ONS BLAD van Jean Batten vermist De verkiezingen in Engeland Proces tegen Bisschop Meissen begonnen I S -~r~ heden Het nieuws van De onlusten in Egypte DE BAROMETER 1 OOK ZIJN BROEDER VERHOORD TOCH EEN GUERILLA BIJ MAKALLE? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK M AAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER HET ARTIKEL VAN DE CIVILTA CATHOLICA” I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS I 2 - o r Het Abessinische succes in Ogaden Ontvangst te Parys Een millioen Mark in beslag genomen De Tanger-kwestie '5 A A A- Behandeling uitgesteld tot Zaterdagmorgen De onafhankelijkheid der Philippijnen De reis van den koning van Griekenland Zoeken naar Kingsford Smith gestaakt tning over leden voor het Lagerhui» Fransche Bank verhoogt haar disconto Houding der regeering te Londen ongewijzigd De universiteit officieel gesloten tot 23 Novemberregeering is den toestand meester DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Demonstraties te Parys tegen professor Jeie VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 Nadat zy een geslaagde solo-vlucht over de Oceaan had gemaakt Een Italiaansche colonne zou komen vernietigd zyn Amsterdamsch advocaat, hande lend uit idealistische motieven, legt belangryke ver klaringen af Wegens beschuldiging van deviezensmokkelary De middagzitting Amsterdamsche advocaat verschynt in de zaal Nu de Italiaansche troepen zoo snel uit het Zuiden oprukken, maken de Abesstniërs zich gereed om weerstand te bieden. De cijfers in ons kaartje geven een overzicht van de troepensituaties: 1. Ras Getatsjoe met 60.000 man; 2. Ras Nasiboe met 150.000 man; 3. Dedsjasmatsj Ambo met 40.000 man; 4. Hapte Michael en Ras Desta met tezamen ongeveer 40J100; 5. een reserve van 30 000 man; 6. het Ita liaansche leger onder leiding van generaal Graziani, sterkte onbekend ADVERTENTIEPRIJZEN» Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 wümiimb BB«dt 91RI lil, kikii mir IIJRI u^stc resdtaten van de stem- actie in de omgeving van Makalle niet van vee) beteekenis schijnt te zfjn en alleen ten doel heeft de verspreide vijandelijke afdeellngen, welke hinderlagen hebben betrokken naar het Zuiden te ailjven. Deze actie is evenwel nooczakelljk om oen opmarsch ongehinderd te kunnen voortzetten NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 3S Itallaansch-Abessinisch con- Vol run F 1 Het 45ste legerbericht luidt: 1 *2 168 S 78 Na den bisschep van Meissen werd ï(jn broer, Dr. Theodor Legge, verhoord. Dit is de eerste stap In de richting van vol ledige onafhankelijkheid, welke na 10 jaar zal KEULEN. 14 Nov. (DNB) Het vermogen van den Joodschen fabrikant Emanuel Mendel te Bonn, dat ruim een millioen Mark bedraagt, is in beslag genomen, daar Mendel onder beschul diging staat voor een gelijk bedrag deviezen gesmokkeld te hebben. Hijzelf schijnt zich aan arrestatie te hebben onttrokken door een over haaste vlucht naar Nederland. 3 14 Van de politie werden de Engelsche officier en een Engelsche sergeant zwaar gewond. Het totaal aantal dooden, met Inbegrip van de vanmorgen vroeg doodgeschoten nationalis ten, bedraagt 7, dat der gewonden 147. waar van meer dan de helft politiebeambten. A Het feit, dat de Wafd in de oppositie Is gegaan, schijnt geen wijziging noodlg te maken In de houding van de re^peripg te Londen, die den minister-president, Tewflk Nessim Pasja, sal blijven steunen. BERLUN, 14 Nov. Voor de speciale kamer voor deviezenkwesties van het Berlijnsche Lands* er echt ia vanmorgen het proces begonnen tegen den bisschop van Meissen, mgr. Peter Legge. WASHINGTON, 14 Nov. (Reuter). Roosevelt heeft een proclamatie onderteekend,’ waarbij t Gemeenebest van de Philippijnen wordt inge- steld onder een constltutloneele regeering. nlng, dat op het oogenblik van der aanklacht een deel der effec schot" gekocht waren, d wz. dat lateren termljft zouden worden g Een wild handgemeen ontstond, waarbij de politie zich genoodzaakt