ONS BLAD Rond de enoeming van M ibers z Een hartelijk Hoornsch Het bisdom juicht o Het DE EERSTE INDRUK NA DE BENOEMING VAN De consecratie van den bisschop MONSEIGNEUR HUIBERS Als leeraar op Hageveld nieuws van heden JOH. LAUWERS motor 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER MAANDAG 16 DECEMBER 1935 VEREENIGDE KATHOL Goede herinneringen Huldiging Jeugd Op welken datum? Groote belangstelling in de eerste uren Herinneringen uit Gouda Vreugde op de beide seminaries by het vernemen van Mgr. Huibers’ benoeming Het Hoornsche telegraaf kantoor kon de gelukwenschen niet meer verwerken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN f 2 - 12.85 dn Direct na het telegram der benoe ming spoedde de nieuwe bis schop zich naar de kerk om daar te bidden ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Eerst naar de kerk en eerste priesterjaren ■e lyn l.oest bezoeken. KW s NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 64 HOLLANDSCH DAGBLAD Heemstede. 14 December. Mgr. Huiberg in zijn werkkamer in de Hoomsche pastorie groote Men schrijft ons uit Hoorn: Warmond. 14 December. t r Men schrift ons uit Gouda: V. ADR. HOLLENBERG D. P. Purmerend, 14 Dec. 1935. O 4 irv-v«T-! i t De ouderlijke woning van den nieuwen bisschop, Kleiweg 27 te Gouda, waar Mgr. Huibers als seminarist zijn vacan- tie doorbrcht Abewxinië bergt staatsgelden en archieven op in verband met mogeiyke luchtaanvallen. Mneeolini werkt aan een nauwkeurig antwoord op het vredesvoorstel. Mr. A. D. W. de Vries eervol ontslagen alg lid van den BMtd van SUOe. er le ie »n rus len r— -1 Z. H. Exc. Mgr. J. p. Huibers, als pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Al tijddurenden Bijstand te Amsterdam, temidden zijner toenmalige kapelaans J. F. v, d. Kolk, W. J. H. Polder en H. Th. H. Heijink Het aftreden van President Masaryk van Tsje- cho-SlowakUe. Nieuwe regeering in Spanje onder leiding van Valladares. Ije :n, !t- Kir en iar ■n. lie en 1— Oh iito vde en- R S Veel kon Z. H. Exc. Mgr- J. P- Huibers ons natuurlijk nog niet meedeelen. Toekomstplan nen kunnen moeilijk ter sprake worden ge bracht. Thans sprak slechts de impressie van het oogenblik. Op dat oogenblik was daar nog alleen de Uit den aard der zaak Is de datum, waarop de consecratie van den nieuwen bisschop zal plaats hebben nog niet vastgesteld. Hierom trent kunnen nog slechts gissingen worden ge maakt. Oewoonlljk heeft de consecratie van een nieu wen bisschop op een feestdag van Maria of van een der Apostelen plaats. Wanneer wij nu nagaan welke feestdagen van Maria of van een der Apostelen binnenkort gevierd zullen worden, dan zou allereerst in aanmerking komen de feestdag van den H. Apostel Joannes op 27 December as. Deze derde Kerstdag lijkt echter al zeer ongeschikt voor de wijding van den nieuwen Haarlemschen Kerkvorst. De tijd van voorbereiding zou niet alleen buitengewoon kort zijn, maar ook Is de Kersttijd zeer druk voor de geestelijken zoodat de meesten zich niet dan met veel moeite vrij zouden kunnen maken om by de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Eerder schUnt 2 Februari In aanmerking te komen, de feestdag van O. L. Vrouw Lichtmis of 25 Februari, de feestdag van den H. Mat thias. Bij den eersten oogopslag was te zien, dat deze edele priester, rijzig van gestalte, nog diep onder den indruk was van de eervolle benoe ming, hem eenlge uren te voren bekend ge maakt, en de vele biyken van belangstelling en waardeering, die hy als bisschop nu reeds had mogen ontvangen. Hartelyk en eenvoudig was de begroeting, niettegenstaande Mgr. toch graag even had willen pauzeeren om den eer sten indruk te verwerken en te laten bezinken. Wijtenburg, dien hij echter als deken op volgde In Hoorn. Evenwel is hij steeds ge bleven, tot hij in 1916 belast werd met de oprichting van een nieuwe parochie in de Baarsjes te Amsterdam. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar'. Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N.V. Drukkerij De Spaarnested Haarlem! t Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zondag 22 December zal Mgr. in een groot- sche bijeenkomst In de Parkzalen te Hoorn ge huldigd worden namens de Parochie, waarby hem als geschenk van de Parochie een deel van het Blsschoppeiyk ornaat zal worden ge schonken. Zondag heeft Mgr. het was Eucharistische dag de plechtige Hoogmis opgedragen, waar by de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld was. Mgr. zal de Kerstdagen waarschyniyk nog te Hoorn doorbrengen. Ook zal Z. H. Exc de ver gadering van 23 Dec., als Mr. H. P. Marchant te Hoorn komt spreken voor de leden van den Katholieken Kring, met zyn tegenwoordigheid vereeren. Dit zal waarschyniyk de laatste avond zyn. die door hem in de Parochie wordt mede gemaakt. Hoewel de tyding der benoeming, die door pers en radio uiterst snel was verbreid, be- grijpeiykerwyze voor Mgr. Huibers een groote drukte tengevolge had de huisbel der pastorie, zoowel als de telefoon deden telkens duldelyk biyken, dat het nu met de betrekkeiyke rust gedaan was was Z. H. Exc. toch zoo vriendeiyk ons eenlgen tyd in zyn kamer te ontvangen en eenlge byzonderheden te vertellen over zyn Jeugd en zyn priesterleven. EEN ONDERHOUD MET DEN NIEUWEN BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. EXC. MGR. J. F. HUIBERS. in den loop van het gesprek was Intusschen al weer een missionaris gekomen, die het heug- lyke nieuws gehoord had en voor zyn vertrek nog even wilde feliclteeren en afscheid nemen. Nog andere bezigheden riepen den nieuwen bisschop, zoodat we het oogenblik gekomen achtten, Mgr. te danken voor zyn zeer vrien- deiyke ontvangst en hem kracht en sterkte toe te wenschen by het komende werk als bis schop van Haarlem. Het gesprek was zeer hartelyk. Joviaal zelfs verloopen. Een collega had al voor ons de opmerking gekregen, dat de kranten wel de noodige dwaas heden zouden verkondigen. Dit verwyt natuuriyk afwyzende, had deze collega geantwoord, dat zulks in dit geval toch uitgesloten geacht moest worden, waarop snedig het wederwoord volgde, dat dit antwoord al de eerste dwaasheid was. Met dezen wenk hebben we, de bescheiden persooniykheid van Mgr. Huibers kennende, natuuriyk rekening gehouden, doch het valt uitermate moeiiyk niet nog even met een enkel waardeerend woord te getuigen van het prach tige zielenwerk, dat Z. H. Exc. als priester zoo vele Jaren reeds heeft verricht. Vooral zyn liefde voor armen en zieken mag niet onbe sproken biyven. Dlkwyis was hy zelf geheel terneergedrukt, als hy kennis had genomen van de groote moeliykheden, waarmede zyn paro chianen te kampen hadden. Hy trok zich dat steeds aan, vooral als hy in de onmogelijkheid verkeerde radicale hulp te verleenen. z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers la een Amster dammer met hart en ztel. Zyn pastoraat te Amsterdam blijft nog steeds een gelukkige tyd in het leven van Mgr. Hui bers. Jarenlang was hij de beminde pastoor van ,de „Sasseestraat", zooals de gewone Amster- Op ons verzoek heeft Mgr. Huibers ons ook nog enkele byzonderheden meegedeeld over zyn jeugd en eerste priesterjarea. Joannes Petrus Huibers werd geboren te Amsterdam, den 15den November 1875, zulks in tegenstelling met het eerste bericht, waarin meegedeeld werd, dat de nieuwbenoemde bis schop uit Gouda geboortig was. zyn geboortehuis, dat thans is weggebroken, stond in de vyzelstraat, ressorteerende onder de parochie van den H. Willibrordus binnen de Veste, „de Duif”, waar hy het H. Doopsel ont ving. Hy bezocht de school van meester van Schalk, die gevestigd was aan de Prinsengracht by het Molenpad. Daar de vader van den nieuwen bisschop hoofdopzichter was by de Staatsspoorwegen, bracht dat voor het gezin nogal eens een ver wisseling van woonplaats mede. Op twaalfjarigen leeftyd vertrok de toekom stige bisschop naar „Hageveld” te Voorhout Na de voltooiing der lagere en hoogere priester studiën volgde den 15den Augustus 1899 de priesterwydlng. De eerste benoeming van den neomist was die tot kapelaan te Moordrecht. Dit duurde tot 1902, toen overplaatsing volgde naar Leiden, totdat in 1906 de begaafde priester naar Hage veld werd geroepen om daar de toekomstige priesters op te lelden.’ ten persoonlijk de paarse sjerp, het bisschop pelijk kruis en verder ornaat ^^UR. HUIBERS niet meer verwerken, zoodat het meererdeel per telefoon moest worden doorgegeven. Onge veer 300 telegrammen zyn alleen Zaterdag bin nengekomen. Onder de parochianen heerscht een feestvreugde over deze benoeming In de pastorie te Hoorn, waar allen nog maar nauweiyks over de eerste vreugde heen waren na het verheugende bericht over de benoeming van Deken J. P. Huibers tot Bis schop van het Haarlemsche diocees, hadden we Zaterdagmiddag een onderhoud met den nieuwen bisschop. Toen student Huibers aan het groot-seminarie studeerde bracht hy zyn vacanties door in Gouda, waar zyn ouders sinds 1895 woonden op den Kleiweg np 78. Op Maandag 21 Aug. 1899 droeg de neomist in de parochiekerk van O. L. Vrouw ten Hemelop neming te Gouda zyn eerste plechtige H. Mis op, waarby assisteerden de zeereerw. heer v. d. Hagen als presbyter-assistens, de weleerw. heer H. A. J. N. Quant, kapelaan te Nieuwkoop, als diaken en de eerwaarde heer H. Th. Bouters als sub-diaken. Cantoree waren de weleerwaarde heeren C. B. L. Devoghel en J. W. van der Wal, terwyi de weleerwaarde heer J. J. M. Teule, ka pelaan te Leiden, de feestpredlcatle hield. Op de parochiefeesten van deze kerk werd hy dikwyis gevraagd om door zyn welsprekend woord de geloovlgen te begeesteren. Van den anderen kant lieten de Goudenaars zich niet onbetuigd, want toen hy een keer een predicatie voor zyn te bouwen kerk in Sloten hield, bracht de collecte meer dan f 1500 op, terwyi talryke ringen en andere sieraden op de schaal lagen. Een zware slag trof hem in 1917. toen hy zyn beide ouders in dat Jaar verloor. Elk jaar komt deken Huibers nog naar Gouda om daar het graf van zyn ouders te bezoeken. Zijn vader, P. J. Huibers, werd 34 December 1839 te Leiderdorp geboren. Sinds 23 Februari 1897 was hy kerkmeester der kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Gouda. Hy was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zyn moeder, mevrouw C. I. M. Hulbers-van de Bergh, werd 23 Januari 1838 te Leiden geboren. De wintersche rust van het Groot-seminarie is verbroken, geheel en al verbroken. Van bulten is er. al iets byzonders. Over den strakken ernst van het hooge, donkere gebouw, dat achter de boomen van een grooten tuin te voorschyn komt, klinken de klanken van lulde en biyde klokken. Een feestdag is ingeluld. Binnen in de hooge smalle gangen heerscht een en al leven en biyheid. De boog eerbied waardige president één brok stoere energie loopt met een vriendelyken glimlach te praten met enkele professoren. Uitgelaten pra ten de studenten. Aan tafel van middag werd hun de verheugende tyding meegedeeld, dat een nieuwe vader over het verweesde bisdom was aangesteld. De volle vreugde drong nog niet aanstonds door. De stemming van het silentium. dat aan de tafel was voorafgegaan, drukte nog eenigszins. Doch nauweiyks hadden allen zich voldoende gerealiseerd wat hun hier werd mede gedeeld, of het gejuich barstte los, om een stormachtige hoogte te bereiken. Het bleek dat onder de studenten zich een neef van den nieuwen bisschop Koos Huibers bevond. Vrienden en klasgenooten omringen hem thans en praten honden^ uit. Hier achter die hooge muren, om die sombere binnenplaats, waar hoog in den voorgevel een zwarte klok den snel vervliegenden tyd aan- wjjst, oud verdriet wegvaagt, nieuwe vreugde brengt, hier wordt feest gevierd, zoo bescheiden als het met den advent-tyd kan worden ver- eenlgd. Leve de bisschop I Direct na het lezen van het telegram spoedde de nieuwe bisschop zich naar de kerk, om daar voor het H. Sacrament en voor de beeltenis van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand zyn dank te betuigen voor de groote eer, hem te beurt geval len en om kracht en sterkte af te smeeken voor de uiterst