efCdu&Aaal den dag van Een kalme wedstrijdzondag 4 ^fet twee kameraadjes op avonturenreis Oio I De Dubbelgangster I door Charles Garvice 'N TROUWE KLANT UW CIGCN UNIVCRGITGIT KATHOLIGKCN VOLTOOIT 1 1 ZUSTER M. AUGUSTINA VOORWAARTS VERSTERKT ZIJN POSITIE U ij ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 D. H. V. B. D.H.VJB.-Uitslagen TWEEDE KLASSE L V. C. B. De geit Leiders hebben het niet I gemakkelijk Veranderingen op kornet? Schilderwerk van een klootterlinge Belangrijke veiling TWEEDE KLASSE K.NV.B. o. Duitsche doodenmis Brand bij Verona I BOH ZEKÉR i... OOK! JA Spanning in de reserve- afdeelingen Geen veranderingen te wachten Zal Alcmaria Victrix Vrienden- echaar kunnen weeretaan? St. Martinne kan de leiding in het Centrum veroveren en B.S.M. wordt uitgeechakeld Nu komt er ruztl Nu gijn over bodige geluidssignalen verboden (175.- boeteI). 't Werd tijd: toeterden er maar op losl Wie„7 D.H.V.B. Programma •P. den* je heusch. Mayne. fluisterde ze Hoort!" „Wat Ik van Amos Uk vind, dat Lord Castleford gewooBlUk I BU voorbaat onzin," bromde behekst.... de en express is Foreh. drietal Slechts een 1 In het Duitsch riep de vrouw wat, maar HOOFDSTUK XXX LX en goede dingen komen tot hem. die die INDE. de oude boer verstond het zeker niet, want hU schreeuwde „leelyke landloopers, wil je wel eens gauw maken dat je wegkomt!” Doch de vrouw kwam een stap nader en hief smeekend haar handen op. De oude beer keek haar verbaasd aan en gaf een lulden schreeuw. boomengroep een lichtje. Dat moest het huls zijn. De .jvrouw opende het hek dat toegang gaf tot de boerderij. Daar begon een hond te blaffen en de deur ging open. Tegen den verlichten achtergrond zagen ae een ouden man staan, die dreigend een stok ophief. 2 1 1 2 2 1 1 0 2 1 1 10 9 9 8 8 7 5 4 4 1 1 4e klasse 1 Strandv. 1st. Jan 1 WFC 1Sos 1 7 7 2 8 S 2 0 1 2 0 2 2 1 20—12 18—13 17—11 14—11 schillende richtingen verdwenen naar het grasveld, omringd was door 6 S 6 6 6 8 6 5 6 6 6 0 0 1 1 1 4 3 3 3 S 5 3e klasse AEdo 1—De Blokk. 1 W.-Frtez. 1—WW 1 B Meerv. 1Zap 3 G.-Zwart 3—R.-W. 1 Vlos 3SRC 1 Reserve le klasse A De Meer 3—WZ 3 deze afdeellng, door In Bovenkerk van R.OJ3.A. te winnen. En daaraan twijfelt niemand. Van belang Is voorts de ontmoeting tusschen Alliance en BSM. Voor laatstgenoemde Is het thans onherroepelijk de laatste kans om zich nog als kampioenscandldaat te doen gelden. Maar wij voorzien de derde achtereenvolgende nederlaag der Bennebroekers, waardoor Alliance haar uitstekende kansen behoudt. 12 10 7 8 behoedzaam middellijk Gezellen Vier St. Martinus Alliance The Unity Vogelenzang ZP.C. Concordia BJ3.M. India RO.DA. N.VA Afdeel! le AU8V 1—VVO 1 E8V 1Oranje-Wit 1 Voorw. 1Purmer. 1 Sparta 1KGB 1 Nietwaar. O bent *n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers”. U moogt er graag eens in grasduinen. De as ken man weet van Uw speur- lust te proflteeren. hij plaatst Zaken-Omroepers die onze rubriek Juist «oo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling Inderdaac «nottveersa. Een vrjj kalme Zondag wordt gevolgd door een vrijwel even kaïmen dag. In de D.H.V-B - competltie gebeurde op den laatsten speel dag niet veel bijzonders. Verrassende resul taten deden zich niet voor en ook voor morgen ziet het er niet naar uit, dat de wedstrijden uitslagen zullen opleveren, welke groote veranderingen in de competities tan den brengen. Alleen willen we opmerken, dat verschil lende elftallen een grooten achterstand heb ben en het Bondsbestuur zal goed doen hieraan de noodlge aandacht te besteden. jon- gelt is wat Ik meende De weg daarheen was erg lang en de don kerte wekte niet bepaald opbeurend. De vrouw zelde niet veel en de kinderen, die In het begin wat met elkander hadden ge babbeld zwegen thans ook. Hu, het viel niet mee, zoo in het donker op een eenzamen landweg te moeten loopen. Plotseling zagen ze van achter een donkere Noord 23—10 18 8 27—10 12 8 12—10 20—16 12—17 16—13 12—19 7— 21 8— 34 Reserve le klasse A Llsse 2Onze Oez. 2 HBC 2Santp. 