Britsch kabinet keurt vredes voorstellen goed Met twee kameraadjes op avonturenreis "I Vlootconferentie geopend F iiiii De kerkvervolging Duitschland ,,De Beul” UITSTEL VAN VERDERE SANCTIES? in DElOSPRIJS VOOR LONDEN DINSDAG 10 DECEMBER 1935 veront- uw- Geruchten over Eden’s aftreden ontkend zaal Protest van Kardinaal Bertram RIJKSVïSCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN PASTOOR Q. J. TE MEY G de tJ)aily van DOOR FLETCHER A Dijk van Dinkelkanaal doorgebroken Zitting verdaagd tot hedenmorgen Generaal Virgin te Hamburg H.M. de Koningin licht ongesteld Het défilé van de mariniers uitgesteld Hauptmann’s verzoek om gratie Door het Opperste Gerechtshof afgewezen Onder het Lof door een beroerte getroffen BENOEMING IN HET AARTSBISDOM i f* De oorspronkelijk geprojecteerde openbare voorstellingen wor den niet meer gespeeld te Ongecorrigeerd m (Ongecorrigeerd.) Kwaadwilligheid de oorzaak? In het bisdom Haarlem is aanzien van 0 Erie U STOOMTRAWLERS Jenn’" LOGGER KW. 74 910.—. KOTTERS E. 329 1520 E. 315 900.—. LOGGERS MET VERSCHE HARING WATERSTANDEN ZESDE HOOFDSTUK aan meer slapelooeen nacht? vroeg En mr. Hoe (Wordt vervolgd) De Britsche minister-president Baldwin opent de bijeen komst in de Locarno- zat de vrouw van de vrouw van den burge meester, die bijna flauw viel van de schrik en hij heeft er dit gevonden Kijk eens mijn heer Pontifex I van de Dinsdag aan den Rljksvlschafslag aan gekomen st h< nt 1 d de cn Tenslotte stelde Lord MonseU de Instelling van een „eerste commissie” voor, waarin alle delegaties zitting zouden hebben. Daartoe werd besloten en de zitting werd "verdaagd tot Dins dagochtend. to op M zli ge ni d' gi o li i i s t k de uil va coi bij COI I rei mi 1 vai we Ha ei E h d 5 3 R op va Fr op v.r pis da we dai di hi ver- moest 1 ma led f E Jas 1 ree ave on< de op dc aai var vol E gar op een »vr E vrij van E vro wei De politieke medewerker van de Post” meldt, dat de berichten uit een groot deel der Lagerhuisleden verwekt. De De stier werkte zich een beetje op en met een sprong wipte hjj over mevrouw heen en zoo achterop den auto. Het goede mensch was totaal de kluts kwijt. LONDEN, 9 Dec. (ANP) Sir Samuel Heare, die volgens de mededeeUng van Baldwin, ter conferentie tijdelijk afwezig is, omdat hij rmt noodlg heeft, werd vervolgen* ge kozen tot voorzitter der conferentie. De minister van marine, Lord Monsell, werd tot vice-president gekeaen. Na deae verkiezing trok minister-president Baldwin zich terug en nam MonseU het presidium over. administratieve en flnancleele, zoowel als ju- rische adviseurs der bisschoppen zijn. De diplomatieke correspondent van de ..Daily Telegraph” meldt uit Parijs, dat de voorstellen WASHINGTON, 9 Dec. (Reuter) Het Opper ste Gerechtshof heeft het verzoek van Haupt mann tot herziening van zijn proces afgewezen. Thans kan deze nog een beroep doen op het Hof van Genade van New Jersey tot wijziging van den doodstraf. ruimte openhouden als redelijkerwijze voor ieder noodlg Is, maar welke een nieuwen bewapenings wedloop ultslulten. Als het onmogelijk zou zijn, tot een overeen komst te komen, de onderzeebooten af te schaf fen, dan zou het van groote beteekenls zijn, tot een verdrag te komen dat het misbruik maken dezer booten verhindert. Deel IV van het Londensche vlootverdrag be vat bepalingen voor de behandeling van han delsschepen door onderzeebooten in tijden van oorlog. Deze regels gelden reeds tusschen de Vereenlgde Staten, Japan en het Britsche Rijk Italië en Frankrijk hebben thans medegedeeld, dat zij ook zich onder deze bepalingen willen stellen, wanneer er een modus la te vinden, die deze materie regelt