De Eerste Kamer het over Bezuinigingsontwerp 1> Het regeerbeleid verdedigd De melkproductie- beperking DOUWE EGBERTS FjChtCy FRIESCHE HEEREN BAAI KRACHTIGER BELEID GEWENSCHT DR. COLIJN OVER DE N.S.B. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 De salariskorting Het Gemeente-archief te Bergen op Zoom het Het leven wordt duurder De werkloosheid van Goudvoorraad Ned. Bank TWEEDE KAMER Weder een styging Kortingen zyn definitief bedoeld Economische toestand zeer slecht Devaluatie Politieke toestand Andere maatregelen worden overwogen Ook dr. Lampe ait Nijmegen gaat mede DE NED. AMBULANCE NAAR ABESSINIË Landbouworganisatie* en Zuivel- bond meenen, dat melksteun- beperking niet tot vermin derde productie zal leiden PERSON EELSM AA T REGELEN IN INDlË Waarom de R.K. Bond voor stemde G rond wetsherziening Kostprys omlaag REORGANISATIE VAN HET M1JNWERKERSFONDS De Regeering acht voorbereiding der Grondwetsherziening door een Staatscommissie niet noodig Officieele opening van nieuwe gebouw Van 21 tot en met 26 October wederom iets gestegen Ir. Mussert by den G.G. Betoogd werd, dat devaluatie een weldadigen invloed kan uit oefenen op het pryspeil Het bankgeheim De zes stellingen prof. Aalberse Capitulantenst elsel Er wordt nog gespaard Minister Oud aan het woord ANNO 175 3 Den Haag, 12 November 1935 De Inbeslagneming van de pers van „Volk en Vaderland" Is door Dr. Colün verdedigd met deselfde argumenten uit het Wetboek van Strafvervolging, waarop indertüd het optreden tegen de pers van „De Tribune” zich baseerde. van een parlementair kabinet ónmogelijk maakt, acht hü met prof. Aalberse somber. Want het volksorgaan loopt gevaar, als het alleen maar „neen" kan zeggen, maar de consequenties van dat „neen" niet in staat is te aanvaarden. a tl l i Ontkend werd niet, dat de algemeene be- Andere leden, van devaluatie afkeerig, waren van oordeel, dat de politiek der regeerlng vooral er op gericht moet zijn om, voor zooverre dit harerzijds mogelijk is. de facto stabilisatie van de ruilmiddelen en daarmede meerdere zeker heid in het handelsverkeer te bevorderen. Vela leden drongen erop aan, dat met groote omzichtigheid zou worden te werk gegaan wat betreft de opheffing van Armenraden. De commissie, belast met de lammetentiig van de Nederlandsche ambulance in AbesainW, heeft volgens het „Handelablad" alsnog een me dicus uitgekozen, die van den medlschen staf deel aal uitmaken, nj. dr. O. Lampe te Nijme gen Tevens is bepaald, dat er twee gedinlo- meerde verplegers zullen maigaen Blijkens den jongsten weekstaat van de Ne derlandsche Bank is de goudvoorraad in de af- geloopen bertchtperiode met mlllioen ge stegen. a tl 1 i 1 1 1 i i Wat de drukpersvrijheid betreft, zal de mo gelijkheid worden geschapen, om bjj de wet de huidige zeer stringente bepaling van art. 7 der Grondwet te temperen. En de aangekondig- de wijziging van art. 194 zal zich aanpassen aan de belangrijke plaats, die het bedrijfsleven in de volksgemeenschap is gaan Innemen. Tenslotte dr. Colün's vierde punt. Den poll- Ueken toestand, die *1 jarenlang do vorming voorbereid en zal voerd. -Bat. voor van Mr. F J. OUD. Minister van Financiën veroorzaken. Dr. Coljj advies, er zwjj gen. Verlaging van de vaste lasten achtten zij niet zonder belang, wat betreft den mogelijken Invloed daarvan op de prijzen ten onzent; zij waren evenwel van meenlng. dat de regeerlng daarnevens tot wijziging barer monetaire poli tiek moet overgaan. ZU gaven de voorkeur aan devaluatie, al beseften zij. dat dit geen panaoée ia Ten aanzien van de ovcrgangsbezoldigingen kan gezegd worden, dat vermoedelijk geen wij ziging wordt gebracht in het voornemen om die >n den loop van een tijdvak van vier jaren te coen verdwijnen. Er zal echter een uitsonde ring gemaakt worden voor hen. wier bezoldiging voor een zeer belangrijk deel uit die overganga- bezoldlgtng bestaat, aangezien de betrokkenen anders al te veel zouden worden gedupeerd. De overgangskorting zal. in verband