ONS BLAD Vreeselijke ramp met Belgisch verkeersvliegtui g is Het nieuws van heden het van Het tweede bombardement van Dessie Zitting Lagerhuis p DE ELF INZITTENDEN GEDOOD DE VL00TC0NFERENTIE DE VREDESVOORSTELLEN DE BAROMETER HET AFWEERGESCHUT ZWIJGT Hevige storm aan Belgische kust JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR 1 BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS van een en Een zak-radio-telefoon Een Italiaanse he uitvinding kamp verwoest 2’ De Memellandsche Landdag Abessinisch De hooi (Latraat van Jytga, waar het hoof dkwartier van het Zuidelijk leger is gevestigd Misverstanden ontstaan, omdat, wegens volkomen geheim houding, allerlei vermoe dens thans worden gepubliceerd i'n minder dan vyf minuten werd door brandbommen een tenten- Mijngasontploffing te Lethbridge De Negus gaat ter bedevaart Gevaar voor Belgische visschers- vloot; lichtschip „West- Hinder” op drift Studentenbetoogingen te Peking DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Noodweer in geheel Griekenland Ontzettende ruïne naby het Engelsche vliegveld Croydon WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 reeds een ernstige crisis tegemoet gegaan? Luchtaanvallen op maisvelden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag.één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Wordt nu Eden geeft tenslotte inlichtingen De Labour-party krygt geen ver klaringen van Baldwin over de vredesvoorstellen Enkele lijken zwaar ''“^verminkt Overeenstemming zou toch bereikt zijn? LONDEN, 10 Dec. (A.N.P.) Tegen vijf uur i* ’n drie-motorig verkeersvliegtuig van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena, op weg van Brussel naar het Londensche vliegveld Croydon, door tot nog toe on bekende oorzaak nabij Tate- fieldin’t graafschap Kent neer gestort. Alle elf inzittenden, n.l. de vierkoppige bemanning, be ll staande uit den eersten piloot Schroonbroit, den tweeden pi loot, een radio-telegrafist een hofmeester, en zeven pas sagiers, werden gedood. 777, z r Af f... f 7$ --rw NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 60 1 De kwestie betreffende 4. waarop eenvoudig COALHURST (Albert»). 10 Dec. (Reuter) In te waar troepen Afstand aan Italië van het grootste deel 2) pro- o o ina x>r Saint Quentin en Laval nlet-formeel op de hoogte zijn gesteld van de voorgestelde wijzigingen. Verklaard wordt, dat er geen sprake van is de bijeenkomst van de commissie van J8. welke op Donderdag is vastgesteld, uit te stellen. De herhaling van het Japansche voorstel in zake een gemeenschappelijke maximumgrens, gaf onmiddellijk aanleiding tot een reeks vra gen van de zijde der gedelegeerden, die ophel dering verzochten. HU zegde echter toe, het Parlement volledig In te lichten op het oogenblik, dat definitieve overeenstemming bereikt zou zijn en de voor stellen aan de betrokken partijen waren over handigd. Eden nam toen het woord en zeide Wat de Parjjsche besprekingen betreft, zijn inderdaad eenlge niet onbelangrijke misver standen ontstaan. De drie voornaamste stellingen, het voorstel berust, zijn: VREESELIJKE BELGISCHE VLIEGRAMP IN ENGELAND. Tijdens dag had llaansche De Vredesvoorstellen zouden Dinsdagavond naar Rome en Addis Abeba zijn gezonden. Engelsche Lagerhuis InUchtinge» vredesvoorstellen. Stand op Woensdag 9 uur v.m.: 7724 Vorige stand 7714 NDORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ANTWERPEN 10 Dec (ANP Aan de Bel gische Noordzeekust heerscht een hevige Noord- westerstorm. Een gedeelte der visschersvloot be vindt zich op zee. zoodat alle reddingspos’en gealarmeerd zjjn. Het lichtschip West-Hinder" is op drift geslagen. De maildienst Oostende Dover is gestaakt. Van de 7 passagiers waren twee van Engel sche nationaliteit, één vermoedelijk van Bel gische nationaliteit en vier van Duitsche na tionaliteit. Van de vier Duitschers, die allen uit Keulen kwamen, waren twee vrouwen en wel Mevr. Scholer, Mejuffrouw Czeya en de heeren Heintzmann