Auto kanaal gestort voor De toestand vergeleken met een stilte voor den storm De Bisschop van Meissen staat] Het nie onschuldig terecht '9 heden in uws van EEN BESCHULDIGING OP VALSCHEN GRONDSLAG DE BAROMETER Nieuw protest van Japan Incident in de Cortes EEN DER INZITTENDEN VERDRONKEN ITALIË VERWACHT EEN GROOTEN AANVAL JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER h i r WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 Drie personen gered Duitsch uitvoerverbod Japan» eiichtn f In verband met den binnen landse hen toestand Abessinië publiceert successen in Ogaden Zal te Berlijn „recht” worden gesproken? Rechtsgeldigheid der sancties betwist Een veldslag, welke niet aanvaard zal worden, voor alle verbin dingen gereed zyn De juiste toedracht der zaak uit eengezet om legendevorming te voorkomen Madrigal beschuldigt Chapaprieta eigen belangen te hebben gediend Even buiten Amsterdam door houten hek gereden en in het Noord-Jfollandsch kanaal terecht gekomen Wegen» incident in 'n Japanse hen porseleinwinkel DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 f 2.- 12.85 de Italiaansche post in de omgeving van Makalle spiedend naar de betogingen van «i óbassteters Bij contract sterk verlaagde prijzen ONSBLAD w- C jp I De keizerlijke garde is feilloos 'te groeten een Ossenaren Met deae wet ie de heele ellende begonnen. de bank in tot na de rechtsgeldigheid schadevergoe- en ■Rtedep WReaadag MM UU Mr ■tasad MU den aankoop geleverde 1 7 den October Wanneer de slag zal plaats hebben, is nog niet bekend, In leder geval evenwel niet binnen twee weken, aangezien de Itallaansche leger leiding geen slag zal aanvaarden, zoolang de verbindingen, niet alleen naar achteren, doch ook zijwaarts, tot stand zjjn gekomen. Generaal de Bono heeft het front geïnspecteerd en zijn tevredenheid geuit k over de vorderingen der Italiaansche troepen de tanks aan of trachtten hen door brandstich ting tot stilstand te brengen. Na een verwoed gevecht bemachtigden de Ethiopiërs vier tanks en vervolgens zes automatische machinegewe ren. 3o. Waarborgen voor de veiligheid en het le ven der te Sjanghai gevestigde Japanners. Zoo lag de toestand toen op 17 October van verleden Jaar een nieuwe wet werd af- gekondigd. volgens welke ieder, die voor het jaar ten einde was. eerlijk by den minister van Financiën opbiechtte hoeveel hU in strijd met de volksverraadwet aan de viezen naar het buitenland had gevoerd, van straf werd vrijgesteld Nu het gevaar dreigt, dat den bisschop van Meissen eenzelfde lot boven het hoofd hangt, dat een prelaat der Katholieke Kerk den smaad van een veroordeeling moet on dergaan, lijkt het ons van groot belang de juiste toedracht der zaak voor den aanvang van het proces in haar geheel mee te deelen. opdat te voren de pas aan legendevorming worde afgesneden. Tegen deze voorstelling van zaken kan nu het volgende worden ingebracht: Vooreerst geeft het blijk van volkomen on bekendheid met het bankwezen wanneer men de handelingen van een cliënt met die van de bank verwart. Wanneer een cliënt vandaag be paalde stukken van de bank koopt, kan het aeer wel zijn, dat deae die stukken nog volstrekt niet bezit, doch óók nog moet koopen daar heeft echter de cliënt niet mee te maken. MADRID. 