u&faal Met twee kameraadjes op avonturenreis '1 8 aan den da^ 11 CRISIS IN DEN LANDBOUW r a ZIJN MA A TSCHAPPELIJKE BETEEKENIS EW VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 HEILOO SCHAGEN NOORD-SCHARWOUDE TER AAR ZIJPE T VELD ZWAAGD1JK BERGEN RIJKS VISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN II RIJWIELPADVER EENIGING NOORD-KENNEMERLAND Jaarvergadering Het blijkt pamelljk herhaaldelijk, <fet dJL 3. idem. blz. 12., j Het medaillon <9 -- - i 7 I en zich 28 dezen STOOMTRAWLERS K.W.: 1) versche haring weet de Gevonden Tusschen Zijdewind en Verlaat is een paar sokjes gevonden, waarin een geld stuk van 1.was gewikkeld. Inlichtingen hieromtrent te bekomen aan het secretarie. Voetbal Zondag as spelen de 8 R G-jun. om half één een thuiswedstrijd tegen D O S a (Heer Hugo waard). Om twee uur speelt 8 R C 1 eveneens op het 8 R C-terreln tegen Rood Wit 1 (*t Veld). Getrouwd: Cornells Dirk Kerkmeer, 25 jr., technisch ambtenaar te Hoorn en Aagje Roo- zing, 21 Jr. alhier. Johannes Bakker, 58 jr., veehouder en Anthonla Sophia Rossenaar. 54 jr., belden wonende alhier. Johannes Ber nardus Jansen, 24 jr., winkelier te Oudkaispel en Wilhelmina Homan, 19 jr. alhier. I z d e d S 1 i 1 1 1 e LOGGERS 166 WO 38 790.—, 134 780z—107 540—, Sch. 133 340. h r 8 E Hercules 300 manden 3090.Bruinviach J10 manden 1040.—, Maria Elisabeth M manden 1470.Bloemendaal 830 manden 7700. „Quadrageetano Anne**. De vertaling van Pater J. v. Lieshout 8.J. blz. 44. L Landboew-vraagetak**. Rapport eener commissie, benoemd door het partijbestuur der S.D.AP.-Amsterdam, 1933. 3U* 1 en 8. handeld In principe werd besloten de leden van de vereeniglng te verzekeren tegen ongevallen op Bü de rondvraag richtte de geestelijke advi seur, de Eerw. heer kapelaan Oudshoom, tot de leden, hen aansporende, Christus te vol gen in t dragen van 't kruis en ondanks alles den moed niet te verliezen. Hierna sloot de voorzitter, de heer P. Duyves, de vergadering onder dank met gebed. Tooneeluitvoeringen De R. K. Gemengde Tooneelvereeniging Nieuw Leven zal haar ad- ventaultvoeringen geven Zondag 34 en Maan dag 25 November in de zaal van den heer Ko nijn. Een moot programma wacht den bezoe kers. Eerst moesten ze gaan zoeken of ze mis schien een garage konden vinden. Dit bleek echter niet het geval. Wel was er een smid, maar die was gesloten. Hermann zette zich met de kinderen voor de deur neer. Wat moesten ze nu doen. Eerst besloten ze wat te gaan eten, want van den langen tocht hadden ze erg honger gekregen. De tegenstelling platteland-stad is geen wezenlijke, zij vindt haar ontstaan slechts in dichterlijke verbeelding en overdreven waarde-toekenning aan feiten, die zich slechts lijdelijk en mln of meer Inciden teel demonstreeren”, 2) Indien 1 zoover zal gekomen zijn dan spr. nog maar één momenteele oplossing, armenzorg. Harde en verschrikkelijke werke lijkheid voor tuinders die jaar en dag van de ten kreeg echter de afgevaardigde vrij mandaat, gehoord de discussies. In de commissie tot nazien der rekening 1935 werden aangewezen de heeren Brak en dem Das. Na rondvraag sluiting. „en bovenal het wijzen aan den platte lander van den uitweg uit kommer en ellende, hem moed en hoop geven doo' hem het lichtende verschiet te toonen van de socialistische maatschappij”. 3) R. K. Tooneel Zondag as. geeft de R. K. Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak” te *t Veld een uitvoering ten lokale van J. Brou wer. Opgevoerd zal worden „Amor.... en bana nen”, een blijspel in 3 bedrijven. Hermann stapte af en tilde de kinderen van het rijwiel. Spoedig ontdekte hij de oorzaak. De benzine was schoon op. Ze be vonden zich thans in een stille straat. Aan weerszijden stonden aardige huisjes waar het licht reeds brandde, want het was in middels donker geworden. Menschen liepen er haast niet op straat. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is aan B. J.' Voüte, secretaris van het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap vergun ning verleend tot het aannemen van de ver sierselen van ridder in de Orde van den Wit ten Leeuw van Tsjecho-Blowakije. Woensdagavond hield de rijwiel pad vereen!