Zilveren Abtsfeest te Oosterhout Kerkelijk leven INSTELLING VAN EEN ENERGIERAAD VERZORGDE KLOOSTER- STIJL DINSDAG 10 DECEMBER 1935 TH. VAN HEUGTEN S.CJ. f Wat Nota van Minister Slotemaker H.H. WIJDINGEN By de Paters Montfortanen ZUSTERS VAN LIEFDE 75 jaar in Strijp Doodehand-belasting ZIJN PATROON BENADEELD MR. FRANS ERENS t n Antwoord voorzitter TAAK DER PERS IN ONZEN TIJD f4 I Het ontslag van een burgemeester Prof. Huizinga in den Jour nalistenkring Aan de leden van het Kabinet gezonden „Het materieele recht mag niet méér worden aangetast dan noodzakelyk is” EXTRA-WINTERHULP AAN WERKLOOZEN DE REDE VAN Dr. KORTEN HORST Ie TOESTAND VAN RIJKS PERSONEEL u e l. t Prof. Brom hoogleeraar f te Amsterdam? Plechtige uitvaart en begrafenis te Stockholm ‘i er aan vooraf ging Beslissing by de regeering Zyn plechtige uitvaart en begrafenis Geschilpunten o.m. ten aanzien van critiek op het regeerings- beleid en van N.S.B. Commissie van Advies door minister van Lidth de Jeude geïnstalleerd V ermoedelyk opvolger van wylen prof. Prinsen Prof. Mengelberg onderscheiden L—- Wyziging der beperking van den schuld enaftrek Nationaal Herstel en Mr. Westerman Ca- 9 en personeelsformaties gewonen de zijn. Ik Beerenbrouck het woord, om eerst In Nederlandsch, daarna In het Fransch hulde te improviseeren van degenen, op zilveren nam Br t t r i t i het Prior een ver weer in de middeleeuwen zou kunnen uit het benedictijnsche klooster- Het ligt in de bedoeling de overgebleven gel den te bestemmen voor verhoogtng van byzon- deren B-steun voor éénmaal toe te kennen aan werklooeen gedurende den winter 1935-38. waar voor een suppletoire verhoogtng van hoofdstuk XA der RUksbegrooting voor 1935 binnenkort zal worden Ingediend. Naar wy vernemen, heelt de regeertng ten deze nog geen beslissing genomen. Een regeling van onderlinge verhoudingen is daarby noodzakelijk, teneinde een zoo veel mogelUk harmonische ontwikkeling van energiebronnen te bevorderen. hêt ge- Na deze onthulling echter ontving de burge meester, op wlen reeds eenlge malen In ver band met zijn particuliere omstandigheden aan drang was geoefend om zijn functie neer te leggen, van hoogerhand een wenk om onmld- dellljk zijn ontslag te nemen, hetgeen thans ge schied is. hetwelk te ver- »n 5 ze Ongetwijfeld is het voor Nederland In zijn veranderde omstandigheden van bijzonder be lang, zijn energie-voorziening zoo economisch magelijk in te richten. Het is duidelijk, dat betrouwbare goedkoope drijfkracht een belang rijke factor ia In het noodig herstel van het Nederlandsch concurrentievermogen. Een juist gebruik van het bestaande en ook uit natio naal oogpunt Juiste investatle van nieuwe kapi talen zullen moeten worden nagestreefd door zoo goed mogelijk georganiseerd overleg, terwjjl de regeertng het laatste woord zal moeten hebben. En er is geen reden, deze ordening te beperken tot verschillende vormen van energievoorziening op zich zelf zij Is ook wenschelljk voor de verhouding van sommige van deze vormen on derling dat heeft de ervaring wel geleerd. den Deze an im lo an iet irz de er ;n Je 23 at ir. in 1 ir rt L r. e Sedert eenlgen tyd bestaat In academische kringen de op goede gronden gevestigde ver wachting, dat in de plaats van wijlen prof. dr. J. Prinsen als hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Amsterdamsche Universitelt benoemd zal worden prof. dr. Ge rard Brom uit Nijmegen. De minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lid th de Jeude, heeft Maandagmiddag in de Statenzaal van zijn departement geïnstal leerd de commissie, welke de regeertng zal heb ben te advisee ren omtrent de Instelling van een Energleraad en omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegdheden van zoodanlgen Raad. Erkend moet worden, dat op het gebied der electrtsche energie van de wettelijke voorzienin gen nog weinig Is tot stand gekomen. En toch heeft deze energie reeds lang de aandacht der overheid getrokken. In 1933 werd de Electriciteltsraad Ingesteld, aan welk college een Electrlclteitsbureau werd toegevoegd en die den minister van Waterstaat voorlicht omtrent aangelegenheden betreffende de electrlciteltsvoorzlening. Het is mijn bedoeling, dat de Electriclleiu- raad in zijn tegenwoordige samenstelling en j Instemmen. Aan s ministers rede is het volgende ont leend: Het zal wel als een onbestreden stelling worden aanvaard, dat de opwekking en de verdeeling van energie als bron van maat schappelijke welvaart, als hefboom voor de ontwikkeling van onze Industrie moeten wor den beschouwd. met zijn tegenwoordige taak wordt in stand gehouden. Mede in verband met den arbeid van uwe commissie zal te zijner tijd zijn na te gaan, of een nadere organlsftie dan wel reor ganisatie van diensten In overweging zal zijn te nemen. In den laatsten tijd worden steeds luider de stemmen, die pleiten voor de Instelling van een Energleraad. In dit verband vestig Ik de aandacht op de bewoordingen, waarin de u verstrekte opdracht is vervat. Een wetsontwerp is Ingediend tot wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand. De toelichting zegt, dat de bestaande bepa ling om cumulatie van schuldenaftrek en vrij stelling tegen te gaan. In haar eenvoud tot on billijkheden heeft geleid. Niet zelden beperkt zij de mogelijkheid van schuldenaftrek in ster kere mate dan voor den samenhang van vrij stelling en aftrek wordt gevorderd. Dit wetsontwerp nu brengt een nieuwe tech nische wijziging, waardoor de werking der wet wordt verzacht. Aan de memorie is als bijlage een afzonder lijke nota toegevoegd, welke door middel van een voorbeeld de verzachtende werking van de wetswijziging verduidelijkt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het tlande hoofdstuk A der RJjksbegroo- tlng voor 1934. waarbij het eindcijfer wordt verminderd met f 1.755.437. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat op den post ..Extra-subeldle aan het Natio naal Crisis Comité voor bijzonderen B-steun voor éénmaal aan werkloozen, gedurende den winter 1934-1935 zoomede verhooging van den gebrulkelljken Kerattoeslag" een bedrag van f 1.780.403.— ongebruikt bleet, voornamelijk door dat met de beschikbaarstelling van den ver hoogden B-steun eerst in het voorjaar van 1933 kon worden begonnen. I Zaterdag 31 December zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogenbosch het H. Dia conaat toedienen aan de volgende Montfor- taansche Scholastieken: C. Holthuizen uit Veenendaal, J. Llnssen uit Hoensbroek, O. do Oreeve uit Amsterdam, J. Jacobs uit IJmul- den. J. Bokeloh uit Amsterdam. H. Lagro uit Beek. G. Teaser uit Nijmegen. H. Huynen uit Kerkrade, A. v. d. Berg uit Limmel. H. Leistra uit Hoensbroek, J. Flachs uit Valkenburg, H. Wansink uit Amsterdam. A. van Heusden uit Zaltbommel. en J. Menten uit Sweykhulzen. In verband met het Incident, dr. Korten horst te Berlijn overkomen, verneemt de ,Msb." nog. dat van Duitse he zijde ook te Den Haag bij de regeertng stappen zijn gedaan naar aan leiding van dr Kortenhorst's rede In de Twee de Kamer op 31 November J.l. Aanvankelijk achtten wjj den tijd voor deze publicatie nog niet gekomen, nu echter een der Amsterdamsche bladen dit bericht meedeelt, meenen ook wjj het niet aan onze lezers te mogen onthouden. In verband met de ontslagaanvrage van den burgemeester van Ambt-Hardenberg verneemt de Telegraaf nog het