de over Minister Slotemaker onderwijsbegrooting Onverkwikkelijk incident de 29e partij I Duitsche vlag gestolen s m Goederenspoor om Amsterdam 1 I EEN BEVREDIGEND ANTWOORD ALJECHIN WEIGERT DEN 41 en ZET AF TE GEVEN ONTSLAGEN VAN RECHTS- J VERVOLGING TWEEDE KAMER Binnen 2 jaar gereed op Nogmaals de spelling Het ontslag-van Calcar R.K. Middenstandsbond Vastgesteld op Maandag 16 Dec. De overval te Arnhem Verdere plannen WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Staatspaed agogie k Groote consternatie r Alle aftredenden herkozen R.K. Werknemende Middenstand Millioenenwerk wordt 7 Januari aanbesteed In remise-stelling afgebroken Eerste uitspraak in de zaak betreffende de wet uitverkoopen In hooger beroep eveneens vier jaar gekregen Défilé voor H.M. de Koningin Verdachten ter zitting in vrijheid gesteld Incorrecte houding van den wereldkampioen Minister Slotemaker de Bruine Motie-Moller, verzoekend het ont slag van prof, van Calcar op te schorten, aangenomen Hy speelde den zet op het bord, waarna Euwe zich tenslotte be reid verklaarde zyn 41 en zet (zwart) in de enveloppe te sluiten Herdenking 20-jarig bestaan in *t Centraal Bestuur Vier Amsterdammers, die by het schip gezien waren, voor den rechter Bestuursverkiezing der A.V.R.O. Aljechin weigerde met beslistheid Euwe kreeg een ovatie Gdukwenschen van den C--G. DEN HAAG, 13 December 1935 wet van op uur op Slotemaker s I Kmoch eischt* op dat oogenblik. dat Alje chin *yn «laten set, die al op het bord stond in couvert aou afgeren. Aljechin weigerde met i leeraren te temperen in dier voege, dat de be- s-hikbare werkgelegenheid beter worde verdeeld. Hiervoor ia medewerking van het Rijk in ver band met de pensioenen noodig. Minister SLO TEMAKER toonde ilch tegenover de suggestie ontvankelijk. ver te Arnhem, waar hij den zoon van den winkelier, dié te bed lag. heeft vastgebonden en bedreigd en eenig geld heeft gestolen. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank be vestigd. te- van In dit yerband opperde de Minister ter loops het denkbeeld, dat, om tot vermin dering van uitgaven te komen, wellicht een andere uitwerking zou zijn te geven aan de overigens ongerept te handhaven pacifi catie en financleele gelijkstelling. Ten aanzien van het voorbereidend on derwijs heeft de Minister evenmin bepaalde voornemens. Boven doorvoering van de ge lijkstelling ook bü dezen laagsten tak van het onderwijs verkiest Minister Slotemaker, dat de Overheid zich geleidelijk geheel van dit gebied terugtrekt. Voor het Gerechtshof te Arnhem heeft recht gestaan W. R. 8. 18 jaar, Duitscher geboorte, die door de Rechtbank te Arnhem was veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf en daartegen in hooger beroep was gekomen. Verdachte heeft zich destijds toegang schaft tot een winkel aan de Rijnstraat De partij had na vrij snellen ruil van alle lichte officieren tot een stelling gevoerd, waar in wit een pion meer had en alle torens nog in het spel waren. Euwe, die met Zwart speel de wist met zijn Dame en Toren* druk te oefe- Het slot van d«we hoogst onaangename geschiedenis was. dat Eewe sieh bsrsid ver klaarde, atin «laten set (dus van Zwart) af te geven, hetgeen tegen alle gebruiken In ging, omdat Wit aN(jd beheert af te geven. Maar Euwe. inschikkelijk als altyd. deed het. Landau maakte nog de opmerking, dat nu in ieder geval diende vaatgeeteld te worden, wat er bij de Wéte en laatste partij zou geschieden Aljechin zeide accoord te gaan, dat de partij dan in leder geval bij den «Isten zet aou wor den afgebroken. afdeeling „Hooger Onderwijs” Is de het debat geweest het ontslag, dat Verder heeft de Minister zijn plannen nog eens toegelicht. Het Grondslggenontwerp, waaraan het Departement onder Minister Marchant ijverig werkte, zal hij niet voor de Kamer brengen. Daarvoor is de hem nog res- teerende ambtstijd te kort. Want op grond slagen dient tenslotte een sluitende bovenbouw te worden ontworpen, liefst door denzelfden bewindsman. Dit geschiedt eigenlijk al, want blijkens de statistiek heffen vele gemeenten tal van be waarscholen op en neemt het particulier ini tiatief op ruime schaal de zorg voor dit vroe ger openbare onderwijs over. Wèl hoopt de Minister het ontwerp-Terpstra verder met de Kamer te behandelen. Dat dan een ander deze gewijzigde L.O.