het over Minister Colijn defensiebeleid Politieke spanning in Frankrijk Schietpartij te Den Haag De opstand in Brazilië ONTWERP- WEERF0NDS INGEDIEND HET HEENGAAN VAN MINISTER DECKERS 3OJ 24 4^ DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 rnacht f 22 400.000. Een onfriaache legpuzzle ERNSTIG MOTORONGEVAL Noord-Holland DE CUNERA-KERKBRAND Wat noodig ie Personalia opstandelingen den en Gevechtskracht vloot der met kunnen MAXIMUMPRIJS VOOR BROOD 7*n einde te kunnen verhinderen, dat noodlg geacht. put i< ‘osit pi»( kh! Met een steekwond op straat gevonden Steekpartij tengevolge van de W inkelaluitingawet Drukte in de komende feestdagen De drie redacteuren zullen 17 December terechtstaan Van drie bankjes van duizend Staat van beleg afgekondigd De conclusies van de commisaie- Kan over het vlootplan Verdediging 2J Ooste Caféhouder trekt revolver tegen drie klanten, die de boel kort en klein aloegen PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Werktijden is toegestaan van 35 De „Graf Zeppelin” ziet geen kana te Pernambuco te landen De verordening is voor Nederland een uni cum. Ruim S3 millioen voor verbetering van de materieele uitruating van onze defensie Sluitinga- en werktijdregeling door de arbeidainapectie i osh Putsch-geruchten van links en rechts 1 <»SH l>Pt 1< H I Het Natuurschoon in ^"''Ecn f^laaacnverordening” Beleediging in „Volk en Vaderland** ■oe voeren. en den de werk- Zy acht de verschillende belangen het (zoodanig en van 25 hoogste de financiering t 3.570.000. 13 en ▼an naar hun meening A Uo- beloopen uitgaven de acht inspecteur die ka- »«4 Hoewel zich bij het Inleven in den nieuwen toestand wel enkele wrijvingen hebben voorge daan, is de doelmatigheid van de thans tot standgekomen organisatie bulten twijfel. Aan terugkeer naar den toestand van vóór 15 Augus tus 1932, als door sommige leden gesuggereerd, kan dan ook niet worden gedacht. men, UekkelUk aan aanschaf - uitrusting; vermogen; de gearresteerd, staatssecretaris b« geacht mijnenve- het thans In Indië eens In zijn geheel ten van 13 tot be- be- door Wat het rapport-Kan betreft, deelt de regeerlng mede, dat de commissie eenstem mig van oordeel is, dat op louter krijgs kundige gronden het vlootplan 1030 moet worden aangehouden, evenwel onder uitbrei ding van luchtstrijdkrachten. Ook de regeerlng betreurt, dat over de meest gewenschte samenstelling weermacht in Indië nog worden genomen. Op het oogenblik kan 1 aanwezige materiaal niet behoorlijk worden bemand. en choco- vrouwen Ter benodhWwp van een lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale bedrijven van Noord- Holland (vacature D. Koolman) worden aan bevolen le. Klaas de Vries, te Amsterdam, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; 2e. A. J. van Leusen, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; (vacature Mr C. H. Ouépin)le. J. J. Korft, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland; 2e. W. Boissevaln. lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. De regeerlng beschouwt den toestand kalmte en verklaart, dat zij in staat is In kor ten tijd de orde te herstellen en alle nieuwe omwentelingspoglngen in de kiem te smoren. Maandagnacht omstreeks 12 uur hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan In een café aan den Kranenburgweg te Den Haag, waarbij met een revolver met scherp is geschoten door den caféhouder, doch waarbij wonder boven wonder, geen dooden of gewonden zijn te betreuren. Concentratie van de luchtvaartdiensten van land- en zeemacht, zoomede centrali satie van de eerste opleiding van de vliegers van belde onderdeden der weermacht, is in overweging. Plannen en voorstellen daaromtrent hebben het