I Minister Gelissen verdedigt beleid PHILIPS^BI-ARLITi” I i zijn t I £3 oog®® oud® ©O*1 BETER ZIEN: HET GEVAAR UIT DE LUCHT TANKBOOTEtbyOOR DE KON. SHELL ORDENINGSWEE GEEN CRISISMAATREGEL HET JUBILEUM VAN DE MARINIERS TWEEDE KAMER de Begrooting aanvaard M id d e natands belang en de historie Blik ENKELE VOORWAARDEN en Economische voorlichting Naam Straat 8 - 2 Gedupeerden K.H.L. r. Minister De Wilde antwoordt Motie ingetrokken EERSTE KAMER A Het Kamerlidmaatschap van mr. Westerman Opdrachten voor een viertal schepen Herdenkingsrede van kolonel Dorren DE BEZUINIG1NGSWET AFGEKONDIGD PJJKSWEG AMSTERDAM- HAARLEM - Prof. Dr. J. H. ABERSON OVERLEDEN De moeilijkheden bij Onderwijs EENIGE WETSONTWERPEN GOEDGEKEURD De Philips’ „Bi-Arlita" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. Het wetsontwerp betreffende vestiging van bedryven is nagenoeg gereed Zijn opvolgers op de lijst zyn geen lid meer van Nat. Herstel V er starring en prysopdryving Bescherming van de bevolking Mr. J. van Andel benoemd -tot commies-griffier WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 Minister Gelissen Den Haag, 10 December 1935. op VOOR Onze zeehavens Woonplaats de bevol- van dat verklaart en De heer e de volgende wetsönt- waren 1 1 t C t Ook het nut van de ordening ziet minister Gelissen zeer wel in. De wet op de onder- nemersovereenkomsten, zoo stelde hü prin cipieel nog- eens vast, is geen crisismaat regel, maar ook voor normale tijden bestemd. Want ook dan zijn orde en 'n zekere stabili teit in «de productie gewenscht. Van dr. Kortenhorst's suggestie, om te zor gen, dat de ordening een goede basis krijgt in een vakvereenigingsrecht. zal de minister nota nemen. H „-'oelpiatige verlichting spoedig noodig Wat de Rünvaartpremies betreft, is er inter departementaal overleg gaande. De zaak heeft „meer dan gewone aandacht”. Maandag is afgekondigd Staatsblad no. 685 be vattende de wet van den 29e n November 193? tot verlaging van de openbare uitgaven. van even- geleid. De het e d Te Groningen is Dinsdagmorgen op 7R-jarigen leeftijd plotseling overleden prof, dr J. H. Aber- son, oud-hoogleeraar aan de Landbouwhooge- school te Wagenlngen 18 September 1938 trad de overledene af. Hü is de eerste rector-magnlflcite geweest. t t h T 3 t D. 60 minuten; minuten. 1. t. Op u. zoo zeide spr., rust de taak de tradi tie van het oudste korps der Nederlandsche Weermacht hoog te houden en voort te zet ten. niet door u daaroo te verheffen of daarop te teren, maar door haar als richtlijn te ne men voor uw daden. Dat de economische voorlichtingsdienst ver betering behoeft, erkent de minister. Er Is een advies gevraagd aan den Economischen Raad. taak der overheid in 't bijzonder vrouwen en kinderen te beschermen tegen overslrooming, brand, epidemieën; evenzeer is het taak, hen te beschermen zooveel mogelijk tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Houten zeide* dat niet genoeg re kening wordt gehouden met gewetensbezwaren. Spr. kan zich dat niet voorstellen. Als zou blij ken, dat er geldige gewetensbezwaren bestaan, dan zouden daarvoor maatregelen moeten wor den overwogen. Hyien wordt over het wetsontwerp gestemd. De vergadering is verdaagd tot heden één uur. Dinsdagavond vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van W. t Baron de Vos van Hteenwijk. Aan de orde werpen; 1. Bestendiging voor 1936 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Ned.-Indië. 