bulten het eigenlijke vlootverdrag, in een eigen verdragsinstrument Wjj hopen, dat de andere vlootmogendheden dit voorbeeld zullen volgen, om een onbeperkter) duikbootoorlog in de toekomst ónmogelijk maken. Z. D H. de Kapjttel-Vikaris heeft krachtens Apostolische volmacht benoemd: Tot pastoor te Scheveningen (H. Antoniirs Abt) den weleerw. heer WJ. Pompe; tot pastoor te Rotterdam (H. Theresia van' het K. J.) den weleerw. heer J. B Bchuyt. thans1*- kapelaan te Amsterdam (H. Bonifaciusj. De meening Telegraph” In verband met de gevangenneming van dr. Vannasch, den procurator van het Duitsche episcopaat te Berlijn, zijn nog verdere arresta ties verricht. De vicarissen-generaal van Passau en van Regensburg zijn namelijk eveneens door de geheime staatspolitie gevangen gezet. In ka tholieke kringen verwacht men nog verdere ar restaties en acht men het niet onmogelijk, dat een groot aantal van alle vicarissen der Duit sche bisdommen gearresteerd zal worden. In den loop van het onderzoek der papieren, aldus meldt „De Telegraaf’ uit Berlijn, welke tijdens de huiszoeking bij dr. Bannasch door de geheime staatspolitie in beslag zijn genomen, schijnt gebleken te zijn, dat de berichtendienst, door kardinaal Bertram tijdens de bisschops conferentie te Fulda ingesteld, steeds op de hoogte werd gehouden van de maatregelen, die de geheime staatspolitie tegen de katholieke kerk, haar leden en vereeniglngen nam en zou nemen. De berichtendienst, die door dr. Ban nasch werd georganiseerd, liep hoofdzakelljk over de vicarisstn-generaal der Duitsche bis dommen, daar deie functlonnarissen Immers de Talryke Lagerhuisleden waardigdvoorstellen den een verraad aan den Volkenbond genoemd Tijdens het celebreeren van een Lof, Is de z.eerw. pastoor Q. J. te Mey te Monster door een beroerte getroffen. Pastoor te Mey verloor het bewustzijn, en zijn toestand verminderde snel. Maandagavond laat was de toestand van den pastoor hoogst zorgwekkend. De stier rende in dolle vaart door het wei land. sprong over een sloot en kwam zoo op den weg. Jan, die met zijn broek aan de horens vastzat, kon niet van het woedende beest afkomen. Daar verscheen plotseling een automobiel en de stier vloog er recht op af. Een sprong, en daar zat het beest boven op den motorkap. Achter het «tuur De rest van de ochtendzitting, na de ope ningsrede van Baldwin, werd, zooals reeds ge meld, door verschillende gedelegeerden ge bruikt om de rede van den Britschen eersten minister te beantwoorden. Het arresteeren van vicarissen- generaal ten gevolge der affaire-Bannasch wordt voortgezet Wegens een lichte hoofdverkoudheid van H. M. de Koningin wordt het défilé van dc Mariniers, dat hedenochtend voor H. M. tc Den Haag zou plaats hebben, eenlge dagen uitgesteld. had geen gebruik gemaakt van de maximum tonnage, die het Verdrag van Washington het had toegestaan. Allen die ter conferentie aan wezig waren, waren de Britsche regeering echter dankbaar voor het door haar genomen Initiatief en de zorgvuldige wijze, waarop deze conferentie was voorbereid. IJMUIDEN. 10 Dec. RJjksvischafslag. Tarbot 1201.30 per kg. Griet 16.0030 per 50 kg. Tong 0.74—1.10 per kg Groote Schol 16.00—18, middel Schol 17.50—19. Zetschol 18.00-27. klei ne Schol 9.00 -30, Bot 18.00, Schar 4.20—10. Tongschar 25 00 per 50 kg. Rog 16.00-23 per 20 stuks. Vleet 1.609 per stuk. Pieterman en Poon 5950, groote Schelvlsch 26.0033. mid.iel Schelvlsch 21.00—27, kl mldd. Schelvlsch 16.00 24. kleine Schelvlsch 7.8016.50 per 50 kg. Kabeljauw 42 00—58 per 125 kg. Gullen 7 00—20 per 50 kg Leng 0.60 1 10 per stuk. Heilbot 48— 80 cent per kg. Wijting 250—8.10 per 50 kg. Koolvlsch 