13 Nov. (A.N.P.) Bet la giste ren in de Cortes tet een heftige woordea- wlsaeling tasaehen den radicalen afgevaar digde Madrigal en minister-president Cha paprieta gekomen. Madrigal beschuldigde den premier er van. Mj do voorbereiding van de besninigingswet speetele belangen te hebben begunstigd. De Bitechep van Meimen staat onsehnldig te recht. In de Italiaansche nota aan de sancties tee- pasoende regeeringen wordt de rechtsgeldigheid dezer sa nette» bestreden. Dwitsch uitvoerverbod in verband met de bin- nenlandsche economische behoeften. BERLIJN, 12 Nov. IA.NJ».). In den „ReichS- anzeiger" van heden wordt een verordening der rljksregeering gepubliceerd, waarbij de uit voer van bepaalde belangrijke levensmiddelen en industrieele grondstoffen wordt verboden. Door het verbod worden getroffen alle vetten en oliën voor de consumptie, aardappelen en. voor wat de industrieele grondstoffen betreft, in hoofdzaak de grondstoffen voor de textiel. Industrie, voor de Ijzer- en metaalindustrie, voor de rubberindustrie, verder hulden, vellen en alle soorten olie. Steenkolen en koper, waar voor reeds sedert lang een uitvoercontrdie be staat. worden In «de verordening niet genoemd. De nieuwe uitvoerverboden hebben uitsluitend ten doel, rekening te .houden met de economi sche behoeften In het binnenland. van stukken In dit geval: wanneer eenlge dagen vóór den 17den October 1934 het bisdom den koop van 20.000 aan stukken met de Universum Bank heeft afgesloten wat ons uitdruk kelijk bevestigd werd dan kan de bis schop niet veroordeeld worden wanneer die bank na genoemden datum die stukken zelf eerst in haar bezit kreeg. Zeker niet in een rechtspraak, die den wil van den beklaagde als maatstaf neemt zooals de hedendaag se he jurisprudentie in Dultachland-, Deae achtte de mak niet geheel in orde: het was hem opgevallen dat twee of drie dagen voor dan 17den October nog tot een bedrag van c a. f 20 000 aan stukken door de genoemde bank aan het bisdom was verkocht. Die stukken, verklaarde hij. zijn In werkelijkheid eerst na den 17den October door de bank gekocht dus de handeling is voortgezet na den datum, waarop de strafvrUbeid Inging, valt er dus niet onder. De kloosterlingen en ook het bisdom Meissen hebben van dit generaal pardon gebruik ge maakt maar het was of de kwade geesten ermee speelden: bjj gewone particulieren bleek doorgaans alles In orde bij hen ontbrak er altjjd iets. De officier van justitie wist altijd ergens een gaatje te vlnd-.-n, een opgave on volledig of onjuist en daarmee rustig als in haar geheel ongeldig te verklaren. En dan wer den de verdachten veroordeeld, als hadden zij niets aangegeven, als waren zjj van kwaden wil voor de volle bedragen, die zij over de grens hadden gebracht en tot straffen van jarenlang tuchthuis en eerverlies. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven doer N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zal men in Bartin na daldetyker dan Mte te gebtekan. dat «n bet Madam èn wift de baak ia Nederland beMe hen handeling hebben afgebroken vaa eaa veerfr- gesette handeling bltfvea spreben? Ate «r neg recht te ia Deiteeblaad. mag dans Fdssl atot veanmOseM werOan. ASMARA 12 Nov. (Renter) De toestand aan het Noorderfront is op het oogenblik .te vergelijken met een stilte voor den storm. Alles wijst erop, dat de Abeselniërs zich voorbereiden op een slag, welke vermoede- HJk in de omgeving van Maba Aladsjl sal plaats hebben. De jnlnister van buitenlandsche zaken. Hlrota. Hlrota, telegrafeerde heden den ambassadeur ArUeshl en den Japanschen consul-generaal te Sjanghai de Japansche eischen aan de centrale regeering van China en de stedelyke autoritei ten van Sjanghai. Hierin wordt verlangd: De regeering te Addis Abeba verklaart mets af te weten van het bericht uit Rome, volgens hetwelk de Danakils zich bjj de Italianen zou den hebben aangesloten en