R.K. Boeren en tuinders het over 1 Minster Colijn defensiebeleid DERTIEN DOODEN Schietpartij te Den Haag lb" 12''*' INBRAAK IN THEATER WELDADIGHEID WORDT GECONTROLEERD HET HEENGAAN VAN MINISTER DECKERS DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 Een tragische hulde ER IN GELOOPEN Van DE CUNERA-KERKBRAND Rede prof. A. Cleophas LOTERIJWET OVERTREDEN Verzekering Het prae-advies ERNSTIG MOTORONGEVAL Gevechtskracht vloot Ten einde te kunnen verhinderen, dat OMfPUfKHÏ OSIt PP< H Organisatie der jongeren Verdediging Zuiden en Oosten Met een steekwond op straat gevonden Steekpartij tengevolge van de W inkelsluitingswet Slechte toestand van het Weesper Zandpad de oorzaak Advocaat-generaal concludeert tot verwerping van bgroep Een afschuwelyk amok-drama in West-Lombok heel kleinen auto en een heel grooten Plotselinge dood in de Oude Kerk te Amsterdam Caféhouder trekt revolver tegen drie klanten, die de boel kort en klein sloegen De conclusies van de commissie- Kan over het vlootplan De vaste lasten en het executie- verbod onder de loupe genomen Gedeputeerde Staten van Noord- Holland eischen driemaande lijkse he controle Brandkast te Amsterdam open gescheurd; ruim f 5000 verdwenen Vaste lasten en executieverbod jOSIt Pl»< HH, :<»\i pin i< n;t u<-i voor den een devaluatie en en i een de acht inspecteur die dat de bestaande ka- den kerkdienst in het Oude Kerks- die en het thans in Indië eens in zün geheel Maandagnamlddag kwam ook rector L. Beune, Verbondsmoderator van de KJ.M V., ter verga dering van den L.T.B. in het bisdom Haarlem. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. D. de Kok, H. O. Mathot en J. V. d. Zwaan, werden herkozen. i I I t Voor zoover in een gemeente een Burgerlijk Armbestuur of eene, onder een andere bena ming bekende burgerlijke instelling van welda-* digheid bestaat, en bepalingen als bovenbe doeld. in het reglement dier instelling niet reeds voorkomen, verzoeken Gedeputeerden ien ge meentebesturen. te bevorderen, dat zoodanige bepalingen daarin alsnog worden opgenomen. Het daartoe strekkend raadsbesluit meet inge volge art 20 der Armenwet, aan Gedeputeerden ter goedkeuring worden toegezonden. Maandagifacht omstreeks 13 uur hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan in een café aan den Kranenburgweg te Den Haag, waarbij met een revolver met scherp is geschoten door den caféhouder, doch waarbij wonder boven wonder, geen dooden of gewonden zijn te betreuren. Wat het rapport-Kan betreft, deelt de regeering mede, dat de commissie eenstem mig van oordeel is, dat op louter krijgs kundige gronden het vlootplan 1930 moet worden aangehouden, evenwel onder uitbrei ding van luchtstrijdkrachten. Ook de regeering betreurt, dat over de meest gewenschte samenstelling weermacht in Indië nog worden genomen. Op het oogenblik kan 1 aanwezige materiaal niet behoorlijk worden bemand. Naar wü vernemen hebben Gedeputeerde' Staten van Noord-Hoiland aan de gemeen tebesturen in die provincie een rondschrij ven gericht, waarin de wenschelükheid uit gesproken wordt, dat in de in art. 20 .ver Armenwet bedoelde reglementen der bur gerlijke instellingen van weldadigheid voor geschreven wordt, dat B. en W. verplicht zijn, tenminste éénmaal in elk kwartaal, ten kantore van den penningmeester, de boe ken en de kas op te nemen, zonder vooraf gaande aankondiging van hun komst. Voorts moet in deze reglementen een be paling voorkomen, krachtens welke de boe ken en kas te allen tijd door of vanwege Gedeputeerde Staten kunpen worden op genomen. voorzitter van den Tuindersvakbond, zelde, dat het Hoofdbestuur terecht meening is, teeltregeling moet worden gehandhaafd. Het teeltrecht moet persoonlijk blijven. De teelt regeling moet zoodanig worden Ingericht, dat boeren en tuinders in de diocesane KJMV nog geen Concentratie van de luchtvaartdiensten