Als vrouwen wilden De positie de gemeenten van De Rijksmiddelen I BEREKENING GEMEENTE- LOONEN f 1 GLOEDVOLLE REDE VAN MINISTER DE WILDE TEWERKSTELLING VAN VREEMDELINGEN Restaurant DORRIUS LEEKEPREEKEN Na vaal moeite overmeesterd I van aangereden TWEEDE KAMER Gaan machtswellust Binnenlandsche Zaken goedgekeurd Da salarissen Goad a gevolgen ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 ."fljm i Twee fietsers door auto Da Twaada Kamer over da voorge- at aide heffing van een vergoe ding voor vergunning OPLEIDING TOT VERKEERS VLIEGER WITBOEK INZAKE SANCTIES VERSCHENEN In October f 2,77 millioen minder dan de raming, doch f 139.000 meer dan in Oct. 1934 Straatsteenen naar auto’s geworpen In géén geval hooger dan de Ryksloonen Versterking van onze weermacht Een fonds van vijftig millioen gulden N.S.B.-PENETRATIE IN DE AVRO? In Den Haag geheel „arsenaal** ontdekt Wagen over de kop, één fietser ernstig gewond Autodiefstallen opge- helderd Werklooze bedreigt politie-agent De gemeentelijke autonomie is niet bestaanbaar zonder finan cieels zelfstandigheid Negen Papoea’s gedood NIEUWE THESAURIER. GENERAAL Afschuwelijke rooftocht inlanders Waarschuwing van den heer Vogt Spoorwegpensioenen 1 van LIBRA wat dit Intusschen zou er algemeen prijs op worden gesteld, indien de regeering mededeellng zou kunnen doen van haar voornemens met betrek king tot de hoogte der te heffen bedragen. En kele van deze leden zouden deze bedragen zoo hoog opgevoerd willen zien, dat zy prohibitief zouden gaan werken. geruimd, zoodat ongelukken voorkomen. Luchtopname van Cairo met de historische citadel, waar de Wafdisten onlusten tegen de regeering hebben verwekt, omdat deze te Engelsch gezind zou zijn De begroeting van Binnenlandsche Zaken la vervolgens zonder hoofddUke stemming goedgekeurd. gdfi ruzie met plotseling vaS^ zwemmen!” Mei DEN HAAG, 15 Nov. 1935. Minister DE WILDE heeft dan vandaag met den onstuimigen woordenvloed, die zijn speeches, als hl) In gloed raakt, ty peert, zijn beleid ten opzichte van de ge meenten verdedigd. En hij ontstak daarbij tenslotte zóó in geestdrift voor wat hij als waker over de gezondheid der gemeente lijke financiën presteert, dat de Kamer zich kostelijk amuseerde. Toen hy eindelijk na anderhalf uur spreken weer zitten ging, floepte onder hilariteit bet licht aan. dat is, In verband met een gemelde arrestatie te Antwerpen vernemen wij nader: ft N. Z. Voorburgwal b. b. Spul, Amsterdam. SLATS DU JOUR SN -* LA CARTI Tenslotte wijst Minister de Wilde er uit drukkelijk op, dat de op vorenomaehreven wijze berekende loonen echter niet zullen mogen uitgaan boven de loonen, welke door de rjjkswerklieden van overeenkom stige categorieën ter plaatse worden geno ten. Een 22-jarig werkloos kolendrager vervoegde zich Vrijdagmorgen aan t politiebureau aan de Kattenburgergracht te Amsterdam en deelde mede, dat hij in aanmerking wenschte te komen voor steun. Hem werd medegedeeld dat hij zich hiervoor in verbinding diene te stellen met Maat- schappeiyken Steun, hetgen de man de opmer king ontlokte, dat hjj daarmede geen genoe gen nam en dat hij den eersten den besten, dien hy op straat tegen zou komen, zou „la ten zwemmen”. Eet Witboek betreffende de behandeling van het geschil tusschen Italië en Abessinië te Ge- nè' c is thans verschenen. Het geeft een over zicht van de Volkenbondsactie, die leidde tot de toepassing van financieele en economische sancties, alsmede van Nederlands houding en gedragslijn, zoowel te Genève als ten