Het onderwijsdebat begonnen -f 4 o Industrieraad in Gelderland OPRICHTING BIJZONDERE SCHOLEN VERLAGING UITGAVEN ONDERWIJS CAPITULANTENSTELSEL DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 H. S. A. van Beek Het spellingvraagstuk Dualisme NED. SCHEEPSBOUW MIJ. Vernietiging raadsbesluiten LEENING NOORD-HOLLAND Ruimschoots overteekend ORNITHOPH1LIA Internationale tentoonstelling POSTZEGELS VOOR ’T KIND Herdenkingsfeest te Rotterdam Saneering KERST GAVEN WERKLOOZEN Op glad ys Dreigend conflict bij de Etna De heer Suring eiecht, dat de vry- 'heid van onderwys niet wordt aangetast Fransche gezant zal haar belangen behartigen De Bond tot bevordering van dit onderricht vergaderde te Utrecht JUBILEUM BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN ORDENING OOK IN HET AUTOMOBIELBEDRIJF DE NEDERL. AMBULANCE NAAR ABESSIN1Ë R.K. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS K.L.M. NIET MEE OVER DEN OCEAAN SALARISVERLAGING IN ZU1D-HOLLAND HET KORPS MARINIERS BESTAAT 270 JAAR aan- op V por stel tot 5 pet ^vermindering aangenomen Stapelloop van het eerste in bouw zynde tankschip 31 December TWEEDE KAMER Burgemeester Rubert ernstig ziek Godsdienstonderwys aan achterlyke kinderen Plaats voor honderd vijftig dienst- plichtige sergeants Ultimatum en loonsverlaging een week opgeschort Gewijzigde amendementen van de heeren Suring c.s. Adviezen aan de regeering Adviezen aan bestaande en op te richten bedryven Geen overeenkomst met Pan American Airways Officieel wordt medegedeeld: 1 J. G. SU KING i nog iemand kunnen zijn, die niet er Doelenzaal te sub-Com- trieraad De Commissie Dr. H. Moller Den Haag, 11 Dec. 1935 Nadat de Tweede Kamer met 81 tegen i de dien Ook heeft de heer Tllanus (in verband met de in te voeren zeer lage Jeugdsalarissen) den minister gevraagd, of het niet gewenscht Is, dc vraag eens te bezien, of de 90 millioen. die aan de salarissen bij het Lager Onderwijs wor den besteed, soms rechtvaardiger onder de be trokkenen kunnen worden verdeeld. irtijen In overweging zullen it resultaat hem zoo spoedig Intusschen De Inschrijving op de 4*4 pCt emissie Noord- Holland. groot 5 millioen tegen 99 pCt bij de Incasso-Bank is zoodanig geweest, dat deze leening ruimschoots Is overteekend. aanwezig Onder de a vice-admiraal De De Christeljjk-Hlstorlsche afgevaardigde Tl lanus en de antl-revolutlonnalr Zyistra gaan met het beleid van den minister in het alge meen wel accoord. De concentratie van het bijzonder onderwijs, die by paragraaf 12 van het bezulnigingsontwerp aan de orde komt, scha kelden zij blijkbaar maar liever voorlooplg uit. De heer Tllanus wees op een zeker dualisme in de personeelpolitlek. Want eenerzfjds tracht men door pensionneerlng van 80-Jarigen werk gelegenheid te scheppen, terwijl men anderzijds door verhooging van de leerllngenschaal weer honderden onderwijzers werkloos maakt. nister Slotemaker, dat deze zich op glad ijs begeven gaat, Indien hU zich waagt aan nieuwe regelen over het woordgeslacht en andere vra gen, die volgens de Memorie van Antwoord kern en ziel der taal raken, maar die volgens dr. Moller al lang zijn opgelost. Een derde katholieke spreker, Ir. FEBER. waagde dit laatste te betwijfelen. Hy juicht het toe. dat de minister deae problemen nog eens opnieuw door een deskundige commissie wil laten onderzoeken en hoopt, dat die commissie ook objectief zal worden samengesteld. bui- ver- Dinsdagavond is te Amsterdam een vergade ring gehouden van de R.A.I., waarin met groote meerderheid het conecpt van het voorstel tot reglementeering van den autohandel, dat <te ordening In het automobielbedrijf beoogt, ia aangenomen. van het tot Natuurlijk is ook de spelling weer ter sprake Bekomen en was dr. Maller van harte van de Party. Voorts heeft de