na Voor den Landdag*1936 Vraagstuk der werkloosheid Massaal St. Michielsspel incident afgebroken 4 ZADELHOFF DOETINCHEM VICKS HOESTMTOS VLOER VAN APOLLOHAL 'S A VONDS BEZWEKEN REDE VAN MINISTER SLINGENBERG DE ACTUEELE POSITIE DER R.K.S.P. HET TEKORT VAN DE „FLORA" «JÉ MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 Zwakke plekken in den vloer? J „Niet terneergeslagen!” 4 k Aaaiatent-leider voorkwam verwarring Voor anderhalf milliard Andere regeling pensioenfond a? M. Slingenberg De kabinetscriais De politiek der N.S.B. Verdere opvoering af gelaat Rede miniater Oud Overdrijving in het groteake Met den schrik vrij gekomen Eensgezindheid onder katholieken Pluimveehouderij in nood Blykena accountantarapport be draagt het ruim 27 mille Met ingang van 22 dezer geblokkeerd Geen belofte kan verwacht worden KLEINE D1CTATORTJES IN DE N.S.B. Handelsvorderingen op Italië C.A.O. bloembollen- bedrijf VOOR SCHORRE KELEN De „Impress of Britain" in het dok te Southampton, waar het schip met koortsachtige haast voor een nieuwe reis wordt na gezien In Januari wordt te Amsterdam een Landdag gehouden, waar aan alle party-organen zullen deelnemen Beschouwingen over hetgeen de regeering doet en over het Plan van den Arbeid „Tot daden zal worden overgegaan” Nieuwe groep fokkers Deel van het podium stortte in met een vijftiental jongena en den regisseur Rede mr. - politie steld twee ml- niet voor Een bittere teleurstelling is het gebeurde na- t en Het ligt op den weg van Uw besturen om 1 i t be- hij directe 9 I Men zal begrepen hebben, aldus ving Minis ter Deckers aan, dat van mij thans geen be lofte verwacht kan worden. De overwegingen zijn in een zoodanig stadium, dat tot daden zal worden overgegaan. Het bleek dat op twee plaatsen, betrekke lijk dicht bij elkaar, een deel van den naad- looeen Amerikaansch grenen riftvloer, (de tennlsvloer)was bezweken onder den druk van de pooten waarop het podium rustte. Deze grenen vloer wordt weer gedragen door zware baddings met een ruime speling bo ven den grond. Pal naast een der baddings zaten de breuken. Zaterdagmiddag kwam de Algemeene Nedë?- landsche Plulmveeteeltvereeniging te Utrecht in hotel Noord-Brabant in vergadering bijeen, welke o. m. werd bijgewoond door Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Vls- scherij. had on- Een globale raming gedurende de laatste ja ms geeft een bedrag van 300 millioen gulden als in werkverschaffing aan de arbeidsmarkt ten goede komen Sedert den allerlaatsten tijd Is nog een ander middel, voorlooplg bf) wijze van proef ter hand genomen: de loonbüslag. Met de meeste hoogachting. Namens het Partijbestuur vnd. O. GOBBLING. Voorzitter. PT. TEULINO8. Secretaris dat het tl e I van dit si tie ven aard m heeft veel böffedrufen tot het tegenhouden nog slechter omstan digheden. 1 1 r U i t 1 i denheld, de bijzondere eigenschappen van ieder mensch, iedere groep, ieder volk te erkennen en te respecteeren. Hierdoor werd de situatie gered. De jon gens zongen, alsof er niets gebeurd was, het lied, dat twaalf coupletten telt en inmiddels formeerde men. elkaar de hand gevend, een kring om het gat in den podlum-vloer, waar in de kameraden waren verdwenen. Toen het lied ten einde was verliet men ordelijk het tooneel. doen, de gelegenheid te scheppen om aan deze fiere gezindheid uiting te geven. Het wil het breede kader der partij de gelegenheid bieden om deel te nemen aan een groote demonstratie van katholieke eensgaslndheid en saamhoo- righeid op staatkundig gebied. De Kleine Houtstraat te Haarlem heeft met de geluifelde huizen een oud-Hol- landsch cachet gekregen ter gelegenheid van de winkelweek, 'n Reclame die on getwijfeld velen daar een kijkje zal doen nemen Ongeveer vijftien jongens, alsmede de re gisseur van het spel, de heer Anton Sweers, die zich juist bij hen bevond, verdwenen in letterlijken zin van het tooneel. Zij