ONS BLAD Twintig Kardinalen Noord-China Autonomie nieuwe van Negus weer terug van zijn vliegtocht I Admiraal Jellicoe overleden HET KONINGSMOORD- PROCES Het nieuws van heden DE BAROMETER HEDEN VOOR GOED NAAR HET FRONT? DE BEWEGING IN NOORD- CHINA MISLUKT? JOH. LAUWERS FAÏGLOF 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER GEHEIM CONSISTORIE OP 16 DEC. TE ROME DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS over. Referendum Britsche mij n werker s Het eerste decreet van den Griekschen koning Schietverbod voor de Egyptische politie aan Storm op de Zwarte Zee 7" wee Griekache ache pen in gevaar Het Memeldirectorium Baldazua toch formateur Twee Kardinalen in Tsjecho-Slowakije Abessinische nota Genève Bevelhebber der Britache vloot in den slag by Jutland In Roemenie gaan vele Mohammedanen tot den Grieksch-orthodoxen ritus Een doopplechtigheid in den Donau Schip in nood aan Westkust van Spanje Wat doet het Kwan- toengleger? DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Men verwacht dat maarachalk Badoglio gedurende eenigen tyd de operaties zal staken F ranse he pers acht de tegen den verdediger genomen maat regelen te scherp Heden verschijnen geen bladen uit protest tegen de houding der regeering Meerderheid van 93 procent - vóór staking Nanking heeft Doihara mede gedeeld geen verdere onder- handelingen met hem te kunnen voeren Japan steunt de beweging niet M1SSAALS vanaf 45 cent SCHILDERIJEN - H. HART - MARIABEELDEN HANGKRUIZEN - W1JWATERBAKJE8, ENZ. Goed en Goedkoop Fa. JAN KUHNE ALKMAAR FNIDSEN hoek St. Jacobotraat ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Japansche generaal Matsui, die in verband met de autonomistische beweging in Noord-China aan het hoofd van zijn leger Tientsin As binnengerukt rST. NICOLAAS-BIJLAGE Bijzonder merkwaardig is de benoeming van den Patriarch van Antiochië 1 1 0’ 'K 4; NE€EN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 43 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD SS O Onze Romeinsche correspondent seint ons d-d. 30 November; De namen van de te benoemen kardinalen sQn: SJANGHAI. 20 Nuv. (Reuter). Het Japan- sche ultimatum is nog niet door China be antwoord. Dit ultimatum loopt vanmiddag te 4.29 Amsterd. tijd af. 93 procent der Engelsche mtfuwerkers hebbes rich voor staking uitgesproken. Mgr. Baudrillart zal. naar verluidt, bleven wonen en werken te Parijs, zoodat de Fransche hoofdstad twee kardinalen zal tellen. Tsjecho-Slowakije zal door de benoeming van Mgr. Kaspar, Aartsbisschop van Praag, voort aan twee kardinalen hebben, een teeken van de verbeterde positie der Kerk in dezen nleu- bisschop van Praag; schop van Buenos Aires; De Abeasinlërs, zoo wordt er bügevoegd. zijn bügeloovig en reizen nooit op Woensdag of Vrijdag, zoodat het mogelijk is dat de Negus morgen zal vertrekken. LONDEN, 20 Nov. (ANF.). Admiraal Jelll- coe, die de Britsche vloot commandeerde in den slag bij Jutland, is heden op bijna 76- jarigen leeftijd overleden. De aankondiging van de benoeming van twintig nieuwe Kardinalen is geheel onverwachts ge komen. Heden wordt in Egypte geslaakt; schietverbsd voor de pollUe. Het Koningsmoord proces; de geroyeerde verde diger der Kranten Desbons doet onthullingen. De Italiaanache positie rond Makalle sou vein moeilijkheden opleveren; het sultanaat Bern sou zich hebben overgegeven. Stand op Donderdag 1« aar v.m.: 7M.7 Vorige aland: 7MJ verklaarde „Journal”. De Negus terug van zijn vliegtocht; waarschijn- HJk