Het onderwijsdebat begonnen 4 I I Industrieraad in Gelderland 9 J CAPITULANTENSTELSEL VERLAGING UITGAVEN ONDERWIJS OPRICHTING BIJZONDERE SCHOLEN DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 TWEEDE KAMER •l H. S. van Beek f Het spellingvraagstuk Dualisme NED. SCHEEPSBOUW MIJ. aan- Vernietiging raadsbesluiten LEENING NOORD-HOLLAND Ruimschoots overteekend ORNITHOPHILIA Internationale tentoonstelling POSTZEGELS VOOR T KIND Herdenkingsfeest te Rotterdam Saneering i KERSTGAVEN WERKLOOZEN Op glad v’s Dreigend conflict bij de Etna Plaats voor honderd vijf tig dienst plichtige sergeants De heer Suring eischt, dat de vrij heid van onderwijs niet wordt aangetast JUBILEUM BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN ORDENING OOK IN HET AUTOMOBIELBEDRIJF Fransche gezant zal haar belangen behartigen HET KORPS MARINIERS BESTAAT 270 JAAR DE NEDERL. AMBULANCE NAAR ABESSINIË R.K BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS K.L.M. NIET MEE OVER DEN OCEAAN SALARISVERLAGING IN ZUID-HOLLAND Voorstel tot 5 pet. vermindering aangenomen Stapelloop van het eerste in bouw zijnde tankschip op 31 December De Bond tot bevordering van dit onderricht vergaderde te Utrecht Burgemeester Rubert ernstig ziek Geen overeenkomst met Pan American Airways Adviezen aan de regeering Ultimatum en loonsverlaging een week opgeschort Gewijzigde amendementen van de heeren Suring c. s. Adviezen aan bestaande en op te richten bedrijven Godsdienstonderwijs aan achterlijke kinderen Officieel wordt medegedeeld: Den Haag, 11 Dec. 1935 J. O. SURING er nog iemand kunnen zijn, die niet Doelenzaal te regionale aan- Dr. H. Moller dlchter- hü waarschuwde in een geestig woord mi- I lijke economische verhoudingen met het tenland in verband met reciprociteit nog der ongunstig zouden worden beïnvloed. NI Prov Staten van Zuid-Hollahd hebben het voorstel van Ged. Staten om de salarissen van het provinciaal personeel gemiddeld met 5 pet. te verlagen met 38 tegen 32 stemmen aange nomen. De verlaging zal niet gelden voor de boden ter griffie. Dinsdagavond is te Amsterdam een vergade ring gehouden van de R-A.I, waarin met groot» meerderheid het concept van het voorstel tot reglementeering van den autohandel, dat de ordening in het automobielbedrijf beoogt, is aangenomen. Natuurlijk ia ook de spelling weer ter sprake gekomen en was dr. Moller van harte van de pertij. nister Slotemaker, dat deze zich op glad ijs begeven gaat, indien hij zich waagt aan nieuwe regelen over het woordgeslacht en andere vra gen, die volgens de Memorie van Antwoord kern en ziel der taal raken, maar die volgens dr Molles al lang zijn opgelast. Een derde katholieke spreker, Ir. FEBER. waagde dit laatste te betwijfelen. Hij Juicht het toe, dat de minister deze problemen nog eens opnieuw door een deskundige commissie wil laten onderzoeken en hoopt, dat die commissie ook objectief zal worden samengesteld. Met andere sprekers b.v. den ChrlfteUJk- Hlstorischen afgevaardigde TILANUS, den antl- revolutlonnair ZIJL8TRA, den vrijzinnlg-demo- craat KETELAAR heeft dr. Moller ook nog eens ter sprake gebracht de passage in de Troonrede, waarin werd aangekondigd. dat de regeering bijzondere aandacht wijden ging „aan de organisatorische en paedagogische vragen Inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de overheid liggen". Men was het er over eens. dat ten aanzien van de paedago- giek de overheid geen taak heeft. De paedago- glek, zei dr. Moller, worstelt in de diepste levensbeginselen; de overheid bljjve daar dus «f. Alleen met de didactiek zou zij eenlge, zij het geringe, bemoeienis kunnen hebben. Onze Commissie schakelt het opzichten van nieuwe industrieele bedrijven niet uit, doch meent toch dat de taak van den Industrieraad zich in de eerste plaats