3 2e klasse A Des 3—PVCB 1 RCM 1Or.-Zwart 1 OIV 1—Dek 1 B8MC 1—St. Hooger 1 RWD 1—Van Nisp. 1 VV8B 1—Foreh. 1 Reserve 3e klasse A De Valken 3BVB 2 KGB 3W -Rood 2 B Or.-Wit 3—H8V 2 Berdos 3Voorw. 2 C Ree 2W8V 3 Purmer. 2GVO 3 op dat oog’enblik staken Terence en Blanche in de verte het einde van het over en drentelden langzaam met hun hengels over de schouders, naar het brug- Ketje. Irene bloosde; haar gezichtje klaarde op. AAFC 1Union 1 61. Bavo 1Sew 1 W.-Rood 1—KVK 1 B Zeev. 1Zap 1 Con Zelo 18VW 1 W8V 1—Vlo» 1 G.-Zwart 1—HPV 1 Reserve 3e klasse A KGB 3De Valken 3 Union 3Sparta 3 Sew 3W.-Friezen 3 B Dem 3'Ado 3 VVF 2Berdos 2 Or.-Wit 3GVO 3 Vltease 3U8V 3 Reserve le klasse t DHL 3Excelsior 3 Donk 3Bl.-Zwart 3 GD6 3Leonidas 3 onoverkomeniyke moeilijkheden zal opleveren. Z.V.V. en O.V.V.O. ontmoeten elkaar in Zaan dam en de Amsterdamsche roodbroeken hebben hier o.l. een goede kans op succes, terwijl West Frisia in Enkhulzen wel de punten op W.F.C. zal veroveren. Hilversum zal zich thuis wel sterker toonen dan B.F.C., terwijl Hercules oJ. niet veel kans heeft tegen de Spartaan; of zul len de blauw-witten opnieuw een gelijk spel weten te bereiken? nog niet stamelde onthutst. „Am os, gen. die behekst, je zeg." Daniël. „Behekst Abdias. „Maar hebben jullie haar dan niet op spoorbaan gelegd?” vroeg Amos. „Natuurlijk hebben ye dat gedaan. een kreetje van verrukking -2—i tegen Redmayne's Voor de tweede klassers van afdeellng I ziet het programma van as. Zondag er vrjj kalm uit en vermoedelijk zal de situatie niet veel wijzigingen ondergaan. De belangrijkste ontmoeting In de tweede klasse A is die in Alkmaar tusschen Alcmaria Victrix en Vrien denschaar, waarbij het nog te bezien staat of de Culemborgers zich zullen handhaven. De Alkmaarsche club krijgt in zekeren zin haar laatste kans te verdedigen en die zal men niet gemakkeiyk afstaan. Zeeburgla zal zich wel de meerdere toonen van Bloemenoaal, terwijl E. D.O. In staat moet worden geacht om U V.V. te Haarlem belde punten te ontnemen. De Utrechtenaren zijn hier echter toch niet ge heel kansloos. Bjj A.F.C.-’t Gooi staan de kan sen vrijwel gelijk, terwijl Klnheim misschien wel in staat is <un DOS. een punt te ont nemen. In de tweede klasse B zal Velox zich zonder twijfel handhaven, daar de wedstrijd In Utrecht tegen O.8.V. voor de geelzwarten wel geen wel een ellendig geval.” klaagde „maar er zit niets anders op. Als m’n vrouw het me nu maar niet kwalijk neemt." „Die heeft niets kwalijk te nemen. Als ze jou In je slaap er soms lastig om valt, dan zeg je eenvoudig dat je haar de geit, waar ze zoo dol op was, hebt nagestuurd. Dan zal Je eens zien hoe ze in d'r nopjes is.” Ze waren aan „de rivier” gekomen en voer den direct hun oogmerk uit. Op een drafje Hepen ze daarna weg en liepen bjj Amos .bin nen, waar Daniël als beloonlng voor z‘n pres tatie, dien middag mee mocht eten. Ze voelden zich als twee schooljongens, die een kwajon gensstreek hadden uitgehaald. Amoe kon geen hap naar binnen krjjgen, maar Daniël, die niet dikwijls gratis at, vond dat je je zenuwen moest over-eten en sloeg in den kortst mo- gelljken tijd alles naar binnen wat onder z’n bereik kwam. En dat was heel wat. want bij Amos werd er altjjd voor twee dagen tegelijk gekookt. Ze zaten nog aan den maaltijd, toen Amos' naaste buurman, Abdias, zich ernstig kwam be klagen over de geit. „Dat ellendige beest van jou Is weer op strooptocht!” riep hU nijdig. .Xhe geit van my is dood, buurman," ant woordde Amos; „je moet je dus