Ivorol De Nederlandsche Tandpasta Inval bij bankinstelling de hoofdstad Toon mijuwwegen De Beul verboden in o Ittipihacdi's Pudeus R.K. STAATSPARTIJ DIRECTEUR IN ARREST Restaurant DORRIUS ZATERDAG 7 DECEMBER 1939. LEEKEPREEKEN Conflict voorkomen Bedr ij f «ongevallen Industrie-financiering Vleeschvergif tiging gezin ziek overleden DE VERLOREN 16 MILLE Een belooning uitgeloofd DISTRIBUTIE VAN SUIKER INVOER VAN HARING vragen kip kar waren SCHEPEN AAN DEN KETTING -- Prof. Steger tegen den Staat Vele personen zijn gedupeerd Voor groote bedragen benadeeld Ernstig ongeluk bij graafwerkzaamheden Onregelmatigheden gepleegd RESTITUTIE AAN EENDEN- HOUDERS Installatie nieuwe burgemeester ▼an Texel Het ontwerp-program ter vast stelling by den Partijraad ingediend Tweede Kamerleden inlichtingen Zal de eisch door den Hoogen Raad worden toegewezen? Loonsverlaging in de sigaren industrie aanvaard Ramp van de Poolster I De kapitein moest het zeegat in, hoe gevaarlijk de toestand ook was Bekend letterkundige Gemeente-ontvanger van Ambt- Hardenberg geschorst en in arrest gesteld ür. Frans Erens Twee personen onder een terechtgekomen De burgemeester van ’sGraven- hage staat de verdere opvoe ringen niet toe Met toezending van „beursberich ten" werden de cliënten be werkt, waarna zy zich waagden in fondsen, die verre van safe Na een botsing op de reede van Vlissingen Instemming van vele leden der Tweede Kamer met het wetsontwerp Drie leden van een Onderwys in het verleenen van eerste hulp Verbetering positie van den groothandel Directeur een strooman? ■s (Ingezonden Mededeeling) de LIBRA I t r* 1 1 en i en en mr. I L op den ingeslagen weg te kunnen voortgaan. p I i r l l i r l doch van uitvoering der opdrachten komt in het algemeen niets. Ook moesten vele klanten stukken In onder pand af staan. I r i i i i c i l vend voordeel voor den uitvoer verwacht ten. N. Z. Veerkurgwal b. h. «pal, Amsterdam. FLATS DU JOUR BH LA CARTS bedaart spoedig met Par stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist De Jnstltle vermoedt, dat de directeur van deze N.V. een strooman is en dat de wer- keiyke eigenaar een buitenlander is. die zich vermoedeiyk te Weenen ophoudt. De direc tor. die gearresteerd la, b een Hollander. Donderdagmiddag omstreeks half twaalf over leed in zün woning te Houthem-St. Gerlach de bekende letterkundige mr. Francois Erens. die den leeftijd van 78 jaar bereikte. Frans Erens was redacteur van „De fileuwe Gids", waarin hij sedert kort na de oprichting zijn schetsen, novellen, kritieken en Invallen publiceerde. Ge boren te Schaesberg in Limburg op 31 Juli 1857. studeerde hü rechten aan de Unlversiteit van Lelden, daarna te Bonn en te Parijs, waar hjj kennis maakte met de Fransche schrijvers van omstreeks 1880, o.a. Jean Moréas en Maurice Barrës. Na zijn terugkeer in het vaderland ves tigde Frans Erens zich te Amsterdam. Hij pro moveerde in de rechten In 1888. Van verschillende zijden werd betoogd, dat industrialisatie, wil sjj slagen, niet slechts door financiering, doch ook op andere wijze zal moeten worden bevorderd. Komende tot de industriefinanciering, en daarmede tot den inhoud van dit wetsontwerp, gaven sommige leden als hun oordeel te ken nen. dat zü met de indiening daarvan slechts matig Ingenomen waren, en dat zü tegen het financieren van nieuw op te richten of uit te breiden industrieën met Staatsgelden bezwaar hadden. Naar het „Ned. Weekblad voor kruideniers waren” verneemt, zijn onder leiding van het departement van Handel.