moet richten op het behoud der bestaande arbeidsgelegenheid en in het steunen en^pventueel saneeren der thans in Gelderland bestaande Industrieën. In het bijzonder wordt de aandacht geves tigd op de belangen der bedrijven, verband houdende met landbouw, tuinbouw, veeteelt en fruitteelt in onze Provincie en van de kleine ondernemingen ten plattelande. Ook heeft de heer Tllanus (In verband met de in te voeren zeer lage jeugdsalarissen) den minister gevraagd, of het niet gewenscht is, de vraag eens te bezien, of de 90 mlllioen, die aan de salarissen bU het Lager Onderwijs wor den besteed, soms rechtvaardiger onder de be trokkenen kunnen worden verdeeld. Veel te groot is nog het aantal fabrieken en ondernemingen, waar wordt gewerkt volgens verouderde methoden, waar de arbeldsverdee- ling nog te wenschen overlaat, waar de admi nistratie niet voldoende overzichtelijk wordt bijgehouden, waar de verkoopsorganisatie zich niet aan de nieuwe marktverhoudingen heeft aangepast, kortom waar allesbehalve van een modem geoutilleerd bedrijf kan worden ge sproken. Hier kan en bedoelt de Industrieraad hulp te bieden. Een belangrijke factor in den kostprijs der industrieele producten maakt het warmte- en krachtverbruik uit. Het zal de taak zijn van den Raad, om voor de bedrijven na te gaan of de verschillende energiesoorten b.v. kolen, olie, gas en electriciteit juist gekoeen zijn en op doelmatige wijze worden toegepast. Des kundige voorlichting In deze moeilijke materie is daarbij onontbeerlijk. De Raad zal daartoe van geval tot geval de adviezen van in dezen bevoegde instanties, vereenlgingen en organi saties moeten inwinnen. De heeren Thüssen en K. ter Laan hebben drie amendementen ingediend op het wetsont werp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. De bedoeling van deze drie amendementen is, voor de plattelandsscholen de werking van het in artikel 1 van par. 7 voorgestelde te verzach ten door daar voor de kleine scholen ongeveer de bestaande leerlingenscbaal te handhaven en de z.g. ..centrale scholen voor zevende en acht ste leerjaar" wat de leerlingenschalen betreft, te behandelen als ULO-scholen. De inschrtfvlnk op de 4t4 pCt. emissie Noord- Holland, groot 5 mlllioen tegen 99 pCt. bij de Incasso-Bank is zoodanig geweest, dat deze leenlng ruimschoots is overteekend. De Christelijk-Hlstorische afgevaardigde Tl lanus en de anti-revolutionnalr Zljlstra gaan met het beleid van den minister in het alge meen wel accoord. De concentratie van het bijzonder onderwijs, die bij paragraaf 12 van het bezuiniglngsontwerp aan de orde komt, scha kelden zij blijkbaar maar liever voorloopig uit. De heer Tllanus wees op een zeker dualisme in de personeelpolltlek. Want eenerzüds tracht men door pensionneering van 60-jarigen werk gelegenheid te scheppen, terwijl men anderzijds door verhooging van de leerlingenschaal weer honderden onderwijzers werkloos maakt. Zou weet: dat er op het oogenbllk postzegels en brief- Wat het algemeen onderwijsbeleid betreft, heeft de heer Suring natuurlijk de bezuini- gingsnoodzaak toegegeven. Hjj stelt echter als eisch, dat er in voldoende mate Lager Onderwijs mogelfjk moet blijven en dat de vrijheid van Onderwijs niet wordt aange tast. Voorts wil hij aan de thans noodzake lijke maatregelen zooveel mogelijk een tij delijk karakter zien toegekend. De andere Katholieke spreker bij de Algemeene Beschouwingen, Dr. MOLLER heeft erop aan gedrongen, dat de Minis ter. indien hij gevolg geeft aan zijn voornemen, om ’t ontwerp tot regeling van het voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs weer op te nemen, ook eens aandacht geven zal aan de andere takken van onderwijs tusschen het Lager en Hooger On derwijs. De Commissie stelt zich voor aan den In dustrieraad voorloopig slechts