aanzien van de uitvoering der sanctiemaatregelen. Uit den aard der zaak geeft het Witboek, in een vijftal hoofdstukken onderverdeeld geer, nieuws. By K. B. is met Ingang van 1 Jan. 1936 be noemd tot thesaurier-generaal bij het depar tement van Financiën mr. L. A. Ries, als op volger van mr. dr. A. van Doominck. Een juist passeerende dokter uit Wassenaar legde het eerste verband, waarna het slacht offer in emstlgen toestand naar een ziekenhuis te Utrecht werd vervoerd. De dader werd door omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij is heden op me disch advies naar de stichting Endegeest over gebracht. Donderdag evenwel is de blijkbaar zwakzin nige G., die een zlekelljken haat tegen het snel verkeer scheen te hebben, er toe overgegaan passeerende auto’s met straatsteenen te bom ba: deeren. Eenige wagens werden daardoor be schadigd. Een door een ruit van een passeerenden per sonenauto geworpen klinker trof wonder boven wonc.er geen der vier inzittende dames. Op den avond van 20 Augustus jX werd te Bloemendaal ten nadeele van mevr. L.. een voor de garage staande, zoo goed als nieuwe 8-cy- Under Bulck-auto ontvreemd. Dat zyn optreden reeds goede gevolgen ge had heeft voor de gemeenten, toonde de Mi nister met cijfers, die overtuigend genoemd mogen worden, aan. In 1933 waren er 770 ge meenten, die haar gewone uitgaven niet uit de gewone middelen konden dekken. In 1933 zakte dit aantal tot 579 en in 1934 tot 473. En worden geacht. Zelfs leidt die methode wel eens tot een verhooglng van salaris. cjnmlddellljk is een uitgebreid onderzoek In- pesteld, doch dat heeft aanvankelijk niet tot succes geleid. De Bloemendaalsche politie kwam ten slotte tot de overtuiging, dat de auto, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, de grens moest zijn ge passeerd. In sommige gemeenten zijn die maatregelen, vooral tengevolge van den onwil der 8DAP, om op salarissen te bezuinigen, van het ge meentelijk beetuur zelf niet te verwachten. Welnu, dan heeft ieder Minister, die, zooals de heer de Wilde, het goed der gemeentelijke autonomie voor de toekomst redden wil, den plicht tot ingrijpen. Niet in iedere gemeente is het besef van de bezuinlglngsnoodzaak nu eenmaal zoo levendig als het was in Amsterdam, waar een college dat dan nog van „afbraak" beschuldigd werd! bezuinigd heeft op een wijze, die de financieele zelfstandigheid van de hoofdstad redde. Opnieuw wijdde de Minister daaraan een woord van hulde. BV beschikking van den minister van Water staat Is aan den heer W. O. J. Versteegh, rererve-kapiteln-vlleger bij de Luchtvaartafdee- Itng, op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Rljks- ouieiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen, met betuiging van dank voor de als lid dier Commissie bewezen diensten en is de heer H. van Weerden Poelman, kaplteln-vlleger by die af-.eeling tot lid der Commissie benoemd. Aangezien de werkman in overheidsdienst, wegens het pensioenpremle-verhaal 10 pct. van het loon niet ontvangt, acht de Minister het billijk, dat met dezen factor in zooverre reke ning wordt gehouden, dat het hiervoor be doelde gemiddelde loonctffer van den volledigen vakman In particulieren dienst eerst met 5 pet. wordt verhoogd, om alsdan dienst te doen als het gemiddelde van de loonschaal voor den volledigen vakman in gemeentedienst. De ..Radio-Bode” van de A.V.R.O. bevestigt (hens het bericht, dat de N.8.B. candidaten gesteld heeft voor de gewestelijke bestuurs functies var. deze