‘Nijverheid en Scheeo- vaart onderhandely’gen geopend tusschen de Centrale Suiker Mij. en den Ned. Grossiersbor.d inzake verbetering van de positie van den groot handel bü de distributie van suiker. Gezien de groote hoeveelheid materiaal, die in beslag is genomen op het kantoor ia ge heel schoon schip gemaakt en de ingewik kelde wijze, waarop de Bank „zaken" deed, zal het onderzoek waarschünlük gerulmen tüd in beslag nemen. Het verhoor van den verdachte en verschil lende getuigen is den geheelen avond voortge zet. Waarschünlük is door deze Bank op gelük- waardige wüze gewerkt ah Indertüd door de „Inter Bank” te Den Haag, die ongeveer een Jaar geleden door de justitie is gesloten. Op veraoek van den gearresteerden dlrecteui Het is wel zeer te betreuren, dat de Pool ster door de kustwacht niet is opgemerkt. Te Schiermonnikoog wordt overdag „beperkt" en des nachts doorloopend ultkük gehouden. Vol gens ingewonnen informatie was de uitkük- post echter op 25 September wel bezet en heeft de llchtwachter overdag büna onafgebroken uitgekeken. Het schip was ledig en had een diepgang van 65 cm. vóór en 240 cm. achter. Juist om dat het schip niet geballast was, bestond hier niet de mogelükheld om het schip op zee te houden. De kapitein had geen keuze. Hü moest het zeegat in. hoe gevaarlük de toestand daar ook was. Het valt dus moellük te ontkennen, dat bal last hier aanbeveling had verdiend. Nu getuige Toxopeus. die zich met de red dingsboot Insullnde mln of meer toevallig in bedoelden storm heeft bevonden, heeft ver klaard, dat hü zulk een hevlgen storm en zulk een ziedende zee nog nooit had medegemaakt, moet de mogelükheld worden erkend, dat. in het zeega.t ook Indien de Poolster beladen ware geweest, het schip ten onder sou zün gegaan. verre van betrouwbaar zün. De meestal weinig terzake kundige aanstaande cliënten werden bewogen zich te wagen in fondsen, die verre van safe zün. Verschenen is t ontwerp van ’t algemeen staat kundig program der R.K. Staatspartü, voorzien van een uitvoerige toelichting op de ontworpen beginselen en algemeene richtlijnen, gelük dit door het Partübestuur is ingediend bü den Partüraad ter behandeling en vaststelling in zün jaarvergadering van Zaterdag 29 Februari 1936 Dit ontwerp-program werd reeds geheel afge- druk in ons blad van 12 Juni IJ., nadat de door het Partübestuur Ingestelde commissie rneth haar arbeid was gereed gekomen. Wanneer wü de heiligen aanroepen, moeten wü in gedachten aan hun hand gaan en samen met hen voor dien troon neerknielen. Dan volgt daaruit van zelf, dat wü beginnen diett aller- hoogsten Heer te huldigen en te begroeten. En hebben wü ulteindelük iets voor ons zelf te vragen, mede door de voorspraak van een van Gods lieve Heiligen, laten wü daarbij dan steeds bedenken, dat wü in menschelüke zwak heid en onkunde nooit weten of, wkt wü vragen aan tüdelük geluk, ook tot ons wezenlük geluk strekt. Daarom is Davids gebed zoo alomvat tend en nooit missend, wanneer hü smeekt: toon mü Uw wegen. Heer en leer mü Uw paden ken nen. Is daarin niet heel ons tüdelük geluk met ons eeuwig geluk opgesloten? Alle klein-men schelüke berekening sluiten wü uit; wü erken nen, dat wü zelf niet weten, wat ons tot heil strekt. Wanneer God echter ons inzicht geeft, wat wü moeten doen, hoe wü moeten wandelen, welken weg wü moeten Inslaan, dan hebben wü alles, wat wü hebben moeten. Ook al schünt de aanwüzing in te gaan tegen wat wü als ons ge luk zien; wanneer wü aanvaarden, wat uit Gods hand komt, dan volgen wü den zekeren weg. die altüd op het juiste punt uitkomt. t Is voor den vleeschelüken mensch heel ver- leidelük om zün God en godsdienst te gebrui ken tot zün eigen menschelük voordeel. Hiermee zet hü alle waarden ten onderste boven. HU is er om God te dienen en daardoor zün eeuwig heil te verwerven. Dat hü in moeilükheden en nood troost en steun zoekt bü zün Vader in den Hemel, is