2. Goedkeuring van twee besluiten van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië tot wijziging en aanvulling van Afdeeling* III van de begrooting van Ned. Indie voor 1935- (Verhooglng bicrar* cuns en wijziging inkomstenbelasting). In een zeer lange rede, voorgelezen van getypte vellen en naar den vorm hier en daar herinnerend aan een referaat voor een wetenschappelijke vereeniging, heeft MI NISTER GELISSEN heden zijn beleid als hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart toegelicht. Naar aanleiding van de bekende kwestie in het Verbond voor Nationaal Herstel wordt het Vad. medegedeeld, dat de belde candldaten dl- achtereenvolgens aan de beurt zouden zijn om eventueel mr. Westerman als lid van de Twee de Kamer op te volgen. Prof.’Mr. Elgeman en de heer W. P. Hillen, geen lid meer zijn van Nationaal Herstel. De situatie is düs deze dat in 1933 gekowen werd generaal Snijders die echter niet de be doeling had als Kamerlid zitting te nemen, dat diens opvolger Mr. Westerman door het Verbond verloochend is en dat nummer 3 en 4 door het Verbond niet als Kamerlid gewenscht geacht kunnen worden, daargelaten of zij zit ting zouden willen nemen voor een partij waar voor zU bedankt hebben. Nummer 5 op de lijst is de heer B. J. Gel der te Amsterdam. In dit verband verdient ook vermelding dat de laatste candidaat on de lijst de heer M A. Henny* Qians Jid van de N.8.B. en redacteur van het Haagsche orgaan van ceze partij is- de contin- een regeling bedrijven. Het is nagenoeg De Middenstand heeft 's Ministers bijzon dere aandacht. De vestigingswet voor dit deel van het bedrijfsleven heeft dezer dagen het Departement verlaten. Bij de Kamer zal de Minister op verdere behandeling van het ont werp automatisch aandringen. In verband met den Koninklüken Holland- schen Lloyd heeft de Minister nog eens ver klaard, dat tttj onder afwijzing van iedere verplichting van het Rijk beproeven zal, iets voor de door de dëbécle dezer maatschappij gedupeerden te doen. Dat zal in de komende dagen anders worden, als de onderwfjsbezuiniging aan de orde is en de rechterzijde in verzet komt tegen de con centratie, die de regeering wil opleggen aan het bijzonder onderwijs. Dat is een prlncipleele kwestie, waarover in ons land jarenlang de beroemde schoolstrijd gestreden is. En aan het tenslotte met aller instemn^ing verkregen resul taat van dien strijd zullen zeker mannen als de katholieke deskundige Suring zoo maar niet laten tornen. Minister Slotemaker de Bruine toonde zich, toen hij even in de vergaderzaal verscheen, al beweeglljker dan ooit. Htf zit wel in een bijzonder moeilijke situatie. Een redenaar is deze minister niet en al kan men bewondering hebben voor de nuchtere zaak kennis, waarmee de ingenieur, professor, doctor over Ingewikkelde problemen van economischen aard zijn gedachten ontvouwt, boeien doet zijn betoogtrant helaas niet. En zoo werd het na verloop van een uur ey) vrij saai geval. precies alsof U ze een donkeren bril opzet en ze tot een onge hoorde inspanning dwingt. Zorgt toch vooral voor goed licht bij alles wat U doet. Daarvoor bestaan aan' ijzingen, die U kunt vinden in het boekje „Het Gezellige Huis", dat U op aanvrage gaarne gratis door ons wordt toegezonden. Zendt slechts onderstaande cou pon aan ons op, ot schrijft ons even een briefkaartje. De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de •istermlddag gehouden vergadering der Tweede Kamer medegedeeld, dat het niet mogelijk te gebleken, de Onderwjjsbegrooting gelijktijdig te behandelen met het ontwerp tot bezuiniging op de openbare uitgaven op onderwijs. Bij de afzonderlijke behandeling zal allereerst de begrooting aan de orde komen. De heer WIJNKOOP CComm.) zegt, dat dit wetsontwerp moet bevorderd worden, ook al geeft het geen afdoende bescherming. Wat de contingentcaring en de invoerrech ten betreft, heeft de Minister zich op het standpunt van zijn ambtsvoorgangers geplaatst. Nu eens zal contlngenteering, dan weer een invoerrecht en ook wel eens een combinatie van beide maatregelen geboden zijn. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde het wetsontwerp tot bescherming king tegen luchtaanvallen. Met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken is de minister in overleg getreden over de buitenlandsche vertakkingen van het econo misch voorlichtingsapparaat. Ook geschiedt overleg, om het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meer dan tot nog toe bij de voorlichting te betrekken. En verder denkt de minister de economisch-technolpgische instituten in te schakelen voor de markt- en c»njunctuur-ana- lyse. De bewindsman van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Heeft zeer consciëntieus de talrijke punten, hem de vorige week voorgelegd, behan deld Volgen wij met Iets minder ver doorge voerd streven naar volledigheid zijn betoog, dan komen wij tot de volgende notities. De splitsing van het vroegere Departement van Economische Zaken verdedigde minister Gelissen met het argument, dat er tenslotte samenwerking tusschen de ministers is en dat men, indien men mr. Westerman’s motief van het vervlochten zjjn van de verschillende eco nomische belangen aanvoert, even goed nog wat verder gaan kan en alle depar'ementen onder één bewindsman stellen. Bij Koloniën, Finan ciën, Waterstaat en Buitenlandsche Zaken al thans komen evenzeer talrijke economische aan gelegenheden aan de orde. het tot de Regeering zich met die prijzen vereenigen kan. Over de clearing met Dultschland heeft Minister Gelissen slechts beknopt gesproken. Hü achtte een gedachtenwteseling hierover eigenlük praematuur, omdat. vóórdat weer nieuwe onderhandelingen hierover beginnen, nog een half Jaar verloopen moet en men eerst de ontwikkeling in dien tüd nog eens moet aanzien. De contlngenteering zal men in ieder geval de eerste jaren nog niet kunnen missen. De Minister ontkent niet, dat zij verstarring het bedrüfsleven tengevolge heeft, en min, dat zü tot prijsopdrijving heeft maar men moet hier toch ook weer niet den toestand te zwart schilderen. Voor rekening van de Kon. Shell Zullen aan verschillende Nederlandsche werven een viertal tankbooten gebouwd worden. Opdrachten voor den bouw van een 9000 tons tankschip zjjn reeds verleend aan de werf van der Giessen en Zn. te Krimpen a d. IJssel en de werf Wil ton- Feyrnoord te Schiedam. Een schip van 12000 B R T. zal bü de Ned. Scheepsbouw Mij- te Am sterdam op stapel gezet worden, terwyl de Droogdok Mij. te Rotterdam vermoedelijk een zelfde opdracht krijgt. De motoren voor deze schepen, behalve die van Wilton, zullen door Werkspoor te Amster dam geleverd worden. In verband met de industriefinan ciering, de ordening i genteering, is noodig van de vestiging van betreffend ontwerp klaar. Den smokkelhandel in de grensgebieden zal hü opnieuw onder de aandacht van zün collega van financiën brengen. De wet tot beperking van de zelfstandige vestiging van vreemdelin gen is büna gereetf. En zoo te de Minister voor büna alle desiderata van den Middenstand ontvankelijk. Alleen ten aanzien van een maatregel tegen het cadeaustelsel staat hü nog sceptisch. Want ook de vervaardiging van de cadeaux is ten slotte een stuk werkgelegenheid. plaatsing van industriearbeiders naar het plat teland, acht ook Minister GELISSEN een aan- trekkelük denkbeeld. Het roept echter moei- lükheden van technischen en economischen aard op, die eerst nog eens terdege moeten worden bezien. De wet op de evenredige vrachtverdeellng in de binnenvaart, aldus minister Grissen, zal niet worden ingetrokken, zoolang men er geen beteren maatregel voor In de plaats heeft. Naar dien toeteren maatregel is momenteel een commissie van desl^indlgen zoekende. Minister sprak met dit antwoord naar hart van den Katholieken afgevaardigde van dc Bilt, die dezen middag nog een pleidooi In dezen geest gehouden had. I