zal hij heden voer goed naar bet front eert rekken. tijdens het proces enkele kwesties ter sprake wilde brengen, waardoor de openbare mee- ning, vooral in het buitenland in den sin van een komenden oorlog werd beïnvloed. Pater Pietro Boetto S. J_ die eenigermate als de opvolger van kardinaal Billot te be schouwen is, Is echter minder een man van wetenschap zooals deze dan wei een bestuur der. Hij is assistent van den generaal der So ciëteit van Jezus en onder andere consultor van de Congregatie der Religieuzen. De gouverneurs van Hopei en Sjantoeng, die door Doihara waren uitgenoodigd voor een con ferentie te Peiping, hebben deze uitnoodlglng afgewezen. Verscheidene divisie-commandanten van het 39ste Chlneeache leger, dat onder bevel van Soeng-tsje-yoean staat, hebben, zooals te voorzien was, verklaard, dat zij hun bevelheb ber niet kunnen volgen. Soeng-tsje-yoean heeft daarop reeds Dinsdagavond Peiping verlaten en is naar Tientsin vertrokken. Doihara is van morgen uit Peiping vertrokken. PEIPING, 20 Nov. (AN.P.) De afkondi ging der autonomie voor de vijf Noord- Chlneeache provinciën, die vanmiddag uou geschieden, heeft niet plaats gehad. Aan wijzingen, die op het laatste oogenblik uit Nanking waren binnengekomen, ijjn voor de autoriteiten hier aanleiding geweest den vertrouwensman van het Kwantoengleger. generaal Doihara, mede te doelen. dat geen verdere onderhandelingen met hem kunnen worden gevoerd. Over alle kwesties, die uoo- wei Japan Ms China betreffen, worden ef- ficieeie besprekingen gehouden «amehen de Nanking-regeering en den bjj haar geaeere- diteerden Japanscben ambaseadeur. De uittocht van de Europeanen houdt aan; zjj die reeds lang in Abesslnië wonen verlan gen te ontkomen aan de risico's van een oor log, zij die kort geleden zijn aangekomen, meest journalisten, kunnen niet tegen de ze- GENëVE, 30 Nov. (Reuter). De Abessinische regeering heeft den Volkenbond een lange nota gezonden, waarin de argumenten van de Itallaansche nota van 11 November worden Tweemaal is hem de laatste maanden te Parijs door een buitenlandsche politieke partij 400.000 francs aangeboden, indien hU VhRUB. 30 Nov. Te Marseille zijn noodsei nen opgevangen uitgezonden door het schip „Arichachu”. Het schip, dat een groot lek heeft. CAIRO, 20 Nov. In een officieel commu niqué wordt gezegd, dat het in het geheele land volkomen rustig is. De ministerraad, die de politieke situatie heeft besproken, heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de incidenten, waarbij drie studenten zijn gedood door het vuur der po litie. De minister-president heeft in zijn hoe danigheid van minister van binnenlandsche za ken een schietverbod voor de politie afgekon- dlgd. De directeuren der Arabische bladen heboen in een vergadering besloten, dat hun bladen Donderdag as. niet zullen verschijnen. Zij wil len daarmede protesteeren tegen de houding van het kabinet ten aanzien der Engelsche po litiek en tegen de wetteljjke maatregelen, die dezer dagen voor de pers zijn afgekondigd. Donderdag zullen ook alle Egyptische win kels en kantoren gesloten zijn. Voor de ge mengde gerechten zullen geen Egyptische ad vocaten verschijnen. Geloofd wordt, dat men ztilzwljgend tot over eenstemming is gekomen als gevolg waarvan de Japansche actie, in afwachting van nieuwe besprekingen, is opgeschort. Van andere zijde wordt vernomen, dat in de provincies Gheralta en Tembien 10.000 Abes- slniërs in kleine benden verdeeld een guerilla