Grondslagen den steun van ft Heilsverwachting den bruggenbouw Financiering van S* Kerkelijk leven. DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER 1 MINISTER SLINGENBERG AAN HET WOORD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 LEEKEPREEKEN TWEEDE KAMER De ziekte van Mgr. Jansen Landbouw Gouden kloosterfeect Naar de missie G evoelskwestie Jac. J. Ruygrok overleden W erkverschaffing '4 I Brug bij IJselmonde s *J. I I Geen wijziging in den gezinsaftrek Zijn uittreden uit de Tweede Kamer te wachten? DE EERSTE KAMER EN GRAAF DE MARCHANT ÏATEROar Si Elke gelegenheid voor werkver ruiming moet worden aan gegrepen Beginsel losgelaten Pastoor J. van Vlokhoven Afgewezen Ernstige bedenkingen tegen ver- hooging van de benzine- belasting ir ten, J 'b'Gn afr 'toêecajSÜf M Prof. Vi«®cher\uit de A.R.-partij nister Slingenberg een w- >y- V LIBRA zooals Bi Ook wat de werkverschaffing betreft. 1 rt is. is wel, dat de benzinemotoren Hieraan wordt het volgende ontleend: l yjW1' *r de provincie wegnemen. J. n l*i 1 I Verscheidene andere leden waardeerden In dit ontwerp, dat het den druk op het motorverkeer, die, naar de meenlng van de regeerlng nood- zakeiyk Is om het gestelde doel te lereiken, op bet geheele verkeer doet rusten. -hoo- ■was- haar een Te Arnhem Is op 73-Jarigen leeftijd overleden de musicus Jac J. Ruygrok, componist van verschillende werken. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de regeerlng een regeling mogeiyk acht, waar bij gebruikers van benzine voor andere doel einden dan wegverkeer van de heffing zou den worden vrijgesteld, bijv, door kleuring van de benzine en waarbij het wegverkeer, dat olie of benzol als brandstof gebruikt, en dat thans is vrijgesteld, mede sou worden belast. werkloozen wenscht hij nu eenmaal wegverkeer worden gevonden door de amorti- satietermynen te veklengen^ Groenten zijn alleen moel- Of wil dam zal taan Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggen bouw door verhooglng der tijdelijke hef fing van bet bijzonder Invoerrecht op ben zine. den en de het andere ontwerp het onmlddeliyk verband tus schen gebruik, belang en lastenopbrengst on tegenzeglijk aanwezig was. De bezwaren tegen de laatste methode van financiering zijn echter zóó ernstig, dat men deze niet zou willen aan vaarden. De thans voorgestelde verhooglng van den lastendruk op bet motorisch wegverkeer achtten deze leden te ernstiger, omdat dit verkeer in den laatsten tijd reeds zeer zware lastenverhoo- gingen heeft ondergaan. Sommige leden voegden aan deze beswaren toe, dat bet motorisch wegverkeer thans reeds aan het Verkeersfonds en aan de schatkist meer betaalt dan noodlg is voor aanleg, onderhoud en verbetering van bet wegennet, de bruggen Inbegrepen. Naar de meenlng van sommige andere leden kan de financiering van den bruggebouw ook van den z. g. versnelden bruggenbouw geheel en bevredigend en doelmatig uit de op brengst van de bestaande belastingen op bet mist de het bezwaar vi van bedrijfstél worden getrek van het eigen profijt zullen l Het pijnlijks voor de binnenscheepvaart en de benzlnerytul- gen van spoor- en tramwegen door deze heffing zullen moeten bedragen aan de verbetering van de verkeerswegen hunner grootste concurren ten. is in door il op Josch abin- Tll- 1 Be eker. wed- Prie- het Ijken leuw ipek- :elen, seker buit toer- ;oede een Ireda ar in as in i ge- S 1 De weleerw. heer J. van Vlokhoven, die reeds vijf en dertig jaren pastoor der parochie St. Matrinus te Tongelee is, bereikte Vrijdag den leeftlja van tachtig jaar. In 1941 zal de toestand zijn bereikt, dat onze groote waterwegen practlsch geen beletsel meer zullen vormen voor het doorgaand wegverkeer Verscheidene leden kwamen na een finan- cleele beschouwing tot de volgende tweeledige slotsom Naar het „Handelsblad” ter oore komt, sou dezer dagen het antwoord van de regeerlng zijn