Justitiebegrooting aan de orde Voor het verwaarloosde kind visns Prinses Juliana Scheepvaart Handel, Nijverheid en Baby’s Kou ^.Het beit behandeld «onder “in- 3 nemen alleen inwrijven met WENSCHEN EN KLACHTEN ZORG EN NAZORG VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 TWEEDE KAMER Pensioenen K.H.L. van Natort over Voorlichting Katholieke rechter» DE RADIOPRIJSVRAAC Industrialisatie waaraan na- Militaire pensioen wetten Hulp voor scheepvaart dringend noodig Op levenswijsheid bouwen Verkeersbrug bij den Moerdijk Ruim f 35-000 komt ten goede van het Crisiscomité Vele vraagstukken werden ter tafel gebracht, waaronder ‘s ministers houding te genover de rechtsche extremisten LOONKWEST1E IN DE SIGARENINDUSTRIE Voor een kort familiebezoek naar Duitschland vertrokken JUBILEUM-BOUWFONDS K. R.O. Het laatste beton voor den onder houw gestort Magistrale rede van prof. Rutten de voorbereiding tot het huwelyk Scheepvaart GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND in^r^sr^^ s van het goederenverkeer met Duitschland In ,.**r .1^?* «Ijn voor korten tijd onderbro- V sstigings-eischen Duitschers in ons land Steun aan den export Ten aanzien van vele vraagstuk ken wenschen de leden nader geïnformeerd te worden Politie en N.S.B.-colportage I B beslagneming mogelUk te. DEN HAAG, 21 November 1935 ge- OV9T sub- Dr Nijmegen, 21 Nov. van 1 WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK L. F. Daymaer van Twist Minister gewaarschuwd, dat W A. der N. 8 B ook weer voorstellingen maken moet. Over het invoeren van administratieve recht spraak. hetgeen aanztenlyke kosten meebrengt, pleegt de Minister overleg met zijn collega van Financiën. Verscheiden leden zouden het op prijs stellen Indien de Minister zUn standpunt uiteen zou willen zetten omtrent de volgende punten: Met een oprecht woord van dank aan den hooggeleerden spreker sloot de voorzitter de bijeenkomst. Na een ruime pauze, waarin de deelnemers In de gelegenheid werden gesteld gemeenschap pelijk een lunch te gebruiken, werd onder de leiding van prof. dr. Rutten. hoogleeraar aan de R. K. Univeralteit te Nijmegen de voorbe reiding der gestichtsjeugd op het huwelijk be sproken. Dr telling der extra-frankeering op de op lossingen der N. O. C-radioprijs vraag dd. 1 October jj ..Wie i'n hoed ia dat?" heeft plaats gevonden De uitkomst hiervan is, dat een be drag van f 35 943 M ten goede van het Comité is gekomen. Het N. C O. Is uiterst dankbaar voor dtt fraaie resultaat en maakt van deze gelegen heid gebruik nogmaals een ieder die heeft me degewerkt aan het welslagen van deze prijs vraag aun oprechte erkentelijkheid te betuigen. Ter voorkoming van feiten, als zich hebben voorgedaan bij het pensioenfonds van den Ko ninklijken Hollandschen LJoyd overweegt de Minister met zijn ambtgenoot van Sociale Za ken een oplossing. Naar wij vernemen beeft Pi tiieee Julia na zich Donderdag voor een kort familiebe zoek naar Duitschland begeven, waar H. K H. de gast zal zijn van den vorst en de vorstin van Bentheim te BurgstelnfurL Zoonls bekend Is de vorst van Bentheim een neef van wijlen H. M de Konlngin- Meeder. 5 De Regeerlng heeft in ondersoek, het ver leenen van steun aan Rotterdam en Amsterdam om verlaging der haventarieven mogelijk te maken. De hier aan het woord zijnde leden achtten voorzieningen op dtt punt dringend noodig en spraken de hoop uit. dat s(j niet door een al te omvangrijke enquête zullen worden vertraagd. Men moet onderscheiden, aldus Minister van ■chalk. Ben politieke partij onderdrukken is geer raadzaam. Want als zij werkelijk levens kracht bezit. groeit sfj juist tegen de^ver- van het vereenlgingsrecht en een daarbij aan sluitende regeling omtrent de