te verbinden een Directeur met een assistent en een typiste. Indien dit mogelijk Is, zou zü den Industrie raad gaame in een der openbare gebouwen van Provincie of Gemeente zien gevestigd. Rekening houdende met de in Limburg ver kregen resultaten mag worden aangenomen, dat met een bedrag van maximum f30.000 per Jaar hoewel zeker niet aan den hoogen kant althans in het begin de kostëfa kunnen worden gedekt. Hoewel groote zuinigheid uit den aard der zaak blijft geboden, stelt onze Commissie voor tot wederopzegging een credlet van f 20 000 per jaar aan den Industrieraad te verleenen. kaarten verkrijgbaar zijn met een toeslag, wel ke ten goede komt aan het misdeelde kind; dat deze dit jaar 150.000.moeten opbren gen; dat 350 vereenlgingen erop rekenen haar aan deel hieruit te ontvangen? 1 Men stelle zooveel verwachting niet teleur. De minister van Staat, minister van De fensie a.i., heeft bij de corpsen der In fanterie, der bereden en der onbereden Artillerie de gelegenheid opengesteld voor ongehuwde dienstplichtige sergeanten (wachtmeesters) der jongste lichtingen tot eeen gezamenlijk aantal van ongeveer hon- derd vijf tig ''man en voor ten minste zes jaren, vrijwillig in werkelijken dienst te ■komen of te blijven. Naar wü vernemen, zal 31 December as. het eerste van de drie tankschepen, welke bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. in aanbouw Zijn voor de Koninklijke Shell Groep, te water worden gelaten. Op de vrükoiueiide helling zal de kiel gelegd worden voor het flottielje-vaar tuig. tot den bouw waarvan opdracht is ge geven door de Koninklijke Marine. Het schip, dat thans op de laatste werkzaamheden na voor den stapelloop gereed is. meet 12.000 ton. Het andere is een zusterschip, terwijl de derde tankboot 4000 ton meten zal. Naar wij vernemen, heeft de Fransche regee ring op verzoek van de Nederlandsche regeering haar gezant te Addis Abeba, den heer P. Bo- dard. opgedragen de belangen van de Neder landsche onderdanen in Ethiopië te behartigen. Zoodanige bescherming werd thans noodig geacht in verband met de aanwezigheid daar te lande van de leden der Nederlandsche Roode Kruis Ambulance. Aan het rapport van de commissie tot onder zoek van de mogelijkheid der oprichting van 'n economlsch-technologlsch instituut en een industriebank in Gelderland, ontleenen w|j nog het volgende: Een verder deel van zijn taak vindt de In dustrieraad in het verstrekken van adviezen aan de Overheid. Nu da Regeering blijkens het desbetreffende wetsontwerp overweegt over te gaan tot een Naamlooze Vennootschap, welke Industrie-financierlng zal verzorgen en zij blijkens de memorie van toelichting daarbü In aanmerking komen in de eerste plaats zit. die hun eerste oefening op uitstekende wiiae hebben vervuld en die in het bezit zijn van een diploma eener school voor M. U. L. O. A of B of van een H. B. 8. met driejarigen cursus, dan wel die eene op andere wijze ver kregen gelijkwaardige schoolkennis bezitten. Het ligt in de bedoeling om op de hierbe- doelde onderofficieren t. z. t. de bepalingen van het capitulantenreglement 1935 van toe passing te doen zijn, d.ws. dat zü dus een wettelijk recht zullen verkrijgen om na om mekomst van voormelde dienstperiode of te worden aangesteld tot beroepsonderofficier, dan wel te worden benoemd, hetzij tot bur- ger-ambtenaar in dienst van het rijk, provin cie of gemeente enz., hetzij tot spoorweg-amb tenaar in dienst van een der Nederlandsche spoorwegmaatschappijen. Gegadigden kunnen op schriftelijk verzoek aan hun corpscommandant terzake nadere in lichtingen bekomen. Zij, die reeds in voor schreven zin een verzoek rechtstreeks aan het Departement van Defensie Inzonden, zullen zich alsnog tot hun corpscommandant hebben te wenden. De Minister van Sociale Zaken keurt