ONS BLAD Gorahei en Gerlogoebi door de Abessiniers heroverd? Het nieuws van heden Rede van Schacht ITALIANEN MELDEN OOK SUCCESSEN en de De INVOERVERBOD RIJKS MARKBILJETTEN DE VLOOTCONFERENTIE DE BAROMETER De strijd tegen de sancties JOH. LAUWER* PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER „Hood” „Renown” I f 2.- Badoglio Het 62ste legerbericht Het feest van St. George Het petroleum-embargo Nieuwe schandalen in Gevangenen ontsnapt Spanje TURKSCHE HANDELSVLOOT Tegen Amerikaansche regeering in proces Nieuwe waarschuwing van Huil Amerikaansch gangster te Weenen veroordeeld Beperking der Rijks- uitzendingen 'Natuurrampen in Turkije Ongeregeldheden by den staats- scheepsbouw J2>e Grieksche koning ontvangt Sofoelis „Er moeten ontzaglijke offer» gebracht worden" Hy beweerde Kid Tiger, de finan cier van Al Capone, te zyn Volgen» de militaire detkundigen kunnen de Italianen in ’t Zuiden voorloopig geen aanval ondernemen De honing en de koningin schen- ■ken hun trouwring aan den staat Op Kreta betoogmgen voor den honing DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 6 RUSSISCHE VORST GEARRESTEERD „Geen nieuws” seint DONDERDAG 5 DECEMBER 193S Gibraltar verlaten, om oefeningen te houden ir, den Atlantischen Oceaan Japan zal pariteit met de Britse he en Amerikaansche vloot eischen Ter voorkoming van ’t smokkelen naar het buitenland Belastingverlaging onmogelijk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Tanks blyven in den modder steken ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Bestrijding der waarschuwing van uitvoer naar Italië 1’ ’Hl l ij LU: IIIIIH/M 53 fe K>1 Al r» ▼au het Ver- a O O O a t Het gerucht gaat, dat heden de Abesslniërs het Nader seint den langs de de Volgens hier ontvangen berichten van het Zui delijk front, zouden de Italiaansche strijdkrach ten de operaties voorloopig hebben gestaakt, daar zij, naar beweerd wordt, hun ten koste van 7wa re offers Ingenomen bases weder zouden hebben verloren. Stand 09 Donderdag 10 nar vjn.: 743.4 Vorige stand: 744.0 >1 rt S I I Volgens onbevestigde berichten zou een lich te Italiaansche kolonne in Ogaden door Abessi- niërs overvallen zijn. Deze laatsten verklaarden de indringers op de vlucht te hebben gejaagd, nadat meer dan 130 hunner waren gedood of gewond, tegen 70 aan de zijde der Abesslniërs. dat zekere eilanden in den Stillen Oceaan doer Japan worden versterkt. Ook zou Japan gunstig staan tegenover een non-agressle-pact voor het Verre Oosten, Indien dit ter sprake komt, hoewel de gedelegeerden ook hiervoor geen instructies hebben. er ■1. De van Abessinische zijde gepubliceerde mede- deelingen hebben voorts betrekking op den Ita- liaanschen luchtaanval op Daggaboer in de afge- loopen week. De Italianen zouden op Daggaboer ongeveer 3000 bommen en luchttorpedo's hebben geworpen. Dit doet vermoeden, dat men van Ita liaansche zijde van meening was, in deze plaats het hoofdkwartier van Ras Nasiboe te treffen. ASMARA 4 Dec. (Reuter). Aan de Takase. ten Z. W«*van Makalle zijn Italiaansche troepen op vijandeiljke afdeellngen gestooten. In een kort vuurgevecht, waarin vier Italianen sneuvelden, is de vijand verslagen. Het inboorlingencorps drong door in de om geving van Cacciama, ten westen van Melfa waardoor het plateau van TVmbienvrijwel ge heel is omsingeld. Sterke vijandelijke krachten naderen de Takase en Makalle. Uit Asmara wordt vernomen, dat een inland- sche kolonne heeft deelgenomen aan den slag van den pas Abaro Alemale in Tembien, tijdens de zuiverings-actie in deze streek. De Askari's bevonden zich te midden van de rotsen, toen plotseling het vuur op hen werd ge opend. dat onmiddelliJk door de Askari’s werd beantwoord. Het vuurgevecht duurde twee uur. vervolgens vielen de Askari’s met de bajonet aan en dreven na een korten strijd de Abesslniërs op de vlucht. De Abesslniërs telden 15 dooden, de Askari’s vijf manschappen en een gegradueerde. ISTAMBOEL. 