en De vlootconferentie De vredesvoorstellen en de besprekingen te Genève ONS BLAD p Ad heden nieuws van De arrestatie van Dr. Bannasch De Negus verwerpt Het vredesvoorstel De oorlog in Oost-Afrika MEDEDEELLNGEN DOOR LAVAL EN EDEN DE BAROMETER De lersche senaat afgeschaft De begrooting in Frankrijk JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De kabinetscrisis in Spanje u WJ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS t I 2.- voorttellen? Goba gebombardeerd Nog steeds geen oplossing Proces verwacht Het Kerstboom-gebruik Maarschalk Badoglio Vry mandaat voor Eden Norman Davis heeft drie bezwaren Geen onmiddellyke behandeling van de F ransch-Britsche Nog geen Italiaansch standpunt Abessinische voordeelen in de richting van Tembien Een andere lezing haar oorzaken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De Osservatore Romano tegen Duitsche sensatieberichten Mgr. Bernardini te Genève Het petroleum-embargo uitgesteld De Zweedsche Koninklijke familie woonde de uitreiking der Nobelprijzen bij. Van Unks naar rechts: prins Wilhelm, de kroonprins en kroonprinses, koning Gustaaf, prinses Sibvlle. prins Gustaaf Adolf en prins Eugen VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 Ondanks ernstige verschillen van meening, kan niet van een „impasse” gesproken worden De bemiddelingsactie van Kard. Bertram en den nuntius Mgr. Orsenigo schijnt mislukt ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel;idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 62 Ml ifl Groote brand in een leerfabriek te Dongen. naar den over 1. 2. 3. I 1 Stand op Vrijdag vun.: 1M4 Varlgu «tead: HM Koning George II van Griekenland heeft voor de eerste maal een militair feest bij gewoond van het garnizoen te Athene Norman Davis heeft, naar men gelooft, drie bezwaren naar voren gebracht: DUBLIN, 13 Dec. (Reuter) De resolutie van De Valera tot afschaffing van den Senaat werd met 76 tegen 57 stemmen aangenomen. Uitspraken in Ossche strafzaken. Minister Slotemaker de Bruine verdedigt ia de Tweede Kamer de Onderwijsbegrooting. Chapa Prieta is wederom belast met de vor ming van een nieuw kabinet. Naar verluidt heeft Eden voor zijn vertrek naar Genève voor de komende belangrijke be sprekingen van de Britsche regeering vrij man daat gekregen inzake de pogingen tot bjjlegging van het Italiaansch-Abessinisch conflict. Over eenkomstig den wensch van zijn regeering moet zijn optreden natuurlijk binnen het kader der Volkenbondspolitlek blijven. LONDEN, 12 Dec. (A.N.P.) De Japansche delegatie ter 5-mogendheden vlootconferen tie heeft Woensdag te kennen gegeven, dat Japan bereid is Groot-Brittannië de supe rioriteit ter zee toe te staan, indien het even sterke maritieme strijdkrachten zal mogen hebben als de Vereenigde Staten. De goedkeuring geschiedde na interventie van den minister van Financiën, Marcel Regnier, die uiteenzette, dat de parlementaire oontröle reeds wordt uitgeoefend door de financieels commissie, en dat de regeerlng de door haar in de ontwerp- begrooting aangebrachte wijzigingen heeft goed gekeurd. Werkverschaffing wordt stopgezet in de weken, waarin Kerstmis en Nieuwjaar vallen. Verdachten van diefstal van Duitsche vlag in de Amsterdamsche haven door den rechter in vrijheid gesteld. MADRID, 12 Dec. (Reuter). Maura heeft afgeweaen een nieuw kabinet te vormen. Kr vond daarop een kort, en In bet geheel niet heftig debat plaats, en de regeerlng behoefde de kwestie van vertrouwen niet te stellen. Onverkwikkelijk incident bij de 29e partij tns- schen Euwe en Aljechin. O O NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD LONDEN, 12 Dec. (Reuter). In de beden gehouden sitting van de vlooteonfeventie heeft Lord Monaell met den algeuaeenen steun van Canada, Australië en Zuld-Afrika uiting gegeven aan de ernstige herwaren