar vertegen woordiger bij den Volkenbond, de beschuldi ging, dat zij art. 12 van het statuut zou hebben geschonden, van hand heeft gewezen, thans nogmaals testeert tegen de te haren nadeeie wende procedures. lo. Arrestatie en bestraffing van de aan den overval medeplichtige personen. De minister van buitenlandsche zaken. Hlrota, Hlrota, telegrafeerde heden den ambassadeur AriJeshl en den Japanschen consul-generaal te Sjanghai de Japansche eischen aan de centrale regeering van China en de stedeiyke autoritei ten van Sjanghai. Hierin wordt verlangd: De bevolking zou, volgens de nota, in Italië niet den aanvaller zien, doch de mogendheid, die de bekwaamheid en het recht bezit de hooge Deze feiten staan, naar men trouwbare zyde ten stelligste documenten vast. De verkoopnota's van de bank aan het bisdom kloppen op data vóór den 17den October en van de opdracht der Uni versum bank aan een andere bank tot het leveren van de betreffende aandeelen, eveneens vóór 17 Oet. bestaan schrifteiyke getuigenissen. De Coördinatiecommissie wordt verweten, dat zy er geen rekening mee heeft gehouden, dat dergeiyke sancties nimmer zyn toegepast by vroegere, ernstiger conflicten en dat zy geen geletdeiyke toepassing heeft overwogen. Niemand zal het recht en de noodzakelykheid kunnen betwisten het eigen bestaan van het Italiaansche volk te verdedigen De nota besluit met het verzoek aan de regeeringen kenbaar te wtllen maken op welke wjjze zy zich voopteUen hun gedragdyn vast te •teUen. Tegelijkertijd wordt aan het Jspansche China- eskader opgedragen de voor de eer en veilig heid vereischte „maatregelen" der te Sjanghai woonachtige Japanners te treffen. Te Tokio. Osaka en Kobe is een uilgebreide polltlecampagne tegen anarchistische elementen op touw gesel. In totaal zyn 85 anarchisten gearresteerd. De pogingen om de schipbreukelingen van het aan de Zuidkust van het eiland Luzon gestran de Brltsche sa. .Bilverhasel" in veiligheid te brengen, hebben tot dusver nog geen succes gehad. bescherming uit te oefenen, die het Volkenbonds- pact in art. 22 als een missie van de bescha ving erkent. De Volkenbond dient er rekening mede te houden, dat deze bevolking bloot sou staan aan represaillemaatregelen en wraaknemingen, in- dlen de Italiaansche voogdij sou ophouden De nota betwist voorts de der sancties. Het embargo op den uitvoer van wapens naar Italië en de opheffing van bet embargo t.a.v. Abessinië komt neer op de medewerking aan en een verergering van den toestand, welken Italië met wenscht. nder groote opschudding heeft de Duitsche justitie inder tijd nadat reeds tal van kloosterlingen in hechtenis waren jenomen den bisschop van Meis sen. Z. Hodgw. Bzc. Mtrr. Peter Leg ge gevangen gezet op de beschul diging, dat hij de wet op het volks verraad had overtreden door zon der toestemming deviezen naar het buitenland uit te voeren. Nu morgen, Donderdag, voor de vierde groote strafkamer tn Ber lijn het proces tegen dezen pre laat aan de orde komt, hebben wi} ons in kerkelijke en andere krin gen zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte gesteld van deze hangende kwestie. Wij publiceeren onze bevindin gen hierbij. Uit schriftelijke verklaringen is melijk komen vast te staan, dat óók kwestie haar Dinsdagavond omstreeks half tien is een Chevrolet-auto, waarin twee vrouwen en twee mannen zaten, af komstig uit Purmerend en op weg naar Amsterdam, op de grens van Amsterdam-Schouw Landsmeer in het Noord-Hollandsch kanaal ge- Na het vaandel in ontvangst te hebben ge nomen, keerde de vaandeldrager zich tot den troep en riep: .Laten we zweren tot den dood voor het vaandel te strijden Alle officieren legden den eed af. De Negus zeide daarop: ,Jk hoop, dat gy het vaandel zult weten te bewaren, dat een teeken tot hereeniglng zal zyn in de ure des gevaars." De Negus woonde deze plechtigheid by. kleed in «yn generaals-uniform. Hy kwam paard naar het plein van het nieuwe paleis, gevolgd door zyn belde zonen en een aantal hoogwaardlgheidsbekleeders, waaronder de vroegere minister van oorlog Fltoarl Berroe, die kort geleden begenadigd werd. naderhand reeds vóór den I 7den 19 34 heeft geplaatst. Aanstonds na het bekend worden van de amnes tiewet heeft de bank - hoewel zy feitelijk de opdracht tot aankoop van stukken voor de volle gestorte f 75.000 bezat, dien aankoop ge staakt met ‘t resultaat, dat f 30.000 aan baar geld niet in stukken werd omgezet, doch zóó werd te ruggegeven aan het Duitsche Rijk. De troepen werden gecommandeerd door jonge Abessinische officieren, die kort geleden van de Fransche militaire school van Saint Cyr zyn gekomen. Voor de troepen stond het mu ziekkorps opgesteld. Verscheidene filmoperateurs maakten opna men van deze gebeurtenis, welke eenlg is in de annalen van het Abessinische leger 'V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1