ONS BLAD De Abessinische troepen treden krachtig op 4 F ranschDuitsche toenadering? De neutraliteit van Amerika Het nieuws van heden MISLUKTE AANSLAG OP WANG TSJING WEI Noodweer in Zuid- Italië DE BAROMETER ACTIVITEIT AAN BEIDE FRONTEN Wijzigingen in het Britsche kabinet JOH. LAUWERS ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 2- Zieke Italianen weer naar huis v Jacht op een bandiet TE STERKE DRANK Kingsford Smith Hoop op redding vervlogen Reedt 37 dooden Kondylis in actie De Ne gut mocht Harrar niet binnen Het proces tegen de terroristen Pertttemmen over het onder houd tutte hen Hitler Fran^oit Poncet Beide partijen vol goeden wil Financieele dwangmiddelen aangekondigd Ontdekking van den Amerikaan- tchen vlieger Eltworth DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Zuidpoolgebied één vasteland rtn- du- er- PAYCLOP 3 ALK MAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Duff Cooper minitter van Oorlog; Malcolm MacDonald minitter voor de dominiont I^et Weer iiiiiiimiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHtiiiii s Litauen ontkent medeplichtigheid aan den moord op Pieracki Poging om den trein, waarin de premier zat, te laten verongelukken MISSAALS vanaf 45 cent SCHILDERIJEN - H. HART - MARIABEELDEN HANGKRUIZEN - WIJWATERBAKJES. ENZ. Fa. JAN KÜHNE - ALKMAAR ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg* één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Abettiniërt verheugd over het bezoek van den Negut aan het Ogaden-front Door het oog van een naald? Italiaantch legerbericht NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 45 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD tu»- en Graaf Ciano raadpleegt alvorens met zijn vliegtuig op te stijgen zijn kaarten 1 Abessiniërs sneuveldqp Koning Carol van Roemenië, zijn tutter koningin-weduwe Maria van Joego-Slavië 1 1 Te Auwal nabij Boehmlschbrod overleden on der verdachte omstandigheden eenige personen, onder wie de waard van ’n herberg ter plaatse. Bij een door de genda. merle ingesteld onder zoek bleek, dat de waard door de Jenever een groote hoeveelheid gedenatureerden spiritus had gemengd. Hslao Tsjen Ylng. de gouverneur van de pro vincie Tsjahar, heeft de Nanking-regeering tele grafisch van zijn aftreden in kennis gesteld. Stralklas! Verkeersovertreders moeten te Bremen des Zondags op het politie bureau verschijnen, waar hun dan let wordt gegeven in verkeersvoorschriften en verkeersteekens ATHENE, 22 Nov. (Reuter). Het Atheenscl» Telegraaf Agentschap ontkent het bericht, dat Papagos de minister van Oorlog, zou ROME, 32 Nov. (Reuter). In den afgeloopen nacht en gedurende den geheelen Vrijdag heb ben boven geheel Italië zware onweders gewoed, die gepaard gingen met wolkbreuken en storm- achtlgen wind. Aan belde fronten zijn de Abessinische troe pen zeer actief. Gisteren hebben zij den vijand en zijn verbindingswegen bestookt en talrijke verkenningstochten ondernomen. Speciale detachementen deden goed werk in de door den vijand bezette gebieden en brach ten ae bevolking in veiligheid binnen het Abes- slnlache front Door hun snelheid ontsnapten deze detachementen aan de achtervolging der Italianen. TOKIO 22 Nov. (A.NP.) Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat maarschalk Tsjang- Kal-Sjek den Japanschen ambassadeur Ariosjl heeft verzekerd, dat China niet overweegt een buitenlandse!» leenlng te sluiten, zonder Japan in de kwestie te kennen. SJANGHAI 22 Nov. Omtrent den nieuwen aanslag op den premier van de Nanking-regee ring Wang Tsjlng Wei meldt de .Dally Herald", dat een poging werd gedaan om den trein, waar in de minister van Nanking onderweg was naar Sjanghai, te laten verongelukken. Een gedeelte der rails was opgebroken, doch de machinist bemerkte dit bijtijds en wist den trein tot stil stand te brengen. De aanvallers vielen daarna de bewakers van den trein aan, waarbij een man werd gedood. De minister was juist her steld van de gevolgen van den op 1 November gepleegden aanslag, toen bij het nemen van een foto van het