ONS BLAD Volkenbondsr aad bijeengeroepen Het bombardement op Dessie heden Het nieuws De vredespogingen De onlusten te Kairo De Italiaansche senaat geopend De Estlandsche van samenzwering De autonomie in De Berlijnsche Noord-China burgemeester DE BAROMETER VLIEGTUIG-ACTIE AAN HET NOORDELIJK FRONT JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f 2- Kabinetscrisis in Spanje Boekarest onrustig Baldwin verlaat de vloot confer en- bespreken De Lindbergh-affaire Onredetyk Fransche ministerraad vergadert heden Theater-schandaal te Kopenhagen Zware mist in Engeland .4 V redes-mogeli jkheden de eigenlijke reden? Strafexpeditie geëischt tegen Jin Joe Keng Sabotage bij herstel van Britschen kruiser? Abessinische troepen naderen de Italianen Ook Maandag weer studenten demonstraties Detective zal trachten Haupt mann’s onschuld te bewijzen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN DINSDAG 1O DECEMBER 1935 Stond op alle tenten het Roode Kruis? Par kwartaal voor Alkmaar Nadere bijzonderheden over beraamden staatsgreep Volgens Stefani zou Addis Abeba valsche en tendentieuze be richten verspreiden Betoogingen en incidenten bij hot Paleis van Justitie Ankober, ISO K.M. ten Noord- Oosten van Addis Abeba, zou gebombardeerd zyn ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; klem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Betoogingen van trouw aan Duce en koninklijke familie Ontslag gevraagd en verleend tie om het vredesontwerp in een ministerraad te Onder schyn-motiveering van be handeling der vestiging van Assyriërs in Irak? WIWX V'xnrrninnrr NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD den voor van den ■een harte tea- Da voor bet s. Het jabileerende earpa mariniers ten atedfentea te Rotterdam ontvangen. C—mimir van advies tenake aan Eiirrgtaraad reina tabee rd. Uit de berichten van Journalisten te Dessie blijkt, dat de verpleegster en de correspondent van Havas, die werden gewond, getroffen wer den in de verwarring door de kogels van Abes- slnlsche wapenen. De dagbladen melden, dat btj de goudinsame- llng in de Kamer en den Senaat 1200 medailles zijn overhandigd, die een waarde van ongeveer 30 000 goudllre hebben. Nadat de stemming had plaats gevon den, verklaart Mussolini: De Dinsdag te houden Franache ministerraad aal In het bijzonder aan de begrooting gewijd zijn. Overwogen zal worden de parlementaire pro cedure te wijzigen, teneinde de stemming snel ler te kunnen doen geschieden. In dezen ministerraad zal Baldwin zijn col lega's op de hoogte brengen met de voorstellen, welke gisteren te Parijs zijn uitgewerkt. te bombardeeren. en aldus richten. ADDIS ABEBA, 9 Dec. (Renter). Aan het Zuidelijk front heerochte groote rast. Van het Noordelijk front wordt echter levendige lucht-actie gemeld. De Abessinische troepen komen in zeer sterke formaties nader bjj de Italteansehe BERLIJN. 8 Dec. (A.NF.). De Berlijnsche OberbUrgermeister Dr. 8ahm heeft den mi nister van Blnnenlandsche Zaken Dr Prick lijn ontslag uit zijn functie aangeboden met het verzoek, hem tot aan den datum van Ingang van bet ontslag verlof te willen vertoenen. ASMARA, 8 Dec. (Stefani) Ten aanzien van het luchtbombardement van Dessie op 6 De cember verspreidt Addis Abeba valsche en ten dentieuze berichten, welke doen gelooven, dat de^stad niet verdedigd was en dat hospitalen van bet Roode Kruis zijn gebombardeerd. Vóór de kabinetsaitUng. die Maandagavond te acht uur in de kamer van den eersten minister in t Lagerhuis begon, ontving ko- Het Britsche kabinet kwam Maandagavond te uur bijeen in een buitengewone sitting ter behandeling van de Fransch-Britsche vredes voorstellen. De sitting duurde vijf kwartier. Nadere bijzonderheden omtrent eventueel ge nomen besluiten zijn nog niet bekend. Volgens in parlementairs kringen bestaande aanwijzingen sou het ministerie In sVn geheel gunstig oordeelen