Bespreking over P.T.T.-bedrijf SfuWi,t d£ Vlagincident in Amsterd. haven I «e ST. BERNULPHUSGILDE BEGROOTING WERD GOEDGEKEURD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 De nota van Italië TWEEDE KAMER V J BRANDSTICHTING vernietiging KIND VERBRAND DE INBRAAK TE WEERT 1 Evenredige vracht- verdeeling Royementsquaestie in A.V.R.O.-bestuur Sierteeltcentrale koopt vruchtboomen Teelt van spinazie en radijszaad Vier communisten maken zich meester van hakenkruisvlag op Duitsche boot J. E. van Tijen*» nieuwe functie Verrichten van arbeid door vreemdelingen Hoewel het bedrijf winsten oplevert, dient men er in het algemeen voorzich tig mee te zijn BUITENLANDSCHE DIENSTBODEN Vraagstuk der acoustiek besproken Mr, van Doorne door het Hof niet ontvankelijk verklaard HET RIJWIELVERKEER NAAR BELGIË VRIJ SPERWER TREFT SLECHT WEER DOOR VALLENDEN TAKEL GETROFFEN HONDERD BALEN KOFFIE GESTOLEN Gevaarlijk type KASTEEL BLITTERSWIJK VERKOCHT I 4 woonachuitbewoneri aangehouden Huisvrouwen behoeven zich niet ongerust te maken Geen nieuws over radio- vraagstuk Keuring ter plaatse en Standpunt van Ned. Regeering nog niet bepaald Toeslag aan de handelaren Aanvragen om verlenging van vergunning Geen bezwaar tegen het cumulatie-ontw^rp De dader aangehouden Het binnenvrachtverkeerdat de Rynroute volgt, wordt er niet onder gebracht In houd van kachel wordt onderzocht Tegen beide verdachten twee jaar geëischt en cumulatie Man van groote kennis en ervaring op het gebied der luchtvaart Paters van Cadier en Keer uit Noord-Limburg vertrokken Pfü»*2j - Minister Mr. De Wilde een een Toen W J. Schwelgman, spr.. Mr. van Doorne teekende appèl aan tegen dit vonnis; Woensdag wees 1 Hof arrest en bekrachtigde het vonnis van de rechtbank, zoodat mr Van Doorne wederom niet ont vankelijk in zijn vordering werd verklaard. Voor deze aankoopen aal een bedrag van ten hoogste 37.500.— ter beschikking van de Cen trale worden gesteld. In de bestuursvergadering van de A.VJl.O. van 13 December 1930 werd mr. Van Doomt, die toen ruim drie jaar lid was van X bestuur, geroyeerd, op grond van een aantal beschuldi gingen tegen hem ingebracht door den voorzitter, dr. Molhuyzen. Het verzoek van mr. Van Doorne. deze be schuldigingen te doen onderzoeken door sen on partijdige commissie, werd door het bestuur niet Ingewilligd. De algemeene vergadering van de A.V.R.O. heeft vervolgens het royement beves tigd. De acte van beschuldiging werd niet be handeld in deze vergadering. vallen. De 30-jarige W. Kruithof van het Van Hogendorpsplein, werd er door getroffen. Met een schedelbreuk is hjj naar het ziekenhuis ge bracht, waar hjj is overleden. Op het terrein van de Rotterdamsche Droog dok Mjj. op de HeUplaat te Rotterdam is Dtns- vruchtboomen worden afgekocht tot een maxi mum van 50 pet. der door hen aangeboden vruchtboomen. De vruchtboomen sullen van wege de Centrale ter plaatse worden gekeurd en vernietigd. Enkele weken geleden werd nog in dese woon schuit een hulssoeking door de politie verricht en bi) een der bewoners een revolver met patro nen in beslag genomen De hoofdinspecteur, de heer A. Luteyn, chef van het bureau Adelaarsweg, waarschuwde den commissaris van politie, den heer L. Hoogen- boom en inspecteur de Liefde en vergezeld van een aantal rechercheurs, werd zeer snel het on derzoek begonnen. Plotseling bemerkte de wacht dat de haken- kruisvlag werd afgerukt. De roeiboot werd hier na snel weggeroeid Evenmin deed dit een motie bjj dese begroe ting. door den Katholieken afgevaardigde IJs- selmuiden met eenlge fractiegenooten en leden der vrijzinnig-democratische fractie ingediend, om den Minister te verzoeken, bij dit Staats bedrijf elke redelijke kans, om te komen tot werkverruiming, te benutten en uit dien hoofde geleidelijk te streven naar verkorting van den werktijd van die groepen van personeel, die nog langer dan 48 uur per week arbeiden. Minister De Wilde had tegen deze motie voor al m verband met de toelichting, daarop door den heer IJaselmuiden gegeven, geen bezwaar. Wèl had hl) tevoren eenlge motieven opgesomd. waarom men met werktijdverkorting bij dit be drijf voorzichtig moet zijn, maar ook toen toon de hij zich reeds bereid, de zaak eens na te gaan. Men moet, aldu Minister DE WILDE, in het algemeen voorzichtig zfjn met het P. T. T.