Na nog eenige opmerkingen o.a. van den katholieken middenstander STUMPEL bü de’ afdeelingen der begrooting. te „Handel, Nü- verheid en Scheepvaart" zonder hoofdeUjke stemming goedgekeurd. Over de industriefinanciering heeft minister Gelissen gezwegen. Dat onderwerp komt bin nenkort vanzelf aan de orde, als de Kamer het betreffend ontwerp, waarover het Voor- loopig Verslag reeds verschenen te. in behan deling neemt. gegeven van aan werkelükheldszln. De inhoud van het wetsontwerp heeft spr.’s instemming. Het kan ook vie eerste stap zün naar een algemeene luchtbescherming De heer KOOIMANS (VD) betoogt dat al gemeene voorschriften de voorkeur verdienen boven den toestand waarbü elke gemeente op eigen houtje tewerk gaat. Geen der leden van spr.’s fractie zal tegen stemmen. De heer v. HOUTEN (chr. dem.) heeft tegen het wetsontwerp drieërlei bezwaar. Beschermingsmaatregelen wekken de onjuis te suggestie van veiligheid. Spr.’s tweede bezwaar te dat de uitvoering der wet aan de burgemeesters is opgedragen. Een derde bezwaar van spr. te dat "geen reke ning te gehóuden met de gewetensbezwaren van anderen. De heer SNEEVLIET (rev soc.) vraagt zich af, hoe in een tüd dat de kamer wordt opge- veed in een Volkenbondssfeer. maatregelen als deze kunnen worden voorgesteld Spr. moet tegen dit voorstel stemmen. De heer AMELINK (A.R.) vraagt zich af, ot maatregelen als deze niet veel eerder had den behooren te zün genomen. Al het mogelüke om de bevolking, ook vrouwen en kinderen zooveel mogelük te beschermen tegen lucht aanvallen, moet worden gedaan. Spr. betuigt zün instemming met dit ont werp. De heer WKNDELAAR (Lib.) noemt het een De minister van Binnenl. Zaken, de heer DE WILDE, constateert, dat de overgroote meer derheid der Kamer met dit wetsontwerp inge nomen is. We leven in ’n tüd vol spanningen. Dus moe ten nu maatregelen worden genomen. Er wordt voorlichting en leiding gegeven aan burgemees ters. De gemeenten worden naarmate van hun ligging in gevarenklassen verdeeld. De gewone kosten komen voor rekening der gemeenten; ze zün gering. De buitengewone, voor gevaarlijke plaatsen enz., komen voor rekening van het rük. De bevolking moet geleerd worden, zich zoo veel mogelük in huis te beschermen. De kelders zün er voor degenen, die zich op straat bevin den. Daartoe wüke nimmer uit uwe gedachten de büzondcre taak welke gü bü de landmacht hebt te vervullen. Al zün de tüden veranderd, al heeft de zeemacht in den loop der jaren door de snelle vorderingen der techniek een geheel ander aanzien gekregen, het begrip ma rinier of zeesoldaat is in het wezen der zaak niet veranderd. Daarom moet gü uw karakter tals zoodanig behouden en onverschillig waar er. onder welke omstandigheden gij dient, te land of ter zee. in moederland, overzeesche ge westen of in den vreemde uw traditie getrouw zeesoldaten in hart fen meren blüven. De offi cieren cn onder-officieren zullen de manschap pen hierin voorgaan en hun dien geest in prenten; zij vormen met hun detachement de eenheid, waarvan het kader als het ware de ruggegraat te Zoo was het voorheen, zoo heb ben uwe voorgangers hun roem geoogst, laat dat zoo blüven. Zonder dien geest te er geen ziel en geen Ideaal, dus ook geen ware tucht en samenwerking 3. Wüziging van de Luchtvaartwet. Deze wetsontwerpen werden zonder beraad slaging en zonder hoofdelüke stemming aan genomen. Aan de orde was daarna de benoeming van een commies-griffier. Uitgebracht werden 47 stemmen, waarvan 1 blanco. Hiervan verkregen mr J. van Andel Gzn. 24; mr. S Mok 7; mr. C. J. A. de Ranitz 6; jhr. mr. Beelaerts van Blokland 3: mr. E. Heringa 3; mr. De Wilde, jhr. Six en mr. J. de Brauw ieder 1 stem Benoemd werd verklaard mr. J. van Andel. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken van de afdeelingen. De afdeelingen kozen tot haar voorzitters de heeren Van Citters. De Güselaar. Nivard. v. d. Hoeven en Van Sasse v. IJsselt en tot onder voorzitters resp. de heeren Otten. Briët. De Savornin Lohman, Michiels van Kessenlch en Van LanSchot Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat bü de algemeene beschouwingen over de Rüksbe- grooting de spreektüd in eersten termün als volgt zal zün toegekend: R. K. 85c minuten; S P. 85 minuten; A. R. 60 minuten; C. H V. B 50 minuten on V. D. 50 De zeescheepvaart en de toestand in onze groote havens zün volgens Minister GELISSEN een nationale zaak. In dit ver band deelde hü mede, dat thans met be langhebbenden uit Rotterdam en Amster dam besprekingen worden gevoerd, om langs gemeentelüken weg te komen tot een verlaging van de loods- en kadegelden en andere haventarieven. Dinsdag was het 270 Jaar geleder», dat het korps mariniers op initiatief van Mich. A.zn. de Ruyter en Johan de Wltt werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de chef van het kante ma riniers. kolonel C. J. O. Dorren, vanmor gen om kwart over acht op de binnen plaats van de kazerne aan het Oostplein te Rotterdam in tegenwoordigheid van de officieren, onder-officieren en manschap pen een herdenkingsrede uitgesproken: In verband met de omstandigheid, dat dé be hoefte aan een goede verlichting van de Rüks- wegen 's GravenhageRotterdam en Amster damHaarlem, welke behooren tot de Rüks- wegen met de grootste verkeersintensiteit, uit een oogpunt van veiligheid van het verkeer steeds urgenter wordt, heeft de A. N. W. B. in een adres aan den Minister van Waterstaat •■erzocht, het daarheen te willen leiden, dat leze wegen zoo spoedig mogelijk zullen worden voorzien van een doelmatige verlichting. De suggestie van den heer Krijger, om deze steunmaatregelen te financieren uit het Land- bouw-crisisfonds, omdat de landbouwcrisis wetgeving zoo groote schade aan de havens berokkende te door Minister Gelissen afge wezen. omdat dit een crisis zou brengen in dit crisisfonds. De heer v.d. HEIL® <SD) spr.’s fractie haar steun aan het wetsontwerp zal geven. De heer TTLANUS (C. H.) wüst op eenige in- gekgmen adressen, o.m. van een aantal meer derjarige burgers die op verschillende gron den gemoedsbezwaren hebben tegen deze wet en vrijstelling van haar1, verplichtingen vragen. Spr. kan zich hier niet indenkèn. Er te ook een groot verschil tusschen gewetens- en ge moedsbezwaren. Deze laatste zal wel ongeveer ieder hebbep. Wie te niet vol afschuw als hü leest van de luchtaanvallen op de Abesslnteche bevolking? De lezing der adressen heeft spr. den indruk overdreven pacifisme, vin gemis Wat de verstarring aangaat waaraan in- tusschen al veel gedaan te heeft momenteel de positie van de handelsagenten 's Ministers bijzondere aandacht. En tegen het oploopen van prijzen wordt gewaakt, doordat in geval len. waarin samenwerking bestaat tot handhaven van bepaalde prijzen, alleen contlngenteering wordt overgegaan, ate Stuurt deze coupon in aan de N. K Philips' Gloeilampenfabrieken, Verkoopafdeeling Nederland en Koloniën, Eindhoven en U ontvangt gratis hel boekje ^Jdet Gezellige Huis" 1. Voor alle werkzaamheden, die bij kunst licht geschieden, bestaan minimum ver- lichtingseischen, waaraan, wanneer het werk niet direct onder de hoofdverlichting geschiedt, slechts door voldoende bijver- lichting kan worden voldaan. 2. Onder normale omstandigheden geldt als minimum voor den totaal beschikbaren lichtstroom van een woonvertrek 300deka- kimen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, hoofdverlichting en bijverlich- ting afzonderlijk te gebruiken, al naar de bezigheid het voorschrijft. 