na Voor den Landdag-1936 Vraagstuk der werkloosheid I I Massaal St. Michielsspel incident afgebroken VICKS HOESTMHBOMS bevat tas medici- j e isgrediêntea Vicks VapoRob ---l ZADELHOFF DOETINCHEM dan eerst smult UI a VLOER VAN APOLLOHAL ‘S A VONDS BEZWEKEN REDE VAN MINISTER SLINGENBERG DE ACTUEELE POSITIE DER R.K.S.P. HET TEKORT VAN DE „FLORA" MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 Zwakke plekken in den vloer? I „Niet terneergeslagen!” Assistent-leider voorkwam verwarring Voor anderhalf milliard Andere regeling pensioenfonds? M. Slingenberg Rede De kabinetscrisis De politiek der N.S.B. Verdere opvoering afgelast Rede minister Oud Overdrijving in het groteske V Met ingang van 22 deser geblokkeerd „Tot daden zal worden overgegaan” Met den schrik vrij gekomen Pluimveehouderij in nood Eensgezindheid onder katholieken Blijkens accountantsrapport be draagt het ruim 27 mille Geen belofte kan verwacht worden Handelsvorderingen op Italië C.A.O. bloembollen- bedrijf KLEINE DICTATORTJES IN DE N.S.B. VOOR SCHORRE KELEN De „Impress of Britain" tn het dok te Southampton, waar het schip met koortsachtige haast voor een nieuwe rei» wordt nagezien Beschouwingen over hetgeen de regeering doet en over het Plan van den Arbeid In Januari wordt ta Amsterdam een Landdag gehouden, waar aan alle party-organen zullen deelnemen Deel van het podium stortte in met een vijftiental jongens en den regisseur Nieuwe groep fokkers rti I politie zoodat i mi niet voor Ken bittere teleurstelling is het gebeurde na- en Het ligt op den weg van Uw besturen om tl J mr. be- t hü directe en JH 1 van dit „Toch zijn we niet terneergeslagen", zoo ver zekerde ons Rector van Spanje, „het spe: was tenslotte maar een onderdeel van den leldera- dag, die overigens prachtig is geslaagd. Vooral de H Mis In de Vredeskerk, met de massale opkomst van ongeveer 700 leiders uit het heele diocees, welke sljn toegesproken door Deken van Noort, was buitengewoon mooi." Het bleek dat op twee plaatsen, betrekke* lijk dicht b|j elkaar, een deel van den naad loosen Amerlkaansch grenen rlftvloer. <de tennlsvloer», was bezweken onder den druk van de poolen waarop het podium rustte. Deze grenen vloer wordt weer gedragen door zware baddings met een ruime speling bo ven den grond Pal naast een der baddings zaten de breuken. Men zal begrepen hebben, aldus ving Minis ter Deckers aan, dat van mij thans geen be lofte verwacht kan worden. De overwegingen zijn In een zoodanig stadium, dat tot daden zal worden overgegaan. i i avond werd door Bouw- en Woningtoezicht een onderzoek Ingesteld. denheid, de bijzondere eigenschappen van ieder rnensch. iedere groep, ieder volk te erkennen en te respecteeren De voorzitter, de heer mr H W J Bonnes (Holl Radingi hield een rede over den nood van de pluimvee, en eendenhouders In een zéér uitvoerig betoog beschreef spr. de pluimveehouderij tn ons land. opge- offers der en aitieven aard est heeft veel bijgelegen tot het tegenhouden van nog atechter omstan digheden. Van overdrijving tot in het groteske en het verwringen van feiten en toestanden heeft do leider der NBB., Ir. Mussert, op den landdag In Den Haag een treffend voorbeeld gegeven. Van de 14 concrete punten, welke als voor beelden van volksbedrog door den heer Mus sert werden genoemd, la er niet Mn. dat den toeta van de antl-crltlek kan doorstaan. Met de meeste hoogachting. Namens het Partijbestuur rod. G GOBBLING. Voorzitter. Pr. TEULING8. Secretaris 7 >1 r k a Een globale raming gedurende de laatste Ja ren geeft een bedrag van 300 miUioen gulden als in werkverschaffing aan de arbeidsmarkt ten goede komen Sedert den allerlaatoten tijd ia nog een ander middel, voorlooplg bü wy*e van proef ter hand asnomen: de loonbUalag. De grondslag hiervan la de overweging, dat 0 breken J- Landdag-1936 X had on- geitel ken Het wil het Nederlandsche volk nog eens duidelijk maken, niet alleen, dat