een Auto met vier personen in het Boterdiep Mgr. Legge tot een geldboete veroordeeld Huiszoeking bij Mgr. Preysing 4 Het nieuws van heden De sancties tegen Italië M DR. TH, LEGGE KRIJGT 5 JAAR TUCHTHUIS ZEVENTIG VISSCHERS IN LEVENSGEVAAR Heden intocht van Koning George DE BAROMETER HET VERKEER EISCHTE SLACHTOFFERS DRIE DER INZITTENDEN VERDRONKEN JOH. LAUWERS PAYGLOP. 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Mgr. Banasch in arrest De bestuurder gered von gen. De bisschop in vryheid Op ijsschotsen af gedreven Auto geslipt De president aan het woord RIJKSMINISTER RUST De werkloosheid in Amerika De motiveering van het vonnis DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De vicaris-generaal dr. Soppa is tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld Een spoor van Kingsford Smith? Het paleis zocht Kindje van drie maanden gedood, verscheidene personen gewond bij Hengelo Ongerustheid over het lot van Ellsworth van den Bisschop door- en vele documenten in beslag genomen Toen de eenige geredde tot bewust zijn kwam, bleek dat nog een meisje vermist werd Inlander heeft een vliegtuig bran dend zien neerstorten Mgr. Banasch, het hoofd van het bureau van den Bis schop van Berlijn, is in voor loop! ge hechtenis genomen. Reuter meldt uit particulie re bron, dat het optreden der politie niet in verband staat met de actie tegen de leden der katholieke geestelijkheid wegens de beweerde schen dingen der deviezenbepalin- AG 25 NOVEMBER 1935 Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS pdAANE Rome beschouwt uitvoerverbod van petroleum als een vyandige daad Zitting Commissie van Achttien uitgesteld BERLIJN, 23 Nov. (Reu ter.) De politie heeft de admi nistratie en de bureaux in het paleis van den Bisschop van Berlijn, Graf von Preysing, doorzocht en groote hoeveel heden documenten in beslag FA. JAN KUHNE - ALKMAAR FNID8EN, boek St. Jacobstraat o o van naar aansprakelijk voerd. Athene in feesttooi Ook werden de heer en mevrouw Annlnk uit Borne vrij ernstig gewond. Zij zijn eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. Vooral de vrouw was er erg aan toe. De Inzittenden van den anderen auto kwamen er goed af. Den chauffeur van de bus die gedeeltelijk vernield was treft geen schuld. De monarchisten, die om hun actie voor het koningschap indertijd in Griekenland gevangen werden gezet, zijn thans tn vrijheid gesteld. De wacht voor de gevangenis in Athene presenteerde zelfs het geweer Vervolgens besprak "de voorzitter de vraag, waarom de bisschop den medebeschuldigde dr. Soppa heeft benoemd tot zijn vicaris-generaal, waarbij zich volgens spr. de vraag voordoet of deze benoeming in verband staat met de aflossing van (la—Mollandsche leening. Het gerechtshof heeft gesproken. Zijn ob jectieve conclusies plaatsen de geloofwaardig heid van den blsschop. vooral zijn pathetisch slotwoord, in een helder licht. De staatspresident van Letland heeft te Riga een vrijheidsbeeld ingewijd, het geen met groote plechtigheden gepaard ging Reeds in December 1934 trof hfj een schik king voor de instelling van een fonds voor de verdere amortisatie dezer leening. Bij den heer Ousema hadden zfj spoedig succes, maar toen deze bij kennis was ge komen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de vierde inzittende, Mientje Sanders, zich nog in den auto bevond. Met vereende krachten heeft men toen het lichaam van het kind, dat de redders niet hadden gezien, op den wal gebracht. De „Echo de Paris" schrijft, dat Italië zich weliswaar de economische sanctie- maatregelen heeft laten welgevallen, doch een uitvoerverbod van petroleum als een Vijandige daad sou beochouwen. Zondagmorgen Is op den Rijksweg Hengelo Borne, ter hoogte van het café Welberg een ernstig verkeersongeval gebeurd. Een auto, be stuurd door den heer A. J. uit Almelo kwam uit de richting Bome en moest een autobus van de garage Nijhuis uit Hengelo passeeren. Waarschijnlijk heeft de heer J. zijn auto te gauw naar rechts gestuurd, waarbij hij de autobus heeft geraakt. Deze laatste botste hier door tegen een boom. De passagiers van de bus