vie len van een hoogte van slechts 1.30 Meter, zoodat zij zich niet ernstig bezeerden. Des te grooter was echter hun schrik, daar zij, midden in de handeling van het spel al lerminst op het gebeurde verdacht waren. Van overdrijving tot in het groteske en het verwringen van feiten en toestanden heeft de leider der NJB.B., ir. Mussert, op den landdag In Den Haag een treffend voorbeeld gegeven. Van de 14 concrete punten, welke als voor beelden van volksbedrog door den heer Mus sert werden genoemd, is er niet één, dat den toets van de antl-critiek kan doorstaan. op de hoogte. Brandmeester Schönermark de hoofdwacht Honthortstraat en later commandant C. Gordijn werden gewaarschuwd en verschenen in de Apollohal. Later op den avond werd door Bouw- en Woningtoezicht een ondersoek Ingesteld. U houdt natuurlijk ook van echt» Geld«rsch« ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI In afwachting van deze nadere voorberei dingsmaatregelen werd het dienstig geacht, dat op de eerste plaats Uw besturen bij die voor bereiding worden ingeschakeld. Direct na het gebeurde stelden politie en brandweer, die ta de zaal aanwezig waren, zich van ook De voorzitter, de heer mr. H W. J. Sannes (Holl. Radlng) hield een rede over den nood van de pluimvee- en eendenhouders. In een zéér uitvoerig betoog beschreef spr. de pluimveehouderij in ons land. het in tal van bedrijven economisch niet mo gelijk is, meer arbeiders aan het werk te stel len. doch dat dit wel zou kunnen. Indien slechts de helft van het loon'op het bedrijf zou drukken. Dan is er nog arbeid te verrichten/ dat wel eenlg, maar niet het volle rendement geeft Aangezien het Ruk. in geval deze arbeiders werkloos blijven, toch steun heeft te betalen, kan het Ruk een zekeren loonbljslag geven, in- dlen zU aan het werk komen. staatsbeleid betreft, op den steun meerderheid kan kan Zaterdagavond was de algemeene vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond, cue des middags te Arnhem was aangevangen, openbaar. De Minister van Financiën mr. P. J. Oud, de Minister van Sociale Zaken mr. M. Slin genberg en het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes hielden in deze bijeenkomst redevoerin gen over den politieken toestand. „Toch zijn we niet terneergeslagen", zoo ver zekerde ons Rector van Spanje, „het spel was tenslotte maar een onderdeel van den leiders- dag, die overigens prachtig is geslaagd. Vooral de H. Mis in de Vredeskerk. met de massale opkomst van ongeveer 700 leiders uit het heele diocees, welke zijn toegesproken door Deken van Noort, was buitengewoon mooi.” Ook de heer Joekes besprak het Plan en ver volgens de kabinetscrisis van Juli j.l. Hij wees er op, dat de opvatting van de VXi.-Kamer- fractie van den aanvang van het conflict af geweest is, dat er In Juli geen grondslag was voor de vorming van een parlementair kabinet. Ongewoon als het conflict zelf, dat tot de ka binetscrisis heeft geleid, is ook de oplossing ge weest van de crisis. Krachtens onze beginselen, aldus spr., staan wij met overtuiging de samen werking voor van de staatkundige partijen, welke op den grondslag van de democratie lo voldoende mate ten aanzien van de groote ac tueels vraagstukken met elkaar overeenstem men. Zoo dit eenlgszins mogelijk is, moet de samenwerking leiden tot de vorming van een parlementair kabinet, omdat alleen, wanneer het kabinet, wat de algemeene richting van het van een van de volksvertegenwoordiging rekenen, het een krachtig en vast beleid voeren. Het wil het Nederlandsche volk nog eens duidelijk maken, niet alleen, dat de Katho lieke Nederlanders prijs stellen op hun plaats in de volksgemeenschap, maar ook. dat zU in trouw en aanhankelijkheid aan hun volk en vaderland voor niemand wen- schen’ onder te doen. Als onze tijd zich bijzonder kenmerkt door de behoefte aan demonstratie en vertoon, dan vindt hij ook de