ONS BLAD De revolutie in Brazilië De Kerkvervolging Duitschland heden Het nieuws van De radiorede van Laval De actie in Noord- China Een petroleum embargo? l ka- in DE BAROMETER ABESSINISCHE WINST IN OGADEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER GRAF ZEPPELIN” KAN NIET LANDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 27 NOVEMBER 1936 o De „Graf Zeppelin” Het 55ste legerbericht Daden van Duitschland Aanval van Ras Desta afgeslagen De falsificatie der „Rebecca aan de bron” Twee kruisers naar het Noorden uitgeloopen Socorro, de voorstad van Recife door de federale troepen bezet De arrestatievanMgr. dr. Banasch, procurator van het Duitsche episcopaat te Berlijn Systematisch optreden der Gestapo G ora hei en Guerlogubi door de Italianen weder ontruimd? De Belgische Kamer vergadert DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Britsche kabinet zal heden de eventueels uitbreiding der sancties bespreken De Grieksche koning thuis Een serpentine-werper wordt verwijderd Nederlandsch kunsthandelaar te Berlijn vrijgesproken Nanking-regeering neemt scherpe maatregelen tegen de autonomie beweging Het program van Yin Joe Keng ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 FA. JAN KUHNE - ALKMAAR NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 48 f M ina bijzondere het 1 Afscheiding van Nanking. van Mgr. Caccia Dominioni, maestro di ca mera van Zijne Heiligheid Paus Pius XI, die op 16 December as. de kardinaals- waardigheid zal ontvangen heeft te Werkloosheid in de eerste helft van November iets gestegen. Voortgeaette behandeling van de begroeting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer. Bü het streven naar het vestigen van den Europeeschen vrede wil het de mede werking van allen en het wenscht oprecht, goede nabuurschappelüke betrekkingen bü wederzüdsche achting met Duitschland tot stand te brengen en te bevorderen. 8 De Britsche mijnondernemingen zullen ten volle beschermd worden. De gemeenteraad van Leeuwarden stelt gelden beschikbaar voor het aanleggen van een vlieg terrein aldaar. 36 tusschen door i ge- De opstand in Brazilië; het luchtachlp „Graf Zeppelin” kan niet landen. Abeaainiech offensief in het Zuiden; Ras Desta sou zjjn verslagen in het gebied van Dolo. Bü een Instorting te Amsterdam is een vijftig jarige man gedood. Het Duitsche episcopaat beeft in Berlijn een procurator, die zjjn bureau heeft in het ad ministratiegebouw van het bisdom Berlijn. Deze procurator is Mgr. Dr. Banasch. Direct na bet proces werd hü gearresteerd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de kruisers .Bahia” en „Rio Grande do Sul” naar het Noorden zijn uitgeloopen om deel te ne men aan de onderdrukking van den cornrnu- nistischen opstand in Natal en Recife. 4 Tien millioen yoean der belastingopbrengst zal bestemd worden voor het opbouwwerk. 5 De opbrengst der zou tbelasting zal niet verminderd worden door douane-bemoeiingen. proclamaties uit te zenden. Zij deelen mede, dat de rebellen zegevieren van Natal tot Rio de Janeiro en dat in Sao Paulo 200.000 arbeiders in staking zjjn gegaan. Een der radiomededeelin- gen werd besloten met een heilwensch aan het adres van Luiz Carlos Prestes en de Ailianca National Libertadora. De vermelding van Pres tes, die een bekend communistisch leider is. wjjst wel zeer sterk in de richting van een communlstischen opstand. BERLIJN, 26 Nov. (D. N. B.) De Duitsche Lufthansa deelt mede, dat het luchtachlp „Graf Zeppelin", dat in verband met den opstand niet te Pernambuco heeft kunnen landen, radioberichten