werden door elkaar gesmeten, waarbij verscheidene ernstig werden gewond. Een kindje van drie maanden, dat bij de moeder op schoot zat, werd dood naast de zit plaats van den chauffeur gevonden. De moeder, mevrouw Van der Velde uit Borne, werd zeer ernstig gewond. De Jonge vrouw is naar bet ziekenhuis te Hengelo overgebracht. PENANG, 24 Nov. (Reuter). Een inlander uit Setoel, dat aan de grens van Malakka en Be- neden-Slam is gelegen, heeft de opzienbarende mededeeling gedaan, dat hU kort geleden een brandend vliegtuig in de bergen heeft zien neerstorten. Een Siameesche treinchef aldus wordt uit Singapore gemeld heeft hierom trent navraag gedaan en ook andere personen schijnen eveneens het brandende toestel te hebben gezien. .Daar Kingsford Smith met zijn toestel over deze streek moest vliegen, is het dus niet uitgesloten, dat het brandende vlieg tuig het zijne was. Er zullen thans nasporln- gen worden gedaan. Het D. N. B. meende aan het vonnis van de rechtbank het volgende hatelijke commentaar te moeten toevoegen: Aan beide zijden, zoo verneemt vervolgens Reuter, zou men van meening zijn geweest, dat een sanctiemaatregel als een uitvoerver bod van petroleum de politieke spanning met Italic op gevaarlijke wijze sou verergeren. Ook te Genève verluidde heden, dat Frank rijk en Engeland het er over eens zijn gewor den de bijeenkomst van de sanctie-oommlssle tot een lateren datum uit te stellen. Deze beslissing zou een gevolg zijn van de besprekingen die Zaterdag en Zondag te Parijs door den Engelschen an^bassadeur werden ge- Acht maanden van den In voorarrest door- gebrachten tijd worden bij dr. Th. Legge en dr. Soppa in mindering gebracht. Bovendien elschte de rechtbank de intrek king van 95000 Nederlandsche gulden obliga ties van het Bisdom Meissen, dat voor dit be drag van de boeten, waartoe Mgr. Legge en dr. Soppa zijn veroordeeld, mede zal zijn. De 25-jarige Auguste Klein, uit Paderborn, werd wegens begunstiging tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke straf ech ter door den In voorarrest doorgebrachten tijd reeds uitgeboet geacht wordt. ven water uitsteken, aan gezien het in dit deel van het kanaal niet zeer diep is. Op het oogenbük, dat het ongeluk gebeurde, was de straatweg riagenoeg verlaten. Laval heeft namelijk heden de Engelsche regeerlng medegedeeld, dat de binnenlandsche kwesties van Frankrijk op het oogenbllk van dien aard zijn, dat het voor hem onmogelijk is om zich persoonlijk met het probleem der sancties bezig te houden. De Engelsche regee rlng heeft door bemiddeling van haar ambas sadeur te Parijs, Laval doen mededeelen. dat zy bereid is met een uitstel van de bijeen komst der commissie van Achttien In te stem men. Ongeveer duizend visschers hadoen zich naar de Baal van Astrakan begeven om daar te overwinteren, toen zij verrast werden door storm en drijfijs. Hun schepen raakten In het ijs beklemd en dreigden vernield te worden. De visschers moesten de vaartuigen ontruimen en rloegen op het Ijs geïmproviseerde tenten op. Nabij SJUaJa Kossa raakte een ijsschots met 54 vischers er op los en dreef naar zee. Een uit de havenplaats Goerjef gezonden vliegtuig slaagde erin, op de schots te landen en levens middelen aan te voeren. Een andere losgeiaak- te vhou met 15 visschers er op. drijft even eens in open zee ter hoogte van Saboeroenja. Uit het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog niets positiefs komen vast te staan. De heer Ousema was, begrijpelijk, geheel van streek en kon geen verklaringen omtrent de toedracht van het gebeurde afleggen. Wel is het zeker, dat het ongeluk absqluut niet aan roekeloos rijden moet worden toegeschreven. NEW YORK. 24 Nov. (Reuter). De vliegers Ellsworth en Hollock Kenyon, die thans voor de derde maal zijn gestart voor hun vlucht naar Kleln-Amerika, Byrd’s kamp aan de Zuid pool, laten thans niets meer van zich hooren en men begint zich dan ook eenlgszins onge rust te maken. Men vreest, dat zij In de woeste nij van het antarctische vasteland hebben moeten dalen. Kort na hun vertrek hadden zij nog draadloos gemeld, dat alles tot dan toe WASHINGTON, 22 Nov. A.N.P. Nadat de vorige week een belangrijke stijging In het aan tal werkloozen was Ingetreden blijkt de regee rlng thans met ahar plan om 3H mill, werk loozen In werkverschaffing te plaatsen nog voor 1.132.758 personen werk te zullen moeten vinden, alvorens haar plannen ten uitvoer te hebben gelegd. ATHENE. 