omroepvereeniglng. De heer W. Vogt waarschuwt hiertegen In een uitvoe rig artikel, waarin hij om. schrijft, dat de A.V. R.G. politiek neutraal is en-dat het wakker roe pen In haar van politieke tegenstellingen funest moet werken. Ook vestigt hjj er nog de aandacht op, dat zyn uitspraak zich tegen geen enkel staat kundig streven, ook niet tegen dat van de NB. B.. keert. Minister VAN LIDTH DE JEUDE had t by de verdediging niet moeliyk. Want de afge vaardigden, die het woord voerden wan ka tholieke zijde verklaarde de heer HERMANS zich met het voorstel accoord zagen de re de lykheld van de voorgestelde verlaging in. De Minister heeft een amendement van den anti-revolutlonnalr Ameilink, om de pensioenen van f 500 of minder niet en geen enkel pen sioen tot minder dan f 500 te korten, overge nomen. Over een amendement van den soclaal-de- mocraat van Braambeek, om de korting te beperken tot 10 procent, wordt Dinsdag as. gestemd. Dan valt ook de beslissing over bet ontwerp zelf. Vrijdagavond omstreeks tien uur wilden twee' wielryders ter hoogte van de Hartveldschebrug te Diemen den weg oversteken, toen een autc, die uit de richting Diemen de Weesperzyde wilde inslaan, hen aanreed. Een der wielryders werd levensgevaarlijk gewond, de ander kwam er nog vry goed af. Belden zyn naar Amster dam vervoerd. De autobestuurder, die nog trachtte de fiet sers te ontwyken. haalde naar links uit. waar door hy tegen een verkeerspaaltje terecht kwam. Hierdoor verloor hij de macht over zijn stuur, de auto slipte en kwam op zyn kant te liggen. De politie stelt een onderzoek In. De twee inzittenden van den auto kwamen met den schrik vry. Hiertegen werd aangevoerd, dat het heffen van een vergoeding niet het juiste middel kan zyn om het verrichten van arbeid door vreem- dellngefT' tegen te gaan. Ook onder deze leden waren evenwel verschetdenen van meenlng. dat vergunningen in minder ruime mate verleend behooren te worden dan tot nu toe het geval is. In Zeeuwsch-Vlaanderen Worden h.l. te veel verguniflngen verleend. Verscheidene leden wezen er op, dat deze wet er toe zal leiden dat thans in loondienst werkzame buitenlanders, nog eerder dan thans reeds het geval is. zich sullen vestigen als zelf standige ondernemers waardoor zou worden verydeld, dat het doel der wet van 16 Mei 1934 nJ. het reserveeren van arbeid voor Neder landers bereikt wordt. Naar de Standaard verneemt, zal het fonda waaruit de. naar het woord van Minister Oud urgente, voorzieningen van onze Nederland- sche weermacht gefinancierd zullen worden. In totaal circa 50 millioen gulden bedragen. De versterking van de afweerkracht van ons leger zal voornameiyk door drieërlei maatregel bevorderd worden, n.l. door uitbreiding van de artillerie, vermeerdering van de luchtafweer middelen en versterking en uitbreiding van onze luchtvloot. Naar aanleiding van het rondschryven van den Minister van Binnenlandsche Za ken d.d. 4 September jX, hebben verschil lende gemeentebesturen den Minister ge vraagd, op welke wyze de in genoemd schry- ven en in het rapport der Commissie- Schouten bedoelde aanpassing van de Ico nen der gemeentewerklieden aan het plaat- seiyk loonpeil dient plaats te vinden, in verband waarmede de Minister besloot, hieromtrent eenige nadere rlchtiynen te verstrekken. Voorzitter Ruys de Beerenbrouck oordeelde biykbaar, dat de Minister in het halfdonker en voor de vuist een prettiger trant van spre ien had dan toen hy in den aanvang der ver gadering plechtigiyk zinnen voorlas van een