over den inhoud van bet voorstel van de ministers Laval en Hoare. Men wijst er alhier op, dat de oorlog die meer dan twee maanden duurt, nog geen bijzonder groot succes heeft opgeleverd voor de Italiaan sche legers. De Abeasinlërs beschouwen den terugtoehteder Italianen aan het Noordelijk en Zuidelijk front als een aanmoediging hun grondgebied te ver dedigen. Zij beschouwen dan ook elk vredesvoorstel dat met afstand van grondgebied gepaard gaat, als onredeljjk. KAIRO, 9 Dec. (Reuter). Hedenochtend heeft de politie geschoten op een menigte, die steenen wierp naar autobussen en lan taarns vernielde De politie ontkent echter geschoten te hebben. De lijfwacht van den Eng else hen koning vormde de eerewacht bij de begrafenis van prinses Victoria NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 59 Ntaad op DteiSig 9 WO» ml: T7L4 Vorigs eis ad: NU Half December zal de „Gnetsenau" van den Norddeutschen Lloyd een proef tocht maken Het schip is bestemd voor da Oost-AzU-Uj» BUREAUX t HOF 6, ALKMAAR Telefoon Adminiriratia 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Voor buitan Alkmaar t 12.85 Dagblad uitgegeven door da N.V. Drukkerij Da Spaamastad - Haarlem Mal geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogar Vele studenten werden licht gewond In de botsing met de politie die met stokken ge wapend hen trachtte te verspreiden. Een aantal studenten werd gearresteerd. LONDEN. Dec. (Reuter Vier vhegtulaen. een Nederlandsch, een Pransch en twee Duit- sche, alle bestemd voor Croydon, waren van daag wegens den mist gedwongen te Lympne te tanden. Ds passagiers vervolgen hun reis pei auto. Vele luchtdiensten werden stopgeaet. De krijgen, die uit het binnenland komen en naar Ogaden trekken, geven blijk moreel in goede conditie te ztjn. De bevolking Is kalm. Een pantsertrein. waarmede de Japanners in verband met de autonomistische be weging in Noord-China tot op ongeveer 20K.M. ten Zuiden van Peiping zijn door gedrongen VOLKENBONDSRAAD OP 17 DECEMBER BIJ EENGEROEPEN; ZIJN VREDES-MOGELUK- HEDEN DE EIGENLIJKE REDEN HIEKVANt VHegtaig-acUe aan bet Noordelijk front; A>- kotwr ion gebombardeerd zijn. Een student werd door een kogel In de borst gewond. De studenten demonstreerden bij de Arras- brug. welke door polltie was afgeset. In de medische faculteit werd heden enkele student toegelaten. nlng George den Volkenbondsmlnister An tony Eden. Waarschijnlijk heeft de koning zich op de hoogte laten steUen van de Pranach-Engelsche vredesplannen tot be legging van het Italiaanach-Abeesinlsche conflict. ROME. 9 Dec (Reuter) Van officieels zijde wordt medegedeeld, dat de regeerlng nog geen mededeeling heeft ontvangen over de te Parijs opgestelde voorstellen tot regeling van de Abes- slniache kwestie Men blijft derhalve in deze ge reserveerd. NKW-YORK. 9 Dec. Utt Trenton wordt ge meld. dat de gouverneur van den staat New Jer sey, Harold Hoffman, gisteren heeft verklaard, dat alle acten en documenten, betrekking heb bende op het proces tegen den beschuldigde van de ontvoering van baby Lindbergh. Bruno Hauptmann, ter beschikking staan van den detective Kills Parker uit Burlington, die ge looft In de onschuld van Hauptmann en zich tot taak heeft gesteld, die onschuld te bewijzen Het officieele bericht voegt hieraan toe. dat hierdoor de weg vrij wordt voor de uitvoering der aangekondlgde wetten tot wijziging van den ztatua van de Rijkshoofdstad. waardoor aan bet bestaande dualisme in het Berlijnsche be stuur een einde komt. LONDEN. 9 Dec. (Rewter.) OiunlddellUk na zijn rede in de openingasitting van de Vlootronferentle, verliet Baldwin de zaal en had een bespreking met Eden en Peter sen, die in Parijs heeft onderhandeld over het A bessin toch conflict. Maatregelen zijn genomen voor een bijeenkomst van de re- geering. vermoedelljk in bet Lagerhoiz. GENEVE. 