-wet zal moe ten uitvoeren, vindt hij geen bezwaar. Ook het aanhangige ontwerp tot regeling van het Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onder wijs, wil Minister Slotemaker nog gaarne trachten in het Staatsblad te brengen. Be paalde tegenstellingen van rechtsch-linkschen aard behoeft immer* dit ontwerp niet op te roepen. In Amerika schijnt men een machine te hebben uitgevonden waarmee katoen machinaal kan worden geoogst. De machine zou in één uur 1200 pond katoen kun nen plukken; een handarbeider brengt het slechts tot 90 pond per uur Dat de Troonrede speciale aandacht be loofde voor organisatorische en paedagoglache vragen, beteekent allerminst, dat de Minister denkt aan het opleggen van een Staatspaeda- goglek. o neft op twee pionnen van Wit, doch Aljechin speelde zoo fijn tegen, dat hij zich aan dien druk ontworstelde en ernstige tegenkansen kreeg. HU verzuimde echter de sterkste voort zetting, terwijl Euwe op zijn beurt nu zeer sterk tegenspeelde. Juist by den «Osten zet van Wit. had Euwe den pion achterstand terugge wonnen en een volkomen remisestelling be reikt, waarover ook alle aanwezige meesters 1 eens waren. „Als Euwe niet protesteert, wil ik niet In- grijpen”, zeide de heer Kmoch. maar zoowel de aanwezige schaakautoritelten als het Comi té vroegen zich in stijgende verontwaardiging af, wat er gebeuren moest De spelers verwij derden zich van het bord en liepen in de klei ne speelruimte rond, confereerende met dezen en genen. De Minister stelde voorop, dat deze hantee- ring van de Gemeentewet ook door de Staats- commlssle-Rutgers en in het Ontwerp-Terpstra principieel is afgekeurd. Dat den laatsten tijd de jurisprudentie zich wijzigde, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een door de Kroon opgeheven openbare school met gemeentelijke medewerking vervangen werd door een bij zondere neutrale school, en houdt ook verband met de omstandigheid, dat vernietiging krach- w tens art. 185 der Gemeentewet de eenige mo gelijkheid is, als de termijn van beroep tegen het raadsbesluit krachtens de Lager Onder- wüswet verstreken is. In het vonnis wordt om. overwogen, dat uiteraard (zulks ih overeenstemming met de uitgesproken bedoeling van verdachte) de in druk wordt gewekt van een tijdelijke nJ. gedu rende de maand November voortdurende voor- deelige aanbieding, doch dat het den kanten rechter voorkomt dat niet de indruk wordt ge wekt. dat deze aanbieding verband houdt met eenigerlei omstandigheid, bijv, ten aanzien van de betreffende winkelnering; dat bij bona fide uitverkoqpen en oprui mingen het verschijnsel zich voordoet dat de goederen met een geringer winstpercentage dan gewoonlijk en soms zelfs met verlies worden omgezet, met het doel om, populair uitgedrukt, .schoon schip” te maken; dat dit karakter echter niet werd aangetrof fen bjj de zoogenaamde November-aanbieding, door verdachte gelanceerd, omdat hier de lagere prijsstelling niet wordt Ingevoerd om de voorra dige goederen uit te verkoopen of op te ruimen, maar tengevolge van het niet als een bUzondere omstandigheid aan te merken feit, dat door inkoop tegen lage prijzen de verkoop eveneens tegen lage prijzen kan geschieden; dat tenslotte moge gewezen worden op het feit dat een wet, in ’t algemeen dan een tegen welker overtreding straf is bedreigd, speciaal zoodanig dient gere digeerd te worden, dat de bepalingen duidelijk en verstaanbaar zijn, doch de onderwerpelijke wet wel zeer buitengewoon vaag is