goed, dat indten derden (vereenlgingen of bijzondere personen) uit andere dan openbare of daarmee gelijk te stellen kassen, aan ondersteunde of te werkgestelde werkloozen voor de Kerstdagen een uitkeering, hetzij in geld, dan wel in nature, wenschen te verstrekken, deze uitkeering bij de berekening van den steun, dan wel bU de beoor- deeling van de plaatsing bij de werkverschaf fing, buiten beschouwing kan worden gelaten. In het gebouw der Tweede Kamer heeft de Rilksbemlddelaar, prof. mr. Aalberse Woensdag middag een conferentie gehad met partijen, be trokken bij het dreigend conflict aan de N. V. Ijzergieterijen en Emailleerfabriek Etna te Breda. De Rijksbemiddelaar heeft een voorstel ge daan, dat belde partijen in overweging zullen nemen, waarvan het resultaat hem zoo spoedig mogelijk zal worden meegedeeld. Intusschen zijn het ultimatum en de loonsverlaging een week opgeschort. van het tot God. Hiervoor wordt vereischt de kennis van de be trekkingen, die bestaan tusschen God en Zijn schepping. Deze betrekkingen worden door het abnormale kind niet gezien of geheel anders gezien dan het normale. Met dit feit moet bij de opvoeding dan ook voortdurend rekening woroen gehouden. Dan ging spreker op zeer uitvoerige wijze de methoden na. welke naar zijn overtuiging het beste kunnen worden aangewend om het ach terlijke kind te helpen, zich een oordeel te vormen en bedoelde betrekkingen in zich op te nemen Hij signaleerde daarbij verschillende fouten welke dikwijls worden gemaakt. Hoofdzaak moet z.l. zijn, het doen begrijpen van de oneindige goedheid van God en het aankweeken van liefde tot de natuur als de schepping Gods. Hij is in tegenstelling met den heer Tllanus, die intrekking van de door minister Marchant genomen maatregelen bepleitte, voorstander van het behoud van wat verleden jaar geschied is. Het trieste einde van een koe. die losgebroken uit het stationsemplacement te Am sterdam, Dinsdagmiddag Kattenburg in rep en roer bracht Een welgemikt schot uit een politierevolver doodde het dol geworden beest Voorts heeft de heer Feber zich erover ver wonderd, dat een minister, die zelf vooropstelt, dat op dit gebied de school het leven moet volgen (en niet andersom), toe kan laten, dat de ambtenaren van de onderwijsinspectie een spelling gebruiken, welke afwijkt van die der regeering zelf. Het Statenlid en burgemeester van Woens- drecht, de heer J J. M. Rubert, is sedert eenlge dagen ernstig ziek. Na een vrij langdurig ziekbed is gistermor gen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem de heer H. S. A. van Beek overleden, in leven algemeen leider der afdeeling admi nistratie (abonnementen) der V. K P. De heer Van Beek bereikte den leeftijd van 55 jaar. Met hem ontvalt aan onze Vennootschap een kundig en toegewjjd werker, een man. die dag en nacht gereed stond om de belangen van ons bedrijf te behartigen en te verdedigen, iemand wien de bloei van ons bedrijf tot een dagelijks terugkeerende persoonlijke vreugde werd. Voor zijn directie was hij een stut en steun, voor zijn collega's een aangenaam mensch, voor zijn ondergeschikten een goed chef. Zoo wekt zijn overlijden, behalve bij zijn bloedverwanten, ook in breeden kring veel deernis en een groot gemis. De heer Van Beek werd geboren te Haarlem. HU kreeg een opleiding als bouwkundige en na werkzaam geweest te zün op het architecten bureau van den heer J. Stuyt en o. m. behulp zaam te zijn geweest bij den bouw van de Lichafabrieken te Haarlem, werd hij in 1911 benoemd tot directeur van de Gasfabriek te Oudewater, In 1914 werd hü in dezelfde hoe danigheid benoemd aan de gasfabriek van Lisse. waarna hij directeur werd van het gas en electrlciteitsbedrijf, waterleiding en open bare werken te Sittard. Daar bleef hij tot 1924, toen pensionneering