volgende: Jaren geleden, liet de burgemeester zich in met een onderneming tot exploitatie van veen derijen. Deze relatie had evenwel een zoo slecht verloop voor hem, dat verleden Jaar een fail lissement over hem werd uitgesproken, waarby het passief ongeveer 100.000 bedroeg. De financieele moeilijkheden waarin hij daarna verkeerde, zouden den burgemeester er toe gebracht hebben eenlgen tijd een bedrag van f 475 van den gemeente-ontvanger te leenen. HJj zou daarbij van meening zijn geweest, dat B. hem dit geld uit zijn eigen middelen verstrekte. Bjj het onderzoeken der admlnl- In een persgesprek met het Tweede Kamer lid Westerman, naar aanleiding van de verkla ring van het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel, verklaarde deze na- drukkelljk, dat bjj de gerezen moeilijkheden uit sluitend zakelijke geschilpunten zich voordoen. Er is geen sprake van persoonlijk antagonisme. De geschilpunten zijn o.m. tot uiting geko men In het standpunt van den heer Wester man ten aanzien van het zenden van troepen naar de Baar, voorts bij de behandeling der sanctlewet en ook bij de verdediging van de N.S.B. in verband met de door de regeertng uitgevaardigde maatregelen tegen deze organi satie. Men was van oordeel, aldus de heer Westerman, dat ik meer het typische standpunt van Nat. Herstel had moeten verdedigen en den nadruk had moeten leggen op de verschil len tusschen NB B. en Nat. Herstel en de ex cessen van de N.S.B. krachtiger had moeten veroordeelen. Deze houding Is mij zeer moeilijk gevallen, omdat ik een andere visie op de N.SJB. heb dan het hoofdbestuur. Wij hebben dr. Kortenhorst gevraagd, of deze onder de bestaande omstandigheden voornemens is. aan de onderhandellngen met Duttachland over een nieuwe handels- overeenkomst deel te blijven nemen. Dr. Kortenhorst antwoordde ons, dat de beslis sing niet bU hem ligt, maar bij de regee ring. die hem tot lid onzer delegatie heeft benoemd. Verleden week had te Stockholm de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den z.eerw. pater Th. van Heugten 8.CJ, Provicarls van Zweden. Per lljkauto werd het stoffelijk overschot van DJursholm, een voorstad van Stockholm, naar de 8t. Eugenla-kerk In Stockholm vervoerd. Mgr. Müller, die de plechtigheden leidde, wachtte by den ingang der kerk het stoffelijk overschot op, geassisteerd door de z.eerw pa ters Meljerink B.CJ. en Vernooy SCJ., res pectievelijk als diaken en subdiaken. Naast den hoogeerw. Pater Provinciaal H. M. Finke B.CJ- woonde bijna heel de geestelijkheid van Zweden de plechtigheden by: os. waren aanwezig Mgr. Asserson. dr. van Mierlo. Pastor Theeuwes. P. Kuipers B.CJ., P. Overschie SCJ.. P. Leander OS.B., verschillende Paters Jezuïeten, enkele Paters Dominicanen en Saleslanen, terwyi ook 'n drietal Zuster-Congregatles vertegenwoordigd waren. o.a. de Zusters-Brlgitinessen. waarover de overledene de zielzorg uitoefende in Djurs- holm. Nadat de Lauden waren gezongen celebreerde Mgr. Müller de plechtige Requiemmis, waarvan de gezangen In het Oregortaansch werden uitgevoerd. De lijkrede werd gehouden door pater MeUerlnk S.C J. Na de absoute werd het lijk gebracht naar het R.K. Kerkhof te Stockholm, een der weinige plaatsen in Zweden welke een eigen katholiek kerkhof bezit, en in een nieuw prtestergraf bijgezet. Na de beaar- ding sprak Mgr. Müller nog een treffend af scheidswoord, en nadat alle aanwezige priesters 17 in getal nog eenmaal de lijkkist met wijwater hadden' besproeid en deze met wat zand bestrooiden, was de droeve plechtigheid ten einde, onder de talrijke aanwezigen ee" diepen indruk achterlatend. Reiziger zond gefingeerde order» en verkocht de goede De minister van O.. K en W heeft naar wij vernemen, een korte nota gezonden aan de leden van het Kabinet, verband houdende met de Onderwljsbegrooting en het wetsontwerp tot verlaging van openbare uitgaven voor het on derwijs. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de regeering twee Jaren na de instelling van den Electrtciteltsraad de mogelijkheid van een Energleraad overweegt. Onze commissie ziet zich inderdaad geplaatst voor problemen als: tot welke vormen van energievoorziening de regeling zich moet uit strekken: welke samenstelling, taak en bevoegd heden de Energleraad moet hebben; welke wet- teiyke bepalingen noodzakelijk zyn. En wy zul len daarby het doel In het oog moeten houden: coördinatie, maar geenerlel verstarring. Neder land moet volkomen open biyven staan voor iedere ontwikkeling der techniek. Ik denk, dat wy allen welovertuigd zyn van de moeiiykheid, de Juiste oplossingen aan de hand te doen. En toch vraagt uwe Exc. terecht den grootst mogeiyken spoed. Het tempo van het leven, méér nog het tempo der techniek is zóó snel geworden, dat wy niet te lang mogen studeerenl De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, prof, slotemaker de Bruine, de Minister van Blnnenlandsche Zaken, mr. De Wilde en vcrmoedeüjk ook de Minister president. dr. Coiyn, zullen Zaterdag as. de buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring bywonen, waarin prof. Huizinga zal spreken over het onderwerp: "De taak der pers in onzen UJd“. Minister De Wilde zal ook deelnemen aan den maaltyd, welke na afloop der vergadering aan prof. Huizinga wordt aangeboden. In de eerste plaats werd uwe commissie uit- genoodigd advies uit te brengen, neergelegd In een van een toelichting voorzien voorstel, om trent de Instelling van een Energleraad, het geen een eenigszins wijdere strekking heeft dan een onderzoek naar de wenscheiykheid Inzake instelling van zoodanlgen raad, welke wen- scheiykheld alzoo werd vooropgesteld, al kan de commissie in haar advies van het tegendeel doen biyken. In de tweede plaats wordt uwe commissie uitgenoodigd zich uit te spreken omtrent de samenstelling, taak en bevoegdheden van den Energleraad. Het stellen van deze vraag geeft tevens het antwoord, waarom niet aanstonds tot de Instelling zelve van den raad werd over gegaan. Het behoeft Immers geen nader betoog, dat eerst de Inwendige verdeeling van een ge bouw dient vast te staan, voordat de gevel kan worden ontworpen Daarom werd deze vorm ge kozen, die den waarborg schept, dat een wel doordachte voorbereiding zal plaats hebben, al vorens het lichaam geschapen wordt, zulk een gewichtige taak zal hebben vullen. Welke ook de moeilijkheden zullen heb het volste vertrouwen, dat u deze zult weten te overwinnen. Ik behoef u er nauwelyks op te wyzen, dat de grootst mogelyke spoed zal zjjn te betrachten, hetgeen u misschien aan leiding zou kunnen geven omtrent sommige onderdeelen uw meening kenbaar te maken, alvorens over het vraagstuk In zyn geheel te rapporteeren, waarmede ik aeer wel zou kunnen Ter herdenking van het eeuwfeest van mille Salns-Saéns voerde het Concertgebouw orkest Zondagmiddag de Derde Symphonie van dezen grooten componist uit onder leiding van prof. W. Mengelberg. --W - - - stratle van den ontvanger vond men ook de kwitantie voor dit geleende bedrag, dat uit de kas der landarbeldersvereeniglng bleek te zyn genomen. Hiermede zou de burgemeester niet bekend zyn geweest. Het materieele recht mag evenwel niet méér worden aangetast, dan de uiterste noodzake- lykheid meebrengt. De grens is daarby thans overschreden. Het materieele recht waarborgt op velerlei gebied niet meer de Juiste verhouding tot het algemeene