met de motie te dien aanzien door den Volksraad aangenomen, en het advies van de commissie tot georganiseerd overleg, wellicht nog een jaar cn wel tot 1 Januari 1937 gehandhaafd blijven. De heer Van Meeteren verklaarde, dat er geen oogenbllk sprake van is geweest dat een ver haal op ambtenaren van de twee mlllioen gul- d< ns. we Ik o men door het afwijzen van oe voor genomen verhoogde pensloenkortlng derft. Is overwogen Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar tegen de voornemens der regeerlng wat betreft de verlaging van de islarisern der ambtenaren. Zü wezen er op, dat het verzet daartegen in breede kringen veld wint. Bedoeld beswaar klemt, te meer nn in de laatste weken de prijzen van de eerste levensbehoeften in belangrijke mate zjjn gestegen. Dinsdagmiddag heeft te Bergen op Zoom, in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, de officieele opening plaats gehad van 't nieu we Gemeente-archlefgebouw. welke door d*n Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. dr. A. B. O M. van Rücke- vorsel, is verricht. Jemmeringen voor den uitvoer voor onze pro ducten alsdan zullen blijven bestaan, doch daartegenover werd gesteld, dat Nederland, btf devaluatie, althans ten aanzien van Neder- landsch-Indlë. in een gunstiger conditie zou komen dan andere landen. Dr. Colün's tweede punt, de aangekondigde grondwetsherziening, bracht eenlge nadere pre- ciseerlng. De herziening zal zeer partieel zijn en om die reden acht de Regeerlng voorberei ding door een Staatscommissie niet noodlg. Dit doel vergrooting van de koopkracht wordt ook door het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. nagestreefd, maar op precies tegen overgestelde wijze. Men wil een groot bedrag aan geld Inpompen In de maatschappij. Maar moet deze zelfde maatschappij dat geld niet opleveren? Bovendien leidt het Plan niet tot verlaging van den kostprijs, maar tot een ver- hooging. die funest zal zijn voor de exportmage lijkheid. Financieel is het Plan óók niet ver antwoord. omdat het de leeningscapaciteit over schat. En tenslotte is in Nederland op het ge bied van openbare werken reeds zóóveel gedaan in het verleden, dat het een onmogelijkheid zal z|jn daarin drie Jaar lang zoo geweldige som men’te steken op een economisch verantwoorde wijze. De regeerlng ziet als eenige oplossing van de crislsmoeiltjkheden. dat de kostprijs der pro ducten verlaagd wordt door aanpassing. Op die wijze vergroot men de koopkracht. Bovendien zou, aldus werd betoogd, deva luatie een weldadigen Invloed kunnen uit oefenen op het prijspeil hier te lande. Als voorbeeld werd gewezen op den bouw van het nieuwe passagiersschip van de Holland- Amerika Lijn, dewelke wel is waar in Ne derland zal geschieden, doch slechts ten koste van velerlei offers, welker omvang niet geheel kan worden overzien. is, maar dat vergelijkingen met andere landen, omdat daar andere factoren in het spel zijn, mank gaan De toestand van de geldmarkt heeft van die stemming van onzekerheid een afspiegeling ge geven. Zij spraken de hoop uit, dat de door het Landsbewind te voeren politiek in de eer ste plaats gericht zij op het herstel van het geschokte vertrouwen, en wel door een krach tiger beleid dan tot dusverre waarneembaar was. Nieuws heeft ook de minister van Finan ciën niet gebracht. Hij Is eventueel bereid de opcenten op de omzetbelasting en dan tevens de verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd te laten vervallen, als daar toe het initiatief van de Kamer uitgaat. Daar de melkproductie In ieder geval be perkt moet worden, wil de minister, in over eenstemming met het College van Regeerings- conuniasarisaen niet het risico aanvaarden, dat dit niet of niet spoedig genoeg aai worden be reikt bü handhaving van het ontworpen stel sel, aan welke deugdelijkheid door aooveten wordt getwijfeld. Daarom worden thans andere maatregelen overwogen, welke zoo spoedig mogelijk sullen worden bekend gemaakt. Enkele leden betoogden, dat