ONS BLAD Gorahei en Gerlogoebi door dé Abessiniërs heroverd? Rede van Schacht Het nieuws van heden ITALIANEN MELDEN OOK SUCCESSEN en de INVOERVERBOD RIJKS MARKBILJETTEN DE VLOOTCONFERENTIE DE BAROMETER De strijd tegen de sancties JOH. LAUWER* PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN „Hood” „Renown” 5 f 2- seint Badoglio Het 62ate legerbericht Het feest van St. George Héf^jretroleum-embargo Nieuwe schandalen in Gevangenen ontsnapt Spanje TURKSCHE HANDELSVLOOT I - Beperking der Rijks- uitzendingen Natuurrampen in Turkije Tegen Amerikaansche regeering in proces Amerikaansch gangster te Weenen veroordeeld De Grieksche koning ontvangt Sofoelis Nieuwe waarschuwing van Huil Ongeregeldheden by den staats- scheepsbouw Tankt blijven in den modder steken Op Kreta betoogtngen voor den koning ,JEr moeten ontzaglijke offert gebracht worden RUSSISCHE VORST GEARRESTEERD DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Z1 EKEN FONDSLEVERANCIER DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 Volgent de militaire detkandigen kunnen de Italianen in *t Zuiden voorloopig geen aanval ondernemen Du koning en de koningin schen ken hun trouwring aan den staat Hy beweerde Kid Tiger, de finan cier van Al Capone, te zyn Belastingverlaging onmogelijk Gibraltar verlaten, om oefeningen te houden in den Atlantischen Oceaan Ter voorkoming van *t smokkelen naar het buitenland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Geen nieuw»” Japan zal pariteit met de B ritte he en Amerikaansche vloot eitchen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroeper» zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Bettrijding der waarschuwing van uit voer naar Italië Kb S1 r. - 1 ’if 1 L’ NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 4 k Ir bet Ver- Minwlrr 1 i Het gerucht gaat, dat heden de Abessiniërs het de Volgens hier ontvangen berichten van het Zui delijk front, zouden de Italiaansche strijdkrach ten de operaties voorlooplg hebben gestaakt daar zij, naar beweerd wordt, hun ten koste van zwa re offers ingenomen bases weder zouden hebben verloren dat zekere eilanden in den Stillen Oceaan door Japan worden versterkt. Ook zou Japan gunstig staan tegenover een non-agressie-pact voor liet Verre Oosten, Indien dit ter sprake komt, hoewel de gedelegeerden ook hiervoor geen instructies hebben. Volgens onbevestigde berichten zou een lich te Italiaansche kolonne in Ogaden door Abessi niërs overvallen zijn. Deze laatsten verklaarden de Indringers op de vlucht te hebben gejaagd, nadat meer dan 130 hunner waren gedood of gewond, leger. 70 aan de zijde der Abessiniërs. ilgen tijd lieten de misdadigers den be- eer vrij en zetten hun vlucht voort De van Abessinische zijde gepubliceerde mede- deellngen hebben voorts betrekking op den Ita- liaanschen luchtaanval op Daggaboer in de afge- loopen week. De Italianen zouden op Daggaboer ongeveer 3000 bómmen en luchttorpedo's hebben geworpen. Dit doet vermoeden, dat men van Ita liaansche zijde van meenlng was, in deze plaats het hoofdkwartier van Ras Nasiboe te treffen. Met betrekking tot het embargo op petro leum tegen Italië stelt men zich in bevoegde Italiaansche kringen nog steeds op het stand punt, dat nadat de Canadeesche regeering het desbetreffende voorstel van haar vertegenwoor diger te Genève gedesavoueerd heeft, van geen enkele zijde nieuwe stappen in deze richting ondernomen zijn. Zou de Commissie van Achttien desondanks in haar aanstaande zitting tot een petroleum embargo tegen Italië besluiten, dan zal hier door In den beginne slechts de burgerbevol king worden getroffen. Alleen reeds met het oog hierop blijkt de onjuistheid van de Amerikaansche berichten. ii.zake een petroleiimmonopohe, dat Italië aan de Standard Oil Co. sou hebben verleend. opge- be- GorahH en GerUfoeM deor de Abessinier» her overd? Invoerverbod van Ryksmarkbi! jrtten. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 55 offensief hebben geopend, doch dit is nog niet bevestigd. Dit gerucht is ontstaan doordat het heden de dag van St. George is en het volksgeloof wil. dat Abesslnië op dezen dag steeds den oorlog heeft gewonnen. Ook de slag van Adoea werd gewonnen op een feestdag van St George, doch men moet er reke ning mede houden, dat St. George twee of drie maal per maand op den Abessinlschen kalender voorkomt. Uit Dessie wordt gemeld, dat heden de Negus, zijn zoon en de hoogwaardigheidsbekleeders een godsdienstplechtigheid bijwoonden in de kerk van St. George; het volk juichte den „Koning der Koningentoe. Het D. N. B verklaart, dat, ondanks het se dert lang bestaande uitvoerverbod voor deze biljetten, in den laatsten tijd het aanbod in hei buitenland zeer groot Is geworden tengevolge van het feit, dat de biljetten naar het buiten land worden gesmokkeld. Nader seint Reuter, dat de oefeningen van de .Hood en de ..Renown" zullen plaats vin den langs de Marokkaansche kust en wel in de wateren van Casa Blanca. Het bericht, dat de twee slagkruisers de Mld- dellandsche Zee verlaten hebben is te Parijs met voldoening ontvangen De Russische vorst Igor Dolgoroskl U Bantos gearresteerd Hij wordt er van beschul digd. de vertegenwoordiger van Moskou bj) <fe Mraslliaansche communisten te zijn. IBTAMBOBL, 4 Dec. (Reuter) Reeds twee dagen woedt thans de storm met regen en wind boven de stad en de haven zoodat verscheidene schepen zijn vergaan en de kaden werden be schadigd. ROME. 4 Dec Stef anl» De koningin heeft den volgenden brief gezonden aan den Duce: „Ik wensch, dat gij weet, dat onder de vele bijdragen van de vrouwen van Italië voor de glorie van ons dierbaar en groot vaderland, ook de ring zal zijn, welken de koning mij bij ons huwelijk gaf; ik geef dezen ring met vreug de aan het vaderland. Mijn ring is mij het dierbaarste-bezit. Want deze herinnert mij aan den dag, waarop ik het geluk had Italiaansche te worden Ook de koning heeft zijn trouwring aan den staat gegeven. van zijn blad, doch geheel voor eigen rekening te hebben gedaan en dat zijn aanklacht niet ia gericht tegen de neutrabteltawet, doch tegen de uitbreiding ervan tot zendingen petroleum katoen enz. Giordano wilde vóór de waarschuwing der regeering petroleum naar Italië verschepen. Op LONDEN. 4 Dec. (Reuter). Inzake de Japan- ache politiek van de vlootconferentle verneemt Reuter heden de volgende officieele verklaring. De grondgedachte van deze politiek la het verkrijgen van de grootst mogelijke veiligheid door twee methoden, welke Japan als essentieel beschouwt: lo. pariteit met de Britsche en Amerikaansche marine. Japan aal zich verzetten tegen elke gemeen schappelijke verklaring van de bouw-program- ma’s, welke niet tenminste in principe gelijk heid erkent. 