welvaartspeil. De organisatie heeft daarom al haar krachten In te spannen op dit gebied haar taak te vervullen. Hei zilveren jubileum van Dom de Puniet de Parry te Ooeterhout. De generaal Abt Dom Cosien van Solesmes wenscht den jubilaris geluk Zondag hebben de Zusters van Liefde den 75sten verjaardag gevierd van haar vestiging In Stryp. Om kwart voor tien werden zy door bruidjes afgehaald om de Hoogmis in de St. Trudo-kerk by te wonen. Om 13 uur werden de feestgaven der parochianen aangeboden In ge sloten couvert, waarna receptie werd gehouden. Door zeer vele geestetyken en vooraanstaande leeken werd hiervan gebruik gemaakt om den Zusters geluk te wenschen. Dec middags werd' door de harmonie een muzikale hulde gebraeht. Woensdag as. wordt het feest gevierd door de kinderen der parochie. Maandagmorgen heeft de plechtige uitvaart en begrafenis van den J.l. Donderdag te Houthem (L.) overleden schrijver mr. Frans Erens plaats gehad Onder groote belangstelling vertrok om half tien de lykstoet van het sterfhuis, om zich naar de 8t. Oerlachskerk te begeven. Onder de Lauden droeg een broer van den overledene, deken H. Erens van Gulpen, een stille H. MIs op; de plechtige H. Requiemmis werd opgedragen door pastoor S. Rlbbergh uit Houthem. Om 12 uur bereikte de stoet het kerkhof te Schaesberg. waar de teraardebestelling ge schiedde; pastoor Geraerdts verrichtte de ab soute. Onder de aanwezigen waren o.m. de schryver Emiie Erens, een broer van den overledene, burgemeester Hens uit Valkenburg, dr. Cals mr Mlchlels van Kessenich, burgemeester van Beek, de heer Beckers, burgemeester van Ubagh over Worms, mr. Lempers, burgemeester van Schaesberg. en oud-pastoor Schatten van Schaesberg. De centrale recherche te Rotterdam heeft den 28-Jarigen handelsreizlger C. M. woonachtig te Haarlem. In arrest gesteld.. HU wordt er van verdacht zijn patroon voor f 700.te hebben benadeeld. Verdachte was als reiziger In dienst bij den koopman J. V. te Amsterdam. HM had zijn patroon verschillende gefingeerde orders gezon den. welke te Rotterdam zouden zijn geplaatst. Wanneer de goederen naar Rotterdam waren afgezonden, nam hij zMn provisie In ontvangst, ging daarop naar de klanten met de mededeellng, dat de goederen per abuis waren gestuurd. HU nam dan de goederen mede en verkocht deze ten eigen bate. Hierdoor werd zMn patroon dubbel benadeeld. Maandag Is hy voor den offlicier van Justit»- geleid. zich bij het initiatief van het Feestcomité hadden aangesloten. Hij deed het met laq uza us u»))az Nederlandsche gemoedsleven, dat Jegens den herbouwer van Egmond en den her steller van de Benedictijnsche tradities in ons land de dankbaarheid blijft bewaren, waarvan het aangeboden gouden borst kruis met album en een som gouds mede uitdrukking gaven. Ook de Hoogw. Abt van Solesmes bracht met warmte de gelukwenschen der geheele Congregatie over, herinnerend aan de vor ming en het groote moniale werk van den Jubilaris, die ten slotte dankte God, zijn Congregatie en de vrienden van Holland en Egmond met ontroerde en ontroerende stem. De plechtige Vespers besloten dezen dag, die de Heer gemaakt had. In de te Amsterdam gehouden bestuursver gadering van de Centrale van Vereeniglngen van Personeel In ’s Ryks Dienst heeft de voor zitter een rede gehouden, waarin hy den toe stand geschetst heeft, waarin het rijkspersoneel is geraakt. Einde 1933 waren de achtereenvolgende sa lariskortingen der vorige Jaren in een alge meene salariskorting van 10 pet. omgezet, ter- wyi de bijdrage In de pensioenpremie met pet. werd verhoogd. Het salarispeil was daar door met 11% pet. gedaald. In 1935 werden allerlei middelen toegepast, om de personeelsformaties