ONS BLAD Ernstige onlusten, in Egypte Geruchten over een veldslag m begonnen Disconto Zuid-Tïgre I Het nieuws van heden en Spanning tusschen China en Japan opnieuw verlaagd i I DE BAROMETER BETOOGINGEN TEGEN ENGELAND WORDT ER BIJ MAKALLE REEDS GEVOCHTEN? JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 j- Nahas Pasja Amerikaansch senator spreekt De schat van Menelik in veiligheid gebracht Overeenkomst met Frankryk Bombardementen '3 ft. I Revolutionnaire protestrede door Nahas Pasja Verscheidene dooden en vele gewonden Ook Engeland wordt aangevallen Zyn oordeel is noch vleiend, noch mis te verstaan De thuisreis van den Griekschen korting Verkiezingsrisico in Engeland Frankrijk en de Italiaansche nota China aan Europeesche luchtnet aangesloten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Minister van Staat, Carton de Wiart, het spreken belet Betooging tegen de sancties in België De spoorweg Djiboeti Addis Abeba f 2- f2.85 d« PAYGLOf» 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Een kijkje op het vliegveld te Asmara. De bommenwerpers, die zoo aanstonds de Abessinische dorpen zullen bestoken, worden geladen De schipbreuk van de „Silverhazel” De overstroomingen in Zuid-F rankrijk Het 42ste legerbericht Rome bericht, dat de Italianen zul len trachten het initiatief in den slag te nemen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Abessinisch succes bevestigd Naar een militair verdrag van China met Rusland? Met een half procent Reeds 47 politie-agenten en 50 burgers gewond F -f *4 Engeland wenscht een collectief antwoord der regeeringen UI NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 37 i I- Aardschokken in onze Oost. wegen opruiing veroordeeld. Oominé der De woordvoerder van de Japansche legatie binnenkort in f vor- die TA Ben stamhoofd uit Erythrea is met een deta- De studenten vierden den onafhankelijkheids dag door het werk te staken en betoogingen te houden, waarin zij hun ontstemming over Sir Samuel Hoare te kennen gaven en den oppo sitieleider Nahas Pasja hun hulde betuigden. Welingelichte kringen achten een collectief antwoord gewenscht, opdat de pogingen van Italië, om het gesloten front der Volkenbonds leden te verbreken, geen succes zullen hebben. chement van 1400 geweren met 26 mitrailleurs en materieel naar de Abessiniërs overgeloopen. O CAIRO, 13 November (AJiJ» De onlusten duren nog steeds voort. Tot dusverre zijn 47 agenten van politie en ongeveer 50 burgers ge wond. Onder de gewonde agenten bevindt zich een Engelsche inspecteur van politie. Ook de voorzitter van den Hoogen Arbeidersraad, Hamdi Bey Sefelnasr, lid van de Wafd-portij, heeft verwondingen opgeloopen. Ook te Beni Snef, een belangrijke stad aan den N(jl, zijn onlusten uitgebroken. De politie zou op de aanvallende menigte heb ben gevuurd. Het is nog niet bekend of er dooden of gewonden zijn. dat de geheime Een officieel communiqué uit Harrar beves tigt het succes der Abessiniërs te Annaie. nabij Oorahal, en de buitmaklng van 6 Italiaansche tanks. Twaalf Italianen werden gedood en een duizendtal Italiaansche Somali’s gevangen ge nomen. Men verklaart voorts, dat Gorahai en Dagga- boer nog steeds in handen der Abessiniërs zijn. Een onderhoud met Fokker. O Dief en vier helers staan terecht in verband diefstallen in spoor*egloods te Amsterdam. Rapport verschenen over de vervuiling van het water in het Reggegebied. «I Ernstige onlusten uitgebroken in Egypte. Geruchten over een begonnen veldslag in Zuid- Tigre; nabij Makalle zouden troepen van Raa Seyeem met zuccea gevechten zijn begonnen. ZX PARIJS, 13 Nov. (A.N.P.) Naar verluidt ral de Italiaansche nota Inzake de sancties niet onmlddellük door de Fransche regeering wor den beantwoord. Men zou voornemens zijn zich aan te sluiten bij een eventueel collectief ant