ONS BLAD Volkenbondsraad bijeengeroepen Het bombardement op Dessie l Het nieuws van heden De vredespogingen I' De onlusten te Kairo De Italiaansche senaat geopend De Estlandsche samenzwering De autonomie in Noord-China DE BAROMETER VLIEGTUIG-ACTIE AAN HET NOORDELIJK FRONT De Berlijnsche burgemeester JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Kabinetscrisis in Spanje Boekarest onrustig bespreken De Lindbergh-affaire Onredelyk Fransche ministerraad vergadert heden Theater-schandaal te Kopenhagen Zware mist in Engeland Stond op alle tenten het Roode Kruis? V redes-mogeli jkheden de eigenlijke reden? Strafexpeditie geëischt tegen Jin Joe Keng Sabotage bij herstel van Britschen kruiser? Abessinische troepen naderen de Italianen Ook Maandag weer studenten- demonstratie! Detective zal trachten Haupt mann’s onschuld te bewyzen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS i I 2- f2.85 Ankober, 15Ö K.M. ten Noord- Oosten van Addis Abeba, zou gebombardeerd zyn Betoogingen van trouw aan Duce en koninklijke familie DINSDAG 1O DECEMBER 193S Volgens Stefani zou Addis Abeba valsche en tendentieuze be richten verspreiden Betoogingen en incidenten bij het Paleis van Justitie Onder schyn-motiveefing van be handeling der vestiging van Assyriërs in Irak? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idém op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Voor buiten Alkmaar tie om Baldwin verlaat de vlootconferen- het vredesontwerp in een ministerraad te Ontslag gevraagd en verleend Nadere bijzonderheden over den beraamden staatsgreep NOORD-HOLL A NDSCH DAGBLAD 8 vow van o De De regeering Uit de berichten van journalisten te Dessie blijkt, dat de verpleegster en de correspondent van Havas, die werden gewond, getroffen wer den in de verwarring door de kogels van Abes sinische wapenen. Half December zal de „Gnetsenau” van den Norddeutschen Lloyd een ■proef tocht maken. Het schip is bestemd voor de Oost-Azie-Hjn Vele studenten werden licht gewond in de botsing met de politie die met stokken ge wapend hen trachtte te verspreiden. Een aantal studenten werd gearresteerd. Nadat de stemming had plaats gevon den, verklaart Mussolini: die te te Een pantsertrein, waarmede de Japanners in verband met de autonomistische be weging in Noord-China tot op ongeveer 20K.M. ten Zuiden van Peiping zijn door gedrongen ADDIS ABEBA, 9 Dec. (Renter). Aan het Zuideljjk front heerschte groote rust. Van het Noordelijk front wordt echter levendige lucht-actie gemeld. De Abessinische troepen komen in zeer sterke formaties nader bjj de Italiaansche. Men wijst er alhier op, dat de oorlog die meer dan twee maanden duurt, nog geen bijzonder groot succes heeft opgeleverd voor de Italiaan sche legers. De Abesslniërs beschouwen den terugtocht der Italianen aan het Noordelijk en Zuidelijk front als een aanmoediging hun grondgebied te ver dedigen. De lijfwacht van den Engelschen honing vormde de eerewacht bij de begrafenis van prinses Victoria ASMARA, 9 Dec, (Stefani) Ten aanzien van het luchtbombardement van Dessie op 6 De cember verspreidt Addis Abeba valsche en ten dentieuze berichten, welke doen gelooven, dat de stad niet verdedigd Was en dat hospitalen van het Roode Kruis zijn gebombardeerd. te bombardeeren, en aldus richten. Vóór de kablnetszittlng, die Maandagavond te acht uur in de kamer van den eersten minister In ’t Lagerhuis begon, ontving ko- Zlj beschouwen dan ook elk vredesvoorstel dat met afstand van grondgebied gepaard gaat, als onredelljk. KAIRO, 9 Dec. (Reuter). Hedenochtend heeft de politie geschoten op een menigte, die steenen wierp naar autobussen en lan taarns vernielde. De politie ontkent echter geschoten te hebben. BERLIJN, 9 Dec. (A.N.P.). De Berlijnsche Oberbürgermeister Dr. Sahm heeft den mi nister van Binnenlandsche Zaken Dr. Frick zijn ontslag uit zijn functie