-bedrijf, ook al levert dit belang rijke winsten op. Want op de eerste plaats vloeien die winsten in de schatkist en soa de vermindering of het verties daarvan in ieder geval op andere wijze gecompenseerd moe ten worden. Bovendien keert bet bedrijf on geveer M millioen aan loon wit, roodst men op dit pant werkelijk niet ver behoeft te gaan, om de winst in verlies te doen om slaan. dan hangt Al spoedig kreeg men gegevens en enkele omwonenden hadden een roeiboot, bemand met 4 mannen, het Oostzanergat in zien varen. Men kwam te weten, dat deze roeiboot be hoorde bij een woonschip aan het einde van het Oostzanergat, waarvan de bewoner als communist bekend staat. Oogenblikkelljk waarschuwde de wacht den kapitein, die op zijn beurt de havenpolitie van het feit In kennis stelde. De havenpolitie waar schuwde het bureau Adelaaraweg. terwijl ook het hoofdbureau met spoed van het gebeurde in kennis werd gesteld. Een boot van de havenpolitie en een van de gemeentepolitie 'begaven zich naar het Oost zanergat en blokkeerden den toegang in de verwachting dat de roeiboot langs zou komen varen Een overvalauto met agenten werd naar den a wallekant gezonden en zette den dijk over een groot gedeelte af. dit probleem k bout portent in een nieuw sta dium zou zijn gekomen. In een onderhoud dat een Handelsblad-re- dacteur met minister Slingenberg had, ver klaarde deze uitdrukkelijk, dat er geen redenen zijn voor huisvrouwen om zich, wat dit punt betreft, ongerust te maken. Met ingang van het as. voorjaar zullen buitenlandsche dienstboden eerst vallen onder de wet van 18 Mei 1934. be trekking hebbende op de buitenlandsche werk krachten hier te lande. De Kamer is daarna overgegaan tot de behandeling van het voor een leek vrijwel niet leesbare en even moeilijk te amen- deeren zeer technische wetsontwerp tegen de cumulatie. Dit ontwerp breidt de be staande bepalingen uit. het stelt, ook voor provinclèn en gemeenten, een regeling voor Inzake wachtgeld en pensioen, geno ten wegens het bekleed hebben van poli tieke functies en het treft een regeling in zake nonactivlteitswedden, genoten door ambtenaren, die lid van de Staten-Gene- raal worden. Vier communisten hebben Woens dag in de Amaterdamsche haven vlagincident veroorzaakt. Van Duitsche kolenboot hebben zij de hakenkruisvlag afgerukt en mee gevoerd. Later in den middag zijn zij door de politie gearresteerd. gaven toe gevaren te hebben, maar hakenkruisvlag beweerden zij niets te Aan het bureau Adelaarsweg werden de arrestanten geconfronteerd met leden der bemanning van het Duitsche schip. Vier van hen werden pertinent herkend. Een man en een vrouw zijn op vrije voeten gesteld. De andere vier blijven in arrest. Het onder zoek wordt krachtig voortgezet. De politie-autoritelten begaven zich met een overvalauto naar de woonschuit, waar zij rijf mannen en een vrouw aantroffen. De roeiboot lag vlak bij de woonschuit gemeerd. In de schuit volgde een korte ondervraging. Enkele mannen van een weten Terzake van de radio, waarover dezen mid dag uitermate kort nog het woord werd ge voerd door den sociaal-democraat DROP, den liberaal Mr. BOON en den katholieken afge vaardigde Mr. TEULINGS, heeft Minister De Wilde geen noemenswaardig nieuws meegedeeld. Het vraagstuk van de verhouding tusschen radio en pers is voorwerp van reeds in verge vorderd stadium verkeerende onderhandel! ng tusschen de betrokken partijen. Daarom achtte de Minister zwijgen beter. Mr. Teulings hoopte, dat partijen zelf deze zaak tot een goed einde zouden brengen mede in het belang van de tusschen hen hangende sfeer in de toekomst. Wat de radlo-distributle betreft, heeft de Minister meegedeeld te zuilen zorg dragen, dat de regeling van een vergoeding aan de omroep- vereenigingen vóór 1 Januari as. gereed komt. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat over eenigen tijd de afkondiging kan worden tegemoet gezien van eenige ministerieele be schikkingen krachtens welke steun zou kunnen worden verleend voor de teelt van spinazie en radijszaad. Het ligt niet in het voornemen over te gaan tot een rechtstreeksche steunverleening aan de telers van bovengenoemde zaden, doch uitgaan de van de omstandigheid, dat een contractprijs voor splnaziezaad van 16 per 100 K.G. en voor radijszaad van 36 per 100 K.G, mag worden geacht nog juist de noodzakelijke pro- ductie-kosten te dekken, zal aan de hande laren een toeslag kunnen worden gegeven, wan neer uit door hen over te leggen bescheiden blijkt, dat de gemiddelde verkoopprijzen voor de hoofdsoorten van beide gewassen (de gese lecteerde zaden blijven daarbij bulten beschou wing) van dien aard zijn, dat zij niet in staat zijn dezen nrijs aan de telers uit te betalen Het bedrag der toeslagen hangt af van de hoogte van de als zoodanig vast te stellen ge middelde prijzen van spinazie en radijszaad DEN HAAG, 20 htfryMtier 1935. De Tweede Kamer heeft met 69 tegen 4 stemmen de begrootlng van Buiten landsche Zaken, welke zij in haar ver- gadering van Donderdagavond behan deld had, goedgekeurd. De vier tegen stemmers waren de revolutlonnair-so- cialist Sneevliet, die met zijn tegenstem men demonstreeren wilde tegen de sanctiepolltiek van den Volkenbond en de drie aanwezige communisten, die de niet-erkenning van Sovjet Rusland op nieuw zeiden niet te kunnen verkrop pen. De begrootlng van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie maakte geen hoofdelijke stemming noo- dig. Er is naar aanleiding van dit ontwerp door een aantal fracties weer de noodige demagogie gepleegd. De anti-paplaten Zandt en Llng- beek, de plattelander Vervoom, de christen democraat van Houten, de communist De Vis ser en de revolutlonnalr -socialist Sneevliet stelden het alle voor, alsof er eigenlijk maar seer weinig gebeurde en er nog ontzaglijke cumulaUeechandaten overbleven. De afgevaardigde van Nationaal Herstel, mr. WESTERMAN, daarentegen wees er tegen over al dese in minder of meer dikke bewoor dingen gekleurde beweringen op, dat het ‘uvei, van de cumulatie met bepaalde bedoelingen en opgelost, is eenigssins de Indruk gewekt, dat Zooals reeds bekend, is de heer J. E. van Tijen benoemd tot onder-dlrecteur van de N.V. Nederlandsche Vllegtulgenfabrlek te Amster dam. In den betrekkelijk korten tijd, waarin de heer van Tijen deel heeft uitgemaakt van de Nederlandsche luchtvaart, heeft hij zich een aeronautische kennis vergaard, die werkelijk uniek mag heeten. Bij zijn opleiding als sport vlieger in begin 1930 toonde hij aanstonds een zeer fijne vlleghand te hebben. Op 37 Maart 1930 behaalde hij bil de Nationale Luchtvaart- school op Schiphol zijn brevet. De Minister van Landbouw en Visscherjj heeft vastgesteld de Crisis Aankoopbeschikking 1935 vruchtboomen Krachtens het bij deze beschikking gevoegde reglement zullen door de Nederlandsche Sier teeltcentrale van de georganiseerde kweekers Het denkbeeld van een overleg tusschen alle betrokken Staten nopens het antwoord op de Iteliaansche nota Inzake de sancties, welk denkbeeld van Engelsche zijde was geopperd, is, naar het Handelsblad van Nederlandsche regeeringszUde verneemt, losgelaten. Intusschen heeft onze Regeering haar stand punt ten aanzien van een antwoord op de Italiaansche nota nog niet bepaald. De Rotterdamsche Rechtbank heeft