optrekken naar Moussa All. Men acht de afvalligheid van klei ne leiders niet ónmogelijk, maar gelooft, dat dezen niet zulk een belangrijke operatie kun nen doorvoeren. Aan de zijde der Italianen werden zes hon geren en talrijke Italiaansche en iniandsche manschappen gedood. De overigen sloegen op de vlucht. Verder hebben de Ethiopiërs bjj Annale een Italiaansch detachement overvallen en hiervan den aanvoerder en talrijke soldaten gedood. By deze gevechten sneuvelden aan de zjjde der Ethiopiërs slechts twee manschappen. NODRD-HOLLANDSCH DAGBLAD Chapaprieta zou groote ondernemingen, waarbij hjj geïnteresseerd ia, bevoordeeld heb ben en als advocaat der industrie-credietbank een honorarium van 30.000 pesetas hebben ge beurd. Een dergeljjke handelwijze, aldus seide Madrigal, Is niet In overeenstemming met oe plichten van een minister-president. De luchtschepen der Amerikaansche Marine hebben boven New-York groote oefeningen gehouden Deze feiten staan, naar men ons van be trouwbare zijde ten stelligste verzekerde, In documenten vaat. De verkoopnotal van de bank aan het bisdom kloppen op data vóór den 17den October en van de opdracht der Uni versum bank aan een andere bank tot het leveren van de betreffende aandeelen, eveneens vóór 17 Oct. bestaan schriftelijke getuigenissen Italië verwacht san val. Nieuw protest van Japan wegens het incident in een Japanschen porseleinwinkel. Ondersoek van den Raad voor ate Scheepvaart naar de strandingen van de „Kerkplein” en de „Dl en te”. De inbraken te Gemert eek deer gepleegd. Te Zaltbommel ia een ante van den djjk gestart; de inzittenden bleven ongedeerd. Voertoopig Verslag der Eerste Kamer ever bet wetsontwerp tot verlaging van de openbare uit gaven (Bezuiniglngsontwerp). De ministers Coljjn en Oud in de Tweede Ka mer aan het woerd. Het nieuwe gemeente-archiefgebeww te Bergen op Zoom geopend. In de week van 21—2* October is de werkte SS heid iets toegenomen. O De Abessinische regeering publiceert het vol gende: In de provincie Ogaden nabij Annale hebben de Ethiopiërs een sterke, gemotoriseerde afdeellng der Italianen ontmoet. Slechts ge wapend met een geweer vielen de Ethiopiërs op Chapaprieta antwoordde, dat hij geen advocaat van genoemde bank was en dat hij zich aan geen enkele laakbare daad heeft schuldig gemaakt. Hjj noemde de be schuldigingen een ongehoorden laster De voorzitter der radicale fractie constateer de. dat de uiteenzettingen van Madrigal niet kunnen worden geïnterpreteerd als bet stand punt der radicale partij. Een voorstel tot het Instellen van een parlementaire enquëte-eom- mlssie vond geen steun, zoodat de kwestie vocr- loopig als bjjgelegd kan worden beschouwd. Het Bisdom Meissen wilde dus een deel van zyn leenlng «flossen Daartoe stortte het bij de Unlversum-Bank te Amsterdam een bedrag van ongeveer 75.000. Regelmatig werden voor dit bedrag, In opdracht dus van het bisdom, stukken In Nederland teruggekocht eenlge dagen vóór de amnestie-wet nog tot groote be dragen. Na die amnestle-wet werden géén stuk ken meer opgekocht, werd de rekening afge sloten en er werd opgegeven voor de amnestie 95.000 aan obligaties en 30.000 aan baar geld, wat nog overgebleven was van het gestorte bedrag, waarvoor dus geen stukken waren op gekocht. De obligaties werden gedeponeerd en het overschietende geld op een Duitsche bank overgebracht. En teder had de overtuiging, dat alles in orde was. Niet echter de officier van justitie. lo. Arrestatie en bestraffing van de aan den overval medeplichtige personen. 