- ging Noord-Kennemerland te Alkmaar haar algemeene Jaarvergadering. Burgerlijke Stand. Overleden: Koster, Neeltje, oud 70 jaren, wed. van Breed, Pleten V. V. V. In de zaal van „De Rustende Jager" hield de V. V. V. een algemeene leden vergadering. De voorzitter, de heer J. v. Dispen zegt dat In het afgeloopen Jaar verbazend veel werk door de V. V. V. is verricht. De festiviteiten zijn een succes geweest, er zijn ongeveer 24GC be- ■w yaar onze roemrijk regeerende Paus WW de egoïstische hebzucht veroordeelt, waarmee de groep der bezitters de kapitalistische verhoudingen in het be drijfsleven misbruikt om én het algemeen belang én de persoonlijke .waarde van den arbeider aan te tasten, daar roemt hij den stand der landbouwers als nog ten over- grooten deele van dergelijke smetten vrij als een stand „waarin nog het grootste ge deelte der menschheld <op een passende en eerlijke manier zijn besaan vindt”. 1) Daarmee Is de groote maatschappelijke beteekenls van den landbouw voor onzen tijd en voor ons land ten voeten uit getee- kend: de boer verricht zijn arbeid niet In strijd met bet algemeen belang, hij voelt de grove social tegenstellingen van onzen tijd niet zoozeer aan den Lijve als de arbeider, laat zich daarom niet tot een groeps-egoïs- tische klasse samendrijven en gunt hun, die met hem samenwerken In de bebouwing van het land, gaarne het levenspeil dat hij zelf kan bereiken. Aan pogingen om deze sociale karakter trekken van den landbouw te ondermijnen ontbreekt het den laatsten tijd geenszins. Integendeel: In hun streven naar de vor ming van een zoo groot mogelijke gelijkge zinde massa achter de vaandels van hun partij, spannen zich met name de sociaal democraten de laatste jaren In de boeren tot zich te trekken door hun voor te hou den, dat zij eigenlijk óók proletariërs zijn, verdrukten van een kapitalistische samen leving, want dat hun bedrijf in geen enkel opzicht afwijkt van dat der Industrie. rijwielpaden. Het jaarverslag over 1934 van den secretaris, Mr. H. Judell, werd onder dankzegging goedje- IJMUIDEN. 21 Nov. RUksvlBchafslag. Tarbot I. 10130 per kg. Griet 15.00—38 per 50 kg. Tong 0 651.03 per kg. Groote Schol 3C.00. middel Schol 24.00—37. Zetachol 33—23.50. kleine Schol II. 5021. Schar 4.0018 per 5o kg. Rog 11JJ0 per 20 stuks. Vleet 2S5 per stuk. Pieterman en Poon 490530. groote Bchelvlsch 23.0030, middel Schelvlsch 21.50_28, kl. mldd. Sbhelvtach 14 00— 24. kleine Schelvisch 8.30—17.50 per 5o kg. Kabel jauw 37 00—66 per 135 kg. Gullen 7.00—19 per 50 kg. Leng 0.60—ISO per stuk. Heilbot 5493 cent per kg. wijting 2.10S.tO per 50 kg. Koolvlsch 805 cent per stuk. Makreel 4 10490 per 50 kg. Vencbe Haring 4.06490 per kist. Sch. 93 3770Sch. 50 1380.—. Sch. 88 730, K. W 167 630.—. K.W. 169 610.—, K W. 43 1030.—x L. T. 133 540.—x van de Donderdag aan den Rijksvlechafslsg aan gekomen Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Gertruda, d. v. Petrus Adrianus de Wit en van Gertruda Zomerdijk. Burgerlijke Stand. Gerardus, z.v. D. Ver- loop-Rünsburger; Catharina, Adriana, d.v. J. Sanders-van Kinta; Hubertus, z.v. P. Ubink- Bljlemeer; Trijntje, Jacoba, d.v. O. T. de Bruyn-de Haan; Theodora Cornelia Adriana, d.v. J. wildenburg-van Veen. Gehuwd: P. van Lammeren, 24 jaar en M. Fransen, 23 jaar; W. du Pau, 34 jaar en J. M. Bosman, 23 jaar. „Ontkend moet worden schreef een commissie, benoemd door *t partijbestuur der 8_D.AJ». in haar rapport dat het verschil tusschen de beide productlewijsen (organische ep mechanische). principieel 1s..m^ K' Daaruit wordt de conclusie getrokken dat de socialistische plattelandspolltlek tot taak heeft boeren en arbeiders nader tot elkaar te brengen. Doordat, in tegenstelling tot de neiging naar het vormen van groot-bedrljven, die In de industrie steeds beangstigender om vang aanneemt, de sociale verhoudingen van het land een krachtig behoud en zelfs een vermeerdering van het kleln-bedrijf, grootundeels In eigen bezit, vertoonen, blijft ook de mentaliteit der landbouwers afge zonderd van die der stedelingen, die door gaans niets bezitten en van hun nood een deugd trachten te maken door te streven naar een allesbezlttenden Staat. Noemt men die mentaliteit „conservatief”, wij hebben er vrede mee mits men bedenke, dat de elgengeërfde boer ook Iets te con- serveeren heeft iets bezit, waar hij aan gehecht Is en dat hij voor zijn kinderen w| bewaren. 