goedkooper te maken. Nu zal met Ingang van 1 Januari het ryks- personeel een nieuwe verlaging krMgen van 5 pet. De onder de classificatie vallende amb tenaren ontvingen van deze verlaging uitstel tot 1 Juli 1936 Verder dreigt verlaging van de Jeugdsala rissen. Van regeeringszUde schynt men er nog al prijs op te stellen, dat de rechtspositie van de ambtenaren geen verdere veranderingen on dergaat dan hoogst noodzakelyk ls^ De rechtspositie houdt evenwel tweeërlei recht in, nJ. het formeele en het materieele recht. Het eerste te behouden heeft, ook al verliest het personeel een gedeelte van het tweede, groote beteekenis. Dit concert werd o.m. bügewoond door Franschen gezant baron De Vitrolles. heeft na afloop van het concert den dirigent de medaille geschonken, welke de Fransche re geering heeft doen vervaardigen ter herinne ring aan het eeuwfeest. Louis Zimmerman werd verheven tot Ridder van het Legioen van Eer. lijk blijft van schoonen luister. Na deze plechtigheid der kloosterge meenschap, die haar Jubileerenden Abt zoo indrukwekkend God had helpen dan ken, bleef de stemming feestelijk in de gangen, spreekkamers en tuin. Ter re ceptie wisselden autoriteiten, geestelijken, oblaten, vrienden van Egmond. eenvoudige volksmenschen en ontelbaren af, die in hun persoonlijk leven of gemeenschap den zegen der abdy hebben geweten. Ook de telegrammen, schrifteiyke gelukwenschen en geschenken bleven aanstroomen. Deze laatsten. in de boekerij gedragen, vormden daar een kleine tentoonstelling van kerke- HJke kunst, waarin de schoone vormen van de overlevering en de nieuwe opvattingen met elkander harmonieerden. In het bij zonder noemen wij het gouden borstkruis, geteekend door Dom van der laan en ver vaardigd in de ateliers Brom, een gesty- leerd kunstwerk met in het midden een kostbaren, groenen smaragd; een mitra preciosa, ontworpen door Dom Boer en waarin de figuren van St. Jan en'den pro- feet Isaias herinnerifigen aan een gees- i telljken cursus, door den Jubilaris in het kapittel ontwikkeld in harmonieuze kleuren zijn verwerkt tusschen amethyst, diamanten en parels; een paarse koorkap voor pontificale gelegenheden, een wit kazuifel, twee groene stola’s, liturgische boeken met bewonderenswaardig bindwerk, prachtige miniatuur, die bewijzen dat die middeleeuwsche kunst nog in de kloosters levende kunstenaars en kunstenaressen vindt, drie reliekschrijnen, kerkelijke ge waden en andere paramenten, een door kleur uitmuntend schilderij der Onbevl. Ontvangenis kunstwerk van Frère Fran cois een tapyt, vervaardigd door Haar- lemsche dames, o.w. vele Oblaten, voorts lichtdrukken enz. enz. Wie deze geschenken ging bewonderen, vond daarheen den weg door een tuin van bloemenmanden, geschenken van vrienden der abdij, en een langs de wanden der gangen tusschen palmen en taxisslingers zinrijk aangebrachte wapens van Ooster- hout drie wassende manen Egmond zilveren roos op blauwen band Bra bant, de abdijen en Benedictinessen-kloos- ters van Solesmes. Ook de refter, architecturaal sen der meest geslaagde gedeelten van den kloos- terbouw deelde in deze versieringen. On der den hoofdzetel, waar voor den feest maaltijd de Hoogeerw. Jubilaris plaats nam, zag men het wapen der Puniets de Parry, een dubbelen ridder-handschoen Poig- net met daaronder een geluipaarden Leeuw. Rechts van den zetel was het wa pen van Dom Guéranger aangebracht met naarnaast dat van zijn geeste lijke dochter, de Abdisse Sint Caecilia. Voorts naast de wapens van de andere Ab ten dat van Z. Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck blauwe vaas schild die hieronder plaats nam naast den Abt Jubilaris, aan wiens andere zijde de Hoogw. Abt van Solesmes was gezeten en Dom Cabrol. In den refter, die aan den te genover gelegen wand de wapens van Ne derland en Frankrijk droeg en versierd was met talrijke andere o. a. van baron van Oldeneel van Oldenzeel zaten voorts o. a. aan: Mgr. dr. J. van Gils, de hoog geachte Familie van den Jubilaris, de leden van het feestcomité, baron Sloet tot Ever- loo, baron van Oldeneel, in het geheel een dertigtal gasten, wier tafels met bloemen waren versierd. Van den kloosterregel werd evenwel ook niet tijdens den door den Broeder-kok zeer verzorgden feestmaaltijd afgeweken. Van den ambon, hoorden con vent en gasten lectles oVer het gezag van den Abt en zijn verantwoordelijkheid. Vóór de Vespers kwamen monniken gasten bijeen in de kapittelzaal, waar Dom de Puniet, weder onder het hooge abbatiale geleide, bij het binnentreden werd toege zongen met een antiphoon in denzelfden Gregoriaanschen stijl als in den morgen reeds zoo verrukkelijk was gehoord en die den zang van Oosterhout-Solesmes voor beeldig blijft maken. Weer trof de hierar chische orde van de plaatsing en schoone verloop der bijeenkomst, die opend werd door de voorlezing de Abt van Solesmes vervulde deze taak onder applaus van het voornaamste der tele grammen, die vandaag van kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders waren binnenge komen. Het was een door Z. Em. Kardinaal Pacelll onderteekende zegen van Z. H. den Paus, die in vaderlijke woorden zijn gelief den zoon en de feestvierende Communau- telt gelukwenschte. Hierna nam Z. Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de het de die Mr. dr. A_ B. G. M. van Ryckevorsel, com missaris der Koningin In Noord-Brabant. be antwoordde als voorzitter der commissie de rede van minister Van Lidth de Jeude. Na woorden van dank namens de commissie voor het in haar gestelde vertrouwen, aelde spr.: Voor my vloeien die excessen grootendeels voort uit de behandeling, die men deze bewe ging van regeeringswege heeft laten ondergaan Ik zie de fouten van de N.S.B. zeer wel in en zie ook de gevaren van het leidersbeginsel, maar ik geloof, dat dit in hoofdzaak groelfouten zyn. Ik geloof niet aan een overwinning der na tionale gedachte, als het niet zal gelukken, alle nationaal denkenden in een nauwgesloten ver band te vereenigen. In de kringen van het Ver bond gaf men aan een langzamer tempo de voorkeur. En men kon zich op den duur zoo min met den aard als met den vorm van myn critiek op het regeeringsbeleld vereenigen. Wat zyn toekomstige positie in de Kamer be treft. wees de heer Westerman erop, dat deze in feite niet veel zal veranderen, aangezien zyn denkbeelden, ook al mogen deze In formeelen zin niet meer als representatief voor het Ver bond van J4at. Herstel wotden aangemerkt, In de praktijk toch met de opvattingen van een zéér groot aantal landgenooten overeenstem men. r wordt onder katholieken wel eens geklaagd over gebrek aan stijl in de ontmoetingen den den omgang van hun huiselijk en openbaar leven. Zondag na het zilveren abtsfeest te Oosterhout is door tntellectueele leeken, die het bjjwoon den, de opmerking gemaakt, dat nieuwde katholieke omgangskunst evenals groeien leven. Ze hadden in een uithoek van N.