Justitiebegrooting aan de orde Voor het verwaarloosde kind Prinses Juliana Scheepvaart Handel, Nijverheid en Baby’s Kou ^Het best behandeld zonder in- nemen alleen inwrijven met VISJSS 4 WENSCHENENKLACHTEN ZORG EN NAZORG i VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER VRIJDAG 22 NOVEMBER 193? TWEEDE KAMER Pentioenen K.H.L. van Nazorg V oorlichting Katholieke rechtere DE RADIOPRIJSVRAAG 4 Ind ustrialisatie Militaire pensioen wetten Hulp voor scheepvaart dringend noodig Op levenswijsheid bouwen Ruim 35.000 komt ten goede van het Crisiscomité Ver keer shrug bij den Moerdijk Vele vraagstukken werden ter tafel gebracht, waaronder ’s minister» houding te genover de rechtsche extremisten LOONKWESTIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Voor een kort familiebezoek naar Duitschland vertrokken JUBILEUM-BOUW FONDS K. R. O. GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND Scheepvaart V estigings-eischen Het laatste beton voor den onder bouw gestort Ten aanzien van vele vraagstuk ken wenschen de leden nader geïnformeerd te worden Steun aan den export Dultschers in ons land Magistrale rede van prof. Rutten over de voorbereiding tot het huwelyk Politie en N.S.B.-colportage p ge- beslagnemlng mogeUJk is. DEN HAAG, 21 November 1935. 4 Dr. Nijmegen, 21 Nov. w< waaraan na- 1. De rechtstreeksche steun, gróót 8 mil- WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK niet ronder belang voor bepaalde Neder- landsche scheepvaartlijnen. Voor het tran sitovervoer dat speciaal voor Rotterdam van overwegend belang is heeft deze steun echter weinig beteekenis. sidleeren als een Nog horsts nJ. Over het invoeren van administratieve recht spraak. hetgeen aanzienlijke kosten meebrengt, pleegt de Minister overleg met zijn collega van Financiën. Verscheiden leden zouden het op prijs stellen indien de Minister zijn standpunt uiteen sou willen zetten omtrent de volgende punten: Een zeldzame bezienswaardigheid bij Brandenburg (Duitschland) is een herten park, waar in een bijna natuurlijke wildernis een honderdtal geheel witte herten bijeenleven Na een ruime pauze, waarin de deelnemers in de gelegenheid werden gesteld gemeenschap pelijk een lunch te gebruiken, werd onder de leiding van prof. dr. Rutten. hoogleeraar aan de R. K. Unlversiteit te Nijmegen de voorbe reiding der gestichtsjeugd op het huwelijk be sproken. ken. teneinde den delegaties gelegenheid te „ge ven voor overleg met hunne Regeeringen. Over Met een oprecht woord van dank aan den hooggeleerden spreker sloot de voorzitter de bijeenkomst. L. F. Dnymaer van Twist Ter voorkoming van feiten, als zich hebben voorgedaan bij het pensioenfonds van den Ko ninklijken Hollandschen Uoyd, ovei weegt de Mlnister met zijn ambtgenoot van Sociale Za ken een oplossing. Men was dan ook algemeen van oordeel, dat krachtige maatregelen van Regeeringswege niet alleen volkomen gerechtvaardigd, doch ook drin. gend noodsakeiyk sjjn, ten einde de Nederiand sche havensteden en de Nederiandsche scheep vaart voor den ondergang te behoeden. De deelnemers aan de vergadering waar onder vele mannelijke en vrouwelijke religieu zen van de meest uiteenloopende congregaties hebben plaatsgenomen aan de lange U-vormlge tafel, aan welker hoofd de voorzitter, rector J. O. van Rijt na de gebruikelijke openlngsforma- liteiten de eerste discussies inleidt met eenlge mededeelingen over de opleiding van het per soneel der gestichten in speciale cursussen. Rector Braakman dringt erop aan voor het geven der lessen godsdienst en paedagogle in een dergelijken cursus deskundigen te nemen, die ook de gestichtspractijk kennen en vraagt of de vorming of eventueel het beschikbaar stellen van zulke deskundige leeraren