en Zuckmgnn. Laval zou om half zes Clerk en Van Sittart ontvangen, die hem het advies zouden over brengen, dat opgesteld is na de beide zittingen van den Britschen kabinetsraad inzake de re geling van het conflict, zooals die te Parijs is worden van een In antwoord op hem gestelde vragen over de te Parijs bereikte overeenkomst, verklaar de Baldwin in het Lagerhuis: „Ik ben er in het geheel niet zeker van, dat de kwestie de finitief geregeld is.” Hij gaf te kennen, dat hjj tot dusver aan Italië en Abessinië nog geen voorstellen had gedaan die als basis tot rege ling van het conflict konden dienen. Niettegenstaande de verklaringen van Baldwin bleef de Labour-oppositie er op staan, mede- deelingen over de onderhandelingen tusschen Londen en Parijs te ontvangen. In tegenstelling met vorige berichten is dus het vredesvoorstel Hoare-Laval giste ren in de zitting van het kabinet niet aan genomen. Men vermoedt, dat wijzigingen werden voorgesteld en medegedeeld aan den Brit schen gezant en Sir Robert van Sittart te Parijs. De verklaring, dat geen enkele mededee- ling is verstrekt aan de Fransche regee- ring sluit de mogelijkheid nog niet uit, dat LONDEN, 10 Dec. (A.N.P.) t)e ramp, die het Belgische Sabena-vliegtuig heeft ge troffen en elf slachtoffers heeft geèischt, heeft overal diepen indruk gemaakt. Wat de onderhandelingen zelf aangaat, zeide Eden, dat wanneer de te Parijs uitgewerkte grondslagen door de belanghebbenden aangenomen, deze het begin vormen reeks nieuwe vraagstukken. het hevige bombardement, dat Vrij plaats gevonden, waarbij een Ita- bom den keizer, die temidden van zijn troepen afweergeschut bediende, slechts met enkele meters miste, werden namelijk gewel dige hoeveelheden ammunitie verspild in een hopeloos gevecht van geweren tegen Itallaan- sche bombardementsvliegtuigen. De keizer had thans instructie gegeven, dat niet geschoten mocht worden om een herhaling van het nut teloos verweer te voorkomen. Geen enkel geweer of machine-geweer werd bi) het tweede bombardement afgevuurd. Het afweergeschut werd niet tegen de aanvallende vliegtuigen gebruikt. Hooge stand van de Vecht. Minister Gellwen verdedigt zijn begroeting In de Tweede Kamer. Mijn gids vestigde mijn aandacht op een veld van hoog-opgeschoten mals, dat den Indruk maakte van een afdeellng Infanterie op groo ien afstand. Hij zeide, dat de Italiaansche vlie gers voortdurend deze maïsvelden met bommen en machinegeweren bewerken, in de meenlng. dat zij met Abessinlsche troepen te doen heb ben. 1) van Tlgre, Adoea Inbegrepen. Afstand aan Italië van de geheeie vincle Danakil. Opdrachten voor den bouw van vier tankboo- ten voor de Kon. Shell hier te lande. O O as_>aa V a a av 'aws-iava-a aas een mijn te Lethbridge is een mijngasontplof fing ontstaan. Volgens de eerste berichten wer den 5 mijnwerkers gedood, 3 gewond en 11 be dolven. Volgens een nader Reuter-bericht heeft de ontploffing in de mijn te Lethbridge naar ver luidt 16 dooden geëischt. Omtrent de ontploffing in de steenkoolmijn wordt nader gemeld, dat de nachtschicnt juist naar beneden was gegaan, toen de ontploffing plaats had en de mannen liepen recht in den dood. De oorzaak van de ontploffing is nog niet be kend. Tengevolge van de duisternis, die reeds was gevallen toen het ongeluk geschiedde, was het zeer moeilijk een onderzoek naar de oorzaak in te stellen, hoewel deskun digen en hulp-ploegen van het op niet zeer grooten afstand gelegen vliegveld Croydon zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp hadden begeven. De lijken van enkele slachtoffers zijn zwaar verminkt, en van een der beide vrouwen is het hoofd geheel van den romp gescheiden. Het vliegtuig is geheel in elkaar gedrukt, doch brand is in het wrak niet uitgebroken. De om het leven gekomen bemanning van het toestel, dat de registratie-letters O.O.