Departement reeds bereikt. Ten aanzien van den burgerlijken dienst plicht sluit de minister zich aan bij die leden, die van meening zijn, dat deze in een behoor lijk stelsel van economische en indusrtleele verdedlgingsvoorbereldlng niet zal mogen ont breken. De Gemeenteraad van Egmond aan Zee stel de een verordening vast, waarin den bakker» op straffe van een boete van 300 of 2 maan den hechtenis verboden wordt. brood tegen hoogeren prijs dan door B. en W. vastgesteld, te verkoopen, of te leveren, enz. Volgens de laatste berichten heeft de regee- rtng de opstandige beweging in Rio Grande del Norte onderdrukt. De kastelein verklaarde zijn revolver te heb ben weggeworpen In het ververschlngskanaal. HU had geen toestemming tot het voerhanden hebben van een vuurwapen. Hij Is voor nader onderzoek in bewaring gesteld en is genaamd 8. P. Ook het drietal Duindorpers, genaamd P. v. B„ 27 Jaar; 8. de Z.. 25 Jaar en L. V.. 24 jaar, is van bed gelicht en in bewaring gesteld, verdacht van openlijke geweldpleging en vernieling. De zaak is verder in onderzoek, speciaal met betrekking tot de vraag of de kastelein uit noodweer gehandeld kan hebben, hetgeen hy beweert De man is Maandag op vrije voeten gesteld. Ingaande 1 December worden in Oostenrijk postzegels uitgegeven, voorstel ende beroemde legeraanvoerders. Van boven naar beneden in volgorde: Prins Eugenius van Savoye; veldmaarschalk Laudon; Aartshertog Karei: veldmaarschalk graaf Radetsky; vice-admiraal Tegetthoff en veldmaar schalk Conrad von Hötzendorf De minderheid (de vier marineleden) commissie wijkt niet van deze conclusie af. De meerderheid stelt vast dat, waar biykbaar be zuiniging geboden Is en het bovendien reeds gebleken is, dat het plan van 1930, op flnan- cleele gronden, niet kan worden uitgevoerd, er een andere oplossing moet worden gekozen. Belde groepen betoogen voorts uitvoerig hoe. naar haar meening de strijdkracht moet worden samengesteld. De meerderheid komt dan tot een strijdmacht, waarvan de zeegaande vloot en de kern der luchtstrydkrachten bestaan uit: 12 torpedo boot jagers; 18 onderzeebooten54 groote zee- vliegtulgen; 108 luchtkruisers (landvllegtulgen). De kruisers vervallen hier dus. De minderheid, vasthoudend aan de eenstem mige meening van de commissie en deze nader uitwerkend, komt tot een strijdmacht, waar van de zeegaande vloot conform het plan 1930 bestaat uit: 3 kruisers; 12 torpedoboot jagers en 18 onderzeebooten, terwijl de kern der mari tieme luchtstriJdkrttfhten, in afwijking van de indertijd naar aanleiding van het plan 30 vast gestelde sterkte, uit 86 groote zeevllegtulgen (plan "30 72) zal bestaan. In het midden latend in hoeverre de kosten berekening, door veranderingen in het systeem van personeelvoorzlenlng, nog wyzigingen kan ondergaan, komt «de conclusie der commissie hierop neer: van de maritieme geen beslissing kon Het federale parlement heeft gisteravond besloten den staat van beleg over geheel Bra zilië af te kondigen en een censuur op tele grammen in te stellen ZooaLs reeds gemeld zou de opstand onder leiding staan van den bekenden communlstischen leider Luiz Carlos Prestas. Teneinde uitbreiding van den opstand te voorkomen zyn in aUe hoofdsteden de be kende comunlstische leiders waaronder te Pernambuco de van binnenlandsche zaken. PARIJS. 