groot vel papier. Op dat papier had de Minister dezelfde stel ling geschreven, waarop hy altyd zyn ingry- pen in de gemeentelyke sfeer gebaseerd heeft, de stelling nameiyk, dat de gemeentelyke autonomie niet bestaanbaar is zonder finan cieele zelfstandigheid. Die stelling moet na- Intusschen waren enkele in de buurt zynde agenten te hulp geschoten en dezen slaagden er in, den dolleman, zy het met veel moeite, te overmeesteren. Hy werd geboeid naar het bureau Kattenburg overgebracht, waar hy is opgesloten. Verschenen is het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wy ziging van de wet van 16 Mei 1934 tot rege ling van het verrichten van arbeid door vreem delingen. By het afdeelingsonderzoek verklaarden en kele leden tegen het voorstel tot heffing van een vergoeding van hen, die arbeid door een vreemdeling willen doen verrichten, bezwaar te hebben. Vele andere leden konden zich met de strek king van het wetsontwerp vereenigen. In de eerste plaats dient te worden nagegaan welke loonen aan de volledige vaklieden in de verschillende takken van bedryf, beschut of onbeschut, in eene gemeente worden uitbe taald, gerekend ougr den tyd, dat die vaklieden werken. Met de loonen volgens de eventueele geldende landeiyke collectieve contracten be hoeft dus zegt de Minister geen reke ning te worden gehouden, voor zoover deze niet worden uitbetaald. De aldus verkregen loonbedragen vermenig vuldigt men met de aantallen van de arbei ders, die de verschillende loonen ontvangen. De som dezer producten wordt gedeeld door het totaal aantal der werklieden, wier loonbe dragen zyn verzameld. Het verkregen quotiënt stelt het gemiddelde looncyfer van den volle digen vakman in de gemeente voor. 'Het is den Minister gebleken, dat de loonen der niet-volledlge vaklieden buiten beschou wing gelaten kunnen, worden, daar deze zeer ongeiykmatlg zyn en een zuiver beeld van het plaatseiyk loonpeil vertroebelen. Met een volgenden wagen liep het echter minder goed af. Een met kracht tegen de voorruit geworpen steen verbryzelde niet alleen de ruit, maar trof de naast den be stuurder gezeten mejuffrouw J. O. uit Reeuwyk zoodanig tegen het hoofd, dat zy zwaar gewond, bewusteloos tegen den be stuurder aanviel, waardoor deze het stuur verloor en alleen door krachtig remmen ten botsing met een boom laon voorkomen. hebben in opgebracht Het laatste deel van den middag heeft de Kamer besteed aan het ontwerp, dat verla ging van de Spoorwegpensioenen mogelyk maakt. Het motief tot dezen maatregel kon men vry algemeen aanvaarden. By de afdeellng .Armwezen waarvoor nog verschillende afgevaardigden, onder wie wan katholieken kant de heer van der Bilt, zeer kort het woord voerden, heeft Minister de Wilde meegedeeld, dat een wyziging van de Geldschieterswet met het oog op de zooge naamde spaarzegelkassen, zeer binnenkort te verwachten is en dat hy zal overwegen een speciale regeling voor ondersteuning van arm lastige schippers. Uit de aldus verkregen loonschaal voor den volledigen vakman (loongroep 4) kunnen de loonschalen der overige gemeentewerklieden, te onderscheiden, naar beneden in halfvaklleden (loongroep 3), routine-arbeldera (loongroep 3) en ongeschoolden (loongroep 1) afgeleid wor den. door telkens een verschil te nemen van 3 cent per uurloon of f 1.44 per weekloon by een 48-urige werkweek, terwyi de byzondere vaklieden en voorlieden, indien aanwezig, naar omstandigheden iets hooger bezoldigd kunnen worden dan de volledige vaklieden. tuuriyk iedereen