den con troleur J. G. en den chauffeur J. J. de G, we gens diefstal in vereenlging, meermalen ge pleegd. veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf. leder met aftrek van het voorarrest. Verdachten stonden Woensdag in hooger be roep voor het Haagsche Hof terecht. Zij hadden gedurende gerulmen tijd uit het ..handelsveem" partijen koffie, in totaal bijna 100 balen ont vreemd en deze op een auto behoorende aan den patroon van een hunner vervoerd naar de Nieuwe Haven, alwaar het gestolene door zeke ren B.. tegen f 10.k f 13.per baal werd gekocht. Verdachten, die niet eerder met den strafrech ter in aanraking waren geweest, verzochten een voorwaardelijke straf, doch de advocaat-gene- raal, Mr. J. A. de Visser, betoogde, dat. hoewel het reclasseeringsrapport omtrent beiden niet ongunstig was te noemen, hij gezien de frequen tie en de groote brutaliteit, (de diefstallen had den op klaarlichten dag plaats) geen aanleiding kon vinden dit verzoek te ondersteunen. De door de rechtbank opgelegde strikt achtte spr. de juiste, aangezien daarbij ook rekening is ge houden met de antecedenten van de verdach ten. Mitsdien concludeerde hij tot bevestiging van het vonnis. De beide raadslieden van verdachten dron gen aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Het Hof zal 4 December as uitspraak doen. Woensdagmorgen te omstreeks half 10 is door tot dusver onbekende oorzaak brand ontstaan In een schuurtje, gelegen achter de woning van den heer Balgooy aan de Meerveldstraat te Oes. terwijl vier kleine kinderen van het echtpaar in de schuur aan het spelen waren. Toen de huisvrouw van den heer Balgooy toesnelde om de kinderen te redden, bleek een vijfjarig zoontje zoo ernstige brandwonden te hebben bekomen, dat hij vrijwel direct overleed. Het lijkje van den kleine Is naar het ziekenhuis te Osa overgebracht. De drie andere kinderen hadden geen brand wonden opgeloopen. ZU konden In veiligheid gebracht worden. Het brandje was spoedig gebluacht. In ons land zijn thans nog ongeveer veertig duizend buitenlandsche dienstboden werkzaam. Vooral nu minister Slingenberg in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat het Duitsche oienstbodenvraagstuk geleidelijk zal worden En de geduchte afschrijvingen, door den heer IJaselmuiden nogal gecritiseerd, zijn volstrekt noodzakelijk, omdat In het bedrijf met een ap paratuur gewerkt wordt, waarbij men altijd de kans loopt, dat zij tengevolge van nieuwe vin dingen verouderd en waardeloos is ver binnen een normalen afschrijvingstermijn. Ondanks de geboden financieele voorzichtig heid heeft de Minister zich toch toegankelijk getoond Voor verschillende wenschen. De voor naamste. de verkorting van te lange arbeidstij den. kwam boven al ter sprake En ook terzake van kwesties als het op te groote schaal in dienst nemen van arbeidscontracters, de gerin ge promotiekansen en de verzorging van het platteland nam de Minister geen star standpunt in. Ook een wensch, namiddags nog door den katholieken afgevaardigde SCHAEPMAN geult. vond gunstig gehoor. Het betrof het door de post bezorgen van ongeadresseerde reclame drukwerken. waarin kwakzalversmiddelen wor den aanbevolen. De katholieke afgevaardigde wees op het goede voorbeeld, door de dagblad en periodieke pers ten aanzien van dit punt gegeven, door weigering van gelijkgeaarde ad vertenties En de Minister, al zag hU het ver schil tusschen een particuliere onderneming en de post, die ten slotte het publiek moet dienen, wilde zich aan dit voorbeeld toch wel spiegelen. Toen Dinsdagavond de familie Voogt te Klun- dert naar de kerk was. hebben ongenoode gas- De Sperwer (heenreis) is wegens weersom standigheden genoodzaakt voorloopig in Parijs te blijven. De besprekingen, die minister Oeltssen heeft gevoerd met eenige organisaties over de even redige vrachtverdeeling en de positie