van Engeland tegen het Japanacha plan. GENEVE, 12 Dec. (Reuter). De vast stelling van de bijeenkomst van den Volken bondsraad op volgende week Woensdag, nog voor het debat in de commissie van 18 met betrekking tot de eventueele uitbrei ding der sancties zal plaats vinden, geeft den regeerlngen van Rome en Addis Abeba een volle week tijd om een beslissing te nemen met volledige kennis van zaken en in algeheele onafhankelijkheid. De Poolsche vertegenwoordiger Komar- nitzkl verklaarde, dat de mededeellngen van Laval en Eden de Commissie de verplich ting oplegden, niets te ondernemen, wat Inbreuk zou kunnen maken op de bevoegd heden der competente Volkenbondsorganen. Deze moesten de beteekenis van de nieuwe ontwikkeling en de daaruit ontstane situa tie onderzoeken. Daarbij komt dat men ’t algemeen onmoge lijk acht, dat de commissie eenlg van zakelijk belang zijnd werk zou kunnen doen, voordat het Italiaansche antwoord op de voorstellen is binnengekomen, temeer waar het definitief afwijzende antwoord van den Negus, dat van daag te Genève bekend is geworden, groote moeilijkheden bij een regeling doet verwachten. Admiraal Osaml Nagano zeide, dat wanneer de Japansche meening zou zijn goedgekeurd, de conferentie de kwetsbaarheid en de verschil lende behoeften aan veiligheid van Iedere mo gendheid zou kunnen bestudeeren en dat in dat verband dan kleine wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. Men Interpreteerde de verklaring van Nagano zoodanig, als zou hij het oog hebben op een schikking, waarbij de vloten van Japan en de Vereenigde Staten even groot zouden zijn, ter wijl Groot-Brlttanrrië dan een hooger tonnage zou mogen hebben. De verhouding der vloot- sterkte zou In dat geval kunnen zijn als 5 4 4. Nagano noemde deze cijfers evenwel niet. Noorden en keerde vervolgens weer Dessie terug. De evenwichtstheorie van Washington zou omvergeworpen worden. Aanvaarding van het plan inzake een ge meenschappelijke maximumgrens zou lel den tot een vermeerdering en niet tot een vermindering van den vlootbouw. Het plan houdt in het geheel geen reke ning met de werkelijke vlootbehoeften. Ook slgnor Plnl uitte bezwaren tegen het plan. De Fransche bezwaren zijn minder gericht tegen het plan zelf, dan wel tegen de proce dure, dat de drie groote vlootmogendheden on der elkaar afspraken maken. Daar het zich als een der belangrijke zee mogendheden beschouwt, wenscht Frankrijk, zoo werd verklaard, geen herhaling van Washington. Een der voornaamste vragen, waarop Nagano naar men verwacht morgen het antwoord zal geven, is hoe de Japanners hun elsch In over eenstemming brengen met het principe van gelijke veiligheid. Nagano heeft zich Inmiddels met Tokio In verbinding gesteld. De commissie van 18 zal zich Vrijdag be palen tot een technische beschouwing van de huidige sancties. De bijeenkomst zal gevolgd worden door een officleele mededeeling aan de beide staten, leden van den Volkenbond, van het Fransch- Britsche voorstel tot regeling van het Itali aansch-Abessinisch conflict. LONDEN, 12 Dec. (Reuter). In een commu niqué van de vlootconferentie wordt gezegd: „De bespreking van het voorstel der Japan sche delegatie inzake een gemeenschappelijke maximumgrens is vanmorgen voortgezet. Er werden verklaringen afgelegd door He ge delegeerden van de Vereen Staten. Australië Canada, Frankrijk, Groot-Brittannlé. Italië en Zuid-Afrika, die hun standpunt uiteenzetten ten aanzien van de door den Japanschen ge delegeerde gegeven toelichting. Morgen sal op het voorstel van den Japanschen gedelegeerde geantwoord worden.” De eerstvolgende zitting van de conferentie is bepaald op morgen half elf. MADRID, 12 Dec. (Reuter) Miguel Maura is belast met de vorming van een nieuw kabi net. Maura is de leider van de conaervatlef- republikeinsche party. In parlementaire kringen neemt men aan. dat het parlement zal worden ontbonden, in dien Maura niet slaagt in de vorming van een kabinet. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger De Commissie komt Vrijdagmiddag te 4 uur weer bijeen ter behandeling van het rapport inzake de uitvoering der sanctle-bepallngen. Men neemt aan, dat de Volkenbondsraad Dinsdag 17 Dec. of Woensdag 18 Dec. bijeen komt, overeenkomstig het verleden Jaar door Litwlnof voorgestelde besluit, dat met het oog op de ver van Genève wonende raadsleden een zitting en de agenda minstens 5 dagen van te voren moeten worden vastgestêld, en ook om de noodzakelijke tegenwoordigheid van Laval te Parijs in verband met regeerlngsaangelegen- heden. De eerste xHtinf, die de Commissie-van- AchUien voor de sancties hedenmiddag heeft gehouden, duurde ongeveer een half uur. In dien tüd legden Laval, Eden en de Poolsche vertegenwoordiger Komamitxki verklaringen af. De ..Osservatore Romano" antwoordt daar thans op, dat het blad nooit de bedoeling heeft gehad de Duitsche Katholieken te beleedigen, doch dat het feit blijft bestaan, dat het Kerst boom-gebruik „een overblijfsel van Heiden- sche natuur-gebrulken” is. De Du!Lachers be hoeven zich daardoor niet beleedlgd te voelen, doch in Italië, waar de Kerstboom een Pro- testantsche mode is en geen katholieke tra ditie, heeft de kribbe uitsluitend de voorkeur. Donderdag in den namiddag. 24 uur na de overhandiging der Fransch-Britsche bemidde lingsvoorstellen, was nog niet te ervaren welk standpunt men in officleele Italiaansche krin gen ten aanzien van deze voorstellen Inneemt. Men toont zich uiterst gereserveerd en spreekt klaarblijkelijk met opzet niet meer over „voor stellen”, doch nog slechts over „grondslagen voor eventueele onderhandellngen”. Deze grondslagen worden momenteel te Rome „met de noodige welwillendheid, doch ook met de noodzakelijke bedachtzame overweging” aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, ten einde te kunnen beoordeelen, of Italië op deze basis van onderhandellngen kan ingaan. Men verklaart, dat In dezen stand van zaken elk verkeerd of overijld optimisme, dat door niets gerechtvaardigd wordt, een eventueel moge lijke oplossing slechts kan belemmeren of ver tragen. Laval deed mededeeling van de te Parijs tot stand gekomen Fransch-Britsche overeenkomst an deelde mede, dat de Volkenbondsraad ten spoedigste Inzage van de voorstellen zou krijgen. Eden vulde de mededeellngen van den Fran- schen minister-president aan en verklaarde, dat de beide West-Europeesche mogendheden weliswaar geen mandaat van de sanctie-con- ferentle hadden gekregen, doch dat zij niette min een poging hadden gedaan, de beide par tijen te verzoenen. Het ging niet om voorstel len, doch om een Initiatief. De Raad, die spoe dig bijeen geroepen zou worden, was compe- ROME. 12 Dec. (ANP) De uitlatingen van de „Osservatore Romano”, het officleele orgaan van het Vatlcaan, naar aanleiding van bet verbod van Kerstboomen In Italic, hebben in Duitschland aanleiding gegeven tot uitlatin gen in sommige pers-organen. die spraken over een actie van „het Vatlcaan tegen de Duitsche zeden,” waarbij erop gewezen werd, dat de Duitsche Katholieken, omdat zij er een Kerstboom op nahouden, niet minder goed Katholiek zijn en meestal dan ook, naast de- Kerstboom, een kribbe hebben. De Negus is per vliegtuig uit Dessie ver trokken voor een inspectiereis naar het PARIJS, 12 Dec. (Reuter) Na een vergade ring van een aantal leden van de radicaal - socialistische fractie heeft oud-minlster Pierre Cot, afgevaardigde van het departement van Savoie, een aanvraag tot interpellatie Inge diend inzake de voorstellen van Laval in het Italiaansch-Abessinisch conflict. De Fransche minister-president ontving vervolgens na elkaar de leden der