9 Dec. (ANP) Op ver zoek van den voorzitter van de door Volkenbondsraad commissie voor de Laval zal een uiteenzetting geven van zijn besprekingen met Hoare. die geleid hebben tot een ontwerp voor een vreedzame regeling van het Itallaanach-Abesainlsch geschil. Utt Nanking wordt gemeld: Maarschalk Tsjang Kal Sjek is gekoaen tot plaatsvervan gend voorzitter van den oentralen raad der partij Men neemt aan, dat deze motlveering slechts dient om den Volkenbondsraad bijeen te kun nen roepen ter bespreking van de nieuwe fase, die in de diplomatieke besprekingen Inzake het Itallaansch-Abessinlsche conflict is ontstaan. Men verwacht, dat een beslissing, die men In den loop van Januari tegemoet zag, thans reeds vóór Kerstmis mogelijk la „Ik dank den Senaat voor deze stem ming. die van zeer groote beteekenls la De Senaat kan er zeker van zijn dat de Europeesche en Afrlkaanscbe belangen met de uiterste energie zullen worden ver dedigd.** SJANGHAI, 9 Dec (Reuter). Talrijke gouverneurs der provincies Hopei, Sjan- toeng, Sjensl en Anhoel hebben hun instem ming betuigd met het telegram van Lloe Hsjang, den gouverneur van Setsjoean. aan de Nanklng-regeerlng, waarin een straf expeditie geëischt wordt tegen Jin Joe Keng, die de autonome regeerlng van Oost-Hopel in het leven geroepen heeft. De bijeenroeplng van den Volkenbondsraad op 17 December as., heeft te Genève even groote verrassing gewekt als de motlveering van dit besluit. Men geeft echter toe, dat bet een gelukkige samenloop van omstandigheden Is. dat deze bijeenroeplng Juist valt op een tijdstip, dat in verband met de Parijsche be sprekingen de verschillende Volkenbondsin- stanties zich toch met het Italiaansch-Abes- nlsch conflict moeten bezig houden. Terwijl honderden studenten zich voor de poorten van Peiping verzamelden, betoogden 3000 anderen In de stad voor het hoofdkwar- Uer van Ho Jlng Tsjln. Zij uitten kreten als: „Roep het land onder de wapenen voor een oorlog tegen Japan", „Weg met de autonomls- ten" en „Zal China een Japansche kolonie wor den?" MADRID. 9 Dec. .(Reuter). Chapaprieta is afgetreden. MADRID. 9 Dec (Reuter). Ds President der. Republiek die Dinsdag de onderhzndelMgen sel voortzetten, ontving Maandagavond dep leider der Republlkelnsche Unie. Martinez Barrio, die hem adviseerde de Cortes te ontbinden, vervol gens Gil Robles den demlsslonnalren minister van Oorlog en leider der Agrarische Volkspartij alsmede De Velasco, den demüwlonnalren mi nister van Bultentandsche Zaken. Deze belde laats ten waren van meenlng dat de nieuwe regeerlng op een parlementaire meer derheid zal moeten steunen Van de negen leden van de permanente partij- commissie behooren zes en vsn de 29 leden van den centralen raad der partij 17 tot de aan hangers van 'IkJang'Kal Sjek. Twee aanhangers van Tsjang Kal Sjek zijn benoemd tot vice-voorzitter van de rijks con- tróie-commiasle en van de wetgevende com missie In het nieuw gevormde ministerie van partij- organisatle behoort de minister en in het pas opgertchte ministerie van propaganda de staats secretaris tot de aanhangers van Tsjang Kal Sjek. In politieke klingen noemt men de aanvaar ding van de macht door Tsjang Kal Sjek een krachtige aaneensluiting van alle krachten, die er op gericht zijn de tegenwoordige crisis te overwtnnen en den heropbouw van China te bespoedigen. De Abessinische regeerlng publiceert hierop «unlddellijk een tegenspraak. De regeerlng verklaart, dat zich *n Dessie geen enkele soldaat bevond, behalve de politie. Aangaande het bombardement van JJ. Vrijdag zegt de regeerlng, dat de slachtoffers zeer tal rijk zijn, maar hef is nog niet mogelijk het aantal te bepalen, want er bevinden zich nog talrijke lijken onder de puinhoopen. De Negus heeft allen burgers getast Dessie te ontruimen, dat zoodoende thans vrijwel een doode stad geworden is. Ras Koeksa heeft een oproep verzonden aan eenige vooraanstaande