24 Nov. (A.N.P.). Uit alle streken van Griekenland zijn duizenden personen naar Athene gekomen om Maandag tegenwoordig te zfjn bij den Intocht van Koning George. Ook veel vreemdelingen, o m. tal van journa listen, zijn te Athene gearriveerd. De hoofdstad is feestelijk versierd. Een zee van vlaggen, wapens, kronen en portretten van den Koning wijst er reeds op, dat Iets bijzon ders op komst Is. De bladen houden In extra-edities de bevol king op de hoogte van de laatste berichten. De Koning en de troonopvolger laten zich aan boord van de „Hellt" draadloos op de hoogte houden van de enthousiaste stemming van het Grleksche volk. Zondagavond omstreeks half acht is op den hoek van den Fluweelen Burgwal en de Muzen straat te Den Haag, een auto, waarin een zeven tal Jongelui gezeten was, geslipt en tegen de pui van een zich daar bevindende garage gereden. Bij dit ongeluk werden drie personen mln of meer ernstig gewond. De bestuurder, de heer H. E„ die den linkerarm bleek te hebb engebroken en een hoofdwonde had bekomen, en de heer Van S., die een verwonding aan het hoofd had, zijn opgenomen in het Militair Hospitaal, in de onmiddellijke nabijheid waarvan het ongeluk is, gebeurd. MeJ. A. Z., die vermoedelijk een hersenschud ding had gekregen, is, na aanvankelijk In het Militair Hospitaal te zijn geholpen, naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Nog twee dames en een heer konden na verbonden te zijn, huns weegs gaan. De zevende persoon is vrijwel ongedeerd gebleven. De auto is geheel vernield. genomen. BERLIJN, 23 Nov. (D. N. B.) In het deviezen-proces tegen den Bisschep van Meissen zijn heden de volgende vonnissen gewezen: Tegen den 53-jarigen Bisschop van Meissen, Mgr. Peter Legge een geldboete van 100.000 R.M., subs, drie maanden tuchthuisstraf. De in voorarrest doorgebrachte tijd wordt voor 40.000 R.M. in mindering ge bracht. Tegen zijn broeder, dr. Th. Leg ge, 5 jaren tuchthuisstraf met 5 ja- ren eerverlies en 70.000 R.M. boete, subs. 35 dagen tuchthuis straf. Tegen den Vicaris-Generaal, dr. Soppa, 3 jaren tuchthuisstraf, 5 jaren eerverlies, en 70.000 R.M. boete, subs. 35 dagen tuchthuis straf. Inmiddels was de verkeerspolitie uit Gronin gen en de polltledokter Nathans op de plaats des onhells verschenen. Men mocht er echter niet meer in slagen de levensgeesten van de drenkelingen op te wekken, zoodat niets anders dan den dood kon worden vastgesteld. Later kwamen nog dokter J. Frik uit Bedum en de burgemeester van die plaats, de heer M. Joustra op het terrein van het droevige ongeluk. De lijken van d* omgekomenen zijn per Groene Kruis-auto uit Groningen naar de beide woningen vervoerd. De auto is later door middel van een kraanwagen opgehaald Het behoeft geen betoog, dat dit vreeseljjke auto-ongeluk alom in de streek groote versla genheid heeft teweeg gebracht. Door de veroordeeling tot een boete van 100.000 R. M. wordt de verklaring van zijn on schuld, welke de blsschop in de zitting van hedenmiddag met luider stemme aflegde, als valsche pathos ontmaskerd. HU meende zeker door zUn theatraal optreden t publiek van zjjn onschuld te kunnen overtuigen. BISSCHOP VAN MEISSEN TOT GELDBOETE VAN 1M.8M RJC VEROORDEELD; »tjn bree der Dr. Th. Legge kreeg vijf Jaar tachthaM- straf; Dr. Soppa werd tot drie Jaar tachttaia- straf veroordeeld. Een spoor van Kingsford Smith* Inlander heeft een vliegtuig brandend zien neerstorten. doet Koning George zijn intocht in NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 46 ADVERTENTIEPRIJZEN: BERLIJN, 23 Nov Volgens een mededeeling van den directeur der chirurgische universi teitskliniek, prof. dr. Bauerbach, heeft RUks- mlnlster Rust, die sedert eenige weken ziek u. S=S NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spearnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Heden