uitgezonden heeft, waarop van een stoomschip versche levens middelen aan boord genomen zjjn. De „Graf Zeppelin” zal tot morgenmiddag lange de kust kruisen om af te wachten of landing te Pernambuco mogeljjk ia. Aangezien het telegraafverkeer met Bahia en Recife is verbroken, zijn geen berichten uit het opstandsgebied ontvangen. In officieele kringen is men evenwel optimistisch; in Recife zjjn negen bommenwerpers aangekomen. Het aantal dooden van de opstandelingen moet tot nu toe ruim 100 bedragen. De uitvaardiging van het decreet der ver vroegde Kindercommunie door Paus Pin» X te Den Haag herdacht. De katholieken en de zorg voor jonge werk loos? n. BERLIJN, 26 Nov. (ANP) Hedenavond heeft de Berlljnsche rechtbank in hoogste instantie uitspraak gedaan in het geruchtmakende pro ces betreffende bet schilderij „Rebecca aan de bron", dat door den Nederlandschen kunst handelaar Lambertus de Vries als een Rem brandt aan een Berljjnschen advocaat was verkocht, terwijl het vroeger voor een Barent Fabrltlus gold. De toestand in het Verre Oosten tg door de onafhankelijkheidsbeweging in Noord-China uiterst kritiek geworden. De Nanking-regeering heeft thans besloten scherpe maatregelen te nemen. Hierboven drie kopstukken uit Noord-China. Van links naar rechts: Ho Ying Tsjin, bestuurscommissaHs van Peking, generaal Soeng Tsje Yoean. commandant van de garnizoenen Pekihg en Tientsin, thans benoemd tot pacificatie-commissaris en generaal trouwelijke bescheiden over de toestanden in de onderscheiden diocesen in beslag heeft ge nomen. Zjj was klaarblijkelijk op de hoogte van het feit dat de geheele correspondentie van het episcopaat door de banden van Mgr. Banasch ging. Deze beslaglegging is in strijd met de bepa lingen van bet Concordaat. RIO DE JANEIRO. 26 Nov. (Reu ter). Naar Wficieel wordt gemeld, bezetten de federale troepen thans de voorstad Socorro van Recife, terwijl de opstandelingen zich te Jaboatao hebben verschanst. De schrijver wijst er op, dat het bezoek van den Britschen ambassadeur te Rome bü Musso lini van Zaterdag J.L een tweede Britsche vredespoging beteckent. Tengevolge van de bui tengewone voorzorgsmaatregelen te Londen is er in officieele kringen niets van bekend, dat Baldwin een persoonlijke boodschap aan Musso lini heeft gezonden. Het is steeds de Britsche opvatting geweest, dat het in Augustus te Parüs ontworpen Engelsch-Pransche plan de grond slag voor den vrede moest zün. Dit plan hield os. in gebledsultwissellng tusschen Italië en Abessinië en internationaal toezicht op Abessl- nië. De Britsche deskundige Maurice Peterson en de Pransche deskundige Saint Quentin heb ben te Parüs aan de verdere uitwerking van dit plan gewerkt. Hun besprekingen waren aan het einde der vorige week beëindigd, doch thans is besloten dat Petersen zün terugkeer naar Londen toch nog eenige dagen zal uitstellen. Volgens de laatste berichten uit Recife, de hoofdstad van den staat Pernambuco, kan de gevangenneming der rebellen door de regee- ringstroepen van oogenblik tot oogenblik ver wacht worden. Nader wordt gemeld, dat de regeeringstroe- pen er in geslaagd zün, de rebellen uit de stellingen, die zü aanvankelijk hadden Inge nomen, te werpen. Uit het binnenland van Rio Grande del Norte wordt gemeld, dat 800 niet-mllitalren, die de regeering steunen, op marsch zün gegaan naar Natal, dat eveneens door rebellen bezet is. Alle officieele communicatiemiddelen van Rio Gran de del Norte zün nog in handen geropetandelin- gen, die gebruik maken van hei radiostation van het Condor-syndicaat om ■wBnili iininwu en ADDIS ABEBA. 