ONS BIzJkD van Heden treden de sancties werking De Bono gaat heen De zitting van den grooten Fascistischen Raad heden Bombardement van Antalo in V BERAADSLAGINGEN NOG Het nieuws van NIET BEËINDIGD DE VRIENDSCHAP VOOR GOED VERLOREN? De onlusten in Egypte HET PROCES TEGEN DEN BISSCHOP VAN MEISSEN DE BAROMETER DE GRIEKSCHE KONING IN ITALIË Aanval op munitie depot in Bulgarije JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 |LK MAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 7 ’- xa VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 40 1 </eze criaia Laatste stadium der actie aangebroken? 4 o o van wordt Wijziging Italiaansch opperbevel Overstroomingen in Zuid-Engeland In Ogaden langzame opmarsch DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verontwaardiging over de sancties ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Italianen zyn bereid elk offer te brengen voor de verovering van Abessinië (D. N. B.). teerde zijde et de Japan- sche bijzondere gezant, generaal- majoor Doihara, aan de Noord- Chineesche autoriteiten drie eischen van Japan beeft overhandigd. FA. JAN KUHNE - ALKMAAR Doihara, NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD aan M* Deze etechen «Un: le H.H. Wijdingen In bet Aartsbisdom. a een d. «- Twintig personen gearresteerd Nov. Stond op Maandag 19 ow vaai 748.4 van Noord- '■ren ra 5- De secretaris van de partij stelde daarop voor het volgende telegram aan de strijdende troe pen In Afrika te zenden: By Tinn jet trekken de Italianen de Takazze over 1) pen Overval op munitie-depot In Bulgarije: twintig personen gearresteerd. Om den gouden onafhankelUkheidsbeker. Het Nederlandsehe bondselftal wint met 4 1 van Rotterdam. I. V. C. B.-competitie: Overwinningen van R.K. N. A. C„ Heerenberg. Volendam en H. B. C. Gelijk spel van S. D. O. V. C. tegen Emoe. De twintigstpartij van den strijd om het we reldkampioenschap sebaken door Eawe gewon nen. Overwinning van Staats en van Vliet, reep, te Münster en te Bazel. België wint te Brussel den voestballi strijd tegen Zweden met 9—1. a n ir b- w LONDEN. 17 Nov. A.N.P. Op verschillende plaatsen In Zuld-Engeland hebben overstroo mingen plaats gehad. Men vreest, dat deze over stroomingen een grooten omvang zullen aan nemen In verband met den regenval. De opofferingsgezindheid der Italiaanache vrouwen in De studenten te Kairo zetten de staking even eens voort. De minister van onderwijs heeft de sluiting gelast van alle kunst- en ambachts scholen. alsmede van de studentenclub van de Te Florence ala gaat zyn zusters De Katholieke tabaksbewerkers achten looa.» verlaging niet mogel|Jk. Maarschalk Pietro Badogllo benoemd K Boe gen Commissaris voor Oost-Afrika. In politieke kringen wordt vooral gewezen op het naar Inhoud en taal gematigde karakter van de besluiten van den Grooten Fascistischen Raad. uit- te- te s- n. té Nieuw record van Sipkema op da 2M meter vrije slag. Het wetsontwerp strekkende om zelfstandige vestiging van buitenlanders te kunnen tegen gaan is in een vergevorderd stadium van voor bereiding. 3. t; a r. a aaa den vooravond van „sancties" De Groote Raad besluit op 1 December 94 provinciale commissies van moeders en weduwen van gevallenen In den wereld oorlog naar Rome bijeen te roepen om den weerstand systematisch te versterken, waar bij de vrouwen In de eerste plaats hun taak hebben te vervullen. Tijdens de zitting gaf de voorzitter opdracht, dat de Blsschop van Berlijn, Mgr. Dr. Graf von Preysing, zal gehoord worden. De Blsschop zal als deskundige hebben le antwoorden op de vraag In hoeverre een Blsschop zich heeft bezig te houden met het technisch bestuur van z|jn diocees. Dit verhoor zal In de zitting van Dins dagmorgen plaats hebben. By het voortgezet getuigenverhoor verklaar den verscheidene geestelijken, die met den Bls schop van Meissen hadden samengewerkt, dat de Blsschop steeds In de eerste plaats verzorger der zielen was. Zijn onbekendheid met aake- lüke aangelegenheden was dan ook algemeen bekend. Pastoor Bayer uit Leipzig deed