gesteld, zoo- dat alleen Juridisch geschoolde personen in staat zijn de bedoeling te benaderen. De stand by het afbreken was: WIT* Aljechin: Ke4;Ta3; pionnen op c3. f»; h3 ZWART Euwe: Kf«; TcS; pionnen op M, hl. Maar evenzeer blijft hy van meenlng, dat. Ie regeling van de naamvals-n en van de pre- oominale aanduiding nog eens door een des- kundige commissie, over welker samenstelling overleg gaande 1* met de Belgische Regeerlng, dient te worden bezien. Persoonlijk voelt hy ▼oor de vereenvoudiging niets, maar hjj erkent, dat op het gebied van de spelling tengevolge van eigenmachtigheid der onderwijzers en te groote tolerantie van vroegere kabinetten een chaos was ontstaan, waaraan een einde moet komen. De vijfde kamer van de Amsterdamsche rechtbank behandelde Donderdag het bekende „vlag-incldent”, dat zich op 20 November JJ. in de Amsterdamsche haven heeft voorgedaan. Op genoemden avond werd de hakenkruisvlag, die van een Duitsch schip de „Hélène Traber” wapperde, gestolen. Het schip lag te lossen aan den steiger van de Centrale Noord. De vlag verdween spoorloos en is nooit terug gevonden. De politie stelde een uitvoerig onder zoek in en arresteerde vier mannen, «»n wie er twee In een woonschuit huizen, die in het Oost- zanergat ligt. De twee andere arrestanten wa ren er dien avond op bezoek geweest. De beman ning van het Duitsche schip had een roeiboot langszij gezien, doch zij kon niet tot achtervol ging overgaan omdat zU geen boot ter beschik king had. Het viertal, de 38-jarige smid P. B-, de 23- jarige stoffeerder K. H.. de 30-jarige los-werk- man W. J. en de 37-jarige havenarbeider J. H. had zich te verantwoorden wegens diefstal, subs, zaakbeschadiging. Na voorlezing der dagvaarding bepleitte een der verdedigers mr Th. Eskens, mede namens zUn confrères, nietigheid van de dagvaarding, daar z.i. de dagvaarding dermate onduidelijk is. dat hierop geen verdediging is te voeren. Na in raadkamer te zijn geweest verklaart de rechtbank de door de verdediging opgeworpen bezwaren ongegrond. Alle verdachten ontkennen zeer kortaf de vlag te hebben gestolen. Inspecteur van politie J. de Liefde vertelt, dat de verdachten hadden geweigerd hun verkla ring te teekenen. Tegenover de politie hadden zij verklaard, zich langs het schip met behulp van een haak te hebben voortgetrokken. Voor den rechtercom missaris en thans ter zitting houden de verd. vol geen haak in hun bezit te hebben gehad. De president leest dan eenige verklaringen voor van de Duitsche schepelingen, die eenige verdachten hebben herkend. De Officier, mr. Bosch, zegt in zijn requisi toir, dat het vast staat, dat de vier verdachten Zoo scheidden de kampioenen nog uiterlijk goed, maar het publiek heeft zijn verontwaar diging over de hoogst Incorrecte houding van Aljechin niet onder stoelen of banken gestoken. Aljechin verliet in gezelschap van zijn echt genoot* het gebouw door den achteruitgang in de Handboogsteeg, tot de deur uitgeleide ge daan door.... een rechercheur In burger. Het is wel verschrikkelijk, dat een match, waarin uitsluitend met de schoonste geestelijke wapens gestreden wordt en groote Intellecten elkan ders krachten toetsen, zoo moet eindigen. Dat Aljechin de slag van het remise dezer 29ste partij zwaar treft, dat hy in den uitslag van de match, met een vol punt achter en nog maar één party voor de boeg, geen vertrouwen meer heeft, dat hy zyn wereldkampioenschap voelt wankelen en daarmede zijn bestaan en zyn trots ziet breken, het ia alles heel begry- pelyk en eigenlyk ook innlg-tfkgtsch. maar het verontschuldigt zijn seer betreurenswaardlge houding niet. ZUn naam heeft een onultwisch- bare smet gekregen Na zyn vorige misdragin gen hy «kas gisteravond echter volkomen nuchter aal bet groote publiek hem dit Ignobele slot kwalijk meer vergeven Thans is de uitslag bekend geworden van de verkiezingen voor A. V R. O -gewesteiyke be