zag, van de vuurwa penen gebruik te maken. De menigte trok te rug. met medeneming van haar dooden en ge wonden. Vier studenten zouden bij de botsing gedood en 6 zwaar gewond zijn. Deviezen-proces tegen Mgr. Legge, den Bis schop van Meissen te Berlijn begonnen. Nederlandsche autodief te Antwerpen aange houden. Volgens de laatste offlcleele berichten uit Kairo hebben de autoriteiten aldaar den toestand in de hand. indiening e* vopr- tegen den Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 13 November: Hernieuwde kleinere onlusten In Egypte; dn ■nherziteit offleieel gesleten tot 23 Nov.; Lon- denscbe regeering sal haar houding niet wfj- «.gen- Een Katholiek werkkamp op pDe Hooge Ve- luwe". NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Askari’s dragen een gewonden kameraad naar een veldlazaret om zijn wonden te laten verzorgen KAIRO, 14 Nov. (Reuter) Vanmorgen Is het In de stad betrekkelijk rustig gebleven. De studenten hebben voer bet meerendeel de colleges weder bezoekt, met sitsen de ring van die der kunstacademie en de rechtskundige faculteit. Stand op Vrijdag 9 uur 75M Vorigs stand: MM Hij verklaarde, dat hjj aan de hand der boe ken een onderzoek had ingesteld bjj de Uni versum bank te Amsterdam en tot de conclusie is gekomen, dat alle opdrachten tot het terug- koopen der obligaties reeds zijn verstrekt vóór 16 October 1934, den eersten dag, waarop de viezenovertredingen onder de wet op het volks- verraad vielen. De aanklacht, door Kaltenbach ingediend op grond van een door Dr. Soppa verstrekte blanco-volmacht, acht Mr. Vorst man derhalve nietig. Nog na de afkondiging van de wet op het volksverraad had de bisschop hem gerustgesteld met de verklaring, dat alles legaal was verloo- pen en dat er bovendien amnestie bestond. Hij had het niet gewaagd te twijfelen aan de woor den van een bisschop. niet direct een betrouwbaren Indruk, aldus de vicaris. Hij was er zeer voldaan over geweest, dat de Bonifaclusvereeniging het bisdom een leening van 100.000 RM had aangeboden. Hij verklaarde, toen niet geweten te hebben, dat dit geld naar Holland werd gebracht voor het opkoopen der obligaties. LONDEN, IS Nov. (Reuter). Bjj het slui ten van de telling, hedenmorgen om 5 uur, was de stand der partijen als volgt: Eenig opclen wordt dan gewekt door het verschijnen van een Amsterdamsch advo caat, Mr. Vorstman, in de zaaL Mr. Vorst man had zich tot de verdediging gewend en verklaard, dat hij belangrijke mededee- llngen over de obligatiekwestie kon doen. Op voorstel der verdediging werd hjj daar op als getuige gehoord. De „Clvlltk Catholica” publiceert, In het de zer dagen verschijnend nummer, een artikel over de propaganda van het bolsjewisme, waar bij de redactie een noot maakt, welke zich ook bezig houdt met het onlangs verschenen, en in de bultenlandsche pers met veel ophef weer gegeven artikel over den wereldvrede, in vgr- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar i Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Reuter meldt, dat miss Jean Batten, die zoo juist een record vestigde met haar solo vlucht over den oceaan, is vermist. Op weg naar Rio de Janeiro werden vanaf 16.10 geen berichten meer betreffende haar op- gevaqgen. Men vermoedt, dat zij Rio de Janeiro niet meer beeft kunnen bereiken en gedaald nabij Caravellas of Campos. Een militair vliegtuig is onmiddellijk op gestegen om haar op te sporen, doch tot nu toe Bonder resul^pat. De Fransche .Sank heeft het disconto van S tot 4 pet. verhoogd. Na de pauze werden de protocollen van het gerecht te Paderborn over het verhoor van de mede-beklaagde, Auguste Klein, voorgelezen. Daaruit bleek, dat deze uit het gedrag van Dr. Legge in de leeningskwestie den indruk had gekregen, dat er iets niet in orde was. Toen douane-ambtenaren een huiszoeking bij Dr. Legge te Paderborn verrichtten, geloofde zij, dat ook hij bij de kwestie betrokken was. Zij wilde hem voor verder» on aangenaam h-h-n sparen en