ONSBLAD Groote luchtoperaties aan het Het proces tegen Mgr. Legge Noordelijk front DE MOORD OP KONING ALEXANDER heden Het nieuws de BAROMETER van De regeering van Noord-China DE NEGUS UIT ADDIS VOORTGEZET PROCES ABEBA VERTROKKEN? HET VERHOOR VAN DEN BISSCHOP VAN BERLIJN TWEE VLIEGESKADERS IN ACTIE JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Si IE PERS Abessinische verliezen zouden groot zijn Een ultimatum Kalinin onderscheiden 7* is;< Samenwerking tegen het Communisme V erantwoordeli jkheid van Vicaris-generaal Nieuwe tolk aangesteld ondanks tegenstand Staking in Belgische steenbakkerij en Mat geweren, mitrailleur» en lucht- afweergeschut worden de bommenwerpers onder vuur genomen De verdediger Desbont als lid van de balie geroyeerd Ter gelegenheid van zyn 60sten verjaardag Een manifest zal gepubliceerd worden tegen de monetaire politiek der Nanking- regeering De financieels kwesties hebben het minst te maken met de bis schoppelijke plichten WOENSDAG 20 NOVEMBER 193B| DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Weer regen VEREENIGDE KATHOU Grensincident 2500 arbeiders in het Rupelbekken leggen het werk Een gewijzigd Abessinisch krijgsplan Een Abessinisch legercorps trekt op FA. JAN KLHNE - ALKMAAR 1 B NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD Mgr. Dr. Graf von Prey sing De Negus uit Addis Abeba vertrokken? neer Honger beroep in Oesche strafzaken. O O IIIHIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllUIIIIIIIIJIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH bo L v» Stand op Woensdag 19 uur vjul; 754.4 Vorige (tand: 7M.9 President Roosevelt is eerelid geworden van de vrijwillige brandweer van Hyde- park. Glimlachend nam de president deze onderscheiding aan NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 42 Van het vliegtuig van graaf Ciano werd de olietank door een granaat lek geslagen, waar door het toestel te Makalle moest dalen. Ook de zoons van Mussolini hebben aan dit bombardement deelgenomen. Toen hun voor raad mitrailleurpatronen was uitgeput, schoten zij verder met een karabijn. Professor Euzière uit Montpellier en professor Cornil, de deken van de faculteit te Marseille bevestigen de conclusies van Dr. Dide. Het proces tegen de moordenaars van Honing Alexander van Joegoslavië en den Franschen minister-president Barthou is Maandag voor het gerechtshof te Aix- en-Provence aangevangen. Op den voorgrond te beschuldigden in de beklaagden bank- (Per telegraaf overgebrachte foto) Het autonoom comité zal in naam de souve- relnltelt van Nanking erkennen, op voorwaarde dat de centrale regeering het nieuwe regime In Noord-Chlna erkent. Alle belastingen dezer provincies, die tot dus ver aan Nanking werden overgemaakt, met In begrip van de opbrengst der maritieme douane rechten en heffingen zullen beheerd worden door het autonoom comité. Een speciaal reservefonds zal de betaling der bultenlandsche schulden ga- randeeren. Ernstige autobotaing bij Heeseb; twee dooden. drie zwaargewonden. Nader wordt gemeld, dat tijdens de actie der Italiaansche vliegtuigen in de vallei ten Zuid oosten van Makalle slechts één vlieger door een kogel in de dij is gewond. Het aantal bij dit groote luchtbombardement gedoode en gewonde Abesslniërs moet zeer groot zijn. Volgens een bericht uit Italiaansche bron zouden ruim 5.000 Abessiniërs gedood of gewond zijn. De sterkte de? Abessinische troepen, die het vuur op de italiaansche vliegtuigen open den. zou volgens deze bron niet 7.000, maar 30.000 man bedragen hebben. Vervolgens wordt de psychiater, Dr. Dide, ge neesheer in de krankzinnigengestichten te Tou louse, gehoord, die Kralj heeft onderzocht. Dr. Dide verklaart, dat Kralj lijdt aan waan denkbeelden en aan theatrallsme, en komt tot de conclusie, dat de invloed van het goede en die van het kwade elkaar compenseeren. „De doodende handeling." aldus deze deskun dige, „zal nooit volbracht worden, indien hij deze niet wil volbrengen." De president antwoordt, dat te zijner tijd het noodige aal worden voorgelezen. AIX EN PROVENCE. 