vergissen.” „Zoo, vergis ik me. Kjjk dan maar eens naar bulten, en vertel me dan van wlen die geit is. die bezig is m'n mooi rood flanellen hemd op te eten." Amoe en Daniël keken op en zagen nog Juist hoe de doodgewaande heel smakelijk, alsof het roode zalm was. Abdias’ hemd oppeuzelde. „Heb je het gezien?” vroeg de buurman be leefd. „of hou je nog vol dat het een dooie geit Is?" „Die geit schijnt zeker niet voor verdrinken vatbaar te zijn.” meende Daniël. Ik doe een ander voorstel. We zullen haar op de spoorbaan leggen; zoo is Baruch's hond ook aan z’n eind gekomen en de dierendokter zei dat het dier op slag dood geweest was, zonder Iets te voe len. Ik weet het nog heel goed, het was de express van 9.12 uit New-York. De methode is absoluut veilig en secuur.” „Dan hebben jullie nog twintig minuten den tjjd,” zei Abdias. „Als ik je soms helpen kan buurman?” Amos nam de hulp gretig aan, maar wilde onder geen voorwaarde voor den tweeden keer aan het misdrijf deelnemen. Daniël en Abdias zouden het samen doen. Ze gingen op stap en de geit liep In 't midden. Ze zouden haar op de rails leggen en den ketting aan den grond vastmaken. Dat was secuur. Sidderend van angst bleef Amos thuis en telde angstig de minuten. In de verte hoorde hij den express nader komen. Schrille fluit tonen klonken door de stille avondlucht en nog nooit had hjj het gedreun in z’n woning zoo sterk gevoeld als nu. Het doodvonnis van de geit was nu onherroepelijk geteekend; zij kon haar lot niet ontgaan; kans tot ontvluchten was onmogelijk. Daniël en Abdias zouden op een afstand blijven staan en eerst als de trein voorbij was, voor den dag komen. Ze waren evenmin groote helden als hij. Maar het kon nu eenmaal niet anders. De rust in 1 dorp en van Amos In t bijzonder, hing er van af. Daar klonk het snerpend gefluit van den trein heel dicht by en Amos stopte z’n ooren Het is voornamelijk Vlaamsch getint werk, dat Zuster M. Augustlna C.R.S.S. uit Nijmegen dezer dagen in .,’t Center” te Den Haag expo seert. Haar schilderijen, aquarellen en pastels zijn steeds tegen den romantischen achtergrond gehouden van het oude Lier met zijn hofjes, be- gljnepoort en Intieme Intérieurs. De maakster van al dit werk heeft haar figuren In dit mi lieu aangepast. Het zijn vooral de Moeder Gods met het Christuskind, de H. Familie, de Her- dersgroep en de tocht van de Drie Konlngen, die haar Inspireerden en, het moet worden toe gegeven, ook dikwijls een zuiver gezien moment en een geslaagde compositie aan deze schilde res schonken. In het Gebouw Leesmuseum te Amsterdam zal op 17 December as. een uitgebrelde kunst veiling gehouden worden onder directie van S. J. Mak van Waay. waaronder vele belangrijke schilderijen voorkomen Onder andere zal dan In veiling komen een Rubens: de Toorn van Achilles, geschilderd omstreeks .620. toen Rubens den Achllles-cyclus ontwierp, die dienen moest als cartons voor Brusselsche gobelins en waarvan de complete serie voorloopige schetsen zich In de verzameling van Lord Barrymore te Londen bevindt. Verder zullen nog onder den hamer komen een Govert Flinck. Adriaan Brouwer, Peeter Pourbus. Willem Buytenwech, Nlc. Maes, Aert van der Neer, D. Teniers en twee merkwaardige Italianen: Palma Vecchio en Franciablgio; en tenslotte nog 28 Rembrandt- etsen. Reserve 2e klasse ASt Mart. 3Nea 3 Zwal. 3Dom 3 Wilskr. 3Vlc 3 BBSM 2HBC 3 G.-Wlt 3— Lelden 3 8JC 3Tybb 3 3e klasse APVCA 1—8t. Pancr. 1 Diemen 18VF 1 BKolp. B. 1Maj. 1 SNA 1—St. Bern. 1 ABC 1Meerburg 1 Reserve 3e klasse A Const. 3De Meer 3 PVCB 3India 3 WZ 4Wilskracht 4 B India 3Oer. Vier 3 8VF 2Roda 2 Vol.dam 4. RKAV 3 CVlc 3—Wilskr. 5 Or.-Zwart 3Des 3 Dom 4—The Unity 3 D Concordia 2-?-O.