heer Feber zich erover ver wonderd, dat een minister, die zelf vooropstelt, dat op dit gebied de school het leven moet volgen (en niet andersom), toe kan laten, dat de ambtenaren van de onderwijsinspectie een spelling gebruiken, welke afwykt van die der regeerlng zelf. Veel te groot is nog het aantal fabrieken en ondernemingen, waar wordt gewerkt volgens verouderde methoden, waar de arbeidsverdee- ling nog te wenschen overlaat, waar de admi nistratie niet voldoende overzichteiyk wordt bygehouden, waar de verkoopsorganisatie zich niet aan de nieuwe marktverhoudingen heeft aangepast, kortom waar allesbehalve van een modern geoutilleerd bedryf kan wórden ge sproken. Hier kan en bedoelt de Industrieraad hulp te bieden Een belangryke factor in den kostprijs der industrieele producten maakt het warmte- en krachtverbrulk uit. Het zal de taak zyn van den Raad, om voor de bedryven na te gaan of de verschillende energiesoorten b.v. kolen, olie, gas en electriclteit juist gekozen zyn en op doelmatige wyze worden toegepast. Des kundige voorlichting in deze moeiiyke materie is daarby onontbeeriyk. De Raad zal daartoe van geval tot geval de adviezen van in dezen bevoegde instanties, vereenigingen en organi saties moeten inwinnen. Prov Staten van Zuid-Holland hebben het voorstel van Ged. Staten om de salarissen van het provinciaal personeel gemiddeld met 5 pet. te verlagen met 38 tegen 32 stemmen aange nomen. De verlaging zal niet gelden voor de boden ter griffie. Zou weet: dat er op het oogenblik postzegels en brief- Wat het algemeen onderwijsbeleid betreft, heeft de heer Suring natuuriyk de bezuinl- gingsnoodzaak toegegeven. Hij stelt echter als eisch, dat er in voldoende mate Lager Onderwijs mogeiyk moet biyven en dat de vrijheid van Onderwijs niet wordt aange tast. Voorts wil hy aan de thans noodzake- lyke maatregelen zooveel mogeiyk een ty- deiyk karakter zien toegekend. De andere Katholieke spreker by de Algemeene Beschouwingen, Dr. MOLLER heeft erop aan gedrongen, dat de Minis ter, tndien hy gevolg geeft aan zyn voornemen, om *t ontwerp tot regeling van het voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs weer op te nemen, ook eens aandacht geven zal aan de andere takken van onderwys tusschen het Lager en Hooger On derwijs. Met andere sprekers b.v. den Christeiyk- Hlstorischen afgevaardigde TILANU8. den antl- revolutlonnalr ZIJLSTRA, den vryzinnig-demo craat KETELAAR heeft dr. Moller ook nog •eens ter sprake gebracht de passage in de Troonrede, waarin werd aangekondigd dat de regeerlng byzondere aandacht wyden ging „aan de organisatorische en paedagoglsche vragen inzake het onderwys, voor zoover deze op het terrein van de overheid liggen". Men was het er over eens. dat ten aanzien van de paedago- giek de overheid geen taak heeft. De paedago- 8iek, zet dr. Moller, worstelt in de diepste levensbeginselen; de overheid blyve daar dus af. Alleen met de didactiek zou zy eenige, zy het geringe, bemoeienis kunnen hebben. Naar wy vernemen, zal 31 December as. het eerste van de drie tankschepen, welke by de Nederlandsche Scheepsbouw Mij in aanbouw zyn voor de Koninklyke Shell Groep, te water worden gelaten. Op de vrykomende helling zal de kiel gelegd worden vóór het flottielje-vaar- tplg, tot den bouw waarvan opdracht is ge geven door de Koninklyke Marine. Het schip, dat thans op de laatste werkzaamheden na voor den stapelloop gereed is. meet 12 000 ton. Het andere is een zusterschip, terwyi de derde tankboot 4000 ton meten zal. De minister van Staat, minister van De fensie aJ, heeft by de corpsen der In fanterie, der bereden en der onbereden Artillerie de gelegenheid opengesteld voor ongehuwde dienstplichtige sergeanten (wachtmeesters) der Jongste lichtingen tot eeen gezamenlijk