26 Nov. De Oeuvre” maakt, zü het ook met het voor behoud van een vraagteeken, mel ding van ’n staatsgreep, dien de fas cistische Croix de Feu Donderdag bij gelegenheid van het bijeenko men van de Kamer zou willen uit- Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de Defensie-begrooting voor 1938 wordt het volgende ontleend. De reden tot het ontslag van Minister Dec kers als Minister van Defensie is enkel en alléén gelegen in zyn benoeming tot Minister van Landbouw en Vlsscherij en de omstandig heid, dat niet deze Minister doch Minister Co lijn voor het interimaat aan Defensie werd aangewezen vindt haar gereede verklaring in het feit, dat het nieuw ingestelde Departement met zyn uiterst Ingewikkeld beheer de volle aandacht van den nieuwen bewindsman vor deren zou. Iets anders hoeft er niet in te wor den gezocht. Ook de defensiepolitiek is Mnetspolitiek. Vrees voor vertraging in de afdoening van zaken aan Defensie is ongegrond. luchtdoelbestrydingsmld- van vliegtuigen; inf anteriegeschut munitie en verdere van het artUleristisch kleine versterkingen by Dit bedrag wordt verkregen door voorschot ten uit 's RUks schatkist, die tegen vier pro cent aan het fonds worden geleend. Aanvan gende met het jaar 1936 wordt ter aflossing van dese schuld van ongeveer 20 jaren, een jaariyksch bedrag als annuïteit op de de fensie-begrooting gebracht. Deze annuïteit bedraagt rond Op het Weesper Zandpad tusschen de Gaas per- en Byimerbrug is een ernstig motorongeval gebeurd, waarby de ongeveer 45-jarige 8.. werk zaam by de nieuwe brugwerken aan de Geln- brug, van zyn motor is geslingerd, en zeer ernstige verwondingen bekwam. 8. was op weg naar huis, en op het bedoelde weggedeelte, dat. in verband met de werkzaamheden voor de verbreedlng van het Zandpad, in zeer slechten toestand verkeert, had hy het ongeluk met zyn motor te slippen, waardoor hy over het stuur sloeg en op het wegdek terechtkwam. De val was zoo hevig, dat 8. half verdoofd bleef liggen. Voorbijgangers waarschuwden geneesheeren te Diemen, die zoo spoedig mogeiyk hulp kwamen bieden. Het bleek, dat S. twee zeer ernstige wonden aan het hoofd had bekomen; het bloed kwam ook uit zyn ooren. In zorgiyken toe stand werd hy per Weesper Roode Kruisauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Hoewel hy aanvankelyk nog eenlgszlns by kennis was. bleek het tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, dat 8. geleidelyk het bewustzijn geheel verloor. Zyn toestand werd zeer ernstig geacht. vindt zich in handen van de opstandelingen van het 21ste bataljon jagers. Alle verbindin gen van den staat Rio Grande do Norte met de rest van Brazilië zyn verbroken. Ook om trent het lot van den gouverneur vata dezen staat, die klaarbiykelyk in handen van de op standelingen is gevallen, verkeert men in het onzekere. Men vermoedt, dat het te Natal ge- stationneerde Condor-vllegtulg-eskader even eens in handen der opstandelingen is. le. dat het behoud van het ongewyzigde vlootplan 1930 en het systeem van de meerder heid der commissie ongeveer evenveel uitgaven zullen meebrengen; 2e. dat de door de minderheid gewenschte strijdkracht ongeveer 2 millioen gulden per jaar meer zal kosten dan het ongewyzigde plan 30. Het vllegbedryf van de Kon. Landmacht is sedert zyn oprichting op 1 Juli 1913, hand aan hand met de toenemende beteekenls en ontwik keling van de militaire luchtvaart, uitgegroeid tot een formatie, welker omvang en gecompli ceerde samenstelling het noodzakelyk maakten om dour een organisatie op breederen grondslag de taak van den commandant van de lucht- vaartafdeellng te ontlasten. Deze overweging heeft geleld tot de op 15 Augustus 1932 tot stand gebrachte afscheiding van den technischen dienst, welke toen als luchtvaartbedrijf onder een eigen chef is geplaatst. By de benoeming van den Inspecteur der militaire luchtvaart en van den dlrétteur van het luchtvaartbedryf is het, in verband met de onderscheidene eischen, welke aan functionarissen moesten worden fcesteld, niet mogeiyk geweest de keuze te doen vallen op personen, voortgekomen uit de militaire