-W. 3 Tybb 4Onze Gez. 3 K8t. Hoog. 3—8JC 3 NVC 3 Als men de voor a.s. Zondag voor de Weste lijke tweede klasse van den I.V.CJB. vastgestelde wedstrijden nagaat, blijkt al aanstonds, dat de leidende club in West 1 a voor een zware taak komt te staan. LW zal nJ. den strijd moeten aanbinden tegen MSV, dat Zondig j.l. door zijn eerste nederlaag tegen Fortltudo wel zoo goed als uitgeschakeld werd, maar toch morgen In Laren LVV nog handen vol werk zal geven. We gelooven echter, dat LVV ook deze moeilijke klip zal weten te omzellen. Fortltudo kan als de Culemborgers hun tegenstanders niet onder schatten van Amersfoort winnen, terwijl een zege van Olympia op de HMS-reserves In de Hjn der verwachtingen ligt. In IJselstein zal het spannen tusschen WIJ 2 en Saestum. maar we durven de club uit Zeist hier toch wel 'n kansje te geven. Zwaluwen VooruitSemper Avantl werd Indertijd bjj de rust wegens regen gestaakt, toen de Zwaluwen met 1— 0 voor stonden. Morgen wordt deze strijd, waarin de thuisclub de beste kansen heeft, uitgespeeld. In West I b kan NEA In Weesp fllnken te genstand verwachten van The Victory, en een succes van de Weesper club zou ons niet ver wonderen. VIC zal o.l. van de reis naar Hoorn niet veel plelzier beleven, daar Forward hier de punten waarschijnlijk In de wacht zal sleepen. DOSS heeft de beste kansen in de ontmoeting aan d enHornweg tegen de Wilskracht-reserves. terwijl Constantins misschien wel In staat is om in Volendam aan de reserves der wijdbroeken een punt te ontnemen. In de Amsterdamsche derby tusschen RKAV en Zwaluwen kan men een spannenden strijd verwachten. Wel zullen beide tegenstanders elkaar niets toegeven en wat het resultaat betreft, tasten wij geheel in het onzekere. In West II zal GVO zich in Krommenie wel de meerdere toonen van de Santpoort-reserves Teyllngen Is niet kansloos tegen ADO, terwijl een verrassing van Blauw Zwart tegen Llsse ons niet zou verwonderen. DBS zal zijn fraaie positie o.l. niet In gevaar brengen door van WE te verliezen, terwijl Vitesse het In Castrlcum ver- moedelijk niet tegen Geel Wit zal kunnen bol werken. Afdeellng Centrum le klasse A Rode 1St. Mart. 1 Alliance 1B8M 1 The Unity 1Cone. 1 4e klasse A Tybb 6DSO 1 Nas 1HBC 4 Llsse 6OIV 3 v Nispen 3DBS 3 BVCH 1D6V 1 Lelden 3WL 3 St. Bern. 3Nlcol. Boys 1 Reserve 4e klaaee A De Meer 5Nea 3 Gez. Vier 3Des 3 ZPC 3UVA 3 B The Victory 3 Constantins 3 RKAV 5—PVCA 3 RCM 2—Dom 5 est. Pancr 3WZ 7 Zwal. 48VO 3 Cc PSCK 4- SVO 3 India 5—The Unltv 3 8t, Mart. SZwal. 5 D HBC 5Alliance 2 Ooze Get. 4 Vogelenzang 2 E OIV 3Concordia 3 v. Nispen 3—BSM 3 P8t. Hoog. 3Kolp. Boys 2 8JC 4Sna 2 Trekv. 3Nicol. B. 2 Odl 2VCH 2 Unlo 3—Majella 2 Afdeellng Zuid le klasse ARCD 1—Aio 1 Velo 1Overachle 1 BWL 1GDS 1 NVC 1—DHL 2 L. en Snel 1 Alphensche B. Van de vijf aanvankelijk vastgestelde wed strijden In de eerste klasse van het Centrum vonden er slechts drie doorgang. De resultaten waren vrij normaal en hadden tot gevolg dat de ranglijst er thans als volgt uitziet: 4 4 4 3 3 3 2 2 1 0 0 5 6 3 2 Men gelieve er nog rekening mee te houden, dat D.O.8. 2 uit* drie wedstrijden vier punten haalde, dus ook nog kan meespreken. Een be denkelijke achterstand, en nu is dit elftal mor gen alweer vrij. De belangrijkste ontmoeting gaat tusschen Lisse 2 en Onze Gezellen 2 op het terrein van eerstgenoemde. De Lissenaren, die uit reeds met 4I wonnen van de Gezellen, hebben ook nu de beste kansen en dan Is Onze Gezellen 2 absoluut uit den strijd. HB.C. 2 zal dan de derde plaats Innemen door thuis van het zwakke Santpoort 3 te winnen. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. wedstrijden staat voor morgen op het programma. The Unity heeft zich door de fraaie 42 zege op B.8.M. weer bfj het leidende peleton gevoegd en zal daar nu voorloopig wel in blijven ook. Wij kunnen n.l. moeilijk aannemen dat Concordia morgen in Amsterdam een spaak in het wiel komt steken, al zal The Unity er goed aan doen de tegen partij ^t te onderschatten, getuige de kleine zege, welke st. Martinus verleden week op de HUlegommers behaalde St. Martinus krijgt een prachtige gelegenheid de leiding te nemen in T.Y^B. 2 heeft Zondag JJ. de moeilijke klip keurig omzelld. Onze Gezellen 2 werd met 10 geklopt en thans Is de kopgroep als volgt: T.Y.B.B. 2 Llsse 2 Onze Gezellen H.B.C 2 zijn lachje woord, was." ..Alle weet te wachten,” eel Terence plechtig. „Ik mij heb nu jaren gewacht op Iemand. zou erkennen, dat ik geknipt was voor en daar is die Na eenlge weken van rust komt de leidende ploeg In de eerste klasse vap het Noorden ook weer eens in het strijdperk. Voorwaarts krijgt zijn fraaie positie te verdedigen tegen het be zoekende Purmcrend en hoewel we laatstge noemde wel in staat achten behoorlijk party te geven, zal dit toch niet geschieden In den vorm van bjjv. een gelijk spel. Purmerend zou dan tevens geheel worden uitgeschakeld. Slechts U.8.V. mogen we dan als ernstig concurrent voor de eerste plaats blijven beschouwen, want de Uitgeester club zal door een zege op V.V.O. den achterstand op Voorwaarts niet vergroo- ten. Voor de bezetting der onderste plaste Is de ontmoeting SpartaKGB. van groot be lang en waar we hier de bezoekende club zien verliezen, gaat het er voor KG B. donker uit zien. Temeer ook. omdat we E.S.V. wel In staat achten Oranje-Wlt een punt te ontnemen. Het verloop In de reserve-afdeellng wordt buitengewoon spannend. Wellsjvaar bezet De Meer 2 nog de bovenste plaats, maar door de nederlaag tegen Volendam 3 en de fraaie zege, van V.V.A 2 is de strijd zoozeer verscherpt, dat het misschien slechte een kwestie van tijd is of De Meer 2 zal zijn fraaie plaats moeten afstaan. Daarom is ’t jammer, dat er slechte één wed strijd voor deze afdeellng op het programma staat en hierbij hebben de leiders o.l. nog niet veel te vreezen. De Meer 2 ontvangt nJ. V.V^. 2, dat In tegenstelling met het vorige jaar, er bitter wei nig van terecht brengt. Een nieuwe Zaansche nederlaag brengt de V.V.Z.-reserves In groote moeilijkheden, terwijl De Meer 2 zijn kansen behoudt. voor die staatsman en philoaoof iemand nu eindelijk!” „Ik zou het gezelschap graag de vraag wil len voorleggen: wat gaan we vanmorgen doen?" zei Redmayne. „Ik voor mij ga visschen," zei Terence. „Er zitten hier kanjers van snoeken In de buurt en daar wil Ik er eens een van zien te ver schalken. Het zou een goede gelegenheid zijn om eens naar dien voorhlstorlschen altaarsteen te gaan kijken. Lady Blanche, als u lust soudt hebben om mee te gaan,” voegde hij er bij. met een achteloosheid, waardoor niemand der aanwezigen zich Het misleiden. „O dank u, ja, misschien wel," antwoordde de jongedame. met een poging tot onver- schllllgheld, die eveneens zeer doorzichtig was. I „Wat mij betreft,” zei de hertog genoeglijk, werd door de gedachte aan het verleden, ik Jk 8» la d« bu»m*t liggen en een van die 1 begieen bet heel goed UeyeUpg; Je geluk werd „Nog steeds, liefste?" vroeg hij met tceder verwijt. „Ben je daar nog niet overheen? Ik weet, dat je in ’t begin voordurend vervolgd Door onvoorzichtigheid van een knecht Is het atelier van den bekenden Roemeenschen portretschilder Verona een prooi der vlammen geworden. In het atelier bevonden zich eenlge reeds voltooide schilderijen en eenlge, waar mede de schilder nog bezig was. Deze zijn alle door het vuur vernield. Eveneens Is de zeer «Uardevolle bibliotheek van Verona verbrand. Een gelukkig toeval is, dat Verona juist zijn voornaamste werken op een tentoonstelling had staan, anders zou zijn levenswerk vernie tigd zijn geweest. dicht om niets te hooren. Toen hjj s*n banden weer van z’n ooren nam, stonden Daniël en Abdias voor hem en daarachter.de geit. Ja.... is se dood?" Amoe Het zenden der D.H.V.B.