onderschrijvenEn dan komt de rest van de redeneering vanzelf. De ge meenten, die geldeiyken steun van het Ryk noodig hebben, moeten daarby de inmenging van het Ryk op den koop toe nemen en de ge meenten, die nog niet noodlydend zyn, doch het zouden worden, als niet aan ongemoti- deze er is sche of de wereldsche vrouw kan niet anders en zal niet anders dan slooperswerk verrichten. Eva was een heidin onder den boom van ken nis van goed en kwaad en heel het lot van haar nageslacht stortte ineen, verwoest door haartlaad van begeerlykheld. Wie herstelde weer het men- schelyk geslacht? Maria, de meest chrlsteiyke van aile vrouwen. Een bekend theoloog heeft gezegd: Eva of Maria: de vrouw staat voor dit dilemma; zy moet tusschen belden kiezen. Eu onze gezinnen hangen van deze keuze af. De Eva's van onzen tyd, belust om geiyk té worden aan de góden, ten minste gelijk aan de man nen, hebben geluisterd naar de demonen, ver momd als slangen, of liever verborgen achter het masker van moderne roman- en pamflet schrijvers. zy hebben onze gezinnen vergiftigd met de verboden vrucht; den appel van twee dracht, een doodeiyk voedsel. Hoe meer de vrouwen van heden en morgen Maria’s zullen zyn, dat wil zeggen, hoe meer zy door, met en In Christus zullen leven, hoe meer zy aan het groote werk van herstel en verlossing zullen bijdragen. Maria wordt dpor twee voor den, de mooiste van de menscheiyke taal, aan geduid: Moeder-maagd. Vroomheid, zuiverheid. hUWeiykstrouw, in één woord: een voortdurende zelfopoffering. Pla, pura, fidelis ziedaar het levensgeheim, het geheim der chrlsteiyke vrou wen. Beslist ontkend heeft Mlnlater De Wilde, dat hy by de toepassing van de artikelen 135 en 136 der Ambtenarenwet de bedoelingen der Kamer negeeren en zyn kracht in futiliteiten zoeken zou. Het gaat hier sulver en alleen om de vraag, wat in een salarisregeling als een ..exces” want dtedhte excessen wilde de Kamer wel doen wegnemen te beschouwen is. Ook hier profiteert de Regeering van de plaatseiyke bekendheid van haar adviseurs, de Gedeputeerde Staten. En haar ingrypen ten aanzien wan bepaalde salarissen geschiedt uitsluitend, als die salarissen* gezien in het algemeen verband van een groep gelijk te stellen gemeenten, niet vterantwoord kunnen Vatten wy onze vorige beschouwingen samen, dan komen wy tot deze conclusie: het gezin, ge sticht door de vrye daad van man en vrouw, vindt zyn bestemming vooral door haar toedoen. Haar geduldige trouw houdt het gezin In even wicht door alle schokken te vermijden of te ver zachten; haar verstandige ondergeschiktheid van teedere gezellin verzekert er den vrede, de rust en de orde; haar onafgebroken toewyding vermeerdert er het getal en de kwaliteit van de meest samenbindende factoren: de kinderen. Zij is In één wtx>rd het cement van het gezin. Heden zoowel als gisteren Plus heeft het ons her- haaldeiyk voorgehouden hebben dezelfde oor zaken dezelfde .gevolgen. „Opdat opnieuw bloeien en herleven in de christeiyke huweiyken de aan God gewyde vruchtbaarheid, de ongeschonden wet, de onschokbare vastheid, de heiligheid en de volheid van genade van het sacrament" zal noodig zyn de hulp van de twee echtgenooten, vast vereenlgd en één van ziel, zooals zy een van lichaam zyn. Maar voor de toekomstige ge zinnen is de wet over leven en dood in handen van de vrouw, zy zullen leven wanneer de vrouw, zich geheel aanpassend aan het leven van vandaag, toch weet te bewaren of te her overen de oude deugden; Indien zy in haar huls bewind