kabinet eenige schoten op ham werden gelost. In het licht van de termen van het dossier der beschuldiging, aldus het Poolsch telegraaf - agentschap, moet dit dementi worden beschouwd als een tactische manoeuvre, omdat de verbin ding van den vroegeren minister van buiten landse!» zaken van Lltauen Zaunlus met de Oekralnsche terroristen en de belangrijke toe lagen. welke hun zlin verstrekt r>n onrtnhh»)- Duitsche Persstemmen over heT'u sc hen Hitler en Francois Poncet. Nieuwe mislukte aanslag op Wang Tsjang Wel financieels De troepen van Ras Kassa, die reeds dagen lang de bewegingen der oprukkende Italiaan se!» troepen vanaf de heuvels hadden gevolgd, deden 't morgens om 7 uur een aanval op de Itallaansche strijdkrachten. De strijd duurde den geheelen dag, en eindigde om 6 uur 's mid dags. ’an Hen iber van van cu- len. den 'an- de niet de tio- g’ De Japanse!» trqepen blijven te Sjang Hal Kwan; beden zijn twee treinen met materieel en lichte tanks aangekomen. Kolonel Takashlta de leider van de militaire missie van het Kwan- toengleger te Sjang Hai Kwan is te Tientsin aangekomen, waar hij met den Japanschen ge neraal Matsui besprekingen zal voeren. Te Pe king en Tientsin is thans alles kalm. - WASHINGTON. 23 NOV (D.N.B.) Het staaU- departement heeft heden bekend gemaakt, dat de regeering In bet vervolg bet beheer over de voor de reederijen beschikbare leeningen zóó zal voeren, dat zij daarin dwangmiddelen heef* om het vervoer van oorlogsmateriaal onmogelfjk te maken. Reeds zijn verscheidene tankschepen, die* petroleum uit Mexicaanse!» havens naar Italië zouden vervoeren, niet uitgevaren, daar de reeders mededeellng van de regeering hadden gekregen, dat onverbiddelijk financieele dwang middelen zouden worden uitgeoefend, indien zij handelden In strijd met den wensch van Roo sevelt. In politieke kringen legt men er opnieuw den nadruk op, dat de oorlog tusschen Italië en Abesslnië en de daardoor veroorzaakte algetneene onzekerheid een nadeeligen Invloed hebben op het herstel der economische omstandigheden. BERLIJN. 22 Nov. De Deu|sch-dlplomatlsch politieel» Korrespondenz schrijft naar aanlei ding van de gisteren gehouden bespreking van den Pranschen ambassadeur met RUkskanselier Hitler o.m.: Het Franse!» volk mag er van overtuigd zijn, dat Dultschland niets wenscht, dat in strijd is met de legitieme belangen van Frankrijk. De Duitsche liefde voor den vrede en bereidheid tot overeenstemming naar alle zijden zjjn vaste en beproefde kenmerken. Datgene wat Dultsch land voor zichzelf als een natuurlijk recht op- elscht vrijheid en zelfstandigheid keurt het op gelijke wijze ook bij alle andere volken goed. Tusschen Frankrijk en Dultschland bestaan geenerlei territoriale geschllkwestles meer Juist omdat de Dultsch-Fransche verhouding vrij is. moet een vruchtbare organisatie der wederzijd se!» betrekkingen met het oog op den Dult- schen wil tot overeenstemming geen onoplosbare taak zijn. Van beide zijden door goeden wil gedragen openlijke gedachtenwisseling Is in ieder geval een verheugende étape op den weg naar het hooge doel van een definitieve overeenstemming Het ..Berliner Tageblatt” schrijft: ROME. 22 Nov. (ANP.) Het hospltaalschlp .Jielouan" is Vrijdagmorgen te Napels aange komen met 451 Itallaansche soldaten en arbei ders aan boord, die het tropische klimaat in Oost-Afrika niet hebben kunnen verdragen. nk, zie, ren bel eer M. W. ut, en: '»n de te en te zn. de te ■ra. ej. t? waar De vier Askari’s achtervolgden de troepen van Ras Seyoem, met het doel ze te omsingelen, voordat hij ver sterking zou hebben gekregen. De communiqué’» van de Abessinische regee ring over de Itallaansche nederlagen hebben de autoriteit van den Negus versterkt. Dagelijks loopen inboorlingen uit Italiaanse!) Eritrea en Somaliland over naar de Abessiniërs. De overwinning van de Abessiniërs en de ge slaagde reis van den Negus naar het Ogaden- front vleien den natlonalen-trots van de Abes siniërs en sporen hen aan den strijd met alle kracht voort te zetten. Minister Slingenberg heeft zijn eerste begrue ting in de Tweede Kamer verdedigd. Koninklijke onderscheidingen voor dr. Ph. C. Visser en zijn echtgenoote. Voordracht van vice-admiraal Schorer over de verdediging van Ned.