katholieken klaar om zich te vertoonen als een gesloten volksgroep, die haar plicht jegens het Vaderland kent en vervult I Spr. wees er op, hoeveel ten aanzien van openbare werken in de laatste jaren tot stand is gebracht. De Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwing Staatsbegrooting 1936 vermeldt een bedrag van anderhalf milliard in de laatste 15 jaren. En wat is nu het fundamenteele verschil tusschen dit anderhalf milliard van de Regee- ringen der laatste Jaren en de honderden mil- lioenen van het Plan? Zonder eenig lid van de partij van de deel neming aan dezen Landdag uit te sluiten slechts de plaatsruimte legt beperking op ligt het voor de hand, dat zooveel mogelijk alle organen der partij (afdeelingen. kringen, statenkringen, kernen en propagandaclubs) vertegenwoordigd zijn. Naar de directie van Handel en Nijverheid mededeelt, zijn blijkens telegrafisch bericht van H. Ms. gezantschap te Rome, sedert 23 dezer alle handelsvorderingen op Italic (ook de Ne derlandsche) door de Italiaansche regeering ge blokkeerd. bevatten medici- ale ingrediënten vaa VieSs VapoRub --- Bij de opvoeringen van het massaal St. Michielsspel „De Kruisvaart roept”, Zondagmiddag en - avond in de Apollo- hal te Amsterdam, heeft men wel met tegenslag te kampen gehad! Weigerde 's middags de luidspreker-istallatie, zoodat het gesproken woord voor het publiek verloren ging, 's avonds werd de opvoering kort na den aanvang ge stoord door het instorten van een deel van het podium. Het spel moest toen worden afgelast. Sprekende over de In beslagname, enkele weken geleden, van het nummer van „Volk en Vaderland,” stelde spr. de vraag of niet de wetteljjke bepalingen op hef stuk der drukpers delicten met grooter strengheid moeten worden toegepast. Zeker verdient dat de voorkeur bo ven het grijpen naar het gevaarlijke wapen dei preventieve censuur op de drukpers, waarvan de toepassing welhaast onvermijdelijk tot on- gewenschte belemmering en tot e bedenkeUJke eenzijdigheid moet leiden. Spr. zeide voorts, dat hoe langer hoe meer, evenzeer naar Duitsch voorbeeld, het anU-.«- mieOach karakter in de NBB. tot uiting komt. Waartoe het Natlonaal-Socialisme kap leldeB wanneer bet tot de macht zou komen spre ker is er zeker van. dat dat in Nederland op legale wijze nooit het geval zal zijn - blijkt uit de gebeurtenissen in Duitachland, waarvan spreker de Jodenwetten en in hst kort den In vergelijking met de dikwerf overmoedige en ongemotiveerde zelfbewustheid, waarmede andere volksgroepen zich met veel gerucht aan ons volk voorstellen als de eenig ware vaderlanders, is ons katholieke volksdeel zich nog te weinig bewust, wat het, juist in staat kundig opzicht, beteekenen kan en moet voor ons land en voor ons geheele volk. Het Partijbestuur wenscht onder de zeer bij zondere omstandigheden, waaronder onze partij haar plicht jegens het vaderland moet Een consequentie van de aanpamings- methode is verlaging van de kosten van levensonderhoud. Daarnaar moet dan ook in de tegenwoordige omstandigheden met kracht werden gestreefd. door den bracht. Minister Oud besprak het regeerbeleld. Bij het beoordeelen daarvan mag nimmer het groote doel uit het oog worden verloren, dat wi) In dezen tijd voor alles hebben na te stre ven. Dat doel is de handhaving van het demo cratisch bestel in Nederland. Het gaat daarbij om de juiste verhouding tusschen vrijheid en gezag. De bron van het gezag Is eeuwig, de vorm, waarin het wordt uitgeoefend, is tijdelijk. Voor ons land en voor onzen tijd verlangen wij, dat de gezagsoefening zal steunen op de wijze georganiseerde wilsuiting van ons volk. Wij achten dit het best gewaarborgd door de hand having van ons constitutloneel-parlementair stelsel, dat naar de geschiedenis heeft geleerd, het beste middel is, waardoor de harmonie tus schen de Regeering en Volk blijft bewaard. Tirannie van Volksvergaderingen