voeren. De Italianen zijn aan de Webbe Sjebell te ruggedrongen. MOSKOU, 30 Nov. Uit Novprosslisk wordt gemeld, dat op de Zwarte Zee een zware storm woedt Het Orleksche schip „Nerelda" verkeert in een gevaarlijke situatie, daar het in de rich ting van de kust wordt gedreven. In verband met den hevlgen wind kunnen de sleepbooten het afdrjjvende schip niet bereiken. Een ander Grieksch schip, de ^Afroessl’*, is op de kust geworpen. De bladen uit Peking voegen eraan toe, dat de af te leggen verklaring door de leiders der beweging Is goedgekeurd. Men verklaart, dat de Nanking-regeering wordt verweten, geen ge schikte maatregelen te hebben genomen ter be scherming van Noord-China tegen de commu- Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft het gerucht tegengesproken, dat Japan de autonomistische beweging zou 'steunen Deze beweging wordt door de Japansche regeering met ernstige bezorgdheid gadegeslagen. De verklaringen van Tzjang Kal Sjek voor de Kwo Mln Tang worden uitgelegd als een verzekering aan Japan, dat de Centrale regee ring een politiek zal volgen van niet-inmenging In Noord-China. Japan toont Intusschen de grootste belang stelling voor de te Nanking gehouden bespre kingen tusschen den Japanschén ambassadeur en Tsjang Kai Sjek, die naar men meent be trekking zullen hebben op fundamenteele kwes ties en een mijlpaal zullen beteekenen in de Chineesch-Japansche betrekkingen. De geroyeerde advocaat Desbons aan een vertegenwoordiger van het dat hjj in beroep zal gaan. Men heeft hem uitgesloten om te verhinderen, dat hij zou spreken over een tweede samenzwe ring tegen Koning Alexander. Men wilde verder voorkomen, dat hjj zou spreken over de oorza ken van den. dntoereikenden ordedienst bjj de landing te Marseille. Sedert maanden heeft men getracht de verdediging te vervalschen. Minister-president Baldwin is onmiddellijk van het resultaat in kennis gesteld en zal wor den uitgenoodigd tot een spoedige samen komst met de executieve commissie van den mljnwerkersbond. De bond is gemachtigd op een later tijdstip een zitting van gedelegeerden bij een te roepen, die zal beraadslagen over net resultaat van eventueele onderhandelingen met de regeering of die zoo noodlg het staklngsbe- sluit zal doen uitvoeren. De commissie heeft haar zitting verdaagd en zal waarschijnlijk binnenkort te Londen worden bijeengeroepen. De zitting der gedelegeerden zal binnen drie of vier weken plaats vinden. In tusschen zal de executieve commissie trachten, met de regeering tot overeenstemming te ko men. Indien dit onmogelijk zou blijken, zou kort voor of na Kerstmis de staking worden afge kondigd. Het Is dan ook waarschijnlijk, dat de af kondiging van de autonomie In Noord- China, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 20 November, enkele dagen ml worden uitgesteld. KERKBOEKEN ROZENKRANSEN ROME. 20 Nov. (Van onzen Romeinschen correspondent). Op 16 December a.s. zal door Z. H. den Paus een geheim consistorie worden gehouden ter benoeming van twintig nieuwe kardinalen. Het openbaar consistorie wordt gehouden op I 9 December daaraan volgend. nistische penetratie, waarbij men erop wijst, dat Noord-China niet van zins is zich af te scheiden van Nanking. GENEVE, 20 Nov. (Reuter) Naar in Volken- bondskrlngen wordt vernomen, zou de regeerlrj van Nanking voornemens zjjr. de Interventie van den Volkenbond te verzoeken tegen de nieuwe actie van Japan In Noord-China. Het is nog niet bekend, welk standpunt het Kwantoengleger