niet een dankbare taak voor de congregaties zou zijn. De inschakeling van de gestichtsklnderen Ln de gewone jeugdbeweging ontmoet volgens ver schillende sprekers veel moeilijkheden zoowel in bet kader van het gesticht zelf waar de kinde ren elkander van haver tot gort kennen en waar dus veel hoogere selectie-elschen moeten gelden als daarbuiten, waar de aansluiting met het parochie-werk niet altijd even gewenschte gevolgen kan hebben. Niettemin zal men de proef blijven doorzetten. De mededeeling, dat de gestichten zijn vrij gesteld van omzetbelasting, incasseert bijval. Van grooter belang dan het samenwerken met ntet-katholieke instellingen acht de president het voortdurend streven van ons katholieken zoo volledig mogelijk de heele zorg voor onze verwaarloosde kinderen op ons te nemen. Eenlge mutaties in het bestuur, waardoor Br. Pancratlus. overste van het St. Josephgesticht te Roermond, van secretaris tot penningmees ter en Rector O. H. Snijders uit Venlo tot secretaris worden bevorderd, worden onder ap plaus goedgekeurd. Van belang acht de voor zitter het secretariaat van Rector Snijders, om- van het vereenigingsrecht en een daarbij aan sluitende regeling omtrent de verbindende kracht van door die lichamen te treffen maat regelen. De Nederiandsche Noordzeehavens, zoo werd betoogd, ondervinden de rechtstreeksche ge volgen van de crisis in sterke mate. Concurren tie van bultenlandsche havens, die van de re geering van hun land subsidie ontvangen, ver zwaart de moeilijkheden; de devaluatie van den Belgischen franc heeft deze nog aanzienlijk verergerd. De scheepvaartbeweging in Rotter dam en Amsterdam .vertoont zeer verontrusten de cijfers. Ministers, „Volk en Vaderland" zich iedere week schul dig maakt. En ook tegen de machtsvorming, waarin het revolutlonnair karakter der Mus- sert-beweging tot uiting komt, hadden veel vroeger maatregelen moeten worden getroffen. Het ontwerp tot het tegengaan van par ticuliere machtsvorming op het gebied der Overheid kan de volgende week worden te- moetgeuien. kander aanvullen op de bestemming die hun liefde en hun samenleven vóór alles heeft: de zorg voor hun kinderenop het edele van de gezinsplichten, van het leven en werken voor anderen, voor echtgenoot en kinderen: op de waardigheid van het lichaam, als woning van de ziel en als onverbrekelijk deel van den hee- len mensch. Eerst dan. wanneer het kind zóó gaat verstaan van de ver- amenleven van de beide het lichamelijk verschil organen Wat de binnenvaart betreft, gaven verschei dene leden als hun oordeel te kennen, dat de werking van de wet van 5 Mei 1933 ter bevor dering vat) een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeellng in de binnenscheepvaart on bevredigend is. Verscheidene leden drongen er bij de Regee- ring op aan. vooral aandacht te besteden aan het treffen «an maatregelen tot verlaging van de op de bedrijven rustende vaste lasten. Voorts werd met nadruk gewezen op de nadeellge wer king van de omzetbelasting, die vooral op den détailhandel zwaar drukt. De telling der extra-frankeering op de op lossingen der N. C. C.-radioprijsvraag d.d. 1 October jJ. „Wie z'n hoed is dat?” heeft pjaats gevonden. De uitkomst hiervan Is, dat een be drag van f 35.643.88 ten goede van het Comité is gekomen. Het N. C. C. is uiterst dankbaar voor dit fraaie resultaat en maakt van deze gelegen heid gebruik nogmaals een ieder die heeft me degewerkt aan het welslagen van deze prijs vraag, zijn oprechte erkentelijkheid te betuigen. Dat Mr. Westerman ingrijpen bepleitte te gen het hier te lande overal verkochte emi grantenblad „Das neue Tagebuch” waaruit hij een aansporing tot moord op Hitler citeerde, is begrijpelijk. Maar vlijmscherp reageerde