binnengekomen Inzake de kwestie-Graaf de Marchant over diens toelating tot de Eerste Kamer. Maar aangezien wel beschouwd de ge stelde vragen niet of in onvoldoende mate be antwoord zouden zijn, heeft de commissie van rapporteurs thans graaf De Marchant et d’An- sembourg uitgenoodlgd om as. Dinsdag In baar midden te verschijnen, teneinde zijnerzijds nog eenige Inlichtingen te verschaffen, die men langs den departementalen weg niet heeft kun nen verkrijgen. De Eerw. Zuster Bathilde van de Congrega tie der Franciscanessen vierde In het kloost* ..Overbunde" te Bunde haar gouden klooster- feest. De 77-jarige jubilaresse Is nog kras en is nog steeds de Ijverige organlste. opnemen, wij de na Het strekte vrjj algemeen tot voldoening, dat bet voornemen tot tolheffing door de regeerlng ts losgelaten, zij het dan onder bet voorbehoud dat de thans voorgestelde verhooglng van de benztnebelastlng door de Kamer zal moeten worden aanvaard. Naast dit beswaar van algemeenen aard staat meer bijzonderen aard, dat tal in door deze verhooglng zullen i, terwijl zij van het bereiken te doel dezer verhooglng geen Tot loonsverlaging wordt ook hier slechts overgegaan, als de verhouding tot de loonen in het partlouliere bedrijf in gevaar komt. Overigens wordt hierover voortdurend overleg gepleegd'met de vakcentrales. En de Inschakeling van particuliere aan nemers In de werkverschaffing wordt door den minister niet afgewezen, maar moet voorzichtig worden bekeken, omdat deze weg tengevolge van onderlinge afspraken bij de aanbesteding, soms blijkt niet de goedkoopste te zijn. Eenige leden grondden hun bezwaren tegen dit ontwerp voornamelijk hierop, dat bij aan neming daarvan het beginsel, waarop de finan ciering van het Rljkswegenplan berust, zou wor den losgelaten. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot Invoering eener wegenbelasting hebben zoowel de Regeerlng als de Kamer zich op het standpunt gesteld, dat een wegenbelas ting en niet een benztnebelastlng de bron moest zijn, waaruit de benoodigde gelden zouden moe ten vloeien. Zijn steunpolltiek wordt bepaald door vier factoren. Primo moet aan de werk loozen het noodzakelijk levensmlnimum worden verstrekt. En dit geschiedt. Want de gezondheidstoestand der bevolking blijft steeds beter worden. En al hebben de werkloozen het ongetwijfeld zeer sober, van ondervoeding kan niet worden gesproken. Ten tweede moet de steun dusdanig zijn, dat er een prikkel tot arbeid zoeken blijft bestaan. Ten derde stelt de flnancieele ca paciteit van de Overheid een grens. En ten vierde moet men zich goed voor oogen houden, dat de steunverleening niet blijvend kan zijn en dat iedere kans op een finan cieel en economisch verantwoorde uitbrei ding van werkgelegenheid dient te worden aangegrepen. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat door dit voorbehoud een geheel zuivere be- oordeeling van de thans voorgestelde benslne- verhooglng op haar eigen waarde wordt be moeilijkt. Bij vergelijking van het bruggentol- lenontwerp en het onderhavige gaven deze leden aan het laatste de voorkeur. Evenwel wordt hier een bepaalde categorie van be drijven belast, welke bij het gestelde doel versnelden bruggenbouw in het geheel geen of zeer weinig belang beeft, terwijl bij bet Het ligt geenszins in de bedoeling, de ttewiiverleening in natera stop te zetten •f in te krimpen. DEN HAAG, 2» November 1935 Na beraadslagingen, die ondanks de spreektyd-rantsoeneerlng te lang geduurd hebben, doordat Minister Slingenberg bet bjj zijn verschillende redevoeringen wel wat heel erg In de lengte zocht, Is de be groeting van Sociale Zaken heden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tevoren had de Kamer met 50 tegen 18 stemmen de motie-van Houten-Ars (tot het ver strekken van een uitkeerine Ineens aan de werkloozen) verworpen. Den heer Loerakker heeft de minister op