niet anders dan natuurlük. Maar de verhouding van den mensch tot God eischt daarbü, dat het afhankelüke schepsel met zün beperkten blik, slechts vraagt, wat God van hem wil. Doet hü anders, dan stelt hü zich aan alsof hem beter dan aan God bekend is, wat hem tot geluk strekt. Wie dit alles overweegt, voelt hoe volmaakt Davids gebed was, dat nog voor ons allen niets in kracht heeft verloren: Toon mü Uw wegen Heer en leer mü Uw paden kennen. In deze 25 jaren hebben 47000 fabrieks- en havenarbeiders door bemiddeling der Staats commissie een aanvangscursus gevolgd, terwül ongeveer 2000 aanvangs- en meer dan 2100 her halingscursussen werden gehouden. De burgemeester van Den Haag heeft, gezien bet gebeuren in den Stadsschouwburg te Amsterdam, met het oog op de mogelijkheid dat zich daar ter stede een gelijke ver storing van de openbare orde zou kunnen voordoen, verdere vertoo- ningen van het tooneelstuk „De Beul” in zijn gemeente verboden. De procureur-generaal bü den Hoogen Raad heeft Vrüdag geconcludeerd in de procedure tusschen professor Steger, buitengewoon hoog- leeraar te Delft, als eischer tegen den Staat der Nederlanden. Op grond van een mlnisteriëele beschikking van 13 Febr. 1930 vordert prof Steger een hooger salaris dan hem is uitgekeerd van 1 Mei 1928 af. De Haagsche rechtbank wees den éisch toe. doch in hooger beroep heeft het Haagsch ge rechtshof dit vonnis vernietigd, met afwüzing van de vordering. Mr. Besler achtte de opvatting van den Mi nister en het Hof onjuist en concludeerde tot vernietiging van het arrest van het Hof en be vestiging van het vonnis der rechtbank met veroordeellng van den Staat in de kosten van de procedure in hooger beroep en cassatie. De Hooge Raad zal uitspraak doen op 24 Jan. Dit neemt niet weg. dat de Raad wil wü- zen op enkele omstandigheden, bulten het noodweer gelegen, welke den toestand van de Poolster ongunstig hebben beïnvloed. De klanten zün, na aldus met „tipa” te zün bewerkt, rijp voor een nadere bespreking, waar in zü ten slotte den remtsler opdracht geven en een premie betalen. Deae premies verdwünen In de zakken van de remiaiers een er van Is de broer van den directeur en ook de directie krijgt een deel van den buit De posten worden schrlftelük of telefonisch Blükens het voorloopig verslag der Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot oprichting van een naamlooce vennootschap ,.N. V. Maat schappij voor Industrie-financiering”, waar deerde men vrü algemeen, dat de Regeering door de indiening van dit wetsontwerp het vraagstuk der industrialisatie, waarvan dat der industriefinanciering een onderdeel uitmaakt, in concreten vorm aan de orde gesteld heeft. Het moet, zoo meende men, voor den Minister van Handel, Nüverheld en Scheepvaart, die als een van de pioniers der industrialisatie- gedachte beschouwd moet worden, een groote voldoening zün, in staat gesteld te worden, zün denkbeelden op breed terrein in daden om te zetten. Verscheidene leden, die in industrialisatie vooral heil zagen, indien het mocht gelukken, nieuwe exportindustrleën in het leven te roe pen, vreesden, dat daarvan nauwelüks sprake kan zün, zoolang in de economische positie van Nederland ten opzichte van de ons om ringende landen geen ingrüpende wüzlglng komt. Hoe kan ons land, zoo vroegen zü. op de buitenlandsche markten blüven concurree- ren, indien niet tot devaluatie wordt overge gaan? Zooals men weet had reeds Haarlems bur gemeester met een verbod gedreigd en werden zoowel de stedelüke schouwburgen van Haarlem als van Utrecht niet beschikbaar gesteld voor de opvoering. De burgemeester van ‘s Graven- hage heeft nu met verstandig beleid tevoren deze voor de orde gevaariüke vertooning ver