woord. em- oogst Engeland sou op de Italiaansche protestnota een collectief antwoord wenscben der regeerin- gen, welke sancties zuHen toepassen. De Nederlandsche Bank heeft met In gang van heden het disconto over de geheele linie met een half procent veri- laagd. Ook Engeland wordt aangevallen en be schuldigd de anti-Japansche actie in China te steunen. De Japansche regeering moet door haar vastberaden houding tegenover Nanking en Noord-Chlna de bedreiging van den vrede in het Verre Oosten tegengaan. PARIJS, 13 Nov. (Reuter). Konlng Oeorge van Griekenland zal hier morgen aankomen en zal de gast zijn van zijn oom, prins George. Vrijdagmiddag zal hij een bezoek brengen aan Laval op den Quai d'Orsay, en Zaterdag zal hjj met president Lebrun lunchen. Zaterdagavond vertrekt hij naar Italië. plegen omtrent het antwoord op de Ita- llaansche protestnota. 760 1) Het volk moet worden uitgenoodigd elke samenwerking met de Engelschen op te geven. 2) De regeering moet aftreden, als protest tegen de Engelsche inmenging in binnenlandsch Egyptische verhoudingen. 3) De regeering zal niet gesteund worden ingeval zjj niet aftreedt. 4) Elke regeering, die met de Engelschen samenwerkt, wordt als tegenstandster van het volk aangemerkt. In kringen, die niet tot de Wafd-partjj be- hooren, beschouwt men deze rede als een op roep tot revolutie. Bovendien werden 45 politiemannen gewond, waarvan 13 ernstig. Een auto en een motor fiets van de politie werden door de menigte verbrand. In den loop van den dag werd onophoudelijk voor openbare gebouwen gemanifesteerd; her haaldelijk raakte men met de politie slaags. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken werden zes agenten over een hoogen muur in den naastliggenden tuin geworpen. In het Toessoem-college manifesteerden de studenten; de trap bezweek echter onder hun gewicht en negen studenten werden mln of meer ernstig gewond. Memorie van Antwoord op bet Voorioopig Ver slag der Tweede Kamer over de begrooUng ran buitenlandsche mken. Replieken in de Tweede Kamer over het regeo- ringsbeleid. KAIRO, 13 Nor. (Reuter) Tijdens de viering van den onafhankelijkheidsdag heb ben hier ernstige vechtpartijen plaats gehad tusschen studenten en de politie, tengevolge waarvan 39 personen werden gewond, waar onder 19 politiebeambten; van sommigen la de toestand zorgwekkend. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS t Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgagaven door N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Naar verluidt zijn in den nacht de staats- schat en de oorlogsreserve van Menelik naar een onbekende bestemming, misschien in het gebied van Ankobar, overgebracht. Na de scherpe, antl-Engelsche redevoering van Nahas Pasja en na de resolutie, die In de massavergadering is aangenomen, neemt men hier algemeen aan, dat de regeering zal aftreden Het is volkomen onzeker hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Men verwacht echter niet, dat hieruit reacties zullen voortvloeien voor het conflict in de Mlddellandsche Zee. LONDEN, 13 Nov. (D.N.B.) Winston Chur chill en zijn zoon Randolph zijn gisteravond te Liverpool door de menigte aangevallen. De auto, waarmede de beide Churchills zich naar een verkiezingsvergadering begaven, werd met zware steenen geworpen. Een steen ging rake lings langs het hoofd van Winston Churchill. Toen na de vergadering Randolph met zijn zus ter Sarah naar huls terugkeerde, werd de auto wederom door een vijandige menigte omringd. Een demonstrant wierp een grooten steen, wel ke Miss Churchill wondde. Randolph is van meening. dat de demonstratie is georganiseerd door tegenstanders, behoorende tot de Labour party, De gouvemeur-generaal der Italiaansche be zittingen in Ooet-Afrika, generaal de Bono, heeft, naar de Romeinsche