2o. Verontschuldigingen ding. Volgens de laatste uit Asmara ontvangen be richten zou het Abessinische leger. Indien de Italianen hun offensief zouden hebben inge zet, zooals de Abesslnlërs dat hadden gedacht, de beschikking hebben gehad over de volgende troepenmachten: aan het Noordelijk front 70.000 krijgers onder bevel van Ras Kassa; 50.000 onder commando van Ras Imroe; 50.000 man onder leiding van Ras Seyoem en voorts 7800 man van de Keizerlijke Garde. Aan het Oosteljjk front staan 40.000 man schappen onder bevel van den Kroonprins, ter wijl in het Zuiden 20.000 man onder de bevelen zjjn geplaatst van den gouverneur van Harrar. Uit Makalle wordt gemeld, dat sedert de Ita liaansche troepen de streek van Selicot tot Ma kalle hebben bezet, het leven weer normaal zijn gang gaat. De Inboorlingen zouden de Itallaan sche geldstukken reeds in betaling aannemen. VoOTts zou een patrouille Askari’s en Zwart- hemden te Sciafas 300 kameelen hebben buit gemaakt. Deze karavaan behoorde toe aan Ras Seyoem. In den atgeloopen nacht is een groot leger kamp. dat Italiaansche vliegtuigen bij San Ml- ehel hadden opgemerkt, verdwenen. De Abes- sinlërs zijn snel vertrokken, toen’ zij hadden ge merkt, dat zij door de Italianen waren ontdekt. Doch aangenomen zelfs, dat de bank moest worden vereenzelvigd met haar opdrachtgever, dan nóg kan in deze zaak niet van een voort gezette handeling worden gesproken. De Coördinatiecommissie wordt verweten, dat Mi er geen rekening mee heeft gehouden, dat dergeiyke sancties nimmer sjjn toegefiast by Vroegere, ernstiger conflicten en dat zjj geen geleidelijke toepassing heeft overwogen. Niemand sal het recht en de noodzakelijkheid kunnen betwisten het eigen bestaan van het Italiaansche volk te verdedigen De nota besluit met het verzoek aan de regeeringen kenbaar te willen mjdten op welke *2^^ hw» gedragslijn vaat te Het bisdom Meissen had een leenlng gesloten in Nederland en wilde een deel daarvan af lossen in dien trant begint de geschiedenis niet alleen van dit maar van alle deviezen processen, die tot nu toe In Duitschland tegen kerkelijke Instanties werden gevoerd. Tot die aflossing moest men geld brengen. Men deed dit naar het buitenland deed dit zonder toestemming, smokkelde dus, bracht daardoor de devleaen- posltie vah het Duitsche Rlik in gevaar en was strafbaar krachtens de wet op het volksverraad. De Negus heeft een nieuw vaandel overhan digd aan de keizerlijke garde, welke gedurende drie maanden door de Belgische militaire mis sie is geïnstrueerd. De garde defileerde feilloos voorbij den Negus, zooals vermoedelijk nog nooit in Abessinië Is gezien. SJANGHAI, 12 Nov. «Reuter). De Japansche consul heeft opnieuw bij de Chlneesche autori teiten geprotesteerd naar aanleiding van het incident van gisteren, toen de ruiten van een Japanschen porseleinwinkel door Chineeaen werden Ingeslagen. Het zenden vzn een Japanschen kruiser van Tientsin naar Sjanghai heeft overal groot op zien gebaard Tegelijkertijd wordt aan bet Japansche China- eskader opgedragen de voor de eer en veilig heid verelschte „maatregelen” der te Sjanghai woonachtige Japanners te treffen. Te Tokio, Osaka en Kobe ia een uitgebreide poUtlecampagne tegen anarchistische elementen op touw geset. In totaal zijn 85 anarchisten gearresteerd. De pogingen om de schipbreukelingen van het aan de Zuidkust van het eiland Luzon gestran de Brltache sa. „SUverhazel” in veiligheid te brengen, hebben tot dusver nog geen succes Aóhsd. drachten naderhand reeds vórSr den 1934 heeft geplaatst. Aanstonds het bekend worden van de amnes tiewet heeft de bank - hoewel zy feitelük de opdracht tot aankoop stukken voor de volle gestorte aankoop x-x nder groote opschudding heeft de Duitsche justitie inder tijd nadat reeds tal van kloosterlingen in hechtenis waren jenomen den bisschop van Mets ten, Z. Hoogw. Exc. Mgr. Peter Leg ge gevangen geeet op de beschul diging, dat hij de wet op het volks verraad had overtreden door zon der toestemming deviezen naar het buitenland uit te voeren. Nu morgen, Donderdag, voor de vierde groote strafkamer :n Ber lijn het proces tegen dezen pre laat aan de orde komt, hebben wi) ons in kerkeljjke en andere krin gen zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte gesteld van deze hangende kwestie. Wij publiceeren onze bevindin gen hierbij. ROME. 12 Nov. (ANP.) In de nota van de Italiaansche regeering aan de regeerin gen. die in de Coördinatiecommissie verte genwoordigd zijn, voert de Italiaansche re geering ojn. aan, dat de Italiaansche re geering, die volgens haar nota van 7 Octo ber en de verklaringen van haar vertegen woordiger bjj den Volkenbond, de beschuldi ging, dat zU art. 12 van het Volkenbonds- statuut zou hebben geschonden, van0 de hand heeft gewezen, thans nogmaals pro testeert tegen de te haren nadeele aange wende procedures. De Italiaansche nota wijst op het feit, dat de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten In Abessi nië zich onder de bescherming hebben geplaatst van Italië en dat Italië 18.000 slaven de vrij heid heeft gegeven, „de vrijheid, welke zl) van Addis Abeba vergeefs afgewacht zouden hebben, ondanks de verplichtingen, welke dat land bD M)n toetreding tot deij Volkenbond op zich beeft genomen.” Na het vaandel In ontvangst te hebben ge nomen, keerde de vaandeldrager zich tot den troep en riep: .Laten we zweren tot den dood voor bet vaandel te strijden.” Alle officieren legden den eed af. De Negus zelde daarop: „Ik hoop, dat gij het vaandel zult weten te bewaren, dat een treken tot hereenlging zal zijn in de ure des gevaars.” De Negus woonde deze plechtigheid btj, ge kleed In zijn generaals-unlbirm. Hjj kwam te paard naar het plein van het nieuwe paleis, gevolgd door zijn belde zonen en een aantal hoogwaardlgheldsbekleeders, waaronder de vroegere minister van oorlog Fitoari Berroe, die kort geleden begenadigd werd. De troepen werden gecommandeerd door jonge Abessinische officieren, die kort geleden van de Fransche militaire school van Saint Cyr zijn gekomen. Voor de troepen stond het mu ziekkorps opgesteld. Verscheidene filmoperateurs maakten opna men van deze gebeurtenis, welke eentg is in de annalen van het Abessinische leger. Dinsdagavond omstreeks half tien is een Chevrolet-auto, waarin twee vrouwen en twee mannen zaten, af komstig uit Purmerend en op weg naar Amsterdam, op de grens van Amsterdam-Schouw Landsmeer in het Noord-Hollandsch kanaal ge reden. Twee vrouwen en een man hebben zich weten te redden, doch de twee de man, de 40-jarige W. L. ge naamd, woonachtig in de Peper straat te Purmerend, is verdronken. Het ongeval heeft zich volgens een ooggetui ge, dien wij spraken, ais volgt toegedragen: Een bewoonster van Landsmeer, die om streeks half tien op dezen weg fietste op weg naar haar woning, zag uit de richting Schouw een auto komen, die met zeer groote snelheid reed. Voorbjj het fort zag zU den auto «enigs zins zig-zag gaan en hoorde kort daarop een hevig gekraak, gevolgd door een plons. De auto was door het houten hek gereden, dat daar in de bocht van het kanaal is geplaatst, vernielde het over een groot gedeelte en stortte te water. Op het moment vin