-Uitslagen gaat nog niet naar wensch. In het begin van net seizoen wordt de medewerking vrijwel dooc,’n leder toe gezegd, maar wanneer het seizoen even gevor derd is vermindert de animo. WIJ doen daarom nogmaals een beroep op de medewerking der vereeniglngs-secretaiissen om ons op Zondag avond de D.H.VB.-uitslagen telefonisch op te geven. Ons nummer te tusschen 7 en 8 15658. Vooral de zg. „bulten"-vereenlgingen willen nog al eens In gebreke blijven Wil men er nog aan denken? onze dank. .Niet verdonkerd. Mayne,” sel se met heel diepe stem. ,JDe zon van je Uefde och Mayne als je eens wist, hoe dankbaar Ik je ben voor die liefde! Soms word Ik ’s nachts wakker en Ik fluister tegen mezelf: ,JUJ houdt van me: hy U myn man.” Neen, verdonkerd wordt myn leven niet meer, Mayne; al het donkere is voorby. alleen de herinnering doet me soms nog pyn. Ze'fs In myn groot geluk kan Ik niet heelemaal vergeten; myn vader stierf zonder dat Ik by hem was. zonder dat ik het wist zelfs; en myn anhe zuster, die zooveel misdeed en moest boeten met haar jong leven. Maar dat syn allemaal dingen waar niets meer aan te veranderen valt; er is echter meer: soms, als Ik Terence zie „Je denkt altyd aan anderen, liefste." sel hy. .Maar denk je heusch, dat Terence er nog over piekert, er verdriet van h-eft? Iemand met zyn vlindernatuur? Kom! Kijk daarginds maar eens!" Juist Lady grasveld .Mijn oordeel over de lersche kwestie zei Terence. gloort! Hoort I” riep Redmayne. quasi- eerbiedig. „Wat Ik je bidden mag. beste Terence, ga voort,” zei hy, toen Terence af brak en om zich heen keek. „Ik heb nu al Jaren naar meenlngen over de lersche kwes tie geluisterd, maar Ik word het nooit moe." Ze zaten aan de ontbyttafel op Redmayne: de pas-getrouwde landheer en Irene, de Ormon des. Terence, de mooie kleine Lady Blanche en Lily. De laatste zat naast Irene, die voor haae zorgde met een toewijding, die de hertogin de tranen In de oogen deed komen. Het was een verrukkeiyke morgen In Juni, de groote ramen stonden wyd open en het kleine gezelschap keek uit over het heeriyke lersche landschao. over de onafzienbare lan derijen. die tot het bezit van den gastheer be hoorden. ,4a, laat ons nog eens een staaltje van je gezond Inzicht hooren,” ging Redmayne glim lachend voort. „Met wat Je daarstraks zei had je mijns Inziens volkomen gelyk." .Natuuriyk hebben ye dat gedaan. Maar heb je dan de locomotief niet hooren fluiten?" .Ja. maar dat doet ze toch wel meer, als hier langs komt." „Natuuriyk. maar nu floot ze vier keer, anders maar eens. Dat lamme dier heeft de opgehouden. De machinist is van z’n machine gekomen en heeft het dier los ge maakt. Toen we naderby kwamen, vroeg hij van wlen dat beest hoorde en toen hebben we Jouw naam genoemd Hy schreef dien op en zei dat je dat een aardige boete zou koeten. Toen zyn se weer doorgereden." „Maar hoe is 't mogelyk. dat een machinist In *t donker op soo'n afstand nog zien kan?" vroeg Amos. die Ineenkromp van schrik, toen hy van „boete” hoorde spreken. „Door dat hemd, natuuriyk. Toen je geit op de spoorbaan lag. waalde het om d’r kop. Je weet dat het een rood hemd was. en toen het groote kcpllcht van de locomotief op dien zwaalenden rooden lap scheen, liet de machi nist den trein natuuriyk direct stoppen. Snap je *t nou?” Amos snapte het. Hy was echter te seer overstuur om op dat oogenblik middelen te beramen om van z’n geit af te kötnen. Den volgenden morgen kwam de veldwachter hem meedeelen dat men een dief gepakt had, die een geit had gestolen. Of Amos even op t bureau wilde komen om te zien of het dier z’n eigendom was. Amos keek naar buiten