ONS BLAD van Jeanne Batten vermist Proces tegen Bisschop Meissen begonnen De verkiezingen in Engeland 4. Het nieuws van heden De onlusten in Egypte OOK ZIJN BROEDER VERHOORD TOCH EEN GUERILLA BIJ MAKALLE? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER HET ARTIKEL VAN DE CIVILTA CATHOLICA” DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS uoZ- Het Abesainische succes in Ogaden Ontvangst te Parys Een millioen Mark in ag genomen 4 De Tanger-kwestie KCf I KVXXXWWUIIIi Behandeling uitgesteld tot Zaterdagmorgen De onafhankelijkheid der Philippijnen De reis van den koning Van Griekenland Demonstraties te Parys tegen professor Jeze De eer et e resultaten van de stem ming ever leden voor hei Lagerhuis Fransche Bank verhoogt haar disconto Houding der regeering te Londen ongewijzigd De universiteit officieel gesloten tot 23 November; regeering is den toestand meester DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Amsterdamsche advocaat verschijnt in de zaal Zoeken naar Kingsford Smith gestaakt f 2- 12.85 de Nadat zy een geslaagde solo-vlucht over de Oceaan had gemaakt Amsterdamsch advocaat, hande lend uit idealistische motieven, legt belangrijke ver klaringen cd U Een Italiaansche colonne zou komen vernietigd zyn beschuldiging van d eviezensmokkelary Nu de Italiaansche troepen zoo snel uit het Zuiden- oprukken, maken de Abessiniérs zich gereed om weerstand te bieden. De cijfers in ons kaartje geven een overzicht van de troepensituaties: 1. Ras Getatsjoe met 60.000 man; 2. Ras Nasiboe met 150.000 man; 3. Dedsjasmatsj Ambo met 40.000 man; 4. Hapte Michael en Ras Desta met tezamen ongeveer 40.000; 5. een reserve van 30.000 man; 6. het Ita liaansche leger onder leiding van generaal Graziani, sterkte onbekend VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 De middagzitting ’ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annoncas Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 V K' i fGSSr^ -- «o 1 4 O o Italiaansch-Abessinisch con- van <n 1 Het 45ste legerberlcht luidt: De aangeklaagde vlcaris-generaal, prot. dr. 3 14 16S 8 78 Askari s dragen een gewonden kameraad naar een veldlazaret om zijn wonden te laten verzorgen Var. de politie werden de Engelsche officier en een Ekigelsche sergeant zwaar gewond. Het totaal aantal doóden, met inbegrip van de vanmorgen vroeg doodgeschoten nationalis ten, bedraagt 7, dat der gewonden 147, waar van meer dan de helft politiebeambten. Volgens de laatste offlcieele berichten uit Kalro hebben de autoriteiten aldaar den toestand in de hand. BERLIJN, 14 Nov. Voor de speciale kamer voor deviezenkwesties van het Berlijnsche Landsgerecht is vanmorgen het proces begonnen tegen den bisschop van Meissen, mgr. Peter Legge. WASHINGTON, 14 Nov. (Reuter). Roosevelt heeft een proclamatie onderteekend, waarbij 't Gemeenebest van de Philippijnen wordt Inge steld onder een constitutloneele regeering. Dit is de eerste stap in de richting van vol ledige onafhankelijkheid, welke na 10 jaai zal Hij verklaarde, dat hij aan de hand der boe ken een onderzoek had Ingesteld bij de Unl versumbank te Amsterdam en tot de conclusie is gekomen, dat alle opdrachten tot het terug- koopen der obligaties reeds zijn verstrekt vóór 16 October 1934, den eersten dag, waarop de viezenovertredingen onder de wet op het volks- verraad vielen. De aanklacht, door Kaltenbach ingediend op grond van een door Dr. Soppa verstrekte blanco-volmacht, acht Mr. Vorst man derhalve nietig. KEULEN, 14 Nov. (DNB) Het vermogen van den Joodschen fabrikant Emanuel Mendel te Bom. dat ruim een millioen Mark bedraagt, is In beslag genomen, daar Mendel onder beschul diging staat voor een gelijk bedrag deviezen gesmokkeld te hebben. Hijzelf schijnt zich aan arrestatie te hebben onttrokken door een over haaste vlucht naar Nederland. Het feit, dat de Wafd in de oppositie is gegaan, schijnt geen wijziging noodkg te maken in de bonding van de regeering te