de Katho lieke Nederlanders prijs stellen op hun plaats in de volksgemeenschap, maar ook. dat zij in trouw en aanhankelijkheid aan hun volk en vaderland voor niemand wen- schen onder te doen. Als onze tijd zich bijzonder kenmerkt door de behoefte aan demonstratie en vertoon, dan vindt hü ook de katholieken klaar om zich te vertonnen als een gesloten volksgroep, die haar plicht jegens het Vaderland kent en vervult I Ongeveer vijftien jongens, alsmede de re gisseur van het spel, de heer Anton Sweers, die zich juist bij hen bevond, verdwenen in letterlijken zin van het tooneel. Zij vie len van een hoogte van slechte 1.3* Meter, zoodat zij zich niet ernstig bezeerden. Des te grooter was echter hun schrik, daar zij. midden in de handeling van het spel al lerminst op het gebeurde verdacht waren. Hierdoor werd de situatie gered. De jon gens zongen, alsof er niets gebeurd was, het lied, dat twaalf coupletten telt en inmiddels formeerde men, elkaar de hand gevend, een kring om het gat In den podlum-vloer, waar in de kameraden waren verdwenen. Toen het lied ten einde was verliet men ordelik het tooneel. De groote tegenslag kwam echter 's avonds. Omstreeks kwart over acht, toen het spel pas korten tijd gaande was. bezweek plotseling, hevig krakend, op tw$e punten de vloer van de Apol lohal. De stutten van het podium, ter plaatse cpgesteld, gleden weg en sleepten het dwars verband en de daarop-rustende deelen mee Een stuk van het podium, enkele vierkante meters groot, zakte Ineen met al degenen, die er zich op bevonden. en met gewaardeerde medewerking “K“- per. .speciale pen- maanden onafge- --1 voor den op de hoogte Brandmeester Schönermark de hoofdwacht Honthortstraat en later commandant C. Gordijn werden gewaarschuwd en verschenen in de Apollohal. Later op den doen, de gelegenheid te scheppen om aan deze fiere gezindheid uiting te geven. Het wil het breede kader der partjj de gelegenheid bieden om deel te nemen aan een groote demonstratie van katholieke eensgaundheld en saamhoo- rlgheid op staatkundig gebied. Direct na het gebeurde stelden politie en brandweer, die ta de zaal aanwezig waren, zich van ook Aan een verklaring, gedaan in 'au vergade- rlng van leden en oud-leden van de N. 8. B. kring IJmuiden. on t lemen wij: Met name willen wij er op wijzen, dat oj. door de lagere leiding de organisatie geleld wordt naar een voorbeeld, dat ons in ons land niet aanbevelenswaardig voorkomt, vooral nu door den soo snellen groei dar Beweging nog niet verwacht mag worden, dat alia leden vol doende disciplinair besef hebben. Waar de leden bü toetreding noeh tn woord, noch in geschrift voorbereid worden tot een organisatie-leiding als zich in de N 8 B haalt ontwikkeld. kunnen veelvuldige en ernstige botsingen, benevens teleurstellingen niet uit blijven Het volkomen eigenmachtig en dictato riaal optreden van allerlei functlonariaaen in de blijkbaar te snel gegroeide Beweging, waarin door de verkiezingsperiode en Landdagvoor- bereldlngen vermoeidheid en lusteloosheid vallen te bespeuren, verontrust de leden, maakt ons wrevelig en een gevoel van rechteloosheid heeft zich van ons meester gemaakt Zaterdagmiddag kwam de Algemeene Neder landsche Pluimveeteeltvereeniging te Utrecht in hotel Noord - Brabant in vergadering bijeen, welke o. m. werd bijgewoond door Z. Exc mr. dr. L. N Deckers. Minister van Landbouw en Vte- scherü I Spr. wees er op, hoeveel ten aanaien van openbare werken in de laatste jaren tot stand Is gebracht. De Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwing Staatsbegrootlng 1936 vermeldt een bedrag van anderhalf milliard In de laatste 15 jaren. En wat la nu het fundamenteels verschil tusschen dit anderhalf milliard van de Regee- ringen der laatste jaren en de honderden mll- lioenen van het Plan? Zonder eenig lid van de partij van de deel neming aan dezen Landdag uit te sluiten slechts de plaatsruimte