commissie- van-vüf, die in September J.l. een bemidde lingsvoorstel had uitgewerkt. Het Fransche standpunt, waarmede ook Eden zich accoord zou hebben verklaard, komt hierop neer, dat deze commissie zoo spoedig mogelijk een nieuw voorstel op de basis van de Parjjsche overeen komsten moet uitwerken. tent om ze te behandelen. Vanzelfsprekend konden ook van andere zijde inltlatief-voor- stellen worden gedaan. ASMARA, 12 Dec. Maarschalk Badoglio heeft bjj een ontvangst der speciale verslaggevers, naar United Press aan de „Tel.” meldt, indirect toegegeven, dat hij hij den opmarsch in Noord-Abessinië op dezelfde moeilijkheden stuit als zijn voorganger maarschalk de Bono en dat het hem daarom niet mogeljjk is, het verder oprukken te bespoedi gen, zooals hij bjj aankomst van plan was. Ondanks de ernstige verschillen van meening usschen de delegaties, is de toestand niet van I dien aard, dat men van een Im peeve kan spreken. In Berlijnsche katholieke kringen wordt een andere lezing verbreid over de redenen der arrestatie van Mgr. Dr Bannasch. Tot dusver werd aangenomen, dat de arrestatie had plaats gehad wegens zijn werkzaamheid als procurator van het Duitsche Episcopaat. Nu wordt de vol gende reden opgegeven: tijdens het proces tegen den Bisschop van Meissen heeft Mgr .Dr. Bannasch de mededeeling gekregen, dat de Ka tholieke Werklledenvereenlgingen in het Rijn land definitief zouden warden ontbonden en dat het vereeniglngsvermogen in beslag zou wor den genomen. Mgr. Bannasch zou nu de be sturen hebben gewaarschuwd, zoodat deze de mogelijkheid hadden, het baarvermogen in veiligheid te brengen. Deze actie van Mgr. Ban nasch zou aan de Gestapo zijn verraden. De vertegenwoordigers van Polen en Turkije voerden echter aan, dat het man daat van de commissie-van-vijf met het uitbrengen van het door Italië afgewezen rapport indertijd was afgeloopen en dat slechts de Volkenbondsraad de commissie een nieuwe opdracht zou kunnen geven. Dit zou ook de meening van de andere raadsleden zijn. „De Telegraaf” meldt in verband hiermede uit Berlijn: De publicatie van het D.N.B.-be richt wordt in katholieke kringen beschouwd als het besluit der nationaal-socialistische re geering. een prov«> tegen dr. Bannasch en ver schillende vicarissen-generaal in bet rijk te voeren. De bemiddelingspogingen van kardinaal Bertram van Breslau, die. zooals gemeld, in overleg met den bisschop van Berlijn en den pauselijken nuntius alhier een officieel protest by Hitler en bij minister Kerri indiende, worden als mislukt beschouwd. De gegronde vrees bestaat, dat de natlonaal- socialistische regeerlng de .Jrwestie-Bannasch” in denzelfden geest zal behandelen, als de de viezenprocessen, nJ. In volle openbaarbeld en met de noodige publiciteit in de Duitsche pers. GENÈVE. 12 Dec. (Reuter) De Pauselijke nuntius te Bern, Mgr. Bernardini, is hier aan gekomen. Zijn komst zou niet geheel los staan van de besprekingen, die hier op het oogenblik gevoerd worden. De voorzitter van de Kamer, Fernand Boute- *on, wees erop, dat de aanvaarde procedure het recht der afgevaardigden waarborgt op ver schillende begroetingen amendementen voor te stellen. Naar het schijnt zal Maandagnacht over de begrooting gestemd kunnen worden, nadat rij Vrijdag. Zaterdag en Maandag ia behandeld De Senaat heeft met 219 tegen 42 stemmen de procedure van een versneld bespreken van de begrooting aangenomen. GENEVE. 