aangeboden met het verzoek, hem tot aan den datum van Ingang van het ontslag verlof te willen verleenen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR De dagbladen melden, dat bij de goudinzame- ling in de Kamer en den Senaat 1200 medailles zijn overhandigd, die een waarde van ongeveer 30.000 goudlire hebben. Het Brltsche kabinet kwam Maandagavond te 8 uur bijeen in een buitengewone zitting ter behandeling van de Fransch-Britsche vredes voorstellen. De altting duurde vijf kwartier. Nadere bijzonderheden omtrent eventueel ge nomen besluiten zijn nog niet bekend. Volgens in parlementaire kringen bestaande aanwijzingen zou het ministerie in zijn geheel gunstig oordeelen over den Inhoud van het voorstel van de ministers Laval en Hoare. Terwijl honderden studenten zich voor de poorten van Peiping verzamelden, betoogden 2000 anderen in de stad voor het hoofdkwar tier van Ho Jing Tsjin. Zij uitten kreten als: „Roep het land onder de wapenen voor een oorlog tegen Japan”, „Weg met de autonomls- ten” en „Zal China een Japansche kolonie wor den?” In dezen ministerraad zal Baldwin zijn col lega's op de hoogte brengen met de voorstellen, welke gisteren te Parijs zijn uitgewerkt. De krijgers,, die uit het binnenland komen en naar Ogaden trekken, geven blijk moreel in goede conditie te zijn. De bevolking Is kalm. Een student werd door een kogel in de borst gewond. De studenten demonstreerden bij de Arras- brug, welke door politie was afgezet. In de medische faculteit werd heden geen enkele student toegelaten. procureur-generaal leidt bet onderzoek naar de samenzwering en de schuldigen zullen voor een Krijgsraad terecht staan. Onder de gearresteerden bevindt zich o.«. de tegenwoor dige leider van den Persdienst van het Minis terie van Buitenlandsche Zaken Sammul, ter wijl de oproep onderteekend is door twee voor malige staatspresidenten, Toenlsson en Toe mant. Het staat echter nog niet vast of van hun namen misbruik is gemaakt. VOLKENBONDSRAAD OP n december bu- EEN GEROEPEN; ZIJN VREDE S-MOGELIJK HEDEN DE EIGENLIJKE REDEN HIERVAN? Vliegtuig-acUe aan het Noordelijk front; An kober zou gebombardeerd zijn. Het officieele bericht voegt hieraan toe, dat hierdoor de weg vrij wordt voor de uitvoering der aangekondlgde wetten tot wijziging van den status van de Rjjkshoofdstad, waardoor aan het bestaande dualisme in he'. Berlijnsche be stuur een einde komt. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 59 LONDEN. 7 Dec. (Reuter.) Vier vliegtuigen, een Nederlandse!), een Fransch en twee Duit- sche, alle bestemd voor Croydon, waren van daag wegens den mist gedwongen te Lympne te landen. De passagiers vervolgen hun reis pe> auto. Vele luchtdiensten werden stopgezet. ROME, 9 Dec. (Reuter) Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de regeering nog geen mededeeling heeft ontvangen over de te Parijs opgestelde voorstellen tot regeling van de Abes sinische kwestie. Men blijft derhalve in deze ge reserveerd. LONDEN. 9 Dec. (Renter.) Onmlddellljk na zijn rede in de openingszittlng van de Vlootconferentie, verjiet^ Baldwin de zaal en had een ■en, Me iw De bijeenroeping van den Volkenbondsraad op 17 December aa, heeft te Genève even groote verrassing gewekt als de motiveering van dit besluit. Men geeft echter toe, dat het een gelukkige samenloop van omstandigheden Is, dat deze bijeenroeping juist valt op een tijdstip, dat in verband met de Parijsche be sprekingen de verschillende Volkenbondsin- stanties zich toch met het Itallaansch-Abes- nisch conflict moeten bezig houden. Uit Nanking wordt gemeld: Maarschalk Tsjang Kal Sjek is gekozen tot plaatsvervan gend voorzitter van den oentralen raad der partij. ROME, 9 Dec. De zitting van den Senaat heden geopend. Aanwezig waren de kroonprins, zes prinsen van het Huis van Savoye, alle leden van het Hoogerhuls, de Duce en de leden