stuursleden. Het blykt. dat alle aftredenden zyn herkanen. De drie nieuw gekozen leden, B. Ooldewey te Deventer. E. G Wolf te Den Haag en F. Hetne- kamp te Arnhem, zyn eveneens door het be stuur van de A. V. R. O. ondersteunde candi dates de meeste beslistheid. Kmoch bracht hem on der het oog, dat hy daarmede het reglement voor den wedstrijd overtrad. „Wijs mU dan maar eens, waar het staat” zei Aljechin. En inderdaad, in de stukken was de bepaling niet te vinden, dat de party na den «Osten zet zou worden afgebroken. Toen bleek echter, dat de afspraak daartoe, ai* een gentlemen-agreement, in tegenwoordigheid van spelers, secondanten en comitéleden voor het begin van de match was gemaakt. Toch wei gerde Aljechin en elschte voortzetting van de party, tot de speeltyd van vyf uren was ver streken. Dit was in stryd met de practyk. tot heden gevolgd. HU bleef echter op zyn stuk staan en voegde ieder, die hem benaderde, allerlei onhebbeiykheden toe. De heer Levenbach verklaarde aan het bord den «Isten zet niet te erkennen en in het open baar zyn besluit te zullen mededeelen. „Dan geef ik den wedstrijd op. U dat in het openbaar zegt”, was het opgewonden ant woord van Aljec die in hooest nerveuzen toestand rondliep. Euwe kwam ook by hem pra ten, maar krreg ten antwoord: „ik feliciteer U met Uw wereldkampioenschap, want ik speel met u toch niet verder”. Niettegenstaan de dit een seer onhebbeiyke uitlating was te gen Duw- die zich als altyd uiterst cor rect had gedragen, negeerde Euwe deze uit lating totaal. Daarop verschenen de spelers weer In de zaal, zetten zich achter het bord en Euwe dacht lang na over <»e stelling. Hy gaf zUn «isten zet in couvert af. Aljechin had zyn jas alvast aangetrokken en keek toe. Toen Eawe ópstond kreeg hU een donde rende ovatie, waartegen hy zich met een handgebaar dringend verweerde. Maar de ovatie, sieh uitdrukkend in een daverend applaus en een luid gejuich, zwol aan. Het publiek moest »Un emotie luchten. Maandag j.l. werd te Utrecht onder leiding van den heer J. A. Koops te Venlo een ver gadering gehouden van het Centraal Bestuur van den N.R.K.M. Onder de ingekomen stukken was een rnede- deeling van den Bredaachen Bond, dat de heer C. d. Eeden wegens drukke werkzaamheden als lid van het Centraal Bestuur werd opge volgd door den heer A. C. B. van Arendonk. De vraag, of men lid kan zijn van een by den N.R.K.M. aangesloten Vakbond, al* men voor standsorganlsatie is aangesloten by Boe renbond of Werkliedenvereenlglng, werd doupd het Centraal Bestuur opgelost in dien zin, dat leden van de aangesloten Vakbonden lid moe ten zyn van die standsorganlsatie, welke met hun hoofdbedrijf correspondeert. Echter dienen personen, die lid zUn van een andere s tends - organisatie, in geen geval tot bestuursfunctie* In vakafdeelingen te worden toegelaten. Vastgesteld werd de rekening over 1934 annex balans. De begrootlng van den NR.KM. voor 1938 werd vastgesteld op een eindbedrag van 37480 gulden. De middagbUeenkomst werd geheel gewUd aan een intieme herdenking van het 30-jarig be staan der centrale van de katholieke midden- standsbeweglng, welke plaats vond in de nieuwe congreszaal van Hotel Noord-Brabant. In een uitvoerige herdenkingsrede wees Bonds voorzitter Koops op den ontwikkelingsgang van den Ned. R. K Middenstandsbond, speciaal op al het gepresteerde in het belang van de mld- denstandsvakbeweging en op de perspectieven en de toekomstige taak der organisatie. Whar- deerende woorden werden door hem gewyd aan prominente figuren in- het organisatieleren als Pastoor van der Heyden, Bondsadviseur, dr. van Beurden, mr. van Hellenberg Hubar, oud-direc- teur van het Bondsbureau en de oud-voorzit- ters 8truycken en Meyring. Aan den heer Struycken werd aangeboden een artistiek uitgevoerd diploma van *Un eere-voor- zitterschap. ontworpen en uitgevoerd door de studio van den N.R.K M. De heer