ONS BIzAlD Abessinië boekt successen I Italië en de sancties te tl Het nieuws van heden DE NOORD-CHINEESCHE AUTONOMIE DE BAROMETER President Masaryk zal aftreden JOH. LAÜWERS VERLIEZEN DOOR ITALIË FORMEEL ONTKEND DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Makalle zou weder hernomen zijn Het amnestie-besluit in Griekenland Hü DE OPSTAND IN SPANJE Spanje en het Vaticaan 7* 5 Personen vermoord? A S- weder Hauptmann doet een beroep op Cordon Japan beheerscht thans den geheelen spoorweg DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Na de verkiezingen in Engeland Deviezenprocessen in Duitschland PAYGLOP 3 RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER De 100.000 man krijgen geen landbouwveriof ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 r y v v'a wwnw/z- r MAGYARORS2 A<.« t 4 Si ■Tfl NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No 49 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD v- naar o o De kabinet s-reconstructie dat preventieve die S Het Beouinigingsontwerp in da Eerste Warnar aan de arde. zal kunnen een nieuw De 100.000 soldaten in Italië onder de wapenen thans niet met landbouwveriof. Een communiqué meldt, dat de toestand te Pernambuco weder normaal is. Militaire voorzorgsmaatregelen in Italië wegens ongerustheid door dreiging van nieuwe sancties. toe be- Ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van de Hongaarsche universiteit zijn postzegels uitgegeven met het beeld van den stichter Peter Pazmany Troepenbewegingen hebben plaats gehad, teneinde Italië in onmlddelUJken staat van tegenweer te brengen. De leerlingen van de vliegschool, die zich bij de muiters hadden aangesloten, zijn door de regeeringstroepen onderworpen. Bespoediging der onder hand elingen BERLIJN. 27 Nov. (ANP.) In het devie zenproces tegen de drie ..Grijze Zusters” is nog heden uitspraak gedaan. Othmara Woehl, moeder-overste van het provinciale moederhuis te Halle, is veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en een geldboete van 7000 RM.; haar secretaresse Cordula Kleslich tot 3 maan den en een boete van 5000 RM.; Maria Mer cedes Rother. generaal-overste van de ..Grijze Zusters" te Breslau, is veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf en *n boete van 10.000 RM. Het Nederlaodsche stoomschip .Irene" de poolsche kust gestrand. Een R.K. school voer hoogere bouwkunst ia Den Bosch? Het ongeluk bij Nigtevecht; autobestuurder ia vrijheid gesteld. De president van Tsjerho-Slowakije. dr. Masa ryk, is besloten af te treden. Abeesiniere drijven de Italiaansche troepen aaa het Zuidfront terug. rod eis TRENTON, 27 Nov. Bruno Hauptmann, wegens moord op het zoontje van Lindbergh is veroordeeld, heeft gisteren in een open brief een beroep gedaan op dr. John Cordon, een bekende figuur in deze zaak, om „een volledige bekentenis af te leggen, niet alleen in mijn belang, maar ook in het belang van het recht, daar gij den sleutel van deze zaak bezit en tegelijk den sleutel van mijn cel.” Radio-telegrafisch overgebrachte foto van de aankomst van koning George II in Athene, Generaal Kondylls stelt de officieren voor De 100.000 man, die drie maanden met landbouwveriof zouden mogen gaan, sullen onder de wapenen moeten blijven. Ie. Niet-toepassing van de Chlneeache flnan- cleele hervorming in Noord-Chlna. Zooals verwacht werd, Is te Tientsin vanmid dag een klein detachement Japansche troepen uit SJan Hal Kwan aangekomen. Er zouden nog meer contingenten volgen. Japansche troepen hebben ook het Tsjang Yimen, op slechts 300 Meter Zuidelijke poort van Peiping bezet. Het Japansche ministerie van oorlog ont kent, dat de troepen in Noord-Chlna versterkt zjjn. Het verklaart, dat