is niet min der bedenkelijk dan tirannie van alleënheer- schers. Voorwaarde voor het bestaan van een rechtsgemeenschap is eerbied ook voor de rech ten der minderheden. Waar die rechten wor den onderdrukt is de ware democratie, ondanks den uitwendigen schijn, ver te zoeken. Ook het beginsel der gelijkheid is alleen met Juistheid toe te passen voor wie begint met te letten op de groote verscheidenheid, die onze maatschappij kenmerkt. Spr. illustreert dit met het voorbeeld: De vrijstelling der geestelijken van den verplichten krijgsdienst. t Ten slotte de broederschap. Ook zU zal na tionaal en internationaal alleen te bereiken zt)n, als begonnen wordt met wederom de verschel- Aan een verklaring, gedaan In <a«n vergade ring van leden en oud-leden van de N. 8. B_ kring IJmuiden. ontleenen wij: Met name willen wij er op wijzen, dat oj. door de lagere leiding de organisatie geleid wordt naar een voorbeeld, dat ons in ons land niet aanbevelenswaardlg voorkomt, vooral nu door den zoo snellen groet der Beweging nog niet verwacht mag worden, dat alle leden vol doende disciplinair besef hebben. Waar de leden bij toetreding noch In woord, noch in geschrift voorbereid worden tot een organisatie-leiding als zich in de N. 8. B. heeft ontwikkeld, kunnen veelvuldige en ernstige botsingen, benevens teleurstellingen niet ult- blljven Het volkomen eigenmachtig en dictato riaal optreden van allerlei functionarissen m de blijkbaar te snel gegroeide Beweging, waarin door de verkiezingsperiode en Landdagvoor- bereldingen vermoeidheid'en lusteloosheid vallen te bespeuren, verontrust de leden, maakt ons I sterdamsche wapen kwamen” zouden acteeren. Het talrijk opgekomen publiek er waren on geveer 3000 bezoekers nam hier genoegen mee en reeds omstreeks negen uur ontruimde men ordelijk de zaal. De groote tegenslag kwam echter 's avonds. Omstreeks kwart over acht, toen het spel pas korten tijd gaande was, bezweek plotseling, hevig krakend, op twee punten de vloer van de Apol lohal. De stutten van het podium, ter plaatse cpgesteld, gleden weg en sleepten het dwars verband en de daarop rustende deelen mee Een stuk van het podium, enkele vierkante meters ^groot, zakte Ineen met al degenen, die er zich op bevonden. Tenslotte werd besproken het volgende voor stel van het Noordelijk District: De Minister erkenne naast de groepen der erkende fokkers, vermeerderingsbedrljven en kuikenbroeders nog een vierde groep van die genen, die uitsluitend van eigen eieren voor eigen bedrijf broeden en geen broedeieren noch eendagskuikens zullen afleveren. In de zaal had men, behalve wellicht op de eerste rijen, namelijk niets van het voorgevallene bespeurd. Rector H. M. van Spanje de direc teur van de K. J. C„ betrad daarop het podium en vertelde, wat zich had afgespeeld. Hl) kon allen gerust stellen: het ongeluk was goed af- geloopen. Niemand had zich ■verwond of zeerd. Met nadruk móet de nood van de pluim veehouders onder de aandacht der Regee ring worden gebracht, aldus spr. en op heffing moet worden gevraagd van een toe stand, welke de pluimveehouderij met ver nietiging dreigt, door in welken vorm dan ook aan de pluimveehouders terug te geven, wat zü hebben opgebracht ten bate van den akkerbouw, aldus spreker. Tot slot wendde de heer Sannes zich uit naam van alle pluimveehouders tot den nister van Landbouw en Visscherlj, en deed een beroep op zijn spoedige hulp en zijn bekende voortvarendheid. Het Partijbestuur heeft zijn goed keuring gehecht aan een tot in bij zonderheden uitgewerkt ..Landdag- plan" en heeft den Centralen Pro- paganda-Dienst met de uitvoering van dit plan belast. De Centrale Propaganda-Dienst bereidt thans uitgebreide maatre gelen voor, om gedurende de ko mende maanden iederen katholieken Nederlander te bereiken met den geestdriftigen oproep: voor den Landdag-19361 Naar wjj vernemen aal de thans geldende