2« Nev. I Revier) De regeering beveetigt. dat de Italianen Gora- hei en Guerlogubi aan het front van Ogaden ontruimd hebben en zich terugtrekken naar Wal-Wal en Wardair. De Abesainiërz maken zich gereed om de belde eerste posten 1e be zetten. Volgens de laatste berichten bevond de „Graf Zeppelin”, zich ter hoogte van Recife. Het luchtachlp beweegt zicji in Zuidelijke richting langs de kust, om de voor Europa bestemde post over te nemen. De gezagvoerder weet echter op het oogenblik niet, waar deze post zich bevindt. Hü hoopt haar in Bahia aan boord te kunnen nemen. De voorraad brandstoffen is yoleoende tot Donderdag. Indien ’t ovememen van de post dus niet mogelük blükt, kan bet lucht schip naar Bathurst in Afrika terugkeeren. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt uit Asmara dat maarschalk De Bono Dinsdag vertrokken is naar Massaoea vanwaar hü, na zün opvolger, maarschalk Badoglto begroet te heb ben scheep zal gaan naar Italië. Bü zün vertrek richtte generaal De Bono een proclamatie tot de troepen, waarin hü o.a. zeide: Nieuwe roem wacht U onder leiding van mün opvolger Fas cistisch Italië zal den Afrika» nschen grond krij gen, dat het rechtens toekomt. ATHENE, 36 Nov. (Reuter.) Kondylls ver klaarde na door den koning in audiëntie te zün ontvangen, dat htj den koning had* geadviseerd, de Nationale Vergadering te ontbinden en een krachtige regeering, door den souverein kooen, nieuwe verkiezingen te doen ultschrüven. De koning bedankte en verzocht hem, zich met de loopende zaken te blijven bezig houden. Het gerucht gaat, dat de Koning voor zün vertrek uit Brindisi Kondylls had geseind, dat hü een amnestie zou wenschen voor zün terug keer. Kondylls heeft dit verzoek afgewezen. De reden waarom seinde de altijd buiten gewoon goed ingeüehte correspondent van de Nene Züricher Zeltung aan zjjn blad. Mgr. Dr. Banasch had hei proces tegen Mgr. Legge es. als waarnemer van den bioocbep Ki Berlün bijgewoond en voor het Duitsche episcopaat een verslag van de behandeling geoctoreven. Hoogstimn- schünlük Is het de politie bü de hutauoe- klng te doen geweest om op dit verslag de hand te leggen. Tgel|jk met Mgr. Banasch Is ook diens secretaris In verzekerde bewaring genomen. In sommige kringen van het Italiaansche hoofdkwartier gelooft men. dat Badogllo reeds aanwüzing heeft gegeven voor een reorganisatie der militaire leiding aan het Noordelük front. Men verwacht, dat de politieke bewerking der Inheemsche bevolking krachtig zal worden voortgezet. Bü wü»e van belooning is Dedjaz Atsabaha Abraha van Tzelllmblet. die zich einde October heeft onderworpen, benoemd tot hoofd over het gebied van Sjire. BERLIJN, 36 Nov. (Havas) Ben verplichte Jeugddienst is Ingesteld; hierin zullen jongens en meisjes vanaf tien jaar worden opgenomën voor de eerste etappe In de nationale opvoe ding. welke voorafgaat aan den arbeidsdienst en den militairen dienst. De Daily Telegraph meldt, dat dit hoofd kwartier werd bezet en er een huiszoeking werd gehouden, die zich In feite tot büna ieder beschreven papier heeft uitgestrekt. De alge- meene secretaris van den bond, rector Jacob Clemens, is gearresteerd en da passen van de andere bestuursleden zün Ingetrokken. En tevens werd naderhantt nog naar de ge vangenis overgebracht Mgr. dr. Konermann, de president der Katholieke Arbetdersvereenl- gingen in het bisdom Münster. En ten slotte werd te Berlün de algemeene secretaris van den Raad van Kloosterover sten pater Ansgar Blnnlge gearresteerd. Men ziet de Gestapo werkt zéér systema