-A.G.M. droeg, bestond uit den piloot 3. Schoonbroodt, den radio-telegrafist J. Desmet, dgn boordwerk tuigkundige Verbinnen en den hofmeester Strechfuss. De namen der drie njet-Duitsche passagiers waren Samun, Samny en Varden, vermoedelijk alle drie van Britsche nationali teit, alhoewel hieromtrent geen zekerheid be staat. Een der beide vleugels is van het Sa- voia-toestel afgebroken en ligt op den weg, die van Tatefield naar Biggen Hill leidt, terwijl de vernielde romp op hét land ter zijde van den weg ligt. Aangezien de ramp tegen 5 uur, toen het reeds volkomen don ker was, geschiedde, neemt men aan, dat het vliegtuig door nog onbekende reden laag heeft gevlogen en een boom heeft ge raakt met een der vleugels De slag van de botsing was lot twee mjjl in den omtrek te hooren. Deskundige waarnemer» zijn van mee nlng, dat de vlootconferentie een ernstige crisis tegemoet gaat, als gevolg van den Japanschen elsch inzake pariteit, die in de zitting van hedenmorgen niet minder on buigzaam is gebleken dan gisteren. Eden geeft het betreffende de De Vlootconferentie zou nu reed» een ernstige crisis tegemoet gaan. De Beuuinigingswet afgekondigd. TOKIO, 10 Dec. (Reuter) De Japansche pers bespreekt uitvoerig de Londensche vlootcon ferentie. Eensgezind worden de Britsche en Amerikaansche voorstellen afgewezen aangezien men van oordeel is, dat de bedoeling hiervan is het huidige verhoudingscjjfer te handhaven. Overigens neemt de militaire bedrijvigheid met den dag toe. Van uur tot uur worden nieu we stellingen door de troepen betrokken en de Abesslniérs voeren de guerilla steeds inten siever. In een beboachte vallei hebben man schappen van Ras Seyoem een aanval gedaan op een Italiaansch mullezel-convool. De Abes- siniërs waren onder bescherming van de duis ternis over de bergen getrokken. De Italiaan sche kapitein, die bet bevel over het convooi voerde, en een aantal inlandsche soldaten wer den gevangen genomen. (Auteursrecht News Chrtmlcle ANP.) 3) Afstand ook Ogaden. Op de vragen van den afgevaardigde Sinclair antwoordde Baldwin, dat hU het als vanzelf sprekend beschouwde, dat de voorstellen slechts aanvaard konden worden Indien de drie be trokken partijen, n.l. de Volkenbond. Italië en Abessinië er alle accoord mee gingen. LONDEN, 10 Dec. In de zitting van het Lagerhuis werden Dinsdag vragen gesteld door den leider der Labour-oppositie, Majoor Attlee, omtrent den inhoud der voorstellen tot regeling van het Itaiiaansch-Abessini- sche conflict. PEKING, 10 Dec (Reuter). De Japansche autoriteiten verklaren dat de betcoglngen Jder studenten tegen de regeering van Noord-C zijn aangesticht door de Kwo Mln Tang en de Communisten. De autoriteiten hebben de Chineesche n ring gewaarschuwd, dat een herhaling van der^ gelijke incidenten de Chineesch-Japansche moeilijkheden in Noord-China slechts zou ver- grooten. Baldwin verklaarde toen, dat de onderhande lingen tusschen de Britsche en Fransche regee ring over deze voorstellen nog steeds voortduur den, zoodat tot nog toe geen voorstellen aan Italië en Abessinië waren gedaan. H$j achtte het daarom voorbarig een verklaring over den inhoud der voorstellen af te leggen. Vanmiddag zijn de vertegenwoordigers van de regeerlngen van Australië, Zuid-Afrika, Canada en Nieuw-Zeeland naar het Foreign Office ontboden, waar zij ontvangen werden door Eden, die naar men meent te weten, met hen het ontwerp van Parijs besprak, daar het Engelsche kabinet de vertegenwoordigers der Dominions wilde raadplegen, alvorens zich de finitief over de vredesvoorstellen uit te spreken. Van uit de loopgraaf, waaruit ik den lucht aanval volgde, zag ik. dat de Italiaansche vlieg tuigen zochten naar plaatsen, waren geconcentreerd. Toen de vliegtuigen de zestig tenten op de heffing van Sen heuvel te genover mjj ontdekten, schoten twee machines pijlsnel omlaag en Heten brandbommen vallen. Onmiddellijk schoten vlammen op en. toen de rook was opgetrokken, was er van de tenten niets meer te zien. Dit alles speelde zich af in minder dan vijf minuten. Het vliegveld te Dessie werd eveneens ge