0.18—1.25 per stuk. Makreel 7 50 950 per 50 kg. Versche Haring 810.25 per kist. en breng hem hier. De detective, dien Jocelyn op het oogenbllk ophaalde, was een der gunstigst bekende polltle-beambten van New Scotland Yard. De retten waarom mr. Pontifex zooveel vertrouwen in hem stelde, was dat hij eenlge Jaren tevoren een aantal erfstukken had opgespoord, welke uit de woning van mr. Pontifex op Grosvenor Square gestolen waren. In werkelijkheid waren daaraan geen groote om niet te spreken van onoverkomelijke moeilijkheden verbonden ge- Meri\kan zich vermommen, zoo handig al* men Wlv-antwoordde hij. hoe geslaagd die vermomming ook ikeen of ander «amenoo- pingspunt blijft er altijd. De man die mü gisteren tegenhield, moet door de een of ander in de buurt gezien zün en ik heb Marinier noodlg om een onderzoek in te stellen Wel- Mcht beeft de man tien voorgaanden nacht in de omgeving doorgebracht; als hij het ge weest is, die het vee vergiftigde, moet h(j ook vannacht hier geweest zijn. En al vertelde hü, LONDEJi, 9 Dec. (Reuter.) De vloot-confe- rentie werd hedenmorgen geopend door den Britschen premier Baldwin. Aanwezig zijn de vijf mogendheden, welke de vlootverdragen van Washington en Londen hebben onderteekend. De plechtige openingsvergadering had plaats in de zaal, waar precies tien Jaren geleden het verdrag van Locarno werd onderteekend. Tal rijke diplomaten, politici, admiraals en vloot- deskundigen waren aanwezig, waaronder ver tegenwoordigers van heel het Britsche Rijk, der Vereenlgde Staten, van Frankrijk, Itallé en Japan. IJMUIDEN. Woensdag 11 December 1935 Vloed: 3.33 v.m en 351 n.m. De grootste geheimhouding wordt betracht met betrekking tot de voorstellen, welke thans aan Itallé. Abesslnié en den Volkenbond zul len worden voorgelegd. Uit de berichten der conservatieve bladen uit Parijs over don inhoud der voorstellen blijkt, dat deze ook bü de Conservatieve La gerhuisleden de grootste verrassing en onrust hebben teweeg gebracht. De Labour-afgevaardigde Hugh Dalton zal vandaag in het Lagerhuis Eden om een uit voerige verklaring over het in Parijs opge stelde vredesplan verzoeken. Over den Indruk in het Lagerhuis schrijft de parlementaire medewerker van de „Times” bet volgende: Den ministers waren de uit Parijs gemelde bijzonderheden van de over eenkomst tusschen Hoare en Laval bekend. Niettemin besloot de regeerlng geen verkla ring af te leggen. ZIJ weigerde ook de Parijsche berichten te bevestigen of de juistheid hiervan te bestrij den. een matige correctie van de Itallaansch-Abes- sinische grens en de vorming van een geprlvi- legeerde maatschappij voor de ontwikkeling van eenlge vruchtbare gebieden van Abesslnié, ter Noorden van Kenya tot het Rudolf meer. Inhou den. Met het oog op den beslisten wensch van Laval en Hoare moeten de Juiste bijzonderhe den van het vredesplan nog aan de publiciteit worden onthouden. Niettemin kan worden ge zegd, dat debonder oogen geziene grenswijzigin gen niet van groote beteekenls zouden zijn. Het is onjuist, dat de bemiddelende regeeringen het afstand doen der geheele provincie Tigre aan Itallé voorstellen. Een dergelljke voorwaarde zou door den Negus waarschijnlijk slechts kun nen worden aangenomen onder den druk van wapengeweld. Anderzijds is erkend, dat een eel van Tigre reeds door het Itallaansche leger Is bezet en dat men niet de beschikking heeft óver strijdkrachten met behulp waarvan weer zouden kunnen worden verdreven. In offlcleele kringen heeft er Maandag vooral groote voldoening over geheerscht, dat de Brit sche en de Fransche politiek weer vereenigd is voor de toekomstige behandeling van alle