boden. De Commissaris van Politie der le afd. te Rotterdam maakt bekend, dat in verband met de vermissing op 4 dezer van een bedrag van 16 000 door een kantoorlooper. aan hen die het geld terugbezorgen aan het politiebureau Groote Pauwensteeg, of aldaar Inlichtingen ver strekken, welke lelden tot het terugvinden er van. een belooning zal worden uitgereikt van 15 pct. van het bedrag, dat als gevolg van hun aanwijzingen terechtkomt, tot een maximum van ƒ2000. verduisterde bedragen waren Inmiddels door de familie reeds aangezuiverd. B. zal ter beschik king van den Officier van Justitie worden ge- De Commissie meent dan ook in die '“~n goed en nuttig werk te hebben geleverd en hoopt DE GROOTE PALMOLIVE WEDSTRIJD. Aan den grooten Palmolive wedstrijd, die j.l. Zaterdag eindigde, hebben vele tien duizenden, uit alle hoeken van ons land, meegedaan. En geen wonder! Op eiken werkdag werd een Fongers rijwiel ter waarde van f 39.50 of - naar verkiezing - f 35.— in contanten toegekend, terwijl daarnaast dagelijks extra prijzen werden verzonden aan 50 personen. Bovendien werd aan het einde van elke maand een hoofdprijs van f 500.— uitgekeerd. De eerste maal viel deze hoofdprijs in Apel doorn; de tweede gelukkige hoofdprijs winnares woonde te Eindhoven. Thans is de derde hoofdprijs, wederom ten bedrage van f 500toegekend, en wel aan Mevr. W. Tur-Hoornik, VermeTT»^ straat 164, Den Haag. In November werden dus wederom 27 Fongera rijwielen, of f35.- inplaats van een rijwiel, ver zonden aan: J. v. Tongeren, D. 11. Diepenveen W. Kok. Diepe Gr. 3. Harderwijk P. Leeuwenburg. Hoefkade 1532, Den Haag A. H. Pusten. School straat 124. Beilen (Dr I. Nuijen. Zevenaarschew. A 228, Didam Mevr. E de Waal. Adm. de Ruy- terweg 124, Adam; F Goote. Telgterweg 21a, ErmeloJ. Mevr. W. Haag Dr. Zuid laren i Vele andere leden verklaarden, zonder wederom een devaluatiedebat te willen ont ketenen, dat zü van devaluatie geen blü- Vele leden betuigden hun Instemming met het voorstel om tot industriefinancie ring van Overheidswege over te gaan. In het verslag der Tweede Kamer betreffen de het wetsontwerp tot regeling van den In voer van haring wordt medegedeeld dat som mige leden gaarne nauwkeurig zouden verne men, waarop de meening van de Regeering be rust. dat het rookersbedrüf speciale behoefte zou hebben aan Noorsche sloehartng. Ook was het dezen leden niet duldelük, waarom even tueel benoodigde Noorsche sloeharlng niet zou kunnen worden vervangen door Nederlandsche haring. Voorshands waren deze leden van mee ning, dat. bü de voorraden, aangebracht doos Nederlandsche schepen, aan den invoer van Noorsche sloeharing geen behoefte bestaat. Nadat eerst de R.K. en Chr. tabaksbewerkers- organlsaties hadden besloten zich te vereenlgen met de gewüzigde voorstellen der patroons, loonsverlaging van diverse groepen in het be- drüf inhoudende, hebben thans ook de Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond (mo derne organisatie) en de Ned. FedetaMie van Sigarenmakers besloten zich bü ’UB nieuwe re geling der loon- en arbeidsvoorwaarden neer te leggen. De nieuwe loonovereenkomst. die Zaterdag Ingaat, zal gelden tot 1 April 1937. Vele leden konden zich vereenlgen met het geen in de Memorie van Toelichting wordt gezegd omtrent de noodzakelükheid van ver dere industrialisatie. Vrijdagmiddag is de heer H. H B.. gemeente ontvanger te Ambt Hardenberg gearresteerd wegens gepleegde onregelmatigheden. De heer B had in. zün hoedanigheid van penningmees ter der Landarbeidersvereenlglng afdeellng Ambt Hardenberg der Bouwvereeniging „Beter wonen” en der Christelüke Nationale Sc hooi- vereeniglng. verschillende onregelmatigheden gepleegd ten bedrage van ongeveer 10.000. De