1» Nov. (Reuter) Van middag kwam het in het konlngsmoordprocea wederom tot eerf heftige botsing tusschen den Reizigers uit Aksoem verklaren, dat de be volking van Dodja zich sterk verzet tegen de mobilisatie. Ras Alloe, die den Italianen gunstig gezind U. zou tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld zijn en opgesloten in het fort Ankober. MOSKOU, 19 Nov. (Reuter) Het TASS- agentschap meldt: Als erkenning van de bijzon dere revolutlonnaire verdiensten van Kalinin, den voorzitter van het Centraal Uitvoerend Co mité der Sowjet-Unie en van het pan-Russische Centraal Uitvoerend Comité en tevens als erken ning van zijn enorme rol bij de tot stand bren- ging en Inrichting van den eersten proletarischen staat ter wereld, besloot het Centraal Uitvoerend Comité der Sowjet-Unie om Kalinin, ter gele genheid van zijn morgen te vieren 60en verjaar dag, de orde van Lenin te verleenen. Het koningsmoord proces; de verdediger Desbons als lid van de balie geroyeerd. Groote luchtoperaties aan het Noordelijk front; de verliezen der Abesslniërs zouden zwaar zijn. De he- het van on- MO Alle vliegtuigen kregen kogelgaten en een boord-mecanicien werd door een schot in het been ernstig gewond. Het vliegtuig van Graaf Ciano moest een noodlanding ver richten en van een ander toestel brak b|j het neerkosnen te Haasten het landingsgestel. De Bisschop van Berlijn legde er den na druk op, dat iedere Bisschop het recht heeft een Vicaris-generaal aan te stellen ter ont lasting zijner werkzaamheden. Deze is dan in zekeren zin het ..alter ego" van den Bis schop, die echter ten allen tijde in de ambtsuitoefening van den Vicaris-generaal kan ingrijpen. Bij belangrijke geldzaken moet de Vica ris-generaal daarover aan den Bisschop rapport uitbrengen, voor zoover hij niet op grond van bijzondere, eerder vastgestelde, bepalingen gemachtigd is dergelijke zaken af te doen. De procureur-generaal. Rol, verlangt verwer ping van dit verzoek, daar de gezworenen in het geheel niet aan hun meenlng uiting heb ben gegeven. De zitting wordt dan opgeheven Als de zitting wordt hervat, vraagt Des bons om mededeeling van hetgeen de en veloppe bevatte. Een der gezworenen ver klaart daarop, dat de jury nog wel meer enveloppen zal ontvangen, en dat die, welke zij zoo juist ontvangen heeft, vernietigd is. Desbons verlangt, dat van deze feiten acte genomen wordt. Tijdens het gevecht daalden de vliegtuigen tot 30 meter boven den grond, waarbij zij een groote hoeveelheid bommen van 3 kg. lieten vallen. In totaal zouden ongeveer 6.000 kg. bommen geworpen zjjn. Een omvangrijke brief, die dan den voorzitter van de Jury ter hand gesteld wordt, en een nummer van een Parjjsch weekblad bevat, geeft aanleiding tot schorsing der zitting. PEKING, 19 Nov. (Reuter) Naar alt be trouwbare bron vernomen wordt, heeft de leider van de Japansche militaristische be weging in China, Doiharn, aan de plaatae- Hjke militaire autoriteiten in Noord-Chlna een ultimatum gezonden, waarin hjj hun tot Woensdagmiddag den tjjd laat voor een gunstig antwoord ten aanzien van het plan eener nieuwe autonome federatie. Een vliegtuig bestuurd door luitenant Gio- letta moest met schade te Hauzien dalen. Een ander toestel kon de vlucht slechts voortzetten, dank zy het optreden van den werktuigkundige, die met zjjn handen een lek afsloot, waaruit de benzine wegvloeide. Nadat de Bisschop op de geschiedenis van de bisschoppelijke waardigheid was Ingegaan, ver volgde Z. H. Exc.: Hierop aansluitend stelden de verdedigers en ook het Openbaar Ministerie een groot aantal vragen, waardoor de begrenzing der verant woordelijkheid van den Vicaris-generaal tegen over den Bisschop volgens de bepalingen van het Kerkeljjk Recht duidelijk werd aangege ven. Na het verhoor van den Bisschop van Berlijn wérd de behandeling van het proces voort gezet. Na het Paleis van Justitie te hebben ver laten begaf Desbons slch naar de gevangenis om een bezoek aan zijn drie cliënten te bren gen. Men weigerde hem echter den toegang, daar het Hof hem al zjjn rechten van advocaat had ontnomen. Desbons verklaarde aan journalisten dat zijn schrapping als lid van de balie de meest eer volle gebeurtenis in zyn loopbaan was. De nieuwe regeering zal een commissie tot af weer van het communisme benoemen, die zal samenwerken met de Japansche militaire raad gevers De burgemeester van de stad Peiping heeft het gemeente-personeel volkomen gewij zigd, waardoor het meerendeel van de nieuwe ambtenaren onder Japanschen Invloed staat. ADDIS ABEBA. 