weet te voeren volgens het bewonderens- waardige Canadeesche gezegde, niet door de ty rannic Van haar egoïsme of in een .splendid isolation” dat Is, akr zich hooghartig in zlch- zelf op te sluiten; maar door de eenige manier, die wkiarde heeft en die besloten ligt in lersche devies: ik regeer door te dienen. Eertyds werd van een der vrouwen van den grooten staatsman Willem van Oranje, wier leven als het onze goede en slechte dagen had, deze huweiykskarakteristlek gegeven: „Nooit ontbrak het hem by haar aan hulp ot opbeu ring en zy was in alles volmaakt zooals geen vrouw ter wereld, uitgezonderd de Vrouwe zonder zonden, die Christus den Hee^ droeg.” Is dat niet ten opzichte van den man het ideaal van de vrouw? Ten opzichte van de kin deren is het Ideaal niet de kameraad of de altyd afwezige maar de onvervangbare, de eeuwige moeder. Een ideaal, zeker, maar ook in het leven van vandaag nog te verwezeniyken Ook zou men kunnen zeggen: het leven van een vrouw la een kunstwerk, dat overal inspiratie en beheerschlng zoekt. Waar zulke vrouwen te vinden? Alleen in een overryke, christelyke samenleving. „Pla, pura, fidelis,” was het devies van Pont 4 Mousson en dit Is zoo uitnemend toepasselijk voor de vrou wen. Pla, vroom, op de eerste plaats. De helden leven” zong een dichter. En een moeder antwoordde: „welke rozen zyn, ge, ontroerender dan babies in bloei?” Deze rozen hebben doornen, zeker; vreugden worden duur betaald: maar niets grootsch wat niet tevens kostbaar Is. Er is geen waarachtig, vol en trlompheerend moe derschap mogelyk tegen lagen prys. Men moet hier als prijs inxetten: heel zyn hart, heel zyn leven, zooals onze moeders en grootmoeders gedaan hebben, die van meenlng waren daarmee geen slechten koop te doen. De vrouw, die huwt, verbindt zich om moeder te worden, d. w. z. tot de gave van geheel haar leven; want wie af dingt op de geesteiyke en llchameiyke vorming van zyn kinderen, die wordt door de Kerk veroordeeld, als iemand die hun het leven weigert. En niemand heeft het recht om zielen te smoren. men verzaken aan veel prettige „uitjes,” dancings, aan cocktails, aan flirts.... en oor sluiten voor allerlei aanlokkelijke heidsleuzen. Maar welke onnoemeiyke en on vervangbare vreugden komen daarvoor niet >n de plaats! „Plukt van nu af de rozen van het dlchteriyke dunkt raming, meer dan Deze loonschaal zal evenals die van alle overige gemeentewerklieden een ver schil tusschen minimum en maximum kun nen vertoonen van 12 cent per uurloon of f 5.76 per weekloon, zoodat het minimum 6 cent per uurloon beneden het vorenbe doelde gemiddelde en het maximum 6 cent per uurloon daarboven komt te liggen, voor wat betreft den volledigen vakman. Er kwam vast te staan, dat de Buick in Den Hatg was geweest. Vandaar voerde een spoor naar Antwerpen, dat tenslotte naar Parijs bleek door te loopen. In Parijs werd de nieuwe eige naar van den auto opgespoord. Doch de wagen zelf werd niet gevonden. Daarna trok de Bloe- r.iendaalsche politieman weer naar Antwerpen en inderdaad mocht het hem gelukken den ge stoten auto op te sporen. Doch nu moest de dief gevonden worden. Deze bleek alweer In Holland te zitten. Men kwam zyn verblyfplaats in Den Haag te weten en de Haagsche politie deed daar een inval, doch de vogel was gevlogen. Wel werd echter In de woning een juffrouw aangehouden, die er van verdacht werd dat zy van dezen diefstal iets af wist. Bovendien werd een groot aantal koffers in beslag genomen, waarvan de mhoud het reeds bestaande