en zag dat z’n geit weg was, maar op *t bureau hield hy hardnekkig vol dat het beest niet van hem was. Men moest toen den dief wel los laten. Toen deze, trotsch op z’n onverwacht succes, met de geit naar bulten liep, gaf Amos hem nog een halven dollar op den koop toe en ging opgelucht naar huls. De man keek hem verbaasd na, tikte be- teekenend tegen z’n voorhoofd, haalde z’n schouders op en was weldra met de geit vsn Amos. achter een kronkeUng van den weg, ver dwenen. et doen en laten van Amoe' geit waren sinds lang een groote ergernis voor al de boeren In den omtrek. Er was letterlijk niets wat dit beest niet at. Ze verslond alles wat onder haar bereik kwam. Het had selfs allen schijn, alsof se zich by voorkeur te goed deed aan de landbouwvoortbrengselen van Amos’ buren. Reeds lang zag Amos dezen gang van zaken met leede oogen aan. Tal van malen toch had hy diep In z n zak moesten tasten, om de door zyn geit aangerichte schade te vergoeden. Maar de geit was het UeveHngsdier van s*n overleden vrouw geweest en daarom kon hy er moeliyk toe besluiten zich van het dier te ontdoen. Maar die In klinkende munt uit te betalen ver goedingen gingen tenslotte den inhoud van Amos’ portemonnaie te boven. Er moest iets gedaan worden en ten einde raad ging de eige naar van het schadeiyke dier by een zijner kennissen. Daniël Osborn, om raad. ,4a," zei Daniël. Jk heb er al van gehoord en om je de waarheid te zeggen, geloof Ik niet dat het Je lukken zal haar goedschiks kwijt te raken. Iedereen kent haar en niemand wil haar dus hebben.” „Ik vraag er ook geen geld voor." verzekerde Amos. „maar verder mag het niets koeten.” ..Dan zit er niets anders op dan dat je het beest dood maakt. Ze is er trouwens oud ge noeg voor." Amos keek z’n raadgever met verschrikte oogen aan. Als z’n vrouw wist dat hy de geil van kant gemaakt had, dan zou z’n vrouw, voor wie hy altyd gebeefd en gesidderd had. hem dat 's nachts In droomgezichten komen inpeperen. Een rilling van ontzetting voer hem door de leden en onomwonden ultte hy z’n vrees aan Daniël. „Je moet haar ook zelf niet dood maken, Amos," zei z’n vriend. „Je mag hoogstens mee helpen. Laat my maar begaan, we zullen dat zaakje eens netjes opknappen." „Maar hoe?” vroeg Amos na eenlge oogen- blikken te hebben nagedacht. „Ik heb nooit gehoord dat een geit kan zwem men," antwoordde Daniël. „Als we haar nu eens in de rivier dompelen; dat is een zachte dood, waar de geit niets van voelt.” „Een goed Idee," meende de eigenaar van het lastige beest. „En wanneer zullen we het doen?” .LHreet natuuriyk, anders vreet ae misschien nog meer aan je portemonnaie.” Even later zag men de belde mannen achter Amos' huls met een geit aan den ketting In de richting van een watertje loopen. dat door Daniël met den weldschen naam van „rivier” was bestempeld. Het scheidde alleen de twee stukjes land van Amos en diens buurman van elkaar. „Het Amos. geiyk heeft," zei Lady Blanche, met zóó'n goed- gespeelde onportydlgheld, dat Redmayne achter krant moest duiken om een ondeugend te verbergen. ,Me dunkt, dat ieder dat hy gezegd heeft, volkomen Juist levendig. „O. Ik hoop het zoo! Ze is zóó’n snoes van een meisje.” „Kyk nog eens. Irene!” Het jonge paar had de rivier bereikt, maar Inplaats van hun vlschtuig In orde te bren gen. waren ze op eten bemoeten oever gaan zitten en Terence praatte biykbaar ernstig en dringend, want Lady Blanche luisterde met gebogen hoofd en opeens zagen se Terence haar hand nemen. Irene slaakte *- en drukte haar handen oogen. „O, Mayne, Mayne! Dat was nu het eenlge, wat me nog ontbrak om volmaakt, volmaakt gelukkig te zyn." Hy nam haar in stjn armen en kuste haar met al het oude vuur; en terwyi hy dat deed zag hy, dat er tranen in haar ogen stonaen. Maar