daar op de Interruptie van den sociaal-democraat Drees: „In Duitschland huldigde men van Over heidswege de moordenaars van Rathenau.” De overbezetting maakt, naar de overtuiging van vele leden, het stellen van vestlgingselschen noodzakelijk. In het in voorbereiding zijnde wetsontwerp zal tevens dienen te worden be trokken de vraag, op welke wijze onder de vea- tiglngselschen het zg. behoefte-element kan worden opgenomen. Alleen langs dezen weg kan Aan de orde komt de vraag wat de ge stichten kunnen doen in het belang van hun meerderjarig geworden opvoedellngen, hoe zij kunnen deelnemen aan de nazorg. De voorzitter leidt de gedachtenwisseling in met' erop te wijzen dat hier niet alleen het belang der in het volle leven geplaatste opvoe- delingen, maar ook dat van de gestichten zelf mee gemoeid is. want door actief deel te ne men aan de nazorg kunnen zij pas de resul taten van hun arbeid zuiver voor oogen krij gen om daaruit waardevolle conclusies voor hun arbeid te kunnen trekken; dat vervolgens on derscheid dient te worden gemaakt tusschen de eigen kinderen van het gesticht en die. welke in opdracht van andere vereenlgingen werden opgevoed. Aan beider nazorg dienen de gestichten deel te nemen, zij het voor de laatste in naar de omstandigheden eenigszins anderen vorm. Verschillende mooie en verschillende minder bemoedigende ervaringen werden in de discus sies naar voren gebracht. Men moet onderscheiden, aldus Minister van Schalk. Een politieke partij onderdrukken is zeer raadzaam. Want als zij werkelijk levens kracht bezit, groeit zij Juist tegen de ver algemeen den zin-i scheidenheid en hel geslachten, kan aan en aan de functie der betreffende aandacht worden besteed. En dan nog zonder op de technische bijzonderheden in te gaan met groote voorzichtigheid duidelijk, doch niet in bijzonderheden. Algemeen, opdat het meer begaafde of minder naïeve kind naar eigen behoefte er de conclusies uit kan trekken. In strijd met de levenswijsheid nu is het leggen van den nadruk op den geslachtelijken bouw en de geslachtelijke handelingen, die slechts enkele oogenblikken innemen. Deze immers bekleeden in het huwelijksleven zelf volstrekt niet de eerste plaats. Op andere dingen moet de aandacht het eerst worden gevestigd: op den eigen geestelij ken aard van man en vrouw de wijze waar op zjj in werkzaamheid, wijsheid en zorg el- Naar wfj vernemen heeft Prinses Julia na zich Donderdag voor een kort familiebe zoek naar Duitschland begeven, waar H. K. H. de gast zal zijn van den vorst en de vorstin van Benthelm te Burgsteinfurt. Zooals bekend is de vorst van Benthelm een neef van wijlen H. M de Koningln- Moeder. een ander onderdeel uit Dr. Korten - geslaagde rede mag niet verzwegen zijn rake bestrijding van ds. Lingbeek's zooveelste klacht over benoeming van katho lieke rechters. De plaats ontbreekt ons. om al de aangevoerde cijfers weer te geven. We vol staan daarom met eenlge totalen. Welnu, van de 239 leden der rechterlijke macht zijn er 45 katholiek, van de 73 ambtenaren der parketten 14 en van de 77 griffiers 15. Dr. Kortenhorst trok uit die gegevens twee conclusies. Primo, dat ds. Llngbeek zelf de on bevangenheid van oordeel mist, die voor een rechter eerste elsch is. En secundo, dat de katholieken mede tengevolge van een intellec tueel tekort, dat een gevolg is van eeuwenlange verdrukking. In de rechterlijke colleges een achterstand hebben, dien zij noodzakelijk moe ten en ook vast voornemens zijn, ten spoedig ste in te halen. De penetratie van Dultschers hier te lande heeft eveneens 's Ministers voortdurende aan dacht. Dat de Gestapo contact heeft met Ne deriandsche politie-autoriteiten. is niet zzoo be vreemdend. Dat contact wordt met de