Londen, die den minister-president, Tewflk Nessim Pasja, sal Mtfven steenen. Onze Romelnsche correspondent seint ons «LA. 13 November: Na den bisschop van Meissen werd zijn broer. Dr. Theodor Legge, verhoord. Deviezen-proces tegen Mgr. Legge, den Bis schop van Meissen te Berlijn begonnen. üerniewwde kleinere ontasien in Egypte; snherziteit effMeei gestoten tot Nov.; Lms- densche regeering aal baar bonding nM wü- Een Katholiek werkkamp ep ^De Heoge Vo- Inwe”. Eenig opsien wordt dan gewekt door bet verschenen van een Amsterdamsch advo caat, Mr. Vorstman, in de zaal. Mr. Vorst man had zich tot de verdediging gewend en verklaard, dat hij belangrijke mededee- lingen over de obligatiekwestie ken doen. Op voorstel der verdediging werd hij daar op ah getuige gehoord. KAIRO, 14 Nov. (Renter) Vanmorgen te het in de stad betrekheHJk rastig gebleven. De studenten hebben voor het meerendeol de colleges weder beaaeht, met uitzonde ring van die der kunstacademie rechtskundige faculteit. ADDIS ABEBA. 14 Nov. (Reuter) De ge vechten In de omgeving van Makalle ont aarden hoe langer hoe meer in gevechten twaschen alleenstaande groepen. die de Itahanpn niet In gesloten linie aanvallen. Nog na de afkondiging van de wet op het volksverraad had de bisschop hem gerustgesteld met de verklaring, dat alles legaal was verloo- pen en dat er bovendien amnestie bestond. HU had het niet gewaagd te twijfelen aan de woor den van een bisschop. niet direct een betrouwbaren indruk, aldus de vicaris. Hij was er zeer voldaan over geweest, dat de Bonlfaclusvereeniglng het bisdom een leening van 100.000 RM had aangeboden. HU verklaarde, toen niet geweten te hebben, dat dit geld naar Holland werd gebracht vopr het opkoopen der obligaties. LONDEN, IS Nov. (Renter). BU het stel ten van de telling, hedenmorgen om 5 uur, was de stand der partijen ah volgt: Een wild handgemeen ontstond, waarbij de politie zich genoodzaakt zag, van de vuurwa penen gebruik te maken. De menigte trok te rug, met medeneming van haar dooden en ge wonden. Vier studenten zouden bü de botsing gedood en 6 zwaar gewond zijn. Stand op Vrijdag 9 uur vja,: 78M Vorigs stand: MM PARUS, 14 Nov. (Reuter). Koning George van Griekenland is te 17.43 uit Londen hier aangekomen. Hjj werd begroet door vertegen woordigers van de Fransche regeering en den president van de republiek, en een menigte anderen. De Koning werd luide toegejuicht. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N.V. Drukkerij De Spaamettad - Haarlet» Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De „Civiltk Catholica" publiceert, in het de ser dagen verschijnend nummer, een artikel over de propaganda van het bolsjewisme, waar- bU de redactie een noot maakt, welke zich ook bezig houdt met het onlangs verschenen, en in de bultenlandsche pers met veel opbef weer gegeven artikel over dan wereldvrede, in vgr- Reuter meldt, dat miss Jean Batten, die SCO juist een record vestigde met baar solo vlucht over den oceaan, h vermist. Op weg naar Rio de Janeiro werden vanaf 16.16 geen berichten meer betreffende haar op gevangen. Men vermoedt, dat ztj Rio de Janeiro niet meer heeft kunnen bereiken en gedaald nab(j Caravellas of Campos. Een militair vliegtuig is onmMdellljk op gestegen om haar op te sporen, doch tot nu toe zonder resultaat. ..Het eerste legercorps zet tezamen met het Danka llcorpo de zuivering voort langs het Oosten van de hoogv’akte van Tlgre. Het inlandacbe legercorps vervolgt de actie om Gheralta te be zetten. In de gevechten, waarvan reeds melding is gemaakt leed de vijand zware verliezen: aan anze zijde vielen een officier en twee gegradu eerde inlanders. Het tweede legercorps zet den opmarsch in de richting van Takaze voort. Somali’s van de kolonne Malettl achtervolgden den vUand tot aan den bovenloop van de Jaf. De vijand moest terugtrekken en liet behalve 300 dooden. waar onder een nog niet herkend Europeaan, mitrail leurs, geweren, vrachtauto’s