verblndenoe kracht van door die lichamen te treffen maat regelen. De deelnemers aan de vergadering waar onder vele mannelijke en vrouwehjke religieu zen van de meest uiteenloopende congregaties hebben plaatsgenomen aan de lange U-vormige tafel, aan welker hoofd de voorzitter, rector J. G. van RUt na de gebruikelijke openlngaforma- llteiten de eerste discussies Inleidt met eenlge mededeelingen over de opleiding van het per soneel der gestichten in speciale cursussen. Rector Braakman dringt erop aan voor het geven der lessen godsdienst en paedagogie in een dergeLUken cursus deskundigen te nemen die ook de gesUchtspractijk kennen en vraagt of de vorming of eventueel het beschikbaar stellen van zulke deskundige leeraren niet een dankbare taak voor de congregaties zou zijn. De inschakeling van de gestichtsklnderen in de gewone jeugdbeweging ontmoet volgens ver schillende sprekers veel moeilijkheden zoowel in het kader van het gesticht self waar de kinde ren elkander »an haver tot gort kennen en waar dus veel hoogere selectie-eischen moeten gelden als daarbuiten, waar de aansluiting met het parochle-werk niét altijd even gewenschte gevolgen kan hebben. Niettemin zal men ds proef blijven doorzetten De mededeellng. dat de gestichten zijn vrij gesteld van omzetbelasting, incasseert bijval. Van grooter belang dan het .samenwerken met ntet-katholieke instellingen acht de president het voortdurend streven van ons katholieken zoo volledig mogelijk de heele zorg voor onze verwaarloosde kinderen op ons te nemen Benige mutaties in het bestuur, waardoor Br. Pancratius. overste van het 8t Joaephgesticht te Roermond, van secretaris tot penningmees ter en Rector G. H Snijders uit Venlo tot secretaris worden bevorderd, worden onder ap plaus goedgekeurd. Van belang acht de voor zitter het secretariaat van Rector Snijders, om- Eerst werkte de Kamer de Algemeene Be schouwingen over de wijziging van een aantal militaire Pensioenwetten af. In verband met veranderingen, in een voorgesteld amendement aangebracht, werd de artikelsgewjjze behande ling deser ontwerpen tot Dinsdag as. scitorst. Wanneer door het ontbreken van zulk een basis steeds meer ondernemingen te gronoe gaan, achtten deze leden het een ijdele hoop, dat nieuwe ondernemingen behoorlijk zouden kunnen worden gegrondvest. Weer anderen waarschuwden opnieuw tegen overdreven verwachtingen met betrekking tot het verkleinen van den omvang der werkloos heid door het stichten van nieuwe Industrieën Hei ontwerp tot het tegengaan van par ticuliere machtsvorming op het gebied der Overheid kan de volgende week worden te- moetgmlen. Dat Mr. Westerman Ingrijpen bepleitte te gen het hier te lande overal verkochte emi grantenblad ..Das neue Tagebuch" waaruit hU een aansporing tot moord op Hitler citeerde, is begrijpelijk. Maar vlijmscherp reageerde daar op de interruptie van den soclaal-democraat Drees: „In Duitschland huldigde men van Over heidswege de moordenaars van Rathenau." De Nederlandsche Noordaeehavens, zoo werd betoogd, ondervinden de rechtstneeksche ge volgen van de crisis In sterke mate. Concurren tie van bultenlandsche havens, die van de re geerlng van hun land subsidie ontvangen, ver zwaart de moeilijkheden; de devaluatie van den Belgischen franc heeft deze nog aanzienlijk vêrergerd. De scheepvaartbeweging in Rotter dam en Amsterdam vertoont zeer verontrusten de cijfers. Men was dan eek algemeen van eerdeel, dat krachtige maatregelen van Regeertngswege Met alleen volkomen gerechtvaardigd, doch eek *rta. grnd neodsakelljk zijn, ten einde de Nederland sche havensteden en de Nedertandseho scheep vaart veer don ondergang te behoeden. dat daarmee ervaren contact met de jeugdbe weging