volgde wegens opheffing van een deel der genoemde bedrijven. Korten tijd daarna kwam hü in betrekking bij de NV. Drukkerij De Spaarnestad. Na belast te zijn geweest met de afdeeling abonnementen van de „Nieuwe Haarlemsche Courant", kreeg hü in April 1932 dezelfde functie bü deVK.P. Niet licht zullen wjj de werkkracht en den üver van den heer Van Beek vergeten. Hü ruste in vrede. Nadat de Tweede Kamer met 81 tegen 3 stemmen de wet tot bescherming van de burgerlüke bevolking tegen luchtaanvallen had aangenomen, is zü dan eindelük begon nen aan de door voorzitter Ruys steeds maar verder naar achter op de agenda verschoven onderwüsaangelegenheden. n.m. de begrooting van het Departement en het onderwüsrestant van het Bezuinigingsont- werp. Alleen de Algemeene Beschouwingen worden over belde ontwerpen tezamen ge houden. Later neemt men dan eerst de be grooting en daarna het bezuinigingsvoor stel door. En de kans op botsing over de concentratie van het büzonder onderwijs blüft dus allicht nog eenlge dagen uit. De Katholie ke afgevaardig de SURING die Je algemee- ne beschouwin gen opende, heeft zich wee’ een scherp juri disch en helder spreker ge toond in een wel gefundeer de en van inks ook door den vrüzinnig- democraat KE TELAAR volle dig onderschre ven critiek op de den laatsten tüd in zwang gekomen metho de, om langs den weg van art. 185 van de Ge meentewet de totstandkoming van bijzondere scholen te verüdelen. Volgens een In het buitenland gepubliceerd telegram zou tusschen de directies van de K.L.M. en de Pan-American Airways een overeenkomst zün tot stand gekomen, betreffende den lucht dienst over den Noord-Atlantischen Oceaan Naar wü van de züde der K L M vernemen is dit bericht absoluut onjuist en is een der- gelüke overeenkomst niet gesloten. De heer Suring wraakt deze methode, omdat in de Lager Ondel wüswet precies staat aange geven. welke de procedure moet zün. wanneer kans bestaat, dat een gemeentebestuur ten on rechte zün medewerking aan de stichting eener büzondere school gegeven heeft. En de Katho lieke afgevaardigde wüst deze practjjk, om met voorbügaan van de speciaal op dit doel afge stemde Lager Onderwüswet de algemeene Ge meentewet te gebruiken voor schorsing of ver nietiging van de betreffende besluiten, in be ginsel af. Deze practük, die ook geheel In strijd is met het nog aanhangige ontwerp-Terpstra. leidt tot willekeur, vooral ook dAArom, wül de wet van 4 Augustus 1933, waaraan dan de raadsbesluiten worden getoetst, geen objectieve 'normen bevat, doch wemelt van vaagheden als „gewichtige redenen", „normale eischen," die het heel gemakkelük maken, strüd met de wet, op grond, waarvan het gemeentelük besluit kan worden vernietigd, te construeeren. Dit systeem neemt alle totnogtoe bestaande waar borgen weg. Het is bovendien niet noodig. Want bü strüd met de wet kan de Regeering door b.v. den burgemeester, die Immers ook ingeze tene der gemeente is, gebruik laten maken van de bevoegdheid, om bü de Kroon beroep aan te teekenen, en verloopt de procedure van de Lager Onderwüswet gewoon. En strüd met het algemeen belang. is niet denkbaar, als bü de subsidle-aanvraag aan alle wettelijke eischen is voldaan. Dan is het gemeentebestuur zelfs verplicht aan de aanvraag te voldoen. hoofd der school of de onderwijzer een of meer minderjarige kinderen te zünen laste heeft en indien en zoolang het aantal voor pensioen in aanmerking komende dienstjaren van het hoofd der school of den on de rw User minder dan 38 bedraagt, de directe verplichting, om op 60- jarigen leeftijd voorloopig pensioen aan te vra gen niet bestaat. Door de zelfde Tweede Kamerleden is nog een ander gewüzigd amendement ingediend op genoemd wetsontwerp. Voorgesteld wordt na par. 15 in te voegen een par. 15 bis. De