avondbladen mel den, officieel bezit van Makalle genomen. In zijn gezelschap bevond zich de minister voor de Propaganda, graaf Ciano. Generaal De Bono werd ontvangen door Ras Koeksa, die omringd was door zijn onderaanvoerders en de geeste lijkheid. Wat de Italiaansche tegenmaatregelen be treft. deze onderschat men niet, doch men voegt eraan toe, dat de Britsche regeering be reid is aan deze tegenmaatregelen in elk op zicht het hoofd te bieden. Gemeld wordt voorts, dat de Britsche ambas sadeur te Rome. Drummond, naar Londen een rapport heeft gezonden van het onderhoud, dat hij gisteravond met Mussolini heeft gehad. Het 42ste Italiaansche legerbericht luidt: Het eerste legercorps heeft de Dessa-zone bezet en zich vereenlgd met de kolonne Dankall. Het inlandsche legercorps bezet het Gheralta-gebied en heeft aanzienlijke afdeelingen van den vijand verdreven. Het tweede legercorps heeft de Takaze bereikt en houdt zich op te Addis Rassi en Addi Encato. Ook aan het Somall-front wordt de actie voortgezet. De luchtvaart controleert de beweging van den vijand en heeft haar verkenningen uitgestrekt tot het Asclanghl-meer en in Noordelijk Ogaden. KAIRO, 13 Nov. (Reuter) Ook te Tanteh hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De politie was gedwongen van de vuurwapenen gebruik te maken, waardoor een persoon werd gedood en drie ernstig gewond. In Massaoea, de eenige haven van Eritrea, is het met het oog op de aanstaande sancties nog drukker geworden. Oorlogsmateriaal en fourage voor de troepen aan het Noordelijk front worden ontscheept ADDIS ABEBA, 13 Nov. (Reuter) Het stre ven der Italianen den spoorweg Addis Abeba Djiboeti te bereiken wordt steeds duidelijker. De Abessiniërs nemen dienovereenkomstig hun maatregelen/ Generaal Soenge Joean, de commandant van het garnizoen van Peking heeft te Tientsin generaal Sioeng Ping, den specialen afgevaardig de van maarschalk Tsjang Kal Sjek, doen v- resteeren. Het gerucht houdt aan, dat het leger van Ras Dosta Zuidwaarts getrokken is langs de grens van Ifenya en Dole gepasseerd zou zijn, volgens den een op weg naar Lugh Ferrandl, vol gens anderen naar Moestahll, in elk geval naar het Zuiden van de Italiaansche stellingen in het binnenland van Italiaansch Somaliland. Naar van bepaalde zijde uiteengezet wordt, zouden de Italianen Gorahai gepasseerd zijn, zonder inneming dezer stad, die door de Abes siniërs nooit verlaten is, ook niet tijdelijk. Het verplaatsbare Abessinische radiostation laat zich in de omgeving van Gorahai hooren, doch waar het zich precies bevindt, weet men met. De Abessiniërs aouden zich ten Zuiden van Djldjiga verschansen en voornemens zijn, slag te leveren. Te Harrar bevindt zich een Franach en een Zweedsch hospitaal, en het Egyptische Roode Kruis. De gewonden, die onlangs te Harrar zijn binnengebracht, zijn afkomstig van bet bom bardement van Gorahai. Koloniale deskundigen zijn van oordeel, dat de tegenstand van de Abessiniërs niet lang kan duren. Te Djiboeti wordt vernomen, dat de Abessiniërs geen levensmiddelenvoorziening voor het leger kennen, iedere soldaat moet voor zijn eigen onderhoud zorgen. Doordat de soldaten vergezeld zijn van hun familieleden, zou een terugtocht vernietigend werken. Vijf Italiaansche vliegtuigen met bommen aan boord, die te Daggaboer waren opgestegen, zijn het dorpje Agar-es-Salam, nabij Djldjiga gaan bombardeeren. Een der vliegtuigen vloog daarop zeer laag over den weg, die naar Djldjiga leidt, en wierp bommen op de transportauto’s vol Abessini sche soldaten, die naar het front trokken. MANILA, 13 Nov. (Reuter). Vijftig opvaren den van het vergane vrachtschip „Silverhazel’’ zijn, na 48 bange uren op een kleine rots aan de zuidpunt van het eiland Luzon, onbeschut tegen den hevigen storm, te hebben doorge bracht. opgepikt