vernietigde-daarom de boeken, waar in de zaken met de Unlversumbank waren op- geteekend. Ook een brief, dien zU bezwarend achtte, werd ongeopend verbrand. „Het eerste legercorps zet tezamen met het Dankalicorps de zuivering voort langs het Oosten van de hoogv'ikte van Tigre. Het inlandsche legercorps vervolgt de setie om Oheralta te be zetten. In de gevechten, waarvan reeds melding is gemaakt leed de vijand zware verlieaen; aan onze zijde vielen een officier en twee gegradu eerde inlanders. Het tweede legercorps zet den opmarsch In de richting van Takaze voort. Somali's van de kolonne Maletti achtervolgden den vijand tot aan den bovenloop van de Jut. De vijand moest terugtrekken en liet behalve 300 dooden. waar- Cndei een nog niet herkend Europeaan, mitrail leurs, geweren, vrachtauto's en munitie achter. Aan onze zijde vielen een officier, een onder officier en 15 Dubats; verder werden een offi cier twee onderofficieren en 60 Dubats gewond. Onre troepen zijn doende het gebied Oabre Darre ten Noorden van Gorahal te sulveren." MADRID, meldt uit Spanje reikt vóór ADDIS ABEBA, 14 Nov. (Reuter) De ge vechten in de enageving van Makalle ont aarden hoe langer hoe meer In gevechten tusschen alleenstaande groepen, die de Italianen niet in gesloten linie aanvallen. Een Abessinische patrouille zou gisteravond een aanval hebben gedaan op een achterwaart- sche verbindingsllnle der Italianen naar Makalle en een Italiaansche colonne volkomen vernietigd het ben. gezet en kocht? De Bisschop: WIJ hadden 100.000 M. gekre gen van den „Schutzengelverein” In Pader born. Daarmede zou de bonk werken. In het verdere verloon legde de Bisschop den nadruk er op, dat hij zich voor flnancleele dingen niet had geïnteresseerd. worden verleend. Indien de autonome regeering slaagt. Morgen zal de nieuwe regeering formeel wor den Ingewijd door den minister van oorlog, Dem. Roosevelt heeft telegrafisch Manuel Quezon, den eersten president van het nieuwe gemeene best gelukgewenseht. Bij zijn verhoor verklaarde de Bisschop. dat hU niets wist van de détails der economische omstandigheden van zijn bisdom. Dit was een aangelegenheid, die dan Vlcaris-generaal aan ging. Voorzitter: Naar verluidt moet U zich den financieelen nood van Uw bisdom zeer ter har te hebben genomen. Wanneer heeft U zien op de hoogte laten stellen over de leening in Nederland en door wien? De Bisschop: Door den Vlcaris-generaal Voorzitter: Hoe hoog was het bedrag der leening. De Bisschop: Dat weet ik niet. Voorzitter: Meent U te kunnen aantoonen, dat wij aouden gelooven, dat U dit niet wist. De Bisschop: Mijnheer de president, ik kan bet niet anders zeggen. Voorzitter; Wat zou U dan wel weten? Is U bekend, dat de leening vlugger zou worden gedelgd? De Bisschop: Wij hebben herhaaldelijk ge probeerd. iets van de Nederlandsche leening af te krijgen. Wij wilden In Nederland ob'lgaties afkoopen met geld, dat ons ter beschikking was gesteld. Voor zoover mij bekend is. hebben onderhandellngen met het deviezenbureau in Dresden plaats gehad. WH mochten obligaties koopen. Voorzitter: Welke rol heeft Uw broeder ge speeld? De Bisschop: Mijn broeder heeft mjj medege deeld. dat men de leening langs legaleo weg kon delgen. In Holland was een kerkelijk in stituut, hetwelk de laag staande leeningen kon Opkoopen, om aldus ons arm bisdom te hel pen. Dit instituut werkte samen met de Mün- stersche bank. Ik heb er nooit aan gedacht, dat het geld over de grenzen zou gaan. Voorzitter: Wanneer hoorde U den naatn van Dr. Hofius? De Bisschop; Voor 't eerst tijdens de devie zenprocessen. Voorzitter: Hoeveel is in Dultschland vast- voor hoeveel zijn er obligaties ge- Wetsontwerp tegen te snelle uitbreiding der mechanisatie in de sigarenindustrie is gereed gekomen. PARIJS, 14 Nov. (Reuter). Koning George van Griekenland Is te 17.43 uit Londen hier aangekomen. HU werd begroet door vertegen woordigers van de Fransche regeering en den president van de republiek, en