de politiek van de regeerlng te weinig gericht is op vermeer dering van den uitvoer, mede in verband met de noodwendigheid van instandhouding van de nationale industrie. Deze leden spraken er hun voldoening over uit, dat het vraagstuk van de devaluatie geen politieke zijde heeft en mitsdien volkomen ob jectief kan worden beschouwd. ZU vertrouw den, dat die beschouwing eerlang zou leiden tot toepassing van den door hen gewenscht geach^en maatregel. Dat zijn dan toch in ieder geval feiten, welke de bewering als zou het hier zóóveel slechter zijn dan elders, weerspreken. Overigens mag niet vergeten worden, dat geen land zoozeer onder den invloed staat van buitenlandsche oor zaken als Nederland. Is niet de werkloosheid in onze groote havensteden het grootst? Ten aanzien van de regionale bezoldigingen bleek, dat de reeds bekende kortingen op sa larissen volgens het H.B B L. niet bedoeld zijn als lijdelijke maatregel, in afwachting van de definitieve vaststelling van schalen doch dat deze kortingen als eindvoorstel bedoeld zijn. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden, ten volle erkennende de moeilijkheden, voor welker oplossing de regee- ring zich gesteld ziet, betreurden niettemin, dat de indiening van dit wetsontwerp zoolang op zich heeft doen wachten. Dit, alsook enkele andere feiten, os. de aankondiging, niet zoo lang geleden, van verlaging van belasting, on langs gevolgd door de mededeellng in de Troon rede van daaraan tegengestelde voornemens, en de deels reeds genomen, deels in voorbe reiding zijnde maatregelen tot vermindering van de zoogenaamde vaste lasten, hadden bij deze leden twijfel doen rijzen, of de Regeerlng den toestand wel juist inziet. Zij betoogden dat een en ander onrust had gewekt in de kringen dergenen. die zich steeds bereid hebben ge toond en het nog zijn, de Overheid bij een doelbewust en doortastend beleid te steunen. De Regeeringspersdlenst bericht: Als laatste maatregel van de Regeering om te komen tot de poodlge vermindering der zulvelproductle, is vorig jaar het besluit geno men om slechts een deel van de melk te steu nen teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den be. perkten melksteun is thans tot in de détails 1 Januari worden doorge- Maar hoe ook de Mussertvolgelingen overi gens hun vaderlandsliefde gelieven te uiten, voor de Regeering blijft alleen beslissend de vraag, of de Overheid rekenen mag op amb-- tenaren, die zich door beloften van trouw en Op de eerste plaats de houding van het Kabinet tegenover de N. 8. B. „Er zal héél wat moeten veranderen", eer in die hou ding wijziging komt. De hoeren N. 8. B.-’rs mogen volgens mr. Westerman vaderlands lievende menschen «ün. Dr. Colün noemt het een „eenigauins zonderlinge vaderlands liefde", die aan het land een staatsbestel wil opdringen, dat lijnrecht Ingaat tegen de historische ontwikkeling en de In den loop dier ontwikkeling verworven vrijhe den en rechten des volks. De verwachting, dat het spoorwegtekort spoe dig zal verminderen, achtten enkele leden niet gemotiveerd, daar de ontvangsten ongetwijfeld nog meer zullen terugloopen. Deze leden had den den indruk, dat het beleid van de directie der Ned. Spoorwegen in vele gevallen eenlgs- zins passief is en dat deze directie met hare be zuinigingen steeds te laat komt. Vele leden waren van oordeel, dat bezuini gingen op de voorlichtingsdiensten ten behoeve van de nijverheid in dezen tijd ongewenscht zijn. In de voorstellen ten aanzien van de finan ciering der Invalldlteits- en Ouderdomsverze- kerlng zagen verscheidene leden een groot ge vaar. Herhaaldelijk zijn, zoo betoogden zij, de stortingen voor het Invaliditeltsfonds en het Ouderdomsfonds A verlaagd, hetgeen het wis kundige tekort sterk deed toenemen. Dit tekort zal, indien de bedoelde voorstellen zullen zijn aanvaard, in de komende vijf jaren nog sterk stijgen, waarschijnlijk met ongeveer 100 mil- iioen gulden, waarbij dan nog de rentederving niet is gerekend. Enkele leden betreurden, dat de Regeerlng nog geen vaste plannen heeft ter vereenvou diging en coördlneering van de onderscheidene sociale verzekeringen. Zjj zouden het waardee- ren. indien de Regeering binnen niet te langen tijd in deze richting werkzaam wilde ztjn. ook al omdat op dit gebied bezuiniging is te verkrij gen, zoowel voor de schatkist als voor het particuliere bedrijfsleven. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de overbrenging van bet grootste deel van de werkzaamheden der deurwaarders in «tra taak an naar de posterijen. Sommige leden, die van oordeel waren, dat het regeeringsbeleid op te weinig positieven grondslag rust, stelden daartegenover het systeem belichaamd in het Plan van den Arbeid. ZU drongen er op aan, dat de regeering haar medewerking aan de verwezenlijking van be doeld plan zou verleenen. Vele andere leden, hoewel groote waar- deering hebbende voor de goede bedoelingen, uit het opperen van die denkbeelden sprekende, trokken in twijfel, of zü voor verwezenHJklng vatbaar zUn. Reeds hebben wü gemeld, dat de voorstellen tot reorganisatie van het Alg. Mijnwerkersfonds zjjn aangenomen. Alvorens tot stemming werd overgegaan, werd namens den R. K. Mjjnwer- kersbond verklaard, dat weliswaar op de uitga ven voor ziekenkassen en ziekenfondsen eeni- germate bezuinigd Is, doch dat de alous ge vonden gelden zullen worden aangewend ten behoeve van de pensloenverbeterlng. Op deze manier worden derhalve de belangen van de arbeiders niet geschaad, waarbü nog komt, dat bij een uitvoering van de voorgestel de wijziging een jaarUjksche rüksbüdrage. groot 400 000, gedurende 75 Jaar voor den pensioen- verzekering der mijnwerkers beschikbaar komt. Verbetering der pensioenregeling is het meest dringend en een basis dient te worden gelegd, waardoor een verdere rustige afwikkeling wordt verzekerd. Het thans aanhangige ontwerp be vat een dergelUke basis en daarom zouden de afgevaardigden van den R. K. Mij n werkers - bond voor het voorstel stemmen* Een dusdanig amendement zou den minister 5 mlllioen kosten Maar die haalt hü dan wel althans ten deele uit een verhoogtng van de belasting op buitenlandsche pletzierreizen. Ook is de minister bereid te overwegen, hoe hü Nederlanders, die in den vreemde wonen, op büsondere mate fiscaal kan treffen door een verhooging van de successierechten Wat het Plan van den Arbeid betreft, heeft minister Oud nog als voornaamste bezwaar aan geroerd. dat het rekent met een blüvende werk gelegenheid na de drie jaar. waarvoor het is opgesteld. Ir. ALBARDA antwoordde daarop, dat na die drie jaar op een verbetering van de con junctuur mag worden gerekend, die den over- gang getnakkeUjk zal maken. Verscheidene leden waren van oordeel dat. Indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, slechts geringe reeele bezuiniging zal zjjn bereikt. Het te beauinlgen bedrag zou ten hoogste twaalf mlllioen guldens beloopen en verwezenlijking van de overige voorstellen zou slechts een verschuiving van uitgaven of besparing in ver verschiet beteekenen. Bü verscheidene leden bleven bezwaren bestaan tegen het geven van een zóó groo te bevoegdheid aan de Regeerlng als ten aanzien van de coördinatie van het ver keer wordt gevraagd. De minister heeft met teleurstelling van dit bericht kennis genomen, omdat de minister, evenals het College van Regee- ringscommissarissen. de voorgestelde rege ling wenschelük en uitvoerbaar acht. Door de mededeeüng van de drie Landbouw organisaties en den Algemeenen Neder- landschen Zulvelbonrf wordt de geheele melksteunregeling op losse schroeven gezet: in leder geval wordt het gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is Immers niet gering, dat een voldoende werkelijke beperking van de melkproductie niet tot stand zal komen wanneer bü de landbouwers door de boven genoemde mededeellng de gedachte, dat de maatregel niet kan wwden doorgevoerd en In geen geval den gewenschten uitslag kan opleveren, zoozeer is