Europeesche kwesties. Laval heeft Hoare duide lijk gemaakt, dat hij iedere wenk van Londen zal begroeten. Indien te eeniger tijd de indruk zou ontstaan, dat Frankrijk bij eenlgerlei on- derhandellngen een andere koers zou Inslaan. Eert bericht uit betrouwbare bron behelst, dat Frankrijk Engeland thans de verzekering heeft gegeven, dat In geval van een Italiaanachen aanval op Engeland onverwijld Fransche hulp beschikbaar zou worden gesteld. Evenzoo is ver klaard, dat Frankrijk de toepassing van een embargo op petroleum tegen Itallé zal steunen, Indien Mussolini de tegenwoordige gelegenheid een overeenstemming tot stand te brengen zou van de hand wijzen. Daarover sullen we zekerheid krijgen, naar ik veronderstel, antwoordde mr. Pontifex. Ik heb Jermey s zoon om Marchant, den veearts ▼an Btowminster, laten telefoneeren; hij moet dadelijk hier zijn. En Ik heb Scotland Yard opgebeld en gevraagd om terstond Marinier hierheen te sturen. Ik heb veel vertrouwen in Marllller. Maar wat kan Marinier hier uitrichten ▼ader? vroeg Lesbia. Mr. Pontifex tuurde naar de asch van zijn sigaar met bet air van iemand die de wijsheid in pachXheeft. „Situatie niet zoo ongunstig voor de Abessiniërs” Op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der Pater» Minderbroeders Francisca nen heeft Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan te Montfoort den weleerw. pater J. H I. Nleuwenhuüzen, OF.M. Sch.: 311 660—, 246 830—, 107 680—, 107053 940. 289 1300—, 68 500.—. HAMBURG, 8 Dec. Aan boord van het *A „Ussakuma” Is de Zweedsche generaal Virgin uit Abesslnié hier aangekomen. Hij heeft tegenover een vertegenwoordiger van het DJi.B. zijn meening te kennen gege ven over de kansen van den oorlog in Abessi- nlë. Volgens hem kunnen de Abessiniërs ver hinderen, dat de Itallaansche troepen nieuwe belangrijke vorderingen maken vóór de regen tijd een aanvang neemt. Dit is een punt van groot belang. Van oneenlgheid tusschen de Abessiniërs is geen sprake, aldus Virgin. De voornaamste stam hoofden zijn onwankelbaar trouw aan den kei zer Virgin achtte den toestand geenszins wan hopig voor de Abessiniërs, zelfs Indien het den Italianen gelukken zou den spoorweg Addis Abeba-Dzjiboetl te onderbreken. De vaak op duikende geruchten, als zouden de Abesstnlsche troepen met voedingsmoeilljkheden te kampen hebben zijn overdreven. Tenslotte meende de Zweedsche generaal, dat de Abessiniërs ook te gen fellere offensieven hunner vijanden zijn opgewassen. Amsterdam 700 manden 4680Sumatra 260 manden 3070.Corrie 180 manden 1350.Ita 50 manden 1250.Llmburgla 245 manaen 2390.Olympia 140 manden 1100.Poclzee 80 manden 1890.—. Petten 400 manden 3350 Penelope 45 manden 1330Zwaluw 60 manden 1800.Voorwaarts 106 manden 1290 ELsa 45 manden 1430 De dijk langs het nieuwe Dinkelkanaal is te Denekamp doorgebroken over een lengte van ongeveer 20 meter. Het water stond voordien tot een hoogte van ongeveer 1 meter tegen de buitenzijde van den kanaaldijk op. Na de doorbraak stortte het zich met een verval van 2 meter In het kanaal, dat dient vóór den afvoer van het water van de Hollandsche Graven en de Gele Beek. Daar aan kwaadwilligheid gedacht wordt de zaak in hand ender politie gesteld. LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Het Britsche kabinet heeft in zijn Maandagavond gehouden buiten gewone zitting de resultaten der Parijsche besprekingen over het Italiaansch-Abeasinische conflict goedgekeurd. De voorstellen moeten thans aan de Itallaansche en de Abessinische regeeringen ter overweging en aanV. den Volkenbond ter goedkeuring worden voorgelegd. De Engelsche regeering heeft haar gezant in