van land- en zeemacht, zoomede centrali satie van de eerste opleiding van de vliegers van beide onderdeden der weermacht, is in overweging. Plannen en voorstellen daaromtrent hebben het Departement reeds bereikt. Opheffing van de Legercommlssle minister niet gewenscht- De minister acht het tijdstip nog niet ge komen om het verleenen van vermindering van straf aan het gestrafte personeel van „De Zeven Provinciën" te bevorderen. Toen het personeel van het Rembrandt- theater aan het Rembrandtsplein Maandagmor gen om acht uur als gewoonlijk, naar binnen ging, om het gebouw schoon te maken, bleek, dat in den afgeloopen nacht was ingebroken. Op het kantoor, waar twee kleine brandkastjes staan, was er een van open gescheurd. Hieruit en uit een cassette is een bedrag van ruim f 5000 aan klein geld, zijnde de ontvangst van twee dagen, vermist. Ingaande 1 December worden in Oostenrijk postzegels uitgegeven, voorstel lende beroemde legeraanvoerders. Van boven naar beneden in volgorde: ‘Prins Eugenius van Savoye; veldmaarschalk Laudon; Aartshertog Karei; veldmaarschalk graaf Radetsky; vice-admiraal Tegetthoff en veldmaar schalk Conrad von Hötzendorf Na een jaar lang geestelijk adviseur van den L. J. B. te zjjn geweest, wilde prof. A. Cleophas op zijn manier een jaarverslag geven. De alge- meene depressie brengt allerwegen geloofsafval mede, maar gelukkig niet bij den boerenstand. Integendeel: de jaarljjksche boeteprocessie naar O. L. Vr. ter Nood getuig, van een oprecht geestelijk inzicht. Toch kan juist tengevolge van den slechten toestand een ttfkere verdieping groeien. Prof. Cleophas sprak over het nog steeds te weinig gekende retraite-werk. Maar ook het bedrijfsleven moet vergeestelijkt wor den, in dien zin, dat men geen onderscheid moet maken tusschen godsdienstige overtuiging en sociaal handelen. In het sociale leven moet vóór alles de christelijke liefde en rechtvaardigheid worden nagestreefd. Een redelijk-noodzakelijk collectief contract, zelfs al is het in het nadeel van den werkgever, moet men durven zien onder dit licht. De belangen van het bedrijf zijn de belangen van patroon en arbeider beiden. lede»- die dit niet erkent, Is schuldig aan den voort- durenden klassenstrijd. Ten aanzien van den burgerlijken dienst plicht sluit de minister zich aan bij die leden, die van meening zijn, dat deze In een behoor lijk stelsel van economische en Indusrtleele verdedlglngsvoorbereldlng niet zal mogen ont breken. Volgens verklaring van den caféhouder zou den drie bewoners uit Dulndorp het café zijn binnengekomen. Alle drie verkeerden sterk onder drankinvloed. De caféhouder zou ge tracht hebben met een zacht lijntje de men- schen uit de zaak te krijgen, waarop ruzie ontstond en de Duindorpers den caféhouder met stoelen te lijf gingen. De caféhouder was genoodzaakt zich in zijn woonvertrekken te rug te trekken. De Duindorpers trokken ook hier binnen. Hierop zou de caféhouder zijn revolver hebben gegrepen, en een schot heb ben gelost, recht naar beneden In den deurpost. De mannen verkeerden in een opgewonden toestand en trapten de deur In. Daarop trok de caféhouder zich terug in het slaapvertrek. Ifloot de deur en schoot daar door heen. De vrouw van den caféhouder, die in nacht gewaad was, heeft daarop polittehulp ge haald. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij een groote verwoesting In de gelagkamer en de woonvertrekken. De daders waren inmid dels verdwenen. van de maritieme geen beslissing kon AMPENAN, 25 Nov. (Aneta). Een man. die door zijn echtgenoote getergd was, sloeg over tot amok maken. Hij doodde zijn vrouw en twee kinderen, stichtte daarna brand in zijn woning en viel daarop de toe gestroomde menigte aan. Hü dood de in totaal dertien menschen, ter wijl twee zwaar gewond werden. De amokmaker werd gevat achter slot en grendel gezet. Het vreeselijk drama geschiedde in het onderdistrict Gondang, on derafdeling Ampenan, West-Lom- bok. een aanvaller met behulp van gepantserde en gemotoriseerde eenheden mln of meer onverhoeds diep In het land zou kunnen doorstooten, is de regeering voornemens. Kazematten, bewapend met antl-vecht- wagengeschut alsmede vechtwagenversper- ring, op daartoe geëigende punten nabij verschillende belangrijke opmarschwegen te doen bouwen. Er bestaan geen aanwijzingen voor de juist heid van de meening. dat de geest in de weer macht niet zóó zou wezen, dat tot het uiterste op de medewerking van allen kan worden' ge rekend. Hoewel zich bij het inleven in den nieuwen toestand wel enkele wrijvingen hebben voorge daan, Is de doelmatigheid van de thans tot standgekomen organisatie bulten twijfel. Aan terugkeer naar den toestand van vóór 15 Augus tus 1933, als door sommige ledeA gesuggereerd, kan dan ook niet worden gedacht. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnvelde concludeerde Maandag tot ver werping van het cassatieberoep van den lood gieter WF. v. H-, die door het gerechtshof te Arnhem werd veroordeeld tot veertien da gen hechtenis wegens het aan zünj schuld te wijten hebben, dat op 3 September'1934 op het dak van de Cunerakerk te Rhenen brand ont stond, waardoor een gedeelte van het dak ver loren ging. De Hooge Raad zal op 23 December arrest wijzen. Voorts geven Gedeputeerden in overweging, te bevorderen, dat voor zoover den penning meester geen persoonlijke of zakelijke zeker heid voor zfjn geldelijk beheer is gesteld, een regeling wordt getroffen, waarbij het Armbe stuur een verzekering sluit tegen schade ten gevolge van diefstal, verduistering of niet-ver- antwoording van gelden of geldswaarden door reken plichtlgen. Mochten B. en W van eene gemeente van meening zjjn, dat hoewel in hunne gemeente een burgerlijke instelling van weldadigheid ge vestigd is. aan het bovenstaande niet behoeft te worden voldaan, dan zullen Gedeputeerde Sta ten hiervan gaarne mededeellng ontvangen, on der vermelding van de gronden, waarop deze meening van B en W berust. gent gewenscht zijn, ook verlenging Van eerste- oefenlngstyd voor de onberedenen. De finan cieel» toestand laat dit echter niet toe. Invoering van een derde herhalingsoefening bü de landmacht en eveneens voor meer dan één herhalingsoefening bij de zeemacht, wordt noodlg geacht. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen de cassatieberoepen van V. P. K. te Alkmaar, en J. H. 8. te Schagen, die door de rechtbank te Alkmaar zijn veroordeeld wegens het overtre den der loterijwet bij het organiseeren van winkelweken, rosp. te Alkmaar en Schagen. Te voren hadden het woord gevoerd ds. 3. P. van Bruggen, voorzitter van den kerkeraad. ds. W. van Llmburgh, prof. dr. M. I. A. de Vrijer en de heer Neuman, penningmees ter van het huldlglngscomité. De huldiging vond natuurlijk door het tra gisch afsterven van den heer de Lange een onverwacht droef einde en de gehuldigde is niet meer aan het woord kunnen komen om allen te danken. Allen waren diep onder den indruk van dit tragisch gebeuren. Op het Weesper Zandpad tusschen de Gaas per- en Bijlmerbrug is een ernstig motorongeval gebeurd, waarbij de ongeveer 45-jarige S., werk, zaam bij de nieuwe brugwerken aan de Geln- brug, van zijn motor is geslingerd, en zeer ernstige verwondingen bekwam. 