of civiele luchtvaart. De drie redacteuren van „Volk en Vader land”, tegen wie een strafvervolging wegens beleediging is Ingesteld, mr. v. Lunteren, mr. Reydon en Hollander, zullen 17 December voor de Utrechtsche Rechtbank terechtstaan. een aanvaller met behulp van gepantserde en gemotoriseerde eenheden min of meer onverhoeds diep in het land zou kunnen doorstooten, is de regeerlng voornemens. Kazematten, bewapend met anti-vecht- wagengeschut alsmede vechtwagenversper- ring, op daartoe geëigende punten nsby verschillende belangryke opmarschwegen te doen bouwen. Er bestaan geen aanwyzingen voor de juist heid van de meening. dat de geest in de weer macht niet zóó zou wezen, dat tot het uiterste op de medewerking van allen kan worden ge rekend. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. wynvelde concludeerde Maandag tot ver werping van het cassatieberoep vfcn den.jtood- gieter W.F. v. H.. die door het gerechtshof te Arnhem werd veroordeeld tot veertien da gen hechtenis wegens het aan zyn schuld te wijten hebben, dat op 3 September 1934 op het dak van de Cunerakerk te Rhenen brand ont stemd, waardoor een gedeelte van het dak ver loren ging. De Hooge Raad zal op 23 December arrest wyzen. December gedun dag worden gewerkt: In alle winkels moet de afwykende werk- en rusttydindeeling op een naast de arbeidsiyst op te hangen papier duidelyk zyn aangege ven. By niet stipt opvolgen van deze voorwaarde, gelden de tpegestane uitzonderingen niet. mag door mannen vrouwen van 18 jaar of ouder op 23. 24 en 30 ide ten hoogste 14 uur per De hoofdinspecteur van den Arbeid in het Vie district der Arbeidsinspectie, doet ons de volgende mededeellngen, in verband met de komende St. Nicolaas-, Kerst- en Oudejaars- drukte. tcekomen Van 25 November tot en met 5 December, van 18 tot en met 24 December gelden voor winkels de \olgende werk- en sluitings uren: op Werkdagen: tusschen vrn. 5 en n.m, 10 uur (door het Gemeentebestuur kan een later sluitingsuur worden vastgesteld); op Zondagen (1 en 22 December)gedurende de uren welke in gewone omstandigheden voor den Zondag gelden. De gevechtskracht van de vloot is niet zoo sterk als zy behoort te zyn. In den aanbouw van vliegtuigen is eveneens achterstand ont staan. De Instelling van een fonds zal het mogeiyk maken, ten deze verbetering in het leven te roepen. De bouwsom van de flottielje- leider zal 8.3 millioen bedragen. De bouw van voor de Marine bestemde schepen zal telken male worden opgedragen aan één of meer door de regeerlng aan te wyzen maatschap pijen. behoorende tot een groep van scheeps bouwers, welke door de regeerlng voorlooptg erkend is als uitsluitend voor den bouw van de betrekkeiyke schepen in aanmerking te komen. By mobilisatie in Ned.-Indië moet de totaal- sterkte van het aldaar aanwezige Europeesche en Inlandache beroepspersoneel opgevoerd wor den tot ruim 5000 koppen. De minister is van meening, dat ten aanzien van de oud-gepenslonneerden de redelijkheid is betracht. Inderdaad zou uitbreiding van het contin gent gewenscht zyn, ook verlenging van eerste- oefeningstyd voor de onberedenen. De flnan- cleele toestand laat dit echter niet toe. Invoering van een derde herhalingsoefening by de landmacht en eveneens voor meer dan één herhalingsoefening by de zeemacht, wordt Zondagnacht vonden twee agenten van po litie den 39-jarlgen Noorschen zeeman K. O. in de Karresteeg, 'n zijstraat v. d. Schledamschen- dyk te Rotterdam, bewusteloos op straat liggen. Het bleek, dat de man een steekwonde in de borst had. waaruit veel Moed vloeide. De man werd onmiddeliyk rjaar het ziekenhuis aan den Coolslngel overgebrscht. zyn toestand was zeer ernstig en de politie Was niet In