en munitie achter. Aan onze zijde vielen een officier, een onder- .»fficier en 15 Dubats; verder werden een offi cie: twee onderofficieren en 60 Dubats gewond. Onze troepen zijn doende het gebied Gabre Darre ten Noorden van Gorahal te zuiveren.” NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De obligatie^ van Nederlandsche kloosters moesten worden opgekocht, terwijl het bisdom bU de Unlversumbank te Munster een overeen komstig bedrag moest deponeeren. Na de op heffing van de deviezen wetgeving zou dan de verrekening met het buitenland volgen. Midden December 1933, aldus verklaarde Dr. Theodor Legge verder, heeft hü zjjn broer, die toen zeer ziek was, te Bautzen bezocht. Om hem een genoegen te doen had hij hem verteld, dat er een mogelijkheid bestond om de Nederlandsche schuld te delgen. De bisschop, die van flnan- cieele zaken weinig verstand had, verklaarde zich met den voorgestellen weg accoord, In- In den middag trachtten wederom eenlge duizenden studenten, die zich eerst in de na bijheid der universiteit verzameld hadden, de stad binnen te trekken. Zü waren voornemens alle studenten en wihnMwen die zich nog niet bU de staking hadden aangesloten, uit de scho len te halen. De stoet bewoog zich in de rich ting van de Abbasbrug, die over den NU1 naar de stad leidt, waarbij uit de menigte voort durend kreten als ..Leve Egypte”, „Leve dB Vrijheid’’, „Weg met Engeland” en „Weg met den verrader Hoare” klanken Onderweg wapenden de betoogers zich met stokken en groote steenen. BU de Abbas-bnig gekomen stiet de optocht op de polltle-afzet- tlng, die onder leiding van een Engelschen- politie-officier stond. Een Abesslnlsche patrouille zou gisteravond een aanval hebben gedaan op een achterwaart se he verbindings linie der Italianen naar Makalle en een Italiaansche colonne volkomen vernietigd bet ben. worden verleend, Indien de autonome regeering slaagt. Morgen aal de nieuwe regeering formeel wor den ingewijd door den minister van oorlog, Dern. Roosevelt heeft telegrafisch Manuel Quezon, den eersten president van het nieuwe gemeene best gelukgewenscht. Wetsontwerp togen te snelle uitbreiding der meehanisaUe In de sigarenindustrie Is g<*eed- gekoanen. K Nederlandsche autodief to Antwerpen «zag* Na de pauze werden de protocollen van het gerecht te Paderborn over het verhoor van de mede-beklaagde, Auguste Klein, voorgelezen. Daaruit bleek, dat deze uit het gedrag van Dr. Legge in de ieenlngskwestie den Indruk had gekregen, dat er iets niet in orde was. Toen douane-ambtenaren een huiszoeking bü Dr. Legge te Paderborn verrichtten, geloofde zü. dat ook hu bü de kwestie betrokken was. Zü wilde hem voor verdere onaangenaamheden sparen en vernietigde daarom de boeken, waar in de zaken met de Unlversumbank waren op- geteekend. Ook een brief, dien zU bezwarend achtte, werd ongeopend verbrand. Conservatieven. Oppositie-Llberalein (Samuel)- Oppositie Labour (tacl. Onafhankelijke Labeur). Nationaal-Labour (Mac Donald). Nationale Liberalen (Simon). Onafhankelijke Liberalen (Lloyd George). Onafhankelijke (tot geen enkele partij). Het openbaar ministerie stelde zich op het tegenovergestelde standpunt en was van mee- ning, dat op bet oogenblik van de Indiening der aanklacht een deel der effecten „op voor schot” gekocht waren, dvr dat zij tegen een lateren termijn zouden wordengeleverd. LONDEN, 14 Nov. (A. N. P.) De bombar dementsvliegtuigen 'van de Royal Air Force, die hebben deelgenomen aan de opsporlngs- poglngen voor de vliegers Kingsford Smith en Pethybridge, zün naar Singapore teruggekeerd en verwacht wordt, dat de beide vllegbooten, 4tie nog aan het zoeken zUn, morgen zullen terugkeeren. Het onderzoek wordt dan nog slechts voortgezet door een Australisch ver keersvliegtuig. De Fransche Bank beeft hm disconto van 3 tot 4 pet. verhoogd. In een Schermutseling met de politie hedenochtend zUn 21 studenten gewond. De universiteit is officieel gesloten tot 