1 Tenslotte heeft de landbouw ook een taak, <ye fundamenteel anders ia dan die der Industrie, hij vormt de* primaire pro ductie. Zijn arbeid is in den meest volstrek ten zin onmisbaar; hij voorziet In de eerste levensbehoeften, waaraan noodzakelijk moet gijn voldaan eer de producten van de In dustrie In trek komen. Hij kan dus bestaan zonder de industrie, terwijl de industrie In beginsel ónmogelijk kan bestaan zonder den landbouw. Deze drie groote verschilpunten bepalen den standsgeest der boeren een geest die de klasse-idee ver van zich af werpt, die niet de rechten van proletariërs, maar de plichten van den arbeid voorop stelt, die niet streeft naar omverwerping van de be staande orde om bezit te nemen van de maatschappij en al haar rijkdommen in hun geheel, doch die rustig zijn deel blj- draagt, zijn eigen taak vervult in het maat schappelijk geheel. Dat is tenslotte de standsidee, waarop wi> een organische ordening der samenleving willen bouwen. Dreigt de crisis van thans de boeren over te trekken naar ■'de proletart ch* waarin de geest der klasse heerscht,(dan gaat de maatschappelijke grondslag verlo ren, waarbij wij konden aansluiten In den opboirw van een christelijke samenleving. Die dreiging komt niet alleen van den kant der socialistische vogelaars zij komt ook van binnen uit. boeren die als „werkgever” optreden In clezen crisisnood tegenover hun eigen „landarbei ders" methoden gaan toepassen die weinig overeenstemmen met het fraaie beeld van hun standseigenschappen. Of het op hun onvoldoende organisato rische of sociale scholing berust, of dat de crisismoeilijkheden hen kortzlchtiger, enghartlger hebben gemaakt, dan zij zich daarvóór In den technisch en economisch bewonderenswaardigen opbouw van hun bedrijf deden kennen, of-zij zich thans blind staren op de zware positie van hun bedrijf het valt moeilijk te zeggen, doch het feit ligt daar, dat hun samenwerking met de landarbeiders en met de bonden van hun personeel op vele plaatsen ge brekkig Is en op enkele alles te wenschen o verlaat. Collectieve contracten kunnen niet worden bereikt. Tot besprekingen daarover kan men zelfs niet geraken. In sommige streken moest zelfs regeerlngs- Ingrljpen er aan te pas komen om een be hoorlijke regeling tot stand te brengen. Dit groote gebrek blijft een ernstig ge vaar voor den goeden geest in den boeren stand. Het dreigt, wanneer het zich hand haaft, wanneer het niet effectief kan wor den gekeerd ofwel door verbetering ran inzicht ofwel door dwang bijvoorbeeld In de uitvoeringsbepalingen der steunwetten, de typlsch-maatgchappelijke beteekems van den landbouw om te werpen. De boeren mogen niet op den massa- hoop van een proletariaat worden getrok ken, doch zij mogen er hun landarbeideis ook niet op werpen door „klassenstrljd- methodes” op hen toe te passen. Om zijn groote economische en maat schappelijke waarde moet dus de landbouw In stand worden gehouden, over deze moei-* lijke tijden worden héén geholpen. Over den lijdensweg, waarlangs dit tot nu toe gebeurde, eenige volgende artikelen. X stofzuigen op na, grinnikte de bezoeker. Uw jas zit dik onder het stof. Henley haalde de schouders op. Waarmee kan Ik u van dienst zijn? vroeg hl), zonder op de woorden van den ander in te gaan. Ik zoek een leidraad voor de verzorging van Cactussen. Zooleta in den prijs van tien pence. De winkelier besteeg het trapje. Toen hU weer afdaalde, zag hij juist, dat de man zich bukte en het medaillon opraapte. Zijn gezicht klaarde op. Dat is het, waar ik zooeven naar zocht, zei hl) toen de ander hem het voorwerp liet zien. Een dame heeft het verloren en Ik zou het haar tenigbezorgeK. De klant keek hem lachend aan. Dan bespaar ik u bepaald veel moeite, zei bij. Geef mij het adres van die dame maar, dan zal ik het wel even brengen. O neen, dat gaat niet, mijnheer. Ik heb beloofd, het persoonlijk te komen brengen. Zoo, zoooo.... mompelde de ander, merk waardig langgerekt. Is het in dien tijd? Hjj maakte een veelbeteekenende beweging met zijn duim en