C. A. O. in het bloembollenbedrijf na afloop van den termijn (Februari 1936) niet verlengd wor den door den bond van werkgevers in het bloem bollenbedrijf De bond heeft aan den arbeiders bond medegedeeld, dat hij zoo spoedig mogelijk met nadere voorstellen zal komen. Vermoed wordt, dat deze opzegging speciaal geldt voor de regeling van het vorig pensioen fonds. De Minister van Sociale Zaken beperkte zich in zijn rede tot het vraagstuk der werkloos heid, hare leniging en hare bestrijding in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Sedert ongeveer 1929 is de omvang der werk loosheid, maar vooral de tijdsduur van de in dividueels gevallen zoodanig toegenomen, dat met de bestaande regeling niet kon worden volstaan. Er wordt in 1935 alleen ten behoeve van de uitkeerlngen uit werkloozenkassen en den steun door Rijk en gemeente samen betaald een be drag van naar raming rond 90 millioen gulden. Voegt men hierbij nog de kosten der werk verschaffing. dan komt men op een totaal be drag van 128 millioen. Intusschen heeft de regeering van den aanvang af beseft, dat steun in geld, hoezeer ook het bedrag op het Rjjks- budget loodzwaar drukt, niet voldoende kan worden geacht. Vanaf het oogenbllk dat de werkloosheid een zoo grooten omvang aannam en een permanent karakter verkreeg, zijn maat regelen, omvangrijke maatregelen getroffen om de arbeiders aan werk te helpen. Spr. besprak het Plan van den Arbeid en ztlde, dat het. gezien den toestand op de ka pitaalmarkt, om het zacht uit te drukken, aan zeer gegronden twijfel onderhevig is of de be- noodlgde gelden tegen een rente van 3% A 4 pct. zijn te leenen. Maar is de koopkracht theorie als zoodanig wel te aanvaarden? En is ze in het bijzonder wel Juist, indien men de koopkracht wil ver- hoogen door 40-jarige leenlngen, voor open bare werken, dus niet productief-rendabele werken? Stel dat de theorie eenlge waarde zou hebben gedurende de drie jaar dat de werken uitgevoerd worden. Maar wat daarna? Over drie jaar is er ook nog een staatshuishouding en een volkshuishouding. En hiervoor zullen na afloop van deze drie jaar nagenoeg geen werken meer zijn. Nog wel aanwezig blijft echter 37 Jaar lang én de rente én de aflos sing van de geleende mlllioenen. In plaats van de maatschappelijke krachten vrijelijk te laten spelen, heeft de Regeering over de geheele linie aan* het bedrijfsleven steun gegeven. Daarnaast heeft de Regeering de methode der aanpassing bevorderd. Eén oogenblik dreigde op het vol bezette po dium ongeveer 600 Jongens namen op dat moment aan de actie deel verwarring te ont staan. Een nog Jeugdige assistenti-leider echter de tegenwoordigheid van geest om middellijk de omstaande Jongens een wenk te geven, dat zjj het lied „Hein hooger”, wat en kele oogenbllkken later zou worden gezongen, moesten aanheffen. tuurlijk voor den onvermoeiden regisseur den heer Anton Sweers, die bovendien zelf een der slachtoffers was. De heer Sweers bleek dan ook zeer onder den indruk. Ook voor de jongens was het. na al het re- peteeren, wel een tegenvaller. Velen van hen. die van bulten kwamen, moesten bjj de voor tijdige beëindiging van het spel, nog lang wach ten op hun autobussen, die op den normalen tijd waren besteld. „De duvel heeft St. Michiel een hak willen zet ten”, verzekerde een kleine K. J. C.'er. En eindelijk is ook het publiek, zoowel 's mid dags als 's avonds teleurgesteld geworden. Men heeft het echter zonder ontstemming aanvaard. Aan de constructie van het podium, dat een oppervlakte had van bijna 600 M2, en 30 Meter breed was, heeft het niet gelegen. Alle stutten en pooten zjjn intact gebleven. De aannemer, de heer W. K. Scholten, onder wiens leiding het podium in den nacht van Zaterdag op Zondag werd opgezet, was van meening, dat plaatselijk zwakke plekken in de vrij dunne deelen van den Apollohal-vloer de oorzaak zijn geweest. Van B. en W. was op de gebruikelijke wijze voor den opbouw toestemming verkregen. De K. J. C.