der regeering. Alle sena toren waren in zwarte hemden gekleed. De tribunes waren stampvol. Voor den aan vang der zitting hebben de Senatoren het land hun medailles aangeboden. Men neemt aan, dat deze motiveering slechts dient om den Volkenbondsraad bijeen te kun nen roepen ter bespreking van de nieuwe fase, die in de diplomatieke besprekingen inzake het Itallaansch-Abesslnlsche conflict is ontstaan. Men verwacht, dat een beslissing, die men in den loop van Januari tegemoet zag, thans reeds vóór Kerstmis mogelijk is. nlng George den Volkenbondsminlster An tony Eden. Waarschijnlijk heeft de konlng zich op de hoogte laten stellen van de Fransch-Engelsche vredesplannen tot b(j- legging van het Itallaansch-Abesslnlsche conflict. SJANGHAI. 9 Dec. (Reuter). Talrijke gouverneurs der provincies Hopei. SJan- toeng, Sjensl en Anhoei hebben hun instem ming betuigd met het telegram van Lioe Hsjang. den gouverneur van Setsjoean, aan de Nanklng-regeerlng. waarin een straf expeditie geëischt wordt tegen Jin Joe Keng. die de autonome regeering van Oost-Hopel in het leven geroepen heeft. NEW-YORK, 8 Dec. Uit Trenton wordt ge meld. dat de gouverneur van den staat New Jer sey, Harold Hoffman, gisteren heeft verklaard, dat alle acten en documenten, betrekking heb bende op het proces tegen den beschuldigde van de ontvoering van baby Lindbergh. Bruno Hauptmann, ter beschikking staan van den detective Ellis Parker uit Burlington, die ge looft in de onschuld van Hauptmann en zich tot taak heeft gesteld, die onschuld te bewijzen. LONDEN. 9 Dec. (Reuter) Te Plymouth gaat het gerucht, dat door sabotage de herstel werkzaamheden aan den Britschen kruiser ..Royal Oak”, die te Devonport in dok ligt, met drie dagen zijn vertraagd. In den electrischen kabel, welke van de cen trale van het dok naar den pantsertoren van het schip liep, moet een naald zijn gestoken, waardoor kortsluiting ontstond. Aangezien de naald was afgevijld en de lood- MADRID, 9 Dec. (Reuter). Ghapaprleta is afgetreden. MADRID. 9 Dcc. (Reuter). De President der Republiek die Dinsdag de onderhandellngen zal voortzetten, ontving Maandagavond den leider der Republikeinse!» Unie. Martinez Barrio, die hem adviseerde de Cortes te ontbinden, vervol gens Gil Robles den demlssionnairen minister van Oorlog en leider der Agrarische Volkspartij alsmede De Velasco, den demlssionnairen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Deze belde laatsten waren van meenlng dat de nieuwe regeering op een parlementaire meer derheid zal moeten steunen. Van de negen leden van de permanente partij - commissie behooren zes en van de 29 leden van den centralen raad der partij 17 tot de aan hangers van Tsjang Kal Sjek. Twee aanhangers van Tsjang Kal Sjek zijn benoemd tot vlce-voorzitter van de rijks con- tróle-commissle en van de wetgevende com missie. In het nieuw gevormde ministerie van partij-, organisatie behoort de minister en in het pÉs opgerichte ministerie van propaganda de staats secretaris tot de aanhangers van Tsjang Kal Sjek. In politieke kringen noemt men de aanvaar ding van de macht door Tsjang Kal Sjek een krachtige aaneensluiting van alle krachten, er op gericht zijn de tegenwoordige crisis overwinnen en den heropbouw van China bespoedigen. De Dinsdag te houden Fransche ministerraad zal in het bijzonder aan de begroeting gewijd zijn. Overwogen zal worden de parlementaire pro cedure te wijzigen, teneinde de stemming snel ler te kunnen doen geschieden. Laval zal een uiteenzetting geven van zijn besprekingen met Hoare, die geleid hebben tot een ontwerp voor een vreedzame regeling van het Itallaansch-Abessinisch geschil. Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar t Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Het woord werd gevoerd door den president van den Senaat. Federazóni. Er hadden groote betoogingen van trouw plaats voor den Duce en de koninklijke familie door de zeer vele aanwezigen. De Senaat nam met algemeene stemmen een dagorder aan, waarin solidariteit met het werk van Mussolini wordt uitgesproken. In werkelijkheid werd de stad verdedigd door eenige tienduizenden krijgers, hetgeen blijkt uit de berichten van de laatste dagen uit Ad dis Abeba, en de talrijke stukken luchtafweer geschut, geplaatst rond het Paleis en de om ringende heuveltoppen. In feite zijn alle 18 vliegtuigen, die aan het bombardement deelna men getroffen door geweer-, mitrailleur- of kanonskogels. Alleen de militaire centra zijn door de Italianen gebombardeerd hetgeen blijkt uit de genomen foto’s; deze plaatsen zijn het kruitmagazijn, het paleis, het vliegveld, de te- lefoon-centrale en de militaire kampen. Volgens mededeellngen van officieren en journalisten lagen in bet hospitaal geen ge wonden, doch was het ingericht als onderdak voor de militaire leiders. Verkennlngsvluchter. hadden aangetoond, dat bijna alle tenten van het vliegveld en andere plaatsen geteekend wa ren met het Roode Kruis. manel van den kabel weer hersteld, kon men eerst na drie dagen zoeken de storing vinden. Volgens de .Dally Telegraph” zou de geheele bewapening van het schip beschadigd zijn. De admiraliteit en de politie zouden reeds een onderzoek ingesteld hebben. waarvoor zij de hulp van Scotland Yard zouden hebben inge roepen. - De autoriteiten weigeren de mogelijkheid van sabotage te bevestigen of tegen te spreken. De „Daily Herald" schrijft, dat de bemanning van de .Royal Oak” zich onder eede heeft moe ten verplichten, over het gebeurde het stilzwij gen te bewaren. Sommige geruchten spreken voorts van sabo tage op de onderzeeboot Oberon”die even eens te Devonport in reparatie lag. KOPENHAGEN, 9 Dec. (D.N.B.). De beroem de Russische zanger Feodor Schaljapin. die alhier als gast zou optreden in Gounod’s Opera „Faust” heeft een 'theater-schandaal veroor zaakt. De zanger maakte overal aanmerkingen op. crltiseerde het decor, beleedigde de artisten en was tijdens de repetities zoo opgeaOnden, dat de artisten weigerden met hem tezamen op te treden. De opera-dlrectie verklaarde zich solldair met de artisten en lastte de voorstelling af. Schaljapin keerde hierop naar Parijs terug. Stand op Dinsdag 9 uur v.m,; 77 Ló Vorige stand: 7814 De Abessinische regeering publiceert hierop onmiddellijk een tegenspraak. De regeering verklaart, dat zich ‘n Dessie geen enkele soldaat bevond, behalve de politie. Aangaande bet bombardement van jj Vrijdag zegt de regeering. dat de slachtoffers zeer tal rijk zijn, maar het te nog niet mogelük het aantal te bepalen, want er bevinden zich nog talrijke lijken onder de puinhoopen. De Negus heeft allen burgers gelast Dessie te ontruimen, dat zoodoende thans vrijwel een doode stad geworden is. Ras Koeksa heeft een oproep verzonden aan eenige vooraanstaande Abesslniërs en gezegd: „Ik heb mij aan de zijde van Italië geschaard om mijn land van den ondergang te redden. Ik bezweer u mijn voor beeld te volgen.” Een Italiaanse!) vliegtuig heeft een flesch om laag geworpen met een brief aan de bevolking van Dessie, waarin M. geschreven staat: „Wü brengen de Italiaansche driekleur en den Licto- ren-bundel. als boodschappers van de Romein se!» beschaving. Groet den Negus en vraagt hem of hU zijn biscuits al gegeten heeft.” Aan Abessinische zijde te men hierover zéér verontwaardigd. Men wil den brief aan den .Volkenbond sturen. „Ik dank den Senaat voor deze stem ming, die van zeer groote beteekente is. De Senaat kan er zeker van zijn dat de Europeesche en Afrikaanse!» belangen met de uiterste energie zullen worden ver dedigd.” tespreking met Eden en Peter- ’arjjs heeft onderhandeld ever ch conflict Maatregelen zijn genomen voor een bijeenkomst van de re geering, vennoedcljjk in het Lagerhuis. Volgens