wijsvinger en vroeg: Hoeveel? Wat bedoelt u? Ik bedoel, hoe groot is de fooi? Dat raakt u niet, antwoordde Henley boos. hebt het medaillon in mijn winkel gevonden en u bent verplicht het mij terug te geven. Pardon, ik ben de eerlijke vinder en In dit geval is het van mij. Ik zal het wel terug bren gen. Maar ik zal het goed met u maken Geef mij het adres dan krijgt u de helft van de be loon ing. Henley schudde het hoofd. Als u het niet vrijwillig teruggeeft, dan zal ik de politie opbellen. De ander maakte een beweging naar de deur, maar de boekhandelaar riep hem terug. De man scheen vastbesloten iets aan het geval te ver dienen en als Henley met dreigementen voort ging, kon hij alles wel kwijtraken, Daarom koos hU eieren voor ri1n geld en sprak: Komaan, we kunnen zaken doen. Geef mU het medaillon, dan geef ik u vijf shilling. De ander begon te lachen. Vijf shilling? V!1f pond bedoelt u? Henley schudde van neen. Ik zeg, vjjf shilling, dan hebt^n we allebei evenveel. De man maakte een afwerend gebaar en nam den knop van de deur in zijn hand. Ik moet minstens twee pond sterling heb ben, anders ga ik weg. Twee pond? mompelde Henley in zichzelf. Dan verdien ik toch nog drie pond. Dat is in ieder val beter dan niets. Nou geef dan maar hier, dan zal Ik u twee pond uitbetalen. Ik denk er niet aan. lachte de ander. Boter bij de vlsch. Ja, of neen? Schouderophalend haalde Henley twee biljetten van een pond uit de lade van de toonbank en schoof ze den ander toe. In ruil daarvoor ontving hU het medaillon. De man betaalde tien pence voor het boek en verliet met een buicing d-n winkel, woedend na gekeken door den winkelier. Precies om twee uur den volgenden dag slen terde James Henley de straat In waar Reginald Stone woonde. Het was tamelijk druk want mijn heer Stone scheen om twee uur spreekuur te hebben. Een tiental menachen stond voor de deur te wachten tot de klok van den kerktoren twee uur zou slaan. Eindelijk liet het langver wachte geluid zich hooren en de menschen be stegen de mar meren treden voor het huis. De eerste die aanbelde was James Henley. Mijnheer Stone thuis? vroeg hij aan het meisje, dat de deur opende. Verbaasd keek de gedienstige naar het groepje menschen op de stoep. Wat is er aan de hand? vroeg ze. Mijnbeer Stone? Hier woont geen Stone. Hier woont ko lonel Kingston. Zij wendde zich tot den volgenden man. Eu u?.... v Ik moet ook bij mijnheer Stone zijn. Ik kom het medaillon terugbrengen, dat mevrouw in m(jn winkel verloren heeft. Ik kom ook een medaillon terugbrengen.... klonk het van alle kanten. Het meisje haalde de schouders op en wierp de deur voor hun neus dicht. Wat is dat voor lawaai aan de deur, Cissie? vroeg mevrouw Kingston. Och, mevrouw huilde het meisje, er staat een stelletje krankzinnigen voor de deur. Ze zeg gen, dat ze een medaillon terug komen brengen, dat een zekere mevrouw Stone verloren heeft. Toen mevrodw zelf aan de deur verscheen, was de helft van de menschen al verdwenen. Ze hadden begrepen, dat te bedrogen waren. De anderen ruzieden nog even onder elkaar. Tenslotte namen zlf den raad van mevrouw Kingston aan en togen naar het politiebureau. Op datzelfde oogenblik reed een handwagen voorbij, beladen met allerlei vooi werpen, waar onder zich ook een boekwerk bevond met den titel: Encyclopedie voor het Maatschappelijk le ven en een kleiner boekte, dat als titel droeg: Leidraad voor de verzorging van Cactussen. Achter den wagen liepen een man en een vrouw, die lachend naar den Ingang van het bureau keken. De commissaris zal wel blij zijn met al die medaillons, sprak de man fluisterend. Praat niet zoo hard George, verzocht de vrouw. Als de commissaris wist, dat wij op een dag met die medaillons twintig pond sterling verdiend hadden, dan zouden wlf met ons hand karretje niet op de markt komen. Maar als we den rommel kwijt zijn, dan moe ten wU met onze truc naar een andere stad gaan, want hier wordt het nu een beetje te doorzich tig. Vind je niet? Groentedtetribotie. De proef genomen met het beschikbaar stellen van goedkoope groente mag in deze gemeente geslaagd heeten. Aan de uitvoering klefden eenige bezwaren, waaraan thans tegemoet gekomen is De volgende