bombardeerd, maar hier werd weinig schade aangericht. Een tijdelijke operatiezaal is ingericht in het hospitaal van het Roode Kruis, dat Vrijdag ern stig werd beschadigd. MEMEL, 11 Dec. (D.N.B.) In de derde zit ting van den Memellandschen landdag werd in het dlrectorium-Baldschusz het vertrouwen uit gesproken met 21 stemmen tegen onthouden van stemming door de vijf Lltausche afge vaardigden en de drie leden van het Directo rium. 3) bijzondere faciliteiten voor Ita liaansche maatschappijen en kolonisten in verband met de economische ontwikkeling. Toen Mussolini Dinsdagmiddag tiaansch Paleis verliet, was nog mededeeling ontvangen over het oplossing van het conflict met Abessinië. uitgewerkt. t)m 6 uur verlieten inderdaad de Britsche gezant, Clerk en Van Sittard den Qual d’Orsay. De laatste verklaarde optimis tisch te zijn en niet de noodzaak in te zien naar den Qual d’Orsay terug te keeren. Naar zjjn meening was de Fransch-Britsche bespre king met een accoord bekroond. Het verongelukte toestel, dat vanmiddag te 3 uur van het Brusselsche vliegveld Haren was vertrokken, is een in Italië gebouwd Savoia- vliegiuig, dat verleden jaar door de Sabena is aangekocht. tVolgens een lezing hebben vonken van een kortsluiting in de telefoonleiding het gas ont stoken, volgens een andere lezing zou sprake zijn van zelfontbranding. Het geluid van de ontploffing, welke eenlge kilometers van den uitgang plaats had. geleek bij den uitgang op het rollen van den donder. In de laatst ontvangen telegrammen wordt door Renter melding gemaakt, dat een accoord tot stand gekomen sou ijjn met betrekking tot de vredesvoorstellen, dat voor de Engelsche regeering bevredigend is. De vredesvoorstellen zouden Dinsdagavond naar Rome en Addis Abeba zjjn gezonden. Er bestaat slechts één straaltje hoop, zegt het blad verder, dat de Volkenbond namelijk het plan zal afwijzen; want een aanwijzing, dat Mussolini bereid is het plan te accepteeren als basis voor verdere discussies zou duidelijk blij ken uit zijn twee-mlnuten speech in de Senaats- vergaderlng van Maandag jl. Tenslotte stelt de ..Dally Herald” dat het vredes-plan er als volgt uit zou zien: LONDEN, 10 Dec. (ANP) De kabinets- zitting, die hedenmiddag te Londen is ge- Attlee vroeg daarop, of de vdorstellen, zoo als de Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare ze had goedgekeurd, overeenkwamen met de mededeelingen, die daar omtrent in de Engelsche en in de buitenland sche pers waren gepubliceerd. Baldwin antwoordde, dat hij de persberichten niet zelf had onderzocht en dat hij het ten zeerste betreurde, dat er, waarschijnlijk in Frankrijk, iets was doorgelekt, waardoor de in discreties in de pers mogelijk waren, die een delicate aangelegenheid nog zeer veel moeilijker en delicater hadden gemaakt. HU meende ech ter te kunnen zeggen dat er tusschen de publi caties en den weBkeljjken inhoud der voorstel len groote verschillen op belangrijke punten bestonden. Een Abessiniër met een niet ontplofte Italiaansche bom. Dit type wordt door de Italiaansche luchtmacht bij haa r raids over Abessinië gebruikt Ik heb den Negus vergezeld op een bedevaart, die hij heeft gemaakt naar een klooster, dat op een eiland in het Halk-meer. 20 mijl ten Noord-Oosten van het hoofdkwartier te Dessie, is gelegen. Staande aan den oever van het meer ontving de keizer den zegen. De tocht van Des sie naar het meer was aanleiding tot tafereelen van devotie. Dorpsbewoners hadden zich langs den weg verzameld en riepen „Abaté!” („Heer!”) het Vene- geen enkele ontwerp tot ROME. 10 Dec. iStefani). Dr. Domenico Mastini zou een zak-radio-telefoon uitgevonden hebben, waardoor het mogelijk wordt vanaf iedere plaats een radto-verblnding tot stand te brengen. Het toestel moet zeer zijn. In het buitenland zou hier reeds geruimen tijd naar gezocht zijn, doch tot nu toe zonder resultaat. DESSIE, Zondag. Dessie heeft onder doodsche stilte een nieuwen luchtaanval doorstaan. Toen de