politie van alle landen onderhouden. Inmiddels verklaarde de Minister zich be reid. de bepaalde feiten, die de communist Schalker hem had voorgelegd, te onderzoeken. Gelijke belofte deed de Minister aan den Ka tholieken afgevaardigde Dr. Kor te n hor st, die bij dit debat op allervoortreffelijkste wijze mr. Goseling verving en die 's Ministers aan dacht gevestigd had op het groote aantal orga nisaties van Dultschers hier te lande. Het ver eenigingsrecht van deze Dultschers aantasten, zooals dr. Kortenhorst had f suggereerd, gaat den Minister te ver. Maar ais weder bepaslde feiten kunnen worden voorgelegd, waaruit In menging van deze vereenlgingen in Nederiand sche toestanden blijkt, zal op dien grond on getwijfeld worden ingegrepen op een wijze, die overeenkomt met het verbod van politieke ac tie door vreemdelingen hier te lande. Sommige leden houden gaarne van de regee- rlng vernemen, of naar haar oordeel het tot nu toe gevolgde systeem om met de landen, waar zich betalingsmoeilijkheden voordoen, clearlngverdragen af te sluiten, ook in de toe komst moet worden gevolgd, en zoo ja, op welke gronden dit oordeel berust. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de h.l. onduldbare concurrentie van Duit sche zjjde met behulp van het z.g. Zusatz- exportverfahren. waardoor subsidies tot 30 4 40 pct. van den prijs voorkomen. In het bij zonder de Nederiandsche kunstzüde-lndustrle heeft hierdoor groote schade geleden. Sommige leden verklaarden, dat h. 1. de con- tingenteering van den Invoer over het geheel genomen niet bevredigend heeft gewerkt. Zij meenden, dat verhooging van Invoerrechten het meest doeltreffende middel is om de voor het binnenland werkende industrieën te steunen en uitbreiding daarvan te bevorderen. Andere leden hadden tegen verhooging van invoerrechten als systeem bezwaar. Ook thans zouden zij geen maatregelen genomen willen zien, waarvan de beteekenis neerkomt op aan vaarding van het beginsel van protectionisme. Voof het overige viel 's Ministers verdien stelijk betoog uiteen ln een groot aantel zeer beknopt besproken punten. Wij stippen er eenlge aan. De Invoering van de nieuwe regeling van' de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepe lingen blijft afstuiten op het economisch be zwaar, dat de scheepvaart niet zwaarder belast kan worden. Voor de verdere behandeling van de wijziging van het huwelijksvermogensrecht is het feit, dat deze kwestie princlpieele tegen stellingen oproept, een bezwaar. 5. De Regeering heeft in onderzoek, het ver leenen van steun aan Rotterdam en Amsterdam om verlaging der baventarleven mogelljk te maken. De hier aan het woord zijnde leden achtten voorzieningen op dit punt dringend noodig en spraken de hoop uit, dat zij niet door een al te omvangrijke enquête zullen worden vertraagd. Tegen de pornografie blijft hij waak zaam. Hij heeft nog onlangs zijn ambtge noot van Waterstaat gepolst, of niet maat regelen te nemen zijn tegen den verkoop vafi bepaalde geschriften in den stations- boekhandel. Deze overweging heeft de Regeering er dan ook toe geleid, zich a» te vragen, of ter be perking van de buitensporigheden niet preven tief dient te worden opgetreden. Maar hoeveel bezwaar is tegen dit onderdeel van de aange nomen grondwetsherziening al niet ingebracht door dezelfde Kamer, die klaagt over te slap optreden tegen allerlei onbehoorlijk geschrijf I ook het vorige jaar zijn gehouden. toen voornamelijk vraagstukken êconomischen aard. De bijeenkomsten wer- - - ‘zli-1 het ~„.i Haag gehouden, ook als _Z. _p Het Loo vertoefde, ln welk geval zij daarvoor speciaal naar de Residentie kwam. Gewoonlijk noodlgde H. K. H. bij deze con ferenties ook eenlge harer vriendinnen uit. Vele