er zijn tranen van geluk zoowel als tranen van leed, dat wist hy. En Irene was nog nooit zoo mooi geweest als op dit oogen- blik, toen ze door die tranen van geluk opkeek naar den man, dien zy liefhad, en die haar verafgoodde. De schaduw, die over haar leven had ge hangen, was eindelijk geweken. boeken lezen, waar je *n beter mensch van nog steeds verdonkerd door de schaduw, die wordt met m’n oogen dicht; en Ik moet over je leven had gehangen.” nadrukkeiyk verzoeken, my niet in myn studie te storen.” Redmayne en Irene stonden hen on het terras na te kyken, terwyi ze aUen In ver en Lily Hep waar ze on- honden van aHerlet ras en afmeting, die als door Instinct schenen te weten, dat hun apselmak'ertje blind was en haar spel deelden met die be zorgde voorzichtigheid, die alleen paarden en honden aan den dag kunnen leggen. Irene sloeg het kind met een teederen glimlach gade en Redmayne keek naar Irene. Ten slotte sloop zyn hand naar de hare en omvatte ze In vasten greep. „Ik wilde je juist vragen of je gelukkig was, Irene,” zei hy. ..Dat was niet noodlg. Mayne,” zei se zacht „Ik ben zóó gelukkig dat Ik me selfs nu en dan maar alleen als jy niet by me bent, liefste afvraag of het allemaal niet een droom Het beste van haar werk vindt men In de doeken „Madonna” (no. 7). „Maria de Morgen ster” en de H. Koenraad van Parzan, de broe der portier, die in een levendige scène temidden van een aantal Heden uit het volk Is geplaatst. De religieuze Intentie is doorslaggevend by Zr. M. Augustlna; zy is echter gelukkig meer lyrisch dan symbolisch geweest In haar ar beid. Een enkele geestige vondst verdient waar- deeringby den H. Gregorius, die In extase het kerkeiyk lied staat te zingen, zit bleek van inspanning een kleine, koortsachtig werkende monnik de noten op te schryven van de melo die die om hem galmtEchter bleef in en kele doeken de centrale figuur ook wel eens wat achter by de détallverzorgtng. a Gedreven tln-werk, lederen boekomslagen en glas-in-lood doen de schilderes bovendien ken nen als een ernstig werkster op het gebied der kerkeiyke kunstnyverheld. Reserve 4e klasse 4 8t. Bavo 2—8ew 3 Sparta 3Kdo 3 Zouaven 38t George 3 Alw. Forw. 3 Woud la 3 B Hollandla 3Con Zelo 3 Zap 3AFC 3 CP8CK 3SVA 3 U8V 3Meerv. 3 WSV 4PSCK 3 Mijn God! wy zijn te laat, my lord,” zei h(j. ^Ze is dood.” Op Doodenzondag (24 November) stuurde Leipzig Heinrich Schütz's Doodenmis uit, uit gevoerd door de Leipzlger unlversiteits-Kanto- rei en het madrigaalkoor. Deze doodenmis, als Muzikaal Requiem be kend, Is door Schütz in 1636 gecomponeerd en heeft een eigenaardige geschiedenis. Vorst Hein rich von Reuss had nameiyk reeds by zyn leven zyn lykklst laten maken; op het deksel van de doodkist en op de zykanten had hy bybel- spreuken en koralen laten graveeren. Heinrich Schütz hoorde hiervan, zag de doodkist en werd hierdoor tot zyn doodenmis geïnspireerd. Het „beslag” van de doodkist werd dus de tekst van de mis. 67 Er klonk een plotseling rumoer beneden in het huls; opgewonden stemmen riepen dooreen; voetstappen daverden haastig de trap op. Er bonsde iemand op de deur van het laborato rium en er werd gebiedend geroepen, ooen te doen. Vóórdat Stephanota naar de deur kon gaan, werd die al open getrapt, en Redmayne «o twee detectives stormden binnen. Stephanota stak waarschuwend de hand op ,JStil toch!" zei hy; „Jullie zult haar wak ker maken. Ze slaapt wel erg vaat; maar zóó’n lawaai Een van de rechercheurs greep hem vast en de andere drong met Redmayne het slaap kamertje binnen. Redmayne boog zich over de beweglnglooze gedaante, richtte zich toen met een ruk op en keek den politieman aan, die haar hoofd had opgetild en luisterde naar haar ademhaling

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9