de gelegenheid hem een verhoor af te nemen. Uit een onderzoek, dat daarna op den Schledamschedyk werd ingesteld, kwam vaat te staan, dat de zeeman ruzie had gemaakt met den vischhandelaar R. K.. die een vischzaak op den Schledamschedyk drijft. Op het slul- Volgens verklaring van den caféhouder zou den drie bewoners, uit Duindorp het café zyn binnengekomen. Alle drie verkeerden sterk onder drankinvloed. De caféhouder zou ge tracht hebben met een zacht lyntje de men- schen uit. de zaak te krijgen, waarop ruzie ontstond en de Duindorpers den caféhouder met stoelen te iyf gingen. De caféhouder was genoodzaakt zich in zyn woonvertrekken te rug te trekken. De Duindorpers trokken ook hier binnen. Hierop zou de caféhouder zyn revolver hebben gegrepen, en een schot heb ben gelost, recht naar beneden in den deurpost. De mannen verkeerden in een opgewonden toestand en trapten de deur in. Daarop trok de caféhouder zich terug In het slaapvertrek, sloot de deur en schoot daar door heen. De vrouw van den caféhouder, die in nacht gewaad was, heeft daarop poliMehulp ge haald. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zy een groote verwoesting in de gelagkamer en de woonvertrekken. De daders waren inmid dels verdwenen. Wat betreft de werktijden voor personeel van 18 jaar en ouder: November tot en met 5 December gedurende ten hoogste 11 uur per dag en 66 uur per week te regelen, dat van 24 November tot en met 14 December as. in totaal hoogste 172 uur wordt gewerkt) met 24 December gedurende ten hoogste 11 uur per dag en 62 uur per weelf. Voor personeel van 16 en 17 jaar: November tot en met 5 December gedurende ten hoogste 10 uur per dag en 60 uren per week, uitsluitend op werkdagen tusschen v.m 8 en n.m. 8 uur (zoodanig te regelen, dat van 24 November tot en met 14 December a.s. in totaal ten hoogste 166 uur wordt gewerkt. Deze personen mogen geen arbeid verrichten op Zondag. Jeugdige personen van 14 en 15 jaar mogen geen overwerk verrichten. De vrye ochtend of middag mag alleen ge durende het tydvak van 25 November tot in met 5 December voor alle personen in win kels éénmaal vervallen, echter voor personen van 14 en 15 jaar met behoud van het week- maximum van 53 uur. In brood-, banket-, sulkerwerk- ladewlnkels: mag door mannen en van 18 jaar en ouder op 3. 4, 5 en 24 Decem ber gedurende ten hoogste 14 uren per dag en op 31 Dscember gedurende ten hoogste uur worden gewerkt. In bloemenwinkels RIO DE JANEIRO, 26 Nov. (Reuter). Volgens officieele mededeelingen moe ten de opstanden in Pernambuco en Nathal on voorwaardelijk als commu nistische omwenteiingspogingeu be schouwd worden. Aangezien voorts in Para en in Maceio in den laatsten tijd omwentelingsplannen ter kennis van de autoriteiten zijn gekomen en verder geheime munitiedepéte werden ontdekt, neemt men aan, dat de com munisten ook in andere staten opstan den hadden beraamd, doch dese door do onmiddellijk genomen voorzorgs maatregelen niet tot uitvoering den brengen. Opheffing van de Legercommlssie minister niet gewenscht. De minister acht het tydstip nog niet ge komen om het verleenen van vermindering van straf aan het gestrafte personeel van „De Zeven Provinciën" te bevorderen. Dat er wyzlglng sou zyn gekomen in onze buitenlandsche politiek Is don minister niet bekend. Voor Nederland kan er, voor zoover men de ontwikkeling van den toestand - overaten kan, slechts sprake zyn van de handhaving van onze beproefde aelfstan- dtgheidspolitlek. tlngsuur had de man zijn winkeldeur gesloten voor de landmacht f 13.000.000 en voor de Er bevonden zich toen nog eenlge bezoekers m den winkel, die hy volgens de winkelsluitings wet nog mocht bedienen. Toen de winkeldeur ge