Italiaansche vliegtuigen gistermorgen plotseling uit de lucht te voor schijn kwamen, vonden zjj niets anders dan een verlaten, leege stad. Zoodra het alarmsignaal gegeven was, waren de bewoners in drommen de omlig gende heuvels ingetrokken en hielden zjj xich daar verborgen. Het bevel om niet op de vliegtuigen te schieten werd strikt opge volgd. houden, duurde ruim een uur. Een be slissing schjjnt nog niet te zjjn gevallen en de geruchten, die zeggen, dat de Brit sche regeering inmiddels contact heeft gezocht met de Italianen of Abesslniérs ter bespreking van de voorstellen, zijn onjuist. Te Londen verklaart men, dat elke regeling zoowel door de Italianen als door den Vol kenbond en Abessinië aanvaard moet kun nen worden. Van eenige pressie op Absa- sinië zal geen sprake zjjn. v Eden ging daarop nader in op de onjuistheden der courantenberichten, ook wat de voorstelling vap zaken door de „Times” betreft. Een vroegtijdige bekendmaking der voorstellen zou tot een volslagen mislukking aanleiding kunnen geven, meende Eden. Hiertoe kan eerst worden overgegaan, wanneer de Volkenbonds organen de voorstellen hebben overwogen en hun besluit daarop genomen hebben. Ter ver dere behandeling en uitwerking dezer zaken zou hjj zich Woensdag naar Oenéve begeven. ATHENE. 10 Dec. (Reuter). De regenbuien van de laatste dagen hebben op verscheidene plekken instortingen veroorzaakt van den spoor weg tusschen Athene en Salonikl. De Simplon Orient Expresse, die gisteravond uit Athene was vertrokken, kon Thebe niet passeeren. Tevens wordt uit Belgrado gemeld, dat op Joego-Slavisch gebied een spoorweg is wegge slagen: dientengevolge ondervindt de Orient Expresse verscheidene dagen vertraging en is Griekenland thans beroofd van een directe spoorwegverbinding met Europa. Geheel Griekenland wordt door zware stormen en overstroomingen geteisterd, welke ernstige schade aanrichtten. Te Angada in Thessalie werden de bewoners door een plotseling opkomenden vloed verrast, zoodat zjj in de hoornen moesten vluchten. Men vreest, dat ook menschenlevens te be treuren zijn. Het Engelsch blad „Daily Herald” meent naar aanleiding van deze door Eden ver strekte inlichtingeiK dat „het vredesplan slechter is dan men zelfs had kunnen den ken”. Het blad zegt verder, dat binnen enkele dagen de Britsche en Fransche re- geeringen in de beschamende positie zullen verkeeren, voorstellen te hebben gedaan, welke den aanvaller voldoen, maar onaan vaardbaar zjjn voor het slachtoffer. LONDEN, 10 December (ANP) de procedure, welke zal worden gevolgd bij de vlootbespreklngen, heeft de ge delegeerden bezig gehouden, die vanochtend zijn bijeen gekomen in het Clarence House in een zitting van de eerste commissie, waarvan alle leden der conferentie deel uitmaken. van de geheeie provincie 4) Contróle door Italië over politie en ad ministratief beheer, tegelijk met het recht van kolonisatie en exploitatie van geheel Zuld- Abessinië, de provincies Bale en Boran dus, welke het vruchtbaarste deel des lands zjjn. 5) Een belangrijk aandeel in het administra tief beheer van het overig gedeelte van Abes sinië, dat machtsgebied van den keizer blijft, echter onder zeer strenge contröle van den Volkenbond. Ter compensatie ontvangt Abessinië dan een haven, zoo eenigszins mogelijk in Britsch So maliland en niet op Italiaansch gebied. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger PARIJS, 10 Dec. (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken heeft een nota gepubliceerd over het fantastische karakter der publi caties in de Fransche pers inzake den inhoud van het plan, dat Parijs is opgesteld door Hoare en LavaL Hü waarschuwt voor publicaties van dien aard. 1) een uitwisseling van grondgebied, welke naar beide zijden besliste voordeelen biedt, 2) bjjstand van den Volkenbond aan Abes sinië met het doéï de sociale, economische en administratieve ontwikkeling te bevor deren. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1