door den Amerlkaanschen torpedojager „Pearcy”, die inmiddels te Manila is aangekomen. Toen de geredden zagen, dat de te hulp ge snelde schepen door de hooge zee niet naderbij konden komen, vervaardigden zij van de wrak stukken van het schip vlotten, waarmede zij in kleine groepen in zee staken, waarna zu werden opgepikt. Tot dusver is bekend, dat een passaglere, mevrouw Williams uit Los Angelos, en de licht matroos Bernard Macpherson, bij de ramp het leven hebben gelaten. Kapitein Leonard en een ander lid der be manning worden vermist. Omtrent de ongeregeldheden wordt nader ge meld, dat zich bij de oproerige studenten vecht lustige elementen voegden en een wilde me nigte trok tenslotte naar het gebouw van het Britsche consulaat-generaal, dat beschadigd werd en waarvan de ruiten werden ingegooid. Een Grieksch warenhuis moest het eveneens ontgelden, en ook hier werden de ruiten stukge- worpen. De politie zag zich in twee gedeelten der stad genoodzaakt van de vuurwapens gebruik te ma ken, waardoor verschillende personen warden gewond. Verscheidene gedeelten der stad. o.a. waar de legaties gevestigd zijn, werden door de politie en de Egyptische infanterie afgezet. De toestand is inmiddels rustiger geworden, doch men verwacht hedenavond nog meer onregel matigheden. TOKIO, 13 Not. (Reuter). In het mi nisterie van bultenlandache zaken werd heden medegedeeld, dat een toenemen van de spanning met China niet ónmogelijk is, indien de anti-Japansche actie achter de schermen niet wordt gestaakt. In de Ja pansche pers vindt deze opmerking veel belangstelling. SJANGHAI. 13 Nov. (Reuter). Woensdag werd tusschen Frankrijk en China een overeenkomst gesloten, waardoor China aan het Europeesche luchtnet zal worden aangesloten. Binnen drie maanden zal het verkeer per vliegtuig tusschen Canton en Hanoi worden ge opend. van welke laatste plaats uit een Fran sche luchtlijn voor de verbinding met Europa zorgdraagt. De duur der overeenkomst is op driq Jaar vastgesteld De dienst Canton-Hanol zal door een Chl- neesch-Amerikaansche maatschappij worden on derhouden. Nieuwe onlusten ontstonden na deze ver gadering. De menigte viel de politie aan met fleaschen en steenen, waarop de po litie met schoten antwoordde. Er waren verscheidene dooden en talrijke gewonden. Van des avonds Half zeven waren alle ambulance-diensten bezet. Zeventig per sonen moesten reeds verbonden worden vóór de onlusten op den lateren avond. Uit Rome wordt bericht, dat in den slag, welke binnenkort in Zuid-Tigre wordt ver wacht. de Italianen het initiatief trachten te nemen. De Ethlopiërs verzamelen thans hun strijdkrachten en zoeken het zwakste punt in de Italiaansche stellingen om slag te leveren. Om een vereenlglng van de Abesslnlsche strijd krachten, die dreigen door grooter aantal en meerdere terrelnkunde sterker te worden, te voorkomen, besloten de Italianen de geïsoleer de groepen te verjagen. BRUSSEL. 13 Nov. <DNB) Gisteravond te het in een door 3.000 personen bezochte openbare vergadering, waar de oorlogsinvalide leider der Italiaansche oorlogsverminkten. Carlo Del- croix. het woord voerde over den Itallaansch- Abesslnischen oorlog, tot stormachtige betoo gingen gekomen tegen de sanctiepolltiek der Belgische regeering. Toen Minister van Staat, Carton de Wlart, die 'n inleidend woord sprak, verklaarde, dat Bel gië te Genève geen andere houding had kun nen aannemen, ontstond in de vergadering groot tumult, en vijandige kreten jegens de regeeringVan Zeeland vermengde zich met sympathiebetoogingen voor Italië, zoodat Car ton de Wlart niet verder kon spreken. In betrekkelijk gematigde termen rechtvaar digde daarop de Italiaansche spreker de hou ding van zijn land, waarbij hjj met name de politiek van den Volkenbond veroordeelde. Zijn rede werd telkens door bijvalsbetuigingen