er slechts sprake is van gewone manoeuvres, waarmede de beweging der Japansche troepen te Tientsin en te Sjan Hal Kwan in verband staan. PEKING 27 Nov. (Reuter). Japansche troe pen houden sedert hedenmorgen Fengtal bezet, een belangrijk knooppunt van spoorwegen op 25 K.M. ten Zuiden van Peking. De gouverneur van Hopei, gene raal Tsjang Sjen, af getreden De politie zoekt in geheel Oklahoma naar vijf personen, die naar men vreest zjjn vermoord. Een met levensgevaarlijke schotwond in een zie kenhuis opgenomen man, een zekere Chester Corner, zou namelijk hebben bekend, drie der verbisten om het leven te hebben gebracht en de lijken onder een blusleiding te hebben ver borgen. Vermoedelijk zal hij worden opgevolgd door BenesJ, zoodat dan een nieuwe minister van bultenlandsche zaken zal moeten worden ge zocht. Een groep sergeants van de luchtmachtschool heeft de officieren aangevallen en zich vervol gens aan het hoofd der opstandige oeweging geplaatst. Regeeringstroepen hebben het eerste regiment van de luchtmacht en de artlUerie- schodl aangevallen en gebombardeerd. De mui ters hebben de hangars op de vliegterreinen in brand geschoten. De regeering deelt mede, dat zjj de situatie meester is en dat de bevolking rustig blijft. Officieel wordt gemeld, dat de federale troepen de kazerne van het derde regiment Infanterie hebben bezet. De opstandelingen gaven zich over. Verdere bespreking van Sociale Zaken in ge Tweede Kamer. Ook opstand te Rio de Janeiro uitgebroken; te Pernambuco weder normale toestand. Stand op Donderdag uur vjs.- 75U Vorige stand 758.3. In Engelsche kringen wordt medegedeeld, dat van Italiaansche zijde geen bericht is ontvangen over voornemens een offensief te beginnen, waarvan hei einddoel ligt in de Britache belangen-sóne rond het Tsana- meer, doch de verzekeringen, welke de Ita liaansche regeering vroeger heeft gegeven, werden als voldoende en bevredigend be schouwd. k ii ALK MAAR E zou den sleutel van het Lind berg h-drama bezitten Britsche officieele kringen ge- looven niet in plannen tot een offensief in de richting van het Tsana-meer ATHENE, 27 Nov. (Reuter) Volgens bepaalde berichten heeft Tsaldaris, die den koning he denmorgen een bezoek bracht, deze uiteenge zet, dat volgens een officieele schatting de Volkspartij over 174 van de 300 stemmen be schikt, en dat hjj bijgevolg van meening is, dat hem de vorming van een nieuw kabinet moet worden opgedragen om de herziening van de grondwet tot een goed einde te kunnen bren gen. Militaire voorzorgsmaatregelen wegens ongerustheid door dreiging van nieuwe sanc ties ontstaan Uit Asmara wordt gemeldt, dat op ongeveer 100 KM. ten Noorden van Dolo, bij het plaatsje Lamar-Sjlllindi, een verwoed gevecht geleverd is tusschen Italiaansche inheemsche troepen en Abessinische troepen van Ras Desta. De Abes- sinlërs zouden verslagen zijn. Ook andere Italiaansche posten, welke ver der naar voren geschoven waren, zouden te rugtrekken. Naar hier wordt vernomen, achtervolgen de Abesslniërs de Italiaansche troepen. Zjj zouden vanochtend Makalle weer hebben bezet. wordt hier beweerd, dat in het Ita- hoofdkwartier verwarring heerscht. gevangen genomen officier heeft ver- Officieele kringen te Rome ontkennen for meel de bultenlandsche berichten uit Addis Abeba, volgens welke de Italianen aan het Ogaden-front zouden zijn teruggedrongen. Naar hier wordt vernomen, achtervolgen de Uit Nanking wordt gemeld, dat de directie der spoorwegen te Tientsin en Sjanghai order heeft gegeven het rollend materieel, dat zich In de stations te Tientsin bevindt, naar het Zuiden over te brengen. 