diens klacht over de rechtszekerheid der te- werkgestelden geantwoord, dat door hem aan een andere procedure gedacht wordt. Eerst komen dan de gevallen bij de Inspectie. En daarna hebben de organisaties beroep op den minister. Het vraagstuk van den loonbUslag is moeilijk, omdat een goede objectieve norm. In welke ge vallen die toeslag moet worden gegeven, vrij wel niet te vinden is. De jeugdwerkloozenzorg heeft 's ministers warme belangstelling. Voor de beslissing, welke werken in werkverschaf fing kunnen worden uitgevoerd blijft hij als criterium handhaven, dat dit geschieden kan. als die werken, om welke reden ook. anders niet of niet thans In uitvoering zouden komen lastenverllch- waardoor de ror Op 5 December as. vertrekken vijf Zusters van het Gezelschap Jezus, Maria, Jozef van uit het Moederhuis ..Marlënburg” Den Bosch, naar de missie van Nellore (Br.-Indlë). nJ. Marte Mauritia ten Have (Harreveld), Sr. Marie Xa- vera Voet (De Reek), Sr. Marie Theodoretha en Sr. Marie Hedwigia Lemmers Haarlemmer- llede) en Sr. Marie Innen trudis Raaymakers (Boxtel). Z H. Exc. Mgr. P. Giobbe. apostolisch inter nuntius te Den Haag, heeft Vrijdagmiddag Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, aan diens ziekbed bezocht. De internuntius, die vergezeld was van zyn secretaris, is te ongeveer één uur afgestapt aan het bisschoppelijk paleis, waar de coadju tor Mgr. dr. J. de Jong en Mgr. Th. Huurde- man. vicaris-generaal. ter begroeting aanwezig waren. Onmlddellljk daarna heeft de Internuntius zich in gezelschap van Mgr. dr. J. de Jong naar het St. Antonlusgasthuis begeven, alwaar Z. H. Exc. werd opgewacht door den geneesheer- dlrecteur dr. A. Boekelman. Het verzoek van den katholieken afgevaar digde STEINMETZ om een soepeler regeling van den aftrek van gazlnsinkomsten. heeft de Minister moeten afwijzen, omdat een gezin zooveel mogelijk moet trachten te leven van hetgeen de arbeid der leden van het gezin op brengt. Een andere door velen geulte wensch, nm. het brengen van allerlei categorieën van kleine zelfstandigen onder de steunregeling, is even min door den Minister ingewilligd. De minister, die vooraf den door ds. Lovink gecritlseerden post van 50.000 voor eventueele personeelsuitbreiding had teruggenomen, had weinig nieuws te vertellen. Ook hU heeft ver trouwen. dat een stuk van den agrarischen export kan behouden blijven en verdedigt op dien grond het tydeiyk suppleeren van te lage prijzen. Dat de cirisiswetgevlng tengevolge heeft „ver trapping van de rechten en vrijheden des volks”, zooals ds. Kersten opnieuw had staan klagen, moest de staatkundlg-gereformeerde klager, al dus minister Deckers, maar eens met feiten aantoonen. De geheele opzet van het landbouwcrisis apparaat wordt op het qjagenblik bezien door de commlsste-van Loon. Daarover wijdde de minister dus terecht niet uit. De crisisambte naren worden sober betaald wat ook moet want de gelden daarvoor moeten uit het Land bouwcrisisfonds komen hun benoeming en hun ontslag heeft de minister eenigen tijd ge leden aan zich getrokken en voor de goede uitoefening van die functie overweegt hij de instelling van een kleine departementale advies commissie. Wat voor de kleine boeren zal worden gedaan de roggeprys werd reeds van 17 op 8 ge bracht heeft de minister nog niet beslist. De landarbeiders hebben zijn belangstelling. De tewerkstelling in eigen bedrijf van kleine boertjes wordt met Sociale Zaken bekeken. Deze en nog tal van andere onderdeelen van zijn beleid heeft de minister in een uiteraard nogal brokkelig betoog besproken. Zooals gezegd, nieuwe gedachten bracht de rede niet. Daar voor is de minister trouwens nog te kort als leider van dit departement werkzaam. In de afdeeling „VisscherUen” is de Kamer blijven steken. Daarover sprak vandaag alleen generaal DUYMAER VAN TWIST. De Minister waakt alleen, zooals bij de door