19 Nov. (Reuter). In of ficieuze kringen wordt beweerd, dat de Negus de hoofdstad per vliegtuig met onbekende be stemming heeft verlaten. Het Hof spreekt dit gerucht echter tegen. N.S.B.’er» verlaten de Statenvergadering van Zuid-Holland uit protest tegen niet-toelating van Graat de Marchant In de Eerste Kamer. Daar op het oogenblik Japansche troepen bij den Grooten Muur zijn geconcentreerd en drei gen den muur te overschrijden en Hopel binnen te rukken. Indien het autonomie-plan verwor pen wordt, zal het antwoord zonder twijfel gunstig luiden. BERLIJN, 19 Nov. (D.NX) Op den derden zittingsdag in het proces tegen den Bisschop van Meissen, Mgr. Legge, werd onmiddellijk bij den aanvang der ochtendzitting de Bisschop van Berlijn, Dr. Graf von Preysing, gehoord als des kundige om antwoord te geven op de vraag, in hoeverre een bisschop ver plicht is zich met alle bijzonderheden van het technische bestuur van zijn diocees persoonlijk bezig te houden. Het proes tegen den Bisschop van Meissen; verhoor van den Bisschop van Berlijn, Mgr. Graf von Preysing. De nieuwe regeering van Noord-China aal sa menwerking tegen het communisme bepleiten. Uit Peking wordt aan het blad „Nitsjl- Nitaji” gemeld, dat de voorlooplge statuten van het nieuwe regime In Noord-Chlna voor zien in de vorming van een autonoom anti communistisch comité, dat het bewind aal voeren over de provincies Hopel, Tsjahar en Sjantoeng, de souvereinitelt van China In be ginsel zal erkennen, de natlevlag zal behou den. doch alle adminstratieve betrekkingen met de Nanklng-regeerlng zal afbreken en zich tegen het gezag van de Kwomintang zal verzetten. De financieeie kwesties hebben het minst te maken met de bisschoppelijke plichten. In het slgemeen zal een Bisschop sfjn plieht volledig hebben vervuld, wanneer hjj de ge- zamenlUke poststukken door zjjn Vicaris- generaal laat openen en zich over de be langrijkste. het bisdom rakende zaken deer desen doet voorlichten en met hem be spreekt. Het is onmogelijk, dat de Bisschop van een groot diocees bet gebeele complex van zjjn kerkeljjk gebied betreffende aan gelegenheden kan oversten. H(j moet zich hier beperken en een keus doen. AIX-EN-PROVENCE. 19 Nov. (Reuter). Direct nadat de tweede zittingsdag in bet proces tegen de Oeutadsji’s begonnen is, ver langt de verdediger Desbons, dat de resul taten van het ondersoek van den Volken bond inzake de opleiding der Oestadsji's in het bultenlandsche kamp aan het dossier worden toegesoeg*- Het ambt van Bisschop in den zin der H. Kerk, zoo formuleerde de Bisschop zijn ter zake kundige meenlng. is vóór alles een geestelijke taak, welke op de geestelijke, bisschoppelijke functies moet zjjn ingesteld. Een Bisschop ont vangt door zjjn wijding en zending een taak als leeraar, herder en priester. Als leeraar, ter verkondiging van de leer, als herder, ter be scherming der kerkelijke Riten, en als priester, ter uitoefening van zjjn speciale macht, de bis schoppelijke macht, welke hém alleen de moge lijkheid biedt bepaalde sacramenten (het H. Priesterschap en het H. Vormsel) toe te dienen. Tenslotte zijn er talrijke bijkomstigheden, zaken van adminlstratieven, economischen en financieelen aard, welke de practlsche uitoefe ning van het bisschoppelijk ambt verzwaren. Daar de Journalist Casteran niet langer zijn medewerking kan blijven verleenen, wijst de president een nieuwen tolk aan, t.w. een student van Joegoslavische nationaliteit, van de faculteit te Alx. De beklaagden gaan niet met zjjn benoe ming accoord. doch ondanks hun tegenstand wordt hij aangesteld. BERLIJN, 19 Nov (D.N.B.) In de middag- zitting van het proces tegen den Bisschop van