4 Dec. (Reuter) Reeds twee dagen woedt thans de storm met regen en wind boven de stad en de haven zoodat verscheidene schepen zijn vergaan en de kaden werden be schadigd. n Ie >1 a n O o 4 00 00 De Russische vorst Igor Dolgoroekl is ■n 0. te NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD er Het D. N. B. verklaart, dat, ondanks het se dert lang bestaande uitvoerverbod voor deze biljetten, in den laatsten tijd het aanbod in het - buitenland zeer groot is geworden tengevolge van het feit, dat de biljetten naar het buiten land worden gesmokkeld. te Bantos gearresteerd. Hij wordt er van beschul digd, de vertegenwoordiger van Moskou bij de Brasillaansche communisten te zijn. ROME. 4 Dec. (Stefani) De koningin heeft den volgenden brief gezonden aan5 den Duce: „Ik wensch, dat gij weet, dat onder de vele bijdragen van de vrouwen van Italië voor de glorie van ons dierbaar en groot vaderland, ook de ring zal zijn, welken de konlng mij bij ons huwelijk gaf; ik geef dezen ring met vreug de aan het vaderland. Mijn ring is mi) het dierbaarste bezit, want deze herinnert mij aan den dag. waarop ik het geluk had Italiaansche te worden." Ook de koning heeft zijn trouwring aan den staat gegeven. Reuter, dat de oefeningen van de .Jlood” en de „Renown” zullen plaats vin- Marokkaansche kust en wel in da wateren van Casa Blanca. Het bericht, dat de twee slagkruisers de Mid- dellandsche Zee verlaten hebben is te Parijs met voldoening ontvangen. LONDEN. 4 Dec. (Reuter). Inzake de Japan- sche politiek van de vlootconferentie verneemt Reuter heden de volgende officleele verklaring. De grondgedachte van deze politiek is het verkrijgen van de grootst mogelijke veiligheid door twee methoden, welke Japan als essentieel beschouwt: lo. pariteit met de Britsche en Amerikaansche marine. Japan zal zich verzetten tegen elke gemeen schappelijke verklaring van de bouw-program- ma’s, welke niet tenminste in principe gelijk heid erkent. 2o. afschaffing of tenminste rigoureuze beper king van capital-ships, vllegtuig-moederschepen en de kruisers van de 10.000 ton-klasse. Japan komt naar de conferentie, zoo werd Reuter verklaard, In een geest van verzoening en Indien de Vereenlgde Staten geen onver- zoenlijke houding aannemen, zal Japan dit even min doen. Hoewel de politieke kwesties builen het kader van de Instructies van de Japanse he delegatie vallen, zou Japan toch bereid zijn een. hernieu wing van artikel 1» van het Verdrag van Wash ington te bespreken, waarbij verboden wordt. offensief hebben geopend, doch dit is nog niet bevestigd. Dit gerucht is ontstaan doordat het heden de dag van St. George is en het volksgeloof wil. dat Abessinië op dezen dag steeds den oorlog heeft gewonnen. Ook de slag van Adoea werd gewonnen op een feestdag van St. George, doch men moet er reke ning mede houden, dat St. George twee of drie maal per maand op den Abesslnlschen kalender voorkomt. Uit Dessie wordt gemeld, dat heden de Negus, zijn zoon en de hoogwaardigheidsbekleeders een godsdienstplechtigheid bijwoonden in