ten aanzien van deze wending zal aannemen. In welingelichte Chlneeache kringen wordt verklaard, dat de Nanking-regee ring, vóór zij den Noord-Chlneeschen autoritei ten opdracht gaf de onderhandelingen met Doihara af te breken door informaties bij de bevoegde Japansche instanties had vastgesteld, dat Doihara geen officieele opdracht had en dat de Japansche regeering niet voornemens is. de blnnenlandsch-politieke ontwikkeling in door militaire De beide Oostersche kardinalen der vatten de eeuw, Bessarion en Isldor van Kiew, woon den te Rome en gingen tot den Latljnschen ritus over. In 1846 benoemde Paus Pius IV daarna den patriarch van Lemberg, Levitsky, tot kardinaal, doch deze stierf reeds in 1848 zonder den rooden hoed ontvangen te hebben. In 1880 tenslotte schonk Leo XIII het*pur- per aan den Armeenschen patriarch van Con- stantinopel, Antonios Hussan, maar deze ves tigde zich te Rome, waar hij in 1884 overleed. De huidige benoeming van den patriarch van Antiochlë, Ignatius Tappunt, mag dus een no vum in de kerkgeschiedenis heeten. De nieuw benoemde is in het Oosten zeer geëerd als een bisschop van groote deugden en bekwaamheid. HIJ zal waarschijnlijk na te Rome het purper ontvangen te hebben, naar zijn patriarchaten zetel terug keeren. De verleenlng van het purper aan Mgr. Bau drillart, rector van het Institute Catholique te Parijs, is de allerhoogste onderscheiding voor dezen 76-jarigen voorvechter der Katholieke cultuur in Frankrijk. blnnenlandsch-politieke Noord-China te beïnvloeden pressie. Admiraal Jellicoe overleden; bevelhebber der Britache vloot in den slag bU Jutland. De autonomistische beweging In Nasrd-Chiaa mislukt? Doihara uitgeschakeld. De aankondiging van de gelijk tijdige benoeming van twintig nieu we kardinalen is geheel onverwacht gekomen. De geruchten omtrent consistories en kardinaalsbenoemin gen, die anjers op geregelde tijden plegen op te duiken, zwegen juist nu volkomen. Des te grooter is de verrassing over het waarlijk excep- tioneele aantal der nieuwe roode hoeden. De deken der advocaten, Saudino, heeft be sloten, samen te werken met zijn beide collega’s van de balie te Alx, Boutiëre en Amlel, opdat de zen hem in bet proces tegen de Oestadsjl's ter zijde kunnen staan. Het incident in het Konlngsmoord-proces. heeft een diepen Indruk gemaakt op de pers Vele bladen oordeelen dezen maatregel te hard. De .Petit Parlslen” schrijft, dat de Officier zich op het oogenblik niet meer meester was, het scheen, dat de belde tegenstanders in Roode en Zwarte toga elkaar wilden aanvliegen. De vier nuntii van Madrid, Weenen, Parijs en Warschau, de zeven secretarissen van con gregaties, rechtbanken en bureaux en de twee hooge hofdignitarissen bekleedden ambten, waaraan van ouds het purper verbonden is als hoogste erkenning van verdiensten. vernam Reuter van LONDEN, 20 Nov. (Reuter). Maurice Peter son, het hoofd van de Abessinische afdeellng van het Foreign Office, sal morgen naar Parijs vertrekken, om den Britschen ambassadeur ter zijde te staan bjj de besprekingen met de Fransche regeering, om te zoeken naar een mogelijke basis voor regeling van het Ita- Itaansch-Abesslnlsch conflict in het kader van den Volkenbond. Men moet waarschijnlijk tot 1517 terug gaan, toen Leo X tegelijk 31 kardinalen be noemde om zoo’n groot aantal te vinden. Maar, terwijl het onder den Renaissance-Paus een daad van bijna revolutionnalre beteekenis gold, liggen de huidige benoemingen voor het meerendeel in het kader van de gebruikelijke bevorderingen in de kerkelijke hiërarchie. Slechts de schaarsche benoemingen der laat ste jaren, waardoor het aantal der kardinalen tot negen en veertig geslonken was, veroor zaakten den samenloop van het huidige groote aantal. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar. f 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Bijzonder merkwaardig daarentegen is oe benoeming van den Oosterschen patriarch Ig natius Tappunl, patriarch van Antiochlë. Men kan zeggen, dat dit voor de eerste maal in de geschiedenis zal zijn, dat een Oosterscue patriarch het purper draagt. Algemeen wordt verondersteld, dat maar schalk Badoglio voor eenigen tijd de operatira zal staken, om daarna sterk aan te vallen. Ook de toepassing der sancties heeft in vloed op het tempo van de operaties, aanga- zien men wacht op de reactie in Europa. Ook is mogelijk, dat de gebeurtenissen in Egypte, welke indirect in verband staan met het Itallaansch-Abessinisch conflict, invloed hebben op de Itallaansche actie. Frederico Tedeschlnl, nuntius te Madrid, Carlo Salotti, secretaris der Propaganda Fide, die beiden in het consistorie van Maart 1933 in petto gereserveerd waren. Verder de patriarch Ignatius Tappunl, patriarch te Antiochlë in Syrië; mgr. Henrico Sibllia, nuntius te Wee nen; mgr. Francisco Marmaggl, nuntius in Polen; mgr. Maglione. nuntius te Parijs; mgr. Carlo Cremonesl, geheim aalmoezenier van Z. H. den Paus; mgr. Baudrillart, rector van het Institute Catholique te Parijs; mgr. Suhard, aartsbisschop van Rhelms; mgr. Kaspar, aarts- mgr. Copello, aartsbls- mgr. Goma Tomas aartsbisschop van Toledo; mgr. Caccia Domi nion!, maestro dl camera; mgr. Canall, secre taris van het Heilig Officie; mgr. D. Jorio, se cretaris van de Congregatie der Sacramenten; mgr. Vincento La Puma, secretaris van de con gregatie der Religieuzen; mgr. Frederica Cattani, secretaris van de Apostolische Signature; mgr. Massimo, deken van de Rota; mgr. Mariani, secretaris van de administratie der, goederen van den H. Stoel en pater Pietro Boetto van de Sociëteit van Jezus. door het klimaat, of zoeken elders nieuws. Van de tachtig speciale correspondenten, die zich de vorige maand te Addis Abeba be vonden zijn thans nog een tiental in de hoofdstad. De in meer of mindere mate clandestiene berichtgevers, die in de afgeloopen maand een soort „beurs" hebben gevormd voor de journalisten, schijnen langzaam hun verbeel dingskracht te verliezen. Volgens betrouwbare personen is het uit- blljven van berichten toe te schrijven aan ge brek aan gebeurtenissen. Bij dit nummer van onze courant behoort een bijlage, speciaal ge wijd aan het komende St. Nicolaaa- feest. Wjj vragen hiervoor de bij zondere aandacht van onze lezers en lezeressen, die niet alleen van een keur van verhalen, versjes en foto's kunnen genieten, maar zeker ook hun voordeel kunnen doen bjj aandachtige beschouwing van de advertentierubriek. LONDEN, 20 Nov. (Reuter) Bij het referendum van de mijnwerkers zijn 409.351 stemmen vóór staken uitgebracht en 29.215 tegen. De meerderheid bedraagt dus 93 pCt. BRINDISI. 