wordt verkregen Met belangstelling worden eenlge practteche uiteenzettingen van den voorzitter sidle-byzotiderheden aangehoord kander aanvullen op de bestewuntag die hun liefde en hun samenleven vóór alles heeft: do zorg voor hun kinderen; op het edede van de gezinsplichten. van bet leven en werken voor anderen, voor echtgenoot en kinderen: op dg waardigheid van het lichaam, als woning van de ziel en als onverbrekelijk deel van den hee- len mensch Eerst dan. wanneer het kind zóó algemeen den zin gaat verstaan van de ver scheidenheid en het samenleven van de beide geslachten, kan aan het lichamelijk verschil en aan de functie der betreffende organen aandacht worden besteed En dan nog zonder op de technische bijzonderheden tn te gaan met groote voorzichtigheid duidelijk, doch niet in bijzonderheden Algemeen, opdat het meer begaafde of minder naïeve kind naar eigen behoefte er de conclusies uit kan trekken. Aan de orde komt de vraag wat de ge stichten kunnen doen in het belang van hun meerderjarig geworden opvoedelingen. hoe zy kunnen deelnemen aan de nazorg De voorzitter leidt de gedachtenwisseling in met erop te wijzen dat hier niet alleen het belang der in het volle leven geplaatste opvoe delingen. maar ook dat van de gestichten zelf mee gemoeid is. want door actief deel te ne men aan de nazorg kunnen zij pas de resul taten van hun arbeid zuiver voor oogen krij gen om daaruit waardevolle conclusies voor hun arbeid te kunnen trekken; dat vervolgens on derscheid dient te worden gemaakt tusschen de eigen kinderen van het gesticht en die. welke in opdracht van andere vereeniglngen werden opgevoed Aan beider nazorg dienen de gestichten deel te nemen, si) het voor de laatste In naar de omstandigheden eenlgasins anderen vorm. Verschillende mooie en verschillende minder bemoedigende ervaringen werden in de discus sies naar voren gebracht. Voor het overigs viel *s Ministers verdien stelijk betoog uiteen in een groot aantal zeer beknopt besproken punten. Wy stippen ar eenige aan. De invoering van de nieuwe regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein en schepe lingen blijft afstuiten op het economisch be zwaar, dat de scheepvaart niet zwaarder belast kan worden. Voor de vesdere behandeling van de wijziging van het huwelijksvermogensrecht Is het feit, dat deze kwestie prindpteele tegen stellingen oproept, een bezwaar. Sommige leden zouden gaarne van de regee rlng vernemen, of naar haar oordeel het tot nu toe gevolgde systeem om met de landen, waar zich betalingsmoeilijkheden voordoen, clearingverdragen af te sluiten, ook in de toe komst moet worden gevolgd, en zoo ja op welke gronden dit oordeel berust. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de h.L onduldbare concurrentie van Duit sche zijde met behulp van het z.g. Zusatz- exportverfahren. waardoor subsidies tot 30 5 «0 pct. van den prils voorkomen. In het bij zonder de Nederlandsche kunstzijde-industrie heeft hierdoor groote schade geleden. Sommige leden verklaarden, dat b. 1. de con- tingenteertng van den invoer over bet geheel genomen niet bevredigend heeft gewerkt. Zij meenden, dat verhooging van invoerrechten het meest doeltreffende middel is om de voor het binnenland werkende industrieën te steunen en uitbreiding daarvan te bevorderen. Andere leden hadden tegen verhooging van invoerrechten alt systeem beswaar Ook thans zouden zij geen maatregelen genomen willen zien, waarvan de beteekenls neerkomt op aan vaarding van het beginsel van protectionisme. ten zeldzame bezienswaardigheid bij Brandenburg (Duitschland) is een Herten park, waar in een bijna natuurlijke wildernis een honderdtal geheel witte herten bijeenleren Woensdagmiddag te het Taatste