legt beperking op ligt het voor de hand, dat zooveel mogelük alle organen der party (afdeellngen, kringen, statenkringen, kernen en propagandaclubs vertegenwoordigd zijn. U houdt natuurlijk ook van •chte Geldersche ROOKWORST Vraogt daarom Uw leverancier het merk Een eonaegwenUe van da aanpaeatnge- ■rthede is verlaging van de kasten van levensonderhoud. Daarnaar moet dan ook ia de tegenwoordige omstandigheden met kracht worden gestreefd. Deae regeeringspoUUek b va» beeUet po- In vergelijking met de dikwerf overmoedige en ongemotiveerde zelfbewustheid, waarmede andere volksgroepen zich met veel gerucht aan ons volk voorstellen als de eenig ware vaderlanders, is ons katholieke volksdeel zich nog te weinig bewust, wat het, juist in staat kundig opzicht, beteekenen kan en moet voor ons land en voor ons geheefce volk. Het Partijbestuur wenscht onder de zeer bij zondere omstandighoden, waaronder onze partij haar plicht jegens het vaderland moet De Kleine Houtstraat te Haarlem heeft met de peluifelde huizen een oud-Hol- landsch cachet gekregen ter gelegenheid tan de winkelweek, 'n Reclame die on getwijfeld velen daar een kijkje zal doen nemen Bij de opvoeringen van het massaal St. Michielsspel „De Kruisvaart roept". Zondagmiddag en - avond in de Apollo hal te Amsterdam, heeft men wel met tegenslag te kampen gehadWeigerde 's middags de luidspreker-iatallatie, zoodat het gesproken woord voor het publiek verloren ging, 's avonds werd de opvoering kort na den aanvang ge stoord door het instorten van een deel van het podium. liet spel moest toen worden afgelast. Zaterdagavond was de algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democrattechen Bond, cue des middags te Arnhem was aangevangen, openbaar. De Minister van Financiën mr. P. J. Oud, de Minister van Sociale Zaken mr. M. Slin genberg en het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes hielden in deae bijeenkomst redevoerin gen over den polltleken toestand. Naar de directie van Handel en Nijverheid mededeelt, zijn blijkens telegrafisch bericht van H Ms. gezantschap to Rome, sedert 22 dezer alle handetsvordenngen op Italië look de Ne- derlandschel door de Italiaanse he regeering ge blokkeerd Sprekende over de in beslagname, enkele weken geleden, van het nummer van „Volk »o Vaderland," stelde spr. de vraag of niet de wetteiyke bepalingen op het stuk der drukpera- delicten met grooter strengheid moeten worden toegepast. Zeker verdient dat de voorkeur bo ven het grijpen naar het gevaarlijke wapen det preventieve censuur op de drukpers, waarvan de toepassing welhaast onvermijdelijk tot on- gewenachte belemmering en tot bedenkeldke eenzijdigheid moet lelden Spr zelde voorta, dat hoe langer hoe meer, evenzeer naar Duitach voorbeeld, het anti-M- mlettech karakter in de NB.B. tot uiting komt. Waartoe het NaUonaal-Soclaliame kagi lelde# wanneer het tot de macht zou komen spre ker is er zeker van, dat dat in Nederland op legate wijze nooit het geval zal zijn blijkt uit de gebeurtenissen in Duitachland, waarvan spreker de Jodenwetten en in hot kort de» kerkstrijd besprak. Minister Oud besprak het regeerbeleld. BU het beoordeelen daarvan mag nimmer het groote doel uit het oog worden verloren, dat wjj in dezen tijd voor alles hebben na te stre ven. Dat doel is de handhaving van het demo cratisch bestel In Nederland. Het gaat daarbij om de juiste verhouding tusschen vrijheid en gezag De bron van het gezag is eeuwig, de vorm, waarin het wordt uitgeoefend, la lijdelijk. Voor ons land en voor onsen tijd verlangen wij. dat ds gezagsoefening aal steunen op de wijze georganiseerde wilsuiting van ons volk WU achten dit het best gewaarborgd door de hand having van ons oonstitutioneel-parlementair stelsel, dat naar de geschiedenis heeft geteerd, het beste middel ia. waardoor de harmonie tus- schen de Regeering en Volk blijft bewaard Tirannie van Volksvergaderingen