zware taak, die hem als bisschop in het Haarlemsche diocees te wachten staat. Ijn benoeming als leeraar kwam eenigszins onverwacht; of liever: men had zijn benoeming reeds jaren eer der verwacht en toen hij eenmaal langer kapelaan bleef dan gewoonlijk (in Leiden, zoodat we op Hageveld, dat toen nog ge vestigd was in Voorhout, veel over hem hoorden spreken en steeds met lof,) had men hem ongeveer geschrapt van de Ujst der benoembaren. In dien zin was zijn late benoeming min of meer een verrassing. Maar een aangename. Zijn aankomst ligt me nog zeer goed in het geheugen. Zoodra hij benoemd was, In Nov. 1906, dus terwijl het studiejaar al begonnen was, kwam hij met Hageveld’s leeraarscorps kennis ma ken; beter gezegd: de kennismaking her nieuwen, want hij was geen onbekende, en vooral een trouw bezoeker van de Hage- veldsche tooneelvoorstellingen. Als student had hij, vooral in de treurspelen, belang rijke rollen vervuld. En als we hem straks met mijter en staf aanschouwen, dan komt ons weer levendig voor den geest, hoe hij vaoeger met groote statigheid en waardig heid bij voorkeur In Vondels treurspelen de aartsvaders uitbeeldde. Een boekengeleerde Is „Mijnheer” Hui bers op Hageveld nooit geweest Al zijn lessen, ook op de lagere klassen en In de mindere vakken, gaf hij met lust en ijver, maar vooral gedragen door priesterlijk plichtsbesef. Men dacht aanvankelijk, dat hij bestemd was om subregent te worden; en Mgr. Taskin, de toenmalige „sub”, wlen hij als surveillant ter zijde stond, waar borgde zonder twijfel een degelijke leiding en voorbereiding. En veel later wederom, toen bij regent Ebblnkhuizen’s vertrek een vacature ontstond op Hageveld, werd hij algemeen door de geestelijken beschouwd als een geduchte concurrent van Regent I Hoe ongaarne deze tuinders hun pastoor In ■928 naar Hoorn zagen vertrekken, blykt wel lit het volgende. I Toen de meubelen van den deken te Hoorn lit den verhuiswagen werden geladen, kwamen lit alle hoeken en gaten prachtige meloenen l voorschyn, die deze dankbare parochianen lun vertrekkenden herder ongemerkt hadden lillen meegeven. I Als een bewys voor de uitstekende verstand- loudlng. niet alleen met de parochianen, maar lok met de onder hem werkende geestelykheld. lag wel gelden.dat de kapelaans te Hoorn, loezeer ook waardeerende. dat hun pastoor zoo loog werd uitverkoren, toch oprecht spyt heb- len. dat Mgr. Huibers nu de eenvoudige pas- lorle te Hoorn gaat verlaten, waar het steeds loo gemoedeiyk toe ging, niettegenstaande er leer hard gewerkt moest worden. Mgr. J. P. Huibers is een Amsterdammer Geen Jaar zou hy nalaten den Stillen Omgang In de hoofdstad mee te maken. Zoo is er meer en zyn oud-parochianen, zoowel e Amsterdam ais te Hoorn, zullen voorzeker log andere goede hoedanigheden van den nieu- ven bisschop weten te belichten. Wy willen >ns echter houden aan den wenk, ons zoo luidelyk gegeven, het vooral niet te erg te naken. Op onze vraag, even te voren gedaan aan den oudsten kapelaan der parochie te Hoorn, den Weleerw. Heer C. Pouw, hoe Mgr. op de tyding zyner hooge benoeming, die hem te ongeveer elf uur telegrafisch door den pause- lyken internuntius was meegedeeld, had ge reageerd, kregen wy ten antwoord, dat Z.H. Exc. uiteriyk volkomen kalm en rustig was geweest. jammer het woord Chasséstraat uitspreekt, de itraat, waar de kerk van O. L. Vrouw van Al- iyddurenden Bystand staat. Het was een gelukkige tyd voor pastoor Hul pers, toen In de eerste Jaren van zijn pastoraat z.g. Slatuintjes er nog waren en de pastoor parochianen In den polder per schuitje Achter het grillige, vuil berookte complex van de gasfabriek voert een rechte laan met strak afgeteekende, winterkale boomen aan weerskanten naar het kleln-semlnarie. Een zwaai met den auto over het knarsende grint van de breede oprylanen en wy staan voor bet ruime, glad geplaveide terras, dat in een wijden boog voor den gevel van het gebouw ligt. Op het seminarie waar de nieuwbenoemde bisschop jaren terug zijn krachten gaf aan