de kerk van St. George; het volk juichte den „Konlng der Koningen” toe. LEIPZIG, 4 Dee. De Rijksminteter van Economische Zaken, dr. Schacht, heeft op een bijeenkomst van het Duitsche Arbeids front het woord gevoerd over het verband tnsschen bedrijfsleven en arbeid en over de moeilijkheden der greklsaaen, waarvoor Duitschland zich geplaatst ziet. LONDEN, 4 Dec. (Renter) Naar verluidt hebben de slagkruisers „Houd” en „Renown" Gibraltar verlaten om gedurende eenige dagen in den Atlantischen Oceaan oefenin gen te houden. Naar men zegt, heeft de verplaatsing geen ander doel dan de trai ning van de bemanningen op open see te vervolmaken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tahfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Abessinië deelde den Volkenbond mede, dat alle troepen uit Harrar worden terug getrokken om de stad tot één groot lazaret in te richten en bomaanvallen te voor komen. De foto toont een stadsstraat met huizen uit de 14e eeuw, welke reeds op barakken gelijken Nu de Boulder-dam in de Colo- rado-rivier is gereed gekomen hebben de Amerikaansche pos terijen een purperkleurig en gedachteniszegel uitgegeven BERLIJN, 4 Dec. (A. N. P.) Op een vergade ring der commissie voor de door de Hitler-Ju gend verzorgde radlo-uitzendingen heeft de rijksradiolelder Hadamowskl kritiek geoefend op de samenstelling der Dult-sche radlo-program- ma's. Hij zeide, dat in het vervolg slechts die gene zich met uiteenzettingen van prlncipieelen aard door middel van de radio tot het publiek mag wenden, die kan aantoonen, dat de grootste Dultsche zaal te klein is geworden voor een bijeenkomst, waarin hij optreedt! De radloleider kondigde aan, dat in de toe komst geen rijksuitaendingen meer zullen Oiaats hebben. Ook de ..Stunde der Nation" zal niet langer worden uitgezonden. Naast zeer belang rijke gebeurtenissen, zooals redevoeringen van den ..Fuehrer”, blijven de rijksuitaendingen be perkt tot de „Stunde der jungen Nation". Het groote disagio, dat de gesmokkelde biljet ten in het buitenland doen, had meer en meer tot gevolg, dat de bullenlandsche afnemers van Dultsche goederen hun betalingen aan de Djit- sche exporteurs met rjjksmarkbiljetten trachtten te verrichten in plaats van met deviezen of langs den weg der clearing. Ook bij het kapi taalverkeer en ter bezoldiging van diensten werden steeds meer bankbiljetten in plaats van deviezen aangeboden. Twaalf Italiaansche pantserauto’s, die tezamen met eenige patrouilles nabij Boesali, op 110 KM. ten Zuiden van Gorahei opereerden, zijn in de modder blijven steken en door de beman ning in den steek gelaten, aldus wordt aan den specialen Reuter-correspondent gemeld door van het Zuidelijk front komende koeriers. last van den federalen rechter zullen de vijf leden van het bureau, waaronder Cordell Hull en Morgenthau, Dinsdag de redenen uiteen moeten zetten, waarom hun niet belet zou mogen worden, de waarschuwingen betreffende het zenden van petroleum, katoen, ijzerwaren en koper naar Italië te doen eerbiedigen. WASHINGTON, 3 Dec. (Reuter) Huil heeft alle firma’s en personen, die handel drijven in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal en zich tot dusverre niet bij de regeering lieten registreeren. bedreigd met rechtsvervolging wegens overtreding van de bepalingen der neu- traUteltewet. ROME 4 Dec. (Reuter). Legerbericht No. 62 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: van het Noordelijk en Zuidelijk front is niets opmerke lijks