niet min der bedenkeliJk dan tirannie van alleenheer- schers. Voorwaarde voor het bestaan van een rechtsgemeenschap is eerbied ook voor de rech ten der minderheden. Waar die rechten wor den onderdrukt la de ware democratie, ondanks den ultwendlgen schijn, ver te zoeken. Ook het beginsel der gelijkheid ia alleen met juistheid toe te passen voor wie begint met te letten op de groote verscheidenheid, die onze maatschappij kenmerkt. Spr. illustreert dit met het voorbeeld: De vrijstelling der vsn den verplichten krijgsdienst Ten slotte da broederschap. Ook zU aal na tionaal en Internationaal alleen te bereiken zijn, als liegrwintn wordt met wederom de verschei- Aan de constructie van het podium, dat een oppervlakte had van bijna «00 M2 en 30 Meter breed was, heeft het niet gelegen. Alle stutten en pooten zijn intact gebleven De aannemer, de heer W K. Schollen, onder wiens leiding het podium In den nacht van Zaterdag op Zondag werd opgezet, was van meening. dat plaatseljjk zwakke plekken tn de vrij dunne deelen van den Apollohal-vloer de oorzaak zijn geweest. Van B en W. was op de gebruikelijke wijze voor den opbouw toestemming verkregen. De K. J. C.-leider, de heer J Limburg, deelde ons mede, dat het ongeluk gebeurde, terwijl het podium volbezet was. De voornaamste actie voltrok zich in het midden, terwijl aan de lin kerzijde bli den z. g. klokkestoel een groep van ongeveer 50 jongens de z. g. vrienden van den beeldhouwer acteerden. Onder deze groep zak te de vloer weg. tien tot vijftien jongens en den heer Sweers meenemend Wjj spraken verder nog Rector van Spanje en den Weleerw heer Th v d Lugt. secretaris van het mannelijk jeugdwerk tn het diocees Haarlem. Rector van Spanje was tijdens het ge beurde achter In de zaal, om de overkomst van het geluid te controleeren Plotseling bemerkte hij een kleine beweging in het podium, welke rhythmisch niet klopte Alles vond echter rustig doorgang en pas toen hij naar voren was geloopen, vernam hü daar, wat zich had afgespeeld. In afwachting van deae nadere voorberei dingsmaatregelen werd het dienstig geacht, dat op de eerste plaats Uw besturen by die voor bereiding worden Ingeschakeld. Naar «dj vernemen zal de thans geldende C. A. O. In het bloemboltenbedrijf na afloop van den termijn (Februari 1ZM) niet verlengd wor den door den bond van «rerkgevers in bet btoem- boll-nbednjf De bond heeft aan den arbeiders bond medegedeeld dat hU zoo spoedig mogelijk met nadere voorstellen zal komen. Vermoed wordt, dat deze opzegging speciaal geldt voor de regeling van het vorig pensioen fonds. sterdamsche wapen kwamen" zouden acteeren Het talrijk opgekomen publiek er waren on geveer 3000 bezoekers nam hier genoegen mee en reeds omstreeks negen uur ontruimde men ordelijk de zaal. Het Partybeatuur heeft zijn goed keuring gehecht aan een tot in bij zonderheden uitgewerkt ..Landdag- plan'' en heeft den Centralen Pro paganda-Dienat met de uitvoering van dit plan belast. De Centrale Propaganda-Dienat bereidt thana uitgebreide maatre gelen voor, om gedurende de ko mende maanden iederen katholieken Nederlander te bereiken met den geestdriftigen oproep: voor den Landdag-1936! alle organen binnen het ressort van Uw kring, op dit plan te wijzen en tot deelneming aan den Landdag-1936 op te wekken en aan te moedigen Daartoe is voorloopig noodlg, dat Uw be- Auren van de volgende besluiten van bet partij bestuur kennis dragen: 1. De Landdag zal worden gehouden op Zondag SS Januari 1938 in de groote Apollohal te Amsterdam (aanvang 15 uur, sluiting 1730 uur). 2. De Centrale Partijkas neemt alle onkoa- ten. verbonden aan de voorbereiding en orga nisatie van de bijeenkomst in Amsterdam, voor haar rekening. 3 De reis- en eventueele verblijfkosten der afgevaardigden van Farttjorganen komen voor rekening van die organen. 4. Cterekend wordt op deelneming door min stens vijf partuteden per orgaan lafdeellrw. kern, propagandaclub). 