-Indië. O ADDIS ABEBA, 21 Nov. (Renter) In een officieel communiqué van de Abessinische regeering wordt niet alleen melding gemaakt van een Itallaansche nt der laag bjj Wom- berta, ten Noord-Oosten van Makalle, welke reeds ia gemeld, doch ook van een neder laag van de Italianen ten Noord-Westen van Makalle, waar een marcheerende ko lom» werd overvallen door Abessiniërs, die zich verscholen hadden achter boochjes en oneffenheden; een gevecht van man tegen man volgde, de commandant v*n de Italia nen werd gedood en de soldaten vluchtten naar Makalle. LONDEN, 22 Nov. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de volgende wijzigingen In het Britsche kabinet zijn aangebracht: Lord Halifax, tot dusverre minister van Oor log, is benoemd tot Lord-Zegelbewaarder; Duff Cooper, tot dusverre financieel secretaris in bet ministerie van Financiën, is benoemd tot mi nister van Oorlog; Malcolm MacDonald, tot dusverre minister van Koloniën, Is benoemd .tot minister voor de Dominions; J. H. Thomas, tot dusverre minister voor de Dominions, is be noemd tot minister van Koloniën. Lord Londonderry, die Is afgetreden als Lord- Zegelbewaarder, heeft geen nieuwe functie In het kabinet. In de plaats van Duff Cooper Is William Marrison benoemd tot financieel cretaiis In het ministerie van Financiën. SOFIA, 21 Nov. (Reuter). Nabij Trojan ont dekte de politieke politie de verblijfplaats van een der gevaarlijkste medeplichtigen van den beruêhten emigrant en bendeleider Oesoenoff, Slmoff genaamd. Het huls waarin hij zich be vond, werd door een polltie-patrouille aan het hoofd waarvan zich de burgemeester bevond omsingeld en de bandiet gesommeerd zich over te geven. Er volgde een schietpartij, waarbij de huis eigenaar gedood en de bandiet Simoff gewond werd, terwijl aan de zijde der belegeraars een polltle-beambte en de burgemeester gezond werden. Ondanks het feit, dat hjj vrij ernstig gewond was, gelukte het Slmoff, dank zil de hulp van nog onbekende medeplichtigen In het nabijgelegen gebergte te ontkomen. Slmoff was een der bandieten, die In 1925 nabij Arabakonak den aanslag op koning Boris pleegden. Bijzonder ernstige schade Is In Zuld-Italië aangcricht. In de omgeving van de stad Catan zaro in Calabrië zijn 37 menschen om het leven gekomen tengevolge van overstroomlngen en bij het Instorten van hulzen. Troepen Carabinieri en Zwarthemden nemen deel aan het reddingswerk. Tengevolge van ce verbreking der telegrafische en telefonische verbindingen zijn nog geen bijzonderheden be kend. BUREAUX, HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger KERKBOEKEN ROZENKRANSEN Goed en Goedkoop FNIDSEN hoek Si. Jacobstraat De slag had plaats op een hoogte van ruim 2000 M, bijna in de schaduw van het be ruchte natuurlijke fort Amba Salama, de Abessiniërs nog meester van zijn, batalllons infanterie en de bereden Naar eerst thans te Shanghai bekend wordt, is öpnieuw een aanslag gepleegd op den premier en minister van Buitenland- zche zaken van de Nanking-regeering, Wang Tsjlng Wel, toen deze zich Woens dagavond van Nanking naar Shanghai begat Een telegram nlt Makalle, gedateerd 17 November en waarschijnlijk door de cen suur opgehouden, afkomstig van een der correspondenten van Ibeuter-ANP bij de Itallaansche legers In het Noorden, maakt er melding van, dat de Italianen kleine verliezen hebben geleden bij een treffen In Tembien, waar de onvatbare Ras Seyoem eindelijk slag zou hebben geleverd. Seyoem zelf zou daarbij gedwongen zijn geweest den aftocht te blazen, nadat hij met 500 tot 600 man gestuit was op het vijftien de Italiaanse!» inboorlingen-bataillon, dat hjj alleen tegenover zich vond nabij bergengte van Abaro. Van Itallaansche zijde wordt thans bericht, dat de bezetting en de zuivering van het ge bied van Tembien methodisch wordt voortge zet. Op 17 November jj. werden de Italianen aangevallen bij Amba Salama en verloren zij een kapitein en twee Askari’s. Aan de zijde der negen manschap'pen. WARSCHAU, 22 Nov. (D.N.B.) Het Poolsche tetegraafagentschap deelt officieel mede: bet offleieele Litausche Telegraafagentschap Elta heeft een communiqué gepubliceerd, waarin de feiten, welke zijn uitgestippeld In de acte van beschuldiging in het proces der medeplichtigen aan den moord op Pieracki en de medewerking, welke de Oekralnsche terroristen hebben ont vangen uit Litausche officleele kringen, worden gedementeerd. SINGAPORE. 