van de particuliere schipperij, heeft, meldt het Han-. delsblad, in het licht gesteld, dat de regeering geen modus kan vinden om ook het blnnen- vrachtverkeer dat de Rijnroute volgt, onder de evenredige vrachtverdeeling te brengen. Daar coördinatie van verkeer ontbreekt, kan de regeering evenmin belemmeren, dat de spoorwegen door tarief maatregelen de scheep vaart afbreuk doen. ten zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning verschaft. Nadat zij enkele kas ten hadden opengebroken, staken zij de huis kamer in brand en namen daarop de vlucht. De brand was spoedig door voorbijgangers ontdekt en kon direct gebluscht worden. Gemeente-polltle, marechaussee en Rijkspo litie hebben met behulp van een politiehond een onderzoek ingesteld. Een aantal personen werd aan een verhoor onderworpen, waarbij een der gearresteerden, de V. uit Klundert, be kende. zich aan de brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Vermoedelijk zal met deze arrestatie meer licht gebracht worden in soortgelijke zaken, die reeds eerder werden gepleegd en waarvan men de daders niet kon achterhalen. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B meldt: In het begin van dit jaar heeft de Belgische regeering de z.g. douanekaarten, voor den tjjde- lljken Invoer van gebruikte rijwielen afge schaft, voorloopig slechts voor den duur van de Brusselsche tentoonstelling Toen het einne van deze tentoonstelling naderde, hebben zoowel de A.N.W.B als de Alliance Internationale de Tourisme bjj de Belgische regeering krachtige vertoogen ingediend, waarin wordt gevraagd, de douanekaart definitief af te schaffen. Deze actie heeft succes opgeleverd, althans tot het einde van 1936 is de vrijstelling nu ver leend en verwacht mag worden, dat Intusschen de noodige maatregelen getroffen zullen worden om de douanekaart definitief te doen ver dwijnen. In deze vacature werd thans de heer Baard, directeur der Musea te Amsterdam gekozen; pastoor Ad. Welters werd als secretaris bjj ac clamatie herkozen. Vervolgens hield Ir. Utrecht, een lezing over Spr. besprak de geluidstheorie en gaf gegevens, waaraan men de geluidsenergie kan meten. We spreken van goede acoustiek. wanneer we in een bepaalde ruimte het geluld goed en pret tig opvangen, waarvoor verschillende voorwaar den noodig zijn. Allereerst moet het geluld vol doende sterk zijn. Een tweede factor is de afwezigheid van alle hinderlijke nageluiden. den nagalm. waarmee we het probleem der acoustiek benaderen. De nagalm-tjjd is voor muziek anders voor het gesproken woord. In een kerk hjj af van de grootte van het gebouw. Bij een vrij nagalm-procédé is een perfecte acoustiek in een kerk uitgesloten Willen de der halve streven naar een ideaal van acoustiek, dan moeten we dit procédé uitschakelen en streven naar een procédé, waarbij het geluld als het ware aan banden wordt gelegd. Bjj een denkbeeldig ontworpen kerkgebouw, waarin we een ideale acoustiek willen bereiken, moeten we er voor zorgen, dat op den platte grond de geluidsbronnen, dat zijn dus het pries terkoor, de preekstoel, het zangkoor en het or gel. zoo dicht mogelUk bjj elkaar liggen. In ons theoretisch radicalisme, aldus gaan we nog verder en laten we den vloer van mlddenbeuk en zijbeuken flauw naar boven loo- pen, waardoor de geloovigen amphltheaters-ge- wjjze zitten, terwijl we ook het plafond gebogen houden Een dergeltjk gebouw zal er natuurlijk vreemd ultzlen. doch het zou goed zijn, wanneer we eens een modelletje maakten om de verdeelin- gen van de geluids-intenslteit te bepalen. Bovenstaande gold voor een te bouwen kerk. - •- ----- na de pauze gaf spr. aan hoe men in een be- dagavond een takel jult een hljachstelling ge- staand gebouw de acoustiek kan verbeteren. Een goede oplossing van de acoustlsche moei lijkheden wordt gevonden door een uitschake len. zoo niet geheel van