te melden.” BERLIJN, 4 Dec. (D. N. B.) De rjjksregee- ring heeft een invoerverbod voor rijksmark biljetten uitgevaardigd en in verband daar mede bepalingen vastgesteld, die het gebruik in het binnenland van illegaal ingevoerde biljetten verhinderen. Deze maatregelen, aldus verklaart het D N B. verder, zijn louter afweermiddelen en treffen de Dultsche valuta en haar waarde op geenerlei wjjze. De vrije rjjksmark, d. w. z. de mark uit legaal verworven, vrij buitenlandsch tegoed in het binnenland tegoed, dat getransfereerd kan worden blijft overal in het buitenland zijn volle waarde behouden. In normale tijden beeft men in het buitenland nooit in noemens- waardigen omvang rijksmarkbiljetten gekocht om schulden aan Duitschland te voldoen. De Turkse he regeering zal 74 handelsvaar- tuigen aankoopen voor de uitbreiding van de Turksche kustvaart. Daardoor werd de aanvoer van deviezen, die Duitschland beslist noodlg heeft, in gevaar ge bracht. Om een einde te maken aan deze dui delijke benadeeling van het Dultsche economi sche leven, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, naast het reeds bestaande uitvoerver bod van rijksmarkbiljetten tot de maatregelen te besluiten, die boven zijn vermeld. Onder deze omstandigheden is het begrijpe lijk, dat er thans nog geen belastingverlaging zal worden Ingevoerd. Ook het nationaal-eo- cialisme. kan niet het feit over het hoofd zien, dat wjj ontzaglijke offers zullen moeten bren gen. Spr. beschouwt het als de grootste poli tieke fout den volksgenoot iets voor te pra ten, wat niet in overeenstemming is met de feiten. Hij, dr. Schacht, heeft nog nooit een arbeider gezien, die niet heeft begrepen, wan neer men rustig en zakelijk met hem over de noodzakelijkheden des levens sprak, d,t dat gene wat moest geschieden, belangrijk is, en dat hij zijn aandeel daarin moet bijdragen. Ten slotte zeide spr., dat vooral noodlg is. dat grondstoffen uit het buitenland worden verzorgd en hoe meer grondstoffen men zich zal kunnen verschaffen, hoe grooter de moge lijkheid van werkverschaffing zal zijn. Met betrekking tot het embargo op petro leum tegen Italië stelt men zich in bevoegde Italiaansche kringen nog steeds op het stand punt, dat nadat de Canadeesche regeering het desbetreffende voorstel van haar vertegenwoor diger te Genève gedesavoueerd heeft, van geen enkele zijde nieuwe stappen in deze richting ondernomen zijn. Zou de Commissie van Achttien desondanks in haar aanstaande zitting tot een petroleum embargo tegen Italië besluiten, dan zal hier door in den beginne slechts de burgerbevol king worden getroffen. BOSTON, 3 Dec. (Reuter). Eenige gedeti neerden van de staatsgevangenis van Massa- chussets hebben getracht te ontvluchten. Eën van hen werd doodgeschoten door de be wakers, een ander gewond en vier werden weer gegrepen; slechts twee slaagden erin te ont komen Dit een gevangenis te Moscogee in Oklahoma wisten vijf gevangenen te ontsnappen. Vier van hen zijn bankroovers. Er ontstond daarbij een vuurgevecht tusschen de uitbrekende gevange nen en de bewakers, in welk gevecht een der gevangenen werd gedood en een politiebeambte zwaar gewond. De politie zet de achtervolging der vluchtelingen voort met behulp van vlieg machines. Uit het tuchthuis te Nashville in Tennessee wisten drie gevangenen te ontsnappen. Zij dwongen een bewaker hen in een auto op te nemen en weg te rijden. Na eenigen tijd heten de misdadigers den be waker weer vrij en zetten hun vlucht voort in den