vermoeden, dat de man zich aan veelvuldige autodiefstallen had schuldig gemaakt, bevestigde. De inhoud be- stono nX uit een uitgebreid „arsenaal” van werktuigen, chemicaliën, stempels enz. enz., die moeten hebben gediend om herkenning van gestoten auto's te bemoetiyken. Tevens werd eer verzameling rybewyzen aangetroffen, als ook verschillende nummerbewyzen. Dezelfde Bloemendaalsche politieman vertrok nu weer naar het buitenland om te trachten der dief te pakken te krygen. Dit gelukte ten slotte toen wederom in Antwerpen. De man, een zekere O. O.-L., was daar aangekomen met een auto, welke eveneens in Nederland ont vreemd bleek te zyn. Zoowel de auto's als de man zelf bevinden zich nog in België, doch men hoopt dat ze spoedig naar Nederland over gebracht kunnen worden. VermoedeUJk zullen door deze opsporing nog verscheidene diefstallen van auto’s hier te lan de worden opgehelderd. het gezameniyk nadeelig saldo dezer gemeen ten slonk van 54.4 millioen in 1933 tot 43.7 millioen in 1933 en tot 36.1 millioen in 1934. Van dit laatste saldo mag dan eigenlyk nog worden afgetrokken een bedrag van 29 mil lioen, omdat deze gemeenten dit bedrag in 1934 voor haar werkloosheidsuitgaven minder ontvingen van het Ryk. De soclaal-democraat DDEES had geklaagd, dat de laatste wyziging van de wet op de financieele verhouding tusschen Ryk en Ge meenten zoo nadeelig voor de gemeenten ge weest was en dat ook de regeling van het Werkloosheldssubsidiefonds zoo ten haren on gunste gewerkt had. Laat ons daar niet meer over twisten, was de meenlng geweest van den vryzinnig-democraat KOOIMAN, maar uit gaan .van den toestand, zooals die nu eenmaal is. En Minister de Wijde sloot zich natuuriyk by dit standpunt aan. Ziedaar inderdaad het apostolaat der moe ders. En het geldt ook voor ons land, voor on ze katholieke vrouwen. Het moge waar zyn, dat by onze roomsche vrouwen de schrik voor een groot gezin nog niet in het bloed zit en dat wy hier goddank, nog verre zyn van Pransche zeden op dit punt; het valt helaas niet te ont kennen, dat ook in onze kringen de offervaar digheid, de oude heldenmoed by zeer velen is verdwenen, dat slapheid en weeldezucht tot berekening voert en dat het Godsvertrouwen af neemt. Maar naast het aantal is evenveel en meer waard de katholieke opvoeding van de kinderen, die wèl geboren worden en vergeiykenderwyze tn onze roomsche hu weiyken nog in ruime mate. Wanneer, geboren wordt en door het doopsel lid wordt der,aloude Moederkerk ook voor haar behou den bleef, dan kon van Nederland gezegd wor den. wat bovengenoemde pastoor van Frankryk zegt: binnen enkele geslachten was het heil van den waren godsdienst weer aar. een in meerderheid katholiek volk gegeven. Wanneer de vrouwen het wilden, indien haar opvoedkun dige handen de werkers vormden voor alle beiangryke dingen, die te doen zyn, dan zou tten het haar dochters en haar zonen en de families, door dezen gesticht zyn, die onze toe komst zouden herstellen. Maar dit moederwerk eischt dapperheid om het aan te pakken en zelfverloochening om het voort te zetten. Ja, met de moedertaak moet aan het vry- De man liep in hevige woede het bureau uit en, op de Kattenburgergracht gekomen, maak te hy ernst van zyn bedreiging. Hy klampte hier eep-^urveilleerenden politie-agent aan be- hem te maken en greep nem met de woorden: „Nou ga je Ps^lle macht trachtte de woes teling den agent o^ar de brugleuning in het water te dringen, zoódat de politieman de grootste moeite had onr. niet het