leden zagen in industrialisatie een middel om tot verruiming van werkge legenheid te komen. Daartoe dient echter naar de meenlng van verscheidenen hun ner één voorwaarde allereerst vervuld te worden, en wel deze, dat het evenwicht tusschen productiekosten eenerzljds en prijzen anderzijds hersteld wordt, zóó dat het bedrijfsleven een basis verkrijgt, waar op herstel van de rendabiliteit mogelijk wordt. dat daarmee ervaren contact met de jeugdbe weging wordt verkregen. Met belangstelling worden eenlge practische uiteenzettingen van den voorzitter over sub- sldle-bijzonderheden aangehoord. Wanneer door het ontbreken van zulk een basis steeds meer ondernemingen te gronoe gaan, achtten deze leden het een ijdele hoop, dat nieuwe ondernemingen behoorlijk zouden kunnen worden gegrondvest. Weer anderen waarschuwden opnieuw tegen overdreven verwachtingen met betrekking tot het verkleinen van den omvang der werkloos heid door het stichten van nieuwe industrieën. BIJ de afdeelingen burgerrechtspraak, ge vangeniswezen en rjjkswerklnrichtingen en rijkstucht- en opvoedingswezen zijn nog aller lei detallopmerkingen gemaakt door de Sociaal Democraten ds. VAN DER HEIDE en Mevr. DE VRIES—BRUINS, de Chris*.-Historische afgevaardigde mej. Mr. KATZ, den Liberaal Mr. COOPS, den Vrijz.-Democraat Mevr. Mr. BAKKER—NORT en den Antl-Revoluttonnair AMELINK. Z hs. werd de begroeting van Justitie goed gekeurd. waarna om vijf minuten over één de Kamer naar huis mocht. Anderhalf uur heeft in de avond vergadering Minister VAN SCHA1K staan spreken over zijn beleid als hoofd van het Departement van Justitie. Vooral op het punt van de gezagshandhaving en dan met name terzake van zijn houding tegenover de N.S.B. had de bewindsman zich te verdedigen. En het moet gezegd: hjj heeft zich van die taak op de bedachtzame wijze, die zijn spreken kenmerkt, uitstekend gekweten. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart voor 1936. Sommige leden verklaarden van de tot stand gekomen splitsing van het Departement van Economische Zaken, met het oog op den nau- wen samenhang van het geheele economische leven, vooral in den tegenwoordigen tijd wei nig gunstige verwachtingen te hebben, al wil den zü niet ontkennen, dat de omvang van het oorspronkelijk Departement voor één be windsman wel zeer groot geworden was. Van verschillende zjjden werd er de druk op gelegd, dat de taak van dit Departe ment vooral zal moeten bestaan ln het nemen van maatregelen tot behoud en verruiming van werkgelegenheid. Een deel dezer leden was van oordeel, dat daarbij het zwaartepunt moet liggen in het be vorderen van den afzet van Nederiandsche producten op de blnnenlandsche markt. Het arbeidsterrein van het Departement in breeder verband beschouwend, zagen verschei dene leden een belangrijke taak voor dit De partement en dezen minister ook in het be vorderen van een georganiseerde samenwerking der bedrijfsgenooten, of, met andere woorden, van de ordening van het bedrijfsleven. Grondslag voor den opbouw van onder op aal moeten zijn de organisatie van het bedrijfs leven «elf. Daarom meenden deze leden, dat begonnen zal moeten worden met een regeling Een voorschrift, dat de middelen van deze fondsen onbruikbaar maken zou voor de bedrij ven zelf, acht hij voorloopig minder gewenscht. omdat op die wijze de geneigdheid, om tot stichting van dergelijke fondsen over te gaan, wel eens zou kunnen afnemen. Vier afgevaardigden hebben bij deze ontwer pen het woord gevoerd. De anti-revolutlonnair Duymaer van Twist, de sociaal-democraat K. Ter Laan en de Chrlstelijk-Historische afge vaardigde Tllanus opperden bezwaren tegen de voorgestelde opheffing van den Militairen Pen sioenraad. Minister COLIJN weerlegde