de opleiding der Haarlemsche priesterstudenten, is veel veranderd. Prof. Huibers stond indertijd voor een be^ialde klas, de hoogste. Eerst na zyn tyd werd het systeem der vakleeraren in gevoerd. En de personen zyn ook allen geheel anderen geworden. Hier is niemand meer, die den nieuwen bisschon nng «is collega kend. Het zijn voor een deel zyn eigen leer lingen, die thans les geven. By dezen echter heeft de figuur van prof. Huibers ook een die pen en mooien indruk achtergelaten. Men herinnert zich hoe hy als een der oudere professoren hy was korten thd na regent Snickers waarnemend regent veel vertrouwen genoot onder de Jongeren. Hy ging ook bulten de les veel met hen om. Met name leidde hy hun tooneelclub. Vondelspelen voerde hy her- haaldeiyk met hen op. En hoe! Hy was een be geesterende regisseur, die lederen Jongen zijn rol wist doen begrypen en aanvoelen hy voelde zelf fyn aan. Als zielenherder heeft hij dat naderhand bewenen. Ook zyn sympathie bleef by Hageveld. HIJ kwam er nog herhaaldelyk. altijd opgewekt en by voorkeur.... als er weer tooneel werd ge speeld, als er weer een stuk van Vondel op de planken kwam. Nog niet zoo lang geleden woon de hy de opvoering van ..Petrus en Paulus” by. Het kleln-semlnarie verheugt zich In den nieuwen bisschop. die als een by zonder humaan professor In de jeugdherinneringen van velen thans doceerende leeraren voortleeft, als hun voorbeeld. Met dien Indruk verlieten wy het college, het breede fraaie gebouw, dat met syn ffjnen. steil- vollen koepel nog zichtbaar bleef tot op den grooten weg naar Haarlem, waar de torens van de kathedraal reeds verschenen. Als ik zeg, dat Mijnheer Huibers „ge woon” leeraar gebleven is, wil ik daarmede allerminst te kermen geven, dat zijn leeraarsloopbaan zich door niets bijzonders kenmerkte. Integendeel: hij heeft daar, ge lijk overal, ultgeblonken als priester. Aan genaam collega, bemind bij de studenten, op de eerste plaats als voorbeeldig en tege lijkertijd blijmoedig priester. Als zoodanig vereerden hem de studenten van den be ginne af, als zoodanig stond hij in hooge achting bij zijn medeleeraren. De studen ten vooral van de hoogere klassen, waren enthousiast voor den man, die een levend voorbeeld was van den prlester-redenaar. En al degenen die zich aan zijn geestelijke leiding toevertrouwden, zullen zich dank baar herinneren wat hij als biechtvader voor hen geweest is. En dat priesterlijk voor beeld had niets, wat door stugheid of overdreven strengheid afstootte, integen deel: altijd bleef hij de welwillende en ge- moedelljke vriend voor collega’s en studen ten, altijd bereid om te helpen, vooral door zijn dichterlijke talenten ten dienste te stellen. En niet te tellen zijn de feesten en gelegenheden, waaraan Mijnheer Hui bers door een aardig versje kleur en leven bijbracht. Speciaal het tooneel van Hage veld heeft veel aan hem te danken en me nige uitvoering onder zijn leiding is onver getelijk gebleven. Het door hem zoo oprecht beminde Hage veld al Is het verplaatst naar Heem stede mag zeer zeker juichen over de benoeming van Monseigneur Huibers en kan er op rekenen, dat hij al zijn groote gaven zal aanwenden om het te steunen,' om te bevorderen, dat het op de eerste plaats een kweekschool blijve voor waardige priesters. omalles met Dat was de taal, die we van Deken en Pas toor konden verwachten; daarop duidde ook zyn eerste gebaar na het ontegenzeglyk ont roering brengende telegram der benoeming: Christus In het H. Sacrament en Maria, de Moeder van Altijddurenden Bystand zullen helpen. Zaterdag was het voor den nleuw-benoemden Bisschop van Haarlem. Deken J. P Huibers te Hoorn, uiteraard een drukke dag. Vooral des middags zyn vele vooraanstaande geestelyken uit het Bisdom hun_gc'Vkwenschen komen aan bieden. De secretarissen van het Bisdom brach- Zondag heeft Mgr. een bezoek gebracht by Mgr. Taskin. die door een lichte ongesteldheid verhinderd was persoon! yk te komen geluk wenschen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11