Parijs een voor de Fransche regee ring bestemde boodschap doen toe komen. Hieruit hebben de Lagerhuisleden ge concludeerd, dat de voorstellen, ook al xijn sü slechte bü benadering juist weergege ven, veel verder gaan, dan het Lagerhuis ▼eruocht was goed te keuren. Bovendien meent men, dat Abessinlë een veel grooter gebiedsdeel zal moeten afstaan dan ooft in het Lagerhuis is voorgesteld. De Amerikaansche gedelegeerde, Norman Davis, herinnerde aan de vlootconferentle van Washington van 1922, die hü een mijlpaal op den weg der beschaving noemde. De resultaten van deze conferentie werden aangevuld door het Londensche vlootverdrag van 1930, waarin erkend werd, dat naar verdere beperking en vermindering der bewapening ter zee gestreefd diende te worden. De Ver. Staten stemden ten volle met dit doel in en daarom stelde Amerika Groot-Brittannië en Japan een daad werkelijke verhoudingsgewijze vermindering van de tegenwoordige vlootsterkte voor en gaf Norman Davis in overweging een vermindering der totale tonnages met 20 procent onder het bestaande maximum, volgens het tegenwoor dige verdrag. Pas wanneer alle pogingen in die richting faalden, diende men te streven naar een overeenkomst tot handhaving en uitbrei ding van de bestaande verdragen over een zoo lang mogelijke periode. Davis was er echter van overtuigd, dat indien men accoord kon gaan met het grondbeginsel van voortgezette vlootbeperklng met progressieve vermindering voor de komende Jaren, technische kwesties als de scheepstonnage, de scheepsklassen en het geschutskaliber op vriendschappelijke wijze op gelost zouden kunnen worden. Hü hoopte ern stig. dat Frankrijk en Italië de mogelijkheid zouden zien om ten volle deel te nemen aan de pogingen tot het bereiken van verdere be perking en vermindering der bewapening ter zee. De heer .ennAav ikg oow kok kaookii De heeren A. van Dalsum en A. Defresne, directie van de N.V. Amster- damsche Tooneelvereeniglng, hebben in een schrijven aan den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, me degedeeld, dat zij, ondanks de zeer duidelijke en nadrukkeljjke verzeke ring van den burgemeester, dat er zij nerzijds uit hoofde van beweerde godslasteringen geen verbod bepalin gen van openbare opvoeringen van „De Beul” te verwachten zijn, toch de oorspronkelijk geprojecteerde open bare voorstellingen van dit stuk niet zullen spelen. Het schrijven is vergezeld van een uitvoerige motlveering, waarin de di rectie van de A. T. V. er op wijst, dat de opvoering van een godslasterend stuk van haar nooit te verwachten is en dat deels door misvatting en onwe tendheid, maar het meest door leugens de publieke meening tegenover dit stuk is vergiftigd. zorg, dat je een verfrissching krijgt. Mr. Mar chant moet dadelijk hier zün. Zoodra hü komt gaan we naar de boerderij terug. Weet u let* van dien ring af. vader? vroeg Lesbia toen Jermey zich naar de woning had begeven. Het leek me of u hem herkende. Ja. antwoordde mr. Pontifex, terwijl hü nog steeds aandachtig den ring bekeek Ja, ik herkende hem oogenbllkkelük. De man van wien ik jullie vertelde droeg hem. Ik lette er speciaal op toen h(j met me sprak; je merkt dat de teekening op het schild heel vreemd 1». Dat vermindert het aantal mogelijkheden, merkte Jocelyn op. U kunt er nu zeker van zün, dat uw aanrander vannacht in d» om geving van uw stallen was. mijnheer, ’t Is thans zaak hem te vinden. Als ik me niet vergis, *eel mr. Pontifex, terwijl hij de oprijlaan afzag. komt daar de man aan, die dat doen zal. Zooals Ik reed* vertelde heb Ik groot vertrouwen In Marllller Ga hem even tegemoet als Je^ wilt, Chenery De leider der