gestolen auto. Volgens Italiaansche opgaven zouden inder daad het leger, de vloot en het luchtwapen van Italië en zijn koloniën over zoo groote voor raden beschikken, dat Italië aan een petro leumembargo geruimen, doch niet nader aan- geduiden tijd het hoofd zou kunnen bieden. ATHENE, 4 Dec. (Reuter). Het onderhoud, dat de leider der Venlzellsten, Sofoelis, gisteren met den koning had. duurde twee uur en was zeer hartelijk. Op Kreta, waar Venlzelos geboren is. kwam het bij de vrijlating der wegens deelneming aan den opstand van Maart veroordeelde officieren tot groote betooglngen voor den koning. Aan de betoogtng op Kreta naar aanleiding van de vrijlating der onder de amnestie val lende veroordeelden werd deelgenomen door ongeveer 40.000 personen. die onafgebroken „Leve de Konlng" en „Leve Venlzelos" riepen, waarmede de vrijgelaten officieren instemden. Het gerucht gaat, dat de koning een bezoek aan Kreta zal brengen, zoodra Venlzelos er zal zijn teruggekeerd. Het hoofd der politie deelt mede, dat Woens dagmorgen op verschillende plaatsen in de stad 3 -dynamietpatronen tot ontploffing zijn ge bracht. De eerste ontploffing vond plaats voor het huls van den gepenslonneerden generaal Hadjls- sarantos. de tweede voor de gemeenschappelijke drukkerij van het Veniaelistlsche blad „Neos Kosmos" en het anti-Venizelistische blad JHel- Unlcon Melon”, en un derde voor het huis van den kolonel-vllegenier Olconomoe. De aangerichte schade is volgens mededeeling der politie echter onbeteekenend. Alleen reeds met het oog hierop blijkt de onjuistheid van de Amerikaansche berichten, inzake een petroleummonopolie, dat Italië aan de Standard Oil Co. zou hebben verleend. WEENEN. 3 Dec. (A NP.) De Amerikaan sche gangster Alexander Sycovsky is heden door een rechtbank te Weenen wegens passenver- valsching veroordeeld tot zeven maanden ker kerstraf en uitwijzing uit het land. De beklaagde beweerde, de beruchte gangster Kid Tiger te zijn, die o.a. de ondernemingen van Al Capone gefinancierd heeft. Het politie onderzoek heeft deze beweringen niet kunnen bevestigen, doch vast is komen te staan, dat Sycovsky in de Vereenlgde Staten tot in totaal 30 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, doch uit de gevangenis wist te ontvluchten. Hij schijnt te beschikken over een groot vermogen, want te Monte Carlo heeft htj eens 300000 dollar en te Zonpot bil Danzig 50.000 dollar verspeeld. Korten tijd geleden schijnt hU zich bovendien bij den Aartsbisschop van Keulen te hebben aangediend als Vorst Romanof en daarbij kans te hebben gezien, den Kerkvorst voor een zeker bedrag op te lichten. Van Abessinische zijde wordt door militaire deskundigen de meening geuit, dat de Italiaan- sche strijdkrachten aan het Zuidelijk front voor de komende drie weken iedere aanvalsmoge- lijkheld hebben verloren, aangezien het der Abesslnlschen troepen gelukt is, de sedert den aanval op Wal-Wal door de Italianen bezette gebieden zonder groote offers te heroveren. van zijn blad, doch geheel voor eigen rekening te hebben gedaan, en dat zijn aanklacht niet ia gericht tegen de neutrailteltswet, doch tegen de uitbreiding ervan tot zendingen petroleum, katoen enz. Giordano wilde vóór de waarschuwing der regeering petroleum naar Italië verschepen. Op NEW YORK, 4 Dec. (Reuter) Philip Giordano, secretaris van Oeneresco Pope, directeur van het te New York verschijnende Italiaansch-Amerl- kaansche blad ,.H Progress©’’ en andere bladen in de Italiaansche taal, heeft