he Handhaving gezag van Steun den landbouw aan RINGERS efet op chz najcisn,! ZADELHOFF DOETINCHEM Dobbelmann lefcfcer...inanT MAATREGELEN TEGEN MACHTSVORMING INSTEMMING MET HET CRISISBELEID MAAR ZOO 'J TEWERKSTELLING VAN VREEMDELINGEN VERSTERKING VAN DE LUCHTMACHT MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 niet zóó De „chantage”-zaak De teeltbeperking Plannen voor het oogstjaar 1936 VRIJGEZELLENBELASTING PRO JUVENTUTE REGEERING EN K.H.L. Inbeslagneming van persen lf LANDBOUWCRISISFONDS ONZE TUINBOUWEXPORT Sensatiezucht Eenige vooruitgang te bespeuren Ongewenschte toestanden M argarineprod actie Malversaties bij Paleis voor Volksvlijt Kolonisatieplannen in Suriname Openbaar lichaam voor IJselmeer Dreigend conflict in de sigarenindustrie Wetsontwerp betreffende zelfstan dige vestiging in vergevorderd stadium van voorbereiding Minister De Wilde waarschuwt de gemeentebesturen Beschikbaarstelling van levens- middeler^tegen lag er en prys voor de werkloozen bepleit een nieuwe bonbon van De katholieke werknemers achten loonsverlaging niet mogelyk Indiening van begroeting binnen-z kort te verwachten n COMMISSARISBENOEMING BIJ „DE TIJD” Opdracht voor nieuwe gevechts vliegtuigen by de Fokker fabrieken Bond voor Groote Gezinnen blijft op invoering aandringen De meening van de Tweede Kamer over de voorgestelde instelling Minister van Schaik ontkent, dat zyn houding tegenover de N-S. B.-actie zwak is Ex-directeur en ex-commissaris veroordeeld Annie van Ees eerelid Export op kosten van den consument Geen regeling mogelyk voor de ontslagenen VOOR DE PIJP IBIS 3- Ml Ml r* .-tart Inko Verscheidene leden, die slch over de Indle- en vsn en van De Regeerlngsoommlasa rissen die thans s-rx. ivcjjcvi ni^ovmuuuööaiiöocii, uic vimi» practlsch alle bevoegdheid in handen hebben «I 19 dat zoo- Sommige Men achten het n*r< Juist, dat de Nederlandsche export, oju van beter en varkensvleeseh, in veer sterke mate op kosten van den consument hier te lande woedt gaande gehouden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over de Justitiebegrootlng voor 1836 wordt het volgende ontleend: Omtrent de zaak van den gewezen hoofd commissaris van politie te *s Oravenhage zijn inderdaad met niet te miskennen sen satiezucht en met veelal doorzichtige be doelingen door eenige persorganen geheei of ten deele onjuiste berichten verspreid. Door enkele persorganen is voorts gesug gereerd, dat in deze een streven aanwezig zou zijn geweest „de zaak in den doofpot te stoppen”. Niets is minder waar. Het behoeft geen betoog, dat onder deze om standigheden het geen aanbeveling verdient, te voldoen aan het In de propaganda-clrculaire tot de gemeentebesturen gerichte verzoek, aan de bedoelde kolonisatieplannen adhaesie te betui gen door storting van een bedrag van f 25. Aan mer een droog te leggen deelen van het IJselmeer wordt het volgende ontleend en ,er en 63 153 OS 39 44 22 35 T6 30 31 31 Toen de minister met de tegen den hoofd commissaris ingebrachte beschuldiging en de daarvoor aangevoerde gronden in kennis werd gesteld, was zijn onmiddellijke Indruk, dat bet hier een strafzaak betrof van zeer bijzonder gewicht. De integriteit van ons Staatsbestuur De vierde kamer der rechtbank te Amster dam heeft vonnis gewezen in de strafzaak te gen den ex-dlrecteur van bet Paleis voor Volks vlijt M. en den ex-commissaris van die Ven nootschap P.. die terecht stonden wegens ern stige malversaties. De rechtbank veroordeelde den ex-directeur tot 2H jaar gevangenisstraf. De ez-commissaris werd wegens medeplich- tigheio veroordeeld tot 1 jaar en 7 maanden. Oerequlreerd waa reap. 3 jaar en 2 jaar. m. 161 ►55 29 06 33 66 71 16 66 70 Algemeen was men van oordeel, dat steun