2. Een duidelijke uiteenzetting van de hou ding van Nanking ten aanzien van de samen werking met Japan teneinde de ontwikkeling van het communisme in Noord-Chlna te be letten. De gouverneur van Hopei, generaal Sjang Sjen, afgetreden. Chineesche politieke kringen toonen zich op timistisch ten aanzien van de ontwikkeling van de autonomistische beweging in het Noorden, waarvan zjj de mislukking zeker achten. LONDEN. 27 Nov. (ANP.) Vanochtend heeft de Koning ten paielze Buckingham de ministère ontvangen. De zetels der ministeries, die on langs onder andere leiding zjjn komen te staan, zijn thans aan de nieuwe bewindslieden over handigd. Vervolgens hield de Koning een Kroonraad. Na afloop dezer bijeenkomst kwamen de mi nisters op nummer 10 Downingstreet bijeen voor de eerste zitting van het gereconstrueerde kabinet. Een punt van bespreking maakte o.m. uit de troonrede, welke de Koning op 3 Decem ber zal houden bjj de opening van bet parle ment. Japansche eischen Tijdens het onderhoud, dat generaal Tsjenyl, de gouverneur van Foeklen, die naar Sjanghai is gekomen om de Japansche autoriteiten op de hoogte te stellen met de maatregelen, welke Nanking heeft genomen ten aanzien van Noord-Chlna, had met generaal Isogal, den mi litairen attaché van Japan, elschte deze laatste: station van de ATHENE, 27 Nov. (Reuter) Het amnestie- besluit werd nog niet afgekondlgd. daar ver schillende leden der regeering bezwaren maak ten tegen de opname daarin van zekere leiders der Maart-revolutle, o.a. Venlzelos en Piastiras. ADDIS ABEBA, 27 Nev. De krachtige actie van de luchtstrijdkrachten aan het Zuidelijk front wordt beschouwd als een dekking van den terugtocht van de Italiaan sche troepen. Men verklaart, dat in Gheralta en Ten dien de Italiaansche troepen onder den krachtigen Abessinischen druk zjjn terug getrokken. De 1200 man, welke het garnizoen van Makalle vormen, zouden op Adigrat zjjn te ruggetrokken In voortdurend gevecht met de Abesslniërs. I J ,.‘a ,-t^ Deze regeeringsleden weigerden op grond daarvan het amnestle-decreet te onderteekenen Te middernacht begaf zich Kondylls naar het Koninklijk Paleis teneinde den koning van den toestand op de hoogte te stellen. (ANP) lire be- i in het de ions van het te Rio de Janeiro ligt, is aan het muiten ge slagen. Twee andere bataljons zijn tegen de rebellen opgetrokken. De koning heeft een decreet onderteekend waarin algemeene amnestie verleend wordt, af- gekondlgd voor personen, die in politieke pro cessen zjjn veroordeeld. Een tweede decreet ver leent amnestie aan militairen. In beslag geno men vermogens worden niet gerestitueerd. Volgens de bepalingen van het eerste decreet zou het ook Venlzelos vrijstaan, naar Grieken land terug te keeren. November is blijkbaar een geschikte maand om in Brazilië revolutie te verwekken. Vijf jaren geleden brak er eveneens een communistisch oproer uit, dat in Rio de Janeiro zeer veel schade veroorzaakte De Abessinische voorhoede trekt op in de richting van Gorahei, ten Noord-Oosten van de Webbe Sjebeli. De troepen van Dedjasmatsj 3. Een verklaring van Nanking, dat „invloed rijke personen, die de toestanden teweeg brach ten, welke leiden tot de autonomistische bewe ging, zullen worden verplaatst en vervangen door menschen, die beter in staat zijn den toe stand to bctzeerschen.