beton ge stort voor den onderbouw van de nieuwe Moer- dUkbrug. Deze storting vond plaats aan bet noordelijk landhoofd Voor de Amsterdamsche Ballastmaatachapptl. die den onderbouw uitvoert, te dtt aanleiding geweest om burgemeester» en wethouders var. omliggende gemeenten 'Dubbeldam. Hooge en Lage Zwaluwc. Klundert. Zevenbergen! uit te noodigen hierbij tegenwoordig te zijn. Ir A. Meijer*. een der directeuren van de BallastmU gaf een kort overzicht van den bouw, die ongeveer zeven maanden eerder klaar te dan verwacht werd, hoofdzakelijk dank «ij den «achten winter 1934-1935 Op 29 Met 1934 kwam het bericht binnen, dat met het werk kon begonnen worden en bevoeren de Ingenieurs en werklieden het werkterrein, d wz. een breeds watervlakte en groote stukken weiland. Thans te de onderbouw reeds gereed. H K. H. Prinses Juliana zal dézen winter, naar het Vaderland bericht, toonaangevende figuren in den lande uitnoodigen. om Haar van hun vak. bedrijf of bezigheid te vertellen. Het Handeteblad vernam nog, dat deze voor drachten ook het vorige jaar rijn gehouden. Zü betroffen toen voornamelijk vraagstukken van economlschen aard. De bijeenkomsten wer den steeds in het Koninklijk paleis aan het Noordeinde te Den Haag gehouden, ook als H K. H op Het Loo vertoefde, in welk geval tij daarvoor speciaal naar de Residentie kwam. OewoonlJJk noodtgde H K. H bij deze con ferenties ook eenlge barer vriendinnen uit. In een geest van ernstige bespreking kwamen hedenmorgen in een der kleine zalen van Hotel Pays Bas de directeuren en directrices der voornaamste Jeugdge- stichten. samen vormend de Vereeniging .Jtoomsche zorg voor het verwaarloosde kind" bijeen ter behandeling van een aan tal actueele vraagstukken de kinderbescher ming betreffende De beide verbonden van sigarenfabrikanten hebben thans aan de R.K. arbeidersorganisatie nadere voorstellen doen toekomen Inzake da Tegen de pornografie blijft hij waak zaam. HU heeft nog onlangs zijn ambtge noot van Waterstaat gepolst, of niet maat regelen te nemen zyn tegen den verkoop van bepaalde geschriften in den stations- boekhandel. 2. Het verleenen, van Rijnvaartpfwmïes ook van Nederlandsche zijde moet juist ten doel hebben tot wederzijdsche afschaffing dier pre mies te geraken. Doelmatige verdeellng der pre mies tot een In totaal niet hooger bedrag dan dat, hetwelk België ter beschikking stelt zou h.i. afschaffing in wederzljdsch overleg reeds voldoende stimuleeren 2. Vergeleken behoort te worden het Ant- werpsche en het Rotterdamsche RUnvervoer 4. Speciaal het ertsvervoer, dat Is Ingesteld op contracten van langen duur, gaat zich steeds meer op Antwerpen richten Daardoor verliezen de op Rotterdam varende schepen ook de retour vracht aan kolen Ook het vervoer van graan loopt voor een steeds grooter deel over Ant werpen In antwoord op verschillende vragen utt de vergadering lichtte prof. Rutten met breed voerige voorbeelden toe op welke wijze een Juiste voorlichting in haar verschillende pha- sen moet worden gegeven, daarbij steeds aan sluiting zoekend aan de verheven mysteriën van den godsdienst en telkens den vollen na druk leggend op de bestemming de schoon^ en ten volle natuurlijke bestemming der d. tuten Verschillende opvattingen over grenzen tus- schen persoonlijke en klassikale behandeling der betreffende vraagstukken kwamen in de discussie tot uiting. Het magistrale glasheldere betoog van prof. Rutten werd door de vergadering unaniem btJ- sonder toegejuicht. drukking, die haar van martelaarafiguren voorziet, nog harder. Een andere zaak echter te het tegengaan van de buitensporigheden door een politieke partij begaan. Óp dit ge bied en hier staat ook volgens den Minister „Volk en