aan den landbouw in den rulmsten sin van het woord nog steeds noodzakelUk is en ook in den eersten tijd zeker niet gemist kan worden. Het gevoerde crisisbeleld vond dan ook in hoofdtaak instemming. Naar wij vernemen heeft de begrootlng van het Landbouwcrisisfonds het Departement van Landbouw en Vlsschery verlaten en kan de in diening by de Staten-Generaal binnen korten tijd worden tegemoet gezien. n. S3 <2 M 10 16 74 13 16 Tot nu toe zijn 37.771 vergunningen verleend en op 1613 aanvragen Is afwijzend beschikt, ter wijl vóór de beslissing in 592 gevallen de aan vrage is ingetrokken. In 509 gevallen is ver lenging eetler verleende vergunning geweigerd. Voorts is in duizenden gevallen verlenging niet gevraagd. Ittf w/ Inderdaad verdient de voortvarendheid, waar mede zoowel door de Kon. Marechaussee als door de gemeente-polltie te Oss tegen de mis dadigheid in die gemeente wordt opgetreden, alle waardeeiing. Er schijnt geenerlei aanleiding aanwezig voor de gevangenen van „De Zeven Provinciën” een gunstige regeling ten aanzien van de executie hunner straf te treffen, welke van de geldende bepalingen zou afwijken. iar len >ke De 'de ilt- m- Ook tegen de wijze waarop in het algemeen het personeel by de verschillende crisisdien sten wordt aangeeteid. hadden verscheidene leden ernstige beswaren. Voor de aanneming van personeel behoort zooveel mogelijk ge bruik te worden gemaakt van de organen der openbare arbeidsbemiddeling. In verband met de omstandigheid, dat door genoemde stichting aan de gemeente besturen een propaganda-clrculaire is toe gezonden, welke zoovele aperte onjuist heden bevat, dat de kwalificatie misleidend daarop zonder eenigen twijfel van toepas sing te achten is, verzoekt mijn ambtge noot van Koloniën mij, uwe bijzondere aan dacht te vestigen op bovenvermelde waar schuwing In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergade ring van Pro Juventute werd de bekende actrice Annie van Ees, die vooral als „Boefje” zooveel ning van dit ontwerp verheugden, betreurden echter, dat hiermede zoolang gewacht is. Een belangrijk deel van de taak, welke het nieuwe lichaam had behooren te volvoeren, is reeds verricht. Vele leden verklaarden, niet duidelijk te zien, welke begrenzing aan de taak van „de Wie- rlngermeer" is gesteld. Verscheidene leden wezen erop, dat het aan hangige ontwerp op eenige belangrijke punten afwykt van de ontwerpen van de commissie- Vlsserlng en den Zuiderzeeraad. welke afwij kingen h.l. geen verbeteringen zijn. Voorts be helst dit ontwerp een aantal bepalingen, welke volgens deze leden het nieuwe lichaam zullen beletten, uit te groeien tot een zelfstandig en autonoom orgaan. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat dit ontwerp omtrent de verhouding van de onderscheidene bestuursorganen, welke on- noodlg Ingewikkeld is, veel in het duister laat. der het Vlsschery Sommige leden spraken den wensch uit, dat bij onderhandellngen met het buitenland ver tegenwoordigers van land- en tuinbouworga nisaties in de Nederlandsche delegaties sullen worden opgenomen. Gedacht wordt aan een vergoeding, door de werkgevers te betalen, van ƒ2 voor oen vergunning en van I voor elke verlenging daarvan Eenige leden drongen aan op het sluiten van een overeenkomst met Rusland ter bevordering van den harlngafzet. De nood in de soetwatervisscherlj is hoog gestegen en een steunregeling werd door ver scheidene leden dringend noodlg geacht. Ge vraagd werd een matig Invoerrecht op zalm te heffen. Verscheidene leden drongen in het bijzonder aan op maatregelen ten behoeve van de vis- scherjj op de groote rivieren, die vrijwel geheel .Deze waarschuwing was een gevolg van ver schillende by de regeering ingekomen