die be zwaren door erop te wijzen, dat de kans op onjuiste ministerieele beslissingen gering moet worden geacht, daar men over een bijna 40- jarige jurisprudentie van het thans op te hef fen college beschikt en bovendien altijd het advies van den Burgerlijken Pensioenraad kan inwinnen. Trouwens, voor de betrokkenen staat óók nog appél open op den Centralen Raad van Beroep. Een punt, door den katholieken afgevaardigde SCHAEPMAN in debat gebracht, was de bepa ling, welke de gevolgen van nlet-eervol ontslag voor alle militaire ambtenaren gelijk maakt. Tot nog toe verloor een militair, die, om welke reden ook, door de administratie nlet-eervol werd ontslagen, alle recht op pensioen, maar werden de pensioensaanspraken volledig ge handhaafd van den militair, tegen wien bij vonnis van den rechter ontslag uit den dienst zonder meer werd uitgesproken als bijkomende straf. Ook voor den laatste wordt nu aan het ontslag uit den dienst automatisch verlies van recht op pensioen verbonden. De administratie echter kan in sommige gevallen genade voor recht doen gelden en een uitzondering op den algemeenen regel maken. De heer Schaepman en ook de heer Ter Laan hebben hiertegen bezwaren ingebracht, die ten deele niet onjuist waren. De opmerking van oen heer Ter Laan b.v., dat de rechter de consequenties van zijn uitspraak voortaan niet meer zal kunnen overzien, sneed hout. Dr. Co- UJn, die terecht vooropzette, dat de pensioen- wetgeving dermate ingewikkeld is. dat men er eigenlijk moeilijk 4 l’improviste over kan spre ken, ging op deze bezwaren niet diep in. Den heer Schaepman, die in bet algemeen gelijk heid gepleit had tusschen de op dit stuk voor militaire en burgerlijke ambtenaren bestaande regelingen, voerde hij tegemoet, dat dan toch allereerst gelijkheid bestaan moest voor de mi litairen onderling. Ook in deze ontwerpen zaten weder ver schillende cumulatiebeperkende bepalingen, waarover niets gezegd is. In verband met het dubbel tellen van in de tropen doorgebrachte Jaren heeft de heer Schaepman nog gevraagd, of dit met het oog op de verbeterde hygiënische toestanden nog wel ln dien omvang noodig is. Dr. Colijn ant woordde daarop, dat de dienst ln de tropen op oorlogsschepen ondanks den hygiënischen vooruitgang zeker niet lichter is geworden, omdat de moderne schepen en vooral de on- derzeebooten groote eiseben stellen aan het physiek. drukking, die haar van martelaarsfiguren voorziet, nog harder. Een andere zaak echter is het tegengaan van de buftensporigbeden. door een politieke partij begaan. Op dit ge bied en hier staat ook volgens den Minister „Volk en Vaderland" in hooge mate schuldig is door hem reeds het noodige gedaan, om de parketten tot strenger optreden te stuwen. H. K. H. Prinses Juliana zal dezen winter, naar het Vaderland bericht, toonaangevende figuren in den lande ultnoodigen, om Haar van hun vak. bedrijf of bezigheid te vertellen. Het Handelsblad vernam nog, dat deze voor drachten Zij betroffen den steeds in het Koninklijk paleis aan Noordeinde te Den H. K. H. op 1---- In antwoord op verschillende vragen uit de vergadering lichtte prof. Rutten met breed voerige voorbeelden toe op welke wijze een juiste voorlichting in haar verschillende pha- sen moet worden gegeven, daarbij steeds aan sluiting zoekend aan de verheven myst^iën van den godsdienst en telkens den vollen x^a- druk leggend op de bestemming de schoon*, en ten volle natuurlijke bestemming derf dingen. Verschillende opvattingen over grenzen tus schen persoonlijke en klassikale behandeling der betreffende vraagstukken kwamen in de discussie tot uiting. Het magistrale glasheldere betoog van prof. Rutten werd door de vergadering unaniem bij zonder toegejuicht. Eerst