- Brabant de vanbinnenuit gestyleerde welle vendheid meegemaakt bil dit abtsfeest, ze namen zich voor, haar bij gelegenheid ook boven den Moerdijk ter leering te gaan zien in Egmond. Inderdaad was het zilveren feest, dat Zondag in de Sint Paulus-abdij te Ooster hout zes Hoogwaardige Abten en talrijke aanzienlijke vreemde en Nederlandsche gasten bijeenzag, een hoogtepunt van ons kerkelijk en katholiek openbaar leven. Dat de bevolking er, vooral in de omgelegen buurten, aan deelnam door de vlag uit den gevel, was een teeken van hartelijkheid aan den buitenkant. De abdij zelf was den geheelen dag een middelpunt van de meest spontane bezoeken en het overbrengen van dankbaarheid voor de zegeningen van een Abt, onder wiens kromstaf en in de scha duw van wiens abdijmuren het goed leven is. Het was een uitgelezen dag voor het mo niale feest met een schat van schakeerln- gen in de liturgische plechtigheden op hec motief over de volheid der vreugde in den Heer, waarmee de Introïtus op de Onbe vlekt Ontvangene opent. Een kwart eeuw geleden ontving uit de handen van wijlen Z. H. Exc. Mgr. H. van de Wetering de Hoogwaardige Jubilaris van heden, Dom J. de Puniet de Parry O. S. B. de abtswjjding, mijter en staf, om onder de bescher ming van de Maagd het hem toevertrouw de convent te herderen volgens den regel van Sint Benedictus, en thans werd de maagdelijke vruchtbaarheid van vijf en twintig jaar door bevolking en vrienden der abdij gevierd. Uit de ingetogenheid van het gestrenge nachtofficle en de gepsalmodieerde uren, begon tegen negen uur de vreugde te orge- len voor de plechtige Conventsmis, wier blijde boodschap door de kloosterklok over de contreien werd geluid. En met de ge- koorhemde dragers van staf en mijter voorop, schreed uit de geclausuurde gang de plechtige abbatiale stoet, die den Jubi laris tot het altaar ging geleiden, om nog zijn jeugd uit het Offer te vernieuwen. De Hoogeerw. Dom de Puniet werd aangeleid door den Hoogw. Abt der vermaarde moe- derabdij van Solesmes, Dom Germanus Cozien. Algemeen Overste van de Congre gatie der Benedictijnen van Solesmes. Zijn violette calot bracht een heldere noot in den stroom van de zwarte monniken-ha- bljten. Vooraf schreden de Hoogeerw. Abten: de geleerde liturgist Dom Ferdi nand Cabrol, van S. Michel van Farnbo rough, de abdij welke Indertijd door keizerin Eugenie aan de Benedictijnen werd ge schonken, die het graf van haar tragisch omgekomen zoon en Napoleon III bewa ken; Dom Bernardus Laure, van 8. Maria Magdalena te Haijte-combe in Savoye, Dom Augustinus Savaton, van 8t. Paul te Wlsques; Dom Henricus Demagure, van 8t. Anne de Kergonan in Bretagne, alle abdijen met een groot verleden. Volgens den kloosterlljk-llturgischen eeredienst nam de Abt van Solesmes den abtszetel in, aan de evangelle- zijde van het altaar geflankeerd door de andere Abten, zetelend volgens waardig heid en jaren. Als presbyter assistens voor H. Offer assisteerde Dom Huyben, van Egmond, en als eerste troon- diaken Dom Pierre de Puniet, broeder van den Jubilaris en die zelf zijn veertigjarige professie herdacht op dezen uitgelezen dag, welke mede door de uit Frankrijk overgekomen familie de Puniet werd bij gewoond. Tweede troondiaken was Dom R. Schutte, die een kwart eeuw geleden ook bij de wijding van Vader Abt assisteerde. Grootsch en stichtend was het uiterst verzorgde ceremonieel, waarin de Te Deum- stemming van de Metten de blijdschap bleef bijhouden in de responsoria van het „Vidi signum magnum” en de plechtige processie door de kloostergangen als een indrukwekkende optocht van vreugde. In dezen ommegang naar het kerkelijk Jeru- zalem volgden mede Z. Excellentie Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en vele geeste- 1 Ujke en wereldlijke gasten. 1 Van de terts af «leef de Hoogw. Abt van Solesmes in den abtszetel de cerefho- nle voorzitten, die aan het hoofdaltaar in, 1 architecturaal prachtige kloosterkerk, het meesterwerk van Dom Bellot, door het toegewijd en harmonisch volbrengen van alle liturgische bijzonderheden onvergete- genadenrijk beleven en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13