versterkt. Sommige leden beantwoorden de vraag, of hetgeen in dit wetsontwerp wordt voorgesteld, voorwaarde is voor het herstel van 'sRUks geldmiddelen, ontkennend. Deze leden waren van oordeel, dat de Regeering dat herstel al te zeer ziet als een probleem van flnancieel- technlschen aard, terwül het hl. meer een vraagstuk van volkshuishoudkundige strekking Is. Ware het streven der Regeering uitsluitend gericht op herstel van de volkshuishouding, dan zou herstel van 's Rüks financiën vanzelf volgen. Wordt daarentegen de huidige politiek gehandhaafd, dan zullen er steeds nieuwe te korten moeten worden gedekt. Minister Oud heeft als naar gewoonte de flnancieele politiek verdedigd Wij kunnen hem, omdat de avond vergadering voor de deur staat, niet In dé tails volgen. Hü nam mr. Teullngs' rede tot grondslag voor zijn antwoord, bracht een compliment aan den Katholieken afgevaar digde voor de wijze, waarop hü het budget had uitgeplozen, gaf een beschouwing over de vele punten, door mr. Teullngs aange roerd. betoogde, dat de ramingen verdere tegenvallers niet doen ver wachten. al moet een minister in een tüd als dezen altüd met reserve over ramingen spreken, maar vergat, dat de grondslag van mr. Teu llngs’ pessimisme ten opzichte van de ramin gen. n.m. de economische politiek, die de be lastingopbrengsten moet doen achterultloopen. blijft bestaan. Enkele leden spraken hunne tefeurstelling erover uit, dat op de uitgaven ten behoeve van de defensie nagenoeg geene bezuinigingen wor den voor^ssteld. ZU waren van oordeel, dat Ne derlands veiligheid afhankelük is van den Vol- natlonale rechtsorde, belichaamd tn den Vol kenbond. Vele andere leden betwistten de Juistheid van dit betoog. Op vrüwel geen enkel van de punten, door hem aangeroerd, was iets nieuws te beluiste ren. En ook de toon was. zooals we dien van den leider van het Kabinet gewoon zün: van een rustige, gedragen welsprekendheid Men luistert er, ook al brengt de spreker geen nieuws, met genoegen naar. Dr. Colün behandelde vier groote punten. Wat de audiënties van ir. Mussert bü den Gouverneur-Generaal betreft, heeft Dr. Colün opgemerkt, dat de eerste audiëntie een nuttig werk is geweest, omdat de G. G. daarin per- soonlük den leider der N S. B eenige noodza- kelüke dingen onder het oog heeft gebracht. Dit is ook vroeger wel gebeurd, aldus Dr. Co lün. Idenburg b.v. ontving in 1913 den leider van den Sarekat Islam En de tweede audiëntie, al lag die niet zóó voor de hand als de eerste, kan. toen de eerste eenmaal was toegestaan, toch wel begrüpeiük genoemd worden. Het is naar onze meenlng nog, al een vreemde goed- praterü van wat, op zijn zachtst gezegd, een zeer ontactische zet van den G. G. moet hee- ten. Wat een bombarie heeft de N. 8. B niet van deze audiëntie gemaakt! En had niet een lager functionaris van net Indische gouverne ment den heer Mu-ssert de waarschuwing, die hü noodlg had, kunnen geven? BATAVIA. 12 Nov. ((Aneta) In een Interview «ar. een vertegenwoordiger van het Nieuwsblad" met den hoofdambtenaar ambtenaarszaken, den heer Westerouen Meeteren, over de personeels-maatregelen wel ke met 1 Januari as. zullen worden Ingevoerd, verklaarde deze dat de Regeerlng vermoedelük in den loop van December in een vergadering van het College van Gedelegeerden een exposé van den stand van zaken zal geven. Nogmaals werd het bankgeheim ter sprake gebracht. Opheffing daarvan dient volgens don minister In internationaal overleg te geschie den. met het oog op bet gevaar voor kapitaal recht. De leden, bier aan bet woord, achtten dit argument niet afdoende. ZU wezen op het groote ideëele voordeel, aan die opheffing ver bonden. t.w blllükere verdeellng van belastin gen, doordat de ontduiking zou worden be- inoeilükt, hetgeen veler rechtsgevoel zou bevre- mgen. Dese leden waren van meenlng. dat sulks ruimschoots opweegt tegen het beswaar, dat de voordeelen, verbonden aan het administreeren van enkele kapitalen, voortaan aan buitenland sche