daarin vervatte bepalingen beoogen aan het werkzaam zün van een ge huwde onderwijzeres of het genieten van wacht geld door haar een einde te maken «anneer dit zonder overwegende bezwaren voor de belang hebbende mogelük is. Het toekennen van voorloopig pensioen aan 60-jarige onderwüzers, zoo merken de voorstel lers in de Memorie van Toelichting op, wordt door de Regeering voorgesteld om het te werk- stellen van wachtgelders en werklooze onder wüzers te bevorderen. De voorstellers zün van meening, dat naast dezen maatregel. dié ook niet zonder bezwaar kan worden geacht, niet mag worden verzuimd, eveneens ter verruiming van werkgelegenheid bü het onderwüs de ge huwde onderwijzeres niet-kostwlnster te ont slaan. Aansluiting is gezocht aan de bepalingen, wette bü het toekennen van voorloopig pensioen ter voorkoming van onbillijkheden zün voorge steld. De feestelükheden ter viering van het 270- jarig bestaan van het korps mariniers zün Woensdagmiddag te Rotterdam voortgezet met een thé dansant in hotel Weimar, die werd aangeboden door den chef van het korps, ko lonel C J. O. Dorren en zün echtgenoote. Woensdagavond werd er een feestvoorstelllng gegeven in het Capitoltheater, aangeboden door het comité uit de burgerü. Het geheele korps was aanwezig alsook vele gasten, onder wie zich de schout-bü-nacht Kruys bevond. De avond werd geopend met het zingen van het Wilhelmus. Kolonel Dorren heeft een welkomstwoord ge- sproken en daarbü dank gebracht aan het comité uit de burgerü- Spr. deed voorlezing van een brief, van H. M. de Koningin ontvangen, waarin H M dank zegt voor het telegram van aanhankelükheld der mariniers aan het Vor stenhuis. De kolonel heeft daarna in een rede de historie van het korps mariniers verhaald. Voordat de pauze inging, heeft de heer D. G. van Beunlngen, voorzitter van het comité uit de burgerü, den kolonel, de officieren, onder officieren en manschappen toegesproken en als huldeblük een groote aquarel, voorstellende het verblüf van de mariniers in Saarbrücken, aan geboden. Kolonel Dorren heeft voor dit hulde blük op hartelüke wüze dank gezegd. Op desen feestavond trad ojt. dé zanger Speenhof f op. Ook werd, een Shirley Temple-film vertoond. Na de voorstelling in ..Capitol" was er in de danclng-Pschorr een marlne-bal, waartoe de officieren van het jublleerende korps en hun gasten waren ultgenoodlgd. Industrieraad geen lükheid voor de vaarden. De Commissie stelt zich voor dat de Indus trieraad zal samenwerken met' de Rükscom- missie voor de Werkverruiming en met de Nü- verheidsconsulenten en dat door de officleele lichamen zün advies zal worden gevraagd bü alle subsidies, welke eventueel de provincie en het Rük verleenen en bü alle aangelegenheden, waarbü de belangen van de nüverheid in onze Provincie zün betrokken. De Industrieraad kan bescheiden worden op gericht. Het is niet noodzakelük daarvoor een kantoor te hebben dat dagelüks is geopend. Ook moet worden gezorgd dat de Industrieraad niet naar bulten optreedt als vertegenwoordiger van de Geldersche industrie, omdat hü daar mede zou komen op het terrein van de Kamers van Koophandel. collectie van krielen en niet te vergeten een zeer aardige maar tevens mooie inzending water vogels (siereendjes). Het internationale karakter wordt versterkt door inzendingen uit België (duiven). Duitsch- land (konünen) en Engeland (groote kippan en krielen). Bovendien zag de vereeniging de noodzake- lükheid in om een bedrüfsklasse in te stellen, waarin door erkende fokbedrüven toornen 14 ingeschreven konden worden, waarvan zeer naar wensch gebruik is gemaakt. De tentoonstelling zal officieel geopend worden Vrüdag as. des ochtends om 11 uur door den directeur-generaal van den landbouw..ir. A. Roebroeck. gewone tüden. buiten extra-regeeringssteun om. Uitdrukkelük dient daarbü te worden vooropgesteld, dat niet in de eene provincie bedrüven mogen worden gesticht, welke de arbeidsmogelükheid in andere deelen van het land verminderen. Immers een dergelük optre den heeft economisch geen nut. Bovendien is overleg met de Regeering in dezen onvermüdelük, opdat niet door het op richten van nieuwe ondernemingen de moel- bul- ver- Naar wü vernemen, zal de burgemeester van Edam en Volendam, de heer Th. C. P. M. Kolf schoten. 