Meyring werd, eveneens onder aanbieding van een diploma, door de vergadering by acclamatie tot eere-Ud van het Hoofdbestuur benoemd. De heer Lockefeer, namens de standaorgani- saties, de heer Kempkes te Arnhem namen* de 28 aangesloten vakbonden; mr. Zander* te Venlo namens den R. K. Limb. Middenstand en aalmoezenier Roncken. geest, adviseur van den R K. Limb. Middenstand, namens de R. K. Mlddenstandsvereenlgtng te Venlo boden ten gelelde van harteiyke gelukwenachen aan het Hoofdbestuur geschenken aan voor de bestuurs kamer in het Bondsgebouw te Den Haag. De beer Stumpel. secretaris van het Hoofd bestuur. overhandigde aan den Bondsvoorzitter het diploma van het eenigen tyd geleden aan hem toegekende eere-teeken le klasse voor de Beroepsvereenigingen voor den Middenstand in Belgiè Een reeks van sprekers richtte tenslotte woor den van hulde en waardeering aan het adres der Jubllcercnde organisatie en haar Bureau. Van tallooze aangesloten bonden en vereenl- gingen. Jonge Mlddcnstandsorganlsatlee, instel lingen der beweging, alsmede van den voorzit ter van den KRO waren telegrafische geluk- wenschen ingekomen. Nerveus en verlegen lachend stond de wereld kampioen tusschen de officials. Hy had in de conferentie apart Euwe nog de verzekering ge geven. dat hy niet de bedoeling heeft gehad hem Euwe van streek te brengen. Een dergeiyke (niet slechts in dlctatuur- landen voorkomende) dwahg wordt ook door hem afgewezen. Maar er *yn op dit gebied toch wel aangelegenheden het onderling ineen sluiten b.v. van de diverse soorten van onder- wys ten aanzien waarvan een Overheid, die om financieel* redenen zooveel andere wen- achen moet afwyzen, goed werk kan doen. Wat de bezuiniging betreft, heeft de Minis ter zUn best gedaan uit te leggen, waaraan het te wyten is. dat dit begrootingshoofdstuk. ondanks alle bezuinigingsmaatregelen, altyd nog zooveel gaid kost. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat het aantal kinderen altyd nog is toegenomen, en vloeit ook voort uit de her plaatsing van wachtgelders. Dat het uitlokken van het instellen van een dusdanig beroep verre de voorkeur verdient boven de eenige malen gevolgde procedure van de Gemeentewet, geeft Minister Slote maker ten volle toe, en eveneens dat het han- teeren van de gemeentewet op dit terrein met de grootste behoedzaamheid geschieden moet. De heer Suring heeft na deze verklaringen afgezien van het indienen eener motie. HU zal de toekomstige practyk eens afwachten en behoudt zich voor, over deze gewichtige aan gelegenheid eventueel een interpellatie aan te vragen. BUITENZORG, 12 Dec. (ANETA) By het 270-jarig jubileum van het korps Mariniers deed de Gouverneur-Generaal aan den com mandant van de Zeemacht het vqjgende seinen: De Landvoogd verzoekt u aan het corps Mariniers, ter gelegenheid van de herdenking van het 270-jarig bestaan, zyn gelukwenachen te willen overbrengen en spreekt het vertrouwen uit in de voortzetting van een eervolle korps- traditie. De belangstelling was Donderdagavond by den aanvang van de 39ste party tus* schen Euwe en Aljechin in de MiUtlezaal Amsterdam, overweldigend groot. Op het Singel maakten de schaakliefhebbers queue en de politie moest er by te pas komen om het publiek in groepjes van tien veilig bin nen te loodsen. In de zaal heerschte een nerveuze span ning, hetgeen, den stand 14K—13K in aan merking genomen, geen verwondering be hoeft te wekken. Naar wy vernemen, is het défilé der Mari niers voor H. M. de Koningin, dat aanvankeiyk op 10 December bepaald was. doch wegens een lichte ongesteldheid van H. M. geen doorgang kon hebben, thans vastgesteld op Maandag 18 dezer. Het jublleerende corps zal dan te elf de Maliebaan te Den Haag voor HM.de Ko ningin deflleeren. Minister Slotemaker heeft tevergeefs ge tracht. dit votum van de Kamer tegen te hou den door erop te wUzen, dat de heer van Calcar de zaak aanhangig