berichten, volgens welke de Stichting Nieuw Holland (van Marselis Hartslnck ca.) voortging met bet maken van propaganda op groote schaal voor deelneming aan een In het begin van 1936 te ondernemen kolonisatie, niettegenstaande den haar door het Hoofd der Vile afdeeling van het Departement van Koloniën en later nog eens door den met verlof hier te lande ver- toevenden gouverneur van Suriname verstrek ten en door haar als juist erkenden raad, geen verder gevolg aan haar plannen te geven voor en aleer een ter plaatse ingesteld grondig on derzoek zou hebben aangetoond, dat de uit voerbaarheid ervan niet uitgesloten te achten was. De meenlng, dat het uniformverbod door de rechteriyke macht partydlg, n.l. meer tegen de moderne en revolutlonnalre arbeidsbeweging dan tegen de natlonaal-soclalisUsche en fascis tische stroomlngen zou worden toegepast, mist goeden grond. Van verschillende zyden verklaarde men, niet aan den Indruk te kunnen ontkomen, dat er op de crisisbureaux toestanden heerschen, welke niet door den beugel kunnen en welke aan de uitvoering der crisismaatregelen niet ten goede komen. Het Departement van Defensie heeft het voornemen, bij de Ned. VUegtulgenfabriek een aantal twee-motorige meerpersoons vliegtuigen te doen bouwen, ter versterking van de militaire luchtmacht. Een contract daartoe Is reeds aan den minister van Defensie aL ter teekening voorgelegd. zouden dan hun taak moeten vinden in het toezicht op het nemen der besluiten en op de uitvoering daarvan, benevens in het toetsen van de maatregelen aan het algemeen belang. Andere leden verklaarden voor dit denk beeld niet te gevoelen. Met klem drongen verscheidene leden er op aan, het gevolgde systeem radicaal te wijzigen. Het opstellen van de noodlge maatregelen en de uitvoering daarvan legge men in handen van een deskundig bestuurslichaam, (men zou het een crisislandbouwraad kunnen noemen), samengesteld uit de vertegenwoordigen dei verschillende landbouworganisaties. G U houdt natuurlijk ook van echte Qelderiche ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI Het afzonderlijke wetsontwerp, strekkende om zelfstandige vestiging van buitenlanden te kunnen tegengaan, is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Andere leden drongen er bü den Minister op aan, in het byzonder aandacht te besteden aan den uitvoer van tuinbouwproducten, spe ciaal naar Duitschland. Van verschillende zyden werd er wederom op aangedrongen, de kleine bedrijven by de beperkingsmaatregelen meer dan tot nu toe geschiedt te ontzien en deze bedryven naar verhouding beter te steunen. De aandacht van den Minister werd geves tigd op het feit, dat In vele gevallen, speciaal In het Zuiden des lands, landbouwers zich niet houden aan de arbeidsvoorwaarden die voor de landarbeiders door den Regeerlngs- arblter zijn vastgesteld Verscheidene leden informeerden naar de rinancleele positie van het Landbouwcrisis fonds. j- -- Verscheidene leden mesnden, dat de gang in verval ia geraakt. Het ligt In de bedoeling, ook voor het oogst jaar 1936 de beperking van de tarweteelt tot 1/3 van het bouwland te handhaven. De teelt van de andere akkerbouwgewassen, welke het vorige Jaar onbeperkt was, zal niet worden beperkt; alleen zal nader worden nagegaan, hoe de afzet van erwten verloopt, waarna eventueel een beperking hiervoor zal worden vastgesteld. Zaterdagmiddag werd in Unltas" te Nij megen een buitengewoon congres gehouden van den Nederlandschen RK Tabaksbewer- kersbond, ter bespreking van het dreigend conflict In de sigarenindustrie, in verband met een nieuwe loonsverlaging. Aan het slot van het congres, dat een be sloten karakter droeg, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De Nederlandsche RK. Tabaksbewerkers- bond, byeen te NUmegen in het gebouw „Unltas” op 16 November, besprekend de arbi trale uitspraak 1935 voor de sigarenindustrie, en de. In de conferentie van 8 November door de patroonsorganisaties gedane concessies, draagt het hoofdbestuur op, nog eerst, vóór een definitief besluit te nemen, zeer ernstig te trachten op een zoo kort mogeiyken termijn, liefst Maandag a.