8. was op weg naar huls, en op het bedoelde weggedeelte, dat. in verband met de werkzaamheden voor de verbreeding van het Zandpad, in zeer slechten toestand verkeert, had.hü het ongeluk met zijn motor te slippen, waardoor hü over het stuur sloeg en op het wegdek terechtkwam. De val was zoo hevig, dat 8 half verdoofd bleef liggen. Voorbijgangers waarschuwden geneesheeren te Diemen, die zoo spoedig mogelijk hulp kwamen bieden. Het bleek, dat 8. twee zeer ernstige wonden aan het hoofd had bekomen; het Hoed kwam ook uit zijn ooren. In zorglijken toe stand werd hü per Weesper Roode Kruisauto naar het Burgerzlekenhuls te Amsterdam ver voerd. Hoewel hij aanvankelijk nog eenigsslns bü kennis was, bleek het tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, dat 8. geleidelijk het bewustzijn geheel verloor. Zijn toestand werd zeer ernstig geacht De kastelein verklaarde zijn revolver te heb ben weggeworpen in het verversch ingskanaal Hij had geen toestemming tot het voorhanden hebben van een vuurwapen. HU is vóór nader onderzoek in bewaring gesteld en is genaamd 8. P. Ook het drietal Duindorpers. genaamd P. v. B. 27 jaar; 8. de Z„ 25 jaar en L V 34 Jaar, is van bed gelicht en in bewaring gesteld, verdacht van openlijke geweldpleging en vernieling. De zaak is verder in onderzoek, speciaal met betrekking tot de vraag of de kastelein uit noodweer gehandeld kan hebben, hetgeen hü beweert De man is Maandag op vrije voeten gesteld. o Op de vergadering waren om. aanwezig Ir. A. Roebroek, Directeur-Generaal van het Dept, van Landb. en Visscherjj, de heeren v d. Bilt en v. d. Weiden, leden van de Tweede Kamer. De alge- meene voorzitter, de heer G. W. Kampschoër, wijdde enkele dankbare woorden aan den over leden Haarlemschen bisschop, Z. H. Exc. Mgr. --- J. D. 3. Aengenent. Voor de zielerust van den re8eeringsmaatregelen tot verlaging betreurden blsscop baden de aanwezigen ’n kort V8’*‘ gebed. _wi Met vreugde herdacht spr. vervolgens de in stelling van het nieuwe Departement van Land bouw en VlsscherU met als min. Mr. L. N. Bec kers, die vroeger reeds bewezen heeft aan de be langen der land- en tuinbouw een warm hart toe te dragen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de Defensie-begrooting voor 1936 wordt het volgende ontleend. De reden tot het ontslag van Minister Dec kers als Minister van Defensie Is enkel en alleen gelegen In zijn benoeming tot Minister van Landbouw en VlsscherU en de omstandig heid, dat niet deze Minister doch Minister Co- HJn voor het interimaat aan Defensie werd aangewezen vindt haar gereede verklaring In het feit, dat het nieuw Ingestelde Departement met zün uiterst Ingewikkeld beheer de volle aandacht van den nieuwen bewindsman vor deren zou. Iets anders hoeft er niet In te wor den gezocht. Ook de defensiepolitiek* Is blnetspolitiek. Vrees voor vertraging in de afdoening van zaken aan Defensie Is ongegrond. Dat er wijziging zou zijn gekomen In onze buitenlandsche politiek is den minister niet bekend. Voor Nederland kan er, voor zoover men de ontwikkeling van den toestand oversten kan, slechts sprake zUn van de handhaving van onze beproefde zelfstan- dlgheidspolitiek. De minderheid (de vier marineleden) der commissie wUkt niet van deze conclusie af. De meerderheid stelt vast dat, waar blUkbaar be zuiniging geboden Is en het bovendien reeds gebleken Is, dat het plan van 1930, op finan- cieele gronden, niet kan worden uitgevoerd, er een andere oplossing moet worden gekozen. Beide groepen betoogen voorts uitvoerig hoe. naar haar meening de strijdkracht moet worden samengesteld. De meerderheid komt dan tot een strijdmacht, waarvan de zeegaande vloot en de kern der luchtstrüdkrachten bestaan uit: 12 torpedo- bootjagers; 18 onderzeebooten; 54 groote zee- vliegtuigen; 108 luchtkrulsers (landvliegtuigen). De kruisers vervallen hier dus. De minderheid, vasthoudend aan de eenstem mige meening van de commissie en deze nader uitwerkend, komt tot een strijdmacht, waar van de zeegaande vloot conform het plan 1930 bestaat uit: 3 kruisers; 12 torpedobootjagers en 18 onderzeebooten, terwül de kern der mari tieme luchtstrüdkrachten, in afwUklng van de IndertUd naar aanleiding van het plan *30 vast gestelde sterkte, uit 96 groote zeevllegtulgen (plan 30: 73) zal bestaan. In het midden latend In