33 November. Het openbaar ministerie wraakte den ge tuige, omdat het hem niet objectief achtte, doch de rechtbank meende, dat voor deze verdenking geen grond bestond en be- eedigde den getuige. Het was de recht bank intusschen niet duidelijk, op grond van welke opdracht mr. Vorstman naar Berhjn was gekomen. HUzelf verklaarde, als katholiek uit zuiver idealistische motie ven te hebben gehandeld. HU verklaarde, dat Dr. Hofius hem bü een bezoek te Paderborn heeft gevraagd, of hU belang had bü de aflossing der Nederlandsche leening van het bisdom Meissen. HU beeft daarop bevestigend geantwoord, maar er te vens op gewezen, dat het opkoopen der obli gaties met exportbonds te onvoordeellg was en dat een andere legale wijze nog niet in aanmerking kwam. Hofius heeft toen gezegd, dat er wel een legale manier was. dien men legaal te werk zou gaan. Door in zamelingen heeft het bisdom toen allereerst 40.000 RM opgebracht, die Dr. Legge naar Hofius opzond. Later Is daar een bedrag van 100.000 RM uit een te Paderborn geplaatste leening bUgekomen. Tenslotte stelde de verdediging voor, een bankdeskundige te doen hooAn"ln de verdere behandeling. De behandeling werd daarna ver daagd tot Zaterdagmorgen. Bü zijn verhoor verklaarde de Bisschop. dat bü niets wist van de détails der economische omstandigheden van zün bisdom. Dit wasem aangelegenheid, die den Vlcaris-generaal aan ging. Voorzitter: Naar verluidt moet zich den flnancieelen nood van Uw bisdom zeer ter har te hebben genomen. Wanneer beeft U zich op de hoogte laten stellen over de leening in Nederland en door wien? De Bisschon: Door den Vlcaris-generaal Voorzitter: Hoe hoog was het bedrag der leening. De Bisschop: Dat weet ik niet. Voorzitter: Meent U te kunnen aantoonen, dat wü souden gelooven, dat U dit niet wist. De Bisschop: Münheer de president, ik kan het niet anders zeggen. Voorzitter: Wat zou U dan wel weten? Is U bekend, dat de leening vlugger zou woraen gedelgd? De Bisschop: Wü hebben herhaaldelük ge probeerd. iets van de Nederlandsche leening at te krügen. Wü wilden in Nederland ob'igatles afkoopen met geld, dat ons ter beschikking was gesteld. Voor zoover mü bekend is, heboen onderhandelingen met het deviezenbureau in Dresden plaats gehad. Wü mochten obligaties koopen. Voorzitter: Welke rol heeft Uw broeder ge speeld? De Bisschop: Mün broeder heeft mü medege deeld. dat men de leening langs legaten weg kon delgen. In Holland was een kerkelük in stituut. hetwelk de laag stagende leenlngen kon opkoopen, om aldus ons arm bisdom ie hel pen. Dit instituut werkte samen met de Mün- stersche bank. Ik heb er nooit aan gedacht, dat het geld over de grenzen zou gaan. Voorzitter: Wanneer hoorde U den naam van Dr. Hofius? De Bisschop; Voor ’t eerst tüdens de devie zenprocessen. Voorzitter: Hoeveel is in Duitschland vast- gezet en voor hoeveel zün er obligaties ge kocht De Bisschop: Wü hadden 100.000 M. gekre gen van den „Schutzengelverein” in Pader born. Daarmede zou de bank werken. In het verdere verloop legde de Bisschop den nadruk er op, dat hü zich voor financieele dingen niet had geïnteresseerd. Dr. Legge zeide verder, dat hü soms arg waan jegens Hofius had gevoeld. Hofius heeft zün bedenkingen echter altüd uit den weg kunnen ruimen. Eens had Hofius hem mede gedeeld. dat hjj voor bet bisdom een guldens- rekening in Nederland had geopend. Dr. Legge was zeer verontwaardigd geweest over dit eigenmachtige en illegale optreden. Maar hü kon niets meer doen, want de zaak was reeds geregeld. Hü hield dit alles voor zün broer verborgen, zoodat deze aan een legaal optre den bleef gelooven. Zoo liet Dr. Legge de zaak op zün beloop en er werden steeds meer obli gaties opgekocht. I Uit Asmara wordt gemeld, dat de suiverings- Lacue in de omgeving V«n Makalle niet van yeei betcekenls schijnt te rijn en alleen tan doel heeft de verspreide vüandelüke afdeellngen. welke hinderlagen hebben betrokken naar het Zuiden te oi