aantal van ongeveer hon- derdvyftig man en voor ten minste zes jaren. vrywllllg In werkeiyken dienst te komen of te biyven. kaarten verkrijgbaar zyn met een toeslag, wel ke ten goede komt aan het misdeelde kind; dat deze dit jaar f 150.000.moeten opbren gen; dat 350 vereenigingen erop rekenen haar aan deel hieruit te ontvangen? Men stelle zooveel verwachting niet teleur. Naar wy vernemen, heeft de Fransche regee- ring op verzoek van de Nederlandsche regeerlng haar gezant te Addis Abeba, den heer P. Bo- dard, opgedragen de belangen van de Neder landsche onderdanen in Ethiopië te behartigen. Zoodanige bescherming werd thans noodig geacht in verband met de aanwezigheid daar te lande van de leden der Nederlandsche Roode Kruis Ambulance. De Minister van Sociale Zaken keurt goed, dat Indien derden (vereenigingen of byzondere personen) uit andere dan openbare of daarmee gelyk te stellen kassen, aan ondersteunde of te werkgestelde werkloozen voor de Kerstdagen een uitkeering, hetzy in geld, dan wel in natura. wenschen te verstrekken, deze uitkeering by de berekening van den steun, dan wel by de beoor- deeling van de plaatsing by de werkverschaf fing, buiten beschouwing kan worden gelaten. In het gebouw der Tweede Kamer heeft dc Ryksbemiddelaar. prof. mr. Aalberse Woensdag, middag een conferentie gehad met partyen. be trokken bij het dreigend conflict aan de N. V. Uzergieteryen en Emailleerfabriek Etna te Breda. De Ryksbemiddelaar heeft een voorstel ge daan. dat beide smi nemen, waarvan Wt mogelijk zal worden meegedeeld, zijn het ultimatum en de loonsverlaging een week opgeschort. Een verder deel van zyn taak vindt de In dustrieraad in het verstrekken van adviezen aan de Overheid. Nu de Regeerlng biykens het desbetreffende wetsontwerp overweegt over te gaan tot een Naamlooze Vennootschap, welke industrie-flnanciering zal verzorgen en zy blijkens de memorie van toelichting daarby De Commissie stelt zich voor aan den In dustrieraad voorlooplg slechts te verbinden een Directeur met een assistent en een typiste. Indien dit mogelijk is, zou zy den Industrie raad gaarne in een der openbare gebouwen van Provincie of Gemeente zien gevestigd. Rekening houdende met de in Limburg ver kregen resultaten mag worden aangenomen, dat met een bedrag van maximum f 20.000 per jaar hoewel zeker niet aan den hoogen kant althans in het begin de kosten kunnen worden gedekt. Hoewel groote zuinigheid uit den aard der zaak biyft geboden, stelt onae Commissie voor tot wederopzegging een oredlet van f20 000 per jaar aan den Induitrieraad te verleenen. De heeren Thyssen en K. ter Laan hebben drie amendementen ingediend op het wetsont- wA-p tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwys. De bedoeling van deze drie amendementen is, voor de plattelandsscholen de werking van het in artikel 1 van par. 7 voorgestelde te verzach ten door daar voor de kleine scholen ongeveer de bestaande leerllngenschaal tew handhaven en de z.g. „centrale scholen voor zevende en acht ste leerjaar" wat de leerlingenschalen betreft, te behandelen als ULO-scholen. Na een vry langdurig ziekbed is gistermor gen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem de heer H. 8. A. van Beek overleden, in leven algemeen leider der afdeeling admi nistratie (aboijnementen) der V. K. P. De heer Van Beek bereikte den leeftyd van 55 jaar. Met hem ontvalt aan onze Vennootschap een kundig en toegewyd werker, een man. die dag en nacht gereed stond om de belangen van ons bedryf te behartigen en te verdedigen, iemand wien de bloei van ons bedryf tot een dagelyks terugkeerende persooniyke vreugde werd. Voor zyn directie was hy een stut en steun, voor zyn collega's een aangenaam mensch. voor zyn ondergeschikten een goed chef. Zoo wekt zyn