den heer Steinmetz ter sprake gebrachte havenarbeiders, dat er geen wanverhouding intreedt tusschen den steun der werkloosen en het loon der arbeiders. Behalve natuurlijk de stemmen van den ChristelUk-Democratischen voorsteller en zijn katholiek-democratischen mede-onderteekenaar verwierf deze motie alleen roode stemmen .van diverse schakeering. Minister Slingenberg had haar om de flnancieele consequenties en ook omdat de werkloozen met Kerstmis een bij zondere uitkeering krijgen, onaannemelijk ver klaard. En al ’sheeren van Houten’s demagogie kon niet bewerken, dat hfj elders dan in de 8DAP en bjj de llnksche radicalen steun kreeg. De heer van Houten kan thans den boet weer op met verhalen over de wreedheid der Kamer. Dat het smijten met geld een paar dagen geleden wilde zijn motie over Staatspensioen óók al een slordige 15 millloen uitgeven economische gevolgen heeft, die ook het leed der werkloozen onvermijdelijk moeten vergrooten. niet te zien. Werkverschaffing verdient ook volgens ml- verre de voorkeur boven steunverleening De moeilijkheid echter is, dat de bijkomende kosten (voor materiaal b.v.) soms niet gedragen kunnen worden door de instanties, die hiervoor te zorgen hebben. Er is aan blikvleeseh nog eén voorraad tot Maart en plannen tot uitbreiding van den voorraad zijn in overweging. De consumptie van dit vleesch neemt sterk toe (10 millloen K.G. in 1934. 15 millloen K.G. in de eerste acht maanden van 1935). Groenten zijn er altijd voldoende. Hier schuilen lUkheden in de wijze van distributie. En aan margarine is totnogtoe per 4 weken gemiddeld 450.000 K.G. verstrekt. Vrij laat in den middag heeft een deel van de door een zware week met lange avondver gaderingen vermoeide Kamer zich nog gezet aan het luisteren naar MINISTER DECKERS’ antwoord op de Donderdagavond en -nacht over de afdeeling ..Landbouw” van zijn be- grootlng gemaakte opmerkingen. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Inzake het wetsontwerp De tegenstelling, gemaakt tusschen mar garine en boter, is een gevoelskwestie, aldus de heer Deckers. De agrariërs vergeten voortdurend, dat de margarine-lndustrie aan groote hoeveelheden boter verbruikt. Ook voor de Papoea's van Nieuw Guinea is het houden van zeilwedstrijden sportief genoegen stelde Minister Slingenberg eenige punten voorop. De keuze van de uit te voeren werken moet goed verantwoord zijn. Er moet gezorgd worden, dat zooveel moge lijk arbeiders op deze wijze werk krijgen, waardoor een rouleerlngssysteem noodza- keljjk Is. En ook hier dient te worden ge- waakt, dat de prikkel tot het zoeken van gewoon werk in particulieren dienst be staan blijft. De de vele handen werk geeft en tegelijk ook Van die stellingen uitgaande, heeft Minister Slingenberg zich vervolgens verdiept in de door de talrijke sprekers aangevoerde détails. 1. De verhooglng van de benzinebelasting is niet een noodzakelijk en onmisbaar middel voor den versnelden bruggenbouw. Een financierings plan zonder deze verhooglng is zeer wel uitvoer baar 2. De grief, dat benzine, gebruikt voor andere doeleinden dan het motorische wegverkeer, wordt bezwaard met een heffing ten bate van den versnelden bruggenbouw, is niet gegrond. De voorgestelfle belastingverhooging is Immers een fiscale maatregel, welke een ting is van bet Verkeersfonds, RUksbljdrage aan dat fonds wordt verminderd ten (bate van den gewonen dienst der Rljks- beg rooting. Verscheidene leden achtten den opeet van het ontwerp aannemelijk. De redenen, welke de re geerlng er toe geleid hebben uitkeering van een vast bedrag van 2H millloen aan het Verkeers fonds voor te stellen, konden zij billijken. Eenige leden achtten het onjuist, dat niet de volle opbrengst der verhoogde heffing in het Verkeersfonds zal worden gestort. Gevraagd werd of met de te bouwen brug te Kamer. Inzake het wetsontwerp betreffende den versnelden