Op vragen van het Tweede Kamerlid Ver- voorn betreffende het verleenen van restitutie aan eendenhouders van de op voederartlkelen geheven rechten en het verstrekken aan hen van bonnen voor belastlngvrüe maïs en visch- meel, heeft minister Deckers geantwoord, dat als beginsel geldt: a. dat de verhoogde produc tiekosten ten gevolge van de op voederartikele» geheven rechten voor zoover de eieren wor den uitgevoerd moeten worden vergoed aan de eendenhouders, hetgeen ook op verschillende wijzen Inderdaad geschiedt; b. dat. voor zoover de eieren in het binnen land worden afgeaet, men zich zal moeten aan passen in dien zin, dat de verhoogde productie kosten door prüsstüging ten gevolge van een geringer aanbod van eieren zullen moeten wor den goedgemaakt. In hoeverre het beginsel aan zün doel beeft beantwoord en hiermede de deugdelükbeid van het beginsel zelf maakt nog een punt van onderzoek uit. Mocht het beginsel worden verlaten, dan zal worden nagegaan op welke wüze hulpverleenlng aanbeveling verdient. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake het verloren gaan van het mo torschip Poolster, tijdens stormweer in monding van de Wester Eerns, waarbü vüf personen om het leven zün gekomen. De Raad Is van oordeel, dat de Poolster ten gevolge van den abnormaal hevlgen en vrü plotseling opgekomen storm van 25 September 1.L in de monding van de Eems Is vergaan. Daarbü hebben alle opvarenden het leven ver loren. Dit moet helaas wel worden aangeno men. al waren, ten tüde van het onderzoek, de lüken der slachtoffers nog niet gevonden. Uit den toestand, waarin het schip is aan getroffen. moet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat het vaartuig is gekenterd en met oen mast tegen den grond heeft gestooten. Het uitgaande Belgische stoomschip .jSyrle” is Vrijdagnacht door den deurwaarder uit Goes aan den ketting gelegd Het schip ligt nu in de Biezellngsche Ham bü Hansweert voor anker. Deze beslaglegging moet in verband worden gebracht met een aanvaring welke het Belgische schip, uitgaande van Sluiskil naar Malaga, op Maandag J.l. ter reede van Vlissingen had met het Russische stoomschip .Kim", dat van Ant werpen naar Llvomo was vertrokken. De „Syrië" kreeg hierbü schade aan de huldplaten boven de waterlün, terwül de .JClm" zün bakboord- anker verloor Later verloc de Rus ook nog het stuurboordanker, doch beide ankers heeft men reeds kunnen visschen. In verband met de aanvaring is ook de „Kim” nn den ketting gelegd door den deurwaarder. namens de reederü .JJeppo", waartoe de De nieuwe burgemeester van Texel, Mr. A. F. Kamp, zal in de op Woensdag 11 Decem ber aa. te houden raadsvergadering worden Bü de werkzaamheden aan het te graven Amsterdam-Rünkanaal te Wük bü Duurstede is Vrijdagmiddag te omstreeks twaalf uur, ern stig ongeluk gebeurd. Bü de stortplaats voor grond is een der vüf tons klpkarren omgeslagen en terecht gekomen op twee in de nabüheid staande arbeiders, n.l. den werkbaas Nieman uit Wük bü Duurstede en een arbeider, uit Siddeburen afkomstig. Belde mannen werden ernstig gewond. Zü zün naar een der ziekenhuizen te Utrecht vervoerd. Reeds in Januari kwam vanuit Frankrijk een klacht in van een cliënt van de Ban£. die zich benadeeld achtte. Het onderzoek duurde gerui- men tijd, daar bewüzen, noodzakelük om in het bedrijf van deze heeren in te grpen. moellük te verkrügen waren. Deze Fransche cliënt zou 14.000.aan fondsen in onderpand hebben gegeven en die fondsen zouden verdwenen zün; het staat nog niet vast, of hier sprake is van oplichting dan wel van verduistering. Het globale onderzoek heeft reeds uitge wezen, dat tientallen personen uit België •tukken in onderpand hebben gegeven en die fondsen thans kwüt zün. Verschillende personen zün voor groote bedragen gedu peerd. varieerend tusschen 15JNM.en ƒ20.000.