sloten was wilde de zeeman nog geholpen wor den. Hy morrelde eerst aan de deur en wond rich op, toen hy bemerkte dat de personen in den winkel wel beholpen werden. Hy daagde den winkelier uit naar buiten te komen, waaraan deze geen gevolg gaf. De zeeman sloeg daarop de winkelruit in elkaar. De winkelier begaf zich naar buiten en er ontstond een hevige vecht, party. Hierby heeft de vischhandelaar den zee man een steek in de borst toegebracht. De zee man is nog naar de Karresteeg geloopen. maar zakte tenslotte In elkaar. R. K. is door de po litie gearresteerd en in het bureau aan de Groote Pauwesteeg opgesloten. By zyn verhoor verklaarde hy eerst van niets te weten, doch later vertelde hy dat het wel mogeiyk is geweest dat hy een mes in de hand heeft gehad. Zon dagmorgen was de toestand van den zeemen iets verbeterd. best te kunnen behartigen door een fonds te vor- waardoor de noodlge gelden in korten tyd kunnen worden schikbaar gesteld, terwyi de aflossing het fonds van de uit 's Ryks schatkist ont vangen voorschotten over een grooter aantal jaren kan worden verdeeld. De regeerlng heeft zich van het Fonds als volgt gedacht: Aanvangende met het jaar 1936 wordt, ten- zy byzondere omstandigheden tot grooteren spoed mochten nopen, gedurende vier jaren uit het fonds een bedrag van totaal 53.400.000 gulden verwerkt voor het hieronder aangege ven doel. Het luchtschip „Graf Zeppelin” kon gisteren tengevolge van de bezetting van het vliegveld door de opstandelingen niet te Pernambuco landen. Gistermiddag tegen half 5 heeft het de post te Maceio afgeworpen en in afwach ting van de mogeiykheld om te landen kruist het thans heen en weer. In Natal is de toestand ernstig. De stad be- In de memorie van toelichting zegt de regee- ring o.m. Ten aanzien van de sterkte der luchtstrijd krachten bestaat ken aanmerkelyke achter stand. terwyi bovendien van het aanwezlgz vliegtuigmateriaal een niet onbelangrijk deel als verouderd moet worden bkschouwd. Met het oog op de voortschrijdende mecha nisatie der vreemde legers is het onmisbaar, de infanterie uit te ritsten met een modern licht infanteriekanon, geschikt voor vechtwagenbe- strijding. Vergzleken met andere legers van ongeveer dezelfde doelstelling (byv België) is onze artll- lerlstlsche bewapening by de overeenkomstige groote eenheid eensdeels veel te zwak en ander deels niet meer naar den elsch georganiseerd. gebroeders op te treden en zy brachten bult weer naar Hilversum terug. De officier requireerde tegen dezen verd. we gens opeetteiyke heling acht maanden gevan genisstraf. Vonnis 9 December De leider der vuurkruiaera-beareging, overste De la Rocque, die dikwijls genoeg op het aan staande uur van de beslissing heeft gewezen, zou volgens het blad ditmaal den aandrang van zyn aanhangers, in het byzonder van een deel van 'Rjn onder-commandanten, niet meer kunnen tegenhouden. Het aanvalsplan zou al dus zijn samengesteld: bestorming van het parlement, de bestuurscentra, de ministeries en de gebouwen van de groote republlkeinsche linksche dagbladen. Reeds in het eerste uur zouden talrijke terechtstellingen uitgevoerd moeieri worden en tal van namen worden reeds genoemd. Zou zouden b.v. alle voormalige radicaal-sociaiistische ministers op de zwarte lijst staan, evenals een aantal hooge ambte naren van de verschillende ministeries en van de politie. In tegenstelling tot dit sensatloneele bericht staan de onthullingen van de rechts georiën teerde .Jour”, die beweert, dat in alle rond om Parijs liggende voorsteden en gemeenten, dus in den zgn. „rooden gordel" onder het voorwendsel van verdediging der democrati sche vrijheden overal gewapende weerafdee- llngen van het roode Volksfront