25 Dec. as. zün 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Na 8 jaar aan het hoofd gestaan te hebben van een kleine gemeente in het Zuiden van ons land, kwam de heer Kolfschoten in 1918 naar Edam, waar hü 15 December als burge meester werd geïnstalleerd. De burgervader heeft er de voorkur aan ge geven dit feit in stilte te vieren. De heeren Suring cs. hebben gewüzigóe amendementen ingediend op het Wetaontwern tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwüs. Het eerste amendement beoogt buiten twüfel te stellen, dat een onderwüzer met voorloopig pensioen zich het uitzicht op gezlnspensioen kan verzekeren tegen een büdrage van 5 S pet. Voorts is een tweede gewüzigd amendement 1 Ingediend strekkende om imperatief te bepalen, 1 dat in de gevallen, dat indl«n en zoolang het J De anti-revolutionnalr VAN DIJKEN heeft later In den middag eveneens de gevolgde prac tük met artikel 185 der Gemeentewet gelaakt. Zün fractiegenoot WIELENGA betuigde opnieuw zün onwankelbare trouw aan de vereenvoudigde, desnoods de Kollewünsche, spelling. De sociaal-democraat K. TER LAAN heeft zich tegen de geheele onderwüspolitiek uitge sproken. Hü wil integendeel het onderwijs ook in dezen tüd nog verder perfectlonneeren, wenscht verlenging van den leerplicht, afschaf fing van het landbouwverlof, verplichte kinder voeding, enz. Geld speelt bü dezen afgevaar digde nu eenmaal geen rol. Voorts hebben eenige eenlingen het woord gevoerd. Ï4INISTER SLGi isaIAKER DE BRUÏN E is zün antwoordrede al aangevangen met eenlge ondergeschikte puntjes. Hü zegde den heer Suring dank voor diens wensch. dat de be handeling van het bezuiniglngsontwerp in ge meen overleg een vruchtbare zou kunnen züh. Dat zal in hoofdzaak van den minister zelf af hangen. Dinsdagavond is in de Groote 1 vc Rotterdam ter gelegenheid van het 270-jarig be staan van het Korps Mariniers een herdenkings feest gegeven. Tal van militaire en burgerlüke autoriteiten, de meesten van hun dames verge zeld, gaven blük van hun belangstelling. Geheel het Korps was dezen avond aanwezig Onder de hooge gasten bevond zich o a. vice-admiraal De Graaff en schout bü nacht Kruys BÜ den aanvang van den feestavond heeft ko lonel c. J. O. Dorren, chef van het Korps Ma riniers een welkomstwoord gesproken Daarna werden vele gelukstelegrammen voorgelezen waaronder een van generaal Snüders en een van Minister Deckers. De burgemeester van Rotterdam, mr. P Droogleever Fortuyn, woonde een deel van den avond bü. Op het tooneel werd een afwisselend program ma vertoond, dat door de Mariniers zelf werd verzorgd. Onder andere werden gymnastiek oefeningen en schermoefeningen vertoond. De avond werd besloten met een gezellig bal. gebruik wenscht te maken van de instituten, is de oprichting van een Indus trieraad als vanzelf voor onze provincie een noodzakelükheid. De Commissie stelt zich voor, dat de Gelder- sdhe Industrieraad ook een taak heeft ten aanzien van het contact tusschen den particu lieren belegger en de industrie. Onze Commissie is van oordeel dat. wanneer iemand voor de vestiging of uitbreiding eener industrie geld noodig heeft, een rapport van den Industrieraad. waarin zün plannen gun stig worden beoordeeld door den particulieren belegger, in de toekomst zal worden verlangd. Omgekeerd zullen particuliere