12 Dec. (ANP) Laval en Eden hebben vanmorgen na hun aankomst te Genève onmiddellijk van gedachten gewisseld over de te volgen procedure ten aanzien van de sanctie-maatregelen en van de Fransch-Britsche bemiddelings voorstellen. Ter motlveering van den stilstand in de operaties zeide hij: „Gij moet er rekening mede houden, dst wij 150.000 soldaten moeten voeden ca vnnr hun lichamelijk welzijn moe ten zorgen. Daaruit moet reeds blijken, dat wij ons niet in een verdedigingspositie bevin den, doch dat er slechts een pauze is ingetre den, waarvan gebruik wordt gemaakt om de verbindingsllnies voor den aanvoer van voor raden aan te leggen, alvorens wij weer tot den aanval overgaan.” Wanneer het volgende Ita liaansche offensief verwacht kan worden, deel de de maarschalk niet mede. Verder schijnt, dat In Tigre Ras Emeroe en Dedjas Hayeloe met de Italianen slaags zijn geweest en eenlg voordeel hebben gehad In de richting van Tembien. De Belgische officier Defraypont, die bij het bombardement werd gewond, is door den Negus gedecoreerd. Terwijl de heele wereld reeds lang wist, dat de procurator der Duitsche bisschoppen te Berlijn. Mgr. Dr. Bannasch was gearresteerd door de Gestapo, te gisteren pas het Duitsche publiek door een D. N. B.-bericht van dit feit in kennis gesteld. De „Angriff” van RUksml- nlster Goebbels drukt dit bericht triomfeerend af over de geheele breedte van zjjn eerste pa gina. De „Daily Telegraph” meldt uit Cairo, dat een Britsch vrachtschip, geladen met vlieg tuigen, strijdwagens, veldgeschut en een groote hoeveelheid ammunitie aan boord met bestem ming Abessinlë, Woensdag het Kanaal is ge passeerd. Belast met de leiding over deze zending te de Oostenrijker majoor Oeschlnsky. die tijdens den wereldoorlog als artlllerie-offlcler tegen Italië heeft gestreden. De majoor te nu benoemd tot Instructeur van het Abessinische leger. de Italiaansche voet van de PARIJS. 12 Dec. (Reuter) De Kamer heeft gestemd voor de uitzonderingsprocedure ter bespoediging van de behandeling der be groeting. De Commissie van Achttien kan derhalve geen maatregelen van po- litieken aard nemen zoolang de Volkenbondsraad zich niet heeft kunnen uitspreken over de Fransch- Britsche voorstellen. De kwestie van het petroleum-embargo is daar door voorloopig uitgesteld. GEEN ONMIDDELLIJKE BEHANDELING DER VREDESVOORSTELLEN TE GENEVET HET PltTROl JtlFM-EMBARGO UITGESTELD. NEGUS VERWERPT DE FRANSCH-BRIT SCHE VREDESVOORSTELLEN. Voorioopige gerustheid in Egypte: <te taak vaa Nadm Pasja bljjft uiterst moeilijk. Abeaalntecbe voordeelen ia de richting van Tembien! Goba aoa gebombardeerd zjjn. Chapa Prieta opnieuw belast met de vorming van een Spaanach kabinet na de afwijzing door Maura. Het schijnt, dat men den Franschen minister-president echter in zooverre tege moet wil komen, dat men bereid te het nemen van een besluit over de verscherping van de sanctie-maatregelen, eenige dagen, waarschijnlijk tot het begin van de vol gende week, uit te stellen. In verband hier mede zou de commissle-van-achttien zich vanmiddag in hoofdzaak beperken tot de behandeling van het rapport van haar commissie, die toezicht houdt op de uit voering der sancties, welk rapport heden gereed te gekomen. DESSIE, 12 Dec. (Reuter). De Negus verwerpt met beslistheid het Fransch-Britsche voorstel. Hy verklaarde aan den vertegen woordiger van Havas: De Abessi- nische regeering herinnert aan haar vroegere verklaringen, o.a. die van 8 October j.L, namelijk: Abessinië heeft nooit den oorlog gewild, en thans wil bet ook geen oorlog, doch moet het zijn grond gebied verdedigen, dat Italië heeft geschonden. Op de conferentie te Parijs heeft Abessinië zich bereid verklaard tot alle concessies, die in overeenstemming te brengen zou den zijn met zijn waardigheid, ten einde een Italiaanschen aanval te vermijden, en niettemin is deze aanval gedaan. Wü kunnen niet wijken voor ge weld, dat wü nooit uitgelokt heb ben, want dit zou een premie voor den aanvaller beteekenen. ADDIS ABEBA, 12 Dec. (Reuter). Sedert 48 uur heeft men hier geen officieel nieuws ontvangen. Het gerucht gaat, dat vliegtuigen Goba aan den Aroassl-bergen hebben gebombardeerd. r-L*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1