slachtoffer te worden van 'smans woede y-kastoor Thellier van Poncheville schreef de r-' volgende ware woorden neer, welke in zyn bedoeling speciaal voor Frankryk gelden, maar die ook voor andere landen een kostbare les inhouden: „Wanneer de katholieke vrouwen het wilden,” schreef hy, „wanneer zy door eenvoudige trouw aan de heldhaftige wet ten van het leven met haar bekooriyke en on weerstaanbare troepen de plaatsen veroverden, die anderen rondom ontvolkte streken leeg laten, dan zouden wy in enkele generaties de redders van Frankryk zyn en zonder slag of stoot zouden wy er heer en meester worden onT er voort te zetten en te voltooien nieuwe werken van geestelyke en stoffeiyke liefdadig heid." MERAUKE, 15 November (ANETA). Ts Tanah Merah Is bericht binnengekomen dat leden van den Mendobo-stam negen Papoea's hebben vermoord. Deze lieden keerden van Tanah Meran, waar zy werkzaam waren geweest, naar hun haardsteden terug. Het doel van den overval was beroovlng van de Papoea’s van artike len, welke zy te Tanah Merah hadden ver diend. Daar thans in de Ninata-streek een mili taire actie gaande is, is op het oogenbllk geen patrouille beschikbaar om een nader onder- zoek in te stellen. De pensioenen, gebaseerd op loonen uit vroeger tyd, zyn in een wanverhouding ge komen tot de loonen, die op het oogenbllk worden genoten. De maatregel beteekent een besparing van 1.4 millioen voor de spoorwe gen. En tevens is, als deze maatregel aanvaard wordt, de moeliykheld opgelost, dat het Pen sioenfonds jaariyka f 500.000 mesr uit moet geven dan het aan inkomsten beurt. Reeds eenigen tyd werden door den 34-jarl- gen J. G. op den Ryksstraatweg tusschen Al- pher. aan den Ryn en Zwammerdam steenen en hout aangesleept om het verkeer te hinderen Door familie van G. en omwonenden konden steeds de verkeersobstakels tydlg worden op konden worden het zouden worden, als niet veerde royaliteit van haar besturen paal en perk werd gesteld, mogen In de Inmenging van Den Haag niets anders zien dan een dier bare zorg voor het behoud van haar autono mie op den duur. Oorzaken buiten de Regeering. aldus Minis ter de Wilde, hebben nu eenmaal óók de fi nanciën der gemeenten aangotaM. Ernstige maatregelen zyn noodig, wil dit niet tot een débacle leiden voor de gemeentelyke zelf standigheid. Dat door het beleid ten opzichte van de noodlijdende gemeenten de verantwoordeiyk- held van de besturen dier gemeenten zou worden ondermynd, ontkende de Minister. Trouwens, ook hier is het de. hoe dan ook, ingetreden financieele nood dier gemeenten en niet een soort van machtswellust van de Regeering, die de oorzaak dier speciale be moeiingen is. De Minister kwyt zich bovendien van deze taak In zeer nauwe en voortdurende «menwerking met de Gedeputeerde Staten der diverse provinciën. En dat in de begroo- tlngen der noodlijdende gemeenten door Ryks- accountants naar niet verantwoorde posten gespeurd wordt, die contröle moest men niet te zwaar opvatten, zy werkt hier en daar wel eens opvoedend. En de beslissing ligt tenslotte elders. meer van October De opbrengst maanden van f 305.024.800 minder dan de f I 1.718.012 Oct. 1934. De inkomsten ten bate van het verkeersfonds brachten in de maand October f 1.626.353 op. De Ryksmiddelen de maand October f 31.404.327, hetgeen f2.77 mil lioen minder is dan de raming, doch f 139.000 meer dan de opbrengst het vorig jaar. over de eerste tien dit jaar was of f26.766.866 doch over Jan.-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5