de botsing zag zjj een groote vlam aan de achterzijde van den wagen uitstaan, die echter oogenblikkelljk nadat bet voertuig met bet water in aanraking was ge komen gedoofd werd. De jufrouw, die danig ge schrokken was, reed dadelijk op haar flets naar het fort om hulp te vragen. Onderweg hield zy n«4 een auto aan. welks bestuurder zij het on geval mededeelde. Van het fort vandaan werd dëjpolitie van het bureau Adelaarsweg van het ongeval in kennis gesteld, evenals de politie en burgemeester van der Sluis uit Landsmeer. Men keerde toen terug naar de plaats van bet ongeval, waar Inmiddels nog twee auto’s nader bij waren gekomen en welker inzittenden timp trachtten te verleenen. Het gelukte aan twee inzittende dames uit den auto te komen, evenals aan den bestuurder. Kok geheeten. De twee vrouwen werden door een passeerenden auto naar Purmerend ge bracht. De andere geredde werd door een auto naar het bureau Adelaarsweg vervoerd. Deze, een veekoopman van beroep, deelde mede, dat nog een tweede man in den auto zou zitten. Oogenblikkelljk begaf de politie zich met eenlge manschappen naar de plaats van het ongeval. In de gemeente Durgerdam, waar een N.S.B.-vergadering gehouden werd, was toeval lig veel politie aanwezig en ook van hier uit kwam een brigadier met eenlge agenten per motor en zijspan naar de plaats van de ramp. Kort nadien arriveerde de ongevallenwagen van de Amsterdamsche brandweer en de motorspult van den post Plaatjjzerweg. Kort daarop arri veerde een ambulance-auto van den G. Q. en G D. Oogenblikkelljk werd begonnen den zworen Chevrolet met een kraanwagen omhoog te hy- schen. Dit werk was niet gemakkelijk, daar de wagen een eind van de plaats, waar hy te water was geraakt, vooruit was geschoten en op deze plaats het hek nog Intact was gebleven. Nadai eenlge malen de pogingen om den wagen goed aan de takels te bevestigen, mislukt wa ren. gelukte dit eindelijk en kon men, nadat hjj omhoog was geheschen met behulp van schijn werpers den Inhoud inspecteeren. Een portier stond open en enkele ruiten wa ren verbrijzeld. Men trof echter den gezochte niet meer in den wagen aan. Nadat men den wagen op den weg had gesleept en toen politie en brandweer op de plaats, waar het voertuig er uit was gehaald, gingen dreggen, kwam het lyk van den vermisten passagier naar boven. Dit werd op een brancard gelegd en naar het Wllhelminagasthuls te Amsterdam overge bracht. De auto was zeer zwaar beschadigd. Het slachtoffer was gehuwd en evenals de andere drie geredden, woonachtig te Pur merend; de auto was gehuurd van een garage uit deze stad. De bevolking zou. volgens de nota, i« Italië niet den aanvaller zien, doch de mogendheid die de bekwaamheid en het /echt bezit de hooge bescherming uit te oefenen, die het Volkenbonds- pact In art. 22 als een missie van de bescha ving erkent. De Volkenbond dient er rekening mede te houden, dat deze bevolking bloot zou staan san represaillemaatregelen en wraaknemingen. In- dlen de Italiaansche voogdy sou ophouden. De nota betwist voorts der sancties. Het embargo op den uitvoer van wapens naar Italië en de opheffing van het embargo ta v. Abessinië komt neer op de Medewerking aan en een verergering van den toestand, welken Italië met wenscht. van f 75.000 bezat, dien aankoop ge staakt met ’t resultaat, dat f 30.000 aan baar geld niet in stukken werd omgezet, doch zóó werd te ruggegeven aan het Duitsche Rijk. Uit schriftelijke verklaringen ie na melijk komen vast te staan, dat óók kwestie haar op- «Mi», 11

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9