Japansche delegatie, admiraal Nagano, bracht eveneens hulde aan Groot- Brittannië en zei. dat Japan wenschte samen te werken tot het bereiken van ontwapening op de meest faire en ratloneele wijze. Een der- geljjk nieuw verdrag diende gebaseerd te zün op het fundamenteels beginsel van een door de groote vlootmogendheden vastgestelde ge- meenschappelüke grens der vlootbewapenlng op een zoo laag mogelijk maximum, dat niet overschreden mag worden. Alle offensieve krachten dienden drastisch verminderd te wor den en de defensieve wapens zoodanig te wor den vastgesteld, dat zü tot daadwerkelüke ont wapening zouden leiden, op de basis van non- agressle en nlet-bedreiging. Het woord werd verder nog gevoerd door de vertegenwoordigers der Britsche dominions Australië, Canada. Nleuw-Zeeland en Zuld-Afri^a door den ver tegenwoordiger van den lerschen Vrijstaat en van Indlé. Na een poosje vroegen de kinderen aan Jan om een van sljn beleefde avonturen te vertellen en Jan liet zich niet lang nooden. Hü vertelde hoe hü eens, terwijl hü op een welland zoo naar de lucht stond te küken om te zien wat voor weer men zou krijgen, hü eensklaps van achteren door den grooten stier op de horens werd genomen. Morning Parüs bü afkeuring hebben verwekt. De voorstellen worden in groote kringen gekenmerkt als een verraad aan den Volkenbond en aan Abessinlë. De „News Chonicle" (Liberaal) zegt, dat in parlementaire kringen een storm van veront waardiging is opgestoken De socialistische .Dally Herald” schrijft, dat de nederlaag niet grondiger had kunnen zün. Wellicht, dat de andere leden van den Volkenbond den toe stand kunnen redden en Engeland en Frank rijk kunnen dwingen tot Intrekking van hun plan. Nader vernemen wü. dat de kardinaal Ber tram van Breslau, naar aanleiding van de con ferentie. welke hü alhier had met den bisschop van Berlün. graaf Preyslng en den pauselüken nuntius Orsenigo, in zün kwaliteit van voor zitter der bisschopsconferentie bü Hitler zoo wel als bü den rüksmlnlster voor kerkelijke aangelegenheden Kerrl een officieel protest te gen de arrestatie van dr. Bannasch heeft in gediend. Het argument, waarop dit protest be rust, is, dat het Instellen van een dergelüken inlichtingendienst In alle landen gebrulkelük en in Duitschland niet verboden is. (Ongecorrigeerd.) De Itallaansche ambassadeur Grandl, klaarde, dat zün regeering rekening houden met de tegenwoordige omstandigheden, veroorzaakt door de houding van de Volken bondsstaten tegenover Italië. Niettemin kwam Italië ter conferentie, bezield door denzelfden geest ten aanzien van het beginsel van ver- mftderlng en beperking der bewapening, die het reeds zoo veel jaren had beheerscht. Italië dat hü vermomd was. ik voor mü ben geneigd daaraan te twüfelen, want dan sou hü het gedaan hebben op de handigste manier die Ik ooit heb gezien. Ik héb nauwkeurig acht geslagen op zün baard, zün snor, zün haar. Zelfs Clakson self, dunkt me, zou het niet klaar spelen, Iemand zulk een gedaanteverwis seling te doen ondergaan. Ik geloof veeleer dat het doodgewone opsnüderij was. Maar hü zei toch, münheer. dat hü u meer malen ontmoet had in de rookzaal van de Erectheumclub. merkte Jocelyn op. Mr. Pontifex lachte cynisch. Dat zal wel een stuk Udeltulterü van hem zün geweest, antwoordde hü. Ik kan me niet voorstellen dat een dergelük sujet toegang zou krijgen tot het Erectheum. onder welke om standigheden dan ook; of hü moest gekomen zün om het zilver te stelen. Jocelyn antwoordde niet; hü wist dat op sommlg gebied de Eerste Minister zoo hopeloos naïef was. al» een meisje, dat baar leven lang in een klooster opgesloten heeft ge zeten. Hü