bankinstellingen ten goede zouden komen. Andere leder, achtten bet gevaar, dat veel geld naar elders zou afvloeien, zóó groot, dat zü op heffing van het bankgeheim ten sterkste meen den te moeten ontraden. Devaluatie blijft de Regeering af wijzen. Erover spreken in de Kamer helpt niets en kan alleen onrust, goudafvloeiing en renteverhooging Daarom alleen gaf n bij een eerder debat het in de Kamér maar over te Mocht, zoo betoogden deze leden, de Eerste Kamer dit wetsontwerp aanvaarden, dan trek- ke de Regeerlng hieruit niet de conclusie, dat dit zou wüzen op algemeene instemming met haar algemeene economische politiek. Ook hadden zü den Indruk, dat men in breede krin gen des lands, hoewel overtuigd van de nood- zakelükheid van bezuiniging, niettemin de fi. nancieele politiek der Regeering ten scherpste afkeurt. Zü sloten zich aan bü het standpunt, door den heer Aalberse in een zestal stellin gen geformuleerd. Dit sloot In. dat zü eenige verwachtingen koesterden van de in dezen tüd zoozeer aanbevolen Industrialisatie, mits deze in een sluitend complex van maatregelen wor de opgenomen. Zü twüfelden niet, of men zou. met medewerking van de Overheid, hier te lande Industrieën kunnen vestigen, die le vensvatbaar zün en goede ontwikkelingskansen hebben. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven. gehoorzaamheid gebonden hebben aan een Leider, die voortdurend het gezag van die zelfde Overheid ondermünt en die het staats bestel. waarin deze ambtenaren dienen, ver nietigen wil. Die vraag beantwoordt de Regee ring nog altüd ontkennend. In de week van 21 tot en met 26 October 1925 bedroeg heet aantal leden van ingevolge' het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlglngen 541.800. waarvan 74 700 landar beiders. In de maanden Mei tot en met No vember worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenlgingen van landar beiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 467.100 ver zekerden bedroeg 30.8 pet. (712 Oct ?0.3 pet In de overeenkomstige week vaa 1934 en 1933 27.1 en 24.8 pet.) Bü 1062 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 26 October 1935 in totaal 392.579 werkzoekenden ingeschreven, onder w.o 369.930 blükt ook spaarbank, hun beleggingsinstituut, haar Inlagen nog altüd ziet toenemen. Met name betreffende den economiachen toestand Dr Colün's derde punt heeft de leider van het Kabinet geen nieuw geluld doen bomen. Dat sou trouwens na de diverse de batten, daarover in de laatste maanden gehou den, ook niet wel mogelük geweest zün Dr. Co lün sette ditmaal voorop, dat Inderdaad de economische toestand hier te lande seer slecht Dat er in haar economische politiek veel dualisme alt. erkent de regeering. De minister van Landbouw en Visecherü heeft, wat dit punt betreft, de landbouwcrisispollUek in speciale studie genomen. Als er hier iets ge bleken is, aldus dr. Colün. dan is het wel dit, dat de overheid eigenlük ongeschikt is, om het bedrüfsleven In zün vollen omvang te leiden. Vele leden betreurden, dat in breede kringen de noodzakelükheld van een diep ingrüpende besparing op de Staatshuishouding te weinig wordt Ingezien. Voorts waren zü van oordeel, dat de Regeering In haar streven naar bezuiniging moet worden gesteund. Wie tot dit laatste niet bereid is zal. dus be toogden zü. moeten aangeven op welke wüae züns Inziens dan wèl de flnancieele toestand des lands moet worden gesaneerd. Indien men dit wetsontwerp afwüst. zou huns inziens de eenige oplossing tot voorziening in het budge ts! re tekort liggen in het aangaan eener lee- ning, een oplossing, welke zü niet konden toe juichen. Sommige andere leden stemden hiermede in. Zü waren eveneens van oordeel dat aan de be zuinigingen. in dit wetsontwerp voorgesteld, niet te ontkomen viel, gelet op het budgetalre tekort van 19 mlllioen gulden en op de vlot tende schuld van ongeveer 700 mlllioen gul den. Met name bet laatste achtten zü zorg wekkend, omdat de leeningacapaciteit er ver band