hoeverre de kosten berekening, door veranderingen In het systeem van personeelvoorziening, nog wUzlgingen kan ondergaan, komt de conclusie der commissie hierop neer: Het was zoo’n heel kleine auto, die Zaterdag avond reed op den rijksweg Den BoschZeven bergen, met de allures van t Mispano Suiza, of een dergelUk voertuig, dat In Amsterdam met den naam ..mond-slee" pleegt te worden aange duld. Overigens ergerde niemand zich hieraan, want de weg was verlaten, en bovendien zeer duister. Doch het werd zelfs den bestuurder te bar. toen het kleine ding blUkbaar wilde gaan vliegen: de weg liep vlak, en toch steegde-klelne onmiskenbaar omhoog. De verbazing over de nooit-vermoede capa citeiten van zUn wagentje duurde slechts k*wt Er volgde een bons en een wegglüden in het onbekende. Daarna ontdekte hU, dat hü niet tegen een duister hemellichaam, maar tegen den binnenkant van een veeauto was opgevlo gen, Waar hü ingereden was.... Diep beschaamd ging hü den weg terug: over de veebrug, en weer verder, langs den trac tor met aanhang, nu, nieuwe onbekende ver ten tegemoet. Doch de expediteur, die zijn veeauto meters verder terugvond, belde verontwaardigd de politie op. Dit telefoontje kostte hem een ver baal, want de achterhaalde kleine, in het nauw gebracht, vroeg naar het achterlicht van zijn grooten vUand. En dat was bedekt geweest door de veebrug In het gebouw der St. Jozefgezellen aan de Jansstraat te Haarlem werd Maandagmorgen om half 11 de jaarvergadering van den R. K. Dioce- sanen Land- en Tuinbouwbond geopend, nadat de geestelüke adviseur, prof. H. Cleophas, m de St. Jozefkerk tot Intentie van de belangen der leden een H. Mts had opgedragen. Na afloop van de Oude Kerk op plein te Amsterdam had Zondag morgen in een nevenvertrek de huldiging plaats van den scheiden den organist, den heer C. Pameyer, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zjjn functie neer legt. Toen de laatste der sprekers, de heer W. F. de Lange, een der getrouwe bezoekers, zijn toespraak beëindigd had, zakte hij plotseling ineen en overleed spoedig daarop.- partü HierbU heeft de vischhandelaar den zee man een steek In de borst toegebracht De zee man Is nog naar de Karresteeg geloopen. maar zakte tenslotte In elkaar. R. K. is door de po litie gearresteerd en in het bureau aan de Groote Pauwesteeg opgesloten. BU zijn verhoor verklaarde hij eerst van niets te weten, doch later vertelde hU dat het wel mogelUk is geweest dat hU een mes In de hand heeft gehad. Zon dagmorgen was de toestand van den zeem en iets verbeterd. De gevechtskracht van de vloot Is niet zoo sterk als zU behoort te zün. In den aanbouw van vliegtuigen is eveneens achterstand ont staan. De instelling van een fonds zal het mogelük maken, ten deze verbetering in het leven te roepen. De bouwsom van de flottlelje- leider zal 83 mlllioen bedragen. De bouw van voor de Marine bestemde schepen zal telken male worden opgedragen aan één of meer door de regeering aan te wijzen maatschap- pUen. behoorende tot een groep van scheeps bouwers, welke door de regeering voorloop!g erkend is als uitsluitend voor den bouw van de betrekkelüke schepen In aanmerking te komen. BU mobilisatie in Ned.-Indië moet de totaal- sterkte van het aldaar aanwezige Europeesche en Inlandsche beroepspersoneel opgevoerd wor den tot ruim 5000 koppen. De minister Is van meening, dat ten aanzien van de oud-gepensionneerden de redelükheid is betracht. Inderdaad zou uitbreiding van het contln- De politie van het bureau (Singel werd dade- lük door de directie van oeze inbraak in ken nis gesteld en commissaris DUkstra en in specteur v. d. Heul stelden een onderzoek in. De dieven hebben zich zeer vermoedelük la ten insluiten. Zooals gewoonlijk was de laatste avondvoor stelling van Zondagavond om twaalf uur geëin digd en om ongeveer 1230 had het personeel