29 Nov. (A.N.P.) Het gerucht is in omloop, dat de admiraal Sakellarlou, die hier morgen zal aankomen met een eskader .Grieksche oorlogsschepen, het am nestle-decreet voor politieke en militaire veroordeelden naar aanleiding van den Maart-opetand in zijn be zit heeft. PARIJS, 20 Nov. (Reuter) In verband met het door het gerechtshof te Aix-en-Provence gewezen vonnis, tegen den advocaat Desbons, den verdediger der beklaagden in het Konlngs- moord-proces, heeft de afgevaardigde voor Pa rijs van de Centre Républicaln, Destastes, ver zocht te mogen Interpelleeren over „de omstan digheden, waaronder de advocaat, die met zulk een belangrijke zaak was belast, werd geroyeerd, en van de zitting verwijderd, voordat de beslis sing van bet Hof uitvoerbaar was* ADDIS ABEBA. 20 Nov. (Reu ter). De stad is vol geruchten over het gaan en komen van den Negus. Hoewel het bericht niet werd bevestigd, vernam de correspon dent vyi Reuter van welingelichte zijde, dat de Negus gisteravond weer terugkeerde van zijn reis per vliegtuig en tot vroeg in den och tend in het paleis heeft gewerkt. De Tweede Kamer heeft aangenomen de be groetingen van Buitenlandsche Zaken en van het F. T. T.-bedrüf. alsmede het wetsontwerp tegen cumulatie. ysstgesteld is de CrWs-Aankoopbeschikking 1935 (vruchtboomenj. De Koning zou direct nadat hij zich aan boord van de „Helll” had begeven, dit decreet onderteekenen en daarmede zijn koninklijke functie aanvaarden. Het decreet zal direct van kracht worden, zelfs voor de aankomst van den koning te Athene. In een bericht uit Peking wordt gezegd, dat het in verband met de interventie der diplo matieke vertegenwoordigers niet ónmogelijk Is. dat men pas over eenlge dagen weet, waar men, wat betreft den toestand in Noord-China aan toe is. John Rushworth Jellicoe werd op 5 Dec. 1859 geboren als de zoon van een koopvaardlj- offlder. Op 13-jarigen leeftijd trad hjj als ca det in dienst bij de Britsche marine en reeds spoedig bracht hl) het tot officier. In 1897 werd hjj tot kapitein benoemd. Als soodanig nam hjj deel aan de expeditie naar China, toen in 1900 de Boxer-opstand was uitgebro ken. en werd ernstig gewond. In 1907 werd Jellicoe benoemd tot „rear-ad- miral,” welke rang overeenkomt met dien van schout-bij-nacht. Spoedig volgde de promotie tot vice-admiraaL In 1915 volgde hij admiraal Callaghan op en op 31 Mei van het jaar 1916 commandeerde hij de Britsche vloot, die bij de kust van Jutland slag leverde tegen de Duit- sche vloot onder admiraal Scheer. Er is heel wat te doen geweest over het tele’d van Jelli coe in dezen grootsten zeeslag van den wereld oorlog; men verweet Jellicoe, dat hjj de Duit- sche vloot of althans een belangrijk deel der Dultsche vloot heeft laten ontsnappen op het oogenblik, dat hij haar kon vernietigen. Het was o.a. Winston Churchill, die schreef, dat Jellicoe in 1916 een einde aan <kn oorlog had kunnen maken. Indien hij het adviee- van zijn vice-admlraal Beatty had opgevolgd. Maar la ter heeft men de zeer moeilijke omstandig heden. waaronder de slag werd geleverd, op de juiste beteekenis weten të^schatten en ad miraal Jellicoe kon zich a>s volkomen gereha biliteerd beschouwen. Jellicoe, die meermalen zijn actieven dienst aan boord had onderbroken voor werkzaamhe den aan de admiraliteit, wer< In 1919 tot ad miraal der vloot benoemd en het volgende jaar werd hij gouverneur van Nieuw-Zeeland. Hij was intusschen in den adelstand verheven en voerde den titel Viscount Jellicoe ot Scapa. In 1025 werd hij tot Earl verheven. MEMEL, 19 Nov. (A. N. PJ —De president van den Memelschen landdag, Baldszus, die eerst de opdracht tot vorming van een Alree - torium teruggegeven had om persoonlljkeTiver- weglngen, heeft thans besloten toch een op dracht tot het vormen van een directorium te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1