5. Het partijbestuur draagt zorg voor eeu overeenkomst met de Directie der Nederland, scha Spoorwegen waardoor bij een gegaran deerd aantal deelnemers aanzienlijke re ducties op de reiskosten kunnen worden ver leend tegen tudige overlegging van het entlM- bewys. Voor de hiertoe benoodlgde entrée-bearij- zen zal een kleine heffing worden berekend. Ten behoeve van deelnemers uit vér afgelegen plaatsen zal deze heffing worden ver™ Inderrt zoo mogelük zelfs vervallen 7 Mrt benutting van eigen voorllchtingz^ organen „De R K Staatsparty* en .X)e Oo- marach’* --- van de geheels katholieke p- dienst), zal in de komende i-*-*-■ •’rvAr» propaganda worden gemaakt Tot slot wendde de heer Sannes zich uit naam van alle pluimveehouders tot den nister van Landbouw en Visscherü. en deed een beroep op zjjn spoedige hulp en zün bekende voortvarendheid. De Minister van Sociale Zaken beperkte zich in zijn rede tot het vraagstuk der werkloos heid, hare leniging en hare bestrijding In de ^tegenwoordige tijdsomstandigheden. Sedert ongeveer 1929 is de omvang der «rerk- loosheld, maar vooral de tijdsduur van de in- dtvidueele -gevallen zoodanig toegenomen, dat met de bestaande regeling niet kon worden volstaan. Er wordt in 1935 alleen ten behoeve van de ultkeerlngen uit werkloozenkassen en den steun door Rijk en gemeente samen betaald een be drag van naar raming rond 90 miUioen gulden Voegt men hierbij nog de kosten der werk verschaffing. dan komt men op een totaal be drag van 128 mllltoen. Intuaschen heeft de regeering van den aanvang af beseft, dat steun In geld, hoezeer ook het bedrag oo het Rijks- budget loodzwaar drukt, niet voldoende kan worden geacht. Vanaf het oogenbllk dat de werkloosheid een zoo grooten omvang aannam en een permanent karakter verkreeg, zijn maat regelen. omvangrijke maatregelen getroffen om de arbeiders aan werk te helpen. Spr. besprak het Plan van den Arbeid zzide. dat het. gezien den toestand op de ka pitaalmarkt. om het zacht uit te drukken, aan zeer gegronden twijfel onderhevig is of de be noodlgde gelden tegen een rente van 3t; A 4 pct. zijn te leenen. Maar is de koopkracht theorie als zoodanig wel te aanvaarden? En is ze In het büzonder wel juist, indien men de koopkracht wil ver- hoogen door 40-jarige teentngen, voor open bare werken, dus niet productief-rendabele werken? Stel dat de theorie eenlge waarde sou hebben gedurende de drie jaar dat de werken uitgevoerd worden Maar wat daarna? Over drie jaar Is er ook nog ren staatehulahoudlng en een volkshuishouding. En hiervóór zullen na afloop van deze drie jaar nagenoeg geen werken meer zijn. Nog wel aanwezig blijft echter 37 jaar lang én de rente én de aflos sing van de geleende millloenen. In plaats van de maatschappelijke krachten vrijelijk te laten speten, heeft de Regeering over de geheele linie aan het bedrüfsleven steun gegeven. Daarnaast heeft de Regeering de methode der aanpassing bevorderd. het In tal van bedrijven economisch niet mo- gelük is. meer arbeiders aan het werk te stel ten, doch dat dit wel sou kunnen, indien slechte de helft van het loon op het bedrijf aou drukken. Dan Is er nog arbeid te verrichten, dat wel eenig, maar niet het volle rendement geeft Aangczten het Ruk, in geval deze arbeiders werkloos blijven, toch steun heeft te betalen, kan het Ruk een zekeren loonbljslag geven, in- dien zü aan bet werk komen. Eén oogenbllk dreigde op het vol bezette po dium ongeveer 600 jongens namen op da’, moment aan de actie deel verwarring te ont staan. Een nog jeugdige assistent-leider echter de tegenwoordigheid van geest om middellijk de omstaande jongens een wenk te geven, dat zjj het lied „Hein hooger", wat en kels oogenbilkken later zou worden gezongen, moesten aanheffen. In de zaal had men, behalve wellicht op de eerste rijen, namelijk niets van het voorgevallene bespeurd. Rector H. M. van Spanje de direc teur