werkte de Kamer de Algemeene Be schouwingen over de wijziging van een aantal militaire Pensioenwetten af. In verband met veranderingen, ln een voorgesteld amendement aangebracht, werd de artikelsgewijze behande ling dezer ontwerpen tot Dinsdag as. ge schorst. Verleden Jaar reeds zond hij met dat doel een speciale circulaire aan de procureur-gene- raal. De ambtenaren van het Openbaar Minis terie zijn daarna veel meer diligent geweest. En een ander uitvloeisel van die circulaire en 's Ministers latere instructies is geweest het optreden tegen de persen, eerst van „De Tribune", later van „Volk en Vaderland", een optreden dat geheel conform de wet was. om dat het middel, waarmee een delict wordt ge pleegd. vernietigd kan worden en als voorbe reidende maatregel tot die vernietiging de in- eeuwen geleden hond is terechtgesteld ter afschrikking andere honden? Het tweede punt Was Mr. Westerman's ver gelijking van de „daling" der Duitsche crimi naliteit met de stijging daarvan hier te lande Dr. Kortenhorst verklaarde dat zonder nog aan de waarde der Duitsche cijfers te tor nen door de stelling, dat er bepaalde plaat sen (b.v. een gevangenis!) zijn, waar het een voudig physiek onmogelijk is, een delict te plegen. Maar dan prefereerde de katholieke afgevaardigde toch een toestand als hier te lande, maar de Staat vrijheid laat, al heeft dan óók de misdaad een grooter kans. In het complex van maatregelen tot steun aan het bedrijfsleven misten verscheidene le den die, welke strekken tot het verleenen van directen steun aan de exportlndustrie. Deze leden achtten het geven van exportpremies noodzakelijk om de concurrentie tegen landen met gedevalueerden munt vol te houden. Andere leden waarschuwden tegen dit denk beeld. Zij beschouwden het rechtstreeks sub- van de exportlndustrie voorshands verderen stap op een hellend vlax, waarvan de ftnancleele en andere consequen ties niet te overzien zijn en welke op den duur ook geen nuttig effect kan hebben, omdat het buitenland zoo licht tot tegenmaatregelen zal overgaan. Wel achtten verscheidenen van deze leden het van veel belang, van Overheidswege exportcredleten te doen verleenen. De beide verbonden van sigarenfabrikanten hebben thans aan de R.K. arbeidersorganisatie nadere voorstellen doen toekomen inzake de loonsverlaging. Maandag e.k. zal het hoofdbestuur met de afdeelingsafgevaardlgden te Nijmegen verga deren, ten einde een beslissing te nemen. kennis, doek voornaamste brengen casu betrekking heeft op eljjk. In een geest van ernstige bespreking kwamen hedenmorgen ln een der kleine zalen van Hotel Pays Bas de directeuren en directrices der voornaamste Jeugdge- stlchten, samen vormend de Vereenlglng .Jtoomsche zorg voor het verwaarloosde kind” bijeen ter behandeling van een aan tal actueele vraagstukken de kinderbescher ming betreffende. Mr. BOON heeft zijn ergernis geuit over de manier, waarop de politie optreedt bij N. S. B.- colportage. Zelf heeft hjj geconstateerd in de Haagsche wijk „Dulndorp”, dat deze colportage ontaardt in provocatie, die alleen geschieden kan, omdat de politie haar beschermt, waarbij naar het recept van Hitler ,,^rst de straat, dan de staat” te werk wordt gegaan en waarbij op een goeden dag een Ne deriandsche Horst Wessel valt. Ook de anti-revo- lutlonnair DUYMAER VAN TWIST heeft bet optreden der N. S. B. ter sprake ge bracht. Veel eerder had moeten worden opgetreden tegen de gezagsondermijning, en verguizing van De onderhandellngen, welke sinds 30 October in Den Haag worden gevoerd over de regeling van het goederenverkeer met Duitschland ln het jaar 1936. zijn voor korten tijd onderbro- Gezagsaanrandlng met wettelijke bepa lingen tegengaan, aldus Minister van Schalk, is uiterst moeilijk, omdat ook zon der beleediging van de Overheid haar ge zag kan Worden aangerand en een wel omschreven wetsbepaling vrijwel niet te ontwerpen is. 2. Het verleenen van Rijnvaartpremies ook van Nederiandsche zijde moet juist ten doel hebben tot wederzijdsche afschaffing dier pre mies te geraken. Doelmatige verdeellng der pre mies tot een ln totaal niet hooger bedrag dan dat, hetwelk België ter beschikking stelt, zou h.l. afschaffing in wederzjjdsch overleg reeds voldoende stimuleeren. 