overlijden, behalve by zyn bloedverwanten, ook in breeden kring veel deernis en een groot gemis. De heer Van Beek werd geboren te Haarlem. Hy kreeg een opleiding als bouwkundige en na werkzaam geweest te zyn op het architecten bureau van den heer J. Stuvt en o. m. behulp zaam te zyn geweest by den bouw van de Lichafabrieken te Haarlem, werd hij in 1911 benoemd tot directeur van de Gasfabriek te Oudewater. In 1914 werd hy in dezelfde hoe- dariigKëid benoemd aan de gasfabriek van Llsse, waarna hy directeur werd van het gas en electrlciteitsbedryf, waterleiding en open bare werken te Sittard. Daar bleef hy tot 1924, toen pensionneerlng volgde wegens opheffing van een deel der genoemde bedryven. Korten tyd daarna kwam hy in betrekking by de N. V. Drukkery De Spaarnestad. Na belast te zyn geweest met de afdeeling abonnementen van de „Nieuwe Haarlemsche Courant”, kreeg hy in April 1932 dezelfde functie by de V.K.P. Niet licht zullen wy de werkkracht en den yver van den heer Van Beek vergeten. Hy ruste in vrede. Naar wy vernemen, zal de burgemeester van Edam en Volendam, de heer Th t. P M. Kolf schoten. 25 Dec. a s. zyn 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Na 8 Jaar aan het hoofd gestaan te hebben van een kleine gemeente in het Zuiden van ons land, kwam de heer Kolfschoten in 1918 naar Edam, waar hij 15 December als,burge meester werd geïnstalleerd. De burgervader heeft er de voorkur aan ge geven dit feit in stilte te vieren. Hy la in tegenstelling met den heer Tllanus, die intrekking van de door minister Marchant genomen maatregelen bepleitte, voorstander van het behoud van wat verleden Jaar geschied is. Kb hij waarschuwde in een geestig woord mi ff ef frieste einde van een koe. die losgebroken uit het stationsemplacement te Am sterdam, Dinsdagmiddag Kattenburg in rep en roer bracht, ten welgemikt schot uit een politierevolver doodde het dol geworden beest Het Statenlid en burgemeester van Wocns- drecht, de heer J J. M Rubert, U sedert eenige dagen ernstig nek. De heer Suring wraakt dese methode, omdat in de Lager Onderwyswet precies staat aange geven. welke de procedure moet zijn, wanneer kans bestaat, dat een gemeentebestuur ten on rechte zyn medewerking aan de stichting eener byzondere school gegeven heeft. En de Katho lieke afgevaardigde wyst deze practyk, om met voorbygaan van de speciaal op dit doel afge stemde Lager Onderwyswet de algemeene Ge meentewet te gebruiken voor schorsing of ver nietiging van de betreffende besluiten, in be ginsel af. Deze practyk. die ook geheel in strijd is met het nog aanhangige ontwerp-Terpstra. leidt tot willekeur, vooral ook dAArom, wyi de wet van 4 Augustus 1933. waaraan dan de raadsbesluiten worden getoetst, geen objectieve normen bevat, doch wemeit van vaagheden als „gewichtige redenen”, „normale eischen," die het heel gemakkeiyk maken, stryd met de wet. op grond, waarvan het gemeentelyk besluit kan worden vernietigd, te construeeren Dit systeem neemt alle totnogtoe bestaande waar borgen weg. Het is bovendien niet noodig. Want by stryd met de wet kan de Regeerlng door b.v. den burgemeester, die immers ook ingeze tene der gemeente is, gebruik laten maken van de bevoegdheid, om by de Kroon beroep aan te teekenen, en verloopt de procedure van de Lager Onderwyswet gewoon. En stryd met het algemeen belang, is niet denkbaar, als by de subsldie-aanvraag aan alle wettelijke eischen is voldaan. Dan is het gemeentebestuur zelfs verplicht aan de aanvraag te voldoen. zte belang is. Verschillende zaken van meer internen aard werden door de aanwezigen uitvoerig besproken. Zoo werd o.m. van gedachten gewisseld over de vraag of het niet tot groote nadeelen zal lelden wanneer bil het buitengewoon lager onderwys de bezinkingsklassen eventueel