Vaderland" in hooge mate schuldig te door hem reeds het noodige gedaan, om de parketten tot strenger optreden te stuwen Wat de binnenvaart betreft, gaven verschei dene leden als hun oordeel te kennen, dat de werking van de wet van 5 Mei 1933 ter bevor dering van een zooveel mogelUk evenredige vrachtverdeellng in de binnenscheepvaart on bevredigend te Verscheidene leden drongen er bij de Regee rlng op aan. vooral aandacht te besteden aan het treffen tan maatregelen tot verlaging van de op de bedrijven rustende vaste lasten Voorts werd met nadruk gewezen op de nadeellge wer king van de omzetbelasting, die vooral op den dêtailhandel zwaar drukt Mr. BOON heeft zijn ergernis geuit over de manier, waarop de politie optreedt b|j N. 8. B - colportage. Zelf heeft hij geconstateerd in de Haagsche wijk „Dulndorp". dat deze colportage ontaardt in provocatie, die alleen geschieden kan, omdat de politie haar beschermt, waarbij naar het recept van Hitler „eerst de straat, de staat" te wordt gegaan op een l Ne- Horst De overbezetting maakt, naar ds overtuiging van vele leden, het stellen van veatlgingselachen noodzakelijk Tn het In voorbereiding zijnde wetsontwerp zal tevens dienen te worden be trokken de vraag, op welke Wijze onder de ves- tlgtngaeiachen bet zg. beboefte-element kan worden opgenomen Alleen langs degen weg kan h. L verbetering worden bereikt. loons verlaging. Maandag ek zal het hoofdbestuur met de afdeellngsafgevaardlgden te Nymegen verga deren, ten einde een bealtesing te nemen. Gezagsaanrandlng met wettelijke bepa lingen tegengaan, aldus Minister van Schalk, is uiterst moeilijk, omdat ook zon der beleediging van de Overheid haar ge zag kan worden aangerand en een wel omschreven wetsbepaling vrijwel niet te ontwerpen te. Deze overweging heeft de Regeering er dan ook toe geleld, zich af te vragen, of ter be perking van de buitensporigheden niet preven tief dient te worden opgetreden. Maar hoeveel bezwaar Is tegen dit onderdeel van de aange nomen grond wetsherziening al niet ingebracht door dezelfde Kamer, die klaagt over te slap optreden tegen allerlei onbehoorlijk geschrijf! niet sonder belang voor bepaalde Neder landsche scheepvaartlijnen Voor het tran sitovervoer dallus .laai voor Rotterdam van overwegend belang Is ^^>eeft dese stgun echter weinig beteekenls jg Een voorschrift, dat de middelen van dese fondsen onbruikbaar maken zou voor de bedrij ven zelf, acht hij voorloopig minder gewenacht omdat op die wijze de geneigdheid, om tot stichting van dergehjke fondsen over te gaan, wel eens sou kunnen afnemen. In het complex van maatregelen tot steun aan het bedrijfsleven misten verscheidene le den die, welke strekken tot het verleenen van dlrecten steun aan de exportlndustrle. Dsse leden achtten het geven van exportpremles noodzakelijk om de concurrentie tegen landen met gedevalueerden munt vol te houden. Andere leden waarschuwden tegen dit denk beeld. Zij beschouwden het rechtstreeks sub- sldieeren van de exportlndustrle voorshsnds als een verderen stap op een hellend vlak, waarvan de financieels en andere consequen ties niet te overzien zijn en welke op den duur ook geen nuttig effect kan hebben, omdat het buitenland zoo licht tot tegenmaatregelen zal overgaan. Wel achtten verachetoenen van dese leden het van veel belang, van Overheidswege exportcredteten te doen verleenen. Ministers, „Volk en Vaderland" zich iedere week schul dig maakt. En ook tegen de machtsvorming, waarin het revolutionnalr karakter der Mus- sert-beweging tot uiting komt, hadden veel vroeger maatregelen moeten worden getroffen Bü de afdeelingen burgerrechtepraak. ge vangeniswezen en rijkswerkinrichtingen en rijkstucht- en opvoedingswezen zijn nog aller lei detailopmerktngen gemaakt door de Sociaal Democraten ds VAN DER HEIDE en Mevr DE VRIES—BRUINS, de Chris* -Historische afgevaardigde mej. Mr. KATZ, den Liberaal Mr. COOPS, den Vrijz.