van de K. J. C„ betrad daarop het podium en vertelde, wat zich had afgespeeld. Hij kon alten gerust stellen: het ongeluk was goed af- geloopen. Niemand had zich verwond of zeerd. Zooals bekend werd het 8t Michielsspel door de mannelijke kath. jeugd opgevoerd ter gele genheid van den diocesanen leldersdag der K. J. C. te Amsterdam. Acht honderd jongens uit de stad en omgeving namen er aan deel. Bjj de middagopvoering waren ruim 2500 toeschouwers in de Apollohal aanwezig. Tot groote teleur stelling van de sjjelleiding bleek echter de luld- spreker-lnstallatle niet te functionneeren. Er waren twee groepen microfoons opgesteld boven het podium,, waar het spel werd opge voerd. om zoo het gesproken woord op te van gen en door de reusachtige Apollohal te ver spreiden Dit werd thans ónmogelijk, zoodat voor een groot deel van het publiek de tekst onver staanbaar was. De spelleidlng zag zich derhalve gemxxlzaakt een selectie toe te passen en enkele indfvidueele passages te laten vervallen. Namens het Partijbestuur van de RK. Staatspartij is het volgend schrijven verzonden aan de Kring- besturen: Het is o(ns aangenaam U te kun nen mededeelen, dat het Partijbe stuur in zijn vergadering van 16 dezer heeft besloten, om in de maand Januari 1936 een Landdag der Partjj bijeen te roepen in de hoofdstad des lands, teneinde het breede kader der Partjj in korte, pakkende voordrachten voor te lichten omtrent de actueele positie der R.K. Staatspartij. Op welke wijze nu wordt, onder leiding van de Regeering en met medewerking van de be sturen van provinciën en gemeente, de werk loosheid bestreden, wordt werkgelegenheid ge geven en bevorderd? Daar te In de eerste plaats de bevordering van het normale werk, tegen normale loonen Naast de openbare werken wordt ook groote aandacht geschonken aan de Industrie. Een wetsontwerp te Ingediend, oen gelden beschik baar te stellen voor werkverruiming op In dus trier Jen grondslag. De tweede Statendam wordt met krachtigen steun van Rijkswege op stapel gezet. Maar de Regeering te er zich volkomen van bewust, dat er grenzen zijn aan de mogelijk heden; grenzen van flnancleeten aard, ont leend aan de kapitaalsmarkt en aan de draag kracht van het volk. Zij moet die grenzen in acht nemen, om nog erger te voorkomen. Naast de normale werken, die gedaan moe ten worden en die direct economisch nut en rentabiliteit afwerpen, zün er de werken, die niet rendabel z|jn. en zelfs weinig of geen economisch nut afwerpen Het stjn deae wer ken, die in zoogenaamde werkverschaffing uitgevoerd worden. Verschenen te het accountantsrapport van de bloemententoonstelling „Flora” te Heemstede. Blijkens dit rapport bedraagt het totaal dsr uitgaven f 354.7M32; dat der ontvangsten f 327 587 14. zoodat het tekort bedraagt f 27 229 08 Met nadruk moet de nood van de pluim veehouders onder de aandacht der Regee ring worden gebracht, aldus spr. en op heffing moet worden gevraagd van een toe stand. welke de pluimveehouderij met ver nietiging dreigt, door in welken vorm dan ook aan de pluimveehouders terug te geven, wat zü hebben opgebracht ten bate van den akkerbouw, aldus spreker. Tenslotte werd besproken het volgende voor stel van het Noordelük District: De Minister erkenne naast de groepen erkende fokkers, vermeerderingsbedryven kuikenbroeders nog een vierde groep van die genen, die uitsluitend van eigen eieren voor eigen bedrijf broeden en geen broedeieren noch eendagskuikens zullen afleveren. De gemeente Heemstede heeft f 00.000 als vermakelykheldsbelasting ontvangen. Met het oog op het tekort wordt voorge steld om aan de leden van het Uitvoerend Comité »een gektelüke vergoeding te geven voor hunne werkzaamheden gedurende twee jaren. Op de algemeene ledenvergadering Bloembollencultuur. 