3o. afschaffing of tenminste rigoureuze beper king van capital-ships, vllegtulg-moederschepen en de kruisers van de 10 000 ton-ktaase. Japan komt naar de conferentie, zoo werd Reuter verklaard, in een geest van verzoening en indien Vereenlgde Staten geen onver- soenltjke houding aannemen, aal Japan dit even min doen. Hoewel de politieke kwesties buiten bet kader van de instructies van de Japanache delegatie vallen, zou Japan toch bereid zijn een hernieu wing van artikel 18 van het Verdrag van Wash ington te bespreken waarbij verboden wordt. ASMARA 4 Dec. (Reuter). Aan de Takase ten Z. W. van Makalle zijn Italiaansche troepen op vijandelijke afdeellngen gestooten. In een kort vuurgevecht, waarin vier Italianen sneuvelden, is de vijand verslagen. Het Inboorlingencorps drong door in de om geving van Cacclama, ten westen van Melfa waardoor het plateau van Tembien vrijwel ge heel Is omsingeld. Sterke vijandelijke krachten naderen de Takase en Makalle. Uit Asmara wordt vernomen, dat een inland- sche kolonne heeft deelgenomen aan den slag van den pas Abaro Alemale in Tembien, tijdens de zuiverings-actie in deze streek. De Askari’s bevonden zich te midden van de rotsen, toen plotseling het vuur op hen werd ge opend. dat onmiddellijk dbor de Askari's werd beantwoord. Het vuurgevecht duurde twee uur. vervolgens vielen de Askari's met de bajonet aan en dreven na een korten strijd de Abessiniërs op de vlucht. De Abessiniërs telden 15 dooden, de Askari's vijf manschappen en een gegradueerde. Volgens Italiaansche opgaven zouden Inder daad het leger, de vloot en het luchtwapen van Italië en zijn koloniën over zoo groote voor raden beschikken, dat Italië aan een petro leumembargo geruimen, doch niet nader aan- gedulden tijd het hoofd zou kunnen bieden Twaalf Italiaansche pantserauto’s, die tezamen met eenlge patrouilles nabij Boesali, op 110 KM ten Zuiden van Gorahei opereerden, zijn in de modder blijven steken en door de beman ning in den steek gelaten, aldus wordt aan den speclalen Reuter-correspondent gemeld door van het Zuidelijk front komende koeriers. BERLIJN, 4 Dec. (A. N, P.) Op een vergade ring der commissie voor de door de Hitler-Ju gend verzorgde radlo-ultaendingen heeft de rüksradloleider Hadamowski kritiek geoefend op de samenstelling der Duitsche radlo-program- ma's. HU zeide, dat in het vervolg slechts die gene zich met uiteenzettingen van princlpleelen aard door-middel van de radio tot het publiek mag wenden, die kan aantoonen, dat de grootste Duitsche zaal te klein is geworden voor een bijeenkomst, waarin hij optreedt! Deradloleider kondigde aan, dat In de toe komst geen rijksuitzendingen meer zullen o.aats hebben Ook de .JBtunde der Nation” zal niet langer worden uitgezonden. Naast zeer belang rijke gebeurtenissen, aooals redevoeringen van den „Fuehrer", blijven de rijksuttaendlngen be- perkt tot de „Stunde der jungen Nation”. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redacti* 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Par kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de H,.V Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger WASHINGTON 1 Dec. (Reuter) Huil heeft alle firma’s en personen, die handel drijven in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal en sl^h tot dusverre niet bij de regeering heten reglatreeren. bedreigd met rechtsvervolging wegens overtreding van de bepalingen der neu- trallteitewet. t De Turksche regeering zal 74 handelsvaar- tuigen aankoopen voor de uitbreiding van de Turksche kustvaart. Daardoor werd de aanvoer van deviezen, die Duitschland beslist noodig heeft. In gevaar ge bracht. Om een einde te maken aan deze dui delijke benadeellng van het Duitsche economi sche leven, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, naast het reeds bestaande