peinsde over de geheele gehemuTn- nlge geschiedenis, toen LesMa plotseling uit riep: Daar komt Jermey. stellig met een of ander nieuws! Haastig kwam Jermey het pad op. dat naar het park leidde Met de ééne hand omklemde hü zün wandelstok; in de andere hield hü krampachtig een onzichtbaar voorwerp vast. Mr. Pontifex, stiet hü hijgend uit. toen hü op gehoorafstand gekomen was. George Albert, mijnheer heeft het erf rondgesnuffeld Het voorwerp dat de bouwknecht den Eersten Minister voorhield en waarnaar Lesbia en Jocelyn zich nieuwsgierig vooroverbogen was een ring. Op het eerste gezicht leek het een eenvoudige zegelring, maar bü nadere beschou wing bleek in het vierkante schild een eigen aardig soort steen te zün ingezet, waarin diep een teekening was gegrift, zooals mr. Pontifex, zün dochter en zijn secretaris nimmer tevoren gezien hadden. Hal zelde mr. Pontifex, terwül hü den ring aannam en hem van alle kanten bekeek Dus, George Albert heeft hem gevonden zei Je niet, Jermey? En waar heeft hü hem gevon den? Jermey wischte de zweetdruppels op zün voorhoofd met den omslag van zün mouw af. George Albert, antwoordde hü. neusde wat rond bü de strooschelven opzü van de stallen, waar de arme beesten hun doodslaap slapen. Hü vond den ring bü de deur, een glimp uit ’t stroo aan zün voet trof hem. hü raapte hem op en bracht hem aan mü met de woorden: 't Zou me verwonderen vader, als dit niet bü die verblomde geschiedenis met het vee verloren was Dat zei hü- Die George Albert is niet voor de poes, mr. Pontifex. Daar weet ik alles van, antwoordde de Premier. Maar Jermey, je schijnt Je aardig warm getoopen te hebben. Ga naar binnen en weest, maar mr. Fon&ex waa In zeker opzicht Baldwin gaf na korte woorden van welkom uitdrukking aan de hoop, dat het zou mogen gelukken, een overeenkomst over de beperking der vloten te bereiken. De conferentie heeft een hoogst gewichtige taak. De beide verdragen, die het volgend jaar afloopen, behelzen bepalingen, welke het houden van een conferentie in dit Jaar voorschrijven, om in plaats van de oude nieuwe verdragen te scheppen. Ons is dus de onontkoombare plicht opgelegd, om het werk der vroegere conferenties voort te zetten en alles, wat in onze macht staat, te doen, om aan de wereld een nieuwen wedstrijd van be wapening ter zee te besparen. Baldwin gaf dan .een omschrüvtng van het Engelsche standpunt. De Engelsche regeerlng Is bereid de grondslagen van Washington en Londen te verlengen, met dien verstande, dat er eenlge veranderingen en verbeteringen moe ten worden aangebracht in verband met de veranderde internationale omstandigheden en de behoeften der mogendheden afzonderlük De Britsche regeering stelt er prijs op, dat beper king naar kwaliteit en getal gehandhaafd blüve. Engeland zou gaarne zien een vermindering der tonnage aller grootere scheepstypen en even eens een vermindering der geschutsbewapenlng. Engeland komt nog Immer met den meesten nadruk op voor afschaffing der onderzeebooten. Wanneer op dit gebied een overeenkomst moge-., lük zou zün, zouden groote besparingen mogelük worden. Tüdens de voorbesprekingen heeft men er op aangedrongen, zulke en andere voorstellen op de conferentie aan te nemen. De mogend heden hebben klaar inzicht in elkanders behoef ten. Het is duidelijk dat geen enkele mogend heid precies dat kan doorzetten, wat zü gaarne zou willen. De hoofdzaak is. dat de huidige con ferentie tot beperkingen komt die zooveel speel. een eenvoudig man en Merrillier was in zün oogen dadelük tot een man van beteekenls ge groeid. Nadat aan Marllller de geschiedenis was verteld en hem de ring was vertoond nam zün gelaat