beleggers, al vorens hun geld In een zaak te steken, daar over het oordeel van den onpartüdlgen Gel- derschen Industrieraad vragen. Op deze wüze wordt het vertrouwen van den Nederlandachen belegger in eigen industrie versterkt, blüft het bedrüfskapitaal in eigen land en kunnen onze eigen Nederlandsche ondernemingen daarvan profiteeren. Het spreekt wel vanzelf, dat de financieele verantwoorde- gegeven adviezen kan bedraagt. Momenteel bestaan in Nederland 32 scholen voor achterlüke kinderen: 2 inrichtingen voor blinden en 2 voor doofstommen. Wat de bond betreft, er is groei en opgewekt leven, talrüke acties zün in het afgeloopen jaar wederom ondernomen. De voorzitter, de heer O. A. E. Christ wees er op. dat een geregeld contact tusschen bui tengewoon en gewoon onderwüs van bet groot ste belang is. Verschillende zaken van meer internen aard werden door de aanwezigen uitvoerig besproken. Zoo werd o.m van gedachten gewisseld over de vraag of het niet tot groote nadeelen zal lelden wanneer bü het buitengewoon lager onderwüs de bezinkingsklassen eventueel sul len worden opgeheven. De begrooting 1936. vastgesteld op een eind bedrag groot f2750, werd aanvaard. Godsdienstonderwijs aan achterlüke kinderen werd in de drukbezochte middagbüeenkomst ingeleid door den weleerw. heer L. van Teef- felen, rector van huize „St. Vlncentlus" te Udenhout. Spr zeide in den aanvang züner rede, dat Godsdienstonderwüs een belangrijk stuk gods- dlenstig-zedelüke vorming inhoudt. Het onder wüs moet een eenheid vormen met andere on derdeden der opvoeding, wil het zin hebben en mooie resultaten voortbrengen. Godsdienst is leven; het kennen leven, in voortdurende betrekking Op de internationale tentoonstelling van „Omlthophilia", welke gehouden zal worden 13, 14 en 15 December as. in het Jaarbeursge bouw te Utrecht, zulten 5000 dieren door 500 Inzenders worden Ingezonden. De groote hoenders en dulvenafdeeling zal de hoofdschotel zün, waarbü een pracht- De Commissie benoemde twee sub-Com- missies, n.l. #n tot nadere bestudeering der mogeUjkheid van eien Economisch-Technolo- gisch Instituut en één tot nadere bestudeering der mdgelükheld van een Industriebank. Tot leden der eerste sub-commissie werden benoemd de heer Mr. A. van der Deure, Th. H. Bernsen, B. Bakker, J. C. L. van der Lande, Ir. H. Lohr en Ir. H. W. Sebbelee, tot leden der tweede sub-Commlssle de heeren Mr. A. van der Deure, Hl. H. Bernsen, Mr. D. Crena de longh, F. H. Fentener van Vllssingen, Prof. Mr. P, S. Gerbrandy, H. P. N. van der Kuil en Ir. H. W. Sebbelee. De taak van den Industrieraad, zooals de Commissie die voorstelt, kan In drie deelen worden onderscheiden. Zü bestaat uit: 1. het samenwerken met den gecentrallseer- den economisch-technologischen dienst van het Rük. 2. het doen van onderzoekingen in econo- tnlschen en technologischen zin en het ver strekken van adviezen, a. in verband met de vestiging van nieuwe industrieele ondernemingen, b. ten behoeve van bestaande bedrüven. 3. het verstrekken van adviezen aan de over heid en desgevraagd ook aan anderen, met name aan geldschieters. Wil men in onze provincie komen tot de op richting van nieuwe Industrieele bedrüven, dan zal centrale voorlichting daarbü niet kunnen worden gemist. Onze Commissie gaat uit van de gedachte, dat alleen die bedrüven mogen worden ge steund, welke rendabel zün te maken ook in In hotel Noord-Brabant te Utrecht vergader de Woensdag de Bond ter bevordering van het R. K. Buitengewoon lager Onderwüs. In de ochtendbüeenkomst werden de meer huishoudelüke zaken behandeld. Uit het jaar verslag van den secretaris den weleerw. heer F. Bartels bleek, dat het ledental in het voorbüe vereenlgingsjaar met 13 is gestegen en nu 173 O;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5