uitvoerver bod van rijksmarkbiljetten tot de maatregelen te besluiten, die boven zijn vermeld. Van Abessinische zijde wordt door militaire deskundigen de meenlng geult, dat de Itallaan- sche Strijdkrachten aan het Zuidelijk front voor de komende drié weken Iedere aanvalsmoge- Ujkheid hebben verloren, aangezien bet den Abessinlschen troepen gelukt is. de sedert den aanval op Wal-Wal door de Italianen bezette gebieden zonder groote offers te heroveren. ROME 4 Dec. (Reuter). Legerbericht No. <2 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: van het Noordelijk en Zuidelijk front is niets opmerke lijks te melden." Het groote disagio, dat de gesmokkelde biljet ten in het buitenland doen, had meer en meer tot gevolg, dat de buitenlandsche afnemers van Duitsche goederen hurf betalingen aan de D’jit ache exporteurs met rijksmarkbiljetten trachtten te verrichten in plaats van met deviezen of langs den weg der clearing. Ook bij het kapi taalverkeer en ter bezoldiging van diensten werden steeds meer bankbiljetten In plaats van deviezen aangeboden Beperking der Duitsche Rijkaaitzendingen. Proces tegen de Amerikaansche regeering inzake de waarschuwing legen eitvoer naar Italië. Spanje «ouden nieuwe schandalen «ijn ont dekt hij den staat-nwheep»bouw. Bespreking in de Tweede Kamer van keersfoods. Deckers beroekt hel Westland. ,J»e Beul” in Utrecht en Nu de Boulder-dam in de Colo- rado-rivier is gereed gekomen hebben de Amerikaantche pos terijen een piirperkleurtgen gedachteniszegel uitgegeven BERLIJN, 4 Dec. (D. N.“R.) De rijkaregee- ring beeft een invoerverbod voer rijkasnark- blljetten uitgevaardigd en in verband daar mede bepalingen vastgesteld, die het gebruik In het binnenland van illegaal ingevoerde biljetten verhinderen. last van den federalen rechter zullen de vijf leden van het bureau, waarontjer Cordell Hull en Morgenthau, Dinsdag de redenen uiteen moeten zetten, waarom hun niet belet zou moger. worden, de waarschuwingen betreffende het zenden van petroleum, katoen. Ijzerwaren en koper naar Italië te doen eerbiedigen. ATHENE. 4 Dec t Reuter». Het onderhoud, datf de leider der Venlzelisten, Sofoelis. gisteren met den koning had. duurde twee uur en was zeer hartelUk. Op Kreta, waar Venlzelos geboren is. kwam het bij de vrijlating der wegens deelneming aan den opstand van Maart veroordeelde officieren tot groote betoogtngen voor den koning. Aan de betooging op Kreta naar aanleiding van de vrijlating der onder de amnestie vul lende veroordeelden werd deelgenomen door ongeveer 40 000 personen. die onafgebroken ..Leve de Koning” en ..Leve Veniaelos" riepen, waarmede - de vrijgelaten officieren instemden Het gerucht gaat, dat de koning een bezoek aan Kreta zal brengen, zoodra Veniaeloe er zal zijn teruggekeerd. Het hoofd der politie deelt mede, dat Woens dagmorgen op verschillende plaatsen in de stad 3 dynainietpatronen tot ontploffing zijn ge bracht De eerste ontploffing vond plaats voor het x hui» van den gepensionneerden generaal Hadjis- sarantoe. de tweede voor de gemeenschappelijke drukkerij van het Venlzehstische blad „Neoa. Kosmos” en het anti-Venlzelistlache blad „Bei- llnlcon Melon” en het derde voor het huis van den koloncl-vliegemer Oiconomoe. De aangerichte schade is volgens mededeellng der politie echter onbeteekenend. ADDIS ABEBA, 4 Dec. (D. N. B.Te Addis Abeba zijn berichten binnengekomen, volgens welke Go rahei en Gerlogoebi vannacht door Abessinische troepen zouden zijn bezet. Deze berichten moeten echter Met voorzichtigheid wprden nomen, daar zij tot dusver van voegde Abessinische zijde niet zijn bevestigd. WEENEN. 