23 Nov. (Reuter). De hoop. Kingsford Smith terug te vinden, welke gegrond was op het bericht, dat een Britsch stoomschip op het eiland Seyer lichtseinen had waargeno men is vervlogen, nu bericht is ontvangen, dat een vliegtuig boven het geheele eiland heeft ge vlogen zonder ook maar het geringste spoor te ontdekken. ADDIS ABEBA, 22 Nov. (Reuter) Een officieel communiqué meldt, dat op 12 No vember de Abessiniërs in het gebied van Enderda, ten Noord-Oosten van Makalle, een overwinning hebben behaald. „Het doel, namelijk toenadering tusschen Frankrijk en Dultschland. is nog niet bereikt. Het b echter niet tegen te spreken, dat wij op den weg daarheen een stuk zijn gevorderd en het belangrijkste resultaat is tot dusverre wel, dat aan beide zijden thans vol vertrouwen wordt gesproken over de nog bestaande moeilijkheden en middelen om die moeilijkheden uit den weg te ruimen.” De „Deutsche AUgemeine Zeltung” legt er den nadruk op, dat Hitler, sedert hij aan het bewind kwam, steeds weer met volharding aan Frankrijk den eenigen weg gewezen heeft, die tot overeenstemming kan leldenden weg der rechtsgelijkheid, die het eenige middel is om Frankrijk te verlossen van het gevoel van on veiligheid. dat tot dusverre als een groote last op de Europeesche politiek heeft gedrukt. De „Paris Midi" schrijft omtrent het onder houd van Hitler met den Pranschen ambassa deur o.m., dat thans sprake is van een gedach tenwisseling doch niet van tweezijdige onder- handellngen. Een Fransch-Duitsche overeen stemming is noodlg wegens de Fransch-Sowjet Russische en de Fransch-Engelsche overeenkomst. Over enkele dagen zal het Fransch-Sowjet Rus sische verdrag te Parijs worden geratificeerd en men weet, dat dit verdrag Dultschland veront rust. Hierin ligt de eerste reden voor het Ber- Hjnsche onderhoud. Het gaat nJ. niet aan, dat Dultschland gelooft, dat Frankrijk de brug wil afbreken. Dit moet des te meer worden ver meden. daar Londen met Berlijn wenscht te onderhandelen en Frankrijk als „derde in den Bond” zou willen zien. De Abessiniërs maakten twee autocolonnes, 200 geweren^en 4 machinegeweren met elk 4000 schoten munitie bult. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau aan het Itallaansche front in het Noorden seint uit Asmara, dat de boord- mecanicien Blrago. die bij het Jongste groote gevecht met Itallaansche bommenwerpers door het Abessinische geweervuur ernstig In een been was getroffen, In het veldlazaret te Asmara aan zjjn verwondingen is bezweken. De Amerikaanse!» neutraliteit dwangmaatregelen aangekondigd. Hevig- noodweer in Zuld-Italië; reeds 37 doo den. Benoemingen by de Priesters van hes II. Hart. Wanneer de twee Itallaansche vliegtuigen, die vanmorgen boven Harrar verschenen zijn, twee at drie uur eerder gekomen waren, zou den zij waarschijnlijk het vliegtuig hebben ont moet, dat den Keizer naar Addis Abeba te rugbracht. Het verloop van den oorlog had dan wel eens aanzienlijk gewijzigd kunnen worden. Te Addis Abeba verklaart men dan ook, dat Iedere nieuwe reis van den Keizer absoluut geheim zal worden gehouden. De beide zonen van Mussolini, Vittorio en Bruno, die dienst doen bij de luchtmacht In Oost-Afrika, zullen, naar verluidt, een kort verlof krijgen om de Kerstdagen bij hun ouders op Villa Torlonla door te brengen. Seyoem ontplooide zijn troepen en wist ze op voordeelige wijze te nestelen in gunstige stellingen op de hellingen van een hoogen berg, vanwaar de Itallaansche troepen ontvangen werden met