*„ een conferentie met da patroonsorganisaties te houden, om de patroons van de onmogelykheid van loonsverlaging te overtuigen en besluit In een zoo spoedig mo gelyk daarna te houden vervolg-congres een besluit te nemen.” Het congres was zeer druk bezocht. Onjuist is de meenlng van eenige leden, dat de inbeslagneming van de persen der Tribune onrechtmatig zou zijn geweest; tot in het hoog ste ressort is door den rechter beslist, dat in beslagneming van persen niet in strijd met de wet is. indien deze gediend hebben tot het be gaan van een strafbaar feit. Evenmin is juist, dat een strafvervolging tegen de Tribune nog immer niet is ingesteld, al heeft behandeling ter terechtzitting tot dusverre niet plaats ge had. tabak, zooali da gewone Hollandsehe pijp mat IBIS SHAG vooral z44r luchtig IBIS SHAG to goon dr pijptabak. Daarom moet gestopt worden. Neemt een plukje IBIS SHAG utt het pakje, haalt do tabak goed uit elkaar en stopt er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat do tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken on daardoor brandt de rook op do tong. Stopt dus Uw pijpje IBIS SHAG luchtig en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tebak rookt. IBIS SHAG Is geurig, smeekt zeer lokker, waalt niet utt de pijp on U doet met oen pijp IBIS SHAG veel en vod longer den met oen pijp gewone Hollendsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig Erkende men dus algemeen, dat steun aan den landbouw noodzakelyk Is, vele leden wil den daaraan dadelyk toevoegen, dat er naar gestreefd moet worden, dezen steun te bewerk stelligen door eenvoudiger en aan de boeren meer vryheid latende maatregelen dan thans het geval is. De overheid jaagt voortdurend groote groepen burgers tegen haar zelf In het harnas. Voor een rustige en stabiele ontwik keling onzer staatkundige verhoudingen Is dit allerminst wenscheiyk. Tegen de tot nu toe gevolgde wyze van uit voering der crisismaatregelen verklaarden vele leden ernstige bezwaren te hebben, zy achtten die te veel gecentraliseerd en veel te ambte- lyk. H.l. moet aan de organisaties der by den steun betrokkenen een aanmerkelyk grooter aandeel in de uitvoering worden opgedragen. De bestelling bedoelt, volgens de Telegraaf, voorlooplg de levering van een proefmachiné Indien het toestel voldoet, zullen meerdere In serie worden vervaardigd. De koeten worden begroot op circa f 110.000 per toestel. De bewapening zal bestaan uit drie mitrailleurs, waaronder een snelvuur- kanon van klein kaliber en voorts een inrich ting voor het transport van 10 tijdbommen van elk 25 K.G. De maximale snelheid zal 400 K.M. per uur moeten bedragen. Daar het vliegtuig zelfstandig kan optre den en zich alleen kan verdedigen, Is het ge schikt als strategische verkenner, als bombar- deervliegtulg en kan het samenwerken met de legervliegtuigen. De constructie is zoodanig, dat het vliegtuig naar alle kanten kan vuren naar boven en beneden, naar achteren en voren Men verwacht dat de eerste machine over een half Jaar gereed kan zyn. Dat er reden is om te spreken van een zwakke houding tegenover de actie van de NBB, kan bezwaariyk worden toegegeven. Het voornemen van de regeering, een ont werp van wet ter voorkoming van particu liere machtsvorming op het terrein der overheidstaak aanhangig te maken