** Het luchtschip ,,Graf Zeppelin” heeft op zjjn SOOsten tocht onvrijwillig een nieuw duurrecord voor luchtschepen gevestigd. In verband met de revolutionnalre beweging in Noord-Brazllië kon het luchtschip aanvankelijk niet te Pernambuco landen, zoodat bet van Maandagmorgen tot Woensdagmiddag voor de kust bleef kruisen, totdat het vanmiddag eindelijk te Pernambuco zal kunnen dalen. Het luchtachip is daardoor minstens 120 uur in de lucht gebleven. Daarmede is het vorige record verbeterd, dat gevestigd werd op den eersten tocht naar Noord- Amerika van 11 tot 15 Qctober 1928, toen bet luchtachip 111 uur en M minuten Heef vliegen. Door de bezetting van Tsjang Yimen en Fengtal beheerschen thans de Japanners den geheelen spoorweg van Noord China. Treinen van en naar Peking blijven rijden en met Hankou wordt een directe dienst onderhouden. Peking is kalm en de staat van beleg is niet afgekondlgd. MADRID, 27 Nov. (Reuter) In welingelichte kringen wordt vernomen, dat de Spaansche re geering de onderhandellngen met het Vatlkaan wil bespoedigen. Zoo mogelijk zal men voor het einde van het Jaar een modus vivendi tot stand brengen, welke gedacht wordt als inleiding tot een Concordaat van Spanje met bet Vatlkaan. TIENTSIN, 27 Nov. (Reuter) Generaal Tsjang Sjen, de gouverneur van Hopei, die zich verantwoordelijk acht de autonomie niet ie hebben voorkomen, is afgetreden. De officier van justitie heeft Dinsdag in bet proces tegen den Spaanschen socialistenleider Largo Caballero requisitoir gehouden. Hij eisdhte 30 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg in zijn pleidooi vrijspraak. vallei van de Webbe Sjebeli zjjn geconcen treerd. in te sluiten tusschen hun, ongeveer met de grens van Britsch Somaliland even wijdig loopende frontlinie en de troepen van Ras Desta, die zich noordwaarts in de buurt van Dolo bevinden. Zooals ik in een vorlgen brief reeds aan duidde, verzamelen de Italianen zich langs de Webbe Sjebeli, om vandaar een nieuwen aan val voor te bereiden, vermoedelijk in de rich ting van de provincie Bale. Wanneer deze aanval wordt uitgevoerd, zul len de Italianen aan drie zijden worden be dreigd. De troepen van Ras Desta immers trekken eveneens in Noordelijke richting op. I TIENTSIN 27 Nov. (Reuter). Zaterdag war den hier uit Sjin Wang Tau Japansche mili taire treinen met 3000 man troepen verwacht. De Japanners hebben bezit genomen van de internationale renbaan alhier, en deze her schapen in een vliegveld. Door de overwinning van generaal Graziani op de troepen van Ras Desta is de stelling van de Italianen op den linkervleugel bevestigd, wordt uit Rome geseind. Bij dit gevecht bleek de groote waarde van de luchtvaart als verkennend orgaan; tijdens het gevecht stelde de genie voortdurend de radiotoestellen op, teneinde in doorioopend contact te blijven met de verken nende vliegtuigen. Door de overwinning van generaal Graziani is het plan verijdeld van Ras Desta om de ver bindingen van de Italiaansche troepen te ver breken, en heeft het moreel van de strijders van Ras Desta doen dalen. De Negus schijnt vermoeid, doch uiterlijk kalm De Negus ontving een aantal bultenlandsche zakenmenschen, die verklaarden besloten te hebben onder elkaar een Inzameling te houden ten bete van het Roode Kruis, en hun beste wenschen aanboden voor het welzijn van het rijk en de keizerlijke familie. De Negus toonde zich door dit gebaar der zakenlieden zeer getroffen en verklaarde dit niet te zullen vergeten. De keizer scheen vermoeid, doch was uiterlijk kalm en glimlachte als gewoonlljk. Gevecht ten Noorden van Dolo Japansche kringen beweren, dat generaal Soeng Tsjeh Joean de autonomie nog steeds gunstig gezind is, hoewel Nanking hem tot ver- zoeningscommissaris In Hopei benoemde. ZU wijzen erop, dat de gouverneur van SJan- toeng. Han Foe Tsjoe, vijandig tegenover deze beweging staat, en daarbij waarschijnlijk de richtlijnen volgt, aangegeven door den Christen- generaa] Feng Joe Hsiang, wiens luitenant hU vroeger was, en die op de militaire chefs in het Noorden nog grooten invloed heeft. Nadat de koning vanmorgen Tsaldaris ont vangen had. ontving hjj vanmiddag Metaxas. De diplomatieke