tisch en grüpt in het hart der katholieke or ganisaties zelf. PARIJS, 26 Nov. (ANP) In een door alle Franache zenders uitgezonden radiorede, die ongeveer 20 minuten duurde, heeft minister-president Laval hedenavond den binnen- en buitenlandschen poUtieken toe stand besproken. Bü deze gelegenheid sprak hü de hoop uit. dat tuaaohen Ihdtach- land en Frankrijk goede na bunrzchappe- lljke betrekkingen bü wederzljdsche ach ting tot stand zonden komen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamesfad H Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger TOKIO, 36 November. (A.NJ».) De confe rentie tusschen Buiten-Mongollë en Mands- joekwo, die te Mandsjoell gehouden werd, Is gistermiddag afgebroken. Reeds van 30 Mei duren de onderhandellngen tusschen belde landen voor de regeling van <L> arensaeschll- Een langdurig uitstel van de bijeenkomst der commissie van achttien van den Volkenbond verwacht men niet. Inmiddels heeft echter de Britsche regeering de taak, te beslissen of het resultaat der reeds in werking getreden sanctie- maatregelen zoo doeltreffend is, dat men de toepassing van nog krachtiger maatregelen kan uitstellen, of dat de toestand onmiddellüke toe passing daarvan noodzakelijk maakt. Indien men tot uitstel besluit zal te Genève opnieuw de vraag onderzocht worden, of het mogelük is Abessinië op eenigerlel wüze flaancieele hulp te verleenen. BRUSSEL. 26 Nov. (Reuter) De Kamer heeft met 138 tegen 5 stemmen bü 33 onthou dingen een motie van vertrouwen in de regee- nng aangenomen, na het debat over de toe passing van de sancties. Tüdens de debatten hedenmiddag wierp een bezoeker van de publieke tribune een serpentine iri oe Belgische en Italiaansche kleuren naar den liberalen afgevaardigde Jennlseen, die de vorige week heeft geïnterpelleerd over de sanc ties. De serpentine-werper riep nog ..Leve Italië' Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat een aanval van Ras Desta aan het Somalifront is afgeslagen. De Abessiniërs leden zware verlie zen. Het doel van Ras Desta was Itallaansch Somaliland binnen te dringen om de troepen van generaal Graziani, waarvan de voornaamste deelen zich in de vallei van de Webbe Sjebell bevinden en langs de Fan oprukken, in den rug aan te vallen. 2 De voorzitter van de anti-communiatlsche autonome commissie is verantwoordelük voor de militaire en buitenlandsche aangelegen heden van Oost-Hopei. 3 Volledige bescherming van leven en be zittingen van buitenlanders. 6 Een corps van vijftienduizend man veilig heidspolitie zal worden Ingesteld om de rust en de orde te handhaven. 7 De wapenstllstands-overeenkomst Tangkoe zal streng geëerbiedigd worden. Büna op hetzelfde tijdstip deed de Ges tapo weer een aanval op de Katholieke Jeugdvereenlging, op het hoofdkwartier der grootste organisatie dier vereetilglng te Munster in Westfalen. Te Addis Abeba wordt officieel bevestigd, dat Lldzj Jassoe tengevolge van een algeheele ver lamming is overleden De laatste jaren leefde Lidaj Jassoe In een fort bü Harrar. vastgeketend aan den pols van een priester, die zün bewaker •as. evenals alle kunnen leiden Bü geruchtewordt vernomen, dat de ser geant Moura, die eenige maanden geleden we gens communistische actie uit het leger werd verwüderd, zich tot revolutionnair president van Rio Grande del Norte heeft doen uitroepen. De regeerings-getrouwe gouverneur is aan boord van een Mexicaansch oorlogsschip - ge vlucht, dat toevallig in de haven lag. et deviezenproces tegen den Bisschop van Meissen was een hoogtepunt. Het offi cieele Duitschland wilde