Abessiniërs en gezegd: „Ik heb mij aan de zijde van Italic geschaard om mijn land van den ondergang te redden. Ik bezweer u mijn voor beeld te volgen.” Een Italiaansch vliegtuig heeft een flesch om laag geworpen met een brief aan de bevolking van Dessie. waarin o.» geschreven staat: „Wij brengen de Italiaansche driekleur en den Llcto- ren-bundel, als boodschappers van de Romeln- sche beschaving. Groet den Negus en vraagt hem of hij zijn biscuits al gegeten heeft." v Aan Abessinische zijde is men hierover zeer verontwaardigd. Men wil den brief aan den Volkenbond sturen. procureur-generaal leidt het ondersoek naar de samenzwering en de schuldigen sullen voor een Krijgsraad terecht staan. Onder de gearresteerden bevindt zich oa. de tegenwoor dige leider van den Persdienst van het Minis terie van Bultentandsche Zaken Sammul. ter- wü‘ de oproep onderteekend is door» twee voor malige staatspresidenten, Toeniason en Toe mant Het staat echter nog niet vast of van hun namen misbruik is gemaakt KOPENHAGEN. 9 Dec. (D N B De beroem de Russische zanger Feodor Schaljapin die alhier als gaat aou optreden in Gounod'z Opera ..Faust" heeft een theater-schandaal veroor zaakt. De zanger maakte overal aanm-rklngen op, crltiaeerde het decor, beleedlgde de artisten en was tijdens de repeUtles aoo opgewonden, dat de artisten weigerden met hem tezamen op te treden De opera-directle verklaarde sten solidair met de artisten en tastte de voorstelling af Schaljapin keerde hierop naar Parus terug Dr. Frick heeft bet verzoek van Dr. Sahm Ingewilligd en met toestemming van Hitler zal Dr. Sahm beschikbaar blijven voor het ver vullen van een andere functie in Rijksdlenst Het woord werd gevoerd door den president van den Senaat. Federasoni. Er hadden groote betoogingen van trouw plaats voor den Duce en de koninklijke familie door de zeer vele aanwezigen. De Senaat nam met algemeene stemmen een dagorder aan, waarin solidariteit met het werk van Mussolini wordt uitgesproken. LONDEN, 9 Dec. (Reuter) Te Plymouth gaat het gerucht, dat door sabotage de herstel werkzaamheden aan den Britschen kruiser ..Royal Oak”, die te Devonport in dok ligt, met drie dagen zjjn vertraagd. In den electrlschen kabel, welke van de cen trale van het dok naar den pantsertoren van het schip liep, moet een naald zijn gestoken, waardoor kortsluiting ontstond. Aangezien de naald was afgevUld en de lood- Volgens een onbevestigd gerucht zouden Italiaansche vliegtuigen Ankober gebombar deerd hebben, op 150 K.M. ten Noord-Oosten van Addis Abeba. De Abessinische regeerlng bewaart hierom trent het stilzwijgen. manel van den kabel weer hersteld, kon men eerst na drie dagen zoeken de storing vinden. Volgens de .Dally Telegraph" zou de geheele bewapening van het schip beschadigd zijn. De admiraliteit en de politie aouden reeds een onderzoek ingesteld hebben, waarvoor zij de hulp van Scotland Yard aouden hebben Inge roepen. De autoriteiten weigeren de mogelijkheid van sabotage te bevestigen of tegen te spreken. De „Daily Herald" schrijft, dat de bemanning van de .Royal Oak" zich onder eede heeft moe ten verplichten, over het gebeurde het stilzwe gen te bewaren. Sommige geruchten spreken voorts van sabo tage op de onderzeeboot „Oberon”, die even- eèns te Devonport in reparatie lag. Er zou een tot in details uitgewerkt plan heb ben bestaan voor een overval op het in het Theater Estonia vergaderende congres van bet Vaderlandsch Verbond, waaraan 1500 afge vaardigden uit het geheele land hebben deelge nomen. HlerbU had men stormafdeelingen wil len gebruiken, die waren uitgerust met traan gasbommen, handgranaten en vuurwapenen Bovendien zouden de opstandelingen voorne mens zijn geweest in geval van verzet, het ge bouw met behulp van tanks te beschieten. LONDEN, 9 Dec. (Reeter). Naar wit Addis Abeba wordt gemeld, twijfelt men er in regeertngakringen aan ut