aan welk voornemen zy eerlang uitvoering hoopt te kunnen geven moge het bewys brengen, dat de regeering, zoodra haar de noodzakelijkheid van zekere voorzieningen Is gebleken, geenszins draalt om het noodlge tot het totstandbrengen daarvan te ver richten. het Voorlooplg Verslag der Tweede Ka- over het wetsontwerp tot Instelling van openbaar lichaam voor drooggelegde en te leggen Dat de nationaal-socialistiache be weging in een tijd van groote inter nationale spanning meent de bui- tenlandsche politiek van de regee ring te mogen aanvallen, op de wyze als zy doet, kan door ieder weldenkend vaderlander niet anders dan ten zeerste worden afgekeurd. Deze methode verwondert te meer by een party, die ze ft zich op na tionaal standpunt te plaatsen. Tegenover het castratlevraagstuk staat de minister nog steeds zeer gereserveerd. Aan een regeling van de .jblver vrijwillige” castratie, ook Indien deze beperkt zou biyven tot castra tie op medische gronden, zijn groote moeiiyk- heden verbonden. Ten einde een herziening van de wettelijke en andere voorschriften, betrekking hebbende op de houding der overheid tegenover de vreemdelingen, zoo deugdelijk mogelyk voor te bereiden, zal binnenkort een commissie worden Ingesteld, die deze herziening zal hebben te ontwerpen. lauweren heeft geoogst, het eere-lidmaatschap van dit verbond aangeboden. Zooals men weet heeft Annie van Ees als vertolkster van de hoofdrol in het bekende stuk van Brusse door haar spel veel gedaan voor Pro Juventute, terwijl zij bij haar jubi leum door een gift van t 500.het mooie werk van dit verbond ook financieel gesteund heeft. De directie van de N V. Drukkery „De Spaar- nestad” verzoekt ons het volgende mede te deelen De berichten in de pen. al* zoude het geschil tusschen „de Spaarnestad” en de commissarissen van „De Tijd” te wijten zijn aan een verschil van Inzicht inzake de politieke houding van dit blad, moeten onwaar en geheel uit de lucht ge grepen worden genoemd. Er is geen sprake van. dat „de Spaarnestad” eenigen commissaris zal benoemen, die een poli tieke richting volgt, afwijkend van die der hui dige commissarissen. Het conflict heeft met richting en inhoud van het dagblad „De Tijd" niets te maken. Verscheidene leden drongen opnieuw aan op een verdere beperking van de margarine- productle. Andere leden ontrieden dit met kracht. 7" nadeellgen terugslag voor onze scheepvaart, onze havens en Indië. Indien men de marga- rlne-productie verder Inkrimpt, zal men boter tegen lagen prijs beschikbaar moeten stellen. Deze leden betwyfelden, of dit voor de boeren voordeel zou opleveren. Met den Minister achtten vele leden den tegenwoordlgen veestapel te groot. Export is verre te verkiezen boven afslachting. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de wyze waarop de Nederlandsche Heidemaat schappij by de Instelling van den cultuur- technlschen dienst en de centrale cultuurtech nische adviescommissie behandeld Is. Van verschillende zyden werd er bij den Minister op aangedrongen de instandhouding van het Nederlandsche boschareaal te be vorderen. In het bijzonder voor het voortbe staan van het particuliere boschbetlt, dat 84 pCt. van de In Nederland met bosch bedekte oppervlakte uitmaakt, zyn de vooruitzichten somber. Verscheidene leden vroegen wederom maat regelen tegen overbevisschlng en pufvlsschery. van zaken met betrekking tot de steunverle ning aan den verbouw van granen aanleiding geeft tot eenige ongerustheid. Wanneer de wereldmarktpryzen stygen, behooren de mo- nopollehefflngen verlaagd te worden. Het om gekeerde Is echter geschied. Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Op de vraag, welke de gevolgen van deze wetswijziging zullen zyn voor personen, die sinds jaar en dag in ons land werkzaam zijn, luidt het antwoord: vermoedelijk geen. dit Zy vreesden daarvan nog steeds een 11 en teirwrxlair voor onze f Voor consumptieaardappelen zal het maxi mum uit te poten oppervlak bepaald blijven op 100.000 ha. terwyi ook in de oppervlakten, welke voor de teelt van vlas, cichorei en sui kerbieten zyn toegestaan, geen wyzlglng zal worden gebracht. Een steunregeling voor de teelt van spinazie- en radijszaad Is In voorbereiding. Het oppervlak te steunen fabrieksaardappe len zal, wegens de groote voorraden aardappel meel. moeten worden verminderd tot 20.000 ha. tenzy zeer byzondere omstandigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze inkrimping in mindere mate noodzakelyk wordt. De landbouwers zullen evenwel goed doen, zich op het genoemde oppervlak In te stellen. Is een belang van de allereerste orde. Verden kingen op dit gebied moeten met de meeste zorg en tot den grond worden onderzocht. De tijdens het ondersoek gehouden verhoo- ren. de Ingewonnen rapporten en de andere verrichtingen betroffen alle de strafrechtelijke zijde van de zaak; met het daarnevens be staande civielrechtelijke geschilpunt heeft de overheid als zoodanig geen bemoeienis. Op de zaak zelf, welke zich in handen van den rechter-commissaris bevindt, kan uiteraard niet worden ingegaan. Naar een verdere verlaging van de Justitie- begrootlng zal, waar dit zonder schade voor het essentleele mogelijk is, zooveel mogelijk warden gestreefd. Het kabinet acht met het oog op den aard van het onderwerp de behandeling van het huwelijksvermogensrecht minder gewenscht. Wanneer met de voorbereiding van het wets ontwerp tot verplichte verzekering tegen de ge volgen van wettelijke aansprakelijkheid van eigenaren (houders) van motorrijtuigen langere tijd is gemoeid, dan verscheidene leden ver wachtten, vindt dit zijn oorzaak waarschijnlijk hierin, dat de regeling niet alleen de vast stelling van beginselen, doch ook de uitwerking daarvan minder eenvoudig is, dan zy zich voorstellen. De noodlge spoed wordt betracht. By de aanstaande herziening van het burger lijk kinderrecht zal de regeling van de rechts verhouding tusschen ongehuwde moeder en kind mede aan de orde komen. Opzegging van het collectieve Haagsche hu- weiyksverdrag, met het oog op de gewijzigde Dultsche huwelijkswetgeving, ware niet prac- tisch, reeds omdat geen opzegging effect kan sorteeren vóór 1 Juni 1939. wyzlglng van de Nederlandsche wet zou de uit het verdrag voort vloeiende verplichtingen niet kunnen opheffen. Een paar weken geleden ging van het depar tement van Koloniën een waarschuwing uit In verband met door particulieren ondernomen kolonisatieplannen in Suriname. De minister van Blnnenl^ndsche Zaken schryft thans o.m. aan de gemeentebesturen: Verschenen Is het Voorlooplg Verslag Tweede Kamer over de begrootlng Departement van Laudbouw (Hoofdstuk XI). In dit verslag uitten alle leden hun voldoe ning over de Instelling van een afzonderiyk Departement van Landbouw en Vlsschery begroetten den persoon van den nieuwen be windsman met Instemming. Verscheidene leden, die niet wilden ontken nen. dat tegen dit ontwerp gegronde bezwaren kunnen worden aangevoerd, achtten het In het algemeen een gelukkige oplossing. Sommige leden verklaarden overwegend be swaar te hebben tegen het In Staatsexploitatie houden van een deel van het Ingepolderde ge bied. Andere leden konden zich geheel met het denkbeeld van Staatsexploitatie op groote schaal vereenlgen. Sommige leden drongen erop aan. vertegen woordigers van organisaties uit de Wleringer- meer In de bestuurscommissie op te nemen. Een regeling tot steunverleenlng aan den K H.L. wordt, zooals bekend, op het departe ment van Handel. Scheepvaart en Nijverheid onder de oogen gezien. Het ontslagen personeel hoopte In verband hiermede, dat ook voor hen een regeling te wachten was. Thans verneemt de Telegraaf echter, minister Gellssen er niet in geslaagd is óanige maatregelen te treffen, dat ook deze categorie daarin betrokken zou kunnen worden. Ten departemente worden geen rechtsgron den aanwezig geacht, vormende eventueel een ba.'