bruggenbouw, wordt nog het volgende ontleend: Gevraagd werd, waarom niet nieuwe bruggen bjj Venlo en Roermond, noch een brug bij Wel over de Maas in het financieringsplan is opgenomen. Èenige leden meenden, dat het onderhavige ontwerp nog niet in voldoende mate tegemoet komt aan de gerechtvaardigde wenschen van het provinciaal bestuur van Gelderland en van de gemeentebesturen van Arnhem en Nij megen. De groote bedragen, welke deze lichamen voor de toegangswegen tot de bruggen nabij de steden hebben toegezegd en reeds ten deele hebben betaald, werden toegezegd met de be doeling. dat deze bruggen het eerst zouden wor den gebouwd en tolvrij zouden zijn. De eerste voorwaarde is niet vervuld, terwijl de inwoners van Gelderland ook volgens dit ontwerp in de kosten van den versnelden bouw der bruggen zullen moeten bijdragen. De re geerlng overwege ernstig of ten deze nog niet plooien sfjn glad te strijken. Bespoediging van den aanleg van een nieu wen weg tusschen Arnhem en Nijmegen zal veel van de bezwaren van dese gemeenten en Nimmer misschien waren er zooveel Godzoe kers ais in dezen tijd, nu het geslacht, voort gekomen uit de schooi zonder God en het gezin zonder God volwUssen is geworden; nu er tien duizenden zonder kennis van bijbel en over levering met een leege ziel rondloopen, onbe vredigd tegenover een wereld, waarin alleen de materie een rol speelt. Tegenover die duizenden zoekers staan er echter meerdere duizendtallen onverschilligen, godloochenaars en godhaters. Geen tijd beeft een zóó directe en getolereerde godlooeenpropaganda gekend als de onze. Wie een wereldkaart opslaat en een blik werpt op het terrein waarop ,,Unle van sovjetrepublie ken" staat gedrukt; wie met één oogopslag dit gebied als één zesde van de bewoonde wereld meet, die huivert bij de gedachte hoe in zulk een onmetelyk werelddeel de naam van Allerhoogste officieel wordt onderdrukt bespot en met geweld uit de harten van jeugd wordt gerukt. Mocht althans van overblijvende deel kunnen worden getuigd daar brandt het Godsgeloof helder in de har ten en hoofden van de overige mlllioenen aard bewoners! Maar wl) weten helaas, dat ook daar de godsdienstige crisis hetzij In bruut materia lisme. hetzij in onverschilligheid of Gods ver achting hevig Woedt. BIJ dit alles komen de onvrede.de geladenheid der atmosfeer met oorlogsgeruchten, de heb zucht en hoogmoed der heerschers en de haat en wraakgevoelens der volkeren onderling waaraan de nijd en afgunst van de afzonder lijke leden der samenleving moeten worden toegevoegd, die elkander een plaatsje onder de zon betwisten. Dat alles bijeen voedt het onbehagen in de ziel van den niet oppervlakkigen mensch. Ge lukkig, wanneer hl) met de Kerk den advents tijd ingaat en op David’s roep zijn ziel tot God verheft met geloof en vertrouwen; wanneer hij met den koninklijken profeet ondanks alles zijn heil van zijn Schepper verwacht en vol over bidden kan: ik zal niet beschaamd „Laat mijn vijanden mij niet ultla- Ook vandaag is M.nister SLINGENBERG weer bijzonder lang van stijl geweest. Hij deelde zijn betoog in tweeën en behandelde eerste de steunverleening en daarna de werk verschaffing. Evenmin is er sprake van, de heer Kupers zeide te vreezen, dat in het volgend voorjaar de steunnormen verlaagd worden. De normen blyven gehandhaafd. -w w- eer dan anders trillen dit jaar de sna- |^yi ren van ons gemoed mee wanneer de Kerk den adventstijd opent met den hartekreet van den koninklijken psalmist: Tot U Heer heb ik mijn ziel opgeheven: mijn God op U vertrouw ik; ik zal niet worden be- schaamd! wu leven in een naargeestigen tijd: t is som ber om ons heen. Dit geslacht heeft veel lij den doorgemaakt, veel leed gezien, veel kom mer gedragen. Toch hebben wij den druk nooit zoo zwaar gevoeld als den laatsten tijd; dit is het algemeene oordeel, hetwelk zich niet alleen in woorden