zul len worden opgeheven. De begrooting 1938. vastgesteld op een eind bedrag groot f2750, werd aanvaard. Godsdienstonderwijs aan achterlyke kinderen de drukbezochte mlddagbyeenkomst den welcerw. heer L. van Teef- van huize ..St. Vlncentius" te 2 stemmen de wet tot bescherm! burgeriyke bevolking tegen lucJI had aangenomen, is zy dan einde nen aan de door voorzitter Ruys steeds maar verder naar achter op de agenda verschoven onderwysaangelegenheden, n.m. de begrooting van het Departement en het onderwysrestant van het Bezuinigingsont-* werp. Alleen de Algemeene Beschouwingen worden over beide ontwerpen tezamen ge houden. Later neemt men dan eerst de be grooting en daarna het bezuinigingsvoor stel door. En de kans op botsing over de concentratie van het byzonder onderwijs biyft dus allicht nog eenige dagen uit. De Katholie ke afgevaardig de SURING die de algemee ne beschouwin gen opende, heeft zich wee- een scherp juri disch en helder spreker ge toond in een wel gefundeer de en van inks ook door den vrijzinrd^- democraat KE TELAAR volle dig onderschre ven crltiekop de den laatsten tyd in zwang gekomen metho de. om langs den weg van art. 185 van de Ge meentewet de totstandkoming van byzondere scholen te verydelen. Onze Commissie schakelt het oprichten van nieuwe industrieele bedryven niet uit, doch meent toch dat de taak van den Industrieraad zich in de eerste plaats moet richten op het behoud der bestaande arbeidsgelegenheid en in het steunen en eventueel saneeren der thans In Gelderland bestaande industrieën. In het byzonder wordt de aandacht geves tigd op de belangen der bedryven. verband houdende met landbouw, tuinbouw, veeteelt en fruitteelt in onze Provincie en van de kleine ondernemingen ten plattelande. collectie van krielen en niet te vergeten een zeer aardige maar tevens mooie Inzending water vogels (siereendjes). Het internationale karakter wordt versterkt door inzendingen uit België (duiven). Dultsch- land (konijnen) en Engeland (groote kippen en krielen). Bovendien zag de vereeniging de noodzake lijkheid in om een bedryfsklasae in te stellen, waarin door erkende fokbedryven toornen 1—4 ingeschreven konden worden, waarvan zeer naar wensch gebruik is gemaakt. De tentoonstelling zal officieel geopend worden Vrydag as., des ochtends om 11 uur door den directeur-generaal van den landbouw, Ir. A Roebroeck. regionale van een Indus- provlncle een Aan het rapport van de commissie tot onder zoek van de mogelykheid der oprichting van ’n economisch-technologisch instituut en een industriebank in Gelderland, ontleenen wy nog het volgende: Industrieraad geep lykheid voor de gegeven vaarden. De Commissie stelt zich voor dat de Indus- zal samenwerken met de Rykscom- missie voor de Werkverruiming en met de Ny- verheidsconsulenten en dat door de officleele lichamen zyn advies zal worden gevraagd by alle subsidies, welke eventueel de provincie en het Rijk verleenen en by alle aangelegenheden, waarby de belangen van de nijverheid In onze Provincie zyn betrokken. De Industrieraad kan bescheiden worden op gericht. Het is niet noodzakeiyk daarvoor een kantoor te hebben dat dagelyks is geopend. Ook moet worden gezorgd dat de Industrieraad niet naar buiten optreedt als vertegenwoordiger van de Geldersche industrie, omdat hy daar mede zou komen op het terrein van de Kamers van Koophandel. gebruik wenscht te maken van de Instituten, is de oprichting trieraad als vanzelf voor onze noodzakeiykheid. De Commissie stelt zich voor, dat de Gelder- sdhe Industrieraad ook een taak heeft ten aanzien van het contact tusschen den particu lieren belegger en de industrie. Onze Commissie is van oordeel dat. wanneer Iemand voor de vestiging of uitbreiding eener industrie geld noodig heeft, een rapport