.s, waarop van Rykswege In eenigerlel vorm steur of tegemoetkoming aan de ontslagenen verleend zou kunnen worden. Sommige leden vroegen zich af, of ons volk den last van de land bouw-crisismaatregelen, die f 200 millloen zwaar is. zal kunnen biy- ven dragen. Het Is van het allergrootste be lang de kosten van het levensonderhoud te doen dalen maar deze daling wordt door de steunmaatregelen tegengehouden. Ver scheidene leden drongen er op aan, voor de werkloozen In ruimere mate dan thans reeds geschiedt, de noodzakelijkste levensbehoeften tegen lageren prys dan den algemeen gelden den prijs beschikbaar te stellen. Het biykt dat de export van tuinbouwpro ducten gedurende de maand October eenige opleving te constateeren geeft; zoowel de hoe- heid producten als de waarde ervan was groo ter dan in dezelfde maand van het vorig Jaar In October 1934 werd n.l. ter waarde van I 1.356 000 aan tuinbouwproducten uitgevoerd tegen f 1.796.000 in dezelfde maand van dit jaar. Waar het gewicht van dezen export met 11 pCt toenam, steeg de waarde ervan met bijna 33 pCt. De export van onze producten naar Duitsch land. die het vorig jaar zoo enorm was ver minderd is thans bijna verdubbeld en steeg tot f 620 000. Ook de export naar Engeland nam iets toe n.l. van f 624 000 in Oct. 1934 tot f 806.000 in de afgeloopen maand. Hoewel dus over het algemeen een verhooging van den uitvoer valt te constateeren. is opmer kelijk dat de export van groenten naar bijna alle landen terugliep. De vermeerdering is in hoofdzaak te danken aan grooter export van fruit en pulp. Het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond voor Groote Gezinnen meldt ons, dat het met groote voldoening heeft gezien, dat spreken de namens de R. K. Kamerfractie, mr. Teu- lings een lans heeft gebroken voor de Invoe ring van een vrygezellenbeiastlng. Naar den stand van het oogenblik, aldus de Bond, Is de druk der directe belastingen zoo danig verdeeld, dat In de overgroote meerder heid der gevallen van verdeeling der belasting naar draagkracht tusschen ongehuwden en ge huwden met een zonder kinderen geen sprake meer is. Berekent men, wat by verschillende mens door deze groepen van contrlbuabelen verschuldigd Is aan Rykslnkomstenbelasting (Hoofdsom 4- 100 opcenten). Gemeentefonds belasting (Hoofdsom 100 opcenten) en Per- soneele Belasting (Hoofdsom 200 opcenten, waarby de grondslagen Huurwaarde, Meubi lair en Dienstboden In redeiyke verhouding tot het Inkomen zyn genomen), dan biykt dat de gehuwden aanmerkelyk zwaarder getroffen worden dan de ongehuwden. tenzy In de laag ste nkomensklassen en by een zeer groot aan tal kinderen. Daar het naar algemeene opvatting vaststaat, dat met name de groote gezinnen by de In directe belastingen zeker niet compensatie vin den voor den zwaarderen druk, die bij de directe belastingen blijkens de feiten op hen Is gelegd, mag de aandrang tot invoering van een vrygezellenbelasting, met de strekking het beginsel van belasting naar draagkracht beter tot zyn recht te doen komen, alleszins gewet tigd worden geacht, meent de Bond. Het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond spreekt de hoop uit, dat deze blliyke aandrang spoedig by de Overheid gehoor zal vinden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5