salvo's Infanterievuur en een welonderhouden mitrallleurvuur. Na eenige uren strijd ver dwenen de Abessiniërs uit hun stellingen, daar zij er zich rekenschap van gaven, dat nog drie Itallaansche batalllons en een escadron Askari’s te paard het vijftiende batalllon kwamen versterken. Het Is on bekend welke verliezen dte Abessiniërs bij dit gevecht geleden hebben, daar zij bij hun terugtocht hun dooden en gewohden hebben meegenomen. Het feit, dat de Italianen ten Zuiden van Makalle zware stukken geschut In stelling hebben gebracht, wijst er ook op, dat de Ita lianen zelf de mogelijkheid van een tegen offensief niet uitschakelen. MateUes in het Engelsche kabinet; Dnff Cooper minister van Oorlog; Malcolm Mac Donald minister van de Dominions. Activiteit der Abessiniërs; volgens een oomraa- niqaé uit Addis Abeba hebben zü den Italianen eenige nederlagen toegebracht. Ras Seyoem levert slag bij het fort Amba Satama. J generaal zijn a/getreden. Kondylis zal Maandag den koning het col lectief ontslag van het kabinet aanbieden. Kondylis zal den Bouvereln een memorandum overhandigen, waarin de situatie van verschil lende zijden belicht wordt. Volgens de bladen heeft een vriend van Venl- zelOB van dezen een brief ontvangen, waarin hij de Republikeinse!» ambtenaren aanspoort den eed van trouw af te leggen op het nieuwe be wind en de Republikeinse!» politieke kringen aanraadt zich loyaal tegenover de ..gekroonde De veronderstelling, dat het Zuidpoolge bied één groot aaneengeschakeld vasteland is. wordt bevestigd door de bevindingen van den Arr.erikaanschen vlieger Elsworth. Elsworth was van het eiland Dundes opge stegen om opnieuw te trachten een vlucht te maken over het Zuidpool-gebled. Na 10% uur moest hü opgeven wegens dichte wolken en he vige winden, waardoor hij uit den koers werd gedreven. Met zijn vliegtuig ..Polar Star’ heeft hU een derde deel afgelegd van den afstand tot aan de Ross-zee. Daarbij ontdekte hU. aan de andere zUde van de zee-engte van Stefansson. ten Zuiden van kaap Eilson. een in Noord-WesteEuld-Oostelijke richting loopende bergketen, waarvan hij de hoogte schatte op 7 tot 11.000 voet. Dientengevolge wordt hiermede de verander- stelling bevestigd, dat het Zuidpoolgebied één groot aaneengeschakeld vasteland Is. ADDIS ABEBA, 21 Nov. (Reuter-ANP) Het bezoek van den Negus aan zijn troepen aan het front wordt uitgelegd als een be wijs, dat de Abessinische legers thans ein delijk gereed zjjn daadwerkelijk in den strijd op te treden, daar hun concentraties aan het Noordelijk zoowel "als het Zuide lijk front practisch beëindigd zjjn. VERWACHTING: Zwakke tot maU- gen, Oosteljjke tot Noordelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig veran dering. Van het verblijf van den Negus te Harrar wordt de volgende anecdote verteld. Des nachts kwamen drie personenauto’s en drie vrachtauto's voor de poorten van Harrar aan en de poortwachter, die den Negus niet herkende, weigerde de wagens binnen te laten. Aangezien de Negus zijn incognito wenschte te bewaren ging hij een nabijgelegen kerk binnen, totdat een Fransche Inspecteur van politie ge lastte de poorten te openen. Bij zijn bezoek aan het Fransche hospitaal heeft hij een Abessinische vrouw gelukge- wenscht, die bü het gevecht te Anale gewond werd. ROME. 22 Nov. Het 53ste legerbericht luidt als volgt: „Maarschalk de Bono seint: de operaties in Oostelijk Tembien worden voortgezet. Ben Itallaansche afdeeling. samengesteld uit troepen uit Eritrea, heeft een aantal vUande- HJke troepen verslagen nabij Amba Betlem ten Zuid-Oosten van Makalle aan de Gheba-rtvier. De vijand verloor vele dooden;. aan onze zijde vielen een officier en twee Ascari’s. De lucht macht voerde verkenningstochten uit boven Antalo en Boeja.” De Italianen moesten het veld ruimen met achterlating van 300 dooden, waaron der een kolonel en twee blanke officieren der pioniers. De gewonden namen zU mede. De totale verliezen der Italianen zouden 500 dooden en gewonden bedragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11