een ernstige, peinzende uitdrukking aan, de zwaarwichtigheid van zün overwegingen viel af te meten naar het half dozijn keeren, dat hü z*n hoofd schudde en ten slotte veroorloofde hü zich op te merken dat In het geval heel wat meer stak dan men aanvankelük zou denken. Een verstandige opmerking. MarilUer, zei Pontifex. Een zeer wüze opmerking. wat uw woorden betreft: ik zou denken wat mü betreft ik geloof dat het groote publiek er maar heelemaal niet over denken moet dat we het heelemaal buiten deze geschiedenis moeten houden. Wat zeg Jü er van. Chenery? 't Is stellig raadzaam het vóór ons te houden, münheer. antwoordde Jocelyn Als dat althans mogelük is. Precies wat Ik zeggen wild*, mr. Pontifex, merkte Marllller op. 't Is moellük tegenwoordig iets uit de bladen te houden. Op het oogenbllk, aldus mr Poiiltfex, weten slechts wü. onze knechts en bedienden en mr. Chenery hier iets van het gebeurde. Het spreekt vanself dat de veearts op de hoogte moet worden gebracht. Me dunkt dat we ge heimhouding verzekeren kunnen. Intuaschen Marllller, gaat u natuurlük uw gang. Ik heb alle vertrouwen in uw kundigheid. Marllller stak den ring veilig in zün vestzak I «d gaf t« Kennen dat hü ownlddeUük aan heil De Fransche ambassadeur Corbin bevestigde de verklaring van Baldwin ten het standpunt der Fransche regeering inzake humanlseerlng van de oorlogsvoering. Frank- rljk stond op het standpunt, dat aUe dras tische kwalitatieve beperkingen en zelfs groote verminderingen van de maximum tonnages en van het kaliber der bewapening gesteund dienden te worden. Frankrijk was evenwel van meening, dat de gebeurtenissen aantoonden, dat kwantitatieve beperkingen met de grootste voorzichtigheid overwogen dienden te worden. De kabinetszltting. die ruim een uur duur de, woonden op drie uitzonderingen na alle ministers bü. Naar men zegt, zal de commis sie van 18 van den Volkenbond reeds Woens dag vergaderen, om te beraadslagen of deze nleuww vredespoging een uitstel van de ver dere economische sanctie* rechtvaardigt. In de wandelgangen van het Lagerhuis wa ren Maandagavond geruchten in omloop, dat Eden sou aftreden. Deze geruchten worden van bevoegde züde tegengesproken. Eden, die tüdens Hoare's verlof plaatsver vangend mlnllter van buitenlandsche zaken was, gaat Woensdag naar Genève, om zün regeering te vertegenwoordigen in de commis sie van 18. werk zou tügen. Toen echter merkte hü op. dat hü wel wat voor het ontbüt wilde hebben, want blnneh de vüf minuten na ontvangst van mr. Pontifex' boodschap was hü van Scotland Yard vertrokken. Mr. Pontifex wandelde daarop met hem naar huls, zeggende dat hü Jermey oogenbllkkelük gelasten zou allen knechts geheimhouding op te leggen. Jocelyn en Lesbia bleven samen achter. De Jeugdige secretaris rekte z'n gezonden arm en geeuwde. Dat komt er van als Je een slapeloozen nacht en e«n tochtje van vüftig mül in de ochtendlucht achter den rug hebt, zei hü- Waarom een Lesbia. Vanwege dien hond en het uitbranden, ant woordde Jocelyn, Wat ik zeggen wil. Lesbia, dit lükt me een zaakje waarvan men zegt dat er een luchtje aan zit. Indien die kerel of die kerels of wat dan ook op zoo geheimzinnige wijze het vee heeft of hebben gedood, wat zal dan hun verder plan zün? Lesbia schudde het hoofd. Die man beloofde uw vader bewijzen; niet één bewijs, vervolgde Jocelyn. Wat staat ons thans te wachten? Misschien halen se bet wel in hun hoofd jou te na te komen! Afschuwelük. Jocelyn 1 riep ze utt. kom je op die gedachte? Jocelyn wreef het puntje van zün arends neus nadenkend met den wijsvinger van »ün linkerhand.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 10