zyn gevormd, die in de raadhuizen of gemeentegebouwen gereed zouden liggen. Ook de zgn. roode brand weer is persooniyk opgeroepen en staat ter beschikking van de burgemeesters. Overal is men voorbereid op de sirene-signa- len en de kanonschoten, die de „verdedigers van de republiek” byeen zullen roepen. De vrachtrijder H. Stomphorst. die aan den Lorentzweg te Hilversum woont, kwam op Zater dag 27 Juli tot de onaangename ontdekking, dat zyn spaargeld, een bedrag van f 3920 aan bank papier, was gestolen. Het eikenhouten geld kistje, dat in de kast in de slaapkamer had ge staan was verdwenen.... Er waren geen sporen van braak te vinden en de dief was waarschyn- lyk met een valschen sleutel binnengekomen. Begin Augustus werd de radiomonteur P. v. d. G. aangehouden, verdacht van diefstal by de Ned. Selntoestellenfabriek te Hilversum. By het verhoor, dat hem ook naar aanleiding van den diefstal van het bankpapier werd afgenomen. hy is een buurman van den bestolene be kende hy tenslotte het geld te hebben gestolen. Met een valschen sleutel had hy de achterdeur geopend; na het heele huls van boven tot bene den te hebben doorzocht, had hy het geldkistje gevonden. De dief had zyn buit vervoerd naar de wo ning van zyn broer, waar hy het kistje open brak. Aanvankelyk had hy het geld aan zyn bewaring gegeven; tenslotte was de Hy het de Het moet gewenscht worden geacht, zoo del len Ged. Staten aan de Staten mede, dat de watergebieden, welke aan deze provincie een zoo byzondere aantrekkeiykheid verleenen en welker ongerepte instandhouding zoowel uit een oogpunt van natuurschoon als met het oog op de beoefening van de watersport van groot belang is te achten, worden beschermd tegen het gevaar, dat zy door het ter plaatse storten van afval, mest, specie en soortgeiyke stoffen aan natuurschoon zullen verliezen en aan geschiktheid als ontspanningsoord zullen in boeten. Het verdient dan ook aanbeveling, dat, op het voetspoor van het geen te dezen opzichte in de provinciën Zuid- Holland en Groningen is verricht, ook in dit gewest bij provinciale verordening voorschrif ten worden in het leven geroepen, welke het bovenbedoelde gevaar keeren. Een ontwerp van een zoodanige verordening, op de tot standkoming waarvan ook reeds is aangedron gen door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland en de Koninkiyke Verbonden Ne- derlandsche Watersportvereenigingen. bieden wy hierby ter vaststelling aan uwe vergade ring aan. Deze verordening zal van toepassing zyn op den Westelnderplas, het zydelmeer, het Ouce Waver, het Waver, de Bullewyk, di Ho- ïendrecht en het Abcovdermeeiden Amstci van den Omval tot de Tolhulssluis, het Gein, de wateren gelegen binnen het gebied, dat begrensd wordt door de Alambertskade, den Kortenhoefschen dyk, het Meentje in Korten- hoef, ook genaamd Kerklaan, den weg langs de s Gravelandsche vaart, den Loodyk, de zuideiyke kade van den Heintjesrak- en Broe- xerpolder en den weg van Hinderdam naar Vreeland, doch met uitzondering van den Horstermeerpolder (gemeenten Kortenhoef. 's Graveland, Ankeveen en Nederhorst den Berg)het Naardermeer, de Diemen, de Poel, het nieuwe Meer en het Nieuwe Diep, de Groote Braak, het Noorder Spaarne, de Mooie Nel, de Llede, de Binnenllede en de Buitenliede (ge meenten Haarlem en Haarlemmerllede en Spaarnwoude), het Brouwerskolk je, de wateren binnen het gebied, dat begrensd wordt door den weg Bulksloot-Broek in Waterand-Mon- nlkendam, den IJselmeerdyk van Monniken dam tot Schellingwoude en den Waterland- schen Zeedyk gemeenten Amsterdam, Lands meer, Broek in Waterland en Monnikendam), de Kadoelenbreek, de Buiksloterbreek, het Stlnkevuil, het Alkmaardermeer met de Krom menie, de