-leider, de heer J. Limburg, deelde ons mede, dat het ongeluk gebeurde, terwijl het podium volbezet was. De voornaamste actie voltrok zich in het midden, terwijl aan de lin kerzijde bij den z. g. klokkestoel een groep van ongeveer 50 Jongens de z. g. vrienden van den beeldhouwer acteerden. Onder deze groep zak te de vloer weg, tien tot vijftien jongens en den heer Sweers meenemend Wij spraken verder nog Rector van Spanje en den Weleerw. heer Th. v. d. Lugt. secretaris van het mannelijk Jeugdwerk in het diocees Haarlem. Rector van Spanje was tijdens het ge beurde achter in de zaal, om de overkomst van het geluld te controleeren. Plotseling bemerkte hij een kleine beweging in het podium, welke rhythnilsch niet klopte. Alles vond echter rustig doorgang en pas toen hij naar voren was geloopen, vernam hjj daar, wat zich had afgespeeld. Zooals bekend werd het 8t. Michielsspel door de mannelijke kath. Jeugd opgevoérd ter gele genheid van den dlocesanen leidersdag der K. J. C. te Amsterdam. Acht honderd jongens uit de stad en omgeving namen er aan deel. Bij de mlddagopvoering waren ruim 2500 toeschouwers in de Apollohal aanwezig. Tot groote teleur stelling van de spelleidlng bleek echter de lifid- spreker-installatie niet te functlonneeren. Er waren twee groepen microfoons opgesteld boven het podium, waar het spel werd opge voerd. om zoo het gesproken woord op te van gen en door de reusachtige Apollohal te ver spreiden. Dit werd thans onmogelijk, zoodat voor een groot deel van het publiek de tekst onver staanbaar was. De spelleidlng zag zich derhalve genoodzaakt een selectie toe te passen en enkele individueele passages te laten vervallen. Op welke wijze nu wordt, onder leiding van de Regeering en met medewerking van de be sturen van provinciën en gemeente, de werk loosheid bestreden, wordt werkgelegenheid ge geven en bevorderd? Daar is in de eerste plaats de bevordering van het normale werk, tegen normale loonen. Naast de openbare werken wordt ook groote aandacht geschonken aan de Industrie. Een wetsontwerp is ingediend, om gelden beschik baar te stellen voor werkverruiming op in- dustrieelen grondslag. De tweede Statendam wordt met krachtigen steun van Rijkswege op stapel gezet. Maar de Regeeripg is er zich volkomen van bewust, dat er grenzen zijn aan de mogelijk heden; grenzen van financleelen aard, ont leend aan de kapitaalsmarkt en aan de draag kracht van het volk. ZU moet die grenzen in acht nemen, om nog erger te voorkomen. Naast de normale werken, die gedaan moe ten worden en die direct economisch nut en rentabiliteit afwerpen, zijn er de werken, die niet rendabel z(Jn. en zelfs weinig of geen economisch nut afwerpen. Het zijn deze wer ken, die in zoogenaamde werkverschaffing uitgevoerd worden. Van doorgang van het spel, zoo deelde echter mede, kon onder de gegeven omstandig heden geen sprake zijn. De auteur, de heer Snltker zou voor de microfoon het korte ver haal doen van de verdere handeling, waarbU een kleine groep Jongens een enkele scène, zooals „Hoe de drie Sint Andries-kruisen in het Am- De gemeente Heemstede heeft f 60.000 als vermakelijkheidsbelasting ontvangen. Met het oog op het tekort wordt voorge- om aan de leden van het Uitvoerend Comité geen gekleUjke vergoeding te geven voor hunne werkzaamheden gedurende jaren. Op de algemeene ledenvergadering Bloembollencultuur, 16 December zal rapjKtrt in bespreking komen. Het hoofdbe stuur stelt voor, een bedrag van f 5000 uit de middelen der vereenlging beschikbaar te stel len. tot verlichting der verplichtingen van de deelnemers in het waarborgfonds. Namens het Partijbestuur van de R.K. Staatspartij is het volgend schrjjven verzonden aan de Kring- besturen: Het is ons aangenaam U te kun nen mededeelen, dat het Partijbe stuur in zijn