—. Louman Jr„ Haarl.str. 91. Adami Tur-Hoornik, Vermeerstr. 164. Den J. E. Verveen, arts. Stationstr. 174. (Dr.j: Mevr. 1. Modderman. Goeman Borgesiuspl. 26, ArnhemMevr. Timmermans- Jonkman. St. Janstr. 196. MiddelburgMej Riek Beermans, Nw. Domlaan 1, BaarnT. d. Boer. Baan 49. Oud-Beijerland Mej. Tr. Jonk. Purmer- steenw. 11. Purmerend C. Huisman. IJsseilaan 152. Gouda: Mei N. v. Oosten. Ernst Casimirl. 11. ZeistD. Holleman. Halsterscheweg 53. Bergen op-Zoom L. N. v d. Sluijs. J. de la Barlaan 27, Den Bosch: J H. Merk. Woldstr. 119. Meppell D. Verwaal. Elandsgr. 29. A dam W. v. Vlerken. Mgr. Willemerstr. 1, BoxtelD. Klay, Noordlaan 2, BioemendaalMevr. N. Husslage, Acacialaan 23. Beverwijk: Mej A. Swinkels. Singel 165, Schiedam: Me). N. Meijer. Nw. Kijk in t Jatstr. 70. Groningen. Bovendien kregen 1350 mededingers een extra prijs: voor dames een fraaie doos met schoonheids-artikelen. voor heeren een niet minder aantrekkelijke doos met een keuze van prima artikelen voor de verzorging van het uiterlijk. Uit het verloop van dezen belangrijken wedstrijd is duidelijk gebleken, dat men de groote verdiensten der Palmolive zeep in geheel Nederland op de juiste wijze weet te waardeeren! steld Naar aanleiding van het voorgevallene heeft de gemeenteraad van Ambt Hardenberg Vrij dagavond In Zün zitting besloten den heer B. als gemeente-ontvanger te schorsen De Bank, die zich hoofdzakelük bezig houdt met premie-affaires in België en Frankryk en die ook als animeerbank bekend staat, wordt sedert 2% jaar te Amsterdam gedreven. Reeds gerulmen tüd bestond bü de politie het vermoeden, dat deze Bank zich bezig hield met tamelüke louche Zaken. Hun werkwüze is als volgt; In België Frankrijk, doch dan laatsten tüd is vooral eerstgenoemd land het operatieterreln van deze heeren. reizen zoogenaamde remlslers de steden en dorpen af, na vooraf hun aanstaan de slachtoffers wekelijks of maandelüks „beursberichten” te hebben toegezonden. Het behoeft geen betoog, dat deze beursberichten Met klem drongen verschillende leden er bü de regeering op aan. den bestuursvorm nader onder het oog te zien. Als hoofdWnen voor een oplossing, waarbü de bezwaren van deze leden zouden worden on dervangen. werden genoemd a. het bestuur (de directie) behoort een grootere zelfstandigheid te verkrijgen dan in de regeerlngsvoorstellen Is voorzien; de leden daarvan dienen niet in de departementale for matie te worden ingevoegd; een regeling moet worden getroffen voor de benoeming en het ontslag der bestuursleden, welke waarborgt, dat het algemeen beleid gevoerd wordt overeen komstig het inzicht der verantsoozdulüke mi nisters; b. de raad van toezicht (raad van commis sarissen) behoort niet slechts uit ministers te bestaan, doch daarin behooren zonder dat de raad te talrük wordt ook nlet-ambte- lüke personen uit het bedrijfsleven en deskun digen vertegenwoordigd te zün; c. de ministers behooren ten aanzien van zeer belangrüke beslissingen het recht van vooraf gaande keuring en eventueel het recht van veto te hebben. Ier en den inspecteur van politie Dijkstra, bij wien het politioneele onderzoek berust. Alle boeken en bescheiden van de Bank, de inhoud van de brand kast en de kluis, zijn in beslag ge nomen en per politieauto naar het hoofdbureau vervoerd. geneeskundige behandeling hun toestand, is thans redelük wanneer zü wanneer zü veranderen. De Staatscommissie in het belang van het verleenen van eerste hulp bü bedrijfsongevallen bestaat op 10 December is. 25 jaar. In het begin beschikte de Commissie over een groot subsidie van het Rük, zoodat onderwüs in E.H.B.O. kon