week zal het afhalen van groente niet meer bü de om beurten aangewezen groentehandelaren plaats hebben, doch een centraal punt aal worden aangewezen. De gemeente heeft hiervoor de opslagplaats vafi den heer W. Rampen aan de Rulnelaan ge huurd. De groentehandelaren blüven ingescha keld. Bekneld. Maandagavond Is het dienst meisje der familie V. aan den Meerweg bü het uitstappen uit een autobus van de lün Alkmaar- Bergen zoo ongelukkig met haar duim bekneld, dat dit lichaamsdeel voor een groot gedeelte werd afgeknepen. Mutaties. De heer Degevos, commies der Dir. Belastingen alhier, is benoemd in de zelfde functie te Nieuwveen. In de ontstane vacature hier ter plaatse is benoemd W. Mln- naard van Achtmaal (N.-Br.) talende bezoekers geweest. Het bestuur van Doves” stelt voor de huur ygn het sportgebouw terug te brengen op 150.en tot het houden van een verloting ten bate van het sportgebouw. Blükens het jaarverslag van den secretaris is het ledental thans 204. Ook werd medegedeeld dat een paar honderd pensiongasten dezen zo mer in Heiloo hebben vertoefd. Blükens de rekening en verantwoording van den penningmeester en van het sportgebouw bedraagt het kastekort /50.89K meer dan het vorig Jaar 162.84). Breedvoerig geeft de heer van Diepen een overzicht van het geheele verloop van de zaak betreffende de uitvoering van Doves. Algemeen wordt het verloop van deze zaak betreurd, en de hoop uitgesproken dat lu het vervolg iets dergelüks niet meer voorkomt. De heer Mossel zegt dat de heer van Diepen wel *n mooie verdediging heeft gehouden, doch het gaat niet aan, dat men voortdurend door gaat met leeren. Spr. betreurt het dat Doves gepasseerd is voor een vereeniglng in Alkmaar Op elke ver gadering trekt het bestuur het boetekleed aan en zegt wü moeten leeren. tSchünt dat het bestuur erg hardleersch is, want t raakt kant noch wal dat op de begrooting van den ver- llchtlngsavond stond ƒ350 en de kosten zün ver over de ƒ500 gegaan. De heer van Diepen merkt op. dat den heer Zwaag als deskundige naar de koeten is ge vraagd en die heeft de begrooting gom takt. Spr. geeft vervolgens een overzicht van de aan besteding van de verlichting. De andere in schrijvers waren veel hooger met hun inschrü- vingen. De heer Zwaag schrüft het verschil toe aan verkeerd Inzicht van de andere inschrijvers. De rekening van het sportgebouw bedraagt m ontvangsten ƒ898.50, terwül het kassaldo 54.73 bedraagt. Een en ander wordt goedgekeurd. Hierna komt het voorstel van „Doves” en „Eensgezindheid" tot hèt houden van een ver loting ten bate van het sportgebouw. De heer van Gemeren licht dit voorstel toe. Het is de bedoeling 2000 loten te verkoopen 10 cents. De kosten zullen bedragen ongeveer 100, zoodat er 100 overschiet. Deze 100 zullen verdeeld worden als volgt: ƒ50 voor sub sidie aan Doves, ƒ25 aan Eensgezindheid en 25 aan Volksonderwüs. Spr. zou voor stellen, dat de vereenigingen zelf verkoopen en naar gelang ze verkoopen de opbrengst deelen. Na breedvoerige discussie werd besloten, dat de betreffende vereenigingen schrlftelük hun voorstellen binnen 8 dagen bü den heer v. Ge meren zullen tndienen. Aan de orde komt nu een voorstel van het De avond begon reeds te vallen toen ze na een langen tocht elndelük door een vriendelük klein stadje reden. Plotseling staakte de motor zün zwaar gebrom en hield na enkele sputterende geluiden eens klaps op. Het gevaar, dat dus uit de landbouwcri sis van thans, uit de nooden van den boe renstand dreigt, schuilt hierin, dat hij zijn eigen maatschappelijke beteekenls vit het oog verliest, zich op één hoop laat samen drijven met het stedelijk proletariaat. Dat zou een groot sociaal nadeel zijn om dat daarmee, zooals de Paus zegt, een groep verloren zou gaan, die óf heelemaal niet In *n kapltallstischen bedrijfsvorm arbeidt óf wel, wanneer zij wél onderscheid kent tusschen den bezitter van het land en-den arbeider, deze verhouding niet uitbuit althans niet In die mate als de groep die het kapitaal In de industrie :lt. Met an dere woorden, omdat In onze boeren de geest, dien wü als Ideaal stellen aan een chrtstelüke maatochappü niet verloren mag gaan. Die geest Is gpen ultdenksel van *n „dich terlijke