nog mede- deelingen over een priesterconferentie. waarin de Blsschop van Meissen de gezamenlijke gees telijkheid van Leipzig er op gewesen bad. zich positief voor den Staat te verklaren en deasn ook uit Innerlijke overtuiging mede te berm Wat betreft de vervanging van generaal De Bono door maarschalk Badogllo en de plan nen. die nu In Oost-Afrika vermoedelijk nage streefd zullen worden, wordt hier het volgende vernomen. Het Is vermoedelijk Juist, dat alle acties aan het Itallaansche front thans zoo ver zijn gevor derd, dat men kan overgaan tot een actie vin samenwerking met hoop op succes. Italié’s ot r- logsplan Is thans In het stadium van een defi nitieve actie voor de verovering van Abesslnié gekomen. Dit blijkt uit de gestadige samentrek king van de troepen In Tlgre. Aoessa en Oga den. die gepaard gaat met een snel toenemende politieke actie onder de Abesslnische stammen. Naar aanleiding van den eersten etech kan worden opgemerkt, dat de terugtrekking der troepen reeds is begonnen. De Noord-Chlneesche autoriteiten, die Nan king om de invoering van een bepaalde con stitutie voor Noord-Chlna hadden verzocht, hebben ten antwoord gekregen, dat zij moeten afwachten, tot TSjang Kal Sjek. die naar Han- kou vertrokken te. gelegenheid heeft om zich met de zaak bezig te houden. FLORENCE. 17 Nov. (A.N.P.) Konlng George van Griekenland te aan de grens ont vangen door een Koninklijke Itallaansche mis sie en door een vertegenwoordiger van den mi nister van buitenladsche zaken Groote Fascistische Raad te Rome; groote ver- ontwaardiglng over de sancties. Antalo zou zijn gebombardeerd; de rivier Ta- karse b|J Tlmsjet o vergetrokken. In het laatste stadium der Itallaansche actie, dat snel kan aanbrekeu, zal het politieke werk op den voorgrond treden met het doel een vol komen vreedzame bezetting van deze provincies te verzekeren; Indien mogelijk zal zulks moeten geschieden met de toestemming van den Negus, naar wiens aftreden overigens gestreefd wordt. Hij zal dan worden opgevolgd door Ras Koeksa. die zal worden aangesteld tot heerscher over het centrale plateau onder toezicht van den Volkenbond en met sterken invloed van Ita.lë. Het slagen van een dergelijk plan hangt uiter aard af van wat er op het gebied der sancties zal plaats vinden. (Auteursrecht Momingpost-A. N. P.) SOFIA. 16 Nov. Reuter) In de Macedo nische stad Gorna-Djoemaja heeft Donderdag nacht een aantal gewapende personen getracht het wapen- en munitiedepot van het gamlaoen binnen te dringen. Er ontstond een handgemeen met de militai re politie, waarbij twee personen werden ge wond. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroeting van Justitie en bet Voorioopig Verslag over de be groeting van Landbouw en Vtascherij. In militaire kringen verwacht men, dat de benoeming van maarschalk Badogllo In de plaats van generaal De Bono een nieuw krach tig offensief der Itallaansche troepen aan het ROME, 17 Nov. (A.N.P.) De eerste zitting van den Grooten Fascistischen Raad heeft vannacht tot één uur ge duurd. De zitting zal Maandagavond te 19 uur worden hervat. „De Groote Raad van het Fascisme, die de zoogenaamde bijeengekomen is, beschouwt den datum van 18 November 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid in de wereld. De Raad noemt deze nog nooit te voren toegepaste sancties een voorwend sel om het Itallaansche volk economisch te verstikken en een Ijdele poging het te dee- moedigen en het te verhinderen zjjn idealen te verwerkelijken en zijn levensbehoeften te -ui .tl i nu. VeruC<URT*>- Reeds toen Badogllo zijn Inspectietocht aan het Noordelijk front maakte en voortdurend sindsdien, aldus seint de oorlogscorrespondent van het Dultsche Nieuwsbureau deden ge ruchten de ronde, die in deze richting wezen. Men verwacht hier algemeen, dat Badogllo, die zich ter plaatse een indruk heeft kunnen vor men van den toestand aan het front, een gun- stlgen invloed zal uitoefenen op de operaties, vooral aan het Noordelijk front. De bladen wijden zeer veel aandacht aan de belangrijke mutaties In Oost-Afrika. Zjj brengen hulde aan Generaal De Bono voor alles, wat hij In de Itallaansche koloniën heeft gepresteerd. Ook de nieuwe gouv.