bij het federaal gerechtshof een proces aanhangig gemaakt tegen de leden van het nationaal bureau voor contröle op munitie. De bedoeling is. de grondwettigheid op de proef te stellen van de waarschuwing der regee ring tegen den uitvoer van petroleum, katoen e.d. naar Italië, en eventueel de herroeping hiervan te bewerkstelligen. Giordano verklaarde, dit niet voor rekening ADDIS ABEBA, 4 Dec. (D. N. B.Te Addis Abeba zijn berichten binnengekotnen, volgens welke Go rahei en Gerlogoebi vannacht door Abessinische troepen zouden zijn bezet. Deze berichten moeten echter met voorzichtigheid worden opge nomen, daar zij tot dusver van be voegde Abessinische zijde niet zijn bevestigd. Dr. Schacht zeide o.m dat het program der werkverschaffing geleidelijk aan Is uitgebreid tot een program van weerbaarmaking. Dr. Schacht verklaarde, dat men het door alle nationaal-socialisten zoo scherp bestreden kapitalisme niet mag verwisselen met het eco nomische systeem, dat zich van de meeste mo derne werktuigen en machines bedient. HU wendde zich ook tegen iedere nlvelleering, om dat men het er over eens is, dat ook bet Dult- sche volk steeds een groot aantal welgestelde lieden noodlg heeft. Men kan nimmer kunst en schoonheid scheppen, indien er geen men- schen zijn, die daarvoor hun geld willen uit geven. Dit alles alleen overlaten aan den staat, is een onmogelUkheid. Wij zijn derhalve aan gewezen op den vrijen wil van het individu. Een ieder, die nagaat, welke geweldige mid delen de nationaal-socialistlsche staat noodlg heeft voor zijn verschillende uitgaven, zal be grijpen, dat de staat moet trachten zooveel belasting te ontvangen als slechts mogelijk is. Gorahei ea GeriegoeM door de Abesoiaiëra her overd? Invoerverbod van RUksmerkbiljetten. Beperking der DaiUcbe Rijksuitaendingen. Proces tegen de Amerikaansche regeering Inzake de waarachuwing tegen uitvoer naar Italië. In Spanje ronden nieuwe schandalen zijn ont dekt hij den staatmeheepebouw. Bespreking in de Tweede Kamer keersfonds. Minister Deckers besoekt het WesUand. Geen vertooning van „De Beul” in Utrecht en Haarlem. Engeland wint den voetballandenwedstrijd van Duitschland met 30. Eawe wint de 26e partij van Aljechin en heeft thans met 14—12 de leiding. Te Belikessir zijn talrijke huizen door den storm beschadigd of vernield. Nabij Lennenkeuy heeft een aardschulving plaats gehad, waardoor een oude stad, TeUl geheeten, werd blootgelegd; binnenkort zullen hier opgravingen worden verricht. MADRID. 4 Dec. (Reuter) Een procureur- generaal der republiek heeft een aanklacht in gediend tegen Nombela, aangezien deze bij de onlangs door hem gedane onthullingen. het hooggerechtshof erbij betrokken heeft. Naar het D. N. B meldt, heeft admiraal Caranza den voorzitter van de Cortes een me morandum overhandigd inzake ernstige onge regeldheden bü den staatsseneepsbouw. In het nieuwe schandaal zouden wederom hooge persoonlijkheden van het openbare leven verwikkeld zijn. De geconstateerde malversaties zouden de onregelmatigheden bü de Strauss- affaire en de Nombela-affalre in de scha duw stellen. Men gelooft, dat de Indiening van het rap port der commissie, belast met het ondersoek Inzake de onthullingen van Nombela, een mlnlster-crisls tengevolge zal hebben. Er bestaan nog andere redenen voor een kabinetscrisis Chapa Prleta heeft de rechtsche partijen niet bevredigd Deze eischen namelijk vermindering zünerbelastingplannen i I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1