on derbroken en steeds weerklonk de kreet „Weg met de sancties". Daar tusschendoor lieten de leden der Italiaansche kolonie, die blijkbaar in grooten getale aanwezig waren, herhaalde- Hjk in spreekkoor een .leve de IXice” hooren. verklaarde aan de .Sjanghai Evening Post”, dat de Japansche regeering op energieke wijze zal protesteeren tegen de nieuwe anti-Japan- sche incidenten in de Jangtse-vallei. TIENTSIN, 13 Nov. (Reuter). Maarschalk Soen Sjoeng-fang, oud-gouverneur der Jangtse- provlndes Is doodgeschoten door de dochter van een generaal, welke op last van Soen was gefusilleerd. De moord werd gepleegd tijdens een Boeddhistische vergadering. stroomd. De mondlngsdelta van de RhAne ge lijkt een groot meer. Men vreest, dat de dijk langs de RhAne tus schen Beaucaire en Fourques het niet lang Naai verder verluidt hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Japan In China op dracht Nanking opnieuw te waarschuwen te gen de anti-Japansche actie. Tevens bericht de Japansche pers, Chineesche gezant te Moskou een overeenkomst met Sovjet-Rusland en de Ver- eenigde Staten tracht af te sluiten. Dit geheim verdrag heeft ten doel den Japanschen invloed In het geheele Verre Oosten te bestrijden. Een militair verdrag met Rusland zou reeds gereed zijn. ADDIS ABEBA. 13 Nov. (ANP). Volgens Abessinische mededelin gen zou zich ten Westen van Ma kalle een slag ontwikkelen. Voor namelijk zou worden gevochten bij de Gheva, een zijrivier der Takaze tusschen Makalle en Antalo. De aanvallende Abeasinische troepen behooren tot het leger van Ras Seyoem en zouden goede vorderin gen gemaakt hebben. PARIJS, 13 Nov. (Reuter). De was van Loire Rhone, Ain en Saöne veroorzaakt steeds stiger overstroomingen, waardoor de wordt vernield. Nabij TarasconVenlse is een strook van 15 KM. breedte langs de rivier over- Woensdag hield de leider Wafd-partü, Nahas Pasja, voor on geveer 20.000 aanhangers een pro- testrede tegen Engeland. De rede vond haar hoogtepunt in een resolutie, samengevat in de volgende vier punten: LOS ANGELES. 12 Nov. (Reuter) „Aan het militaire optreden van Japan en Italië moet en zal eqp einde gemaakt worden”, aldus ver klaarde in een interview senator Pittman, oe voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandsche betrekkingen. „Maar,” zoo voegde hij eraan toe, „er zijn slechts twee machten, die er een eind aan kun nen maken: de Amerikaansche marine en de Britsche marine. Er is voor den Volkenbond geen hoop meer, hij is dood.” Mas Getasjoe heeft met ongeveer 40.000 man zijn leger ten noorden van den spoorweg opge slagen. terwijl een andere troep, ter sterkte van 35 000 man. onder Dedjesmatsj Abeba Datovs, de ten zuiden van den spoorweg gelegen hoogten heeft bezet. Tegenover de In de Danakil-woestijn opruk kende Italianen heeft de Abessinische leger leiding sultan Mohamed Jajoe met ongeveer 30.000 man geplaatst. Deze troepen zullen tezamen met die van ras Kabade. die over 40.000 man beschikt en het bevel voert in den sector Dessié en met den steun van het 50.000 man omvattende leger van den kroonprins, de definitieve bar rière voor den Itallaanschen opmarsch men. Genoemde troepen hebben tot dusver nog aan geen enkel gevecht deelgenomen. De eerste stoot zal waarschijnlijk In de pro vincie Aoessa moeten worden opgevangen door sultan Jajoe. dien de Italiaansche troepen, in strijd met de berichten van Italiaansche zijde, nog niet zouden hebben onderworpen. LONDEN. 13 Nov. (Reuter) De Engelsche regeering is van meening, dat de regeerln- gen, die sancties toepassen, langs diplo- van Beaucaire nemen maatregelen hun woon plaatsen te verlaten. Het plaatsje Vallabreughes Is geheel geïso leerd. terwijl ook In de omgeving van Toulon de toestand ernstiger wordt. -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9