verbeelding” doch het gevolg van voor leder objectief te constateeren feiten Doordat de organische productiewijze sterk afwijkt van de mechanische der sie- delljke Industrie het land stelt heel an dere elschen dan een machine, de natuui speelt een veel aanzlenlüker rol en laat veel minder vrijheid en speelruimte In den graanbouw dan In de fabricage van gloei lampen of schoensmeer daardoor leven de landbouwers sterk afgezonderd van de stedelüke cultuur. Nadat de voorzitter, Mr. J. P Bosman de vergadering met een hartehjk woord van wel kom had geopend en d» notulen waren vast gesteld, deelde de voorzitter mede, dat de ver- eenlging thans een derde, nieuw pad rük was gewprden (dzt te Castricum en Limmen). Het was nog veel te weinig, maar door een groot gebrek aan medewerking van de verschiUende gemeenten en andere instanties moest büna alles uit eigen middelen worden gedaan. Aan Ged. Staten was indertüd door de Ver eeniglng om medewerking verzocht voor den aanleg van een aantal belangrijke rijwielpaden. Hierop was door dit College geantwoord, dat men wel voelde voor uitbreiding van het aan tal paden, maar dat men den aanleg daarvan m eigen beheer wenschte te houden. Met de Bouwmaatachappü Bergen aan Zee was een princlpieele overeenstemming verkre gen over den aanleg van een pad t» Bergen van „Duinvermaak” naar de „Franschni.ui". Met het waterleidingbedrijf wordt nog onder- oor den boekwinkel van James Henley hield een auto stil waaruit een heer en een dame stapten. Kunt u mü helpen aan de nieuwste uit gave van de Encyclopedie voor het Maatachap- pelük leven? vroeg de heer. Dat zal wel gaan, münheer. Henley haalde uit den hoek van den winkel een trapje en nam van de bovenste plank een splinternieuw boek. Dit bedoelt u? vroeg hü vriendelük. De klant bladerde er een oogenblik in knikte voldaan. De prijs? Vüf shilling, münheer. Goed, ik neem het. Hü telde vüf shilling neer. Op datzelfde oogenblik klonk een zachte kreet. De dame had Inmiddels den winkel rondgesnuffeld. Henry, riep ze verschrikt. Ik ben met mün halsketting blüven haken. Al de kralen zün op den grond gevallen. Hoe kun je ook zoo dom zün, Edith? ver weet mijnheer. Waarom kük je niet een beetje uit. Je weet, dat we weinig tüd hebben en nu kunnen we al de kralen op gaan zoeken. Onmiddellijk bezon hij de kralen bü elkaar te zoeken en de boekhandelaar hielp hem daarbij Na een kwartier slaakte hü een zucht. Ik geloof, dat we ze hebben. Hoeveel waren het er. Edith? Vijf en dertig, antwoordde zü. Dat klopt, zei Ffénley. die de kralen geteld had. Het ri1n er precies vüf en dertig. Gelukklv. lispelde mevrouw. Is het medail lon er ook bü? Medaillon? vroeg Henley verbaasd. Neen, dat is er niet bü. Dat zal hier of daar nog lig gen. Münheer keek op zün horloge. We hebben nog maar een kwartier, Edith. Ik begrijp niet, dat je zoo nonchalant met je sieraden omvaat. Ik kan onmogelük de confe rentie verzuimen. Haastig gingen ze weer zoeken, maar het me daillon werd niet gevonden. Zuchtend gaf mün heer het oo. De tird werd te kort als hü den trein niet w<lde missen. Vreemd, mompelde hll. Het moet hier toch ervens Uwen Maar Ik kan niet laneer wachten. Hü wendde rich tot den winkelier. j,--- Wilt u mü een genoegen doen, münheer Henley. We moeten aan'tonds weg voor een belanvrbke conferentie. Die onvoorzichtigheid van mün vrouw zou ons den trein doen mls- loooen. Hii haalde e*n kaartje uit zün portefeuille en gaf dat aan Heplev. Revina’d Stone,” las de ander. New Kent Road 24. Londen. U zult *t medaillon wel dadelük’terugvinden. Voor Uw moeite zal ik u beloonen met vüf pond sterling. Daar klikt u’ van on? Vüf pond voor een medatllor? Het is een dierbaar aandenken voor mün vrouw. Er rit een mlniatuurnortret In van haar moeder, dat ze voor geen geld van de werel wil missen. Ziet u? Daarom heb ik er zooveel voor over. Maar ik reken er vast op, dat ik het terugkriig. De boekhandelaar kreeg een kleur van bllfd- schap. Hü dacht aan de slechte tijden.... aan rijn kas. die bedenkellik leezraakte Ben beloo- nfng van vilt pond sterling was niet te versma den. Beleefdheidshalve deed hü echter of hü de belooning weigerde, maar tenslotte stemde hü toe. Even later