het vrije galm-procédé. Dit geschiedt met een klankbord. De Deken dankte Ir. Schwelgnian voor zijn uit eenzetting, die door de Gilde-broeders met aan dacht gevolgd was. Spr zou het van belang vinden, dat een 11- turglst, architect en Ir. Schwelgman eens gesa- gedurende^zljn ^tienjarig bestuurslidmaatschap om joo een bepaald plan te verkrijgen. a Hierna vond een gedachtenwiasellng plaats. Mr. van Doorne heeft daarop een actie tegen het bestuur van de A.V.R.O. ingesteld op grond van onrechtmatige daad en eiachte nietigver klaring van het royementsbealuit. De Amsterdamsche rechtbank verklaarde elscher op 12 Dec. 1933 niet ontvankelijk in «tjn vordering en veroordeelde hem tot betaling van de kosten. In Egypte is thans de rust teruggekeerd, nadat de politie tegen de betoogende studenten streng is gaan optreden in bepaalde kringen ontzaglijk Is opgeblazen geworden. Ook Ir. Albarda, de voorzitter der sociaal-democratische fractie bracht de zaak tot haar ware proporties terug door eraan ts herinneren, dat op dit gebied èn door het Rijk èn door de provincies èn door de gemeenten al zeer veel is gedaan. En minister De Wilde, die bijzonder kort sprak, stelde den stand van zaken zeer duidelijk in het licht door er op te wjjzen, dat de zeer vergaande beperking van ■de cumulatie In 1933 de som van 350.000 op de pensioenen had bespaard, terwijl In 1933 de totale pensioen'ast 48 millioen beliep. De minister constateerde overigens, dat men In Nederland tegenstelling met het buiten land In de politiek nooit rijk wordt. Ir. Albarda heeft in zijn beknopte rede nog eenig bezwaar ingébracht tegen de nieuwe re geling van wachtgeld en pensioen voor wet houders en Gedeputeerden Een amendement van zijn fractiegenoot van Braambeek, om dit ongedaan te maken, werd evenwel ingetrok ken. nadat de minister nog eens gewezen had op het onbevredigende, dat de pensioenen de zer functionarissen vaak gedurende een zeer lange reeks van jaren werden genoten. Het ontwerp is toen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Woensdagmiddag zag het personeel van de Duitsche kolenboot .Adele Traber”. gemeerd bij de Centrale Noord, welke Vrijdag naar New Castle vertrekt, dat een roeiboot langszij kwam, waarin zich vier mannen bevonden. Het geheele gezelschap werd Woensdagavond om half tien naar het bureau Adelaaraweg overgebracht. Ook de brandende kachel werd met een politle-auto daarheen vervoerd, om dat men van meening is dat de vlag wel ver brand zou kunnen zijn en men den Inhoud van de kachel scheikundig wil laten onderhoeken Voor de Roermondsche rechtbank hebben te recht gestaan de 31-jarige H. 8. en de 32-jange P. M., die bU den bakker B. te Weert een geld* kutje met ruim f 13 000 hebben gestolen. Van het gestolen geld hadden zij slechts f 100 op gemaakt; de rest U b(j een herbergier terug gevonden. De Officier van Justitie, mr Rieter. eischte tegen elk der verdachten twee jaar gevange nisstraf. Mr. Nederveen pleitte clementie Uitspraak over veertien dagen. De directeur van den Ruksdienst van de werkloosheidsverzekering maakt bekend, dat aanvragen om verlenging van vergunning, in gevolge de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad no 257) tot het doen verrichten van arbeid door vreemdelingen, tijdig d w z. uiterHjk op 10 Dec. a.