18 December as., zal rapport tn bespreking komen. Het hoofdbe stuur stelt voor, een bedrag van f 5000 uit de middelen der verrenlging beschikbaar te stel len tot verlichting der verplichtingen van de deelnemers in het waarborgfonds Bovenstaande gegevens zullen voorlooplg voldoende blijken om in Uw Kringen een aan vang te maken met de voorbereiding van den Landdag, die met Uw gewaardeerde medewer- kln< staar> In het teeken van eerlijke geest drift voor een Ideaal niet dat wjj zoeken maar dat wy hebben en hoog houden f Het te dit. dat het Regeerings-anderhalf milliard voor een belangrijk deel uit de gewone middelen, uit de belastingopbreng sten van de vorige jaren betaald te en anderdeels gevoteerd te, nadat men zich vergewist had, dat de gelden te krügen waren, terwul de geplande millloenen in de toekomst nog 40 lange Jaren In rente en aflossing op de Ryksbegrooting zullen moeten drukken, zonder dat er uit deze openbare werkez eemge directe inkomst tegenover staat. De steun aan den Land- en Tuinbouw wordt door den Nederlandschen consument bracht. Het Nederlandsche volk moet brengen, om de landbouvrers door de moeiiyk- heden heen te loodsen Onvriendelijkheden wilde spr. niet aeggen. maar hü moest constateeren, dat er geen een heid heerscht in de organisaties. Betreffende de pluimvee-kwesties ontving spr zeer uiteen- loopende adviezen. v Minister Deckers vroeg van allen vertrou wen in de toekomsthet rekening houden met de mogeiykheid. dat de crisis langer zal duren, het aan de leiders overlaten, dat de teennisene mogeiykheden van het bedrijf beantwoorden"' aan de noodige structuur en te trachten door eenheid te komen tot een gunstige toekomst voor het pluimveebedrijf. Na zün toespraak verliet Minister Deckers de vergadering Daarna kwamen tal van leden met cüfers en feiten aantoonen, hoe het in I hun bedrijf thans is gesteld Zu allen betreur den het zeer, dat de minister deze niet kon aanhooren. Al de sprekers sloten zich bij de rede van den voorzitter aan, eveneens deed de burge meester van Barneveld, de heer Middelkoop. Ook de heer Joekes besprak het Plan en ver volgens de kabinetscrisis van Juli j.l Hij wees er op, dat de opvatting van de VD.-Kamer- fractie van den aanvang van het conflict af geweest te, dat er in Juli geen grondslag «as voor de vorming van egn parlementair kabinet. Ongewoon ate het conflict aelf, dat tot de ka binetscrisis beeft geleid. Is ook de oplossing ge weest van de crisis Krachtens onze beginselen, aldus spr.. staan wij met overtuiging de samen werking voor van de staatkundige partijen, welke op den grondslag van de democratie in voldoende mate ten aanzien van de groote ae- tueele vraagstukken met elkaar overeenstem men. Zoo dit eenigszins mogelijk is. moet de samenwerking lelden tot de vorming van een fiarlementalr kabinet, omdat alleen, wanneer het kabinet, wat de algemeene richting van het staatsbeleid betreft, op den steun van een meerderheid van de volksvertegenwoordiging kan rekenen, het een krachtig en vast beleid kan voeren. tuurluk voor den on vermoeiden regisseur den heer Anton Sweers. die bovendien zelf een der slachtoffers was. De heer Sweers bleek dan ook zeer onder den indruk. Ook voor de jongens was het. na al het re- peteeren, wel een tegenvaller. Velen van hen die van buiten kwamen, moesten bij de voor- tydige beëindiging van het spel, nog lang wach ten op hun autobussen, die op den normalen rijd waren besteld „De duvel heeft St Michiel een hak willen zet ten". verzekerde een kleine K. J. C.’er. En eindelük is ook het publiek, zoowel 's mid dags als s avonds teleurgesteld geworden. Men heeft het echter zonder ontstemming aanvaard Van doorgang van het spel, soo deelde echter mede, kon onder de gegeven omstandig heden geen sprake zün. De auteur, de heer Snitker zou voor de microfoon het korte ver haal doen van de verdere handeling, waarbü een kleine groep jongens een enkele scène, zooals „Hoe de drie Bint Andries-krulsen in het Am- Nederla ndschen Het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15