worden gegeven, niet alleen aan fabrieksarbeiders en (na 1916) aan havenarbei ders, doch ook aan leerlinge^ van ambachts scholen. zeevaart-, vlsscherü- »n schlppersacho- len en van Landbouw- en TuiAbouwwinteracho- len, terwül ook voor de land- en tulnbouwbevol- king cursussen met Rükssubsidle plaats hadden. Na 1920 echter begon reeds de bezuiniging, werd het subsidie minder en moesten alle bovenge noemde cursussen vervallen, behalve die vowr fabrieks- en havenarbeiders, om aan de Veilig heidswet te voldoen, terwül ook nog enkele cursussen met Rükssubsidle voor zeevlsschers konden plaats hebben en de Centrale Land bouw-Onderlinge te Amsterdam een klein sub sidie gaf en nog geeft voor eenlge cursussen Jaarlüks voor de landbouwbevolking. Vermoedelük tengevolge van het eten van bedorven bllkvleesch is een drietal leden van het arbeidersgezin K. R. te Wlnsum ziek ge worden. Zü zün onder gesteld en I wel. De politie heeft het overgebleven vleesch in beslag genomen en naar het centrale labora torium voor Volksgezondheid opgezonden. Vrijdag hebben de justitie politie te Amsterdam een inval ge daan bij de HoJJandsche Escompto Bank, die gevestigd is aan den N. Z. Voorburgwal I20--I26. De directeur, die te Amsterdam woonachtig is, doch die tijdelijk verblijf houdt te Blaricum, ia des morgens vroeg van zijn bed gelicht, gearresteerd en in hel hoofdbureau van politie ingesioten. De inval werd gedaan door den officier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, den substituut-officier, H. A. Wassenbergh, den rech- ■T TT T anneer Devid zün ziel tot zün Heer heeft opgeheven en zün onwankel- v v baa, vertrouwen in de Voorzienigheid heeft uitgesproken, dan smeekt hü: Toon mü Uw wfegen, o Heer en leer mü Uw paden ken nen. Dit is een diepzinnig gebed, wijsheid bevat tend voor alle tüden. Hoe zelden denken wü' er in onze kleln-menschelükheid aan, dat wü slechts bestaan, slechts kunnen fandelen en ons bewegen, zoolangSchepper ons in stand houdt. Een ondeelbaar oogenblik van Zün Wil is voldoende om ons ineen te doen storten. Hoe weinig strookt daarniee het leven van verreweg de meeste menschen, ook van hen, die zich christenen belüden. Zie hen werken en zwoe gen, zie hen heerschen en zich opblazen, zie hen berekenen, plannen maken, netten span nen, alsof zü de zekerheid hadden van een Onverwoestbaar leven. Met alles houden zü re kening; met list en sluwheid van tegenstan ders; met de grillen van de fortuin; met het omslaan van de conjunctuur; met de wissel valligheden van de politiek, zelfs met den dood en het ongeluk van anderen. Alleen hun eigen broosheid komt niet in tel en God wordt in hun kansberekening niet opgenomen. Nog af gezien van de grove ondankbaarheid van het schepsel tegenover den Schepper: hoe dom is het dezen hoogst gewlchtlgen factor over het hoofd te zien.’Eén moment behoeft het inge wikkelde menschelüke organisme maar te fa len; even maar behoeft de motor van het hart te weigeren een auto behoeft slechts een streep buiten zün baan te rijden en het trot- sche leven van straks is een lük. Hoe armza lig zün dan al die berekeningen zonder God. Anderen weer zijn door de ongunst der for tuin getroffen: zü noemen zich pechvogels en ongelukskinderen. Al wat zü ondernemen mis lukt ziekte sloopt krachten en doet het laat ste geld wegteren; speculaties zün altüd aan den verkeerden kant; werkloosheid sloopt ener gie en levenslust. Slechts één middel zou er voor dezulken zün om hun moreel te bewaren, om geestelük en ulteindelük ook stoffelük staande te blüven en klaar te staan voor een nieuwe kans: de overtuiging, dat er een God leeft, die toelaat in <üsheld, wat zij als een ramp beschouwen. In het volhardend smeeken: „Toon mü Uwe wegen", zouden zü niet alleen berusting en troost, maar op den duur ook licht en inzicht bekomen. Maar hun geest blüft hangen aan het lüdelüke; zü staren zich blind op eigen onge luk; berekenen, hoe goed hét zou kunnen zün. zelf hun leven konden regelen; zelf de omstandigheden konden Deze voortdurende worste ling van een eng berekenenden geest met de on wrikbare hardheid van het noodlot maakt on tevreden. opstandig, doodt de hoop, knaagt aan het geloof, aan het vertrouwen in een betere toekomst, ulteindelük aan het vertrouwen in God. De blik bepaalt zich tot de tüdelükheld van enkele jaren en vergeet, dat de toekomst van de ziel een eeuwigheid is. Zün zelfs zü. die zich beter wanen dan de geschetste categorieën, zü. voor wie God mid den in het leven staat, die godsdienstig zün en zelfs kerksch, die aalmoezen geven naar vermo gen en de plichten van hun staat vervullen, zün zü. of althans zeer velen van hen ook niet dagelüks op berekening uit tot zelfs in hun ge bed? Hoe vreemd wordt er, zü het te goede trouw, met God en Zün lieve heiligen omgesprongen, vooral onder ons Katholieken; hoe ontstich tend is vaak ons voorbeeld in dit opzicht voor andersdenkenden! Zeker, Christus heeft ons Zelf wel geleerd te bidden: geef ons heden ons dagelüksch brood en: vraagt en gü zult ver krijgen. Maar daaraan zün dan verschillende andere smeekingen vooraf gegaan. Het mooi ste gebed, het Onze Vader, begint met een ver heffing van de ziel uit dit aardsche naar Hem, die in den Hemel is. Het leert te smeeken, dat Gods naam geheiligd zij, dat Zün rijk over heel de aarde moge verbreid worden, dat Zün wil overal, in gansch het heelal, moge vervuld wor den. Eerst daarna komt een enkele bede voor t dagelüksch brood, de nooddruft zonder meer, om dan in een smeeking om schuldvergeving en deemoed te eindigen. De vraag om tüdelüke goederen heeft slechts een kleine plaats in het gebed, dat Christus voor ons opstelde. En hoe groot is het aan deel, dat de stoffelüke dingen hebben in de ge beden van de meesten onzer. Zün er niet velen, die eerst dan beginnen te bidden met aandrang en met hun hart, wan neer zü in tüdelüke moeilükheden verkeeren. wanneer de zaken slecht gaan, wanneer een ont slag dreigt, wanneer zü zich zelf in zorgen heo- ben gewerkt? En moet niet voor iedere ziekte, voor elke tüdelüke aangelegenheid een heilige klaar staan om de uitkomst te geven? Klnderlüke vroomheid kan moot zün; wü moeten allen als kinderen worden. Maar ook in het godsdienstige mogen wü niet kinderach tig zün. Tenslotte is het eenige doel van ons verblüf in deze wereld: Gods verheerlüklng en het zoeken van onze eigen zaligheid. Al het overige zal ons worden toegeworpen. Gods verheerlüklng dus op de allereerste plaats. En hoe weinig wordt daaraan door ons, berekenende menschen, gedacht. Het gebed moet hoofdzakelük en op de allereerste plaats een dienen van den Schepper zün, een betui ging van onze afhankelükheld, een verheerlü klng van den Naam van den Allerhoogste, een volledige onderwerping aan Zün wl>. Zooals de Kerk bidt, dat ons gebed als wierook moge op- stügen tot den troon van God. Wierook nu is licht en geurig, is een offergave, opstügend uit vuur, dat stof verteert. Een gebed, louter smee- kend om tüdelüke zakep, is beswaard met eigen belang en mist allen offergeest. Mogen wü dan niet Gods hulp in onze men schelüke ellende inroepen en zün de heiligen dan niet onze krachtige' voorsprekers en voor spreeksters? Natuurlük wel! Maar zooals alles moet ook ons gebed geordend zün. God, de Schepper, moet het middelpunt van onze ge dachten zün: een geb3d moet altüd wezen een treden vóór zün troon.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15