3. Vergeleken behoort te worden het Ant- werpsche en het Rotterdamsche Rijnvervoer. 4. Speciaal het ertsvervoer. dat is Ingesteld op contracten van langen duur, gaat zich steeds meer op Antwerpen richten. Daardoor verliezen de op Rotterdam varende schepen ook de retour vracht aan kolen. Ook het vervoer van graan loopt voor een steeds grooter deel over Ant werpen. Woensdagmiddag is het laatste beton ge stort voor den onderbouw van de nieuwe Moer- djjkbrug. Deze storting vond plaats aan het noordelijk landhoofd. Voor de Amsterdamsche Ballastmaatschappi), die den onderbouw uitvoert, is dit aanleiding geweest om burgemeesters en wethouders van omliggende gemeenten (Dubbeldam, Hooge en Lage Zwaluwc, Klundert, Zevenbergen) uit te noodlgen hierbO tegenwoordig te zijn. Ir. A. Meijers, een der directeuren van de BallastmU- gaf een kort overzicht van den bouw, die ongeveer zeven maanden eerder klaar is dan verwacht werd, hoofdzakelijk dank zij den zachten winter 1934-1935. Op 28 Mei 1934 kwam het bericht binnen, dat met het werk kon begonnen worden en bevoeren de Ingenieurs en werklieden het werkterrein, d.w.z. een breede watervlakte en groote stukken welland. Thans is de onderbouw reeds gereed. Terzake van twee andere punten had Kortenhorst in het begin van den avond den Minister een ampele beschouwing bespaard. Ten eerste door een bestrijding van mejuffrouw Katz’ suggestie, om zoo langzamerhand eens over te gaan tot verleenjng van subjectieve rechten aan het dier. Herinnert mejuf frouw Katz zich niet meer, aldus de katholieke afgevaardigde, hoe onze gezamenlijke leer meester Prof, van Hamel betoogt, dat alleen de mensch als redelijk en zedelijk wezen sub ject van recht kan wezen? En zou. gelijk Van Hamel ln zijn leerboek zegt, de consequentie van haar wensch niet zijn, dat men het dier ook strafbaar zou moeten stellen, zooals eenlge hier te lande wel eens een van Prof. Rutten ving zijn inleiding aan met erop te wjjzen, dat de voor bereiding tot het huwelijk vóór alles behoud en verdieping van het ver trouwen tusschen opvoeder en kind eischt, en dat verkrijgt men door het kind niet in de eerste plaats door het de aller- ievenswijsheid bij te - levenswijsheid, die in het hu- Wèl heeft de Minister gewaarschuwd, dat men zich van de W. A. der N. 8. B. ook weer geen overdreven voorstellingen maken moet, evenmin als men van haar colportage waar bij overigens inderdaad afkeurenswaardlge fei ten zijn voorgevallen een beschrijving geven moet, die niet met de werkelijkheid overeen komt. Tegen excessen op dit gebied acht de Mi nister de macht, door artikel 219 der Gemeen tewet aan den burgemeester ter verzekering van de orde gegeven, een voorloopig voldoende middel. De Katholieke Radiogids deelt mede, dat luisterend Nederland voor het Jubileum-Bouw- fonds van den K.R.O. in totaal f 121.337.08 heeft bijeengebracht. Wat de nieuwe Duitsche huwelijkswet geving betreft, heeft Minister Van Schalk verklaard, dat naar zijn Inzicht het sluiten van huwelijken hier te lande daardoor niet wordt belet. Hij wenscht, voordat hjj zelf bepaalde stappen doet, eerst eens af te wachten een rechterlijke uitspraak.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15