aan de Katholieke Kerk fn Duitschland een haast onoverkomeljjken slag toebrengen door het Duitsche epis copaat in den persoon van een zij ner leden in het tuchthuis en in het boevenpak te steken. Degenen, die in naam van het Derde Rijk recht moesten spreken, hebben dit op het laatste moment niet aangedurfd. Badogllo wordt Woensdagmorgen te Massaoea verwacht. H|i zal zich onmlddellük naar Asmara begeven, waar hem een feestelüke ontvangst wordt bereid. Daarna zal hü onverwüld de lei ding der militaire operaties op zich nemen. Als minister van buitenlandsche zaken heeft spr. slechts één doel: Voor het Franache va derland den vrede te behouden. Zün taak zal Kemak ke*l ijker te vervullen zün. wanneer Frankrük sterk blüft, wanneer zün financiën gezond en zün stemming goed zün. De internationale toestand waarschuwt tot voorzichtigheid. Naast Be vriendschappe lijke samenwerking met Oroot-Brlttannië heeft Frankrük de vriendschap met Italië moeten Rome, bezegeld heeft. Zoo heeft Frankrük alle militaire sancties afgwwezen, maatregelen tegen Italië, die tot een blokkade ter zee. Frankrük is trouw gebleven clpe van dat bü al zün diplomatieke ondernemingen bewezen. Zoo Is met name het FranschRus sische pact tegen geen enkel land gericht. Deze verzekering heeft de Fransche ambassadeur te Berlün kortelings den Dultschen Rükskan- seller gegeven. Frankrük doet afstand van geen enkele zijner vriendschappen. Het eer biedigt al zün verplichtingen. aan het prin- de collectieve veiligheid. Het heeft diplomatieke De politiemannen van Oss opnieuw gehuldigd. Wat de binnenlandsche politiek betreft legde Laval er den nadruk op. dat zü. die ver antwoordelük zün voor de orde en de veilig heid, ook het waarborgen van da republlkeiu- sche instellingen op zich nemen. Geen partij heeft het recht haar gezag te stellen in ds plaats van het gezag van den Staat. Spr. riep alle Franschen op en verzocht hun de wereld niet het schouwspel van verscheurdheid te .bieden. Het feit, dat op 11 November twee op tochten naar het Graf van den Onbekenden Soldaat getrokken zün. vormt een teeken van een diepingrüpend conflict. Slechts In de na tionale verzoening ligt het heil. LONDEN, 26 Nov. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph” schrijft, dat In de Kablnetszltting van mor gen ook de vraag aan de orde zal komen of het wenschelljk Is de sanctie-maatregelen tegen Italië door het verbieden van den uit voer van belangrijke grondstoffen als petro leum, steenkool en Ijzer uit te breiden. De volgende bijzonderheden worden vernomen over het gevecht van Lammachillndl aan de rivier Oestro In het gebied van Dolo: Het Italiaansche commando had een groote colonne opgemerkt, onder aanvoering van Ras Desta, welke kwam van Magalo en slechts 70 KM verwüderd was van den Italiaanschen poet te Oualo Addaie. Een colonne Doubats trok er toen op uit om den vü«nd te ontmoeten en marcheerde alleen des nachts. In den ochtend van 22 November vielen de Doubats onverwachts het Abesslnlsche kamp aan. De vliegtuigen achtervolgden de vluchtelingen en beschoten hen met mitrailleurs. De In beslag genomen bescheiden, die ver schelden manden vulden, zün in eeM politie auto naar het hoofdbureau op den Alelander- platz vervoerd. En de correspondent van de Daily Tel. meldt, dat de politje tal van ver- Zooals een büzondere correspondent uit Berlün ons schreef, was dit een bewüs v«n opmerkelüken moed. Dit bleek dan ook wel zéér duidelijk uit de commentaren bü vonnis, geleverd door het officieele D. N. B„ dat letterlük schuimbekte van woede over