3. De sterkte van de lichtbron voor hoofd verlichting in normale vertrekken, in orna menten op normale hoogte, ^relke al het licht direct naar beneden werpen, moet minstens 150 decalumen bedragen. 4. De lichtbron dient zich op de plaats van het werk te bevinden. 5. Vermijdt sterke lichtcontrasten als bijv, ontstaan wanneer slechts é#n gedeelte van de kamer voldoende verlicht is, om te voorkomen dat bij de oogen, die voor het zien bij verschillende helderheden zich telkenmale moeten aanpassen, vern|oeid- heidsverschijnselen optreden. 6. Vermijdt elke verblindende verlichting door het gebruik van afgesr^iermde licht bronnen en lampen met inwendig gesati- neerden ballon. Spr. zeide voorts over eenige dagen een over zicht te zullen geven van de geschiedenis van het jubtleerende korps. Maar toch wilde hü nu reeds een enkel woord daaruit aanhalen, waar uit blükt. dat die korpsgeest bü een klein de tachement van 30 mariniers, opgelost in een tienvoudige scheepsbemanning onder moeilüke omstandigheden in een moordend klimaat zich kranig manifesteerde. Het was In 1868. Z. M. „Metalen Kruis” de- barkeerde een landingsdivlsie bü Kommandah aan de kust van Wefit-Afrikaanech Guinea. Hicrbü bevond zich een sectie mariniers onder commando van den eersten luitenant der ma riniers van Braam Houckgeest. den lateren commandant van het korps De bewoners van het aan de kust gelegen Krom verzetten zich hevig tegen den overgang onder Nederlandsch gezag. Zij verlieten hun dorpen en bestookten de landingsdevlsle van uit de bosschen In het rapport over deze krijgsverrichting, welke leid de tot de onderwerping van de Commandeezen wordt met den hoogsten lof gewag gemaakt van dit kranige troepje mariniers, waarvan na terugkeer In het vaderland de luitenant de sergeant en twee mariniers werden beloond: met het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Hier, zoo zeide spr. vervolgens, had zich bü een klein detachement ver van de moederka- zeme krachtig gemanifesteerd de geest van „Ik dien” en „Ik zal handhaven" het gulden devies van ons vaandel en van ons korpsem- blcem. hetwelk ons kort» steeds heeft hoog ge houden. Hare Majesteit de Koningin gaf dien geest In zoo treffende woorden weer op den onvergetelfjken vaandeldag. Immers zoovele Harer Doorluchtige voorvaderen hebben de lotgevallen der mariniers gedeeld, hen door hun voorbeeld bezield en aldus den hlstortechen bend van trouw en aanhankelükheld aan het roemrijke Huis van Oranje vastgelegd. Blüve die band hecht cn onverbrekelük zoolang ons Korps deel uit zal maken van de Nederland sche Weermacht en bekrachtigen wü. zoo be sloot spr. dien vurigen wensch met een ,Xeve de Koningin”. In den aanvang van de vergadering heeft de sociaal-democraat DREES een mo«e, die wet- telüke maatregelen tot verlaging Aan huren vroeg, ingetrokken. Zl> was nog over van de behandeling der begrooting van Sociale Zaken voor 1935 en dus rftim een jaar oud. Voorzitter RUYS had eensklaps de stemming over die motie aan de orde gesteld. Maar de heer [JREES herinnerde zich, dat Minister Sllngen- herg veertien dagen geleden gezegd had, dat het beraad der Regeering over het vastelas- tenontwerp zeer spoedig tot een conclusie lei den zou. En met het oog op die verklaring achtte hü het beter, ^e motie terug te némen. In de avondvergadering gaat de Kamer het an twerp tot bescherming van de bevolking egen luchtaanvallen behandelen. K laarmate de mensch ouder I X wordt, trekt de pupil van het oog zich meer samen laat dus minder licht door. Daarom hebben zij, die boven de vijftig zijn, veel en.veel meer licht noodig don menschen van twintig. En vooral een bezigheid als naai- en verstelwerk eischt ook afgezien van den leettijd - veel meer richt Hon lezen. Bij te weinig licht is het voor de oogen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5