Athene. Mnitertj onder de ItaUaansche Inlandsche troe pen? Abesainièrs zonden Gorahai hebben her overd. Zeventig visschers op ijsschoten in de Kaspi sche Zee afgedreven. Nieuw kabinet in Bulgarije. Uitstel van de bijeenkomst van de Commissie van Achttien? Auto met vier personen in het Overdiep ge stort: drie dooden. Raad voor de Scheepvaart heeft een kapitein wegens dronkenschap veer 4fn UJd van ruim een jaar geschorst. Handelsvorderingen op Italië geblokkeerd. In de bijeenkomst van den Vrijs. Den». Bond heeft minister Slingenberg gesproken over d« werkloosheid, de bestrijding door ds regeering en over het Plan van den Arbeid. Tijdens de opvoering van het SL Michielsvpel In de Apollohal ie Amsterdam is een deel v w» het podium ingestort. Het spel moest worden af gelast. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de Alg. Ned. Pluimveeteeltvereeniging. Het antwoord van de Nederlandsche regeering op de nota van Mussolini sal in den loop van de volgende week worden venenden. Benoemingen in het bisdom Den Bosch. Pastoor G. Voskuilen te Arnhem benoemd tut kanunnik-poenitencier van het metropolifaan kapittel. Indien dé bisschop in zijn slotwoord op bij zonder plechtige wijze heeft verklaard zich onschuldig te voelen en onschuldig te zijn volgt het gerechtshof hem hierin op geen en kele wijze. Ook bestaat overweging, dat hij zich meer heeft bezig gehouden met de din gen dan bij de bewijsvoering kon worden vast gesteld. Het schijnt onbegrijpelijk dat hij als kerkelijk leider van een diocees niet zou heb ben geweten van welke flnancleele kwesties sprake was. De bisschop heeft op zijn mins* genomen op nalatige wijze gehandeld. MOSKOU, 24 Nov. (ANP). Uit Astrakan wordt gemeld, dat op de Kaspische Zee 70 vis schers in levensgevaar verkeeren. Den beschuldigden dr. Theodor Legge en Soppa worden de burgerlijke eererechten ont nomen, omdat zij zich in hun positie en als geestelijke aan volksverraad hebben schuldig gemaakt en tegen de vitale belangen van het Dultsche volk in hebben medegewerkt aan het naar het buitenland overbrengen van groote bedragen. Wat de schuld van den blsschop betreft zelde de voorzitter: „De blsschop was bij da aanvaarding van zijn functie op de hoogte Van den slechten flnancleelen toestand van he* bisdom Meissen. Dit geeft dr. Peter Legge toe en wordt ook van andere zijde bevestigd. De persoonlijke indruk van het gerecht Is, dat hl) tot zijn benoeming tot blsschop van Meissen zijn voornaamste kracht heeft gericht op de zielzorg. HU heeft zich dan evenwel, zü het noodge dwongen, ook bezig gehouden met de flnan cleele zaken. In het bijzonder heeft hU zich de acte laten voorleggen over de Hollandsche leening, teneinde zich daarvan op de hoogte Omtrent dit ontzettende auto-ongeluk ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden: In den auto, die van Groningen kwam, za ten aanvankelijk de heer Ousema en diens moeder, die in laatstgenoemde stad een be zoek hadden afgelegd en huiswaarts keerden. Toen zjj de steenfabriek „Eureka" passeer den, liep daar het Jongste dochtertje der fa milie met het vriendinnetje. De kinderen zijn daar in den auto gestapt om mee naar huis te rijden. Enkele honderden meters ver der is toen het ongeluk gebeurd. Er zaten aan den overkant van het diep drie hengelaars, die onmiddellijk in een bootje zijn gestapt en naar den auto zijn geroeid. Van den weg kwam eveneens hulp opdagen. Het eerst was de chauffeur Ausma, wonende te Ellerhulzen, gem. Bedum, die met zijn wagen Juist passeerde, ter plaatse. Hij hoorde, dat de bestuurder, toen de auto in het water reed, riep: „Help, help, ik lig in het waterl” De heer Ausma slaagde er In den man vast te grijpen en hem op het droge te trekken. De drenkeling verkeerde toen reeds In bewuste- loozen toestand. Te zan.en met den wielrijder J. de Blécourt uit Zuldwolde, die Inmiddels ook bU de nood- lotsplek was gekomen, heeft de heer Ausma toen nog mevrouw Ousema en Martje Ousema uit den wagen gehaald, waarna belden onmld- dellljk begonnen met het toepassen van kunst matige ademhaling op de drie personen. Schrijven van het parttjbectawr der R. K. Staatspartij over den landdag, welke in Janaari 19M te Amsterdam zal worden gehouden. I.V.C.B.