een menigte anderen. De Koning werd luide toegejuicht. In den middag trachtten wedermn eenign duizenden studenten, die zich eerst in de na» bijheid der universlteit verzameld hadden, du stad binnen te trekken. ZU waren voornemens alle studenten en scholieren die zich nog niet bij de staking hadden aangesloten, uit de scho len te halen. De stoet bewoog zich in de rich ting van de Abbasbrug, die over den Njjl naat de stad leidt, waarbij uit de menigte voort durend kreten als „Leve. Egypte”, Jaere de Vrijheid", „Weg met Engeland” en „Weg met den verrader Hoare” klonken. Onderweg wapenden de betoogers zich met stokken en groote steenen. Bij de Abbas-brug gekomen stiet de optocht op de polltie-afzet- llng, die onder leiding van een Engelschen politie-officler stond. De Oppositie-Labeur wón veertig zetels. De Conservatieven wonnen drie zetels. De Con servatieven verloren 31 zetels. De Oppoeitie- Labour verloor drie zetels. De winst van de oppositie-partijen bedraagt veertig seteAs, de winst van de rngeeringd- parQjen bedraagt ses zetels. Tenslotte stelde de verdediging voor, een bankdeskundlge te doen hooren in de verdere behandeling. De behandeling werd daartA ver daagd tot Zaterdagmorgen. De obligaties van Nederlandsche kloosters moesten worden opgekocht, terwijl het bisdom bj) de Unlversumbank te Munster een overeen komstig bedrag moest deponeeren. Na de op heffing van de deviezen wetgeving sou dan de verrekening met het buitenland volgen. Midden December 1933, aldus verklaarde Dr. Theodor Legge verder, heeft hjj zijn broer, die toen zeer ziek was, te Bautzen bezocht. Om hem een genoegen te doen had hjj hem verteld, dat er een mogelijkheid bestond om de Nederlandsche schuld te delgen. De bisschop, die van flnan- cieele zaken weinig verstand had, verklaarde zich met den voorgestelden weg accoofd, in dien men legaal te werk zou gaan. Door in zamelingen heeft het bisdom toen allereerst 40.000 RM opgebracht, die Dr. Legge naar Hofius opzond. Later is daar een bedrag van 100.000 RM uit een te Paderborn geplaatste leening bijgekomen. In een schermutseling met de politie hedenochtend zijn 31 studenten gewond. De universlteit is officieel gesloten tot 33 November. Dr. Legge zelde verder, dat hjj soms arg waan Jegens Hofius had gevoeld. Hofius heeft zijn bedenkingen echter altijd uit den weg kunnen ruimen. Eens had Hofius hem mede gedeeld, dat hij voor het bisdom een guldens- rekenlng In Nederland had geopenlk Dr. Legge was zeer verontwaardigd geweesw «ver dit eigenmachtige en illegale optreden. Maar hij kon niets meer doen, want de zaak was reeds geregeld. HIJ hield dit alles voor zijn broer verborgen, zoodat deze aan een legaal optre den bleef gelooven. Zoo liet Dr. Legge de zaak op zijn beloop en er werden steeds meer obli gaties opgekocht. LONDEN. 14 Nov. (A. N P.) De bombar dementsvliegtuigen van de Royal Air Force, die hebben deelgenomen aan de opsporings- pogingen voor de vliegers Kingsford Smith en Pethybridge, zijn naar Singapore teruggekeerd en verwacht wordt, dat de beide vliegbooten, die nog aan het zoeken zijn, morgen zullen terugkeeren. Het onderzoek wordt dan nog slechts voortgezet door een Australisch ver keersvliegtuig. HU verklaarde, dat Dr. Hofius hem bij een bezoek te Paderborn heeft gevraagd, of hij belang had bjj de aflossing der Nederlandsche leening van het bisdom Meissen. Hij beeft daarop bevestigend geantwoord, maar er te vens op gewezen, dat het opkoopen der obli gaties met exportbonds te onvoordeellg was en dat een andere legale wijze nog niet in aanmerking kwam. Hofius heeft toen gezegd, dat er wel een legale manier was. Het openbaar ministerie stelde zich op bet tegenovergestelde standpunt en was van aaee- band met het filet. Dit artikel, dat, zooals men zich herinnert, een bespreking was van een Engelsch boek, werd o.m. door „United Press" voorgesteld als mln of meer door den Paus geïnspireerd. De redactie van het Jezuïeten-tijdschrift verklaart