ven. Deze actie is evenwel nooczakelük om oen opmarsch ongehinderd te kunnen voortzetten Ir Ethiopische kringen wordt het feit, dat in het 44ste legerberlcht alleen sprake is van bet Tlgie-front, een bevestiging geacht van de reeds gcii.elóe Abesslnlsche successen in Ogaden. Eer. bericht uit Harrar deelt mede, dat Euro- peesche kringen en Abesslnlsche autoriteiten getroffen zün door het Italiaansche radio bericht. dat de Italianen, na het misbruik dat van het Roode-Kruisteeken is gemaakt, zich bet recht voorbehouden Harrar zoo noodlg te bombardeer en. Men wüst er hier op, dat het Roode Kruis slechts voorkomt op de Fransche en Zweedsche ziekenhuizen, op de leprozerieën en op bet paleis van den hertog van Harrar. dat definitief tertemd is voor het Egyptische Roode Kruis. De Oppositle-Labour won veertig zetels. De Conservatieven wonnen drie zetels. De Con servatieven verloren 31 zetels. De OpposiUe- Labbnr verloor drie zetels. De winst van de oppositie-partijen bedraagt veertig setete, de winst van de rageerlngik partjjen bedraagt zes aetels. In de Juridische faculteit van de universiteit van Parüs hebben Donderdagochtend luidruch tige demonstraties plaats gehad tegen professor Jete, die Abessinië vertegenwoordigde te Genève. De Italiaansche studenten maakten hem on- mogrlük zün college over openbaar recht te nouden; met trommen, ketels en andet la waal- materiaal werd hem het spreken onmogelük gemankt. Tenslotte werd de zaal ontruimd en zetten de studenten de demonstratie bulten voort. De politie greep daarop in om ongeregeldheden Soppa, zette uiteen, hoe de financleele toestand van het bisdom steeds slechter werd, zoodat weldra niet meer aan het terugkoopen van obligaties kon worden gedacht. De autoriteiten wilden daartoe tenalotte ook geen toestemming meer geven en verwezen het bisdom naar het middel der exportbonds. Aan deze gedachte verklaarde de vicaris tot bet laatste te hebben vastgehouden. Door den se cretaris van een bevriende katholieke vereenl- ging te Paderborn werd hem medegedeeld, dat alleen Hofius kon helpen. Hofius zou een soort wonderman zün, die alles tot stand bracht zonder de wetten te overtreden. In den persoonlüken omgang maakte hü overigens band met het filet. Dit artikel, dat, zooals men zich herinnert, een bespreking was van een Engelsch boek, werd o.m. door „United Press" voorgesteld als mln of meer door den Paus geïnspireerd. De redactie van het Jezuleten-tüdachrlft verklaart nu, dat In de bespreking, In het vorig nummer verschenen, slechts de persoo.ilüke me^nln; en beschouwing van den schrlivet mag worden gezocht. De beweringen van sommige journalisten, aldus de „Civiltk Catholica”, die de genoem de bespreking voorstellen als de offlcieele en officieuze uiting van een Pauselüke gedachte, zün dan ook volkomen gefantaseerd. MADRID, 14 Nov. (Reuter.) ..El Debate" meldt uit Parüs, dat tusschen Frankrijk en Spanje gisteravond overeenstemming ia be reikt inzake de Tanger-kwestie. Spanje zal voor de komende 13-jarige periode den be stuurder van de Tanger-zóne alsmede een on derdirecteur bü het douanewezen aanstellen. Ook de religieuze jurisdictie in de interna tionale zóne zal onder Spanje komen. Voorts zou er sprake van zün, dat Spanje nog een setel meer In de wetgevende vergadering krijgt. LONDEN, 14 November (Reuter) De 25- Jarige Nieuw Zeelandscbe pilote Jean Batten, die Woensdagochtend te 530 uur uit Thlès bü Dakar in West-Afrika startte voor een solo vlucht over de Zuidelüke route van den At- lantischen Oceaan, is te 2.45 uur Oosteltjken standaardtüd of 14 uur en 18 minuten na haar vertrek uit Dakar te Port Natal in Bra zilië gelahd. Het record van den Spanjaard Combo voor een solovlucht over de Zuidelüke route van den Atlantischen Oceaan heeft zü met 3 uur en een kwartier verbeterd. Jean Batten zet hedenmorgen haar tocht voort naar Rio de Janeiro. ICH 1 riAULAHO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1