en in sombere gezichten uitspreekt, maar ook in overal tastbare moedeloosheid, in stilstand in het zakenleven, In een gebrek aan energie en initiatief. In tegenstelling met de donkere jaren, welke wij sinds het uitbreken van den grooten oorlog doorleefden, is er thans een bittere berusting bij een volslagen gebrek aan perspectief. Toen er dooden vielen konden wij troosten; toen er berichten kwamen van lij ders en duiders in de loopgraven, konden wij liefdesgaven sturen; toen er vrouwen en kin deren vluchtten, konden wij onze hulzen en beurzen openen; toen de jeugd in de oorlogs landen verhongerde, konden wij vreemde kin deren als eigene in onze gezinnen Tegenover veel Ujden en ellende kimden daden van naastenliefde stellen. En dan: oorlog mocht wreed en langdurig zijn, er zou twee, na drie jaren desnoods, een einde aan ko men. Het einde kwam en als dollemannen hebben wij met den vrede gedanst. De weinigen, die voorspelden, dat op ruïnes geen huizen waren te bouwen; dat eerst de puinhoopen grondig en voorzichtig moesten worden opgeruimd en dat dan eerst geleidelijk aan het herstelwerk kon worden begonnen, zij werden niet geloofd. Er werd op zand gebouwd en tien Jaar later stortte heel die revolutiebouw ineen. En nu leeft heel de wereld al meer dan zes jaren als in een woestenijde bestaansbronnen drogen Uit; de beschaving zinkt ineen; de Jeugd ver wildert; het nieuw opgekomen geslacht den zegen van het leven: den arbeid. In oorlogsjaren heette het: t kan niet lang duren nog een weinig geduld en de vrede is weer daar! In den massamoord en in de uitputting voelden wij inderdaad het einde naderen. Maar de economische malaise is als drijfzand: het eene Jaar na het andere probeeren wjj vooruit te komen en zinken al dieper terug. Troosteloos is voor honderdduizenden het le ven geworden: krachtige mannen, die hun ar men slap laten hangen by gebrek aan werk; een nieuwe jeugd, aan wie het leven niets te bieden heeft. En wat Is jeugd zonder uitzicht, zonder idealen? Wie zal ons verder zeggen hoeveel er door vrouwenharten geleden wordt, door moeders, die dagelyks om de tafel een werkloozen man én werklooze zoons zien zit ten, morrend tegen de maatschappij, morrend tegen een schralen pot? Gelukkig, wie in zulk een tyd het licht van binnen heeft. Zoolang de lamp van het geloof brandt kan er geen wanhoop komen, maar blijft de geestkracht bewaard voor de toch ze ker komende uitkomst. Byna tastbaar jwordt deze waarheid by den aanvang van den ad ventstijd, waarin de Kerk haar kinderen door de donkerste dagen van het Jaar heen geleidt naar het stralende licht van de Kerstkribbe, naar den voor allen bereikbaren rijkdom van den Kerstvrede. 1 Is de konlnkiyke zanger, de vurige poëet David, die onze harten aan het trillen brengt met zjjn vier en twlntigsten psalm: tot U, Heer heb ik myn ziel verheven, myn God, op U vertrouw ik, ik zal niet worden beschaamd! Welk een kracht is er in dit geloof begrepen: welk een licht straalt er uit deze hoop! Het moge dan lyken, alsof er geen uit zicht is; alsof by den triesten einder deze droe ve werekj ophoudt: het oog van het geloof boort door de donkere wolken heen en het hart volgt in geloovend vertrouwen: hoog boven de donke re "wolken moet een lieve Vader wonen! Niet enkel zy, die de economische ongunst van deze tyden voelen, moeten steun zoeken in een .sursum corda”; ook en vooral diege nen, die gebukt gaan onder het geestelyk Ujden van dezen tijd. In veel gevallen zelfs gaan ma- terieele nood en zleledroefheid samen of vloeien uit elkander voort. Maar ook wie nog den zegen van dageiykschen arbeid geniet, w4e nog voor zich en zijn gezin kan zorgen, wien het licha- meiyk aan niets ontbreekt, ook hjj mist de ware levensvreugde, welke nog voor weinige jaren zyn deel was en waarin duizenden zich met hem verbiydden. De niet oppervlakkige mensch voelt zich in dit