nu, dat In de bespreking, in het vorig nummer verschenen, slechts de persoonlijke me-jntn; en beschouwing van den schrijver mag worden gezocht. De beweringen van sommige journalisten, aldus de „Clvllta Catholica”, die de genoem de bespreking voorstellen als de offlcleele en officieuze uiting van een Pauselljke gedachte, rijn dan ook volkomen gefantaseerd. In Ethiopische kringen wordt het feit, dat in het 44ste legerbericht alleen sprake is van bet Tlgie-front, een bevestiging geacht van de reeds gen.elöe Abessinische successen in Ogaden. Eer. bericht uit Harrar deelt mede, dat Euro- peesebe kringen en Abessinische autoriteiten getroffen zijn door het Italiaansche radio bericht. dat de Italianen, na het misbruik dat van het Roode-Kruisteeken is gemaakt, zich het recht voorbehouden Harrar zoo noodig te boa.bardeeien. Men wijst er hier op. dat het Roode Kruis slechts voorkomt op de Fransche en Zweedscbe ziekenhuizen, op de leprozerieën en op het paleis van den hertog van Harrar, dat definitief tertemd is voor het Egyptische Roode Kruis. De aangeklaagde vlcaris-generaal, prof. dr. Soppa, zette uiteen, hoe de flnancleele toestand van het bisdom steeds slechter werd, zoodat weldra niet meer aan het terugkoopen van obligaties kon worden gedacht. De autoriteiten wilden daartoe tenslotte ook geen toestemming meer geven en verwezen het bisdom naar het middel der exportbonds. Aan deze gedachte verklaarde de vicaris tot bet laatste te hebben vastgehouden. Door den se cretaris van een bevriende katholieke vereenl- glng te Paderborn werd hem medegedeeld, dat alleen Hofius kon helpen. Hofius zou een soort wonderman zfjn, die alles tot stand bracht zonder de wetten te overtreden. In den persoonlijken omgang maakte hu overigens Het openbaar ministerie wraakte den ge tuige, omdat het hem niet objectief achtte, doch de rechtbank meende, dat voor deze verdenking geen grond bestond en be- eedigde den getuige. Het was de' recht bank intusschen niet duidelijk, op grond van welke opdracht mr. Vorstman naar BerUjn was gekomen. Htjzelf verklaarde, als katholiek uit zuiver idealistische motie ven te hebben gehandeld. Conservatieven. Oppositie-Liberalen (Samuel)b Oppositie Labour (tncl. Onafhankelijke Laboor). Nationaal-Labour (Mac Donald). Nationale Liberalen (Simon). Onafhankelijke Liberalen (Lloyd George). Onafhankelijke (tot geen enkele partij). In de juridische faculteit van de universlteit van Parijs hebben Donderdagochtend luidruch tige demonstraties plaats gehad tegen professor Jeze, die Abesslnlë vertegenwoordigde te Genève. De Italiaansche studenten maakten hem ón mogelijk zUn college over openbaar recht te houden; met trommen, ketels en andei lawaai- ma'eriaal werd hem het spreken ónmogelijk gemaakt. Tenslotte werd de zaal ontruimd en zetten de studenten d« demonstratie buiten voort. De politie greep daarop in om ongeregeldheden 14 Nov. (Reuter.) Debate” Parijs, dat tusschen Frankrijk en gisteravond overeenstemming is be- inzake de Tanger-kwestie. Spanje zal de komende 13-jarige periode den be stuurder van de Tanger-zóne alsmede een on derdirecteur bü het douanewezen aanstel'en. Ook de religieuze jurisdictie in de interna tionale zóne zal onder Spanje komen. Voort* zou er sprake van zijn, dat Spanje nog een «etel meer in de wetgevende vergadering krijgt. LONDEN, 14 November (Reuter) De 25- jarige Nieuw Zeelandsche pilote Jean Battea, die Woensdagochtend te 530 uur uit Thlès btj Dakar in West-Afrlka startte voor een solo vlucht over de Zuidelijke route van den At- lantlschen Oceaan, is te 2.45 uur OostelUken standaardtijd of 14 uur en 15 minuten na haar vertrek uit Dakar te Port Natal in Bra zilië geland. Het record van den Spanjaard Combo voor een solovlucht over de Zuidelijke route van den Atiantlachen Oceaan heeft zU met 3 uur en een kwartier verbeterd. Jean Batten zet hedenmorgen haar tocht voort naar Rio de Janeiro.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11