van den Industrieraad. waarin zyn plannen gun stig worden beoordeeld door den particulieren belegger, in de toekomst zal worden verlangd. Omggkeerd zullen particuliere beleggers, al vorens hun geld in een zaak te steken, daar over het oordeel van den onpartydigen Gel- derschen Industrieraad vragen. Op deze wyze wordt het vertrouwen van den Nederlandschen belegger in eigen Industrie versterkt, biyft het bedryfskapitaal in eigen land en kunnen onze eigen Nederlandsche ondernemingen daarvan proflteeren. Het spreekt wel vanzelf, dat de financieele verantwoorde- adviezen kan aan- Dinsdagavond is in de Groote Rotterdam ter gelegenheid van het 270-jarig be staan van het Korps Mariniers een herdenkings feest gegeven Tal van militaire en burgeriyke autoriteiten, de meesten van hun dames verge zeld. gaven blyk van hun belangstelling Geheel het Korps was dezen avond hooge gasten bevond zich o Graaff en schout by nacht Kruys. By den aanvang van den feestavond heeft ko lonel c J O Dorren, chef van het Korps Ma riniers een welkomstwoord gesproken Daarna werden vele gelukstelegrammen voorgelezen waaronder een van generaal Snyders en een van Minister Deckers. De burgemeester van Rotterdam, mr. P Droogleever Fortuyn, woonde een deel van den avond by. Op het tooneel werd een afwisselend program ma vertoond, dat door de Mariniers zelf werd verzorgd. Onder andere werden gymnastiek oefeningen en schermoefenlngen vertoond. De avond werd besloten met een gezellig bal. H benoemde twee missies, n.l. éën tot nadere bestudeering der mogeMjkheld van e<en Economlsch-Technolo- gisch Instituut en één tot nadere bestudeering der mogelykheid van een Industriebank. Tot leden der eerste sub-commissle werden benoemd de heer Mr. A. van der De ure, Th. H Bernsen, B. Bakker, J. C. L. van der Lande. Ir. H. -Lohr en Ir. H. W. Sebbelee, tot leden der tweede sub-Commlssie de heeren Mr. A. van der Deure, Th. H. Bernsen, Mr. D. Crena de longh, F. H. Fentener van Vlissingen. Prof. Mr. P. 8. Gerbrandy, H. P. N. van der Kuil en Ir. H. W Sebbelee De taak van den Industrieraad, zooals de Commissie die voorstelt, kan In drie deelen worden onderscheiden. Zy bestaat uit: 1. het samenwerken met den gecentraliseer- den economlsch-technologlschen dienst van het Rijk. 2. het doen van onderzoekingen in econo- mlschen en technologischen zin en het ver strekken van adviezen, a. in verband met de vestiging van nieuwe industrieele ondernemingen, b. ten behoeve van bestaande bedryven. 3 het verstrekken van adviezen aan de over heid en desgevraagd ook aan anderen, met name aan geldschieters. Wil men in onze provincie komen tot de op richting van nieuwe industrieele bedryven, dan zal centrale voorlichting daarby niet kunnen worden gemist. Onze Commissie gaat uit van de gedachte, dat alleen die bedryven mogen worden ge steund, welke rendabel zijn te maken ook in blinden en 2 voor doofstommen. Wat de bond betreft, er is groei en opgewekt leven, talryke acties zijn in het afgeloopen jaar wederom ondernomen. De voorzitter, de heer G. A. F. Christ wees er op, dat een geregeld contact tusschen bui tengewoon en gewoon onderwys van het groot- De heeren Suring c.s. hebben gewijzigde amendementen ingediend op het Wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het ondeiwjjs. Het eerste amendement beoogt buiten twytei te stellen, dat een onderwyzer met voorlooplg pensioen zich het uitzicht op gezinspensioen kan verzekeren tegen een bydrage van 5 S pet. Voorts is een tweede gewyzlgd amendement Ingediend strekkende om Imperatief te bepalen, dat in de gevallen, dat indien en zoolang bet hoofd der school of de onderwyzer een of meer minderjarige kinderen te zynen laste heeft en indten en zoolang het aantal voor pensioen in aanmerking komende