Ahnstnte zal inenten»men in een regeling van het Ita- llaansch-Abnudnlacli conflict, volgens het Zondag te Parijs epgmteld ontwerp. De Italiaansche Senaat geopend; spraak door MneeoUnL De BerlUnarhe Oberbto ge rmetaterDr. Schat, vraagt en verkrijgt ontsta*. revolutieplannen in Estland ROME, 9 Deo. De zitting van den Senaat is heden geopend. Aanwezig waren de kroonprins, zee prinsen van het Huls van Savoye, alle leden van het Hoogerhuls, de Dure en «Ie leden der regeering. Alle sena toren waren In zwarte hemden gekleed. De tribunen waren stampvoL Voor den aan vang der zitting hebben de Senatoren het land hun medalllec aangeboden. In werkelijkheid werd de stad verdedigd door eenige tienduizenden krijgers, hetgeen blijkt uit de berichten van de laatste dagen uit Ad dis Abeba, en de talrijke stukken luchtafweer geschut, geplaatst rond het Paleis en de om ringende heuveltoppen. In feite zijn alle 18 vliegtuigen, die aan het bombardement deelna men getroffen door geweer-, mitrailleur- of kanonskogels. Alleen de militaire centra zijn door de Italianen gebombardeerd hetgeen blijkt uit de genomen foto’s; deze plaatsen zijn het kruitmagazijn, bet paleis, het vliegveld, de te- lefoon-centrate en de militaire kampen. Volgens mededeellngen van officieren en Journalisten lagen in het hospitaal geen ge wonden, doch was het Ingericht als onderdak voor de militaire leiders. Verkenningsvluchten hadden aangetoond, «lat bijna alle tenten van het vliegveld en andere plaatsen geteekend wa ren met het Roode Kruis. ingestelde estiging Aasyriërz in Irak, heeft de waarne mende voorzitter van den Volken bondsraad, de Argentijnsche ver tegenwoordiger Ruiz Guinazi, den Volkenbondsraad bijeengeroepen in een niet-openbare zitting op 1 7 De cember a.s., des morgens te I 1 uur. De kalmte schijnt thans te zijn hersteld. Troepen bezetten de Arrasbrug en de v«»r- stad Glza. Vanochtend heeft Nessim Pasja een onder houd gehad met den Britschen Hoogen Com missaris en morgen zal hij vermoedelijk door den Koning worden ontvangen. Gistermiddag waren de voornaamste demon stranten niet de mannelijke, doch de vrouwelijke studenten, zjj weigerden naar de leslokalen te gaan en demonstreerden in het gebouw en schreeuwden tegen «ie politie, welke bulten het gebouw stond. Toen zl) het gebouw wilden verlaten, werden ZÜ door de politie weer naar binnen gedrongen. Een student, die gistermiddag door een schot in de borst werd gewond, is overleden. Gistermiddag hebben studenten nsbij de ka thedraal van de H. Maria trams met steenen geworpen en lantaarns vernield BOEKAREST. 9 Dec. Ter gelegenheid van «ie verkiezingen voor den raad van discipline van de Kamer van Advocaten te Boe karest is het in de buurt van het Patoto van Justitie tot verschillende incidenten ge komen Aanhangers van een der candidates probeerden hun tegenstanders te hinderen bfj het uitbrengen der stemmen. Er zjjn 130 personen gearresteerd. Nadat het des avonds nog renlgen tijd rumoerig was ge weest, kon «ie orde worden hersteld. De onlusten schijnen veroorzaakt te zijn door jonge advocaten, aanhangers van Mlmesco Mlmesco werd gekoaen; a(jn tegenstander was de vroegere minister van Justitie Junlan. In de antlsemietische relltejes na «te verkie zing werden vier christenen en twee Joden gewond Een Italiaansch vliegtuig is over Djidjiga ge vlogen, in verbamd waarmede te Harrar de alarmtoestand heersc^it. Italiaansche vliegtuigen zouden nog steeds doorgaan met verschillende centra in Ogaden schade aan te RE VAL. 9 Dec (A. N P.) Omtrent «ien staatsgreep, die de „VriJheitlastrVders" had den willen uitvoeren, wordt nader gemeld, dat thans definitief gebleken is, dat de verschillende groepeeringen van «ie in Maart 1934 verboden en ontbonden organisatie van VrlJheidastrOders sedertdien illegaal haar werk heeft voortgezet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1