heeft gemaakt by het Amb tenarengerecht. Dit betreft slechts den per soonleken kant van het geval, zooals dr. Moller terecht opmerkte. Er is ook de algemeene po litieke zyde. En van een uitspraak daarover kon de Kamer zich weer niet laten weerhouden door het argument van den antl-revolution- nalr ZIJLSTRA. dat zU zich niet op den stoei van de Regeerlng plaatsen moest. Dit argument ging hier evenmin op. daar de Kamer alleen gebruik maakte van haar recht op contróle op een al door de Regeerlng genomen beslissing. De Kamer heeft zich aan het einde van den middag nog door de afdeeling „Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs” heenge- werkt. De kwestie van het Lorentzlyceum werd daarbU zonder eenig nuttig effect weer te berde gebracht. Dr. MOLLER opperde hier o.m. het denkbeeld, om de werkloosheid onder de Mgr. H. J. M. Taskin. kapittel-vtowrt* van het bisdom Haarlem, heeft benoemd tot geea- teiyk adviseur van de RJC. Btandsorganlaatie J. F. A. Bot*, te Amsterdam. rl1"*nr Minister Slotemaker de Bruine heeft heden een welsprekend ant woord geleverd op de Algemeene Beschouwingen, door de Kamer aan de begrooting van zyn Departement gewyd. Zijn antwoord was ook be vredigend ten aanzien van de zaak, die de katholieke fractie hoog zat n.m. de schorsing en vernietiging krachtens art. 185 der Gemeente ven raadsbesluiten, op grond de Lager Onderwijswet geno men tot medewerking aan de stich ting van een bijzondere school. Ten einde raad riep het comité den wedstrijd leider. de secondanten en de spelers even in een afaonderiyk zaaltje byeen. het publiek in de grootste opwinding en verontwaardiging achterlatend. Aljechln’s eigen secondant. Lan dau. verklaarde evenals alle andere officials, dat de wereldkampioen volkomen ongelyk had en indertyd het gentlemen-agreement bad aan vaard. Aljechin zeide deze afspraak aldus be grepen te hebben, dat hy by den Haten set mocht afbreken, maar niet verplicht was het te doen. BU de kern van gegeven is aan den Leldschen hoogleeraar van Calcar, en de samenvoeging van den leerstoel voor tropische geneeskunde met dien voor hy giëne en bacteriologie. Zoowel dr. MOT .1 .ER, die na een krachtig betoog een motie stelde, als de liberaal mr. BOON en de sociaal-demo- ■crate mevrouw DE VRIE8-BRUTN8, maakten bezwaar, dat tengevolge van nogal zonderlinge methoden van het curatorium en. zonder dat de medische faculteit gehoord is, de hoogleeraar. die algemeene hygiëne en bacteriologie doceer de, ontslagen werd en dat „zUn” vakken nu voortaan zullen worden onderwezen door den professor, die totnogtoe alleen het onderdeel van de tropische hygiëne voor zUn rekening had. Euwe heeft dit als een excuus aanvaard en nam met een handdruk afscheid van Aljechin. dc afspraak makend, dat de party hedenmid dag drie uur in de Milftiezaal zou worden voortgeset. Toen Euwe zyn «Osten set had gedaan, kwam de wedstrydleider, de heer Kmoch, naar den wereldkampioen toe, om *Un af te geven «loten zet te vragen en in een enveloppe te sluiten, zooals tot nog toe was geschied en ook uitdrukkelijk was afge- •proken. Tot groote verbazing van Kmoch deed Aljechin den «laten set echter op het bord. De teleurstelling over den duideiy- keh remisestand, dien Euwe had bereikt, had Aljechin klaarbiykeiyk niet kunnen verkroppen. Hy was zichzelf niet meer meester 'en sat met een grijnslach aan het bord, toen hy de consternatie om zich heen «ag- Want wat moest geschieden? De wedstrijdleider had het recht van tn- grUpen, maar aarzelde, omdat Euwe, de bedaardheid selve, rustig aan het bord bleef zitten studeeren. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de kaarten, die voor het défilé van 10 December waren uitgereikt, ook voor den zestienden De cember geldig zyn. ZU. die niet meer in het bezit van zulk een kaart mochten zyn, kunnen een nieuwe aanvragen by den chef van het corps Mariniers te Rotterdam. Toen de party echter na Veertig zet ten zou worden afgebroken, kwam het tot een zeer onverkwikkelijk in cident. daar Aljechin weigerde om den 41 en zet af te geven, wat groote consternatie by de aanwezigen ver wekte. Minister SLOTEMAKER heeft by de motie-MOLLER, die tenslotte werd inge diend, de Katholieken en de geheeie lin kerzijde tegenover zich gekregen. Met 58 tegen 19 stemmen werd die motie aange nomen. Betreffende de spelling heeft de Minister geen nieuws verteld. HU handhaaft, dat het terugnemen van de maatregelen-Marchant op economische bezwaren afstuit. In het plan der groote werken om Am sterdam post zooals bekend 1* een rechtstreeksche goederenverbinding van den spoorweg UtrechtAmsterdam met het groote goederenterrein In de Water graafsmeer. Voor deze verbinding, die by Duiven- drecht uit de iyn Utrecht—Amsterdam tal loopen en die daarna onder deze Ujn moet doorgaan, is het noodig dat van den spoor weg WeeaperpoortDuivendrecht een ge deelte wordt omhooggebracht en een ge deelte verbreed. De nieuwe Ringbaan zal dan, na den onderdoorgang, geleideiyk stygen en later by Diemerbrug. hoog over de Muidervuart en de Weespertrekvaart worden geleld, om etndeiyk hoog over den Oosterspoorweg. aan te sluiten aan het terrein in de Watergraafsmeer. Deze Ring baan wordt ingericht voor dubbel spoor Verder zal een spoorbaan gelegd worden, die de Ringbaan met de Zuidergasfabriek verbindt. Het grondwerk van deze spoorwegen, waar aan circa 2< j millioen kubieke Meter zand aal worden verwerkt, met bykomende kleiner* kunstwerken (de groote al* onderdoorgangen, viaducten enz. warden later gemaakt) zal door de Ned. Spoorwegen, voor rekening van het RUk, te Utrecht op 7 Januari as. worden aan besteed. Het leggen van de banen moet binnen twee jaar na opdracht gereed zyn, de overige wer ken binnen 33 maanden. De kosten worden geraamd op f 3J10.000. Na in raadkamer te zyn geweest deelde de president mede, dat de verdachten onmiddellyk in vrijheid werden gesteld. De uitspraak is bepaald op 24 December. 28 November JJ. stond voor den Kanton rechter te Leeuwarden terecht N. F. M. K. al daar, die in het filiaal van den Algemeenen Nederiandschen Confectiehandel O. 8c A. B. aan de Nieuwe Stad aldaar, door middel van het op de etalageruiten van dien winkel aan gebrachte groote peplerstrooken met het op schrift „November-aanbieding” den verkoop op zoodanige wUze heeft aangekondigd, dat daar door redeiykerwyze de Indruk kon worden ge wekt van een tydelyke voordeellge aanbieding in verband met bUzondere omstandigheden, welke sieh ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. De ambtenaar van het O. M. vroeg tegen verdachte vrijspraak en de kanton rechte rheeft Donderdag den verdachte ontsla gen van alle rechtsvervolging. dien middag in het bootje in de nabyheid van het schip zyn geweest. Het bootje en ook eenige verdachten zyn herkend door de Duitsche zee lieden. Spr. meent, dat hier sprake is van dief stal tezamen en in vereeniging. Het stelen van een vlag van een schip van een bevriende natie, is zeer ernstig en in strijd met de traditioneele gastvrijheid hier te lande. Spr. requireert tegen leder der verdachten tien maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Mesritz. Coopman, van Vloten en Eskens hebben daarna de dagvaar ding betwist en vrijspraak voor hun cliënten gepleit, verzoekende om onmiddellyk in vrijheid te stellen. Een der verdedigers wees erop, dat het in bet belang was van de schepelingen daders aan te wyzen. daar hun een schrobbeering wachtte wegens het verdwynen van de vlag. ZU verzocht de Regeerlng het ontslag van prof, van Calcar op te schorten en aan de Ka mer alle terzake uitgebrachte adviezen over te leggen, aangezien de samenvoeging van de bo vengenoemde leerstoelen haar zakeiyk niet voldoende gegrond scheen. I wa ws»4*|

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5