het ,jnilde" vonnis. De Gestapo, welke dit proces had voorbe reid en nu door het onverwachte vonnis haar kans ug verdwijnen een bisschop in het tuchthuis te brengen en eerloos te laten ver klaren, haalde meteen uit tot nieuwe slagen tegen Episcopaat en Kerk. En wel op uiterst systematische wüze. Maarschalk De Bono seint het volgende 55ste legerbericht: De colonne DankaM’s Is opnieuw begonnen met de zuiveringsactie aan de Ooste- lüke zü<ée van de hoogvlakte. Verscheidene honderden krijgers uit het land der Dankali’s, die onlangs onderworpen zün, namen aan deze actie deel. Aan het front van het Eritreesche legercorps zün de acties In het gebied van Temjen opnieuw begonnen, terwül bataljons Zwarthemden het gebied van Oeralta tot den Abaro-bergpas orga- nlseeren. Afdeellngen van het tweede legercorps hebben Ba ram. Tendia en Fanta en sterke afdeellngen Abessiniërs verslagen, die zü hebben terugge drongen over de rivier Oeri. fcü hebben ver scheidene gevangenen gemaakt. Aan het front In Somaliland heeft de troepenafdeellng van generaal Graziani in den sector Joebe kennis gekregen van een concentratie van Abesslnlsche strijdkrachten op 100 KM. ten Noorden van Dolo en een mobiele colonne derwaarts gezon den, die op 23 fezer onverwachts het Abesslnl sche kamp heeft aangevallen. Na een verwoed gevecht van 5 uur werd de vüand volkomen ver slagen. In het kreupelhout heeft men ongeveer honderd dooden gevonden, waaronder twee be velvoerder». n.l. Abba Goeraccla en Argsu. De eerste was Vakil van den Fltuaurarl Barahel. die bü een vroeger gevecht was gewond. Vüftlg ge weren en een groote hoeveelheid pistolen en munitie zün buitgemaakt De verliezen d„r Italianen bedragen 4 dooden. 5 gewonden en 3 vermisten, allen Doebats. De luchtmacht heeft verkenningen uitgevoerd boven Tigre. Het lucht-eskader van Somaliland heeft de Abesslnlsche versterkingen te Daga- boer gebombardeerd. Italiaansche vliegtuigen hebben boven Harrar gekruist, doch zich van Iedere oorlogsdaad onthouden. NANKING, 26 Nov. (Reuter). De natio nale executieve raad van de Nanking- regeering heeft heden besloten scherpe maatregelen te nemen tegen de Noord- Chineesche zelfstandigheidsbeweglng. De militaire raad van Peking Is ontbonden en de minister van oorlog. Ho Ying Tsjin, is benoemd tot hoogsten bestuurscommissaris van Peking. De leider der zelfstandlg- heldsbeweglng, de administratieve chef van de gedemilitariseerde zone van Oost-Hopel Yin Joe Keng, wordt uit zün functie ont slagen, terwül een proces tegen hem zal worden begonnen. De garnizoenscomman dant van Peking en 'Tientsin, generaal Soeng Tsje Yoean, is benoemd tot „pacifl- catle-commlssarls” en belast met de onder drukking der zelfstandigheidsbeweglng in Tsjahar en Hopei, waartoe hü alle middelen mag aanwenden. Volgens berichten uit Peking heeft Yin Joe Keng, hoofd van de door hem zelf ingestelde autonome regeering van Óost-Hopei, de vol gende richtlünen vastgesteld, die zün politiek voorloopig zullen beheerseben: JEUGDLECTUUR Teken- en Prentenboeken Vulpenhouder» - Vulpotloden GOED en GOEDKOOP. FNIDSEN, hoek 8L Jzcobztraat De heer de Vries en zün Duitsche com pagnon Reinemer werden vrügésproken. De openbare aanklager had tegen onzen landgenoot twee en tegen Reinemer negen maanden gevangenisstraf geëischt. De beklaagden werden verdedigd door Ge- helmrat dr. Ponfick en dr. Dlx, den advocaat van Dlmltroff tüdens het RUksdagproces. die de vorige week ook de belangen verdedigde van dr. Legge, Bisschop van Meissen. *0

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9