Meissen werden allereerst de belde inspecteurs der douane gehoord, die over de betreffende deviezenzaak inlichtingen by de beklaagden hebben ingewonnen. Een hunner verklaarde, dat Mgr. Legge zjjn mededeellngen betreffende de aanschaffing der obligaties vijfmaal heeft ge wijzigd. De Bisschop had gezegd dat hij met de aangelegenheid in het geheel niet op de hoogte was en wist niet, aldus getuige, dat voor am nestie een strafbare handeling noodzakelijk was. De tweede Inspecteur verklaarde, dat de mede deellngen van den Bisschop hem verbaasd had den. De Bisschop had gezegd, niet te weten, wat een obligatie is. De Bisschop bevestigde dat. Het Openbaar Ministerie voerde daartegen aan, dat de vicaris- generaal Hoppa zich indertijd buitengewoon ver wonderd heeft getoond over deae verklaring van den Bisschop. Dr. Soppa, aldus het Openbaar Ministerie, is van meenlng dat de Bisschop met het begrip „obligatie" bekend moet zijn, daar zjj meermalen over deze kwestie hebben gespro ken. Vervolgens las de president een brief voor, dien Hofius aan het gerecht heeft geschreven, en waarin hy onder meer mededeelt, dat de Bis schop Inderdaad niet heeft geweten, dat illegaal werd opgetreden. Ook de Vicaris-Generaal is eerst in het begin van dit Jaar Ingelicht over de details van de transacties. De Bisschop zeide, dat deae brief bewijst, dat hij niets heeft geweten en dat ook Soppa eerst later de hoogte is gesteld. De zitting werd 1 daarna verdaagd tot Donderdag. In het Noorden en in het Zuiden regent het weer. Deze regens brengen de wegen in slechten toestand, zoodat de verbindingen der Italianen moeilijkheden ondervinden. Volgens een bericht uit Addis Abeba, dat wordt doorgegeven door het Abessinische gezantschap te Londen, zou het aantal der Italiaansche de serteurs meer dan 1000 bedragen. De overloopers zouden hebben medegedeeld, dat de Italiaansche troepen onkundig zijn gelaten van de sancties. Evenals de Imam van Vemen heeft thans ook Ibn Saoed besloten de neutraliteit In het ge schil tusschen Italië en Abesslnië strikt te be waren. Hl) weigert daarom kameelen en schapen aan de Italianen te leveren, ondanks het feit, dat hem daarvoor zeer hooge prijzen geboden worden. De Abessiniërs, die vanaf de heuvels het vuur op de vliegtuigen openden, maakten gebruik van mitrailleur en Orllngton-kanonnen. ASMARA. 19 Nov. (Reuter radiobericht van den oorlogacorres- pondent van het D.N.B.) De strijd tusschen Italiaansche bommenwer pers en Abessinische troepen, welke gisteren in het gebied tusschen Amba Aladsji en Antalo plaats had, wordt van militaire zijde gekenmerkt als de grootste operatie in de lucht, sinds het uitbreken der vijandelijkheden. ANTWERPEN, 18 Nov., (A. N. P.) sedert eenige dagen verwachte staking is denmiddag in talrijke steenbakkerijen van Rupelbekken uitgebroken. Het aantal stakers wordt op 3500 geraamd. Vooral te Boom. Nlel. Rumpst, Terhagen en Hemlxem hebben vele arbeiders het werk neer gelegd. Ondertusschen worden de onderhandelingen tusschen arbeiders en werkgevers voortgezet. Er zal getracht worden de bemiddeling van den minister van Arbeid in te roepen. De nieuwe opperbevelhebber maarschalk doglio, wordt 27 November in het Itallaanscne hoofdkwartier verwacht. De operaties worden inmiddels echter niet opgeschort. De correspon dent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche le gers in het Noorden seint, dat twee colonnes zijn opgerukt van Makalle in Westelijke rich ting en een derde colpnne is vertrokken naar de streek Montgundi nabij Hauzien in Noord- Westeiyke richting. Het doel van deze drie co lonnes is Samre in de streek van Seloa. waar zy hopen Ras Seyoem te kunnen omsingelen tn Tamblen, dat een natuurlijk fort vormt met bergen, die tot 3500 M. hoog zijn. De troepen van het leger van Maravlgna, die uit de streek van de rivier Takazze opereeren, trachten de omsingeling aan de Zuidzijde te voltooien. BUREAUX t HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal voor Alkmaar I 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnested Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Twee eskaders, bestaande uit 20 vliegtuigen, bemerkten bjj Buja ten Zuiden van Makalle sterke Abessinische afdeelingen. Om de troepen beter te kunnen bombardeeren, gingen de toe stellen omlaag. Daarbij ontstond een bitter gevecht. De Abessiniërs hadden de heuvels bezet en vuurden nu van bovenaf op de lager vliegende bommenwerpers. Niet minder dan 7.000 Abes siniërs namen de Italiaansche toestellen onder vuur met geweren, mitrailleurs en luchtafweer geschut. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat de Keizer binnenkort naar het Noordelijk front zal vertrekken, teneinde door zijn aanwezigheid de patriottische geestdrift van zijn troepen aan te vuren. Een deel van de bagage van den Keizer is vandaag naar Dessie verzonden. Uit Berbera wordt een klein grensincident ge meld. Eenige ongeregelde, Italiaansche inlanders hebben een aanval gericht op drie dorpen van stammen uit Brltsch Somaliland, welker kudden weidden aan den kant van de Abessinische grens. Drie Brltsch-Somaliianders werden daarbij ge dood. f.tnU rechtszaak in zake de Wet o* den Uitver koop; het O. M. b(j het Utreehtsche Kantonge recht meent, dat nltverkoopen wel gebonden, doch niet aangekondlgd mogen worden. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp tot wijziging van de pensioenen van het spoorwegpersoneel en eenige andere wets ontwerpen; daarna ving de behandeling der P. T.-begrootlng aan. B(j den Marine-Radio-a vond heeft minister Co- Hjn beschouwingen gegeven over onze vloot. Tusschen Makslle en Amba Aladji kan n.l. gemakkelijk worden binnengedrongen en het Is dan ook mogelljk. dat de Abessjjnen den vjjand zijn opmarsch laten voortzetten tot den top Aboena Josef op 65 K M. ten Zuiden van Amba Aladji. Volgens berichten uit Asmara schijnt beves tigd te worden, dat Ras Kassa en Ras Seyoem voornemens zijn om vóór de aankomst Maarschalk Badoglio, een groote actie te dernemen. TOKIO, 19 Nov. (Reuter) De nieuwe regeering vin Noord-Chlna zal een manifest publiceeren, waarin de monetaire politiek van de Nanking-regeering scherp wordt ge hekeld, waarin de financieeie en economi sche onafhankelijkheid van Noord-China wordt afgekondigd en waarin samenwerking wordt bepleit tuschen China, Japan ea Mandsjoekwo, ter bescherming tegen het Communisme. De Italiaansche verbindingswegen, aldus doet men opmerken, zouden zich dan uitstrekken over een diepte van 200 K M. en daardoor des te kwetsbaarder worden voor de Insluiping van Abessinische guerillabenden. Inlichtingen uit betrouwbare, Abessinische bron wijzen er op, dat, terwijl de Abesslniërs tot dusverre van plan waren slch op hechte wjjze te nestelen In de streek van Amba Aladji, ongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Makalle en hier den Itallaanschen opmarsch te stuiten, naar het schijnt thans wijziging in dit plan is gebracht. De correspondent van Reuter—ANP seint uit Harrar; Terwijl ik per auto naar Diredaoea reed, passeerde Ik Dedjasmatsj Abeba, den broer van Ras Desta, die op weg was naar het Zui den met zijn particuliere leger van 10.000 man. Abeba reed te paard aan het hoofd van zijn troepen. HU had drie welpen by zich, zyn ge baarde krygslieden zongen uit volle borst, ter- I wyi sy zich in looppas voortbewogen. Hon derden vrouwen volgden de mannen, zy droegen rantsoenen op het hoofd en beklommen vrooiyk de steile paden met een snelheid van meer dan zes KM. per uur. JEUGDLECTUUR Teken- en Prentenboeken Vulpenhouders - Vulpotloden GOED en GOEDKOOP. FNIDSEN, hoek St. Jacobstraat advocaat der Oestadsji’s Desbons en den pro cureur-generaal. Toen de verdediger een keer op ironlschen toon uitriep: „Is dat de Republikelnsche rechts pleging?” werd hy uit de rechtszaal verwij derd. Nader meldt Reuter, dat Desbons is ge royeerd als lid van de balie. De Deken van de balie werd belast met de verdediging van de beklaagden, doch dezen weigeren te spreken als Desbons niet aanwezig is. zy dreigen in hongerstaking te gaan. De zitting word daarop tot morgen ver daagd. Le- f - J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1