vergadering van 16 dezer heeft besloten, om in de maand Januari 1936 een Landdag der Partij bijeen te roepen in de hoofdstad des lands, teneinde het breecje kader der Party in korte, pakkende voordrachten voor te lichten omtrent de actueele positie der R.K. Staatspartij. De steun aan den Land- en Tuinbouw wordt Nederlandschen consument opge- Het Nederlandsche volk moet offers brengen, om de landbouwers door de moeilijk heden heen te loodsen. Onvriendelijkheden wilde spr. niet zeggen, maar hij moest constateeren, dat er geen een heid heerscht in de organisaties. Betreffende de plulmvee-kwesties ontving spr. zeer uiteen- loopende adviezen. Minister Deckers vroeg van allen vertrou wen in de toekomst; het rekening houden met de mogelijkheid, dat de crisis langer zal duign, het aan de leiders overlaten, dat de tecnniscne mogelijkheden van het bedrijf beantwoorden aan de noodige structuur en te trachten door eenheid te komen tot een gunstige toekomst voor het pluimveebedrijf. Na zijn toespraak verliet Minister Deckers de vergadering. Daarna kwamen tal van leden met cijfers en feiten aantoonen, hoe het in I hun bedrijf thans is gesteld. Zjj allen betreur den het zeer, dat de minister deze niet kon aanhooren. Al de sprekers sloten zich bjj de rede van den voorzitter aan, eveneens deed de burge meester van Barneveld, de heer Middelkoop. Bovenstaande gegevens zullen voorlooplg voldoende blijken om in Uw Kringen een aan vang te maken met de voorbereiding van den Landdag, die met Uw gewaardeerde medewer king zal staan in het teeken van eerlijke geest drift voor een ideaal niet dat wij zoeken maar dat wjj hebben en hoog houden! Het is dit. dat het Regeerings-anderhalf milliard voor een belangrijk deel uit de gewone middelen, uit de belastingopbreng sten van de vorige jaren betaald is en anderdeels gevoteerd is, nadat men zich vergewist had, dat de gelden te krijgen waren, terwijl de geplande mlllioenen in de toekomst nog 40 lange Jaren in rente en aflossing op de Rjjksbegrootlng zullen moeten drukken, zonder dat er uit deze openbare werken eenlge directe inkomst tegenover staat. alle organen binnen het ressort van Uw kring, op dit plan te wijzen en tot deelneming aan den Landdag-1936 op te wekken en aan te moedigen. Daartoe is voorlooplg noodig, dat Uw be sturen van de volgende besluiten van het partij bestuur kennis dragen: 1. De Landdag zal worden gehouden op Zondag 26 Januari 1936 in de groote Apollohal te Amsterdam (aanvang 15 uur, sluiting 1730 uur). 2. De Centrale Partijkas neemt alle onkos ten. verbonden aan de voorbereiding en orga nisatie van de bijeenkomst in Amsterdam, voor haar rekening. 3. De reis- en eventueels verblijfkosten der afgevaardigden van PartUorganen komen voor rekening van die organen. 4. Gerekend wordt op deelneming door min stens vijf partijleden per orgaan (afdeeling, kern, propagandaclub). 5. Het partijbestuur draagt zorg voor een overeenkomst met de Directie der Nederland sche Spoorwegen waardoor bij een gegaran deerd aantal deelnemers aanzienlijke re ducties op de reiskosten kunnen worden ver leend tegen tijdige overlegging van het entree bewijs. 6. Voor de hiertoe benoodigde entrée-bewtj- zen zal een kleine heffing worden berekend. Ten behoeve van deelnemers uit vér afgelegen plaatsen zal deze heffing worden verminderd zoo mogelijk zelfs vervallen. 7- Mct benutting van eigen voorlichtings organen „De R.K. Staatspartij” en „De Op- marsch” en met gewaardeerde medewerking van de geheele katholieke pers (speciale pers dienst). zal in de komende maanden «wafge. WOrden voor den Landdag-1936. Verschenen is het accountantarapport van de bloemententoonstelling Flora” te Heemstede. Blijkens dit rapport bedraagt het totaal dsr uitgaven f 354.79622; dat der ontvangsten f 327 567 14, zoodat het tekort bedraagt f 37339.06.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5