-gen. Badogllo, die als de beste strateeg van Italië geldt, heeft een groote kolonialp ervaring. Hij te reeds voor den oorlog officier In Oost-Afrika ge weest, terwijl hij na den oorlog werd be noemd tot ambassadeur In Brazilië in 1996 werd hl) chef van den Generalen Staf, doch In 1999 werd hU belast mat het bestuur van K. N. V. B.-competitie: D. W. 8. klopt H. F. C. P. E. C. speelt reIVA tegen Go Ahead en Juliana tegen B. V. V. ASMARA, 17 Nov. (A. N. P.) De officieer mededeellng. dat generaal de Bono als opperbe velhebber vervangen wordt door den chef van den generalen staf Badogllo, heeft hier geen groote verbazing gewekt. Hedenochtend hebben opnieuw op verschil lende plaatsen onlusten plaats gehad, voor namelijk-door studenten. In de wijk Bulac vielen de studenten de politie aan, deze schoot in de lucht als waar schuwing. waarop de aanvallen vluchtten. „Als tolk van de gevoelens van het Ita llaansche volk en trotsch op den rechtvaar digen strijd, biedt de Groote Fascistische Raad den maarschalk van Italië, Emillo de Bono en den strijdenden troepen van het fascistische Italië zijn kameraadschappelij- ken groet. De strijdende troepen vertegen woordigen bij de onderneming in Afrika onveranderd den ouden geest der revolutie en brengen met de bevrijdende wapenen de onsterfelijke beschaving van Rome." Maarschalk Pietro Badoglio be noemd tot Hoog en Commissaris van Ooat-Afrika Onmiddellijke terugtrekking der troe ven den gouverppur van Hopei, Schangtschen, uit het gebied Pelplng Tientsin Officieel wordt omtrent de zitting het volgen de medegedeeld: Federzoni. de voorzitter van den senaat, heeft mede namens de overige leden van den ministerraad een resolutie voor gelegen van den volgenden Inhoud: Een officieel communiqué vermeldtToen de politie vanmorgen aan de studenten bevel gaf zich te verspreiden, wierpen dezen naar de politie met steenen Zes agenten werden gewond. De politie schoot de betoogers in de beenen en twee studenten werden hierdoor ge wond. waarvan een later te overleden. gouverppur uit het gebied ROME, 16 Nov. (Reuter). Maarschalk Pietro Badogllo te benoemd tot Hoogen Com missaris voor Oost-Afrika. Generaal Grtasonl, de bevelhebber van de Romeinsche divisie Is benoemd tot viee- gouverneur van Erythrea. sluiten van den Grooten Fascistischen Raad, die de volledige Instemming vinden van alle kringen. Overal en met niet te miskennen trots wordt de meenlng naar voren gebracht, dat de dag van het In werking-tredlng der sancties een dag van schande en onrechtvaardigheid jegens Italië te en dat Italië den krachtigsten tegen stand moet bieden aan de overmachtige rijen van zijn vijanden, waarbij offers niet geschuwd mogen worden. Ook de koppen In de Zondags bladen leggen vooral op deze belde punten den nadnik, waarbij zü in het bijzonder er op wij zen, dat geheel Italië onvoorwaardeljjk ver trouwen in Mussolini en zijn werk heeft. Het proces tegen den Blsschop van Metsen werd Zaterdag in een slechte korte zitting voortgezet Dit zfjn sterke woorden en Ik schrijf ze niet dan na langdurige overdenking van de situa tie en de stemming hier In Rome neer. De Volkenbond speelt geen rol in de algemeene opinie der Italianen. De mogelijkheid van her nieuwde samenwerking en vriendschap, die tot aan den dag van morgen nog steeds leek te bestaan, wordt na den achttienden November zeer veel kleiner. Diplomatieke onderhandelin- gen zullen van dien dag af door de sancties nog extra bemoeilijkt worden. „De Groote Raad van het Fascisme, welke de samenvatting vormt van het eensluiden de gevoelen des volks, dat zooals uit de de monstratie van 2 October JJ. te gebleken verknocht is aan de zaak van bet fascisme, betuigt den Duce zjjn bijval, aangezien hij bet hoogste recht van de natie heeft werkelijk! door zich waardevolle ASMARA. 