een onbevestigd gerucht zouden Italiaansche vliegtuigen Ankober gebombar deerd hebben, op 150 K.M. ten Noord-Oosten van Addis Abeba. De Abessinische regeering bewaart hierom trent het stilzwijgen. Er zou een tot in details uitgewerkt plan heb ben bestaan voor een overval op het in het Theater Estonia vergaderende congres van het Vaderlandse!) Verbond, waaraan 1500 afge vaardigden uit het geheele land hebben deelge nomen. Hierbij had men stormafdeellngen wil len gebruiken, die waren uitgerust met traan gasbommen, handgranaten en vuurwapenen. Bovendien zouden de opstandelingen voorne mens zijn geweest in geval van verzet, het ge bouw met behulp van tanks te beschieten. LONDEN, 9 Dec. (Reuter). Naar uit Addis Abeba wordt gemeld, twijfelt men er in regeeringskringen aan of Abessinië zal toestemmen in een regeling van hei Ita- liaansch- Abessinisch conflict, volgens het Zondag te Parijs opgesteld ontwerp. BOEKAREST. 9 Dec. Ter gelegenheid van de verkiezingen voor den raad van discipline van de Kamer van Advocaten te Boe karest is het in de buurt van het Paleis van Justitie tot verschillende incidenten ge komen. Aanhangers van een der candldater. probeerden hun tegenstanders te hinderen bU het uitbrengen der stemmen. Er zijn 130 personen gearresteerd. Nadat het des avonds nog eenigen tijd rumoerig was ge weest. kon de orde worden hersteld. De onlusten schijnen veroorzaakt te zijn door jonge advocaten, aanhangers van Mlmesco. Mimesco werd gekoaen; zijn tegenstander was de vroegere minister Van Justitie Junlan. In de antlsemietlsche relltejes na de verkie zing werden vier christenen en twee Joden gewond. Gistermiddag waren de voornaamste demon stranten niet de mannelijke, doch de vrouwelijke studenten, zij weigerden naar de leslokalen te gaan en demonstreerden in het gebouw en schreeuwden tegen de politie, welke bulten het gebouw stond. Toen zij het gebouw wilden verlaten, werden zU door de politie weer naar binnen gedrongen. Een student, die gistermiddag door een schot in de borst werd gewond, te overleden. Gistermiddag hebben studenten nabU de ka thedraal van de H. Maria trams met steenen geworpen en lantaarns vernield. REVAL, 9 Dec. (A. N. P.) Omtrent den staatsgreep, die de „Vrijheidsstrijders" had den willen uitvoeren, wordt nader gemeld, dat thans definitief gebleken te, dat de verschillende groepeeringen van de in Maart 1934 verboden en ontbonden organisatie van Vrijheidsstrijders sedertdien illegaal haar werk heeft voortgezet. GENEVE. 9 Dec. (ANP) Op ver zoek van den voorzitter van de door den Volkenbondsraad ingestelde commissie voer de vestiging Assyriërs in Irak, heeft de waarne mende voorzitter van den Volken bondsraad, de Argentjjnsche ver tegenwoordiger Ruiz Guinazi, den Volkenbondzraad bijeengeroepen in een niet-openbare zitting op 1 7 De cember a.s., des morgens te I I uur. De Italiaansche Senaat geopend; korte See- spraak door Mussolini. De BerlUqpche Oberbürgermeister, Dr. Sahm, vraagt en verkrijgt ontslag. Mislukte rovolutieptannen in Estland Het jubileerende eorps mariniers ten stadhuiae te Rotterdam ontvangen. Commte^ van advies inzake een Energiernad geïnstalleerd. t Een Italiaansch vliegtuig is over Djidjiga ge vlogen, in verband waarmede te Harrar de alarmtoestand heerscht. Italiaansche vliegtuigen zouden nog steeds doorgaan met verschillende centra in Ogaden schade aan te De kalmte schijnt thans te zijn hersteld. Troepen bezetten de Arrasbrug en de voor stad Glza. x Vanochtend heeft Nessim Pasja een onder houd gehad met den Britschen Hoogen Com missaris en morgen zal hij vermoedelijk door den Konlng worden ontvangen. Dr. Frick heeft het verzoek van Dr. Sahm ingewilligd en met toestemming van Hitler zal Dr. Sahm beschikbaar blijven voor het ver vullen van een andere functie in RUksdienst

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9