Bulten-Krotnmenie, de Stlerop, de Delllngs, de Dodde, het Limmergat en het Ultgeestermeer, de Ham, de Poel en de Mar ken, het Zwet, het Zwanenwater, het Schager- wlel de Boezem van de Zype en het Oude Veer van Oudesluls tot van Ewycksluis, de Westerkolk, de Oosterkolk, de Molenkil en de Roggesloot, alsmede op het terrein, dat zich binnen een afstand van 200 M., loodrecht uit de oeveriyn gemeten, langs de vorengenoemde wateren uitstrekt. broer in angst hem echter te machtig geworden, vreesde gearresteerd te worden en vroeg geld terug. In zyn angst verscheurde hy bankbiljetten tot kleine snippers; het resultaat van jarenlang sparen en harden arbeid werd door de W.C. gespoeld.... Het geldkistje wierp hy te ’s Graveland in een sloot, daar werd het door den commissaris van politie gevonden; enkele papieren, polissen etc. waren er nog in Moeiiyker was het de in de W.C. geworpen bankbiljetten terug te vinden; de rioleertngs- putten, een verzamelput en een overstortput werden leeggepompt en zorgvuldig doorgespoeld Het minder smakeiyke werk had echter resul taat; In totaal werden 325 snippers gevonden. Agent Visser knapte deze legpuzzle op; de drie bankbiljetten van f 1000 werden vrijwel weer geheel gereconstrueerd evenals een groot deel van de rest van de bankbiljetten. Waarschynlyk zal de Nederlandsche Bank deze gehavende bil jetten Inwisselen tegen splinternieuwe. Verdachte legde voor de Amsterdamsche rechtbank een volledige bekentenis af. Het re- classeeringsrapport over dezen brutalen inslui per uitgebracht, luidde verre van gunstig. Een verklaring voor zyn daad kon hy niet ge ven; hy had vast werk, doch qnkele schuldena ren vroegen om betaling. De officier van Justitie mz. Bosch requireerde een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Vervolgens stond de broer van den eersten verdachte terecht, wegens heling. Ook deze ver dachte bekende; hy was er by geweest, toen zyn broer het gestolen kistje openbrak. „We schrokken er van, meneer, dat het zóó veel geld was” verklaarde de jongeman. Hy had het geld eenlge dagen bewaard, doch de angst kwelde hem zoodanig, dat h yhet ka pitaaltje in een niet aangeteekenden brief naar familieleden te IJsselmonde zond. Dezen waren er echter niet op gesteld als bankiers van de Een wetsontwerp Is ingediend tot in stelling van een Weerfonda (Fonds tot verbetering van de materieele uitrus ting van de landmacht en de zeemacht voorzoover de knstdefensie in Nederland betreft). In de toelichting zet de regee- ring uiteen, dat he< niet mogeiyk is den gewonen dienst van de defenslebegrooting gedurende eenlge jaren te verhbogen met de bedragen, die noodlg sullen zyn em in de allerdringendste behoeften te voor zien. Het volgende wordt door de regeerlng ur gent geacht Aanschaffing delenaanschaffing schaffing van fing van versterking inrichting van overgangen der groote rivieren en op enkele andere voor de verdediging van ons land van byzonder belang zynde punten. Naast dese voorzieningen voor de landmacht zyn soortgeiyke maatregelen noodlg voor de zeemacht. Afgescheiden van de beslissing of de vraag welk materieel voor de verdediging het meest doelmatig moet worden geacht, worden dit wetsontwerp gelden onvermydeiyk voor: mynen, mynenleggers en gers, den bouw van een algemeen oefenschip, dat zóó Ingericht zal worden, dat het ook kan dienen ter vervanging van het in West-Indlë nog aanwezige flottilje-vaartulg, den bouw van twee onderzeebooten, (XXIX en XXX) ter vervanging van een tweetal soortgelyke sche pen. die eerlang aan den dienst komen te ontvallen, benevens den afbouw van den flot- Ulje-lelder 1931. De aldus te bestrijden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13