3 Dec <ANP) De Amerikaan sche gangster Alexander Sycovsky Is heden door een rechtbank te Weenen wegens paaaenver- vaLsching veroordeeld tot zeven maanden ker kerstraf en uitwijzing uit het land. De beklaagde beweerde, de beruchte gangster Kid Tiger te zijn, die oa. de ondernemingen van Al Capone gefinancierd heeft. Het politie onderzoek heeft deze beweringen niet kunnen bevestigen, doch vast is komen te staan. Hat Sycovsky in de Vereenlgde Staten tot In totaal 30 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, doeh uit de gevangenis wist te ontvluchten. Hij schijnt te beschikken over een groot vermogen, want te Monte Carlo heeft hij eens 300 000 dollar en te Zoppot bil Danzig 50.000 dollar verspeeld. Korten tijd geleden schijnt hil zich bovendien bij den Aartsbisschop van Keulen te heoben aangediend «h Vorst Ronianof en daarbij kana te hebben gezien, den Kerkvorst voor een zeker bedrag op te lichten. Abessinie deelde den Volkenbond mede, dat alle troepen uit Harrar worden terug getrokken om de stad tot één groot lazaret in te richten en bomaanvallen te voor komen. De foto toont een stadsstraat met huizen uit de He eeuw, welke reeds op barakken gelijken LONDEN. 4 Dec. iReuteri Naar verluidt hebben de slagkruiser» „Hoed” en „Benawn” Gibraltar verlaten om gedurende eenige dagen in den AHantlachen Oceaan aefenln- gen te houden. Naar men aegt, heeft de verplaatelnc geen ander dael dan de trai ning ran de bemanningen op open «re te vervolmaken. LEIPZIG. 4 Dee. De RtJksmluister van Economische Zaken, dr. Schacht, heeft op een bijeenkomst van het Duitsche Arbeids front het woord gevoerd over het verband tusschen bedrijfsleven en arbeid en over de moeilijkheden der problemen, waarvoor Duitschland zich geplaatst 4»et. Dene maatregelen, aldus verklaart het D N B. verder, zijn louter afweermiddelen en treffen de Duitsche valuta en haar waarde op geenerlel wijze De vrije rijksmark, d. w. z. de mart uit legaal verworven, vrij buitenlandsch tegoed in het binnenland tegoed, dat getransfereerd kan worden blijft overal In het bultemand Bijn volle waarde behouden In normale tijden heeft men in het buitenland nooit In noemens- waardlgen omvang rijksmarkbiljetten gexcch» om schulden aan Duitschland te voldoen. BOSTON 3 Dec (Reuter). Benige gedeti neerden van de staatsgevangenis van Massa- chussets hebben getracht te ontvluchten. Eën van hen werd doodgeschoten door de be waker». een ander gewand en vier werden weer gegrepen; slechts twee slaagden erin te ont komen Uit een gevangenis te Moscogee in Oklahoma wisten vijf gevangenen te ontsnappen Vier van hen zijn bankroovers. Er ontstond daarbij een vuurgevecht tusschen de uitbrekende gevange nen en de bewakers, in welk gevecht een der gevangenen werd gedood en een politiebeambte zwaar gewond. De politie zet de achtervolging der vluchtelingen voort met behulp van vlieg machines. Uit het tuchthuis te Nashville In Tennessee wisten drie gevangenen te ontsnappen. ZU dwongen een bewaker hen in een auto op te nemen en weg te rijden. Na waker in den gestolen auto. NEW YORK. 4 Dec. (Reuter) Philip Giordano, secretaris van Oeneresco Pope, directeur van bet te New York verschijnende Itallaanach-Ameri- kaanache blad*..11 Progrenao” en andere bladen in de Italiaansche taal, beeft bij het federaal gerechtshof een proces aanhangig gemaakt tegen de leden van het nationaal bureau voor contróle