stoof de auto weg. James Henley keek hem nog even na, toen wreef hii zich vernenoevd in zün banden. On- middenitk ging hii zoeken naar het verloren voorwerp en in zün Over hoorde htf niet, dat de winkeldeur open ging. Pas toen de klant hem aansprak stond hü vlugjsp. U houdt er een eigenaardige manier van opbrengst van hun tuinderij hebben bestaan en die nu door crisis en catastrofe tot zooleta worden gedwongen. Demonstratie Zuivelproducten. Woensdag avond werd In café ,De Beurs” van den heer C. Boontjes op de Markt een demonstratie ge houden uitgaande van de propaganda-com- missie voor melk- en zuivelproducten. Burgemeester J. Cornelissen leidde middag in, waarna de propagandist van het Crisiszulvelbureau een korte voordracht hield. Hierna werd door mej. Wünla, leerares aan de Landbouwhuishoudschool te Behagen een kookdemopktrslie gehouden. Een groot aantal dames en ook enkele heeren woonden dezen demonstratiemlddag, die uitstekend slaagde, bü- keurd. Om misverstand te voorkomen deelde de heer Zeiler mede, dat het thans te Bergen in aan leg lijnde rijwielpad met de vereeniglng niets te maken heeft. Dat pad wordt door de gemeente Bergen aangelegd. Sommigen schenen van meening, dat de vereeniglng anderen paden te kort deed omwille van dat pad. De rekening van den penningmeester werd, na een gunstig rapport van de kascommissie, vastgesteld op 1415.56 aan ontvangsten en uitgaven, met een batig saldo van 835.94 Tot leden van het bestuur werden herkozen, de heeren Mr. J. P. Bosman te Alkmaar, W. Bruul te Heiloo en 8. G. L. F. Baron vsm Fri- dagh te Schoort. Besproken werd hierna de te voeten propa ganda. Teneinde het ledental te vergrooten werd door het bestuur voorgesteld een verloting te houden en reclame te maken met de gratis verzekering. De heer Leüen deeldemede, dat er spoedig een propagandavergadering van den A.N.WB. zal worden gehouden te Bergen. Wellicht, dat er in die vergadering propaganda voor de ver- eenlging kan worden gevoerd. Het bestuur verklaarde deze gelegenheid gaarne te baat te nemen. Besloten werd zich met den AJ4.WB. in verbinding te stellen. M*. Judell stelde voor een propagandist aan te stellen, die tegen vergoeding op bekwame wijze de belangstelling voor de vereeniglng diende op te wekken. Er waren tegenwoordig velen, die zooleta gaarne wilden doen. De voorzitter vond, dat er theoretisch alles voor was, maar dat de practük alle bezwaren zou opleveren. Besloten werd deze zaak nog eens In het be stuur té overwegen. Nadat nog eenige andere propagandnpunten waren besproken, besloot men de voorgestelde verloting te houden. De heer Zeiler vroeg of de vereeniglng geen actie kan voeren tot het volledig ontsluiten van de nieuwe rijwielpaden in de duinen. Spr vond het volkomen onjuist, dat paden, die met het belastinggeld van iedereen waren betaald, •niet mogen worden gebruikt. Baron van Frldagh meende, dat, wat de pa den In de Schoorlsche duinen betrof, het verbod voorloopig was. Wanneer de beplantingen wat verder waren gevorderd, zouden de paden mis schien opengesteld worden. De voorzitter vertelde onderhandeld te heb ben met de betrokken autoriteiten, evenwel zonder succes. Men scheen het niet te willen. De argumenten, die men tegen openstelling aan voerde, waren allesbehalve overtuigend Uit de verdere discussie bleek, dat men zoo weinig mogelük menschen in het duin wilde hebben, waartegen de heer Zeiler sterk protes teerde. Men beeft een stuk gemeenschapsbeat. waaruit de gemeenschap zooveel mogelük ge weerd wordt. Besloten werd pogingen in, het werk te stel len in dezen toestand een verbetering te bren gen. Hierna sluiting. en sociale steun, besprak de noodtoestand en den hierdoor socialen steun, die b.v. kan gegeven worden In gezinssteun. De secretaris, de heer Jac. Groen A.zn., be sprak daarop uitvoerig de geheele actie. We moeten, aldus spr., beginnen met het eerste' bljzonderen steun. Na alles wat we deze Jaren hebben medege maakt wordt dit ’n ontzettende catastrofe. In September begon de actie om deze streken, die speciaal op slultkool zün aangewezen, en de Streek met de bloemkool te steunen. Ook de opbrengst van de vroege aardappelen is bü ve len slecht geweest. Daar