mede houdt. Wat betreft de verhouding tusschen volks- en staatshuishouding, zoo betoogen zü. dat het de plicht van de overheid is. allereerst aan de tweede zorg te wüden, omdat deze binnen haar direct bereik ligt Tegenover de Industrialisatie verklaarden zü uiterst sceptisch te staan. Indien deze werkelük een toekomst had. zou huns in ziens het particulier initiatief reeds lang be gonnen zün met de stichting van nieuwe in dustrieën. Verscheidene leden uitten hun verwondering over het feit, dat een voorstel tot invoering van het capitulantenstelsel wordt gedaan. Te gen dit voorstel hadden zü in de eerste plaats het bezwaar, dat het voorshands niet tot ef fectieve bezuiniging zal lelden en mitsdien niet in dit wetsontwerp thuis behoort. In de twee de plaats waren zü tegenstanders van bedoeld stelsel zelf. Vele leden sloten zich aan bü het door de Regeerlng te dezen opzichte Ingenomen standpunt. Intusschen is een nieuwe ernstige compli catie ingetreden, doordat de minister van Landbouw en Vissqherü van de drie Centrale Landbouworganisaties en den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond een brief heeft ont vangen. waarin zü mededeelen, dat zü. zich op dit oogenbllk niet uitsprekende over de al dan niet juistheid van de beslissing der Regeering om de melkproductie te beperken, ter kennis van den minister meenen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteun- beperking te komen, onuitvoerbaar moet wor den geacht en in ieder geval niet tot het be oogde doel zal lelden. Gevraagd werd, of het in de bedoeling ligt, zoolang geen sluitende begroeting np andere wüze is te bereiken, elk jaar 5 pet. te korten Het tegenwoordige Regeeringsbeleid zal, naar de meenlng dezer leden, niet kunnen voorkomen, dat bü een volgende begrooting belangrüke bedragen moeten worden gevonden om de be grooting sluitend te krügen. Zal de Regeering can opnieuw, met de betuiging, dat zü dit slechts noode doet, den ambtenaar een offer laten voe gen bü de reeds zeer belangrüke welke reeds van het Overheidspersoneel zün gevorderd? Andere leden verklaarden, zich met de voor genomen korting te kunnen vereenlgen. gezien de noodzakelükheld van aanzienlüke besparing op de Rüksuitgaven. Enkele leden maakten de opmerking. dat huns inziens de werkelüke drang tot bezuiniging bü de departementen van algemeen bestuur ontbreekt. Naar aanleiding hiervan vestigen rj er de aandacht op dat, naar uit betrouw bare bron verluidt, de Inrichting van de werk kamer van den minister van Landbouw en Vls- sclierU f 6000 zou hebben gekost. Wél mag geconstateerd worden, dat er geen land is aan te wüzen. waar de toestand van de arbeidersbevolking beter is dan in Nederland. En dat de „kleine luyden" het in 1 algemeen hier niet zóó slecht maken, uit het feit, dat de Rükspost- hun mannen. Van deze werkzoekenden waren er 374.520 werkloos, onder wie 357.054 mannen De hieronder volgende gegevens zün on tie :nd aan een op 1 October 1935 tngesteld ondersoek naar de leeftüden van de bü de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling in Ne derland ingeschreven werklooze arbeiders. Per sonen jonger dan 18 jaar: mannen 13626: vruo- wen 5878; personen van 1824 jaar: mannen 54613. vrouwen 5798; personen van 2530 jaar: mannen 67729. vrouwen 1859: oersonen van 31 jaar en ouder: mannen 216228. vrouwen 3778 Dr. Colijn sprak hier als zijn per- s o o n 1 ij k e meening uit - nogal wonderlijk van een premier - dat hij het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging als oorzaak van dien toestand diep verfoeit. Hij ont kent blijkbaar, dat met behoud van dat stelsel afdoende verbeteringen zouden zjjn aan te brengen. In zjjn antwoord op de redevoerin gen. in de Tweede Kamer de vorige week gewüd aan het Regeerbeleid, heeft Dr. COLIJN vooropgezet, dat in die redevoeringen veel oude klanken geklonken hadden. Hetzelfde kan ge zegd worden vtwi het bescheid van Dr. Colün zelf.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5