dienstjaren van het hoofd der school of den onderwyzer minder dan 36 bedraagt, de directe verplichting, om op 6C- jarigen leeftyd voorlooplg pensioen aan te vra- gen-niet bestaat. Door de zelfde Tweede Kamerleden is nog een ander gewyzlgd amendement ingediend op genoemd wetsontwerp. Voorgesteld wordt na par. 15 in te voegen een par. 15 bis. De daarin vervatte bepalingen beoogen aan het werkzaam zyn van een ge huwde onderwyzeres of het genieten van wacht geld door haar een einde te maken wanneer dit zonder overwegende bezwaren voor de belang hebbende mogeiyk is. Het toekennen van voorlooplg pensioen aan 60-jarlge Qnderwyzers. zoo merken de voorstel lers in de Memorie van Toelichting op. wordt door de Regeering voorgesteld om het te werk- stellen van wachtgelders en werklooze onder- wysers te bevorderen. De voorstellers zyn van meening, dat naast dezen maatregel, die ook niet zonder bezwaar kan worden geacht, niet mag worden verzuimd, eveneens ter verruiming van werkgelegenheid by het onderwys de ge huwde onderwyzeres niet-kostwlnster te ont slaan. - Aansluiting is gezocht aan de welke by het toekennen van voorloopi^^9^Bb ter voorkoming van onbillykheden zyn vo^^e- steld. De anti-revolutionnair VAN DIJKEN heeft later in den middag eveneens de gevolgde prac- tijk met artikel 185 der Gemeentewet gelaakf. Zyn fractiegenoot WIELENGA betuigde opnieuw zyn onwankelbare trouw aan de vereenvoudigde, desnoods de Kollewynsche. spelling. De sociaal-democraat K TER LAAN heeft zich tegen de geheele onderwyspolitiek uitge sproken. Hy wil integendeel het onderwys ook in dezen tyd nog verder per fee tionn «eren wenscht verlenging van den leerplicht, afschaf fing van het landbouwverlof, verplichte kinder voeding, enz. Geld speelt by dezen afgevaar digde nu eenmaal geen rol. Voorts hebben eenige eenlingen het woord gevoerd. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUÏNE Ls zyn antwoordrede al aangevangen met eenige ondergeschikte puntjes. Hy zegde den heer Suring dank voor diens wensch. dat de be handeling van het bezulnigingsontwerp in ge meen overleg een vruchtbare zou kunnen zyn. Dat zal in hoofdzaak van den minister zelf af hangen. Volgens een in het buitenland gepubliceerd telegram zou tusschen de directies van de K LM en de Pan-American Airways een overeenkomst zyn tot stand gekomen, betreffende den lucht dienst over den Noord-Atlantlschen Oceaan. Naar wy van de zyde der KLM vernemen is dit bericht absoluut onjuist en is een der- geiyke overeenkomst niet gesloten. gewone tyden. buiten extra-regeeringssteun om. Ultdrukkeiyk dient daarby te worden vooropgesteld, dat niet in de eene provincie bedryven mogen worden gesticht, welke de arbeidsmogelykheid in andere deelen van het land verminderen. Immers een dergelyk optre den heeft economisch geen nut. Bovendien is overleg met de Regeering in dezen onvermydelyk, opdat niet door het op richten van nieuwe ondernemingen de moel- lyke economische verhoudingen met het tenland in verband met reciprociteit nog der ongunstig zouden worden beïnvloed. In hotel Noord-Brabant te Utrecht vergader de Woensdag dc Bond ter bevordering van het R. K. Buitengewoon Lager Onderwys. In de ochtendbyeenkomst werden de meer huishoudelyke zaken behandeld. Uit het jaar verslag van den secretaris den weleerw. heer F. Bartels bleek, dat het ledental in het voorbye vereenlglngsjaar met 13 is gestegen en nu 173 bedraagt. Momenteel bestaan in Nederland 32 scholen voor achterlyke kinderen; 2 inrichtingen voor werd in ingeleid door felen. rector Udenhout. Spr reide in den aanvang zijner rede, dat Godsdienstonderwys een belangrijk stuk gods- dlenstig-zedeiyke vorming Inhoudt. Het onder wys moet een eenheid vormen met andere on derdeden der opvoeding, wil het zin hebben