dit echter allemaal oogstrislco is, komen we niet in aanmerking voor tuinbouwsteun, die verleend wordt op geveilde producten. We dringen dus aan op *n bijzonde ren steun met *t alternatief steun of ineenstor ting van vele bedrüven en daardoor mislukking van de landbouwcrisiswetgeving. Op de tweede plaats moest *n behoorlük voorstel worden gedaan en dit meenen we te hebben gevonden In *t steunen per oppervlakte, waarbij rekening wordt gehouden met de op brengst van *t geheele bedrijf. Indien dit dus zal slagen komt de steun niet voor t einde van het seizoen Mel-Junl 1936. Hiervoor zal worden bepleit 'n sociale steun in den vorm van tewerkstelling in eigen bedrijf met toeslag van de ovtrheld. Voor Januari ziet spr. hier echter beslist niets In, zoodat spr. de leden wüst op "t benutten van datgene wat er op t oogenblik is n.l. de baggerregellng. De heer C. Bakker Czn. meende, dat er van den te bepleiten socialen steun niets terecht komt. Wat dan? Als binnen enkele weken geen directe steun wordt geboden, dan grijnst de dood je tegemoet. De heer Jac. Groen Aan. vindt dit: Wat dan? *n zeer belangrijke vraag. *t Antwoord te hard. E- T. B. Woensdagavond vergaderde de L T. B., afdeeling Langendük ter bespreking van de agenda der algemeene vergadering welke Maandag a.s. te Haarlem zal worden gehouden. De vergadering was druk bezocht. De heer Jac. Groen A.zn. besprak *t algemeen prae-advies op de vele voorstellen. Besloten werd, dat de afgevaardigde zou aan dringen op *n spoedige bekendmaking van den richtprijs. Als afgevaardigde werd met groote meerder heid gekouen de heer W. Duüs. Bü het punt actie büzondere steun koolstreek voorzitter den noodzakelüken Witte Kruis. De afd. Bergen van het Witte Kruis vergaderde Dinsdagavond in het Oranje-Hotel onder voorzitterschap van den heer Faapken, die opent met een woord van welkom, waarna Dr. Blok de notulen der vo rige vergadering voorleest, welke onder dank worden goedgekeurd. Besloten werd aan Mevr. Baretta, die als bestuurslid had bedankt, een dankschrijven te zenden voor hetgeen zü voor de af± had ge daan. Na.v. een verzoek van de Prov. Commissie voor Malariabestrijding door de bevolking werd besloten over 1935 een subsidie van 25.aan deze commissies te verleenen. Een schrijven van het bestuur der afd. Alk maar inzake de kwestie dier afd met het Wlt- Gele Kruis aldaar werd voor kennisgeving aan genomen. Aan den Gemeenteraad was een adres gezon den met het verzoek van gemeentewege over te gaan tot den bouw en inrichting van een bad huis, te bouwen achter het Wükgebouw, voor ten hoogste 5000 en de exploitatie aan de afd. over te laten. Dit adres zal waarschünlük bü de Gemeentebegrootlng worden behandeld. Voor de vacature-Mevr. Baretta werd door het bestuur Mevr. Voüte aanbevolen, die o.» oök bet toezicht heeft op de Vacantie-Kolonles te Bergen aan Zee. Op voorstel van den heer Monnler werd de bestuursverkiezing tot de vol gende vergadering aangehouden. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering werd de heer L. Monnler aangewesen. Bü de behandeling der agenda voor de Cen trale vergadering werd vanuit de vergadering voorgesteld de afd. Alkmaar te steunen bü haar interpellatie Inzake de kwestie Wltte-Kruls Wit-Gele Kruis. Op voorstel van den heer Ot- ƒ200. De voorzitter verdedigt de begrooting en zegj dat de begrooting van den penningmeester niet is aanvaard en deze begrooting is van het be stuur. Wegens het vergevorderde nachtelük uur werd de vergadering verdaagd tot Donderdag avond. bestuur tot het houden van eep feestavond ten bate van het Sportgebouw. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna kwam de begrooting van V.V.V. De bntvangsten en uitgaven werden geraamd op 1956.50. r Wat den verllchtlngsavond betreft, zegt de voorzitter, dat deze niet meer kosten mag dan Veolenmarkt. Aan de vergunning- en Ver- lofhouders te Behagen is op Donderdag November, ter gelegenheid van de tradltioneele veulenmarkt, vergunning verleend om hun zalen geopend te houden tot *s nachts één uur. ^Tevens mag In bovengenoemde zalen muziek gemaakt worden en mogen danspartijen plaats vinden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 20