17 Nov. (ANP) Het Zondagmorgen vroeg uitgegeven legerberlcht van het Noorde lijk front deelt, volgens den oorlogscorrespon dent van het DNB mede, dat het corps- Maravlgna den opmarsch naar de Takazze heeft voortgezet en bezit heeft genomen van een belangrijke plaats bij Tlmsjet, waar de rivier kan worden gepasseerd. Kleine afdee- lingen Abessiniërs trokken, toen het vuur ge opend werd, over de rivier terug. Op een an der punt van de Takazze is het tot een vuur gevecht gekomen, waarbij het gelukte den aanvoerder van de Abesslnische voorhoede ge vangen te nemen. De verkenningsvluchten worden voortgezet tot het meer Asjangi. Antalo te gebombar deerd. De plaats schijnt thans volkomen door de Abessiniërs te zijn ontruimd. Van militaire zijde wordt gewezen bp de onmogelijkheid voor de Abesslnische strijdkrachten de Itallaansche troepen nog langer in den rug te verontrusten. De Abessiniërs pogen derhalve thans ten Zui den van de Takazze stand te houden. Van het Noordelijk front wordt gemeld, dat de Italianen ook In den afgeloopen nacht daar geen vorderingen hebben gemaakt. De Abes siniërs blijven door verrassende operaties de Italianen bjj hun manoeuvres verontrusten en brengen de verbindingswegen In gevaar. Aan het Zuidelijk front vordert de Itallaan sche opmarsch langs de rivier Fafan lang zaam. waarbij van tijd tot tijd zware gevech ten geleverd moeten worden met afzonderlijk opereerende afdeelingen. Uit Djlboeti wordt gemeld, dat een Itallaan sche aanval bjj Taboena afgeelagen te. De Italianen zouden daarbij groote verliezen heb ben geleden. HU arriveerde met den Itallaanschen konink lijken trein. Aan het station bevonden zich de Prlncessen Helena van Irene van Grieken land. de Franse he prinses Franqotee met prins Christophe benevens stedelijke autoriteiten. Een compagnie carablnierz bracht de eerbewijzen. De konlng begaf zich naar de Villa Sparta, waar hU tot Woensdag de gast zal zijn van zijn zusters. Tijdens zijn verbluf zal de konlng een bezoek brengen aan de graven van konlng Con- stantUn en koningin Sophie en koningin Olga. Er zullen regelingen worden getroffen voor het overbrengen van hun stoffelUk overschot naar Griekenland. BUREAUX i HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redectie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Voorioopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een open baar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen doelen van het IJselmeer. Ez-directenr en ez-commteoarte van Faleis voor Volksvlijt in verband met gepleegde mal versaties veroordeeld. Gealarmeerde troepen zetten direct de ge- Tenslotte trokken de aanvallers zich terug, heele stad af en verrichtten talrijke tyutezoe- klngen en arrestaties. In totaal zouden 20 personen gearresteerd zijn. Verdere bUsonderheden werden tot dus ver niet medegedeeld. De plegerz van den overval zouden gezocht moeten worden onder de aanhangers van de het vorlgj Jaar ontbonden Macedonische orga nisaties. ver in Afrika voor lijn zonen de noodzakelijke voor waarden en middelen te verschaffen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst. Alle Italianen zjjn derhalve vol vertrouwen bereid eik offer te brengen om dit nol km» Ie doel te bereiken.” De resolutie en het telegram werden belde aangenomen. Vervolgens liet de Duce uitvoerig rapport uitbrengen over den toestand in het land aan den vooravond van de toepassing der sancties. Zes leden van den Raad brachten ver slag uit. Hun rapporten werden ten slotte dooi den Duce samengevat, waarna de volgende re solutie werd aangenomen. De Itallaansche vrouwen hebben reeds ge- I toond bereid te zUn al het mogelUke bij te dra- i gen voor de nationale bezuiniging. Niet alleen hebben zU alle huishoudelUke uitgaven tot het uiterste beperkt, maar verscheidene vrouwen hebben zelfs haar juweelen en trouwringen ter beschikking gesteld van 's lands kas. Er is ze'fs een beweging ontstaan om den gouden trouw ring te doen vervangen door een ijzeren ring. - als een bewijs van de opofferingsgezindheid en vastbeslotenheid der Itallaansche vrouwen in deze crisis. Egypte, en welke