-Democraat Mevr Mr BAKKER—NORT en den Antl-Revolutionnair AMELINK. Z.h.z. werd de begroeting van Jnstlt>e goed gekeurd. waarna om vijf minuten over één de Kamer naar huis mocht. 1. De rechtatreekache steun, groot mil- lloen. aan de NederL scheepvaart, ia aeker Vele leden zagen tn industrialisatie een middel om tot verruiming van werkge legenheid te komen Daartoe dient echter naar de meening van verscheidenen hun ner êën voorwaarde allereerst vervuld te worden, en wel deze, dat het evenwicht tusschen productiekosten eenersUds en prijzen anderzijds hersteld wordt, zóó dat het bedrijfsleven een basis verkrijgt, waar op herstel van de rendabiliteit mogelUk wordt. Wel heeft de men zich van de geen overdreven evenmin als men van haar colportage waar bij overigens Inderdaad afkeurenswaardige fei ten zijn voorgevallen een beschrijving geven moet, die niet met de werkelijkheid overeen komt. Tegen excessen op dit gebied acht de Mi nister de macht, door artikel 219 der Gemeen tewet aan den burgemeester ter verzekering van de orde gegeven, een voorloopig voldoende middel. De penetratie van Duitschers hier te lande heeft eveneens 's Ministers voortdurende aan dacht. Dat de Gestapo contact heeft met Ne derlandsche politle-autorlteiten. is niet zzoo be vreemdend. Dat contact wordt met de politie van alle landen Onderhouden Inmiddels verklaarde de Minister zich be reid. de bepaalde feiten, die de communist Schalker hem had voorgelegd, te onderzoeken. Gelijke belofte deerf de Minister aan den Ka tholieken afgevaardigde Dr Kortenhcrst, die bU dit debat op allervoortreffelijkste wijze mr. Oosellng verving en die 's Ministers aan dacht gevestigd had op het groote aantal orga nisaties van Duitschers hier te lande. Het ver- eenigingsrecht van dese Duitschers aantasten, zooals dr. Kortenhorst had gesuggereerd, gaat den Minister te ver. Maar ais weder bepaalde feiten kunnen worden voorgelegd, waaruit in menging van dese vereeniglngen In Nederland sche toestanden blUkt. zal op dien grond on getwijfeld worden Ingegrepen op een wijze, die overeenkomt met het verbod van politieke ac tie door vreemdelingen hier te lande. Verleden Jaar reeds zond hjj met dat doel een speciale circulaire aan de procureur-gene- raal. De ambtenaren van het Openbaar Minis terie zijn daarna veel meer diligent geweest. En een ander uitvloeisel van die circulaire en 's Ministers latere instructies is geweest het optreden tegen de perzen, eerst van ..Be Tribune", later van „Volk en Vaderland", een optreden dat geheel conform de wet was. om dat het middel, waarmee een delict wordt ge pleegd. vernietigd kan worden -en als voorbe reidende maatregel tot die vernietiging de in ken. teneinde den delegaUea gelegenheid t« ge ven voor overleg met hunne Regeerinaen. Over ongeveer êën week zullen <k in Berlijn worden voortgezet. Wat de nieuwe Duitsche huwelijkswet geving betreft, heeft Minister Van Schalk verklaard dat naar zijn inzicht het sluiten van huwelijken hier te lande daardoor niet wordt belet. Hjj wenscht, voordat hjj zelf bepaalde stappen doet, eerst eéhs af te wachten een rechterlijke uitspraak. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrootlng van handel, nijverheid en scheepvaart voor 19M. Sommige leden verklaarden van ds tot stand gekomen splitsing van het Departement van Economische Zaken, met het oog op den nau- wen saunenhang van het geheels economische leven, vooral in den tegenwoordigen tijd wei nig gunstige verwachtingen te hebben, al wil den zU niet ontkennen, dat de omvang van het oorspronkelijk Departement voor Mn be windsman wel zeer groot geworden was. Van verschillende zijden werd er de druk op gelegd, dat de taak van dit Departe ment vooral zal moeten bestaan in het nemen van maatregelen tot behoud en verruiming van werkgelegenheid. Ben deel dezer leden was van oordeel, dat daarbij het zwaartepunt moet liggen in het be vorderen van den afzet van Nederlandsche producten op de binnenlandsche markt. Het arbeidsterrein van het Departement in breeder verband beschouwend, zagen verschei dene leden een belangrijke taak voor dit De partement en dezen minister ook tn het be vorderen van oen georganigperde samenwerking derbedrijfsgenooten of. met andere woerden, vanwie ordening van het bedrijfsleven. Grondslag voor den opbouw van onder op zal moeten syn de organisatie van het bedrijfs leven self. Daarom meenden dese leden, dat begonnen zal moeten worden met een regeling Nog een ander onderdeel uit Dr. Korten- horst's geslaagde re<}e mag niet verzwegen n.l. zijn rake bestrijding van ds. Lingbeek s sooveelste klacht over benoeming van katho lieke rechters. De plaats ontbreekt ons. om al de aangevoerde cijfers weer te geven. We vol staan daarom met eenige totolen. Welnu, van de 239 leden der rechterlijke macht zijn er 45 katholiek, van de 73 ambtenaren der parketten 14 en van de 77 griffiers 15. Dr. Kortenhorst trok uit die gegevens twee conclusies. Primo, dat ds. Llngbeek zelf de on bevangenheid van oordeel mist, die voor een rechter eerste eisch Is. En secundo. dat de katholieken mede tengevolge Tan een intellec tueel tekort, dat een gevolg is van eeuwenlange verdrukking, in de rechterlijke colleges een achterstand hebben, dien zij noodzakelijk moe ten en ook vast voornemens zijn, ten spoedig ste in te halen. dan werk en waarbij goeden dag een derlandsche I Wessel valt. Ook de antl-revo- lutlonnalr DUYMAER VAN TWIST heeft bet optreden der N. 8. B. ter sprake ge bracht. Veel eerder had moeten worden opgetreden tegen de gezagsondermijning, en verguizing' van trouwen tusschen opvoeder eischt. en dat verkrijgt men het kind niet in de eerste kennis, doch door het de voornaamste levenswijsheid brengen casu betrekking heeft weljjk. Vier stgevaardlgden hebben bij deze ontwer pen bet woord gevoerd. De antl-revolutionnair 'Duymser van Twist, de soclaal-democraat K. Ter Laan en de Christelyk-Histonsche afge vaardigde Tilanus opperden bezwaren tegen de voorzestelde opheffing van den Militairen Pen sioenraad. Minister COLIJN weerlegde die be zwaren door erop te wijzen, dat de kans op onjuiste minlsteneele beslissingen gering moet worden geacht, daar men over een bijna 40- jarige jurisprudentie van het thans op te hef fen college beschikt en bovendien altijd het aovies van den Burgerlijken Pensioenraad kan inwinnen. Trouwens, voor de betrokkenen staat óók nog appèl open op den Centralen Raad van Beroep. - Een punt, door den katholieken afgevaardigde SCHAEPMAN in debat gebracht, was de bepa ling, welke de gevolgen van nlet-eervol ontslag voor alle militaire ambtenaren gelijk maakt. Tot nog toe verloor een militair, die, om welke reden ook, door de administratie niet-eervo) werd ontslagen, alle recht op pensioen, maar werden de pensloensaanspraken volledig ge handhaafd van den militair, tegen wien bij vonnis van den rechter ontslag uit den dienst zonder meer werd uitgesproken als bijkomende straf. Ook voor den laatste wordt nu aan het ontslag uit den dienst automatisch verlies van recht op pensioen verbonden. De administratie echter kan in sommige gevallen genade voor recht doen gelden en een uitsondering op den algemeenen regel maken. De heer Schaepman en ook de heer Ter Laan hebben