en mooie resultaten voortbrengen. Godsdienst is leven; het kennen leven, in voortdurende betrekking tot God. Hiervoor wordt verelscht de kennis van de be trekkingen. die bestaan tusschen God en Zyn schepping. Deze betrekkingen worden door het abnormale kind niet gezien of geheel anders gezien dan het normale Met dit feit moet by de opvoeding dan ook voortdurend rekening woroen gehouden. Dan ging spreker op zeer uitvoerige wijze de methoden na, welke naar zyn overtuiging het beste kunnen worden aangewend om het ach terlijke kind te helpen, zich een oordeel te vormen en bedoelde betrekkingen in zich op te nemen Hy signaleerde daarby verschillende fouten welke dikwyis worden gemaakt. Hoofdzaak moet z.l. zyn, het doen begrypen van de oneindige goedheid van God en het aankweeken van liefde tot de natuur als de schepping Gods. Op de internationale tentoonstelling van „Omithophllla", welke gehouden zaJ worden 13, 14 en 15 December as in het Jaarbeursge bouw te Utrecht, zulten 5000 dieren door 500 Inzenders worden Ingezonden. De groote hoenders en dulvenafdeellng zal de hoofdschotel zyn, waarby een praebt- De feestelijkheden ter viering van het 270- jarig bestaan van het korps mariniers zyn Woensdagmiddag te Rotterdam voortgezet met een thé dansant in hotel Weimar, die werd aangeboden door den chef van het korps, ko lonel C J. O. Dorren en zyn echtgenoote. Woensdagavond werd er een feestvoorstelling gegeven in het Capitoltheater. aangeboden door het comité uit de burgery Het geheele korps was aanwezig alsook vele gasten, onder wie zich de schout-by-nacht Kruys bevond. De avond werd geopend met het zingen van het Wilhelmus Kolonel Dorren heeft een welkomstwoord ge sproken en daarby dank gebracht aan het comité uit de burgery. Spr. deed voorlezing van een brief, van H. M. de Koningin ontvangen, waarin H M dank zegt voor het telegram van aanhankeiykheid der mariniers aan het Vor stenhuis. De kolonel heeft daarna in een rede de historie van het korps mariniers verhaald. Voordat de pauze inging, heeft de heer D. G. van Beunlngen, voorzitter van het comité uit de burgery. den kolonel, de officieren, onder officieren en manschappen toegesproken en als huldeblOk een groote aquarel, voorstellende het verbiyf van de mariniers in Saarbrücken, aan geboden. Kolonel Dorren heeft voor dit hulde- biyk op hartelyke wyze dank gezegd Op desen feestavond trad oa. dé dichter- zanger Speenhoff op. Ook werd een Shirley Temple-film vertoond. Na de voorstelling in „Capitol” was er in ds dancing-Pschorr een marine-bal, waartoe de officieren van het jubileerende korps en hun gasten waren ultgenoodlgd. In aanmerking komen in de eerste plaats zy. die hun eerste oefening op uitstekende wyze hebben vervuld en die in het bezit zyn van een diploma eener school voor M. U. L. O. A of B of van een H. B. S. met driejarigen cursus, dan wel die eene op andere wyze ver kregen geiykwaardlge schoolkennis bezitten. Het ligt in de bedoeling om op de hierbe- doelde onderofficieren t. z. t. de bepalingen van het capitulantenreglement 1935 van toe passing te doen zyn, d.wz. dat zy dus een wettelyk recht zullen verkrygen om na om mekomst van voormelde dienstperiode of te worden aangesteld tot beroepsonderofficier, dan wel te worden benoemd, hetzij tot bur- ger-ambtenaar in dienst van het ryk, provin cie of gemeente enz., hetzy tot spoorweg-amb- tenaar in dienst van een der Nederlandsche spoorwegmaatschappyen. Gegadigden kunnen op schriftelyk verzoek aan hun corpscommandant terzake nadere in lichtingen bekomen, zy. die reeds in voor schreven zin een verzoek rechtstreeks aan het Departemem van Defensie inzonden, zullen zich alsnorftot hun corpscommandant hebben te wendenJ-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13