de onlusten te Kairo; 9e. zich te verzetten tegen de verdere regee- rlng van Nessim Pasja; 3e. de Egyptische regeering verantwoordelijk te stellen voor het „dooden van onschuldlgen" Hij gelast verder, dat in ale gemeentehuizen in Italië een gedenksteen moet worden aan gebracht, opdat in de komende eeuwen de on rechtvaardigheid jegens Italië vastgelegd blijve, tegen het land, waaraan de cultuur van alle werelddeelen zooveel te danken heeft. De Raad biedt den staten, die hun toestem ming aan de sancties hebben geweigerd en al dus de zaak des vredes hebben gediend en zich gemaakt hebben tot den tolk van de volken, ■Dn sympathie. De Groote Raad van het Fascisme te er van overtuigd, dat de komende beproeving aan de wereld ml toonen, dat de Romeinsche kracht ook in het bezit te van het Itallaansche volk van het Jaar XIV der fastteche jaartelling." geering en bevolking bevestigd en zich gesproken voor hardnekklgen weerstand gen de sancties. Onder de aanwezigen In deze nachtzittlng bevonden zich generaal Balbo. Marconi. Gran- dl en tal van andere op den voorgrond tre dende en bekende Itallaansche figuren Omtrent het verloop van de besprekingen van den Raad Wordt nog bekend, dat nadat Mussolini een overzicht gegeven had van den toestand des lands, er discussies volgden, waaraan o m werd deelgenomen door den minister van financiën; gelijk reeds gemeld werd daarna een reso lutie aangenomen, waarin het land tot weer stand tegen de sancties wordt opgeroepen. ROME, 17 Nov. Maandag zullen de sancties in werking treden. Dat beteekent, dat vanaf 18 November de wegen van Ita lië en Engélsnd uiteen rallen gaan, in ieder geval voor zoo ver Italië betreft. Dit feit kan niet worden ontkend. Samenwerking en misschien zelfs vriendschap rallen wel licht kunnen werden hersteld, misschien selfs eerder dan wjj denken, maar vertrou wen en goede gezindheid s|jn voor deze generatie verloren en misschien selfs wel voor goed. De Groote Fascistische Raad heeft In zijn zitting van hedennacht, zooals kon worden verwacht, het besluit van de Itallaansche re- Voortdurend trekken langs de wegen van het Itallaansche Noor der front in Abes- sinië legerafdeelingen om de troepen van munitie en proviand te voorzien en moge lijke afsnijdingen van de hoofdbasis te voorkomen Vierduizend studenten hebben vanmiddag vergaderd en besloten de staking voort te zet ten. De studenten van verschillende landbouw kundige colleges In de provincie hebben ook hun studie gestaakt. De Groote Fascistische Raad prijst de voor beeldige rust en de stramme discipline, waar mede het Itallaansche volk bewijst, dat het zien ten volle bewust te van de historische beteeke- nis der tegenwoordige gebeurtenissen en roept bet volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen de sancties en alle moreele krachten van het land te mobilteeeren; hU roept het volk verder op, op 18 November ge durende 94 uur van alle woningen de vlag te laten wapperen. Reaolutie van de Wafd-party Japansche eischen 'aan Noord-Chlna. 3) Het sluiten van een militair verdrag ter onderdrukking van het communisme. 9) Aaneensluiting der drie provincies Hopei, Ttojahar en Sjantoeng onder een autonome regeering; ROME, 16 Nov. (Reuter). Gene raal De Bono is van het opperbevel ontheven. Hjj is tot maarschalk be noemd. Tot zijn opvolger is be noemd generaal Badoglio. BERLIJN, 16 Nov. (ANP) Heden is het proces tegen den Bisschop van Meissen in een korte - zitting voortgezet. De verdediging deed een uitgebreid bewjjs-aanbod. JEUGDLECTUUR Teken- en Prentenboeken Vulpenhouders - Vulpotloden GOED en GOEDKOOP. FNIDSEN, hoek St. Jacobstraat KAIRO, 16 Nov. (Reuter). In een vergade ring heeft de Wafd gisteravond een resolutie aangenomen om: le. te protesteeren bjj den Volkenbond en bij de bultenlandsshe mogendheden door middel van de legaties tegen de jongste ver klaring van Sir Samuel Hoare, welke niet overeenkomstig te met de normale rechten van oorsprong was van de Noordelijk front inluidt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1