& bij hem moeten worden Ingediend. De ver lenging kan per brief worden aangevraagd on der vermelding van het nummer der vergun ning en den naam van den vreemdeling. Voor tijdige afdoening van aanvragen, welke na 10 Dec. worden Ingezonden, kan niet worden in gestaan. Naar de JS. Venl. Crt.” verneemt. U het klooster met circa 10 HA. grond, toebehooren- de aan de Eerw. Paters te Blitterswljk. van het MlsslehuU te Cadier en Keer, overgegaan in handen van den heer Alphons Creemers. aldaar. De Eerw. Paters gaan zich metterwoon te Bemelen bU Maastricht vestigen. Het Patersklooster is een oud kasteel, voor heen in het bezit der adellijke families Sour ae Berg en Hamelberg; op het einde der 19e eeuw was het in het bezit van den heer Thissen, in leven advocaat te Roermond: in het begin oer 20e eeuw werd het bewoond door Fransche Zusters, die het na enkele jaren hebben over gedragen aan de tegenwoordige Paters-congre- gatle. die daarin een noviciaat en drukkerij ge vestigd hadden. Hjj was een der eersten, die aan de toen in ons land opkomende zweefvluchtbeweglng werkzaam deelnam. Als eerste Nederlander maakte hjj in October 1930 boven de Noordzee- dulnen een motorlooze vlucht van bijna drie kwartier, waardoor *hlj zich direct onder de eerste Nederlandsche zweefvluchtpionlers rang schikte Nog dezelfde maand ving van Tijen zijn historische solo-vlucht op Pander-ander- halfdekker naar Nederlandsch Indië aan. een moeilijke tocht, dien hij glansrijk volbracht. In den zomer van 1933 trad de heer van Tijen in dienst van het kort te voren opgerichte „Syndicaat voor luchtschlpverkeer met Nedet- landsch Indiè” en werd, na een overeenkomst van genoemd Syndicaat met de Luftschlffbau Zeppelin, in Augustus van dat jaar als actief lid in de bemanning van de ..Graf Zeppelin” opgenomen. Het was In die functie, dat onze landgenoot een ervaring opdeed, als waarop, bulten de kleine groep Duitsche Zeppelin-spe- clalUten, niemand ter wereld kan wijzen. Hij nam deel aan 74 Zeppelln-relzen, stak 34 maai met den Zeppelin over den Oceaan en legde op al die reizen een afstand af van rond 372.000 K.M. Begin 1933 maakte van Tijen In gezel schap van Dr Eckener een bootreis naar Ne derlandsch Indië, om de klimatologische en atmosferische condities langs de Indlë-route met net oog op een event. Zeppelin-verbindlng. te bestudeeren Vóór hij in de luchtvaart trad, was de heer Van Tijen in dienst van de firma Van Houten te Weesp. voor welke firma hjj, met uitzonde ring van Australië, de geheele wereld heeft be reisd. Woensdagmiddag is in hotel „Het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht de algemeene jaarverga dering van het St. Bernulphus-gllde. de Veree- niglng tot bevordering van de Kerkelljke kunst, gehouden. Pastoor van Noort uit Heemstede, bracht het Jaarverslag uit. Door bedanken of overlijden ontvielen aan het gilde veertig leden, terwijl 23 nieuwe leden toe traden De Gilde-reis 1935 was een groot succes, al was het aantal deelnemers, twintig, niet groot. Het Gllde-boek floreerde onder de nieuwe re dactie en werd ook in het buitenland gunstig besproken. Het Gilde bleef in aangename samenwerking met de vereenlgingen, die eenzelfde doel na streven. Herdacht werd het overlijden van een der schermheeren, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent, die innig met het wel en wee van het Gilde meeleefde. Voor de sieleruat van Mgr. werd een gebed verzocht, evenals voor de overleden leden. Tot slot werd in het jaarverslag opgemerkt, dat de leden, die bedankten, dit alleen om fi nancieele redenen deden en de sympathie voor het Gilde niet verminderd is. De Deken van het Gilde, prof. Henneman uit Warmond, wekte op het Gilde te propageeren. Voor een goed contact tusschen opdrachtgevers en uitvoerders, dat van zoo’n groot belang is, biedt het bijeen zijn in het Gilde een uitete- kend middel. In het verslag van de kas-commlssie werd de raad gegeven, de kosten van het drukken van het Gildeboek zooveel mogelijk te beperken. In verband hiermee deelde de Deken mede, dat men voor het jaar 1935 reeds gunstiger voorwaarden van den drukker had kunnen ver krijgen. Aan den heer H H. Thunlssen, die als be stuurslid moest aftreden, bracht de Deken een hartelijk woord van dank voor het vele, dat hjj I menlijk het vraagstuk der acoustiek bespraken, oarliinanzia l__4» is s.I voor het Gilde had

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5