vertegenwoordigers der bul tenlandsche mogendheden zullen door den ko ning worden ontvangen onj nieuwe geloofsbrie ven te overhandigen. Evenzoo zullen de vertegenwoordigers van Griekenland nieuwe geloofsbrieven overhandi gen, die door koning George onderteekend zijn. In het koninklijk paleis is een delegatie van Kretensers ontvangen. ZU gaven tegenover den koning uiting aan hun onwankelbare trouw. Hedenochtend hebben demonstraties plaats gehad voor de regeering van Kondylls. Vervolgens begaf een delegatie zich naar het koninklijk paleis om een adres van aanhanke lijkheid aan den Koning te overhandigen es hem tevens te verzoeken de regeering-Kondylls te handhaven. Verscheidene bijzonderheden hieromtrent doen de ronde, doch geen daarvan kan nauwkeurig worden vastgesteld, daar alle inlichtingen hier omtrent streng verboden zijn. Wel wordt verklaard, dat de maatregelen officieel zijn. Verder liaansche Een gevangen genomen klaard. dat men in militaire kringen in Eritrea veroordeelt, dat alleen voor het prestige wordt opgerukt. Verder zouden de Italianen aan het Noorde lijk front met desertie te kampen hebben. Een Sambasji-offlcler van de inlandsche afdeeling heeft zich met zijn geheele groep en twee mitrailleurs bij Ras Seyoem gemeld. 760 De Japanners verklaren, dat de bezetting van Fengtal bedoeld is om te beletten, dat rollend materieel naar het zuiden van de spoorlijn Hankau wordt gebracht. Ook het militair telefoonstation van het Chl- neesche lege? te Fengtal is bezet door de Ja panners. Treinen vanuit Tsinpoe naar het zuiden, gaan niet verder dan tot Tsinan, aangezien de Japansche officieren vreezen, dat de Nanklng- troepen gebruik zullen maken van de spoorlijn om zich te verzetten tegen de Japansche troe pen in het noorden. Italianen aan drie zijden bedreigd HARRAR, Dinsdagavond 26 Nov. De uitge breide activiteit aan hek Zuidelijk front is het gevolg van Ingrijpende verwisselingen en veranderingen van posities aan belde zijden, zonder dat er zwaar gevochten wordt. Als men de feiten tegen elkander afweegt, blijkt, dat de Abesslniërs belangrijke, maar tot nu niet beslissende overwinningen hebben haald. Nasiboe zjjn thans in tweeën gesplitst en de berichten melden algemeen, dat zijn tweede troepencolonne naar Oeal Oeal optrekt. De Abessinische beweringen, dat Oeal Oeal reeds zou zijn veroverd, moeten echter met eenlge reserve worden opgenomen. Ik heb geen be vestiging van eenig bericht van die strekking ontvangen. Het is ondenkbaar, dat Oeal Oeal door de in de richting van Gorahei optrekkende co lonne bedreigd wordt. Gerlogoebl zou dan eerst moeten vallen. De Abesslniërs willen een poging doen om de Italianen, die thans hoofdzakelijk in de PRAAG, 27 Now. (Stefani) De president der republiek, dr. Thomas G. Masaryk, besloot af te treden. De officieele mededee lt ng dienaangaande zal begin December worden gepubliceerd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger ROME, 27 Nor. (Kenter). In verband met den toestand, welke is geschapen door de dreiging van nieuwe sancties en de ongerust heid, welke is ontstaan door doe nieuwe dreiging, zijn militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Een dubieus bankierskantoor in Amsterdam plotseling ontruimd. De Italiaansche dagbladcorresjxmdenten aan het front van Tlgre schrijven den dood van Lldj Yassoe, den ex-kelzer van Abessinië, toe aan langzame vergiftiging met wolfsmelk. De inlandsche officier die zich aan Ras Seyoem heeft overgegeven verklaarde, dat het een ernstige militaire fout was, dat opgerukt is tot een punt ten Zuiden van Makalle zon- der werkelijk geheel in het bezit van Agame te zijn. derde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1