tydsgewricht onbe- haagiyk: er hangt iets benauwends in de lucht. Geheel de menschheld maakt een geweldige geesteiyke crisis door en niemand kan zeggen, hoe de afloop zal zyn. Deze onzekerheid drukt ter neer, maakt bang en onrustig. De leidende beginselen ontbreken: op poli tiek en maatschappeiyk terrein staan tiental len groepen In hopelooze verdeeldheid tegen over elkaar. Op geen enkel gebied is eenheid of samenwerking voor een gemeenschappeiyk doel. De crisis, ook de geesteiyke, wordt door niemand ontkend. Maar de oplossing zoekt men in duizenderlei richting. Er is een crisis van ge zag: men spreekt eenerzyds van de noodzake lijkheid om de Jeugd vrij te laten en zich tc laten uitleven; de meest ongebonden vrijheid is de leus van tal van voorlichters; anderen zoe ken het medicyn in de meest krasse onder drukking der persooniykheid en een concen tratie van alle gezag, grenzend aan tyrannie. Tusschen bandelooze vryheid en slafeiyke ge bondenheid ligt een ganache reeks van leuzen en eischen. Er is een crisis van bet huwelyk en er is een •exueele crisis. Na Adam’s val hebben de vlee- •cheiyke hartstochten altijd een zeer grooten invloed in het menscheiyk leven en in heel de maatschappy gehad. Maar ontucht was ontucht en echtbreuk was echtbreuk. Onze samenleving echter maakt de meest ergeriyke zonden tot Problemen en stelt allerlei theorieën op, om de ■pnde tot een willekeurige daad en zelfs tot een boodzakeiyke behoefte te maken. u een crisis van godsdienstig denken. Naar wy vernemen, heqft Prof. pr. H. Vis- scher ontslag genomen als lid van de A. R. Kiesvereenlging te Zeist. Daarmee houdt ht; dus op lid te zyn van de A. R. Party. Het ge rucht, dat Prof. Visscher dezer dagen ontslag zal nemen als lid van de Tweede Kamer neemt vaster vormen aan. tuiging worden! chen” smeekte David tot zyn Heer. En iedere geloovige christen zegt dit den profeet na. De waanwyzen, de materialisten, de stofaanbid ders, de nieuwlichters, de uitvinders van proef- huweiyken en vrije liefde, de staatsvergoders en onderdrukkers van de persooniykheid. zy mo gen de Godzoekers en Godsvereerders, de ne- derigen en ootmoedigen van harte belachen: de geschiedenis van alle.eeuwen staat er borg voor, dat de lachers zelfs in deze wereld reeds hun smadeiyk einde vinden. „Want allen zingt David tot zynen en onzen Heer die U verwachten, zy zullen niet Beschaamd xhrden.” A; Wél wil hy over deze aangelegenheid in ernstig overleg treden met zyn ambtgenooten van de economische departementen. Hetzelfde geldt voor het tewerkstellen van kleine boertjes op hun eigen bedryf. Het naar de werkver schaffing gaan van deze groep, aldus de Mi nister, is reeds thans mogeiyk. Het toepassen van de circulaire inzake den „vrijeren armslag” voor de liefdadigheid, is een zaak van gemeentelyke gestie. Of daarby kleinzieligheden voorkomen, wil Minister Slingenberg nagaan. Rotterdam bedoeld wordt de op het Rykswe- genplan staande brug over de Nieuwe Maas by IJselmonde, ongeveer een uur gaans van Rot terdam. Naar aanleiding van deze vraag vestigden eenige leden er de aandacht op, dat het ge meentebestuur van Rotterdam overweegt, in het westen van deze stad een brug of een tun nel te maken. Deze plannen kan de gemeente niet zonder hulp van het Ryk tot stand bren gen. Daarom zouden zy het Juister achten, in dien de regeerlng van het plan tot het maken van een brug by IJselmonde zou afzien en de daarvoor uitgetrokken gelden zouden worden besteed voor den aanleg van een brug of tun nel in het westen v^n Rotterdam. Vele andere leden merkten hiertegenover op, dat de bouw van de brug by IJselmonde onaf hankelijk is van: h$t westelyk brug- of tunnel plan. aangezien dit in het byzonder voor het locale, doch de brug by IJselmonde in het by zonder voor het doorgaande verkeer van belang b v.,? -■

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5