-com petitie: R.K N.A.C. klopt Kerkrade. Overwinningen van Brabant!». Mulo en Doa- ren in Zuid II. SJI.O.U.C. varü.Mt vaa Heerenberg. Groote zege van Volendam op V.V.Z. K.N.V.B-competltie: V.S.V verliest van A.D.O. Blauw Wit wint van Stormvogels. Ga Ahead speelt gelijk tegen de Enschedesche Boys. N.A.C. en B.V.V. deelen de punten. N.O.AJ). ont neemt P.8.V. een pont. Twee en twintigste partij van den wedstrijd en» het wereldkampioenschap schaken tui.tBMI Ewwe en Aljechln na 17 zetten ta» remise ge ëindigd HU kan zich er niet op beroepen, dat htj de verantwoordelijkheid tn flnancleele aangele genheden heeft overgedragen op zün vicaris- generaal. De blsschop heeft zich des te meer van de aangelegenheid der leening op de hoogte moeten stellen, daar hij bekend was met het standpunt der deviezen-lnstantle te Dresden aangaand* het amortlsatie-plan en daar dit door een nieuw werd vervangen, had hU de deviezen instantie op zUn minst dit nieuwe plan ter goedkeuring moeten voorleggen. Beklaagde Theodor Legge is reeds te Pader born gewaarschuwd voor dr. Hovlus. Niette min wil hU het gerecht doen voorkomen alsof hU omtrent dezen persoon niets heeft geweten. Zondagmiddag te half drie it onder de gemeente Bedum een auto, waarin zich vier personen be vonden, door tot nu toe niet vast te stellen oorzaak van den berm van den weg afgegleden en in het Bo terdiep terecht gekomen. Alleen de jonge man, die achter het stuur zat, de ongeveer 25-jarige H. J. Ouse ma, heeft het leven er af gebracht. De overigen, de 49-jarige mevrouw Annechien OusemaBruins, de 12-jarige Martje Ousema, haar dochtertje, en een vriendinnetje van de laatste, de 1 I -jarige Mientje Sanders, allen uit Zuidwolde (Gr.), zjjn jammerlijk omgekomen. LONDEN, 24 Nov. Naar de Daily Telegraph” verneemt is het noodzakelijk gebleken, om de bij eenkomst van de Commissie Achttien, welke op Vrijdag 29 No vember was vastgesteld, en waarop een besluit zou moeten worden ge nomen ten aanzien van het uitvoer verbod van petroleum naar Italië, uit te stellen. De voorzitter van het gerechtshof heeft het vonnis tegen den bisschop van Meissen, Peter Legge, ca breedvoerig gemotiveerd. HU zelde om., dat in den loop van den tUd dr. Theodor Legge en dr. Hovlus het er over eens zijn ge worden In welken vorm men In het buitenland obligaties zou opkoopen. Ook de beschuldigde blsschop is van deze aankoopen op de hoogt* gesteld In gesprekken, welke hU heeft gehad met den vicaris-generaal. Van einde Januari tot April zUn overschrijvingen gedaan tot een bedrag van 180.000 R.M. en, zooals verder be wezen is, zijn deze gelden tot een bedrag van 140.000 R.M. van Muenster uit naar Holland overgebracht, waar voor dit geld obligaties zUn gekocht. De gelden waren reeds voor 9 April 1934 in het buitenland. Plotseling zag men den auto aan den rechterkant van den weg den berm af rijden, omkantelen en met een zwaren plons in het Boterdiep verdwijnen. Twee wielen en een der.treeplanken bleven bo- De Italiaansche ambassadeur* te Londen. Washington en Moskou, en de gezanten te Boekarest en Den Haag zouden dit reeds aan de betrokken regeeringen hebben mede gedeeld De Geneefsche commissie kan zich bezwaarlijk met bijkomstige sanctle-maatrege- len bezig houden, indien zU niet in strUd wil komen met artikel 18. Frankrijk behoort niet tot de landen, die petroleum uitvoeren en be hoeft zich derhalve niet in het centrum van de discussie hierover te plaatsen, doch kan deze zaak rustig overlaten aan de regeeringen te Rome. Londen. Washington, Moskou, Boe karest en Den Haag. JEUGDLECTUUR Teken- en Prentenboeken Vulpenhouders - Vulpotloden GOED en GOEDKOOP. Naar de „Tel." verneemt, zal zoowel dr. Theodor Legge als dr. Soppa in hooger be roep gaan. De verdediger van den bisschop zal deze kwestie met zün cliënt ernstig overwe gen. Nog in den loop van den avond Is de Bls schop In vrijheid gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1