het theater verlaten. De dievezn zün ontkomen door een der vele nooduitgangen, welke in de stegen achter het theater uitkomen. Zondagnacht vonden twee agenten van po litie den 39-Jarigen Noorschen zeeman K. O. In de Karresteeg, ’n zijstraat v. d. Schiedamschen- dük te Rotterdam, bewusteloos op straat liggen. Het Week, dat de man een steekwonde in de borst had, waaruit veel bloed vloeide. De man werd onmiddellük naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Zijn toestand was zeer ernstig en de pplitie was niet in de gelegenheid hem een verhoor af te nemen. Uit. een onderzoek, dat daarna op den Schiedamschedük werd ingesteld, kwam vast te staan, dat de zeeman ruzie had gemaakt met den vischhandelaar R. K., die een vlschzaak op den Schiedamschedük drijft. Op het slui tingsuur had de man zün winkeldeur gesloten Er bevonden zich toen nog eenlge bezoekers m den winkel, die hü volgens de winkelsluitings wet nog mocht bedienen. Toen de winkeldeur ge sloten was wilde de zeeman nog geholpen wor den. Hü morrelde eerst aan de deur en wond zich op, toen hü bemerkte dat de personen in den winkel wel beholpen werden. Hü daagde den winkelier uit naar buiten te komen, waaraan deze geen gevolg gaf. De zeeman sloeg daarop de winkelruit in elkaar. De winkelier begaf zich naar bulten en er ontstond een hevige vechts *t gebied van den tuinbouw zich niet verplaatst. Vrijkomende teeltrechten moeten ten gunste komen van jonge, beginnende tuinders en tuinders met groote gezinnen. Het hoofdbestuur zal blüven strüden voor een behoorlüke prijsregeling voor de producten. Minstens sou men moeten komen tot het vaststellen van hoogere minlmum-prijzen. Ook voor de sierteelt moeten behoorlüke minlmum-prijzen worden vastgesteld. Hierna volgde de middagpauze. Na hervatting van de vergadering sprak Ir. A. Roebroek, dlrecteur-generaal van het Dept, van Landbouw en VlsscherU. Hü legde er büzonder den nadruk op, dat bü De afd. Ilpendam heeft geen vertrouwen In -„_j van de vaste lasten; het H.B. zelf heeft geen wüze 'aarop aan kunnen geven. Alleen devaluatie kan uitkomst brengen. Een afgevaardigde van de afd. Zoeterwoude wees op het besluit van de kringvergadering te Leiden, dat In het prae-advlës niet werd opge nomen. Over een weg, om te komen tot ver laging van de vaste lasten is n.l. lp het prae- advies niet gesproken. De afd. Loosduinen en Obdam spraken zich uit voor onmlddellUke en drastische maatrege len de vaste lasten omlaag. Een nieuwe pacht wet alleen kan geen oplossing brengen. Het Kapierlid v. d. Weiden was van meening dat van een nominale verlaging der vaste lasten niets zal komen. Het is het goed recht van de L.T.B.-ers, dat ze zich kunnen uitspreken voor de devaluatie. De voorzitter wees erop, dat het alternatief verlaging-van-vaste-lasten of devaluatie duide- lük in het prae-advles was uitgedrukt. Voor de verplichtingen, voortvloeiende uit hypotheken. le. dat het behoud van het ongewUzigde vlootplan 1930 en het systeem van de meerder heid der commissie ongeveer evenveel uitgaven zullen meebrengen; 2e. dat de door de minderheid gewenschte strijdkracht ongeveer 2 mlllioen gulden per jaar meer zal kosten dan het ongewUzigde plan *30. Het vliegbedrüf van de Kon. Landmacht is sedert zün oprichting op 1 Juli 1913, hand aan hand met de toenemende beteekenls en ontwik keling van de militaire luchtvaart, uitgegroeid tot een formatie, welker omvang en gecompli ceerde samenstelling het noodzakelük maakten om door een organisatie op breederen grondslag de taak van den commandant van de lucht- vaartafdeeling te ontlasten. Deze overweging heeft geleid tot de op 15 Augustus 1932 tot stand gebrachte afscheiding van den technlschen dienst, welke toen als luchtvaartbedrijf onder een eigen chef is geplaatst. BU de benoeming van den inspecteur der militaire luchtvaart en van den directeur van het luchtvaartbedrijf is het, In verband met de onderscheidene eischen, welke aan functionarissen moesten worden gesteld, niet mogelük geweest de keuze te doen vallen op personen, voortgekomen uit de militaire of civiele luchtvaart. Over devaluatie wilde de voorzitter niet spreken, al zou z.i. ae land- en tuinbouw van de devaluatie voordeel hebben. Bü de clearingverdragen worden de export belangen nog te dlkwüls verwaarloosd. De Minister heeft den steun voor den tuin bouw op f 12.000.000.