op munitie. De bedoeling ia. de grondwettigheid op de proef te stellen van de waarschuwing der regee ring tegen den uitvoer van petroleum, katoen e.d. naar Italië, en eventueel de herroeping hiervan te bewerkstelligen Giordano verklaarde, dit niet voor rekening Geen vertoontng vsn Haarlem. Engeland wint den voetballandenwedstrijd vaa Duitschland met 3 Enwe wint de ïfie partij van Aljeehin en heeft thans met 1412 de leiding. Dr. Schacht zeide o.m. dat het program der werkverschaffing geleidelijk aan is uitgebreid tot een program van weerbaarmaklng. Dr. Schacht verklaartfe. dat men het door alle natlonaal-soclallsten zoo scherp bestreden kapitalisme niet mag verwisselen met het eco nomische systeem, dat zich van de meeste mo derne werktuigen en machines bedient. Htj wendde zich ook tegen iedere nivelleering. om dat men het er over eens is. dat ook het Duit sche volk steeds een groot aantal welgestelde lieden noodig heeft. Men kan nimmer kunst en schoonheid scheppen. Indien er geen men- schen zijn, die daarvoor hun geld willen uit geven. Dit alles alleen overlaten aan den staat, is een onmogelijkheid. Wij zijn derhalve aan gewezen op den vrijen wil van het individu. Een leder, die nagaat, welke geweldige mid delen de nationaal-sociaUstische staat noodig heeft voor zijn verschillende uitgaven, zal be grijpen, dat de staat moet trachten zooveel belasting te ontvangen als slechts mogelijk is. Onder deze omstandigheden is liet begrijpe lijk, dat er thans nog geen belastingverlaging zal worden Ingevoerd. Ook het natlonaal-ao- cialisme kan niet het feit over het hoofd zien, dat wü ontzaglijke offers zullen moeten bren gen. Spr. beschouwt het als de grootste poli tieke fout den volksgenoot iets voor 'te pra ten, wat niet in overeenstemming Is met de feiten. HU, dr. Schacht, heeft nog nooit een arbeider geziën, die niet heeft begrepen, wan neer men rustig en zakelijk met hem over de noodzakelijkheden des levens sprak, dat dat gene wat moest geschieden, belangrijk la. an dat hij zijn aandeel daarin moet bijdragen. Ten slotte zeide spr., dat vooral noodig is, dat grondstoffen uit het buitenland worden verzorgd en hoe meer grondstoffen men zich zal kunnen verschaffen, hoe grooter de moge lijkheid van werkverschaffing zal zijn. Tb Bellkesxlr zijn talrijke huizen door den storm beschadigd of vernield. Nabij Lennenkeuy heeft een aardachulvtng plaats gehad, waardoor een oude stad. Tehl gehseten, werd blootgelegd; binnenkort sullen hier opgravingen werden verricht. MADRID. 4 Dec (Reuter) Een procureur- generaal der republiek heeft een aanklacht in- gedlend tegen Nombela, aangezien deze bij de onlangs door hem gedane onthullingen het hooggerechtshof erbij betrokken heeft Naar het D. N B meldt, heeft admiraal Caranza den voorzitter van de Cortes een me morandum overhandigd inzake ernstige onge regeldheden bij den staataseneepsbouw. In het nieuwe schandaal «ouden wederom hooge persoonlijkheden van het openbare leven verwikkeld zijn. De geconstateerde malversaties «ouden de onregelmatigheden bij de Btrauaa- affalre en ëe Nombela-affalre in de Kha- duw stellen. Men gelooft, dat de Indiening van het rap port der commissie, belast met het onderzoek Inzake de onthullingen van Nombela. een minister-crisis tengevolge «al hebben Er bestaan nog andere redenen voor een kabinetscrisis Chapa Prieta heeft de rechtse be partijen niet bevredigd Dese else hen namelijk vermindering zijner belastingplannen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9