hiertegen bezwaren ingebracht, die ten deele niet onjuist waren. De opmerking van oen heer Ter Laan b.v., dat de rechter de consequenties van «Mn uitspraak voortaan niet meer zal kunnen overzien, sneed hout. Dr. Co- HJn, die terecht vooropzeg, dat de pensioen- wetgeving dermate ingewikkeld is. dat men er eigenlijk moeilijk k rimprovtste over kan spre ken, ging op deze bezwaren niet diep in. Den heer Schaepman, die in het algemeen gelijk heid gepleit had tusschen de op dit stuk voor militaire en burgerlijke ambtenaren bestaande regelingen, voerde hij tegemoet, dat dan toch allereerst gelijkheid bestaan moest voor de mi litairen onderling. Ook in dese ontwerpen zaten weder ver- zchillende cumulatiebeperkende bepalingen, waarover niets gezegd is. In verband met het dubbel tellen van in de tropen doorgebrachte jaren heeft de heer Schaepman nog gevraagd, of dit met het oog op de verbeterde hygiënische toestanden nog wel in dien omvang noodig is. Dr. Coiijn ant woordde daarop, dat de dienst in de tropen op oorlogsschepen ondanks den hygiënischen vooruitgang zeker niet lichter te geworden, omdat de moderne schepen en vooral de on- derzeebooten groote etechen stellen aan het physlek. De Katholieke Radlogids deelt mede, dat luisterend Nederland voor het Jubtleum-Bouw- fonda van den KRO. in totaal /131.337.M heeft bijeengebracht. Terzake van twee andere punten had Kortenhorst in het begin van den avond den Minister een ampele beschouwing bespaard Ten eerste door een bestrijding van mejuffrouw Katz suggestie, om zoo langzamerhand eens over ie gaan tot verleening van subjectieve rechten aan het dier. Herinnert mejuf frouw Katz zich niet meer, aldus de katholieke afgevaardigde, hoe onze gezamenlijke leer meester Prof van Hamel betoogt, dat alleen de apensch ate redelijk en zedelUk weaen sub ject van recht kan wezen? En zou. gelijk Van Hamel in zijn leerboek zegt de consequentie van haar wensch niet zijn, dat men het dier ook strafbaar zou moeten stellen, zooals eenlge eeuwen geleden hier te lande wel eens een hond te terechtgesteld ter afschrikking andere honden? Het tweede punt was Mr. Westermans ver gelijking van de daling" der Duitsche crimi naliteit met de stijging daarvan hier te lande Dr Kortenhorst verklaarde dat zonder nog aan de waarde der Duitsche cijfers te tor nen door de stelling, dat er bepaalde plaat sen (b.v. een gevangenis!) zijn, waar het een voudig physlek ónmogelijk is. een delict te plegen Maar dan prefereerde de katholieke afgevaardigde toch een toestand als hier te lande, maar de Staat vrijheid laat, al heelt dan óók de misdaad een grooter kans. Anderhalf uur heeft in de avond vergadering Minister VAN SCHA IK staan spreken over zijn beleid als hoofd van het Departement van Justitie. Vooral op het punt van de gezagshandhaving en dan met name terzake van zijn houding tegenover de N.S.B. had de bewindsman zich te verdedigen. En het moet gezegd: hjj heeft zich van die taak op de bedachtzame wjjze, die zijn spreken kenmerkt, uitstekend gekweten. In strtld met de levenswijsheid nu te het leggen van den nadruk op den gealachtelUken bouw en de geslachtelijke handelingen, die slechts enkele oogenbllkken innemen. Dese immers bekleeden in het huwelijksleven zelf volstrekt niet de eerste plaats. Op andere dingen moet de aandacht het eerst worden gevestigd: op dan eigen geestelij ken aard van man en vrouw de wijze waar op zij in werkzaamheid, wijsheid en zorg el- Prof. Rutten ving zijn inleiding aan met erop te wjjzen. dat de voor bereiding tot het huwelijk vóór alles behoud en verdieping van het ver en kind door plaats aller- bjj te levenswijsheid, die in op het hu-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5