— gebracht. Ook andere verbeteringen staan te wachten. Minister Deckers, overtuigd van de moeilükheden. het Centrale Crisisbeheer voor den land- tuinbouw heeft meeaebracht. wil een commis sie uit belanghebbenden benoemen, die van advies zal dienen voor ingrijpende vereenvoudi gingen van deze centrale. Uit alles blükt. dat de Minister het vertrouwen van boeren en tuinders in de regeering terug wil winnen. Vervolgens sprak de voorzitter over de taak van de organisatie: de verheffing van den boe ren- en tulndersstand en de behartiging van de sociale en materieele belangen der L.T.B.ers. H-t economisch probleem staat steeds voorop. D40 L.T.B heeft de taak dit probleem aan te vatten volgens de beginselen, neergelegd in de Pauselüke Encyclieken. Om dit te bereiken, moet er een mentaliteit herschapen worden. Er is reeds veel bereikt, reeds veel liberalisme ver dwenen, maar er valt Juist op dit punt nog veel t. verbeteren. De voorzitter besloot zün inleidend woord met een beroep op de leden om Juist in dezen tüd zal de devaluatie echter slechts weinig voordeel kunnen brengen. Ondanks devaluatie zal het vraagstuk der vaste lasten aan de orde blüven Daarom wil het H.B. allereerst blijven aan dringen op verlaging der vaste lasten. Over korten tüd ral het vraagstuk der devaluatie In de vergadering van óen Ned. R K. Boeren en Tuindersbond in stemming worden gebracht. Uit een verdere bespreking bleek, dat er slechts weinig voorstanders voor de devaluatie onder de aanwezigen waren. Een afgevaardigde van de afd. Loosduinen wees er op. dat het executle-verbod vooral bü een opleving een gunstig effect zou hebben. Reeds nu moet de regeering met deze toekomst rekening houden. Ir Roebroek. die hierna de vergadering moest verlaten, deelde nog mede, óat hü bü den mi nister ten spoedigste nersoonlük verslag van het besprokene zou uitbrengen. Ten aanzien van den passus uit het prae- advies aangaande bloembollen- en boomen- kweekerü. merkte de heer Lefeber uit Lisse op, dat de gelden van het surplus-fonds zeker on- voldoende zullen zün om het vastgesteloë per centage van de mlnlmumpriizen der onverkoch te bollen uit te keeren. Spr. critlseerde het regeeringsbeslult, waardoor de uitvoer naar Dultschland ten voordeele van andere export artikelen voor de blocmbollenhandelaren moed willig was gesteld beneden het gevraagde. De Kring Lelden Is van meening, dat de bacon-veehouderü bevoorrecht wordt ten koste van de zgn. zware mesterü. De handelingen der Veehouderij-centrale behooren aan een ernstige critlek te worden onderworpen. De spek-export brengt geweldige winsten op. terwül de uitvoer van varkens over veel minder faciliteiten beschikt. De heer v. d. Burg uit Berkel wilde in de op 27 November as. te installeeren commissie ook een vertegenwoordiger van de melkvee houderij zien benoemd. Overigens heeft de heer v. d. Burg met het H.B. de beste verwachtingen van deze commis sie. Een melksteunbeperklng achtte spr. nood zakelük: regeling van het product met hoogeren prüs. Ten aanzien van de teeltregeling voor var kens werd besloten de kwestie over regeling d. m. v. biggenmerken of door toewüzing van een bepaald aantal zeugen terug te verwüzen naar het Vakbonósbestuur, dat deze vraag nog maals onder bet oog zal zien. één te blüven. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Het Jaarverslag zal later warden gepubliceerd. Rekening van het jaar 1934 en begroeting voor het Jaar 1936 wer den ongewüzigd goedgekeurd. elke ordening de moeilükheden zeer groot zullen blüven. De tuinders- en boerenstand is door de omstandigheden lam geslagen. Zelfs de beste ordening zal deze moeilükheden niet kunnen opbeften. Voor alles blüft noodlg een goede rationalisatie van de bedrijven. De Rükstuln- bouwconsulenten geven gaarne alle noodige inlichtingen. Uitvoerig sprak ir. Roebroek over het land- bouwonderwüs, daarbü aansluitend aan wat prof. A. Cleophas in de ochtendvergadering over dit onderwerp had gezegd. Het Departement heeft de grootste sympathie voor het streven der Jongeren, die zich zoo goed mogelük in hun schoone „vak” willen Inwerken. Rector L. Beune gaf vervolgens een nadere uiteenzetting over de organisatie voor de Jon- r- Voor de jongeren zün de toestanden moellüker dan voor de ouderen. Zü zien toekomst meer voor zich. In de achterliggende periode is nog zoo weinig gedaan Jongen boer en den Jongen tuinder. Na besprekingen met het hoofdbestuur zün enkele richtlünen opgesteld. Allen zün lid van de KJMV. maar zoo, dat de speciale belangen der verschillende groepen voldoende gewaar borgd blüven. Daarom zullen waarschünlük drie groote groepen worden opgericht: voor handel en industrie, voor werknemende Jonge midden standers en voor de jonge boeren en tuinders. De plaatselüke leiding der KJMV zal echter Steeds één blüven, terwül deze leiding veel vrij heid wordt gelaten, hoe het program in haar eigen afdeellng zal worden uitgewerkt. Spreker deed een beroep op aller medewerking om deze noodzakelüke Idealen te verwezenlüken. Voor de middagpauze gaven de voorzitters van de vakbonden een Inleiding op het prae- advles van het hoofdbestuur. Allereerst sprak de heer A. J. Verkley, voor zitter van den Boerenvakbond. De geschiedenis van den laatsten tüd spr. zinspeelde hier op de uitvoering van het ur- gentieprogram der drie Centrale Landbouw organisaties is daar om te bewüzen dat de theorie totaal in strijd kan zün met de practük. Spr. zei te hopen, dat alle organisaties en boeren stelling nemen tegen .verplichte" inlevering van vee. Vóór alles blüft de wensch voor een zekere medezeggenschap bü de uitvoering der gel dende crisis-maatregelen. De heer Jac. Groen, De heer Van Rün uit Langeraar brak 'n lans tot verlaging van den boterprüs, wat ’n groo- tere consumptie ten gevolge zou hebben De margarine-productie zou hierdoor tot een be- hoorlüker niveau worden teruggebracht. Uit 6e kringen Delft en Alkmaar werden dezelfde ge dachten naar voren gebracht. Een afgevaardigde van de afdeellng Zuld- Scharwoude wil van de regeering een vasten richtprijs voor 1936 van de tuinbouwproducten. Hü gaf hiermeae het verlangen der geheele vergadering te kennen. Algemeen verwacht men, na de verdubbeling van de steungelden, dat minister Deckers ook deze weldaad aan de tuinders zal kunnen bewüzen. De heer Jac. Groen gaf In zün algemeene re pliek o.m. ten antwoord, dat de tuinbouw zelf en alleen schuld is. dat geen binnenlandsche prijsregeling tot stand komt. De regeering treft hier geen schuld. Na rondvraag volgde sluiting. Vervolgens sneed de voorzitter het groote on- J*11' ^e. r^8eering geen devaluatie wil. moe- derwerp aan, dat de vergadering voomamelük zou bezig houden: de noodzakelükheld van in grijpende regeeringsmaatregelen ten aanzien van vaste lasten en executieverbod. De L. T. B. hoopt, dat de regeering de con sequentie van den huldigen toestand zal duren te aanvaarden. Voor het oogenblik schünt zü nog niet voornemens te zün onmiddellük in te grijpen. Het Hoofdbestuur staat op Itet standpunt, dat alleen een ingrijpende verla ging van de vaste lasten kan leiden tot een beter bedrijfsvoering. l< H

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5